Haarlems Dagblad Besnoeien Constitutie gebaseerd federale beginsel op het Levenslang geëist tegen Albers, „derde man" van Amsterdamse SD Protest van Nederlandse ambtenaren in Indonesië tot Nederlandse delegatie Franse socialisten steunen Bidault Weerbericht (54e, Jaargang No. 19382 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106ÜC. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 26 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij ae Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom crt ©prcrtjtc tjaarlcmscbc Courant (3rato 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom a LS GEVOLG van de devaluatie heeft de Britse regering zich genoodzaakt gezien tot bezuiniging op de staatsuitgaven. Maandag heeft Attlee aan het Lagerhuis medegedeeld, waarop zij zal besnoeien. Sommigen hadden blijkbaar zeer ingrijpen de maatregelen verwacht, maar in verhou ding tot het. totaal der uitgaven op de ge wone dienst bleek d<T besnoeiing niet groot te zijn. Niet meer dan 280 millioen pond, hetgeen een enorme som lijkt op de exploi tatie-rekening van één jaar, maar in dit geval slechts 8.4 is. De oppositie, bestaan de uit conservatieven en liberalen, heeft dan ook prompt gereageerd door te ver klaren dat dit plan tekort schiet en dat de harde werkelijkheid veel krasser besnoeiing eist. Intussen heeft de regering kennelijk in haar eigen kring al heel wat moeite gehad om die 280 millioen te bereiken. Zij heeft gepoogd nergens zwaar in te grijpen en dus jwar bezuinigingen over een zo groot mo gelijk aantal posten verdeeld. Dit geeft het geheel het ietwat armelijke aspect van een lappendeken. Het brengt bovendien mee, clat terwijl men bepaalde schokken vermijdt anderzijds een bijzonder groot aantal mensen in meer of minder mate de uitwerking van de bezuinigingen onder vindt. En de Britse bevolking heeft het al moeilijk door hoge belastingen en door de velerlei beperkingen die zij sinds de oorlog heeft moeten verdragen. Het leven, vooral in een wereldstad als Londen, waarin bijna een vijfde van de bevolking des lands is opgehoopt, is daarbij buitengewoon duur. De pogingen van de Labour-regering om een vrij hoge levensstandaard te handhaven hebben tot een ingewikkelde en moeilijke toestand geleid. Zij heeft op sociaal gebied, mede door haar ver-gaande nationalisatie- politiek, een kostbaar beleid gevoerd. Dat dit op den duur tot beter verhoudingen en gezonder toestanden zou leiden kon men in menig geval erkennen, maar zich tegelijk afvragen: kan de situatie van het ogenblik dat allemaal verdragen, en waar is het eind? Eenmaal op de weg der nationalisatie zijnde maakte de Britse regering al sinds geruime tijd de indruk, dat zij zichzelf niet meer remmen kon. Het plan tot nationalisa tie van de staal-industrie, dat nog niet is uitgevoerd maar welks verwezenlijking niet is opgegeven, heeft verwondering ook in andere landen gewekt. Temeer omdat het, in tegenstelling met de nu genationaliseerde mijn-industrie, die in Engeland c-n Wales al sinds tientallen jaren grote gebreken en tekortkomingen toonde, hier een goed-ge- organiseerde nijverheid geldt, welker pro ductie na de oorlog zeer bevredigend is gestegen. Het kabinet-Attlee verkeert in een niet benijdenswaardige positie. De premier heeft de verkiezingen uitgesteld tot het volgend jaar. Langer dan uiterlijk negen maanden kpn dat uitstel evenwel niet zijn, want dan zal het mandaat van het Lagerhuis (vijf jaar)zijn verstreken.Met verkiezingen in het vooruitzicht een bezuinigings-programma te moeten uitvoeren is een noodzaak, die democratische regeringen van deze tijd nog veel zwaarder valt dan haar voorgangsters van een halve eeuw geleden haar gevoeld zouden hebben. Het besef van de impopu lariteit der maatregelen heeft de mate van besnoeiing ongetwijfeld geremd. Ook nu heeft men al ontstemming bij de bouwvak arbeiders gewekt door het bouw-program- ma te beperken. Velen critiseren