Voorkom stagnatie Juist... En dan... Radio Moors SLEUTEL WEG? Alma's dubbele taak Zaterdag 22 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscKe Courant Een muzikaal festijn Godfried Bomans hield H.O.V. met Lelia Cousseau een voordracht-avond Niet altijd is het solistisch aandeel op een orkest-concert het belangrijkste. Ook ditmaal lag liet zwaartepunt van de avond na de pauze, bij de uitvoering van de vierde symphonie van Roussel, een werk dat heel wat sterker is en dieper graaft dan het knap geschreven maar weinig persoonlijke vierde piano-concert van Saint-Saëns, waarmee de Franse pianiste Lélia Gous- seau als soliste optrad. Doch een concert heeft er ook recht op bekeken te worden van de practische zijde, ik bedoel van de gelegenheid die het de solist biedt zijn kwaliteiten te tonen. En dan is men bij Saint-Saëns aan een goed adres. Zelf een pianovirtuoos van voorname betekenis, wist hij de solistische kansen in zijn klavierconcerten met een effectvolle schrijfwijze uitnemend waar te nemen. En als deze dan toevertrouwd zijn aan een pianiste Lélia Gousseau, die men zonder overdrijving een virtuose van de eerste rang kan noemen, dan mag men hem van harte het succes gunnen dat de soliste niet zijn werk verwerpt. Lélia Gousseau bezit alle kwaliteiten om een werk als dat van Saint-Saëns schitterend te vertolken: kracht gepaard aan lenigheid, charme aan sterke innerlijke stuwing, nobele geest drift aan virtuositeit. Een gezond senti ment behoedt haar voor een te weke ge voelsuitdrukking en zo wist zij de zwakke re plekken in de compositie zo goed mo gelijk aanvaardbaar te maken. Waarlijk een pianiste van formaat! Een daverend applaus beloonde haar prestatie. Lélia Gousseau deelde haar groot succes amicaal met Verhey en het orkest, die zich ook niet onbetuigd gelaten hadden om het werk te dienen en met de zelfbewuste soliste in de pas te blijven. Gaf dus het optreden van de soliste deze avond het karakter van een muzikaal festijn, de uitvoering van de Vierde van Albert Roussel werkte daar in niet ge ringere mate aan mee. Deze componist heeft zich in zijn laatste periode, waartoe ook deze symphonie behoort, geheel vrij gemaakt van het impressionnisme, zijn mu ziek is zuiver absoluut geworden. Zij be weegt zich in klassieke vormen, maar met moderne middelen. Ze is prikkelend en spannend, doch uiterst klaar en doorzich tig. Zo nu en dan tracteert ze op schrille effecten, maar die zijn wonderlijk logisch gecombineerd met passages waarin de zui vere drieklank overheerst. Een geraffi neerde orkestratie getuigt van een zeld zame meesterschap op dit punt. In tegenstelling met zovele modernen, heeft Roussel de waarde der orkestrale kleur van de romantiek en het impression nisme tot het einde toe hoog gehouden. Elk instrument in zijn orkest blijft met zijn specifieke kleur een zelfstandigheid en helpt als zodanig mee om de lijnen van een rijk contrapuntisch vlechtwerk duidelijk te houden. Deze Vierde van Roussel is in ieder opzicht buitengewoon boeiend. De vertolking onder Verhey was een knap staaltje van directie en van verzorgd orkestspel. Wij willen hopen dat het werk in dit seizoen nog eens op het programma komt. De avond was geopend met Debussy's „Prélude a l'aprés-midi d'un faune", zeer rustig en daardoor klankschoon gespeeld. Evenals de eerste avonden van de series A en C, was dit openingsconcert van serie B er een van voornaam gehalte. Hierboven was sprake van „een muzikaal festijn". Dat was het werkelijk. JOS. DE KLERK en maak dat het geld voor betaling van Uw kolen bij aflevering aanwezig is. Vakgroep Detailhandel in Brand stoffen Haarlem en Omstreken (Adv.) omdat wij zelf meubelen maken, zijn wij zo critisch ten opzichte van fabrieksmeubelen. Alleen het allerbeste is goed genoeg. wij stofferen zelf en U weet het, juist dit is een zaak van vertrouwen. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 21 October 1949 GEHUWD; 21 Oct.: J. R. Jansen en H. M. M. Leifelaar. N. de Vriendt en R. M. Smit. J. A. Frijn—Zwart. BEVALLEN van een zoon: 20 Oct.: S. D. Hopman—Bakker. C. H. Boerrigter—Stoop. 21 Oct.: H. Valkenberg—Polak. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct.: A. de Groot—Botman. E. van LaarStrijker. C. van den BergDubbelman. A. M. E. Olie van den Hoogen. OVERLEDEN: 20 Oct.: M. J. Dieben—Ade laar. 69 j.. Lange Herenstr. J. Klerk, 60 j., Buitenrustlaan. C. M. de Bruijn, 58 j., Zaa- nenlaan. F. Funke. 55 j., Oranjeplein. F. Gleijsteen. 82 j., Hazepatcrslaan. En kondigde aan dat dit de laatste zal zijn De pianist Cor de Groot, die gisteravond met een klaviervoordracht het wintersei zoen voor de Bloemendaalse kunstkring het Muzenforum zou openen, kon door een tournée in Spanje niet aanwezig zijn. Het bestuur vond evenwel Godfried Bomans bereid op deze eerste kunstavond het één en ander over zijn litterair werk te ver tellen en gedeelten hiervan voor te lezen. Zij die niet bekend met de gewijzigde omstandigheden de zaal van „Domi" be traden voor het genieten van muziek, moesten zich plotseling geheel anders gaan instellen en zich onderwerpen aan de macht van het woord. Godfried Bomans maakte het deze arge loze bezoekers wat dit betreft niet moei lijk. Want gaarne geeft men zich gewonnen aan de genoeglijke en geestige betoogtrant van Bomans, een voorbeeld van de ware humor, die de ernst in zijn nabijheid weet. Hij ontwikkelde voor de pauze zijn ge dachten over de vraag „Hoe ontstaan boe ken?" Het schrijven van een boek bete kent: arbeiden. Een boek komt niet tot stand alleen door de inspiratie, waarop een schrijver zou moeten gaan wachten. Het leven zelf moet de inhoud van een boek worden en voor Godfried Bomans zijn het vooral de jeugdjaren, die de diepe bron van gedachten vormen. Met zijn „Erik" of het klein insectenboek kwam samenvatting van enige jeugdgedachten, verweven met herinneringen. Het kind ïs steeds oneindig verwonderd over de schepping. Het bijzondere van het gewone treft de volwassen mens in het algemeen niet in die mate als het kinderen kan ont roeren. In zijn jeugd kwam het contact met de insectenwereld in de tuin achter het ouderlijk huis. Het was daar, dat de insecten-sprookjes opgeschreven werden in „het blauwe schriftje", welke kleine opstellen later de grondslag zouden wor den voor „Erik". Met de voorlezing van het verhaal Anna, de ééndags-vlieg, be sloot Godfried Bomans het eerste deel van zijn voordracht. Het gedeelte na de pauze bestond hoofd zakelijk uit het voorlezen van enkele kostelijke satiren: een binnenkort zeer actuële kleine catechismus over Sint Nico- laas, de Brandmeester, een interview met de schrijfster Jo van Nieland Braat, het Paedagogisch congres en de Voetbalken ner. Hiermede besloot Godfried Bomans zijn voordracht voor het Muzenforum, een voordracht, die de laatste zal zijn van de uitgebreide reeks, die de schrijver in de laatste jaren gehouden heeft. Godfried Bomans gaf gisteravond zijn voornemen te kennen om zijn werk als schrijver niet meer te onderbreken door lezingen. En dit was hem ernst. De voorzitter van „Muzenforum", mr. J. W. de Jong Schou wenburg dankte Godfried Bomans in een kort slotwoord en toonde zich tevens er kentelijk voor de onderscheiding dat de schrijver zijn laatste voordracht-avond voor het „Muzenforum" had bestemd. Cjeti,.yV? \Jeck(>u-dUeicL? KININE MET HET INFECTIE-WERENDE VITAMINE C (Adv.) Vóór de kachel aangaat kunt U van Uw sombere houten suitedeuren nog gezellige glas in lood-deuren laten maken. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 TELEFOON 16914 (Adv.) Admiraal Helfrich over de zeeoorlog in Indië Er waren gisteravond tal van leden van de afdeling Haarlem van de Koninklijke ver eniging Oost en West en van de vereniging „Onze Vloot" naar de Leéuwerik gekomen om de admiraal b. d. C. B. L Helfrich te horen spreken over „De zeeoorlog 1941-'42 in Nederlands-Indië in vogelvlucht, ook in verband met de huidige situatie". Zij wer den in hun verwachtingen niet teleurgesteld, want zoals te begrijpen is, zal er in ons land moeilijk iemand te vinden zijn, die op dit terrein meer tot oordelen bevoegd is, dan de man. die indertijd opperbevelhebber was van de vloot die in dat gebied slag leverde tegen de Japanners. De admiraal gaf een beknopt en zakelijk relaas van de voorgeschiedenis