Haarlems Dagblad Ontspanning Sir Stafford Cripps opent het bezumigingsdebat in het Lagerhuis De Koningin en de Prins brachten officieel bezoek aan de hoofdstad Storm met windsnelheden van 120 kilometer per uur 61e Jaargang No. 19383 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 27 Öctolier 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 2J3107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dpretfjtc ïjaartcmsrtie tfourant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TN DEZE WONDERLIJKE WERELD be- I hoort de ontspanning der mensen niet tot de minst wonderlijke zaken. Ge kunt veel sportieve belangstelling hebben en u niet temin verbazen over de hardnekkige Kanaalzwemmerij. Ge kunt zelf een goed en snel zwemmer zijn en toch van afkeer vervuld worden bij de gedachte, dat ge van Cap Gris Nez naar Dover zoudt moeten zwemmen, helemaal met vet ingesmeerd, urenlang kampend met verraderlijke stro mingen en begeleid door een vervaarlijk reclame-lawaai. Anderen denken daar heel verschillend over. Zwemmen over het Ka naal is voor hen gelijk een schone droom, de opperste vervulling van sportieve roem en glorie. Ook al hebben zoveel zwemmers het vóór hen gedaan. Van andere Kana len of van de ruime keus in baaien en Gol ven, die de wereld biedt, willen zij niets weten. Er is maar één Kanaal, tussen de Grijze Neus en Dover. Zelfs waagt een vader er zijn zeventienjarige dochter aan, ofschoon het een krasse speculatie op haar welzijn lijkt. En altijd is er een publiek, dat dit alles deels in de nabijheid, deels op grote afstand met ernstige aandacht volgt. Het beleeft er een ontspanning aan. Ont spanning in zijn arbeid en zorgen, afwisse ling in zijn leven. Uit Amerika sturen ze een zeeleeuw (om precies te zijn: een zee leeuwin, maar dat maakt voor het doel geen verschil). Deze vrouwelijke professional uit het dierenrijk zwemt het Kanaal over in een tijd, die een uur of zes korter is dan door de snelste mens tot dusver is geno teerd. De zeeleeuwin heeft weliswaar geen bijzondere belangstelling voor het Kanaal, maar men lokt haar erover met haringen. Waarop zij achteloos weer terugzwemt. Dat lijkt de hele menselijke Kanaalzwemmerij nogal belachelijk te maken, maar neen! Het publiek vindt het alleen maar leuk. En de Amerikanen, die er zoals ieder volk hun bijzondere uitingen van humor op na hou den, bereiden de zeeleeuwin bij haar te rugkeer in de Staten „een triomfale ont vangst" en verlenen haar een eredoctoraat aan de Universiteit van El Camino. Ik ken El Camino niet, maar heb een en ander af gebeeld gezien op een plaatje in de N.R.C. Een professor in toga en baret, vermoedelijk de promotor, reikt de Kanaal-heldin haar „bul" over; een glimlachende menigte ziet toe. De schooljeugd heeft er een dag vrij voor gekregen en het is daar in El Camino een officiële feestdag geweest. Op de foto ziet de zeeleeuwin er verbaasd uit. Geen wonder. Zij heeft uit haar vak-oogpunt beschouwd niets verdienstelijkers gedaan dan meneer Jones of meneer Bakker doen als zij 's Zondags voor hun gezondheid een wandeling maken en onderweg hun mee genomen boterham opeten. En wellicht staat deze zeeleeuwin nu juist onder haar soort genoten als een traag exemplaar bekend. Het publiek evenwel geniet en zal volgende zomer weer belangstelling hebben voor het gezelschap dat zich in Dover verzamelt. Misschien hoopt het op een man, die een kabeljauw of een haring zal trainen om het record van de zeeleeuwin te verbeteren. Er is geen eind aan deze dingen te zien. De sportieve ontspanning van het publiek breidt zich nog maar steeds uit en ik vraag mij af of dit niet geschiedt in evenredigheid met de afnemende kansen van de mens om in zijn maatschappelijke taak persoonlijk initiatief te tonen, om de zege te strijden en daarmee succes te behalen. Naarmate er meer van bovenaf geregeld wordt, naar- matè men meer door wetten, regelingen en voorschriften beperkt wordt, krijgt men minder gelegenheid om zich in wedijver te doen gelden. En als men dan niet sportief begaafd is of de leeftijd