Haarlems Dagblad Op de volgende begroting moet 280 millioen pond worden bespaard Mohammed Roem acht ook contact buiten de conferentie vruchtbaar Vijf opvarenden vermist door het kantelen van een reddingssloep Weerbericht 64e Jaargang No. 19381 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 25 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «öpcectjtc tjaarietnscbe Courant (Ihmo 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Attlee kondigt bezuinigingen aan Geen gratis medicijnen meer, duurder vis, 30 millioen minder voor defensie LONDEN, 24 October (United Press). De Engelse premier Attlee heeft vandaag in het Lagerhuis een verrassend mild be zuinigingsprogram aangekondigd dat een besparing op de begroting met 280 millioen pond beoogt. Hij zeide te verwachten dat het effect van de bezuinigingen pas in de lente van 1951 merkbaar zal worden. Attlee zal Donderdag naar aanleiding van de aan gekondigde bezuinigingsmaatregelen in hét parlement de vertrouwenskwestie stellen. Verwacht wordt dat de conservatieven zich zullen verzetten tegen het program omdat zij het niet vérstrekkend genoeg achten. De meeste bezuinigingen zullen worden ingevoerd in de loop van het begrotings jaar dat in April 1950 aanvangt. Tot de maatregelen die onmiddellijk min of meer gevoeld zullen worden, behoren: Afschaf fing van de verstrekking van gratis medi cijnen waarin tot dusverre het nationale gezondheidsplan voorzag. De medicijnen zullen voortaan een shilling kosten per recept. De regering hoopt door die maat regel een besparing te verkrijgen van 10 millioen pond per jaar. Gebitten, pruiken, brillen enzovoort zullen gratis verkrijgbaar blijven. Wijzigingen in de prijzen van voedings middelen en afschaffing van de subsidie voor vis met ingang van deze winter. Over een vol jaar zullen de op deze wijze ver kregen besparingen waarschijnlijk 7 mil lioen bedragen. Zoals men weet zijn de prijzen voor brood en meel reeds verhoogd. Een beperking van de uitgaven voor de defensie met 30 millioen. Gehoopt wordt dat voor het komende voorjaar reeds 12.5 millioen kan worden bezuinigd. Beperking van de importen uit Amerika en Canada tot 1200 millioen vergeleken bij 1600 millioen in 1948. In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft Engeland reeds voor 1 milliard geïmporteerd uit genoemde landen. Deze vermindering was echter reeds in de afgelopen zomer aangekondigd. Attlee stelde verder in het vooruitzicht dat in het komende begrotingsjaar naar schatting 250 millioen op de algemene re geringsuitgaven en 30 millioen op de mili taire uitgaven zal worden bezuinigd. Tot de kleinere besnoeiingen behoren die met 1 millioen pond op de uitgaven voor het „Britain Festival". Toen Attlee uitgesproken was, vroeg Winston Churchill het woord. Hij noemde de aangekondigde maatregelen onvoldoen de. In het kort samengevat behelst het pro gram de volgende bezuinigingen: defensie 30 millioen, bouwsubsidies 140 millioen, uitgaven van verschillende ministeries 40 a 45 millioen, onderwijs 5 millioen, land bouwsubsidies 6 millioen, ministerie van bevoorrading 6 millioen (voornamelijk voor defensiewerkplaatsen), ministerie van voed selvoorziening 1.700.000 pond.voorlichtings- bureaux en British Council 1 millioen, uit stel van het plan voor rechtsbijstand 1 mil lioen, afschaffing van vrije verstrekking van medicijnen 10 millioen, prijswijzigin gen voor eifcoeder, koeleieren, rozijnen, op heffing van subsidie voor vis, samen 7 mil lioen, opheffing van veevoedersubsidie in de loop van het volgende jaar 36 millioen, „Britain Festival" 1 millioen pond. (United Press). Anti-climax Attlee's rede kwam na alle voorafgaande uitlatingen die het publiek psychologisch op