Na lange tijd ontmoeten EDO en RCH elkaar weer Fa. van Basten's Woninginrichting Internationaal Olympisch Comité besprak toelating van Duitsland 'Voor de winter... Hotel „DE SCHELP" Zandvoort ZateriTapr 22 ÖctoEer 1949 Haarlëïns DagKTal! en Öprëclitë Haarlemsefiê Courant Sport op Zondag Het is lang geleden, dat EDO en RCH el kaar in een competitiewedstrijd ontmoet hebben. Voor Zondag staat er weer een ont moeting tussen deze verenigingen op het programma en wel in het Noorder Sport park. Beide elftallen zijn op het ogenblik in goede vorm en zullen nog een belang rijke rol in de competitie vervullen. De be langstelling is reeds groot en verwacht wordt, dat het terrein morgen uitverkocht is. Aan de wedstrijd gaat EDO 3Swift 2 voor de reserve derde klas vooraf. De op stellingen zijn: EDO: doel: Van den Berg; achter: Vre- negoor en Schijvenaar; midden: Karpes, Dweelaard en Odenthal; voor: Verdam, Hellingman, Roodselaar, Molenkamp en Steendam. RCH: doel: Van der Vliet: achter: Las- schuit en Van Rheenen; midden: Heyer- man. Willemink en Biesbrouck: voor: Kos ter, De Wette, De Vos, Hanse en Bleeker. Haarlem krijgt het Zondag in Rotterdam niet gemakkelijk in de strijd tegen Sparta. Terlouw en Landman zijn dit seizoen goed op dreef en zullen trachten mee te werken, dat Sparta ongeslagen blijft. Haarlem moet winnen, om niet achterop te raken. Dat de spelers daarin zullen slagen durven wij niet te voorspellen, maar mogelijk zorgen zij voor een verrassing. Het wordt tijd, dat VSV de tweede zege boekt. Op bezoek komt KFC, dat de afge lopen Zondagen bijzonder op schot is ge weest. Mogelijk wordt het resultaat een gelijk spel. Voor de derde klas D is Zandvoort- meeuwenSchoten vastgesteld, welke strijd spannend zal worden. Weliswaar hebben de Zandvoorters weinig kans op de bovenste plaats, doch zij vormen toch een ploeg, waarmee de tegenpartij rekening moet houden. Bloemendaal trekt naar OWO en mag blij zijn, als een gelijk spel bereikt wordt. HFCTYBB wordt op het terrein aan de Spanjaardslaan gespeeld. De verrichtingen van TYBB zijn de laatste weken niet be paald gunstig, al waren de nederlagen niet groot. HFC heeft na vier gelijke spelen de eerste zege behaald en zal trachten de tweede te boeken. Dan stijgen de kansen voor de bovenste plaats aanmerkelijk. In Heemstede belooft het spannend te wor den tussen HBC en Hillinen, aangezien de Heemstedenaren op eigen veld beter op dreef zijn dan elders. De vierde klassers zijn vrij voor de com petitie, doch nemen deel aan de bekerwed strijden. Het programma vermeldt: OFC WB; NAS—SCA; DSS—SDC; THB DRC: DCO's Graveland; WD—RKAVIC; SDZETO: Onze GezellenSDO: Lijn den—HEDW; Lisse—Rijswijk: DSO—Hil- legom. Weer een thuiswedstrijd voor BMHC BMHC krijgt Zondag bezoek van TOGO, welke ploeg na vier wedstrijden één punt meer heeft dan de Bloemendalers. De thuis club moet winnen anders zakt zij af naar de onderste helft. In de damescompetitie wordt de plaat selijke ontmoeting BDHC—Rood Wit ge speeld. Na vier wedstrijden hebben de ploegen drie overwinningen geboekt en be zetten de derde en vierde plaats. Het win nende elftal maakt kans de tweede plaats te bezetten, aangezien de leidende teams Amsterdam en HHIJC elkaar ontmoeten. Kans op overwinning voor Oosterkwartier Oosterkwartier ontvangt in de korfbal competitie op zijn terrein aan de Zomer- vaart het niet te sterke Archipel. De ploe gen hebben nog maar slechts één zege be haald. Er bestaat dus een grote kans, dat de Haarlemmers Zondag hun tweede over winning kunnen boeken mits er van het begin af goed wordt aangepakt. Aurora gaat op bezoek bij Swift te Am sterdam, dat regelrecht op het