van successen op dat gebied te boven is, gaat men zich als partijganger erop werpen. In Engeland heeft het ten overvloede geleid tot uitbrei ding van. het gokken, vooral op voetbal wedstrijden. De populariteit van de voetbal pools heeft zulke afmetingen aangenomen, dat het aantal zorgelijke problemen in dat land er met een door vermeerderd is. Wed ijver en wedden trekken onweerstaanbaar. Het verschijnsel zou politici moeten inte resseren bij hun studie van de mens. Maar hoeveel politici gunnen zich tijd voor een studie van de mens? Als zij het deden zou de al te hoog opgedreven belangstelling voor sportprestaties heus niet in het bij zonder voor de Kanaalzwemmerij, die ik alleen maar als kras voorbeeld heb genoemd hen verontrusten. Zij zouden zich afvra gen of de menselijke natuur niet teveel geremd wordt als dergelijke vormen van ontspanning des geestes zulke lapmid delen om eigen wed-ij verende activiteit te vervangen zulk een belangstelling trek ken. Zij zouden zich kunnen gaan interes seren voor de vraag of het wel een gunstig teken is, dat enorme bedragen worden be taald om voetballers naar andere clubs te lokken, zelfs naar clubs in het buitenland. (Deze laatste nieuwigheid heeft ook al enige van de beste Nederlandse spelers doen verdwijnen). Wie betalen tenslotte deze sommen? De toeschouwers, met hun entréegelden. Men poogt hen telkens iets beters of tenminste geruchtmakends voor te zetten. Zij hebben hun hart verpand aan een club, die niet met hun vrienden of zelfs met hun stadgenoten uitkomt dat doet er allang niet meer toe maar die succes moet behalen. Men wil wedijver zien en succes voor zijn eigen voorkeur, om het gevoel te verwerven dat men zelf een soort aandeel in dat succes heeft. Dat men dus mee gewedijverd heeft. Er zijn veel mensen die hieraan niet meedoen. Het is geen algemeen verschijn sel. Maar het breidt zich uit: haken naar een ontspanning die wedijver is en die verveling verdrijft. Is dat niet der over weging voor politici waard? Maken zij de wereld niet, voor een toenemend aantal mensen, vervelend? R. P. Franse radicalen steunen Bidault Het bestuur van de Franse radicale partij heeft met 77 tegen 27 stemmen be sloten, dat de partij aan een regering- Bidault zal deelnemen. De socialisten hebben Bidault reeds hun steun toegezegd, zodat men verwacht, dat Bidault een coalitieregering van socialis ten, radicalen, katholieke republikeinen en enige gematigden zal vormen. De kabinetsformateur zal heden de Nationale Vergadering om een vertrou wensvotum vragen. Hij heeft reeds een verdeling van alle belangrijke minister portefeuilles tot stand gebracht, 1 Tienduizend ambtenaren en twintigduizend soldaten minder in 1950 Campagne tot verovering van dollar-markten moet beschaving redden LONDEN, 26 October (Reuter). De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft bij de opening van het debat in het Lagerhuis over de bezuinigingsmaat regelen tot een bedrag van 280 millioen pond sterling, welke de regering als gevolg van de devaluatie gaat toepassen, een rede uitgesproken. Hij verklaarde daarin, dat de enige werkelijke oplossing voor de Britse economische moeilijkheden een voortdurend efficiënter wordende productie is. Sir Stafford Cripps gaf een overzicht van de bezuinigingsmaatregelen der regering en deelde mede, dat de sterkte van de strijdkrachten in April 1950 ruim 20.000 man kleiner zal zijn dan het reeds genoem de sterktecijfer van 750.000 man. De voor gestelde jaarlijkse bezuiniging van 30 mil lioen pond sterling zal ook bereikt worden door een belangrijke inkrimping van de staf van het hoofdkwartier, vermindering van de uitgaven voor de bureaux voor op leiding, intendance en administratie en be zuiniging op de werkprogramma's, in het bijzonder de overzeese. Engeland, aldus de minister, kan zich niet veroorloven nieuwe leningen of credie- ten aan andere landen toe te staan, be halve in zeer bijzondere gevallen. Volgens een ruwe berekening zouden de voorstellen neerkomen op een verminde ring aan het einde van 1950 met