Haarlems Dagblad Economisch herstel van Europa vereist economische eenheid Bidault Coalitie tussen de M.R.P., socialisten en radicalen Hatta begin November terug naar Indonesië Belgische Senaat aanvaardt het voorstel van een volksraadpleging 64e Jaargang No. 19384 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 28 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. pet K*«.itnal ƒ4.25. Franco per post 14,75 Postgirr 213107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ett ^prcrütc tjaarletitsdjc Courant (Jtnno i6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ER IS WEER een Franse regering en Georges Bidault is minister-president. Na de mislukte pogingen van Jules Moch en René Mayer heeft de Derde Macht la Troisième ïhree zich toch opnieuw, noodgedwongen, verenigd. Dus komen de ministers weer voort uit dezelfde drie par- tijéh: M.R.P. (progressief Katholiek), radi calen en socialisten. Het lijkt nogal on logisch dat dit gelukt is nadat Moch en Mayer in dezelfde poging faalden. De Fran sen streven de logica ten zeerste na. Maar Zlj verwezenlijken haar niet zoveel vaker dari anderen, zeker niet in de politiek. De aantrekkingskracht van het politieke spel had er kennelijk mee te maken, dat men proberen moest hoever men wel kon gaan zonder tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen te komen. Men houdt niet van Kamerontbinding. Tenslotte heeft ook de oersoon van de'formateur zeker zijn invloed doen gelden. Onze Parijse correspondent heeft eraan herinnerd dat Georges Bidault een typische bruggenbouwer en smeder van compromissen is. In zijn buitenlandse poli tiek heeft het er na de oorlog zelfs een tijdlang op geleken, dat hij succes zou heb ben met zijn hardnekkige pogingen om Oost en West tot elkaar te brengen. Toen dat in 1948 definitief njjsliep trad hij af. Aan ge brek aan ijver zijnerzijds was de mislukking niet te wijten. Nu is het hem in Parijs gelukt, de krakende coalitie van drie par tijen opnieuw te hersteilen. Of dit een duur zaam herstel is zal moeten blijken; voor lopig ziet het er nog niet naar uit. Het nieuwe grondwetsartikel der Vierde republiek, dat voorschrijft dat de door de President der Republiek uitgenodigde for mateur door de meerderheid der Assemblée aanvaard moet worden, is tijdens de nu ge ëindigde Franse crisis een volkomen mis lukking gebleken. Moch, die de vereiste meerderheid slechts met één stem verschil haalde, slaagde er niet in een kabinet te vormen. Dezelfde partijen, die hem een parlementaire meerderheid als premier bezorgd hadden, werden het weer oneens toen zij de ministerposten verdelen moes ten. René Mayer, die een goede meerder heid in de Assemblée haalde, verging het daarna even slecht. Tenslotte stelde Bidault zijn kabinet veiligheidshalve maar samen, voor hij naar de Assemblée ging om zijn meerderheid te halen. Toen het eerste hem gelukt was, kon het tweede niet meer mis lopen. Maar de nu omgekeerde volgorde heeft tevens de onbruikbaarheid vqn het nieuwe grondwetsartikel bezegeld. Er zijn sinds de oorlog alweer ettelijke Franse regeringen geweest. Die van Queuil- le (dertien maanden) en die van Robert Schuman (acht maanden) hebben de lang ste levensduur gehad. Het is niet indruk wekkend. Het wil evenwel niet zeggen dat alle ministers maar kort aan het bewind zijn geweest. Sommigen zijn telkens weer door volgende formateurs in hun kabinet opgenomen. Dit geldt ook voor Georges Bi dault, die op één jaar na sinds de oorlog steeds minister is gebleven en gedurende enkele maanden ook al eens premier is geweest. Hij heeft de Franse buitenlandse politiek sinds 1944 in hoofdzaak geleid en