eerste klas seschap afgaat; veel kans op succes bestaat er dus niet voor Aurora. Animo Ready ontvangt ook een kampi oenspretendent, nl. het sterke Amsteloda- mum, dat Zondag met 17-0 van KVH won, waartegen Animo Ready slechts een gelijk kon halen. Watervliet gaat op bezoek bij OBZB, dat altijd op eigen terrein moeilijk te verslaan is. Doch de Velsenaren zullen zich hun troeven niet uit handen laten spelen. Tenslotte zijn nog vastgesteld Aurora 2 Oosterkwartier 2, Sport Vereent 2Rohda 3 en Amstelodamum 2Watervliet 2. Belangrijke wedstrijden in de Handbal-competitie Met grote spanning zal men de komende Zondag uitzien naar het resultaat der ont moeting in de hoofdklasse Concordia Hygiëa. Winnen de Haarlemse dames, dan hebben zij een kans een plaats op de rang lijst op te schuiven, hetgeen mede bepaald zal worden door de uitslag ZeeburgUDI. De Concordia-heren (le klas Ditstr.) HUISBRANDOLIE crasna® Dammen Kampioenschap van Nederland Voor de veertiende ronde van het toumooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland werden te IJmuiden twee par tijen gespeeld. De uitslagen luiden: SuykDoornbos 20; HamBeers 20; OnninkLigthart 11; DukelLaros 11. Te Enschede werd gespeeld: Van Dijk Baas 2—0. gaan bij Sport Vereent op bezoek, een ploeg, die in vergelijking met vorig seizoen ster ker is te achten dan toen het geval was. Voor de tweede klas-heren ontvangt HOC het sterke Turno en Rapiditas gaat naar „The Catchers". Bij de dames gaat de strijd tussen twee plaatselijke rivalen HOC en Gita. Wij geven HOC iets meer kans op een overwin ning. Voorts speelt Rapiditas tegen het niet te onderschatten Tonegido. In de eerste klas der afdeling zal de ont moeting IJmondDGV veel spanning geven. Twee gelijkwaardige krachten komen in het veld, hoewel IJmond op het ogenblik over betere schutters beschikt. Concordia 2 zal zijn handen vol hebben aan Tonegido en zou met een gelijk spel al een pluim verdiend hebben. Bij de dames eerste klas in de afdeling gaat Bato een overwinning op OSS 2 be halen. BGVIJmond zal voor de thuisclub een zware opgave zijn. De IJmonddames zijn aanmerkelijk vooruitgegaan. Concordia 2 bezoekt Beverwijk, een nogal fors spe lende ploeg. Het programma vermeldt hoofdklas heren: NilocHellas; Blauw WitOlvmpia: PSVV. en L.; Olympia—DES. Hoofd klas dames: ConcordiaHygiea; Zeeburg UDI; PSVVlugheid en Kracht; Turn- lustDES. Eerste klas heren (district) AalsmeerAHC; Sport VereentConcor dia; tweede klas: LijndenAnimo: HOC Turno; CatchersRapiditas; HHCAals meer 2. Tweede klas dames: HOCGita; RapiditasTonegido. Eerste klas heren (af deling) IJmondBGV; Concordia 2Tone gido; eerste klas dames (afdeling) Bato- OSS 2: BGVIJmond; BeverwijkCon cordia 2. Tweede klas heren: Rapiditas 2 Tonegido 2; DWO—Bato; AVA 2—HOC 2. Tweede klas dames: HeemstedeBGV 2; Rood Zwart 2HOC 3. DENK OM KAPCONCOURS Zondag 2 uur. KAPDEMONSTRATIE Zondagavond 8 uur in het Krelagehuis, Leidsevaart 10. Entrée 's middags f 1-50, 's avonds f 1.75. Bal na tot 2 uur. (Adv.) GROTE HOUTSTRAAT 155 - TEL. 11159 t.o. het Proveniershuis De verlichting van de Heemsteedse Dreef Wordt 100% verbeterd De verlichting van de Heemsteedse Dreef beperkt zich nog tot 50 van de voor oorlogse capaciteit. Geen wonder dat er klachten zijn. Het gemeentebestuur heeft thans besloten de verlichting op volle sterkte te brengen. Maandag wordt bij de Blauwe Brug begon nen, waarna geleidelijk in Zuidelijke rich ting verder gewerkt wordt. Waar het in de gemeente mogelijk is wordt de gasverlichting door electrische verlichting vervangen. Door een bijzondere omstandigheid is dit aan de Dreef evenwel niet mogelijk. De bewoners gebruiken