de geringe besnoeiing op de militaire uitgaven (onge veer vier procent) zonder blijkbaar te be seffen dat de regering op dit terrein de handen eigenlijk niet vrij heeft vanwege haar verplichtingen onder het Atlantisch Pact en de afhankelijkheid van alle "West- Europese landen van Amerikaanse hulp. Gratis verstrekking van geneesmiddelen onder het National Health Scheme wordt door een voorschrift, dat ieder die een recept vraagt daarvoor een shilling moet betalen, vervangen. Het is een bescheiden bedrag en de regering verwacht er een voordeel van tien millioen pond voor de staatskas van, maar in menig gezin dat er alleen met de grootste moeite kan komen tellen die extra-shillings zwaar. Waarbij dan nog komt dat men, tengevolge van de devaluatie, een nieuwe algemene stijging van de levenskosten vreest en deze ver wachting min of meer bevestigd ziet door de verlaging van de subsidies aan de land bouw. Terwijl de oppositie de regering cri- tiseert omdat zij niet genoeg heeft besnoeid, zijn velen onder haar aanhang ontevreden omdat zij de weg der binnenlandse hervor mingen, die zij zolang en met zo krachtige stappen bewandeld heeft, nu schijnt te heb ben verlaten en tot bezuinigen is overge gaan. Men kan zich voorstellen dat alom het gevoel is gewekt, clat de regering te grote ontstemming heeft getracht te ver mijden, dat zij voor een radicale ingreep is teruggedeinsd, dat zij dus niet krachtig heeft gehandeld. Dit moge de oppositie in. de verkiezingss'feer, die al in Engeland merkbaar begint te worden, tenvolle pogen uit te buitenzulk beleid wekt boven dien onder de eigen volgelingen altijd een min of meer onbehagelijke gewaarwording. Het is het besef dat er weifeling in de hoogste regionen is, dat men daar beducht is voor impopulariteit. Dit zal de protesten tegen de wèl toegepaste besnoeiingen ver sterken. De mens is vaak geen logisch den kend wezen. Critiek op een regering, die lang aan het bewind is en derhalve de wind niet meer in de zeilen heeft, is overigens altijd gemak kelijk. De sociale arbeid, door het Labour- bewind verricht, verdient in menig opzicht bewondering en is van blijvende waarde. En wie objectief wil zijn moet erkennen, dat als zij dure hervormingen ondernomen heeft in economisch-slechte tijd. nog altijd de oude waarheid geldt, dat alleen in zulke tijden het nieuwe kans op verwezenlijking heeft. In tijden van welvaart maken zij weinig kans; er dringt geen nood en de mens is geneigd op zijn lauweren te gaan rusten. Intussen moet men in Groot-Brittannië afwachten, hoe lang het nog zal duren eer de regering tot verdere besnoeiingen zal moeten overgaan. R. P. Mr. Cort van der linden geen burgemeester van Den Haag DEN HAAG 26 Oct. De Regeringsvoor lichtingsdienst deelt mede dat berichten als zou de burgemeester van Groningen, mr. P- J. W. H. Cort van der Linden, voorge dragen worden ter benoeming tot burge meester van 's Gravenhage, volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De staatsinrichting van Indonesië Een derde der volksvertegenwoordiging bezet door de republiek werking treden van de voorlopige consti tutie in geheel Indonesië vrije en geheime verkiezingen houden voor de samenstelling van een gekozen volksvertegenwoordiging. De constituante wordt gevormd door uit breiding van deze gekozen volksvertegen woordiging en de nieuwe alsdan aan te wijzen senaat met gelijke aantallen bui tengewone leden als zij gewone leden tel len. Deze buitengewone leden worden op dezelfde wijze gekozen of aangewezen als de gewone leden. De verenigde vergadering van de volles- vertegenwoordiging en de senaat beiden in dubbele getale, is de constituante. De senaat heeft de bevoegdheden haar toegekend in de resultaten van de inter- Indonesische conferentie te Batavia. In het eerste hoofdstuk van de constitutie worden voorts de „algemeen menselijke rechten en vrijheden" omschreven, waarbij de „declaration of human rights" van de UNO tot richtlijn is genomen. 