niet min der dan 10.000 bij de departementen werk zame personen. Er zullen nieuwe maatregelen genomen moeten worden om de binnenlandse vraag te verminderen. Het aanbod van goederen op de binnenlandse markt zal moeten wor den verminderd, totdat de productie op nieuw belangrijk zal zijn gestegen. Sir Stafford Cripps zeide verder, dat als gevolg van de nieuwe bezuinigingen de legenheïd zou bestaan om de gehele zaak bij de volgende begroting onder ogen te zien. Nieuwe fiscale en andere maatregelen zullen dan zo nodig genomen kunnen wor den. „Wij kunnen ons niet veroorloven van onze hulpbronnen veel te gebruiken om ponden sterling aan andere landen te ver schaffen. Onze in het verleden gevolgde politiek stelde ons in staat zeer essentiële hulp te verlenen bij het herstel van hei economische leven in Europa en Azië, maar wij moeten het thans kalmer aandoen, of wij willen of niet." „Verder is er, aldus sir Stafford Cripp: de onaangename noodzakelijkheid de Britse invoer uit dollargebieden te verminderen. De voornaamste beperkingen zullen betrek king hebben op voedsel, behalve tarwe en suiker, op tabak en op verschillende soor ten grondstoffen. Zelfs dit beperkte pro gramma, dat ternauwernood voorziet in de behoeften aan grondstoffen, is slechts mo gelijk met de hulp van het Marshallplan en de Canadese dollarlening, welke binnen kort niet langer beschikbaar zullen zijn." Met klem verklaarde de minister tenslotte: „Ik wil er zeer duidelijk op wijzen, dat geen devaluatie, geen be zuinigingen, geen regeringsmaatregel van welke aard ook, inderdaad onze bestaande sociale en levensstandaarden kunnen redden, wanneer wij niet allen Mr. F. M. A. Schokking burgemeester van Den Haag De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij Koninklijk Besluit van heden de burgemeester van Alphen aan de Rijn, mr. F. M. A. Schokking, benoemd is tot burgemeester van 's-Gravenhage, met in gang van 1 December. De heer F. M. A. Schokking werd op 5 Mei 1908 te Dordrecht geboren. In Leiden doorliep hij de lagere school en het gym nasium, waarna hij rechten studeerde aan de Leidse universiteit. Hij was vervolgens werkzaam aan het departement van eco nomische zaken, tot in 1938 zijn benoeming tot burgemeester van 's Gravenzande volg de. Hij bleef tot 1942 in functie, waarna hij tijdelijk als burgemeester van Hazerswoude fungeerde. Na de bevrijding werd mr. Schokking hersteld in zijn functie van burgemeester van 's Gravenzande, dat in de oorlog ern stig te lijden had gehad. Een vierde deel van het aantal woningen in de gemeente ging verloren. De Duitsers bouwden er 130 bunkers. Op 1 November 1946 werd mr. Schok king benoemd tot burgemeester van Alphen aan de Rijn. Onder zijn leiding werd het nieuwe uitbreidingsplan vastgesteld. Voor al de industrialisatie had zijn bijzondere belangstelling. Mr. Schokking is lid van de Christelijk Historische Unie. Hij is een zoon van de vroegere burgemeester van Katwijk en een neef van de tegenwoordige minister van Oorlog en Marine. collectief en elk voor zich ons volledig deel bijdragen. Tenzij wij allen snel meer kunnen produceren en onze kost prijzen omlaag kunnen brengen, zullen wij een ernstige verlaging van onze levensstandaard krijgen, die gepaard zal gaan met het demoraliserende ge voel van onveiligheid door grote werk loosheid. Deze bezuinigingen zijn, even als de devaluatie, een inleiding en niets meer dan dat, tot een nieuwe campagne tot verovering van de markten in de landen met harde valuta, zonder welke onze industrieën, onze levensstandaard, ja onze gehele beschaving moeten ver kwijnen. Onze pogingen mogen niet mislukken." Eden, plaatsvervangend leider der oppo sitie, noemde Cripps' rede een beschuldi ging aan het adres van zijn eigen regering. Het was volgens hem onmogelijk de rege ringsvoorstellen met de werkelijkheid van het ogenblik in overeenstemming te bren gen. Eden vroeg de premier of hij en zijn collega's werkelijk van oordeel waren, dat er in het aangekondigde program iets was, dat het land spoedig op de been kon