daar veel stroom, waardoor de kabels die in deze weg liggen zo zwaar belast worden, dat het niet verantwoord is daarop ook nog de straatverlichting te laten branden. De Dreef heeft evenwel de modernste gaslampen, als de tegenwoordige verliohting met 100 wordt uitgebreid, is men overtuigd dat die voldoende zal zijn. Een hoofdverkeersweg als de Dreef is zou uit verkeersoogpunt zeker in aanmer king komen voor natriumverlichting, maar vier rijen lichtmasten zouden de weg on getwijfeld ontsieren. Maandag ontscheping „Groote Beer" Het troepenschip „Groote Beer" wordt Zondagavond of in de daarop volgende nacht in de haven van Amsterdam ver wacht. Behoudens onvoorziene omstandigheden begint de ontscheping Maandagmorgen 9 uur. Dezer dagen is te Parijs een vergadering gehouden van het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité, waarbij als belangrijkste punt op de agenda stond de eventuele toelating van Duitsland tot de Olympische Spelen, welke in 1952 te Oslo (winterspelen) en Helsinki (zomerspelen) worden gehouden. Besloten werd om de Duitse kwestie tot een volgende vergadering aan te houden. De heer P. W. Scharroo, die de vergadering niet heeft bijgewoond, deelde nadere bij zonderheden over deze aangelegenheid mee. Op de vraag waarom Israel wel en Duits land niet op de Parijse bijeenkomst voor deelneming aan de volgende Olympische Spelen kon worden aanvaard, verklaarde de heer Scharroo. dat er geen enkel be zwaar is om Israel toe te laten. Reeds op het congres te Londen, in 1948, was van de zijde van Israel om toelating verzocht, maar toen was de situatie nog te onoverzichtelijk om een beslissing te nemen. De politieke toestand in Israel is thans geregeld, in het land kunnen sportlieden zonder onderscheid van ras of geloof aan wedstrijden deelne men en ook ten aanzien van de uitzending van athleten naar de spelen zijn geen be perkende bepalingen gemaakt. Met Duits land ligt de situatie heel anders. Het Inter nationaal Olympisch Comité wil, aldus de heer Scharroo, de sportlieden van alle vol keren bij elkaar brengen zonder onder scheid van ras, geloof, politiek of maat schappelijke stand. Mede daardoor wil het I.O.C. de wereldvrede bevorderen en de goede verstandhouding tussen de mensen van alle landen onderling stimuleren. Dat Duitsland geleidelijk weer in de in ternationale sportgemeenschap zal worden opgenomen, ligt in de lijn der dingen. Voor velen der leden van het I.O.C. en zeker voor de heer Scharroo. zal dat enigszins moeilijk zijn, want gevoelens van persoonlijke aard kunnen niet zo maar worden uitgeschakeld. Gelet op het algemeen belang en de Olym pische gedachte mogen wij echter daaraan niet toegeven. Persoonlijke gevoelens moe ten wijken voor practische overwegingen. De vraag is echter, wanneer het ogenblik gekomen is, dat dit mogelijk is, aldus ging de heer Scharroo verder. Wanneer zullen de gevoelens der sportlieden van alle lan den zodanig zijn, dat zij de Duitsers weer op het sportveld willen ontmoeten en sa menwerking mogelijk blijkt. Van grote invloed zal ook zijn hoe de politieke toestand in Duitsland zich zal ont wikkelen. Als wij deze situatie bekijken, dan bestaat het Duitsland van voor de oorlog niet meer. Het I.O.C. heeft dan ook geen vertegenwoordigers in Duitsland meer en er bestaat geen Duits Olympisch comité, dat het gehele land bestrijkt. Er is ook nog geen vredesverdrag gesloten. Voor alles moet het I.O.C. zich echter buiten alle kwesties van internationale politieke aard houden. Het I.O.C. moet er echter wel reke ning mee houden, dat er thans twee delen bestaan, West-Duitsland en Oost-Duitsland, welke gescheiden zijn. Als