daarom kan men dus wel van een zekere continuïteit in dat deel van het Franse beleid spreken. Krijgt zijn kabinet wat tijd van leven, dan zal hij wellicht als geboren bemiddelaar en als de welsprekende rede naar die hij is op dit laatste chapiter heeft hij' zich onlangs weer bijzonder als Frans afgevaardigde in Straatsburg onder scheiden de Europese toenadering kun nen bevorderen. Ofschoon hij ditmaal niet het departement van Buitenlandse Zaken maar alleen het premierschap voor zijn rekening heeft genomen. Met Robert Schu man, nu weer aan Buitenlandse Zaken en eveneens een minister met enige dienst jaren sinds de oorlog, zal hij evenwel zeker in nauwe verstandhouding handelen. Te Straatsburg, waar spoedig de Europese ar beid voortgezet moet worden, zal dit Franse tweetal zich ongetwijfeld in sterk-opbou- wende zin doen gelden. R. P. Frans vliegtuig met 48 menser, verongelukt Aantal overlevenden nog onbekend PARIJS, 28 October (Reuter). Een toestel van de Air-France, dat met een be manning van elf koppen en zeven-en-der- tig pasagïers op weg was van Parijs naar New York, is ter hoogte van de Azoren boven de Oceaan vermist geraakt, aldus is door functionarissen van het vliegveld Orly medegedeeld. Later heeft men het wrak van de lucht uit ontdekt op een helling van de Algarvia- berg op het eiland San Michuel (Azoren) Men heeft overlevenden bij liet toestel ge- tien. Het vliegtuig is een Franse Constellation, die Donderdagavond 9 uw van Orly ver trokken is en hedenochtend te half tien in New York werd verwacht. Een der passagiers is de Franse midden- gewichtkampioen Marcel Cerdan, die na een verblijf van enkele weken in Parijs naar de V. S. terugkeerde om zich voor te bereiden op de ontmoeting om de wereld titel met de Amerikaan Jake la Motta. Onder de passagiers bevond zich voorts de beroemde violiste Ginette Neveu, die ook in Nederland vaak is opgetreden, onder andere in Haarlem met de H.O.V.. De Air France onderhoudt sedert 1 Juli 1946 een transatlantische dienst en heeft tot dusverre 986 maal dc oceaan overge stoken. Bij geen dezer vluchten heeft zich een ongeval voorgedaan. Rijnvaartconferentie in November De Rijnvaart-conferentie, waartoe de ge allieerde autoriteiten na de Nederlands- Duitse handelsbesprekingen van September de bij de Rijnvaart betrokken landen heb ben uitgenodigd, zal naar in Duitse scheep- vaartkringen te Duisburg wordt medege deeld, in de maancl November gehouden kunnen worden. Het ligt in de bedoeling op deze conferentie vertegenwoordigers van het bedrijfsleven bijeen te breiden teneinde op deze wijze tè kunnen komen tot een organisatie van de vaart op de Rijn, waardoor het sedert Januari van dit jaar tussen Nederland en Duitsland bestaande meningsverschil inzake de vrijheid van de Rijnvaart uit de wereld zou kunnen wor den geholpen. Bidault vormt regering Nationale Vergadering gaf royaal vertrouwen PARIJS, 27 October (Reuter). Georges Bidault (M.R.P.) heeft van avond als premier een motie van ver trouwen gekregen in de Franse Natio nale Vergadering. De officiële stemverhouding was 367 tegen 183, dat is 56 stemmen meer dan het minimum, dat hij volgens de be palingen van de grondwet moest ver krijgen. Onmiddellijk nadat Bidault door de Na tionale Vergadering als premier was geac cepteerd, heeft hij zijn kabinet samenge steld. De ministerslijst ziet er als volgt uit: Georges Bidault (M.R.P.) minister-presi dent. Henri Queuille (radicaal) vice-premier en minister van Staat. Jules Moch (socialist) vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken. Pierre-Henri Teitgen (M.R.P.) minister van Staat. René Mayer (radicaal) Justitie. Robert