helpen. „Nog nooit heeft de verklaring van een regering zo ver beneden de verwach tingen gelegen," zo zeide Eden. Hij zeide onder meer, dat het mogelijk was de Britse bezettingskosten in Duitsland te verminde ren. Een woordvoerder der liberalen zeide, dat zijn partij tegen de regering zou stem men. Crofe schoonmaak bij de Noorse communisten Tito's voorbeeld werkte ook in het hoge Noorden OSLO, 27 October (United Press) De Noorse communistische partij, die bij de on langs gehouden parlementsverkiezingen uit het Storting werd weggevaagd, heeft zich in een drastische zuiveringsactie ontdaan van zijn leiders die thans worden gebrand merkt als „een Tito-istisch-Trotzki-istisch partij vijandig centrum, dat tracht de klas senstrijd te liquideren en te vervangen door het nationalisme van de bourgeois". Het nieuws over de zuivering in de opperste regionen van de partij werd in grote opmaak gebracht door het partijblad „Friheten" dat vandaag onder de vette kop: „De Noorse communistische partij stoot partijvijandige elementen uit" uitvoerig be richt over de grote schoonmaak. „Friheten" schreef dat gedurende de tijd welke is verstreken sedert het laatste par tijcongres duidelijk is gebleken „dat het partijvijandige centrum dat geleid wordt door Peder Furuboth, de secretaris-gene raal van de partij, zijn werkzaamheden niet heeft gestaakt maar bezig is geweest de partij een politiek op te dringen welke is gerifht op liquidatie van de klassenstrijd en vervanging daarvan door het nationa lisme van de bougeoisie". Het hoofdbestuur heeft toen besloten Peder Furuboth van zijn partijfunctie te ontheffen en hem uit de partij te stoten. Twee van de naaste medewerkers van Furuboth, Tom Roennow, de directeur van de partij-uitgeverij, en Haavard Langseth, redacteur van het kaderorgaan van de partij, werden even eens van hun posten verwijderd en uit gestoten. Staf Nees breekt een pols De Mechelse beiaardier Staf Nees, die binnenkort zou vertrekken voor een tour- née door Nederland, is Woensdag te Brussel door een hevige windstoot van zijn fiets geslingerd, waarbij hij aan een van zijn polsen een zesvoudige breuk heeft opge lopen. Twee leden dér Britse marine luchtstrijdkrachten, Simon Wallis en Peter James McKinnon, zijn voorgedragen voor onderscheiding wegens hun moedbetoond bij het redden van de piloot van een Sea Fury", die op 25 Mei van dit jaar met zijn machine neerstortte op het vliegdek van de Illustrious, waarbij het toestel in brand vloog. Deze foto, gemaakt tijdens het ongeval, toont een der redders, terwijl hij het brandende toestel 2ooogt te verlaten. De fo to werd pas nu voor publicatie vrijgegeven Voor het eerst na de inhuldigingsfeesten in 1948 brachten Koningin Juliana en Prins Bernhard een officieel bezoek aan de hoofd stad. Na de begroeting aan de grens der ge meente bij Diemen door de waarnemend burgemeester, wethouder B. C. Franke, reden de Koningin en de Prins naar het stadhuis waar zij officieel door het gemeen tebestuur werden ontvangen. In de raads zaal, waar vele genodigden bijeen waren, hield wethouder Franke een toespraak, waarin hij enige Amsterdamse problemen behandelde. Na het vertrek uit het stadhuis voerde de rijtoer de koninklijke gasten via de O.Z. Voorburgwal, de Kloveniersburgwal, Munt plein, Koningsplein, Leidsestraat, het Leid- seplein, de Nassaukade en de Kinkerstraat naar de Ambachtsschool aan de Postjesweg. Het bezoek aan deze school duurde ruim een half uur. De Koningin sprak met vele leerlingen en toonde grote belangstelling voor het onderwijs dat hier gegeven wordt. Na het vertrek van de ambachtsschool begon hel te regenen, maar hierdoor liet het publiek zich niet afschrikken Q"eral langs de route werd het koninklük naar hartelijk toegejuicht. In het büz«nder was dit het geval in de Kal verst waar een bezoek werd gebracht aan het B- •nrrwew- huis. Twee weesmeisjes boden bloemen aan. De directeur gaf in de regentenzaal een uit eenzetting over het doel en de werkwijze en de traditie van het Burgerweeshuis, waarna 't gezelschap een rondgang