's-GRAVENHAGE, 26 October (ANP). De voorlopige constitutie van de Ver enigde Staten van Indonesië welke onmid dellijk na de overdracht van de souvereini- teit van kracht zal worden, is gebaseerd op het federale beginsel, aldus verneemt de speciale correspondent van het ANP uit leidende kringen van de Indonesische dele gaties in Den Haag. Dit beginsel komt tot uitdrukking in het feit, dat de bevoegdheden van de centrale regering limitatief worden opgesomd en alle overige onderwerpen aan de bevoegd heid van de regeringen der deelgebieden worden gelaten. In het algemeen zijn de beginselen welke in de resultaten van de inter-Indonesïsche conferentie zijn neergelegd, leiddraad ge weest voor de voorlopige constitutie. In overeenstemming hiermede zal de „Repoeblik Indonesia Serikat" hebben: een president, ministers, een senaat, een volks vertegenwoordiging. een „hoge raad van Indonesië" en een algemene rekenkamer. De president is onschendbaar en heeft bepaalde prerogatieven. Hij is het hoofd van de staat. De procedure van de verkie zing van de eerste president is nog niet geheel vastgesteld. De president wijst clrie kabinetsforma teurs aan en benoemt overeenkomstig de aanbevelingen van de drie formateurs de overige ministers. Een bijzondere positie nemen in de ministers belast met de depar tementen van Defensie, Buitenlandse Za ken, Binnenlandse Zaken, Financiën, Eco nomie alsmede de minister-president. Doze ministers met bijzondere positie zijn bevoegd in bijzondere gevallen die buiten gewone spoed eisen, beslissingen te nemen die gelijke kracht hebben als de beslis singen van de voltallige ministerraad. De senaat vertegenwoordigt de deel gebieden en elk deelgebied benoemt twee leden in dit lichaam. De volksvertegenwoordiging bestaat uit 150 leden. Het aantal leden van de Negara Repoeblik Indonesia bedraagt de helft van het totaal aantal leden uit de overige ge bieden van Indonesië, dus 50. Als deelgebieden gelden al die gebieden, die reeds een erkende status hadden vóór de Van Royen-Roem verklaring van zeven Mei. Volgens dit beginsel zijn dus de vol gende deelgebieden op te noemen: 1) De negara Repoeblik Indonesia, met grondgebied volgens de status quo als ver meld in de overeenkomst van de Renville. 2) De negara Indonesia Timoer (Oost- Indonesïë); 3) de negara Pasoendan; 4) negara Djawa Timoer (Oost-Java); 5) ne gara Madoera; 6) negara Soematera Ti moer (Sumatra's Oostkust)7) negara Soe matera Selatan (Zuid-Sumatra). Voorts de zelfstandige staatkundige eenheden Djawa Tengan (Midden Java), Bangka, Belitoeng (Billiton), Riau, Kalimantan Barat (West-! Borneo), Da jak Besar (Groot-Dajak), Dae-I s-GRAVENHAGE, ~6 October (ANP), ren Bandjar, Kalimantan Tenggara (Zuid-voorzitter der delegatie bij de Ronde Oost-BorneoKalimantan Timoer (Oost- Tafel-conferentie van de samen .verkende Borneo) ambtelijke organisaties in Indonesië, de De positie van Zuid-Asahan is nog niet ke?.r H. Lichtveld, heeft namens de dele- vastgesteld. De Chinese, Europese en Arabische min derheden zullen in de volksvertegenwoor diging met respectievelijk negen,, zes en drie leden vertegenwoordig zijn. De afvaar diging in de voorlopige volksvertegenwoor diging van leden uit de deelgebieden hui ten de negara repoeblik Indonesia wordt in onderling overleg geregeld met in achtneming van de democratische begin selen en zoveel mogelijk in overleg met de gebieden die geen deelgebied zijn. Bij de verdeling van de aantallen af te vaardigen leden over die gebieden wordt uitgegaan van de zielenaantallen der bevolking. De regering van de Verenigde Staten van Indonesië doet binnen een jaar na het in- De „Cornet" vloog in 6% uur naar Tripolis en terug Recordvlucht van passagiers toestel met straalmotoren Een met vier straalmotoren uitgeruste „de Havilland Cornet", het snelle Britse passagiersvliegtuig, heeft heden in drie uur en 2 minuten een vlucht volbracht