het ergste hadden voorbereid, inderdaad als een anti-climax, aldus onze Londense correspondent. Nagenoeg alle ochtendbla den zijn fel in hun veroordeling van de plannen, welke zij ontoereikend achten. Op de regeringsuitgaven wordt immers slechts 3 pet. bezuinigd en op de kapitaalsuitgaven 7 procent. De grote kans om fundamenteel in te grijpen is gemist. De conservatieven zeggen, dat het regeringspaard geweigerd heeft de hindernis te nemen. Ook de libe rale bladen zijn van oordeel dat de rege ring te laat komt en dat zij te weinig doet. De socialistische bladen daarentegen zijn opgelucht, dat de dingen niet veel erger rijn dan zij hadden verwacht. Beroep op de werkers De Britse premier heeft na zijn rede in het Lagerhuis in een radiotoespraak de Britse werkgevers en werknemers verzocht „ernstig te overwegen langere uren te ma ken in deze tijd van nationale crisis. Er is een algehele krachtsinspanning noodzake lijk en hiertoe is men nog niet gekomen. Auto-botsing in Bennebroek Twee gewonden zijn in ziekenhuis opgenomen Maandagmiddag wilde een Haarlemse bestuurder van een auto van Van Gend en Loos, die op de Rijksstraatweg in Bennebroek in de richting Hillegom reed, linksaf slaan, teneinde het erf van de heer R. op te rijden. De richtingaanwijzer had hij uitgestoken. Van de tegenovergestelde zijde naderde een grote vrachtauto, bela den met tien ton verse zeevis en afkomstig Uit Scheveningen. Een botsing ontstond, waardoor de bestuurder van laatstge noemde auto de macht over het stuur ver loor. Hij reed eerst tegen het hek van het erf van de heer R. en vervolgens tegen een op het erf staande boom. In de cabine zaten vier personen. Door de schok scho ven een deel van de lading en'de cabine naar voren, waardoor de inzittenden be kneld raakten. Met man en macht werd gewerkt, om de vier personen uit hun benarde positie te bevrijden, waarin men na een kwartier slaagde. Twee van hen waren zodanig gewond, dat zij, nadat dok ter Van Aalst en leden van de EHBO hulp hadden verleend, naar een ziekenhuis in Den Haag werden vervoerd. Een van deze was de bestuurder, die inwendige kneuzin gen had opgelopen en de ander was de eigenaar, die een been heeft gebroken. De visauto was zwaar beschadigd en de andere Rep geen schade op. Er zijn arbeiders, zo vervolgde de premier, die slechts een minimum aan werk ver richten, die onverschillig zijn en vrije da gen nemen, omdat zij weten dat men heden arbeiders nodig heeft. De regering had be perkingen ingevoerd in een pogen om eer lijk te zijn en niet de gehele last op een enkel deel der gemeenschap te leggen of de sociale diensten te benadelen. Een wel varende staat kan dit slechts blijven, in dien hij gebaseerd is op een gezonde eco nomie." De eerste reacties op de verklaring in het Lagerhuis waren die van opluchting, zo seint Reuter. Weliswaar zal de beurs van iedere Brit het te verduren krijgen, doch de kosten van het levensonderhoud worden niet onmiddellijk verzwaard. Chinese nationalisten trekken terug op Tsjoenking De Chinese nationalistische strijdkrach- te hebben Kweiling prijsgegeven en berei den de terugtocht naar Tsjoenking voor, aldus meldt United Press uit Hongkong. Gedurende het weekeinde werden alle nationalistische troepen uit Kweiling naar Lioetsjou teruggetrokken. Lioetsjou ligt negentig mijl ten Zuidwesten van Kweiling en was een der belangrijkste bases der nationalisten in het Zuid-Westen en het hoofdkwartier voor de nationalistische ge neraal Pai Tsjoeng Sji. Kweiling, de hoofd stad van de provincie Kwangsi, ligt thans open voor de communisten. Naar gemeld wordt is Pai's oorspronke lijk 300.000 man tellend leger, dat weigerde Kanton-te verdedigen omdat de soldaten al in geen twee