maakte Toen de stoet naar het koninklijk paleis terugkeerde, had een afdeling van de Ko- Pestepidemie bij Wonosari Reeds duizend slachtoffers Een pestepidemie in het gebied van Wo nosari, ten Zuid-Westen van Djokja, heeft reeds meer dan duizend slachtoffers ge elst. Dit aantal neemt dagelijks toe. Te Wonosari zal reeds binnen enkele dagen worden aangevangen met vaccinatie. De republikeinse minister van gezondheid, Soerono, deelde aan Aneta mede, dat men op 8 November zal beginnen met vaccinatie op grote schaal. Voorts verklaarde hij, dat men te Djokja in staat is een voldoende hoeveelheid vaccins te produceren. ninklijke Studenten Schietvereniging daar de wacht betrokken. De hoge gasten inspec teerden de erewacht en begaven zich ver volgens naar binnen. De menigte op de Dam bleef echter wachten. Na enkele ogenblik ken verschenen de Koningin en de Prins op het balcon, enthousiast toegejuicht door de duizenden, die zich ondanks de gure wind op de Dam hadden verzameld. In het paleis hebben daarna de heren C. J. M. van Dishoek en A. Becht, respectie velijk voorzitter en secretaris van de Ne derlandse Uitgeversbond boeken en brochu res, alle betrekking hebbende op Amster dam, aan de Koningin aangeboden. De Landsvrouwe dankte voor deze aanvulling van de paleisbibliotheek. Tot slot van het bezoek aan Amsterdam bezochten de Koningin en de Prins des avonds het Centraal Theater, waar het ge zelschap van Cor Ruvs ..De Zilveren F'nit" opvoerde. In de pauze onderhield de Ko ningin zich geruime tijd met Or Ru.vs. Zij liet ook Cruys Voorbergh aan zich voor stellen. Per auto reed het koninklijk naar na de voorstelling tenslotte terug naar het naleis Soestdijk. NA DE DEVALUATIE- Hogere Personele Belasting een half jaar uitgesteld Wegens de devaluatie van de gulden en de invloed daarvan on het vraagstuk der lonen en prijzen acht de regering het ter voor koming van een schoksgewijze stijging van de kosten van levensonderhoud wen selijk de verhoging van de Personele Be lasting, voortvloeiende uit de wetsontwer pen, 'welke betrekking hebben op de Per sonele Belasting, uit te stellen van 1 Jan. 1950 tot 1 Juni 1950. Zij zal dus pas in gaan met het voor de Personele Belasting normale belastingjaar 1950/1951 De invoering van de heffing van de opcenten zal hierdoor vallen op een datum, die later ligt dan die van de kuurverho- ging en betekent uit dien hoofde, althans voor het eerste jaar, een verzachting van de totale uit de huurverhoging en de ver hoging van de personele belasting voort vloeiende lastenverzwaring. Besprekingen over afoomcontröle mislukt Sovjet-Russische struikel blokken Het secretariaat van de UNO heeft bij zonderheden gepubliceerd over de be sprekingen, die onlangs tussen de Sovjet- Unie en andere landen zijn gevoerd over het probleem van het verbod van atoom wapens en instelling van een internatio nale controle op de atoomenergie. Uit deze publicatie blijkt dat dit probleem niet nader tot een oplossing is gekomen. De besprekingen zijn gevoerd door En geland, de U.S.A., Rusland, China, Frank rijk en Canada. De voornaamste struikelblokken zijn de volgende: 1. De Sovjet-Unie wenst het bezitten van explosief atomisch materiaal door af zonderlijke landen gehandhaafd te zien. De andere vijf mogendheden zijn van mening, dat er dan geen doeltreffende bescherming legen het plotseling gebruik van deze stof fen als atoomwapens bestaat. 2. De Sovjet-Unie stelt voor, dat het bezitten, in bedrijf hebben en beheren van Hel woord is aan Emil Brunner: Geloof, dat zich bewijzen laat, is geen geloof. faciliteiten tot het maken of gebruiken van gevaarlijke hoeveelheden atomische grondstoffen mogelijk blijft. De andere vijf landen geloven, dat het onder die omstan digheden onmogelijk is het gebruik van zulke stoffen voor atoomwapens vast te stellen of te voorkomen. 