van deze zeeoorlog, die Nederland moest ingaan met een zwakke vloot. De admiraal leverde dan ook critielc op de geest die ons militaire be leid in de dagen van voor de oorlog ken merkte. Hij voerde aan dat hoewel de geallieerden in de Pacific tegenover een zeer sterke vijand ter zee stonden, de situatie niet als hope loos kon worden beschouwd, omdat de En gelsen over hun onneembaar geachte vloot- basis Singapore beschikten en de Ameri kaanse vloot in Pearl Harbor een wezenlijke bedreiging voor de Japanners vormde. Toen dezen echter in staat bleken Pearl Harbor te verrassen en Singapore te nemen, was de situatie wel zeer veranderd. Hij critiseerde de Engelsen die met taaie vasthoudendheid volhielden dat Singapore nooit zou vallen, zelfs toen de Japanners het ene succes na het andere behaalden op Malakka. maar liet aan de andere kant niet na diezelfde vast houdendheid te roemen wanneer het er om ging tegen een sterke vijand op te boksen. Admiraal Helfrich gaf vervolgens een overzicht van de gevolgde strategie, die ge leid werd door de instructie van de hoog ste oorlogsleiding (al kwam deze wat laat) om niet alleen te redden wat er te redden viel, maar tevens om waar dat mogelijk was tot het offensief over te gaan en liefst zo Noordelijk mogelijk. Het was een strategie die het nemen van risico's noodzakelijk maakte en het hoogste aan initiatief en durf van de .marinemensen eiste. Zij is met succes toegepast en heeft de Japanners grote schade toegebracht waar en zolang dat mogelijk was. Ook de slag in de Java- zee kwam voort uit die strategie en symbo liseerde in de onverschrokkenheid waarmee Doorman zijn vloot ten aanval leidde, de geest van niet versagen, die tenslotte tot de uiteindelijke overwinning heeft gevoerd. Admiraal Helfrich belichtte tenslotte een aantal wensen ten aanzien van de marine, die voortkwamen uit de lessen die men in 1941 en 1942 heeft kunnen leren. Dat ver sterking van de marine tot een beweeglijke en goed-geproportïoneerde strijdmacht tot zijn desiderata behoorde, behoeft niemand te verrassen. Gecompliceerde aanrijding Op de hoek van de Fonteinlaan en de Her- lenkamplaan gebeurde gistermiddag een on geluk, dat vrij goed is afgelopen. Een uit de Hertenkamplaan komende auto T. ee geen voorrang, toen hij links af de Fontein- laan wilde indraaien. Hij werd van terzijde door een andere auto aangereden en reed het fietspad op. Daar reed hij een fietser aan; deze, een 45-jarig Heemstedenaar. werd enige meters meegesleurd, viel toen op de grond, doch kwam er zonder enige verwonr ding af. De fiets was geheel vernield en de aangereden auto was aan de zijkant vrij zwaar beschadigd. Boodschappen- motor Op de Londense rijwiel en motortentoonstelling is een „boodschappen- motor" ie zien. die be doeld is om de huis- vrouwen in de grote ste den behulpzaam te zijn. Zij kunnen hun bood schappentas in het zij span deponeren en be hoeven niet meer met zwaar-beladen tassen trams in en uit te drin gen. De foto toont een van deze vehikels in ge bruik. De tentoonstelling wordt heden geopend en er zijn nog meer snufjes op het gebied van kleine, zuinige motor-rijwielen en fietsen met hulpmotor te bewonderen. De Brit se motorindustrie be ijvert zich speciaal om de motor in dienst van de „smalle beurs" te stellen. Lijn 2 rendeerde niet en wordt opgeheven De directie van de N-Z.H. deel; ons mede, dat de proef met de op 11 September inge voerde lijn 2. die de Oostvest met de Indische buurt in Haarlem-Noord verbindt, mislukt is. De bussen reden gedurende het grootste deel van de dag ten dienste van slechts enkele passagiers en soms waren ze helemaal leeg. Onder deze omstandigheden heeft handha ving van lijn 2 geen zin; de exploitatie zal op 1 November eindigen. Wereldfederalistische gedachte De Werkgroep van bovengenoemde orga nisatie houdt 's middags een samenkomst op 29 October in de H.K.B. Tempeliersstraat te Haarlem. Als eerste spreker zal de heer dr. C. J. Schuurman uit Amsterdam een instruerend betoog houden over: „Het Wereldfedera- lisme psychologisch bezien". Daarna spreekt mevrouw G. IsbruckerDerksen uit Den Haag, die enige mededelingen zal doen over het laatste congres der World Movement for World Federal Government in Stock holm en zijn betekenis voor de komende periode. U KUNT NIET ALLES LEZEN, lees daarom in de eerste plaats wat U voor deel brengt LINCOL linoleum en meubelwas, met vooroorlogs procédé en zuivere terpentijn bereid. 