maanden soldij hadden ont vangen, sterk geslonken. Het nationalis tische nieuwsbureau meldt zonder verdere toelichting dat generaal Pai zelf te Hoihou op het eiland Hainan is aangekomen. Particuliere bronnen verklaarden, dat enkele zich te Tsjoenking bevindende rege ringsorganen aanstalten maakten zich in de hoofdstad van Yoennan, Koenming, te ves tigen, nadat zij nauwelijks een week in de nieuwe hoofdstad zetelen. Koenming ligt vlak bij de grenzen met Birma en Indochina (United Press). Dr. Herman B. Baruch, ex-ambassadeur v an de Verenigde Staten in Nederlandis in het huwelijk getreden met Anna Maria baronesse Mackay uit Den Haag. Het huwelijk werd voltrokken in Baruch's woning in Hunrïngton op Long Island. Bernard Baruch (links) feliciteert zijn broer en schoonzuster. Geheel rechts mevrouw Sailing W. Baruch, Nog geen oplossing voor Nieuw-Guinea „De Nederlanders hier zijn anders dan die in Indonesië" 's-GRAVENHAGE, 24 October (A.N.P.). De resultaten van de Indonesische week- eindconferentie ten huize van de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken zijn niet onbevredigend, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P., of schoon het belangrijkste punt van bespre king, de status van Nieuw Guinea, niet tot oplossing is gebracht. Naar verluidt heeft ook de speciale com missie voor de schuldenregeling (de com missie van de heren Djoeanda, Indrakoe- soema, Hirschfeld en Cochran, een voorstel geformuleerd. Dit voorstel zal nader wor den bestudeerd door de verschillende dele gaties. De republikeinse delegatie heeft heden morgen de voorlopige constitutie van de R.I.S. uitvoerig besproken. Naar wij ver nemen zou in deze voorlopige constitutie bepaald zijn dat de republiek de gebieden zal omvatten haar toegeschreven door de overeenkomst van de Renville, met uitzon dering van Zuid-Asahan, dat bij de Negara Sumatra's Oostkust zal blijven. Ook indien men de Ronde Tafel-confe rentie als zodanig een ogenblik buiten be schouwing laat, zijn de maanden, die een zo groot aantal Indonesische prominenten Nederland hebben doorgebracht, van zeer groot belang geweest", aldus heeft de voorzitter van de republikeinse delegatie, Mohammed Roem, aan het A.N.P. medegedeeld. „Wij hebben gelegenheid ge kregen het Nederlandse volk in eigen land te observeren: Door contacten, ook buiten de politieke sfeer, door een groot aantal bezoeken aan Nederlandse families, door excursies naar instellingen en fabrieken." Mr. Roem zeide, dat dit ongedwongen con tact aan vele Indonesische gedelegeerden een andere kijk op het Nederlandse volk heeft gegeven. „De Nederlanders in Indonesië zijn veelal niet dezelfde als de Nederlanders in Ne derland, voornamelijk niet, wanneer zij reeds voor de oorlog in Indonesië waren", zo zeide hij. „De instelling tegenover ons is onbevangener in Nederland". Hij ver klaarde, dat aan de andere kant het Neder landse volk gelegenheid heeft gehad ken nis te maken met een groot aantal leidende figuren uit de Indonesische samenleving, waardoor het zich een eigen oordeel heeft kunnen vormen over de mogelijkheden van de toekomstige samenwerking. „Het we derzijds vertrouwen heeft door dit bezoek gewonnen," zo concludeerde mr. Roem. Voorlichting naar Djokja Uitgeleide gedaan door mr. Roem en dr. Plesman is met het K.L.M.