van 2400 kilometer, van Groot-Brittannië naar Vastel Benito in Tripolitanië. Het toestel werd bestuurd door kapitein John Cun ningham. Het toestel is intussen te Londen terug gekeerd. De gehele reis heen en terug heeft zes uur en 36 minuten geduurd. snelheid was ongeveer De gemiddelde 740 k.m. per uur. De afstand werd afgelegd in minder dan de helft van de normale vliegduur. Er was ballast aanboord die overeenkwam met het gewicht van 36 passagiers. Bovendien be vatte het vliegtuig een normale hoeveel heid vracht en post. Een vertegenwoordiger van de Havilland zei dat verwacht werd, dat de Cornet voor zijn ingebruikneming in 1953 nog grotere sneiheden zou bereiken. De foto hieronder toont de „Cornet" van de Engelse De Havilland-fabrieken, 's werelds snelste passagiersvliegtuig, dat in 61/0 uur heen en weer vloog tussen Londen en Tripolis, 4800 kilometer. Batavia bedreigd door bakkersstaking Bakkers contra Economische Zaken (Van onze correspondent te Batavia) Naast de vele netelige problemen van merendeels politieke aard heeft Batavia nu ook de zorg voor het dagelijks brood. Omdat er schaarste is aan deviezen en meel in dit land van de eerste tot de laatste gram geïmporteerd móet worden, heeft Economische Zaken besloten, dat de brood etende bevolking voortaan maar met wat minder brood genoegen moet nemen. Het heeft geconcludeerd, dat er wel twintig procent af kan. Derhalve is aan de bakkers de order verstrekt de broodjes voortaan twintig procent lichter te maken. Bij dat voorschrift zouden de bakkers zich wel neergelegd hebben; wat zij echter niet ac cepteren, is de bepaling dat ook de brood prijs twintig procent moet dalen. Een kind kan het vatten, zegt het depar tement: 20 procent minder brood, 20 pro cent lager prijs. Bakkers zijn echter geen kinderen, maar zakenlieden, die er een gans andere redene ring op na houden. Een delegatie heeft die voor hen op het departement uiteengezet. Het kleine broodje, zo zeggen zij, eist even veel werk als het grotere. Het kost even- Het woord is aan J. Roux: Het kwaad zegeviert overwint nooit. veel arbeidsloon en evenveel brandstof. In tussen is het zout honderd procent duurder geworden en moet de bakkerij, op voor schrift van de hygiënische dienst, dagelijks worden geschrobd met leidingwater, dat tot nog toe gratis verkregen werd, maar nu 2.50 per kubieke meter gaat kosten. De huur van de gebouwen wordt er niet min der om en evenmin het loon van het per soneel, dat het toch al zoveel moeilijker heeft gekregen, omdat de rijst (door de devaluatie) zoveel duurder is geworden. Accountants zijn er aan te pas gekomen om Economische Zaken te overtuigen van het feit, dat de bakkers een dergelijke last niet kunnen dragen; maar net departement blijft bij zijn besluit: minder brood en lager prijs. Nu lopen de bakkers te hoop en ziet het er naar uit, dat wij over enige tijd in plaats van een kleiner broodje, helemaal geen broodje meer krijgen. VLIEGTUIGONGEVAL IN ARGENTINIe Woensdagmorgen vroeg is een millitair transportvliegtuig bij Tucuman (in het Noord-Oostelijk gedeelte van Argentinië) reei gestort. Zeven personen kwamen om het leven. Hij had de leiding bij de représailles in Haarlem na de aanslag op Krist Bezorgdheid over het Nederlandse standpunt in de sociale commissie der Haagse conferentie gatie een memorandum aan minister Van Maarseveen, voorzitter van de Nederlandse delegatie gezonden, waarin onder meer wordt gezegd: „Na afloop van de Haagse conferentie zullen wij naar Indonesië moeten terug keren en wij zien met ernstige bezorgdheid de gevolgen tegemoet van de onontkoom bare bekendmaking, dat de veiligheid van de rechtspositie der ambtenaren thans vol komen in handen is gelegd van de R.I.S., waarbij enige inmenging of beïnvloeding van Nederlandse zijde geheel is uitgesloten. De delegatie meent echter nog enige steun te mogen vinden in de overweging, dat de Nederlandse regering wellicht inten