4 CENT ontvangt U voor de ledige doos. Vraagt Uw leverancier. (Adv.) Toneel „Voerman Henschel" „Voerman Henschel" van Gerhart Haupt- mann is een naargeestig, door en door fa talistisch stuk uit de bloeiperiode van het naturalisme, nu een halve eeuw geleden. Het heeft onherroepelijk zijn tijd gehad. De enige reden, die men zou kunnen be denken om het nog eens op te voeren, moet schuilén in de behoefte aan een degelijke speelrol voor een acteur van uitzonderlijk kaliber, zoals het Nederlands Volkstoneel er in Johan Elsensohn inder daad een bezit. Hij was dan ook de enige die meetelde in de voorstelling, welke men gisteravond in de Haarlemse Schouwburg tegen gere duceerd tarief kon bijwonen, al zien wij hem liever in een rol die zijn kracht en levensdrift te pletter laat lopen tegen een muur van baatzucht en conventie, zoals bijvoorbeeld die van Pancras Duif in „Schakels" van Herman Heijermans, waar mee hij in het vorige seizoen de kroon op zijn reputatie zette. Overigens had hij zich tot het uiterste ingeleefd in de goed hartige figuur, wiens naam als titel boven het drama staat en maakte hij een gepast gebruik van de voordelen, die zijn uiter lijke verschijning hem bood. Levensgroot- trad deze voerman Henschel voor het voet licht: een boom van een kerel, even lang zaam in zijn reacties als breedvoerig van gebaar, met de eerlijke ziel van een kind, hulpeloos blootgesteld aan de intriges van zijn omgeving, waaruit hij zich slechts door zelfmoord kon bevrijden. Elsensohn had onmiddellijk de aandacht van zijn publiek te pakken en liet die daarna niet meer los. Hij was het middelpunt van iedere ontwikkeling, waarvan men trou wens het verloop tot in elke fractie op zijn gezicht kon aflezen, zich aldus opwerkend tot een maximum aan waarachtigheid. Sterk van allure was zijn optreden in de kroegscène, waarin hem de schellen van de ogen vallen, ontfermend zijn bemoeienis met het kind en vol troebele teleurstelling, vermengd met schuldgevoel, zijn door waanvoorstelling versnelde levenseinde. Prachtig was ook zijn dubbel spel aan het sterfbed van zijn vrouw, ontroerend door de kalmerende eenvoud waarmee hij de belofte aflegde om niet te hertrouwen, hoewel zijn verlangens op dat moment reeds naar een ander dwaalden. Doch Elsensohn moest alles alleen doen. Nell Knoop was de enige die hem (als zijn dienstbode, later zijn tweede vrouw) niet zonder verdienste partij gaf, al bleek zij allerminst de aangewezen persoon daar voor te zijn. Slechts de passages, waarin zij zich hard en rauw kon tonen, gelukten haar redelijk wel. Doch men miste de satanische hartstocht en de geslepenheid in deze resolute burgervrouw, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om haar lobbes van een man te bedriegen. Men heeft het Hauptmann altijd als een ernstige tekortkoming aangerekend, dat hij het onderscheidingsvermogen ontbeer de tussen het wezenlijke en het bijkom stige, al tracht men dit vaak te vergoe lijken met een beroep op zijn bezorgde aandacht voor zelfs het meest alledaagse in het menselijk leven. Deze fout wreekte zich dubbel in de vertoning door het Ne derlands Volkstoneel, dat de nevenrollen zonder uitzondering slap en ontoereikend bezette, zelfs 1;ot in onderdelen als tongval en houding. De sfeer van het Silezische platteland anno 1860 ontbrak dan ook vol komen. DAVID KONING. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huun U liever een goede machine voor 4.60 per maand, reparaties gratis Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 Va de Kerk - Tel. 12762 lAdv.) TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) F. Funke overleden Onverwacht is in de ouderdom van 55 jaar overleden de heer F. Funke, die een aantal jaren aan het hoofd heeft gestaan van een modemagazijn aan de Grote Houtstraat. De overledene was ouderling van de Nederlands Hervormde Gemeente van Heemstede en trad op als scriba van de kerkeraad. In alle stilte is vandaag zijn stoffelijk over schot ter aarde besteld. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Apotheek Van Rijm, Kleme Houtweg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loo- meijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495; Nolf's apotheek, Kruisstraat 26, telefoon 11174; Schoterbosch-apotheek. Rijksstraatweg 19, telefoon 12711. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208, tel. 28320. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Heemstede IJsclub „De Volharding" Onder voorzitterschap van de heer G. H. Onstein heelt de Heemsteedse IJsclub „De Volharding" haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter besprak de minder gun stige financiële toestand der vereniging. Er bestaat alleen belangstelling, als er ijs is. Spreker hoopte, dat die ook zal bestaan in andere periodes. De heer P. Tromp, secre taris, bracht het jaarverslag uit. Er zijn op het ogenblik 230 leden. Moeilijkheden heeft het bestuur gehad met de Pachtkamer, in zake het onderverhuren van het terrein. Het bestuur heeft gewonnen en omstreeks Kerst mis 1950 zal het baas in eigen huis zijn. De gemeente heeft de huur van het terrein opgezegd wegens de vaststelling van een uitbreidingsplan. Steeds kan het terrein voor korte tijd verhuurd worden. Voorlopig zal „De Volharding" aan de Wagnerkade gevestigd blijven. Wordt het terrein be bouwd, dan zal de gemeente vermoedelijk wel helpen. Wegens ziekte had de heer C. Preijde bedankt als lid van het bestuur. Besloten werd hem te benoemen tot lid van ver dienste. Uit het verslag van de penningmeester, de heer F. Stuart, bleek, dat er een schuld is van 4000. Alleen een langdurige ijs- periode kan in deze toestand een gunstige wending brengen. De heer Onstein werd bij acclamatie als lid van het bestuur herkozen, evenals de heer N. J. van der Linden. Gekozen werden de heren G. Meijer en F. Ludwig. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. J. v. Luin, Bron- steeweg 76, tel. 15538; dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemsteedse Dreef 31, tel. 29464. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. EES KRACHTIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Pu rol. Hoort in huis! SCHEEPVAART Alphard, Buenos AiresRotterdam pass. 21 Oct. Finisterre. Aldabi, RotterdamBue nos Aires pass. 21 Oct. Wight. Almkerk. BrisbaneRotterdam 21 Oct. te Aden. Congo- stroom. LibrevilleAmsterdam 21 Oct. te Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt, Am sterdamJava pass. 21 Oect. Minicoy. Leu- vekerk, CalcuttaRotterdam pass. 21 Oct. Ouessant. Manoeran, 20 Oct. yan Portland n. San Pedro. Meliskerk. TangaAmsterdam 21 i Oct. van Livorno. Modjokerto, Batavia Rotterdam 21 Oct. te Poeloesamboe. Niger- stroom, 21 Oct. van Monrovia naar Freetown. Plancius. 21 Oct. van Batavia naar Singapore. Rijnkerk, Japan—Rotterdam 21 Oct. te Mar seille. Schiedijk. New YorkJava 21 Oct. v. Singapore. Oranje. JavaAmsterdam 211 Oct. van Singapore. Rottï, AmsterdamJava pass. 21 Oct. Ceylon. Sloterdijk, New York Batavia pass. 21 Oct. Socotra. Stuyvesant, BarbadosAmsterdam 21 Oct. van Madeira. Tabinta. AmsterdamJava 21 Oct. van Co lombo. Talisse, AmsterdamMakassar pass. 21 Oct. Finisterre. BINNENLAND De dirigent Eduard van Beinum is Vrijdagavond naar Engeland vertrokken om twee concerten van het Londens Philharmo- nischorkest te leiden op een muziek festival te Swansea. In Voorburg is op 82-jarige leeftyd overleden de heer L. J. C. J. van Ravesteijn, van 1901 tot einde 1936 notaris te Rotterdam! Hij heeft de historie van Rotterdam van de 18ae eeuw af tot de Meidagen van 1940 in drie lijvige boekdelen beschreven. Prins Bernhard zal op uitnodiging van prins-regent Karei van België op 16 en 17 November deelnemen aan een jaehtrit in de Ardennen. Te Tiel heeft minister Mansholt de „Boveta" geopend, de grote fruittentoonstel- ling die een beeld geeft van het peil waarop de Nederlandse fruitteelt in het algemeen en die van de Betuwe in het bijzonder, thans staat. H. J. Woudenberg, de