-toestel, dat Maandagmiddag om 2 uur van Schiphol naar Batavia vertrok, de republikeinse mi nister van Voorlichting, dr. Samsoedin, naar de tropen teruggekeerd. De heer Samsoedin is enkele weken in Nederland geweest, teneinde zich persoon lijk op de hoogte te stellen van het verloop van de Ronde Tafel-conferentie. In een korte mededeling, die hij voor zijn vertrek deed, zeide hij bij zijn aankomst in Neder land zeer pessimistisch te zijn geweest, maar nu bij zijn vertrek niet anders dan optimistische geluiden te kunnen laten ho ren. Hij was er volkomen van overtuigd, dat de Ronde Tafel-conferentie zou slagen. Op een vraag wat zijn persoonlijke mening over de gebeurtenissen op Java en Suma tra is, zeide hij: „De eenheid ter Ronde Tafel-conferentie gedemonstreerd is voor mij een waarborg, dat de moeilijkheden op Java en Sumatra overwonnen zullen wor den." De heer Samsoedin zal ïn Cairo contact opnemen met ambtenaren van zijn depar tement en daarna rechtstreeks doorreizen naar Batavia. Indonesisch lidmaatschap van de F.A.O. NEW YORK, 24 October (Anp-Aneta). De Nederlandse ambassadeur in de Vere nigde Staten, dr. E. van Kleffens, heeft instructie van de -Nederlandse regering gekregen om Indonesië voor te stellen als lid van de F.A.O. (UNO-food and agricul tural organisation). Deens vrachtschip bij Terschelling op een mijn Zeven schipbreukelingen behouden op Ameland gearriveerd. Het wrak van de „Ivar" naar Terschelling gesleept. Op een langzaam afvlakkende zee maar in een der gevaarlijkste gedeelten van de wateren rond de Waddeneilanden 20 mijl N.N.W. van Terschelling heeft zich gisteren een tragedie afgespeeld, waarbij vermoedelijk vijf opvarenden van de Deense vrachtboot „Ivar" het leven hebben verloren en acht inzittenden van een reddingssloep in de grillige stromingen afdreven, zodat men ook voor hen het ergste vreesde. Vanmorgen om acht uur is deze sloep echter op het strand van Ameland aangekomen, met zeven man aan boord, waaronder de veertienjarige zoon van de kapitein. Zij hebben een afstand van 24 zeemijlen afgelegd en zijn in die tijd vijf schepen gepasseerd, die hun noodsignalen niet hebben opgemerkt. Het woord is aan Lichtenberg: Velen vergeten bij hun opvoeding voor de hemel die voor de aarde. Het wrak van de Ivar is naar de ingang van het Stortemelk bij Terschelling ge sleept, waar men het droog kan zetten zo dra het schip mocht gaan zinken. Van a'lle zijden schoot hulp toe zodra het van Hamburg naar Rotterdam in ballast varende schip het bericht uitzond, dat het op 53 gr. 46 min. N.B. en 4 gr. 46 min. Oosterlengte door een mijn was getroffen en dringend assistentie nodig had. De reddingsboot „Dorus Rijkers", die juist was teruggekeerd van een lange ver geefse speurtocht naar de opvarenden van een vermiste Staverse jol, zette uit Den Hel der direct koers naar de onheilsplek; de sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen op Terschelling stoomde op volle kracht uit, later gevolgd door de sleepboot „Oce aan", ook van Doeksen. Maar inmiddels voltrok zich het noodlot over de 2219 ton metende vrachtboot: de radio-ontvang in stallatie raakte defect en een der sloepen was reeds weggeslagen. Kapitein N. L. Lar- sen besloot een nog zeewaardige boot over boord te zetten en de marconist maakte in allerijl de noodzender gereed. De noodseinen werden in die tussentijd met flambouwen en slakelpotten voortge zet. Met vijf man kantelde echter de sloep, hangend in de davits en de ongelukkigen verdwenen jammerlijk in de golven. Als eerste bereikte de „Holland" om 8 uur 35 de verongelukte vrachtvaarder en met heel veel moeite konden twee opva renden worden overgenomen: het werd te riskant om later nogmaals langszij te ko men. Er moest dus andermaal een reddings poging met een sloep worden geprobeerd, want de „Dorus Rijkers" kon pas tegen middernacht ter plaatse zijn en de situatie werd met de minuut gevaarlijker, doordat er enige waterdichte schotten bezweken. De tweede sloep kwam met zeven man veilig op de golven terecht maar dreef later in de avond af en de vrees was toen gegrond dat de sterke stromingen het bootje naar zee