Schuman (M.R.P.) Buitenlandse Zaken. Maurice Petsche (Onafhankelijk republi kein) Financiën. René Pleven (radicaal) Defensie. Yvon Delbos (radicaal) Onderwijs. Robert Lacoste (socialist) Handel en Industrie. Christian Pineau (socialist) Openbare Werken. Dr. Pierre Segelle (socialist) Arbeid. Pierre Schneiter (M.R.P.) Gezondheid. Pierre Pflimlin (M.R.P.) Landbouw. Jean Letourneau (M.R.P.) Overzeese Gebiedsdelen. Claudius Petit (radicaal) Wederopbouw. Louis Jacquinot (Onafhankelijk republi kein) minister voor de Oud-gedienden. Eugène Thomas socialist) Post en Tele grafie. Dit zijn 18 ministers, van wie 6 lid zijn Praag wijst Fransen uit De Tsjechoslowaakse regering heeft in een nota aan de Franse ambassade te Praag hét vertrek binnen 12 uur geëist van de militaire attaché Georges Helliot en zijn assistent Marcel Salabert. De nota be schuldigt beide diplomaten ervan, dat zij met een diplomatieke koerier 4 kilo ura niumerts uit Tsjechoslowakije naar Frank rijk gezonden hebben en gepoogd hebben inlichtingen over de Tsjechische uranium- mijnen ta verkrijgen. Een voormalige employé van de Franse ambassade, Gervais Garcette en twee Tsje chen zijn in verband met deze zaak ge arresteerd. Gisteren was het vertrek van een Ame rikaanse assistent-attaché geëist en enige dagen eerder van een andere Amerikaanse diplomaat. 'Een lid van de Amerikaanse ambassade te Praag, die geen diplomatieke status had, was daarbij gearrèsteerd. Portugees en Zwitser delen de medische Nobelprijs STOCKHOLM, 27 October (United Press) Twee professoren, een Zwitser en een Portugees, hebben samen de Nobelprijs 1949 voor medicijnen en physiologie ge wonnen. Beiden zijn specialisten op het gebied van onderzoek der menselijke her senen. De Stockholmse medische faculteit maakte bekend dat de prijs ter waarde van 30.172 dollar verdeeld zal worden tussen: dr. Antonio Caetano de Abreu Freire Egas Moniz, de 75-jarige vroegere Portugese minister van Buitenlandse Zaken en oud directeur van de medische faculteit van de universiteit van Lissabon en dr. Ru- dolf Walter Hess, de 68-javige directeur van het psysiologisch instituut van de uni versiteit van Zürich. van de republikeinse volkspartij (M.R.P.), 5 van de socialistische, 3 van de radicale partij, 2 officieus radicalen en 2 Onafhan kelijk republikeinen. Bidault bood een regéringsprogram aan dat welhaast identiek was met dat van Moch en Mayer. De hoofdpunten zijn: 1. Spoedig herstel van vrije loonsonder- handelingen tussen werkgever en werk nemer. 2. Een één maal uit te keren tussentijdse gratificatie van drieduizend francs voor de arbeiders uit de laagste loonklasse, waar door het minimum maandsalaris gebracht wordt op 15.000 francs. 3. Krachtige maatregelen om de prijzen van levensmiddelen en andere essentiële arjakelen laag te houden. Ondernemingswachters in Indonesië deserteren SEMARANG, 27 October (Aneta) Over deserties van ondernemingswachters ver neemt Aneta's correspondent te Semarang de volgende bijzonderheden: Van 16 op 17 October deserteerden van een aantal onder nemingen in het Bodjase en Oengaranse in totaal 132 ondernemingswachters met medeneming van 109 vuurwapens. Op twee ondernemingen deden zich daarbij inci denten voor. Over de incidenten op de onderneming Kalimas werden reeds eerder bijzonderheden vermeld. Op de onder neming Biting hebben, naar thans wordt vernomen, de ondernemingswachters voor hun vertrek op employés geschoten waarbij echter geen slachtoffers vielen. De toekomstige status van Nieuw-Guinea is een der geschilpunten van de Ronde Tafel-conferentie, waarover men het nog niet eens is kunnen worden. Wat er van