ties heeft, die zij in het te sluiten accoord met de Indonesiërs niet heeft willen be kend maken. Ter verkrijging van een rustige overgang in Indonesië menen wij u thans met grote nadruk te moeten verzoeken ons op korte termijn in de gelegenheid te stellen naar Indonesië terug te gaan met zodanige ga ranties, dat wij verantwoord kunnen vol harden in onze houding van geruststelling en bemoediging. Geschiedt dit niet. dan zullen wij vooraf reeds iedere verantwoor delijkheid moeten afwijzen voor de gevol gen van het door ons uit te brengen objec tieve verslag. Komt er niet binnen zeer korte tijd een verklaring, waarbij Nederland zich onom wonden uitspreekt omtrent zijn verant woordelijkheid tegenover de Nederlanders die in Indonesië blijven arbeiden mede op nadrukkelijke wens der Nederlandse regering dan zullen er waarschijnlijk handelingen niet te voorkomen zijn. die niet zonder een ongunstige uitwerking op de goede verstandhouding aldaar zullen kun nen blijven. Het is in het belang van alle betrokke nen Indonesië, Nederland en de werkers, dat dit wordt voorkomen. Ook de bezorgdheid omtrent de veilig heid der levens neemt in sommige gebie den en plaatsen hoogst verontrustend toe, en dit niet zoncler grond. Het Nederlandse volk hoort nu te weten onder welke om standigheden zijn landgenoten in Indonesië moeten werken en leven". Viermann van meineed verdacht „Kriminalkommissar" Albers, de „derde man" bij de Sicherheitsdienst in Amster dam, die het bevel voerde als Lages en diens plaatsvervanger Blumenthal afwezig waren, had zich Dinsdag voor het Bijzon dere Gerechtshof in Amsterdam te verant- woorden. Hem was ten laste gelegd het deelnemen aan Silbertanne-moorden in Be verwijk, Velsen, Beemster en Purmerend en het fusilleren van verscheidene Neder landers, onder andere in Haarlem, Amster dam en Abbenes, het in brand steken van vier woningen in Haarlem en het organi seren van razzia's in Velsen, Beverwijk en Zaandam. „Vond u die Silbertanne-acties een offi cier waardig?" vroeg de president aan Al bers. „Ik meen ergens in de stukken te heb ben gelezen, dat u er ook destijds reeds uw afkeuring over hebt uitgesproken". „Dat is juist", zei verdachte. Hij had na de actie in Velsen rapport uitgebracht aan Lages en had daarbij gevraagd, waarom dit alles zo geheimzinnig geschiedde. De Duit sers, zo meende hij. hadden toch het recht en de plicht vijanden van het „Derde Rijk" openlijk neer te schieten. Hij had Lages ge vraagd in het vervolg verschoond te blijven van dit soort opdrachten. Dat had weinig geholpen. Later was Albers opnieuw mee gegaan, naar Abbenes, waar op een boer derij drie Nederlanders werden neer geknald. Op 26 October 1944 was Albers commandant van een vuurpeloton, dat te Haarlem tien Nederlanders neerschoot, als représaille voor de aanslag der illegaliteit op Fake Krist. „Op Krist," zei de presi dent. „We weten allemaal wat dat voor een man is geweest. Voor hem moesten tien brave landgenoten boeten". Daarna had Al bers, zoals hem was opgedragen, vier hui zen aan de Westergracht in Haarlem in brand gestoken. De 64-jarige L. C. Broers vertelde als getuige hoe hij met zijn vrouw aanzegging had gekregen binnen een kwartier zijn woning te verlaten. Hij had alleen wat kleren mee mogen nemen. Daar na zag hij zijn woning in vlammen opgaan. Noodlanding van Deens vliegtuig Bij Nïjeveen nabij Meppel geraakte een Deens sportvliegtuig van de Deense lucht- vaartschool L. Hansen uit Kopenhagen door de mist, regen en duisternis in moei lijkheden. De piloot, de instructeur Björn Andersen, slaagde er in op een graslandje een noodlanding te maken. Met twee leer lingen was hij 's middags in Eindhoven opgestegen op weg naar Eelde. De piloot kreeg vergunning om Woensdagmorgen weer te starten zonder passagiers. De beslissing ligt thans bij de radicalen Elf geredden van de „Ivar" op Terschelling aangekomen De gehele bevolking van West-Terschel ling was