zouden sleuren. De reddingboot „Insulinde" uit Oost- mahorn kreeg opdracht van de directie der NZHRM om te zoeken naar de vijf leden der bemanning, die bij het ongeluk met de eerste sloep in het water terecht kwamen. De „Ivar", die 22 koppen aan boord had en eigendom is van „Des Forenede Damp- skib selskab" te Kopenhagen, kreeg gister avond om 10 uur een tros over van de „Holland". Men ging proberen het wrak naar het strand te slepen. Vanmorgen is de sleep de haven van Terschelling binnen gekomen de niet vernielde schotten hebben het vaar tuig voor volledige ondergang behoed. Sloep op Ameland aangekomen Vanmorgen zagen belangstellenden op het strand van Ameland een sloep naderbij komen en later bleek, dat dit de vermiste boot van de „Ivar" met zeven leden der ZEILERS UIT DEN HELDER WAARSCHIJNLIJK VERDRONKEN De motorreddingboot „Dorus Rijkers" heeft Maandagmiddag dwars voor Oude- schild (Texel) op de zogenaamde Bollen het wrak gevonden van de Staverse jol, die sinds Zondagmiddag vermist werd. Aan genomen wordt, dat de beide opvarenden, de heren E. W. Beth, apotheker en K. Kos, collecteur van de Staatsloterij in Den Hel der, verdronken zijn. Vermoedelijk is de jol Zondagmiddag door de storm overvallen en gezonken. Met veel Zuidelijke uitbundigheid fêteert Lissabon generaal Franco, die op het ogenblik een officieel bezoek aan de Portugese hoofdstad brengt. Na veel fiestas en ..viva's", banketten en parades te zijner ere is het Spaanse staatshoofd Zondag op een plechtigheid in de Portugese militaire academie zelfs tot ere-generaalvan het Portugese leger benoemd. Des avonds werd hem een vuurwerk aangeboden, dat gedeeltelijk in het water viel, doordat het plotseling hevig begon te regenen, zodat het slotstuk, waarin de namen van Franco, president Carmona en premier Salazar, in knetterende vuurwerkletters verschenen, in een wolk van rook uitdoofde. De twee dictators (links Franco, rechts Salazar) tijdens het afnemen van een parade. bemanning was. Omtrent het lot der vijf vermisten bestaat nog volledige onzeker heid. De Denen zijn in een hotel te Hollum ondergebracht. Gesprek met de geredde steward De steward J. Larsen, die zich daar op het ogenblik met zijn zes kameraden in hotel De Zwaan bevindt, vertelde het ANP hedenochtend telefonisch hoe hij op twee honderd meter een schip zag passeren. On middellijk hebben hij en zijn kameraden daarop lichtraketten afgeschoten, doch on begrijpelijk genoeg werden deze seinen niet opgemerkt. Larsen vertelde, dat naar zijn mening de explosie om half twee 's middags geschied de. De mijn trof het schip ter hoogte van de machinekamer. „De stukken vlogen in het rond", aldus Larsen en reeds na een half uur was de toestand van het schip zo, dat de eerste sloep werd uitgezet. Door de sterke stroming dreef deze echter aanzien lijk af. „Er was nauwelijks roeien tegen", aldus Larsen, „doch wij hebben de hoop nimmer opgegeven. Zo hebben we ruim achttien uur op de zee rondgedobberd. Een van ons had bij het uitzetten van de sloep een tik gekregen, hij is wat versuft, maar voelt zich overigens goed. We hebben vaak getwijfeld als we schepen, ik schat vier of vijf, op een paar honderd meter van ons zagen varen zonder ons op te merken. We zijn wel erg vermoeid, maar voelen ons best, alleen we zijn erg bang voor het lot van de vijf kameraden, die over boord zijn geslagen". Nieuwe voorstellen van Paul Hoffman verwacht De administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, zal Vrijdag naar Europa vertrekken, waai' hij gedurende een week besprekingen zal voeren met vooraanstaan de functionarissen. Hij zal, naar zijn assis tenten vandaag mededeelden, per vliegtuig naar Parijs gaan om deel te nemen aan de