3. De Sovjet-Unie stelt een controle systeem voor, dat voorziet in periodieke inspectie van de faciliteiten, waarvan de betrokken regering het bestaan rapporteert aan het internationaal bureau, aangevuld met speciale controles wanneer een of ander land wordt verdacht van schending van het verdrag. De andere vijf landen ge loven, dat periodieke inspecties onttrekking van gevaarlijke stoffen niet onmogelijk maken en dat de speciale controles niet voldoende zijn om clandestiene activiteit te verhinderen. Het document van het secretariaat zal waarschijnlijk in de algemene vergadering worden besproken. Voetganger in Den Haag door neervallend stuk steen gedood; schepen in moeilijkheden en hevige branden in Noord-Brabant De diepe depressie, die Woensdag' over de Noordzee trok in de richting van Zuid- Scandinavië, heeft in ons land een hevige storm veroorzaakt, die des middags om één uur zijn grootste kracht bereikte. In Den Helder noteerde men toen een gemiddelde windsnelheid van ruim 90 kilometer per uur. De sterkste windstoot, die aan onze kust werd waargenomen, had een snelheid van ruim 120 kilometer per uur. De windkrach ten waren het grootst langs de kust van Noordholland en de Waddeneilanden. Zij waren echter, vooral in het binnenland, geringer dan bij de zware storm van 1 Maart van dit jaar. In de loop van de* avond passeerde een gebied van lage druk ons land, waarna de wind naar West tot Noordwest draaide. Tijdelijk nam de storm gedurende het voor bijtrekken van dit gebied iets af maar wak kerde daarna opnieuw aan. In de loop van vandaag zal de wind geleidelijk in kracht afnemen, maar tijdens buien zal men nog met zware uitschieters rekening moeten hor den. De storm heeft de Amsterdamse brand weer druk werk bezorgd. Niet minder dan vijftig keer moesten de rode auto's en de gehelmde brandweermannen te hulp snel len om te voorkomen dat goten, afvoer pijpen en dakpannen ep straat vielen. Ook wankele tussenmuren moesten wor den gestut. Vooral tussen 1 en. 5 uur in de middag kwam de telefonist op het mel dingsbureau van de brandweer handen te kort om alle aanvragen om hulp door te geven. Ernstige ongelukken In enkele plaatsen zijn door de storm ernstige ongelukken gebeurd. Een 23-jarige Utrechtenaar, die op de Nassaulaan in Den Haag liep, werd getroffen door een brok steen, dat van het dak van een huis was losgeraakt. De jongeman werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Ook is een ernstig ongeluk gebeurd op het rangeerterrein van dc- spoorwegen aan de Rietlanden te Amsterdam. De 56-jarige onderladingmeester S. liep over het terrein hoog in zijn kraag gedoken tegen de wind in en heeft daardoor een naderende elec- trische rangeerlocomotief niet opgemerkt. Hij liep pardoes tegen de locomotief en werd zeer ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De scheepvaart ondervond door de storm grote moeilijkheden. De loodsdiensten buitengaats moesten worden stopgezet. In Vlissingen vertrok slechts één schip, bet Zweedse s.s. „Arüennia" naar zee. De overige schepen gingen voor anker op de rede van Vlissingen. Enkele kustvaartuigen vonden een veilige schuilplaats in de VI. ,- singse buitenhaven. Daarbij heeft het Duit se kustvaartuig „Haas Karl", op weg van Antwerpen naar Embden, moeilijkheden gehad. Het kwam op de Oosthaven vast te zitten, doch is tegen de avond vlot gebracht Morgen kan worden beoordeeld of hei schip schade heeft opgelopen. De veerboo" „Koningin Juliana" van de Provinciale Stoombootdienst heeft normaal de diens! onderhouden tussen Breskens en Vlissin gen, maar om zes uur bleek bij aankomst in de haven van Breskens de waterstand 7.0 hoog, dat het schip een meter buiten de waterlijn moest aanleggen. De passagiers konden met behulp van planken de boot verlaten, maar de automobielen hebben ongeveer een uur moeten wachten voor zij van boord konden. De hevige wind belette het uitvaren uit de haven van Breskens vrijwel geheel. Later is de veerboot er in geslaagd naar Vlisisngen te vertrekken. Daarna is de dienst stilgelegd. Ook vele binnenschippers hebben hache lijke ogenblikken beleefd. Onder de ge meente Groot Ammer.s bij Schoonhoven is het motorscheepje „Vrede", geladen met jzer, door de hevige golfslag voi water ge lopen en