gisteravond uitgelopen toen de sleepboot „Holland" met elf opvarenden van de „Ivar", om half acht de haven binnen voer. Het enthousiasme was zo groot, dat de politie een weg voor de schip breukelingen moest banen naar de bus, die hen naar hotel „Nap" bracht. Hier werd de mannen, een flinke warme maaltijd voorgezet. Stuurman Norking was vol lof over de redding door de bemanning van de sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen, welke hij een staaltje van kranig vak manschap noemde. Norking was echter zeer onder de indruk over het verlies van vijf leden der équipage. De Denen zijn gisteren nog aan boord geweest, waar op het ogen blik alleen de kapitein is achtergebleven, om wat kleding en andere bezittingen op te halen. De zeven man, die op Ameland zijn, zullen vandaag naar Terschelling wor den overgebracht. Tien der geredden van de „Ivar mei tn het midden stuurman JVorking, na hun aankomst te West-Terschelling. Oostenrijkse communisten verlie zen de helft van fabriekszetels In de Zondag door .heel Oostenrijk ge houden verkiezingen voor de fabrieksraden hebben de communisten ongeveer 50 per cent van hun zetels verloren, terwijl de socialisten hun algehelemeerderheid be hielden volgens de bijna volledige uitslagen die heden bekend geworden zijn. In Wenen zijn de socialisten van 87 op 100 zetels gekomen, de (katholieke) volks partij verloor een zetel en kwam op 21 en de communisten behielden 16 van hun 35 zetels. De nieuwe (extreem rechts geachte) onafhankelijke liga verkreeg 7 zetels. In de Westelijke provincies komt de liga na de socialisten, de volkspartij is derde en de communisten liggen ver achter, Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenochtend: De Franse socialisten hebben besloten de voorstellen die Bidault tot hen had gericht te aanvaarden. Het wachten is nu nog op de radicalen, die naar 2lle waarschijnlijkheid vandaag hun besluit zullen nemen. De animo om deel te nemen aan een minis- terie-Bidault is onder de radicalen niet groot, maar hun voorman Herriot poogt zijn volgelingen tot zwichten over te halen, en wellicht weegt het feit dat zij voor het oog der wereld de verantwoordelijkheid voor de ontknoping of verlenging van de crisis dragen zwaar genoeg om hen tot een zwak ja-woord te bewegen. Bidault verklaarde in elk geval nog wel hoop te koesteren zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Het besluit der socialisten is gevallen nadat de radicale partij een communiqué had uitgegeven, tussen welks regels de schuld van de lange duur der regering loosheid in de schoenen van de socialisti sche partij werd geschoven. In de omgeving van Bidault werd ver nomen, dat de socialisten op alle posten in het kabinet rekenen die zij onder Queuille bekleedden, met uitzondering wellicht van landsverdediging. De radicalen toonden zich niet eensge zind gelukkig met het socialistische besluit. Indien zij een reden zoeken om het pre mierschap van Bidault af te wijzen, kunnen zij die vinden in het geschil om de kieswet. De radicalen streven er naar de proportio nele vertegenwoordiging te doen vervangen door het meerderheidsstelsel, waar Bidault als M.R.P.'er een uitgesporken vijand van is. De mist is dus nog niet opgetrokken en het staat nog niet vast of Bidaults scheepje al of niet de haven zal halen. Treinramp bij Warschau Volgens het Poose ministerie van vervoer zijn bij een spoorwegongeluk, dat Zondag ochtend op ongeveer 40 k.m. van Warschau gebeurd is, 19 doden gevallen, maar er gaan hardnekkige geruchten, dat er <-eel meer slachtoffers te betreuren zouden zijn. Men noemt zelfs een getal van 200. Alle beschikbare ambulancewagens van de hoofdstad zijn naar de plaats van de ramp gezonden. Tot dusver hebben de Poolse bladen niet over het geval gerept. De trein vloog in volle vaart in een bocht uit de rails, reed door een leeg gebouw en stortte van een vijf meter hoge spoordijk, zo verklaart men