gevolg hiervan kan het Duits Olympisch comité, dat korte tijd geleden te Bonn werd opgericht, niet Voor DAMESHOEDEN Modemagazijn ANEGANG 24 FRANKESTRAAT 3—5 (Adv.) beide delen van het vroegere Duitsland bestrijken. Wanneer dus het I.O.C. samen werking met Duitsland wil overwegen, dan zou het de mogelijkheid moeten nagaan om in elk der beide delen een Olympisch comité te erkennen en tevens in elk van deze beide vertegenwoordigers moeten benoemen. Het is voor het I.O.C. een zeer moeilijk vraag stuk, maar naar de mening van de heer Scharroo is dit de enige oplossing. Het con gres van het I.O.C. wordt pas in Mei van het volgend jaar gehouden, zodat er nog ruim tijd is om deze delicate kwestie gron dig te bestuderen alvorens een voorstel te formuleren, dat aan de leden van het I.O.C. te Kopenhagen kan worden voorgelegd. dient uw auto volkomen in orde te zijn. Laat hem voordien grondig nazien bij Autogarages V erlovingsportretten RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat. Tel. 13472 Haarlem (Adv.) DANCING Iedere Zaterdag- en Zondagavond Orkest JEAN BUURMAN (uit „Extase", Amsterdam) (Adv.) Op het ogenblik wordt gewerkt aan de totstandkoming van de weg van de Rijks straatweg naar de brug over de Jan Gijzenvaart bij de jeugdherberg, welke aansluit aan de Delftlaan. In de afgelopen zomer is de Delftlaan onder handen ge nomen en nu is men bezig aan het andere gedeelte. Verwacht wordt, dat de gehele weg begin December gereed is. De nieuwe weg wordt negen meter breed. Aan de zijde van de Delft komt een voetpad van twee en halve meter en aan de zijde van de huizen wordt een ventweg aangelegd van vijf meter. Een foto van de werkzaam heden bij de Rijksstraatweg. OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 (Adv.) Wilde achtervolging tussen Halfweg en Haarlem Een echt staaltje Wild West heeft zich vannacht afgespeeld, tijdens een ach tervolging tussen Halfweg en Haarlem. Het was ongeveer half een, toen een wacht meester van de Rijkspolitie in Halfweg op de hoofdweg een auto zag naderen, die ken nelijk niet met vaste hand werd bestuurd. Hij hief de hand op om de auto tot stoppen te dwingen, maar de wagen suisde langs hem heen. De politieman hield een andere auto aan, die wel stopte en zette onmiddellijk de achtervolging in. Al gauw had hij de eerste wagen gepasseerd en wederom trachtte hij hem tot stoppen te bewegen. Doch de man joeg onvermoeid voort. Inmiddels waren de beide wagens al bijna bij Haarlem. Reeds in de bebouwde kom trok de po litieman zijn revolver en schoot een voor band van de achtervolgde wagen stuk. Nog reed die enige honderden meters door, maar op de hoek van de Byzantiumstraat en de Schalkwijkerstraat kwam hij eindelijk tot stilstand. De Halfwegse wachtmeester deed de deur van de wagen open, maar de man verzette zich op een dusdanige manier, dat hij pas overmeesterd kon worden toen er verster king was gekomen van twee Haarlemse agenten. De achtervolgde, een vijftigjarige Heemsteedse garagehouder, bleek tamelijk aangeschoten te zijn. Hij is naar Halfweg overgebracht. Falderalderiere Daar raakten wij dezer dagen geheel buiten onze schuld zo maar in het Von delpark verzeild. Wij willen namelijk wel toegeven dat wij over het algemeen niet dol zijn op dergelijke stukjes na tuur van duurzame afrastering voor zien. Onze kortste weg leidde er echter doorheen. Nu moeten wij u vertellen, dat wij bij üe ingang even geaarzeld hebben. Daar -.tond namelijk een groot bord, dat de toegang verbood aan ven ters, beroepsfotografen en hen die vertoningen verrichten. Nu verrichten wij nooit vertoningen en venten ook niet, maar op cnze gehele verdere