bijeenkomsten van de organisatie voor Europese economische samenwerking. Men verwacht van hem een „zeer belangrijke redevoering" die hij voornemens is volgen de week uit te spreken in tegenwoordigheid van de leidende staatslieden der aan het pian-Marshall deelnemende landen. Iloffman zal naar verwacht wordt het geheele probleem van economische eenma king behandelen en nieuwe methodes voor stellen voor de verdeling van de dollarhulp. Hij zal naar verluidt aandringen op de ver wijdering van handelsbarrières en het scheppen van een Europa, dat één markt zal zijn. Hoffman zou nog steeds van mening zijn dat de 19 aan het herstélpro- grainma deelnemende landen hiet genoeg doen voor het tot stand brengen van een vrije handel, inwisselbare valuta's en eco nomische eenheid. Men verwacht, dat de Britse Kanselier van de Schatkist, sir Stafford Cripps, Vrij dag te Parijs een bijeenkomst zal bijwonen van het „economisch kabinet" der 7 mo gendheden van West-Europa. De volledige raad van ministers van de landen der Europese organisatie voor economische samenwerking zal Maandag bijeenkomen. Nieuwe Franse vakorganisatie Er is een nieuwe niet-politieke Franse vakorganisatie opgericht, welke, naar ver klaard wordt, tweehonderdduizend leden telt. Zij is genoemd het „vrije vakver bond" (CTI) en zal de vijfde grote Franse vakorganisatie zijn. (De andere vier zijn de onder communistische invloed staande CGT, de christelijke CFTC, die in relatie staat met de MRP, de socialistische Force Ouvrière en CGC van de ambtenaren). De nieuwe organisatie staat winstde ling voor. Een der voormannen ervan is Sulpice Dewez, een voormalig afgevaar- de die bij de ondertekening van het Duits- Sovjet-Russische pact in 1939 uit de com munistische partij trad. Doodvonnissen in Tsjechoslowakije PRAAG, 24 October (United Press). Het officiële Tsjechische nieuwsagentschap meldde vanavond dat vier personen ter dood en vier anderen tot levenslange ge vangenisstraf zijn veroordeeld wegens spionnage voor een niet bij name genoem de buitenlandse mogendheid. Het proces, dat Zaterdag begon, werd te Louny in Westelijk Bohemen gehouden. De beklaagden waren Josef Noresji, een fabriekseigenaar. Kamil Novotny, een sla ger; Bohumil Klompt en Josef Plzak. Deze vier kregen de doodstraf. Een onbekend aantal beklaagden kreeg nog gevangenisstraffen variërend van 4 tot 25 jaar. Verkiezingen in IJsland Bij tussentijdse verkiezingen voor het IJslandse parlement hebben de commu nisten een van hun drie zetels voor het district Reykjavik aan de boerenpartij verloren. Het was voor het eerst, dat de boerenpartij een zetel in het district van de hoofdstad verkreeg. De vier conserva tieven en een sociaal-democraat werden allen herkozen. I Beriijns blad kondigt invasie in Joegoslavië aan Cominform-partisanen zouden door Russen worden geoefend Der Abend, een Berlijnse krant die met Amerikaanse vergunning werkt, verneemt uit Wenen dat de Cominform plannen maakt om binnen zes weken op grote schaal een partisanen invasie in Joegoslavië te beginnen. Deze invasie zou gelijktijdig uit Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Albanië plaats hebben Het blad zegt zijn inlichtingen ontvan gen te hebben van „afvallige" communisten die onlangs in staat waren uit Roemenië te vluchten. Der Abend beweert dat de kern van de partisanen-strijdmacht uit elfduizend Griekse partisanen bestaat die op het ogen blik door Russische instructeurs geoefend worden in kampen in Roemenië, Bulgarije, Albanië en Tsjechoslowakije. Het verluidt dat deze Grieken Russische cn Tsjechische wapenen hebben. Der Abend zegt dat partisanen reeds een inval in Joegoslavië hebben gedaan, die door Joegoslacische troepen werd afgesla