officieus. Functionarissen ter plaatse weigeren inlichtingen te ver strekken, doch spreken de berichten, dat er vele doden zouden zijn gevallen tegen. Ook bij het fusilleren van 29 Nederlan ders in de Apollolaan te Amsterdam speel de Albers een rol. Op 10 Februari 1945 drong hij met acht man het huis binnen van ir. H. A. Hoekstra te Blaricum. De heer Hoekstra werd voor de ogen van zijn vrouw neergeschoten. In het huis werd niets gevonden. „Er was op dat ogenblik ook niets", zei me vrouw Hoekstra, die als getuige werd ge hoord, „behalve twee onderduikers en die hebben ze niet gevonden." Viermann in het nauw In de middagzitting ontstond een inci dent, toen de president de ex-Kriminal- sekretar Viermann, die 2ls getuige werd gehoord, verweet dat hij zijn vroegere ver klaringen steeds herriep. „Nu probeert u weer de schuld voor de Silbertanne-acties op de reeds veroordeelde Lages te schuiven, maar tijdens het proces- Lages verklaarde u dat Albers de verant woordelijke man is geweest. Jullie worden allemaal door de Nederlandse justitie bij zonder fatsoenlijk behandeld, maar nu moeten jullie niet denken, dat je met de justitie een loopje kunt nemen". Uit het dossier over de zaak-Lagos las de president enkele passages voor waaruit bleek dat Viermann toen Albers de verant woordelijke man had genoemd. „Het Hof verdenkt u van meineed, maar geeft u een uur tijd om nog eens goed na te denken". Daarna werd Viermann weggeleid. Toen hij in de avondzitting weer voor liet getuigenhekje verscheen, trok hij zijn des middags afgelegde verklaring groten deels in. Ten aanzien van een enkel punt zei hij: „ik weet het niet meer; ik ben hele maal in de war". President: „Toen het er vroeger om ging de Nederlanders te treiteren, verloor u nooit uw koelbloedigheid, maar nu u uzelf door eigen toedoen in gevaar hebt gebracht, nu bent u plotseling over uw zenuwen heen." Het Hof trok zich hierna terug om zich te beraden over de des middags gepleegde meineed. Nadat de zitting was hervat deelde de president mede, dat het Hof zich door geen enkele getuige bij de neus wenste te laten nemen, maar dat het er intussen nota van had genomen, dat Viermann voor het overgrote deel op zijn onware verkla ring was teruggekomen. Op die gronden zag het af van verdere maatregelen tegen de getuige. Levenslang geëist. Hierna was het woord aan de advocaat fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser. Hij zag in de verdachte niet „de kleine man" bij de Sïcherheïtspolizei, zoals verdachte zichzelf afgeschilderd had. Alle hem ten laste ge legde feiten achtte hij bewezen. De advo caat-fiscaal zeide gemerkt te hebben, dat het Hof bij de beoordeling van de daden der S.D.'ers de hoogste verantwoordelijk heid op de hoogste chef schuift en dat het bij de bestraffing van Lages' ondergeschik ten rekening houdt met de bijzonder grote en slechte invloed, die deze chef op al zijn ondergeschikten uitoefende. Dit was de enige reden, waarom hij tegen Albers, de „derde man" uit de Euterpestraat, de op één na hoogste straf, levenslang, wilde requireren. De raadsman van Albers, mr. J. A. Kra mer, geloofde, dat men Albers te veel in vloed op de gang van zaken toeschreef. Hij zag zijn cliënt wel degelijk als een kleine man, voor wie hij clementie bepleitte. De president bepaalde de uitspraak op 8 November. NOG STORMACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht aan de kust tijdelijk nog zware storm, in het binnenland storm achtige wind tussen West en Noord. Morgen overdag langzaam afnemen van de storm. Wisselend bewolkt met enkele buien. Belangrijk kouder dan vandaag. 27 October: Zon op 7.25 uur, onder 17.22 uur Maan op 14.34 uur, onder 21.25 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 October Hoog water: 6.25 en 18.56 uur. Laag water: 2.08 en 14.23 uur. Donderdag 27 October: Hoog water: 7.17 en 19.41 uur. Laag water: 2.50 en 15.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1