dit eiland in politiek opzicht worden zalzal later moeten worden vastgesteld. Koortsachtige ijver ter Ronde Tafel-conferentie De centrale commissie der Ronde Tafel conferentie werkt met koortsachtige acti viteit om de nog resterende punten van verschil uit de weg te ruimen, aldus ver neemt de speciale correspondent van het ANP. Donderdagmiddag en -avond heeft de centrale commissie besteed aan de oplos sing der moeilijkheden, die nog bestonden in de militaire commissie, namelijk de kwestie van de vlootbasis Soerabaja Positie van vlootbasis geregeld De Nederlandse marine zal Soerabaja als vlootbasis houden. Deze vlootbasis komt echter geheel onder gezag van de RIS. De basis bestaat uit de werkplaatsen en em placement van de marine in deze stad. De commandant van de marine zal de verant woordelijkheid dragen voor de bewaking van deze gebouwen en emplacementen. Hij is hiervoor echter op zijn beurt verant woordelijkheid schuldig aan de minister van Defensie van de RIS. De moeilijkheden in de sociale commis- Nobelprijswinnaar professor Hess Egas Moniz is beroemd als pionier van operaties aan de hersenen. In 1927 werd hij bekend wegens de ontwikkeling van .cerebrale angiographic", een methode ter bestudering van de bloedcirculatie in de hersenen. Hess is het meest bekend wegens zijn studie van de stimulering en isolering van de subcordiale segmenten van de herse nen, een arbeid die de identificatie van delen van de hersenen mogelijk maakte. In 1938 werd hij gekozen tot voorzitter van het 16de internationale congres van Physiologie. DRIE GEWONDEN BIJ TREINBOTSING Bij Dalfsen is gisteren een personen trein tegen een goederentrein gebotst, ver moedelijk door een verkeerde wisselstand. Drie passagiers werden' gewond. Een in woner van Coevorden brak een been; twee meisjes uit Ommen kregen inwendige kwetsuren. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland, dc heer Sélden Chapin, werd gisteren in hetpaleis op de Dam te Amsterdam door Koningin Juliana ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. De heer Chapin inspecteert voor het betreden van het paleis de erewacht. Paul Hoffman geeft nogmaals een dringend advies sie zijn alle opgelost. Zoals in het jongste periódieke verslag van het secretariaat bleek, was het naar het gemeenschappe lijk oordeel van de drie delegaties wense lijk om gedurende een overgangstijd „van nader te bepalen duur geen wijzigingen ten ongunste te brengen in de bestaande personeelsbepalingen voor zover het de ambtenaren 'van Nederlandse nationaliteit betreft". Van Nederlandse zijde werd voorgesteld de duur van deze overgangsperiode te bepalen op drie jaren, terwijl van Indo nesische zijde een periode van een jaar werdvoorgesteld. Thans is een compromis gevonden namelijk twee jaren. Naar in Nederlandse politieke kringen wordt vernomen zijn de „negen mannen" in de Nederlandse delegatie* unaniem van oordeel, dat de Nederlandse regering te gelijk met het aanbieden van deze over eenkomst aan de Tweede Kamer een aan vulling zou moeten voorleggen in de vorm van een garantieverklaring, waarbij de Nederlandse regering de financiële waar borgen na deze twee jaren voor de amb tenaren van Nederlandse nationaliteit van de regering van de RIS overneemt. Ofschoon de regering hieromtrent haar standpunt nog niet heeft bepaald zijn waarnemers van oordeel dat een dergelijke garantieverklaring goede kansen maakt bij de Nederlandse regering. In de staatkundige commissie bestaat nog sleclits het vraagstuk Nieuw-Guinea. Het woord is aan Horrëus de Haas: Een vlo is geschapen om u zin delijkheid te leren. Amerikaans amphibie- vliegtuig verongelukt