tocht werden wij gekweld door de gedachte dat aan beroepsfotografen het genot van de Vondelpark-natuur wordt ont zegd. Zelfs als ze niet zouden willen kieken. Wij zagen ze in gedachten we nend voor de hekken zitten. Nu zijn wij weer niet zo solidair dat wij niet zijn doorgewandeld en wel zo eerlijk om te vertellen dat de wande ling ons wél heeft gedaan. Wij zagen er allemaal aardige dingen. Over het rui terpad naderde een paard, dat een dame vervoerde. Wij kenden dit paard, want het was de Isabel die naar de merk waardige naam Biscay luistert. Biscay dan slofte rustig door de bruine blade ren op de grond en begaf zich op het door de gewoonte aangegeven punt bij de derde bank peinzend in draf, om zijn amazone de genoegens van een herfstrit deelachtig te doen worden in de drie gangen, die door het manege-bedrijf volgens zijn advertenties aan de leer lingen worden onderwezen. Nadat deze indrukwekkende combi natie onze aandacht niet langer geboeid hield, hebben wij ons oog met welge vallen laten rusten op de fraaie tinten van het herfstige park. Om een groene weide, waarop ;en vermolmd stuk ber kenboom de indruk lag te wekken een gevelde houtreus te wezen, stonden de beuken en eiken in de warme gloed van geel en bruin onder een blauwe hemel waarlangs een frisse wind witte wol- Senplukken deed voortsnellen als men sen die haast hebben om de bus te halen. Het rook er heerlijk naar het derde kwartaal van het jaar en wij konden ons best voorstellen dat twee bladerenharkers cn twee vijvermodder scheppers liever op de stelen van hun werktuigen geleund conver seerden over de hun opgelegde taken dan werkelijk tot uitvoering ervan over te gaan. Speels harkten zij af en toe een blaadje opzij naar een andere plaats, die hen beter scheen te bevallen. Eén harker was er echter, die zich afzijdig hield. Hij sloeg met grote be langstelling een paartje gade dat bezig was op tedere wijze het seizoen voor amoureuze activiteit in de buitenlucht te sluiten. Hij keek daar met grote tederheid naar en verwierf daarmee onze sympa thie, zodat wij hem hebben laten ver eeuwigen. Wij zijn daarna doorgelopen naar de vijver, waar wij het schone lied „Alle eendjes zwemmen in het water falderalderiere, falderalderiere" beves tigd zagen. Ons bleek daar dat er ook in de vogelwereld rangen en standen oestaan, want bij de voerplaats lagen de zwanen op de eerste rang, dan kwamen ie woerden en geheel achteraan de tvijfjes-eenden. Do zwanen hadden daar mee echter buiten het levendig sociaal besef van de Amsterdammers gerekend, iie met grote kracht en goedertieren heid hun afvallig brood naar het schel linkje wierpen, hetgeen ons weer bo venmatig verheugde. De zwanen dreven verbijsterd heen en weer en wij zouden hen aan willen raden zich naar het In ternationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark-paviljoen te begeven waar hun ornamentale deftigheid mogelijk meer op prijs wordt gesteld. Wij hebben ons trouwens zelf nog even naar het ICC begeven over het tegelpad dat daarheen' leidt daarbij zorgvuldig oplettend niet op de naden tussen de tegels te trappen, want dat geeft ons een onbestemd gevoel van narigheid om te zien of de heer Van de Eerenbeemt die dat instituut met grote stuwkracht leidt, op het terras aanwezig was, maar hij ontving net hoge gasten, wat hij erg goed kan en waar wij hem niet bij wilden storen. Tenslotte brachten wij een kort be zoek aan het rosarium waar wij alweer een bord met verbodsbepalingen ont waarden, dat de toegang ontzegde aan loslopende kinderen en honden en aan bestuurders van rijwielen. Ziet vrien den, dat gaat ons nu te ver. Waarom wel bestuurders van naamloze