ex-leider van het Nederlands Arbeidsfront en liquidateur van het N.V.V. zal op 30 November voor de Bij zondere Raad van Cassatie terechtstaan. Hij is door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Woudenberg zal verdedigd worden door mr. H. G. W. Worst te Amsterdam, In het auditorium van de Leidse univer siteit is Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van de gezant van Zuid-Afrika, prof. B. D. Bosman, het feit herdacht, dat de oud-alum nus van de Leidse academie, dr. H. Coster, later staatsprocureur der Zuid-Afrikaanse republiek, 50 jaar geleden sneuvelde tijdens de Boerenoorlog in de slag bij Elands laagte. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de thans hoogbejaarde weduwe van dr. Coster. Op verzoek van de A.N.W.B. heeft de minister van Financiën bepaald, dat voor kampeerwagens („caravans") voortaan de z.g. „zestigdagenlcaarten" mogen worden af gegeven. Teneinde te voorkomen, dat deze 60-dagenkaarten voor meer dan één kam peerwagen zullen worden gebruikt, dienen de wagens voorzien te zijn van een ingesla gen nummer van ten minste vier cijfers, dat op het desbetreffende belastingdoeument moet worden vermeld. Te Oosterbeek is op 77-jarige leeftijd overleden mr. J. H. Roessingh, die van 1922 tot 1938 kantonrechter te Wageningen is geweest. Aan de Economische Hogeschool te Rot terdam is cum laude gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen de heer J. E. Vleeschhouwer, chef van de economi sche afdeling van het gemeentelijk haven bedrijf te Rotterdam op het proefschrift „Economische rekenvormen". De heer Vleeschhouwer is 53 jaar. HAARLEM EN OMGEVING De Heer E. Kuper? spreekt op Maandag 24 October in het Vrijzinnig Protestants Jeugdhuis, Gedempte Oude Gracht 47 in Haarlem, voor de afdeling Haarlem van de „Nieuwe Koers" over „De betekenis van de vakbeweging voor de opkomst van het So cialisme in Nederland". De eerste padvinderswydingsdienst in dit seizoen zal worden gehouden in de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem op Zondagmid dag 30 October. Elke groep zal bloemen of fruit meebrengen, bestemd voor een Haar lems ziekenhuis of kindertehuis. 15 November hoopt het echtpaar D. v. d. Manakker en J. C. v. d. Manakkervan Bragt, v. Wassenaerstraat 3 te Haarlem zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Voor het doctoraal examen Nederlands recht zijn aan de Leidse universiteit geslaagd de dames A. C. Smit, Haarlem en M. C. C. Teves, Heemstede. Mej. W. M. G. de Vries, Haarlem, slaagde voor het candidaatsexamen Nederlands recht. Ter gelegenheid van de Hervormingsdag belegt de afdeling Haarlem en omstreken van de Evangelische Maatschappij op Maan dag 31 October in dé Grote Kerk ,een Her- vormingsdienst, waarin zullen voorgaan de predikanten ds. A. J. Rasker, Ned. Herv., ds. W. Spliethoff, Evang. Luth. en ds. W. R. M. Noordhoff, Rem. Geref., allen te Haarlem. Woensdagavond 26 October houdt de heer D. de Jonge een lezing met lichtbeelden over „Signalen in de vogelwereld" voor het „Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling" in Restaurant Brinkmann, Grote Markt. De Vrydag aangekondigde tweede by- eenkomst van de Nederlandse Reisvereniging, waarop musici uit Wenen en dansgroepen uit Tirol zullen optreden, is niet bepaald op Zondag 6 November, maar op Zondagmiddag 13 November in het Gemeentelijk Concert gebouw. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor uit het crediet van f 2000, dat beschikbaar is gesteld voor de cursussen in eenvoudige huishoudkunde, ook de kosten te bestrijden van een cursus in koken en voedingsleer aan een groep leerlingen van de naaischool aan de Molenwerfslaan. Voor verbetering van de verwarming van de aula op de algemene begraafplaats te Heemstede stellen B. en W. van die gemeente aan de raad voor een crediet van f4000 ter beschikking te stellen. B. en W. van Heemstede hebben de vol gende voordracht opgemaakt voor de benoe ming van onderwijzer aan de Dreefschool: 1. N. van Doorn, tijdelijk onderwijzer aan de Dreefschool; 2. H. D. de Jong, onderwijzer te Groningen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal op Donderdag 