Een Amerikaans amphibie-vliegtuig, eigendom van de „Superior Oil Company" is bij het vertrek van het in mist gehulde Londense vliegveld naar Rome neerge stort en in brand gevlogen. Zes van de zeven inzittenden, vier pasagiers en twee leden van de bemanning kwamen om het leven. De bemanning bestond uit Ameri kanen. Twee Amerikanen-en twee Engel sen waren de passagiers. De tweede ge zagvoerder, Oscar Sivage, werd uit het toestel geslingerd en liep slechts enkele kleine verwondingen op. Het toestel was een twee-motorige „Grumman Mallard". Men neemt aan, dat een der motoren bij de start heeft geweigerd. Lagerhuis verwerpt conserva tieve motie van afkeuring Het Britse Lagerhuis heeft heden met 535 tegen 222 stemmen een conservatieve motie verworpen waarin de na de deva luatie door de regering getroffen bezuini gingsmaatregelen ten bedrage van 280 millioen pond sterling als ontoereikend worden afgewezen. Mohammedaanse guerilla's actief BATAVIA, 28 October (Reuter). Guerillastrijders van de Daroel Islam heb ben Donderdag tweemaal convooien* vrachtauto's van het handelsverkeer tussen Tasikmalaja en Garoet (West-Java) aan gevallen, aldus meldt het Nederlandse le gercommuniqué. 'De aanvallen werden af geslagen en de convooien vervolgden on gedeerd hun weg. In de afgelopen zes dagen zijn bij bot singen met Nederlandse patrouilles 72 guerillastrijdei's van de Daroel Islam ge dood, aldus Nederlandse autoriteiten te Batavia. Interview met leider der republikeinse delegatie MONTREAL, 27 October (Reuter). Paul Hoffman, de administrateur van het plan Marshall, heeft vandaag verklaard, dat een grote productiviteit alleen geen op lossing vormt voor een duurzaam econo misch herstel en hij deed een beroep op West-Europa „zonder onnodige vertra ging" tot economische eenheid te komen. Hij verklaarde op een vergadering van de Canadese Kamer van Koophandel te Montreal, dat indien West-Europa sterk en welvarend wordt en samenwerkt met Ca nada en de Verenigde Staten, het Russische communisme tot stilstand zou worden ge bracht en vernietigd „in een niet te verre toekomst". Hij zeide voorts, dat het in het eigen be lang van Europa is één afzetgebied te vor men van 275 millioen verbruikers en dat alleen in het kader van economische een heid Europa werkelijk in eigen behoeften zal kunnen voorzien. Volgens Hoffman moet Europa worden geholpen de dollarinkomsten te vergroten, zodat het uit de Verenigde Staten zal kun nen invoeren en voor deze invoer zal kun nen betalen. „Onze relaties met onze bui-en aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan zullen nooit op een werkelijke ge zonde basis staan, totdat zij op een zake lijke basis zijn geplaatst". West-Europa met inbegrip van West- Duitsland heeft door de hulp van het plan Marshall de productie met 20 procent ver groot. Het plan Marshall heeft grotere vor deringen gemaakt dan in de plannen was vastgesteld, doch de bestaande fabrieks- installaties van Europa zijn niet goed ge noeg. De productiviteit van de mannen en vrouwen, die hierin werken, is niet groot genoeg om Europa in staat te stellen te Militairen uit dépot Schoonhoven vertrokken Donderdagmorgen in alle vroegte zijn de militairen uit Schoonhoven, onder wie de deserteurs, in auto's vertrokken om zich naar Indonesië in te schepen. Het vertrek verliep rustig en er deden zich geen inci denten voor. blijven bestaan als een democratisch con cern in de moderne wereld. Hoffman sprak de hoop uit, dat het Eu ropese inkomen per hoofd van de bevol king zou kunnen worden verhoogd van het huidige niveau van 375 dollar tot 550 dollar in 1955. Hierdoor zou volgens Hoffman geen acht