vennoot schappen en automobielen en waarom niet bestuurders van rijwielen? Dit sluit vrijwel alle Amsterdammers van rosa rium-bezoek uit en daarom hebben wij deze instelling ook niet willen bekijken. Al zagen wij niet zonder afgunst naar twee loslopende honden die in grote gemoedsrust, niet verstoord door ethi sche beginselen, door de struiken kuierden. Jeanne in blik Waar Overtoom en Amstelveenseweg tezamen vloeien en 't centrum rijst van verre, waren gistermiddag de anders zo ingetogen chauffeurs van vierwielige motorvoertuigen krampachtig in de weer om enige nieuwe verkeersregle menten uit te lokken. De oorzaak van de toeterende consternatie was een droefgeestige groepering van drie men sen en een paardekop, welke de indruk wekte de aansluiting met de een of andere historische optocht te zijn kwijt geraakt en zich nu enkele eeuwen mis plaatst gevoelde. Bij nader onderzoek bleek het trieste gezelschap niets meer of minder voor te stellen dan een me thodisch ingeblikte Jeanne d'Arc met twee sloffende schildknapen, die zich kennelijk meer zorgen maakten over de duur van hun lijdensweg dan over het heil van kerk en vaderland het geen men ook niet mag verwachten van drie huurlingen, die reclame voor een film moeten maken. Suykerbuyk is baas Wij hebben ons 21 September ver galoppeerd in de dancing Casablanca op de Zeedijk. Zoals gij u mogelijk zult herinneren betitelden wij in ons stuk over dit établissement „Klaartje" als de bazin. Wij werden daartoe gedreven door de dominerende rol die zij in het gezelligheidsleven ter plaatse speelt en door het voortdurend geroep om „klaar tje" hetgeen bij nader inzien op de je never blijkt te slaan. Nu schrijft een accountantskantoor ons dat de exploi tant van Casablanca naar de naam A. Suykerbuyk moet luisteren. Klaartje, zo schrijven de accountants olijk, is wel dikwijls in de Casablanca aanwezig, maar niet als bazin of eigenares. Eige naar en baas, zo melden zij ons, is de heer Suykerbuyk voornoemd die als zo danig ook altijd 's avonds in zijn zaak staat. Waarvan acte. Brand zonder brand Als de demonstratie met zijn revolu- tionnaire uitvinding op 3 November in het Olympisch Stadion aan de verwach tingen voldoet, dan zal het Amsterdamse stadsbeeld over laten we zeggen vijftig jaar want eerder zal men het over de standplaats wel niet eens kunnen worden versierd zijn met een monu ment ter ere van opzichter Prent, die het mogelijk heeft gemaakt om huizen Jacques Moolenijzer dirigeert Zon dagavond in het Concertgebouw het Haags Symphonie-orkest, dat een programma van filmmuziek uitvoert met medewerking van de sopraan Mimi Erb, de tenor Chris Reumer en de pianist Geza Frid. Op 25 Octo ber treedt de Canadese celliste Zara Nelsova in de kleine zaal voor het eerst in ons land op en een dag later debuteert hier de Engelse pianist Dudley Bridge. Maandagavond ko men de Concertgebouwvrienden bijeen oin te luisteren naar het Bresser-kwartct, dat werken van Purcell, Beethoven en Max Reger speelt. Óp het programma der jeugd- concerten van Woensdag onder lei ding van Hein Jordans komt onder meer de Symphonie concertante van Jurriaan Andriessen voor. De koninklijke familie gaat Woens- iagavond naar het Centraal Theater In de hoofdstad uit om van Cor Ruys en de zijnen het blijspel ,JDe zilveren fluit" te zien. De zaaldeuren sluiten om kwart voor acht. Avondkleding is niet ver plicht, doch zal op prijs worden ge steld. Zaterdagavond begint in Carré een serie voorstellingen van een inter nationale ijsrevue. Ten besluite enkele titels van nieuwe films: in Tuschinski draait „Jeanne d'Arc" met Ingrid Bergman in de titelrol, in Royal beleeft