27 October geen audiëntie verlenen. Een kou, een griep koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. (Adv.) FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 46) Maar haar gezichtje nam een diepbedroef de uitdrukking aan, volkomen in tegen stelling met de vrolijke opgewektheid, die ze in Gregory's bijzijn voorgewend had. Gedurende het laatste uur had ze al haar aandacht nodig gehad om de delicate situatie op de juiste wijze te behandelen, en daardoor had ze nog geen gelegenheid gevonden zich te realiseren, hoe haar hele leven door de gebeurtenissen van de laat ste 24 uur veranderd was. Ze zag de toe komst als een berg voor zich. Weinig fleu rig, triest en kaal was deze toekomst Hoezeer ze zich ook met allerlei andere dingen bezig had gehouden gedurende de afgelopen weken, altijd was er op de ach tergrond dat gevoel van geluk en veilig heid geweest, dat haar verloving met Gre gory haar had gegeven. Zelfs als de dingen eens helemaal verkeerd liepen, had ze al tijd kunnen denken: Het duurt niet lang meer. Gregory en ik gaan weldra trouwen en dan beginnen we een eigen gelukkig leven. Dat was nu alles anders geworden. Er waren nu geen plannen meer te ma ken voor het huis. dat zij met Gregory zou bewonen. Er waren nu geen proble men meer over het tijdstip van haar hu welijk, of het een winter- of voorjaars bruiloft zou word'en, of ze een witte bruid zou zijn, of ze bruidsmeisjes zou hebben, en of het een rustige of een grootse brui loft zou moeten zijn. Gelukkig had ze nooit met Eva over dergelijke détails gesproken. Ze had haar zusje onbewust, die pijn bespaard. Nu was de zaak net omgekeerd. Sentimentele herinneringen, waaraan ze zich zo vaak met veel genoegen over had gegeven, leken nu dwaas. Ze zou nooit meer met hem kunnen lachen over haar eerste liefdegevoelens voor hem, toen ze nog een klein schoolmeisje was. Dat was allemaal voorbij Ze moest en ze wist, dat ze dat kon voortgaan met zichzelf voor te houden, dat als Gregory van Eva hield, het beter was, dat ze daar nu achter waren geko men. Maar het was een negatief soort troost. Diep in haar hart wenste ze, dat het allemaal maar een boze droom was, waaruit ze zou ontwaken met Gregory's ring nog steeds aan haar vinger Benham Kruispunt, waarschuwde de conducteur, als voelde hij, dat z'n een zame passagier tot de werkelijkheid terug gebracht moest worden. Haastig opsprin gend stapte Alma uit de bus, die ramme lend verder reed. Terwijl ze alleen op de weg achterbleef, werd Alma zich ervan bewust, dat het een bijzonder mooie na zomeravond was. Wat is het hier heerlijk, dacht ze met een vaag getroost gevoel, en wat een geluk, dat ik op Benham Lodge mag werken. Ik houd van hen allemaal daar. Zij zijnnee, niet als de familie, maar op de een of andere manier heb ik toch het gevoel, dat ze tot mijn kringetje behoren Ze moest flauwtjes glimlachen bij de gedachte, hoe de mannelijke Farraday's op haar zienswijze zouden reageren. En terwijl ze de glooiende weg naar het huis opwandelde, voelde ze zich minder een zaam en verloren, als had ze opeens weer het gevoel gekregen, dat ze toch èrgens nog wel behoorde. Het was wonderlijk, dat ze als 't ware automatisch hierheen gegaan was, nu een verblijf thuis gedurende enkele uren onmogelijk voor haar was ge worden. Toen ze aan de laatste bocht in de weg kwam, zag ze Murray uit de open voordeur haar tegemoet komen. Hallo, Alma! Ik zag je aankomen uit een van de bovenramen. Wat brengt jou op dit uur van de dag hier? Ikwilde even informeren, hoe het met uw vader is, en of uw moeder de hele geschiedenis niet al te veel kwaad heeft gedaan. Lieve kind, dat is ontzettend aax'dig van je. Hij nam haar arm, terwijl hij met haar naar het huis terugwandelde. Maar je had best op kunnen bellen, in plaats van persoonlijk dat hele eind naar hier te komen. O, ik kon net de bus pakken en ik zou mevrouw Farraday graag even spreken, als ze tenminste niet meer te bed ligt. Ze zal het heel prettig vinden je te zien. Ze noemt je de beschermengel van de familie en ik ben ervan overtuigd, dat dat geen gekke naam voor je is. Hij lachte, terwijl hij dit zei, maar