gezonken. Schipper H. Snippe uit Meppel en zijn vrouw hebben zich met een roeibootje kunnen redden. Tjalk in nood Het is de mannen van de reddingboot Abraham Foch" van de NZHRM gelukt de drie opvarenden van de 103 ton metende tjalk „Geri", welke bij Ameland in moei lijkheden wat geraakt, van boord te halen. ITet schip, dat geladen was met 90 ton stenen, was afkomstig van Lobith en kon door het ruwe weer de Ballumer Bocht niet meer bereiken. De reddingboot is, hoewel geen noodsignalen waren gegeven, uitge varen, waarbij zich moeilijkheden voor deden doordat de reddingboot dwars kwam te liggen en naar het strand werd geslagen, Inwoners van Hollum, die tot hun middel in het water stonden, hebben de boot recht geduwd, waarna het gelukte zee te kiezen. Schipper Wiertsema van de „Geri" is met vrouw en kind van boord gehaald. De toe stand van het schip is zeer gevaarlijk en het wordt als verloren beschouwd. 1 I11 Wieringerwerf werd hel dak van de sem I-permanente ULO-schooi door een rukwind opgenomen en op'de speelplaats neergesmakt. De 16-jarige D. K. uit Wes- terland, een leerlinge van de school, werd getroffen. Zij is ter observatie naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Openluchtcircus Het circus Strassburger, dat thans voor stellingen in Emmer, geeft, had met het oog r.p de storm de tent Dinsdagavond na de voorstelling geheel afgebroken. Woensdag zag het er niet naar uit, aat de storm spoe dig zou luwen. Toch wilde de directie de voorstelling door laten gaan. Dit bracht haar er toe de zit-aceommodatie weer op te bouwen en Woensdagavond de voorstelling sn cle openlucht te geven. Weer en wind (rotserend zaten daar op de banken 3000 inwoners van Ercmen. Ook de artisten trokken zich van de storm weinig aan en werkten het programma geheel af. Storm wakkerde branden aan Een schoorsteenbrandje in een huis in de Stokhasselstraat te Tilburg werd door de storm zodanig aangewakkerd dat binnen enkele minuten het gehele perceel in lich terlaaie stond. Vonken van het rieten dak vielen op een 50 meter verder gelegen boerderij, die eveneens in brand geraakte. De inboedel kon nog in veiligheid ge bracht worden doch de gehele oogst, vier varkens, een kalf, een dorsmachine en veel landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Na een uur was men het vuur meester. Door deze brand werden drie gezinnen dak loos. Branden in Noord-Brabant In de gemeente Drunen ontstond brand in de boerderij van de heer Pijnenburg. In een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie. Weldra sloeg het vuur door de storm over naar een woning en een winkelhuis, die binnen een half uur uitbrandden. Ook ontstond brand in de boerderij van de familie Kuys aan de Rijksweg onder Vlijmen. Ook hier moest de Bossche brand weer, samen met die uit Vlijmen, ingrijpen. De brand was na anderhalf uur bedwongen, maar de woning en de boerderij van J. Kuys en de daarnaast gelegen boerderij van le weduwe Kuys waren toen geheel uit- 'ebrand. Enig kleinvee kwam in de vlam- len om. Passagierslijst „Waterman" en „Empire Brent" Op onze kantoren ligt ter inzage de gecombineerde passagierslijst van de troepenschepen „Waterman" en „Em pire Brent". De „Waterman" vertrok op 13 October uit Tandjong Priok en wordt op 5 November in Rotterdam verwacht. De speciaal voor het vervoer van mili tairen gecharterde „Empire Brent", die op 14 October Tandjong Priok verliet, arri veert waarschijnlijk op 7 November in Amsterdam. BUIïG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk regen- of hagelbuien, vooral in de kustprovincies. Vannacht in het bin- nnenland zwakke, overigens meest matige wind tussen West en Noord west. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 28 October: Zon op 7.27 uur. onder 17.20 uur Maan op 15-04 uur. onder 22.44 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 October: Hoog water: 7.17 en 19.41 uur. Laag water: 2.50 en 15.14 uur. Vrijdag 28 October: Hoog water: 8.16 en 20.46 uur. Laag water: 3.44 en 16.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1