gen. De aanval had ten doel de kracht der Joegoslavische defensie te meten. Volgens dit Berlijnse blad heeft Roeme- nië's minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker, verklaard dat de groei van de anti-Cominform beweging in Roeme nië en Albanië het nodig maakt dat snel tegen Tito wordt opgetreden. Het blad zegt dat het „Titoïsme" terrein wint in alle Russische satellietlanden en hoge regeringsfunctionarissen besmet. Der Abend weet ook nog te melden dat vierduizend Oost-Duitse politiemannen in Tsjechische kampen en in het Roemeense kamp te Orchowa in reserve worden ge houden voor de invasie. (United Press). John McCloy binnenkort ook in Den Haag op bezoek De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John J. McCloy, die juist van een bezoek aan Parijs te Frankfort is teruggekeerd, heeft aan verslaggevers meegedeeld dat hij binnenkort Londen, Washington, Brussel en Den Haag zal be zoeken. In antwoord op vragen gaf de Hoge Commissaris toe, dat hij met Robert Schu- man, de waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk, had ge sproken over de ontmanteling en dat de kwestie ook bij zijn komende bezoeken zou worden besproken. McCloy zeide, dat zijn bezoek aan Lon den „mogelijk in het begin van de volgende week" zou vallen. Het bezoek had geen bijzondere reden, doch de Hoge Commis saris zeide algemene vraagstukken betref fende Duitsland te willen bespreken. Engeland wil troepen uit Griekenland terugtrekken Volgens functionarissen van de Ameri kaanse regering heeft Engeland voorge steld al zijn 3.000 manschappen terug te trekken, die zich op het ogenblik in Grie kenland bevinden. Engeland wil deze stap nemen in het kader van bezuinigingsmaat regelen en de Verenigde Staten hebben er geen bezwaar tegen, aldus deze func tionarissen. Wel zou Engeland daar een kleine opleidingsmissie willen handhaven. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken voert met de regering van Engeland en Griekenland besprekingen over een voorgestelde vermindering van de strijdkracht in Griekenland van 260.000 tot minder dan 80.000 man. Militair vliegtuig in Indonesië verongelukt BATAVIA, 25 October (AFP). Het Franse persbureau AFP meldt, dat volgens een officiële mededeling van heden een Pipercub van de militaire luchtvaart Za terdag, 75 km ten Noord Oosten van Pa- dang Pandjang, op republikeins gebied is verongelukt. De bestuurder en de werk tuigkundige bevinden zich op het ogen blik ongedeerd in het plaatselijke repu blikeinse hoofdkwartier en zullen morgen naar onder Nederlandse controle staand gebied worden gebracht. Extra vlees Voor de lopende rantsocneringsperiode (tot 6 November a.s.) is een extra vleesbon aangewezen nl. bon 365 Algemeen, die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. De Zwitserse regering heeft de benoe ming bekend gemaakt van de heer Robert Kohli, thans gezant in Nederland, tot gezant in Joegoslavië. STORM OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende dc nacht verder toene mende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnen land tot harde wind. Morgen overdag wind langzamerhand ruimend naar West, aan de kust tegen de avond wellicht naar Noord-West, gedurende lange tijd waaiend met stormkracht. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zachter des nachts. Morgen binnendringen van koudere lucht. 26 October: Zon op 7.23 uur, onder 17.24 uur Maan op 13.48 uur, onder 20.10 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 25 October Hoog water: 5.38 en 17.59 uur. Laag water: 1.25 en 13.39 uur. Woensdag 26 October Hoog water: 6 25 en 18.56 uur. Laag water: 2.08 en 14.23 uur. ccu^X'.'A'.cccca

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1