meer worden geslagen op de papieren beloften van het Kremlin. Hoffman zal morgen naar Europa ver trekken om de bijeenkomst bij te wonen van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking te Parijs. Op het eind van de eerste week van November zal Mohammed Hatta, leider van de republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie naar Indonesië vertrek ken. Hij zal via Egypte reizen en daar zijn reis een korte tijd onderbreken. In de tweede week van November zal hij dus in Indonesië teruggekeerd zijn. Een voorge nomen bezoek aan. Birma moet wegens tijdsgebrek vervallen. Dit deelde de repu blikeinse vice-president mede in een in terview met de speciale correspondent van A.N.P.-Aneta. Hatta verklaarde over het verloop van de zaken na de Ronde Tafel-conferentie, dat na ratificatie door de parlementen in Indonesië vertegenwoordigers van de deel gebieden bijeen zuln komen voor overleg betreffende de persoon van de president. Deze zal dan in overleg met de represen tanten van de deelgebieden drie forma teurs aanwijzen, die een kabinet zullen samenstellen. De souvereiniteitsoverch;acht zal geschieden vóór dertig December. Ii verband met de ratificatie door het repu blikeinse parlement wees Hatta er op, dat het voorlopige parlement van de republiek regelmatig op de hoogte wordt gehouden van de ontwikkeling der zaken op de con ferentie en dat de republikeinse partijlei ders in de republikeinse delegatie zitting hebben. Op vragen over de stand van zaken ter conferentie zeide Hatta, dat de schulden kwestie nagenoeg is opgelost en dat be halve het vraagstuk Nieuw-Guinea nog enige punten betreffende transferregelin gen en militaire aangelegenheden ter be spreking over zijn. Hatta noemde de geest ter conferentie goed. ,.De onderhandelin gen geschieden sfeeds in een vriendschap pelijke geest ook wanneer de standpunten diametraal tegenover elkander staan. Er bestaat begrip voor elkanders moeilijkhe den en zienswijzen". Hatta roemde het harde werken van de centrale commissie Socialistische amendementen verworpen De Belgische Senaat heeft Donderdag middag het wetsvoorstel-Struye tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer va/i de Koning met 109 tegen 65 stemmen goedgekeurd. Vóór stemden 92 leden van de kahtolieke volkspartij en 17 liberalen. Tegen stemden zeven liberalen, zes com munisten en 53 socialisten. Nu het wetsvoorstel-Struye tot het hou den van een volksraadpleging over de te rugkeer van Koning Leopold naar België door de Senaat is aangenomen, waarbij niet minder dan 17 liberalen zich bij de katholieken aansloten, wordt in politieke kringen te Brussel verwacht, dat het voor stel ook in de Kamer van Volksvertegen woordigers zal worden goedgekeurd. De behandeling van het voorstel in de Kamer zal, naar verwacht wordt, niet eerder dan in de tweede helft van December geschie den. De katholieken beschikken in de Ka mer niet over de absolute meerderheid (er ontbreken twee stemmen), doch het laat zich aanzien, dat verscheidene liberalen, zoals thans in de senaat is geschied, zich voor het voorstel-Struye zullen uitspreken. De volksraadpleging zal dan worden ge houden 40 dagen na de afkondiging ervan in het staatsblad, dus in de maand Januari. Alle Belgen die de stemgerechtigde leeftijd hebben, zullen dan ja of neen moeten ant woorden op de vraag „zijt ge van oordeel, dat Koning Leopold III zijn koninklijke bevoegdheden moet hervatten?". De stem ming zal verplicht zijn en de telling der stemmen zal regionaal geschieden. Bij het debat in de Belgische Senaat over het voorstel tot het houden van een volks raadpleging over de terugkeer van Koning