Mark Hel- lingers „Wet zonder recht" zijn Nederlandse première en in het kleine Theater de Uitkijk spelen Edwige Feuillère en Stewart Gran ger samen in een product van Teren ce Young, dat „De Vrouwenhater" heet. af te branden zonder dat de huizen afbranden. Intelligente lezer als ge zijt, begrijpt ge natuurlijk wel dat het er hier niet om gaat op bovennatuurlijke wijze met de duivel z'n moer in con currentie te treden, doch om het de schilders een beetje moeilijker te ma ken hun georganiseerde aanslagen op de historische gebouwen te plegen. Voortaan zullen deze zich bij het ver wijderen van oude verflagen moeten bedienen, indien althans de geschiktheid bewezen wordt, van de -zo te noemen Prentbrander, welke zich op de manier van een strijkijzer langs de gevels be weegt. Omdat de heer Prent, opzichter in de gemeente-werkplaatsen, uit hoof de van deze functie geenszins verplicht is tot het doen van uitvindingen, mag hij zelf de baten van het octrooi incas seren, zodat zijn ijzer van twee kanten strijkt. BOEDA. Als Beijnes gaat verhuizen De gemeente Haarlem heeft belangstelling voor de oude fabriek Elders in dit nummer geven wij bijzon derheden over de nieuwe fabriek die Beynes in Beverwijk bouwt. In Juli 1950 begint de verhuizing. Men verwacht dat daarmee drie maanden gemoeid zullen zijn. Dan zal deze industrie die hier nu reeds 111 jaar bestaat voor Haarlem verloren zijn. De vraag rijst thans: wat zal er geschie den met het ontruimde gebouw aan het Stationsplein? Indertijd hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat het gewenst zou zijn indien de gemeente Haarlem de beschikking kreeg over dit complex, omdat het daardoor mo gelijk zou worden de verkeerstoestand op het Stationsplein belangrijk te verbeteren, onder andere het gemeentebestuur van Haarlem belangstelling heeft voor het complex; de onderhandelingen hierover zijn reeds ingeleid. Huisvesting van het personeel Toen in 1939 besloten werd de nieuwe fabriek in Beverwijk te zetten, kon niet vermoed worden dat de huisvesting van het personeel overwegende moeilijkheden zou opleveren. Nu er overal, ook in Bever wijk, een groot tekort aan woningen is, staat men voor grote moeilijkheden. De directie staat geregeld in contact met het gemeentebestuur van Beverwijk, om zo veel mogelijk woningen voor het personeel te krijgen, maar ondanks het feit dat haar wensen er ten volle de aandacht vinden, die ze verdienen, zullpn zij toch slechts zeer geleidelijk verwezenlijkt kunnen worden. In de onmiddellijke nabijheid der fabriek worden wel enige complexen woningen gezet, maar het is nog niet be kend hoeveel mensen van Beynes daarin zullen komen. Op het fabrieksterrein zullen wel enkele woningen gebouwd worden, maar die zijn uitsluitend bestemd voor een portier, een stoker, een brandwacht, enz., mensen dus die absoluut bij de fabriek moeten wonen. Het is niet te voorkomen dat de eerste tijd een groot deel van het personeel onder de 650 man, die nu in Haarlem wer ken, zijn zeker 80 a 85 Haarlemmers van Haarlem naar Beverwijk zullen moe ten reizen. Indien de Spoorwegen (evenals dit nu geschiedt voor het Hoogovenperso- neel) enige treinen lieten stoppen aan een halte van de lijn HaarlemAlkmaar bij de nieuwe fabriek, zou het tijdverlies tot een minimum beperkt kunnen worden. Ook is gedacht aan de mogelijkheid om zo nodig een deel van het personeel per autobus over te brengen. Dan zit men evenwel met het oponthoud aan de pont. Een oude geschiedenis die altijd nieuw blijft is: Wie iets te vragen of op te rui men heeft, plaatst een Groentje in Haar lems Dagblad.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7