zijn harde, heldere ogen rustten gedurende een enkel ogenblik met iets van vertede ring op Alma. Uw moeder overdrijft de dingen, die ik heb gedaan, zei Alma ernstig, maar ze bloosde van genoegen. Wel, wees er in ieder geval van over tuigd, dat Barrowmead niet het enige huis is, waar je geapprecieerd wordt, antwoord de hij luchtig. Was iedereen blij je terug te zien? O ja. zei Alma. Enhij keek haar plagend aan wat van meer belang dan al het andere is, vond de beledigde Gregory je verkla ringen aanvaardbaar? Wel.... antwoordde Alma, die een dergelijke vraag niet verwacht had, enigs zins aarzelendhij is tenminste niet meer boos over wat er gebeurd is. En dus is alles weer voor elkaar? Alma zweeg. Ja? Zeg 't mij! zei hij opeens nadruk kelijk, en haar andere hand in de zijne nemend, trok hij haar om, zodat ze hem recht in 't gezicht moest kijken. Het was haar linkerhand, die hij vast pakte, en hij scheen hieraan iets te mer ken, want zijn doordringende blauwe ogen wendden zich van haar gezicht af, en haar hand opheffend, bekeek hij deze met aan dacht. Lieve help, zei hij, en Alma kreeg de indruk, dat hij werkelijk van zijn stuk gebracht was, je draagt geen ring meer. Ja, dat klopt. Ik Wat is er gebeurd? Het is een zaak, die alleen Gregory en mij aangaat. Het spijt me heel erg, maar het is voor u van geen belang Natuurlijk is het voor mij wél van belang, zei hij ongeduldig. Je denkt toch niet, dat ik ermee accoord ga, dat hij ver keerd van jou denkt, omdat jij onze fami lie-moeilijkheden aan het opknappen was? O, maar dat is het niet. Wat is het dan? Hijhij houdt meer van iemand anders, zei Alma, en opeens barstte ze in tranen uit. Hij houdt meer.O, arm kleintje, huil niet zo! Opeens voelde Alma Murray Farraday's sterke armen om zich heen en hoe het ook was, het leek haar volkomen nor maal, dat ze haar verdriet op zijn schou der uithuilde. Het had zelfs een wonderlijk vertroostend effect. HOOFDSTUK XIII. Zo, nu heb je genoeg gehuild, hoorde Alma Murray's stem ergens boven haar hoofd zeggen, en ze moest er opeens aan denken, dat zijn stem geleek op die van zijn vader, toen hij mevrouw Farraday de vorige avond troostend had toegesproken. Het spijt me heel erg, zei Alma, ter wijl ze haar tranen afveegde. Tot haar overgrote verbazing kuste Murray haar even luchtig op haar voorhoofd en zei: Vooruit, vertel me nu alles maar, alsof het vanzelfsprekend was, dat zij hem in vertrouwen zou nemen, en alsof hij recht erop had, alles te horen. Er is eigenlijk niet veel te vertellen De zaak zit zo, dat hij tot de ontdekking is gekomendat hij meer van Eva houdt. Wat een. dwaas! O, meneer Farraday, dat mag u niet zeggen. Maar hij is het! Als die man werke lijk zo dwaas is om je zusje te verkiezen boven jou, dan kan ik je zeggen, dat je blij moet zijn, dat je hem niet krijgt. Alma lachte flauwtjes. De meeste mannen hebben Eva liever dan mij, zei ze kinderlijk en zonder enige wrok, omdat het zo'n vanzelfsprekend feit voor haar was. Ik geloof niet, dat je erg goed weet, wat de meeste mannen van jou denken, zei hij met een geamuseerde glimlach. Zullen we naar binnen gaan? Alma werd er zich opeens van bewust, dat ze nog steeds midden in de oprijlaan stond, omstrengeld door Murray's armen. Ja, natuurlijk, zei ze enigszins in de war. Laten we naar binnen gaan. En maakt u zich over mij maar niet bezoi'gd. Ik be grijp niet, waarom ik opeens huilde. Waar schijnlijk omdat ik er tot op dit moment nog geen gelegenheid toe gehad had. Ik voel me erg gevleid, dat je juist mijn schouder uitgekozen hebt om op uit te huilen, zei hij plagend. Maar toen ze hem een wonderlijk vra gende blik toewierp, vroeg hij snel en enigszins ademloos: Wat bedoel je met me zó aan te kijken? Welik verwonder me erover, dat ik u Een heel geschikte persoon vindt om bij uit te huilen? Alma glimlachte en drukte opeens zijn arm. Dat is het precies. Als je nu toch eenmaal moet huilen, dan moet ik toege ven, dat uw schouder wonderlijk troostend werkte. Hij lachte ook, maar Alma kreeg de indruk, dat hij haar met iets van dank baarheid aankeek. (Wordfc vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6