Leopold werd een drietal socialistische amendementen verworpen. Het eerste amendement hield in, dat alvorens de volks raadpleging zou plaats vinden, alle tot nu toe nog niet gepubliceerde rapporten, die betrekking hebben op de houding van Ko ning Leopold tijdens de oorlog, bekend zou den worden gemaakt, opdat de Belgische bevolking hiervan kennis zou kunnen ne men voordat de volksraadpleging wordt gehouden. Het tweede amendement stelde voor het percentage der stemmen, dat Koning Leopold op zich zou moeten vereni gen om naar België te kunnen terugkeren, op 66 procent in plaats van 55 procent te stellen. Een derde amendement hield in, dat indien de Koning wilde terugkeren, hij zowel in Vlaanderen en Brussel als in Wal lonië tenminste 51 procent der stemmen zou moeten halen. en noemde als een van de vertragende factoren de omstandigheid dat. niet steeds de nodige gegevens ter beschikking waren, onder meer bij de financieel-economische besprekingen, waarvoor gegevens uit In donesië moesten worden opgevraagd. De contacten met het Nederlandse bedrijfs leven en vertegenwoordigers van Neder landse instellingen buiten de conferentie om noemde Hatta „vruchtbaar". Ten aan zien van de verhouding van Indonesië tot de Aziatische buurlanden verklaarde Hatta, dat gestreefd zal worden naar sta bilisering van hetgeen op de bijeenkom sten in New Delhi werd bereikt. Hatta sprak in dit verband van „hechte samenwerking" en legde er de nadruk op, dat een dergelijke samenwerking gericht moet zijn op vragen als „hoe kunnen de gemeenschappelijke belangen het best be hartigd worden en in welk opzicht kunnen wij elkander economisch helpen". Hatta zeide dat de samenwerking niet gericht zal zijn tegen derden en dat de samenwerken de landen met kracht zullen bijdragen tot het dienen van de vredesgedachte in de wereld. „Verbetering van de levensstand aard in Zuid-Oost-Azië is van het hoogste belang", aldus Hatta, die hierbij wees op de vele punten van overeenkomst in deze landen. Sprekend over het economische programma van de republiek Indonesië, zeide Hatta, dat de hoofdproblemen van de economische opbouw zijn, de transmi gratie en de industrialisatie. Op Java dient in de eerste plaats ge werkt te worden aan de reconstructie van hetgeen vernietigd is en het intensiveren van de rijstproductie in die gebieden, die in de afgelopen jaren van strijd niet pro ductief genoeg zijn gebleken. Ten aanzien van de veel gehoorde opmer king, dat de herstelkracht van Indonesië groot is, zeide hij dat dit nog zal moeten blijken en dat deze afhankelijk is van het wereldverkeer. Hij herinnerde hierbij aan de positie van de Java-suiker na de eerste wereldoorlog, die tenslotte zelfs bescher ming nodig had. Hatta .verklaarde met nadtuk, dat vertrouwen in de toekomst en grote inspanning van alle arbeidskrachten noodzakelijk zijn. Weer extra vlees Er is een nieuwe extra vleesbon aange wezen voor houders van A- en B-kaarten (volwassenen en kinderen van vijf jaar en ouder). Bon 367 Algemeen geeft met ingang van heden recht op het kopen van honderd gram vlees. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk flinke nacht vorst. Morgen overdag zwakke tot ma tige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toene mende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. 29 October: Zon op 7.28 uur. onder 17.18 uur Maan op 15.25 uur, onder 00.00 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 October: Hoog water: 8.16 en 20.46 uur. Laag water: 3.44 eri. 16.10 uur. Zaterdag 29 October: Hoog water: 9.29 en 22.07 uur. Laag water: 4.46 en 17.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1