ou 3. Ir. H. I. Keus bepleit eerherstel van het risico IS ER WEER De radio geeft Zaterdag De dag van het wegverkeer „5auatiet" Zes Engelse troepen schepen zullen 7-Decemberdivisie repatriëren Wereldnieuws Vrijdag 28 October 1949 2 Rede voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Ir. H. I. Keus. de directeur van de Heemaf in Hengelo, had de causerie die hij voor de leden van het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Donderdagmiddag hield de titel gegeven: „De uitdaging: stabilisering of activering? in het licht der kentering." Deze toevoeging: in het licht der kente ring had betrekking op enkele, zijns inziens uitlatingen van onbehagen die door per sonen, die overigens sympathiseren met het huidige economische stelsel, de laatste tijd waren gedaan. Inzonderheid doelde de heer Keus op een opmerking van minister Lieftinck tijdens een vraaggesprek, dat het natuurlijke evenwicht in de economie hetzij door muntcorrecties, hetzij door interne aanpassing moet worden bereikt. Hoewel deze uitlating, aldus ir. Keus, na tuurlijk de voorstanders der vrije economie prettig aandoet, vraagt men zich af hoe de minister dit natuurlijk evenwicht tussen vraag en aanbod dacht te bereiken, zolang hij nog vasthoudt aan een kunstmatige rente. Ook professor Tinbergen heeft een terug keer tot de natuurlijke middelen aangeduid in een artikel in „De Groene". Voorts vond ir. Keus, die sedert de be vrijding meermalen heeft gewezen op de gevaarlijke tegenstelling tussen het econo misch mogelijke en het politiek noodzake lijke, het merkwaardig, dat de regering, zowel hier als in Engeland, devaluatie boven aanpassing had verkozen, hetgeen eveneens zou wijzen op een ommekeer, im mers het laatste zou voor de arbeiders partij aanvaardbaarder zijn geweest. Voorts voevde ir. Keus enkele opmerkin gen van professor Witteveen, die onder meer stelling heeft genomen tegen de ver starrende publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, aan als bewijs voor de kentering in de gelederen van de Partij van de Arbeid. Uitdaging Vervolgens besprak ir. Keus wat hij on der „uitdaging" verstond. Hij had het woord ontleend aan een hoofdstuk in het werk van Toynbee „A study of history", getiteld „De uitdaging van de omgeving". In dat hoofdstuk vestigt hij er de aan dacht op, dat onbezorgdheid mede voor verkeerde humanisering de vijandin der beschaving is. De prikkel tot beschaving, zegt Toynbee. wordt sterker naarmate de omstandigheden moeilijker worden. Een waarheid, zo voegde ir. Keus eraan toe, die men uit de reacties van hen die thans in Indonesië vertoeven, bevestigd hoort. Hier heerst het besef van het heilige moeten, pompen of verdrinken. Zij die beseffen, dat er goede en ver keerde humanisei'ing der economie bestaat en die de goede willen behouden door de verkeerde nog bijtijds in goede te veran deren. hebben een taak, die de beschaving en de innerlijke kracht van de vele goede elementen in alle lagen onzer samenleving Als vanouds DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend door een eerherstel van het risico ten goede zal komen. Het is de vloek van het huidige economische stelsel, zo vervolgde de heer Keus, dat het die uitdaging mist, dat de fouten die het aankleven, politieke fouten zijn en daardoor onherstelbaar. In de plaats van een eerherstel van het risico brengt het vermeende zekerheid. Het heeft ons bedrijfsleven van de wereldmarkt door de prijsvaststelling van boven af vervreemd. Slechts als ons volk de uitdaging die in de devaluatie besloten ligt, leert verstaan en hoop wijkt voor stoutmoedigheid, kunnpn wij zonder bedeling op eigen benen komen te staan. En zo niet, dan ligt een nieuwe monetaire en ook een morele devaluatie in het verschiet, zo riep de spreker uit, die vervolgens met enkele voorbeelden aan toonde. dat de progressieve belastingen en de sociale verzekeringen stabiliserend in plaats van activerend wérken. Een ander bewijs daarvoor levert een vergelijking van het loon- en prijspeil van na de eerste wereldoorlog met dat van na de tweede. Na 1918 liepen de lonen achter de prijzen aan, waardoor sterke prijsdaling intrad en de guldens zienderogen dikker werden. Dit maal bleven de guldens mager en zonder de Marshallhulp zou ons levenspeil reeds belangrijk lager zijn. Ir. Keus bepleitte herstel van het natuurlijk evenwicht tussen lonen en prijzen, een dynamische aanpas sing. De te sterk progressieve belastingen staan een natuurlijke activeringspolitiek, een prijsdaling en dus stijging der reëele beloningen, evenwel in de weg. Ir. Keus, die voordat hij zijn rede begon uitdrukkelijk had gezegd, dat hij als per soon en niet als directeur van de Heemaf sprak en, gezien de grote nood, ondanks zijn veroordeling van het huidige systeem, toch een gemeenschappelijke basis begeerde, gaf tot besluit uiting aan zijn verlangen, dat onder de druk der tijden ons geen keuze meer tussen stabilisering en activering wordt gelaten. Zonder stoutmoedigheid komen wij er niet en slechts bundeling van alle krachten op hetzelfde doel kan de uit daging der onmiddellijke'aanpassing in een zegen doen verkeren. Nood breekt niet al leen wet, maar ook macht en kan tot een eenheid in verscheidenheid binden. Het gehoor liet de spreker niet in het ongewisse omtrent zijn instemming met het geleverde betoog en met de beantwoor ding van een aantal schriftelijk ingediende vragen. SCHMIDT voor BRILLEN Prismakijkers, Barometers, Thermo meters. Loupen en Leesglazen. BARTEUORISSTRAAT 21 Haarlem Tel. 11057 (Adv.) HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Oog in al. 7.38 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Oog in al. 8.23 Platen.' 8,40 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metro- pole-orkest. 12.55 Kalender. 1300 Voor de strijdkrachten. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.20 Lichte muziek. 14.50 Streekuitzending. 15.15 Kamerorkest en soliste. 16.00 „Komt u binnen". 16.15 Amateurs. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Nieuwe platen. 17.30 Voor do jeugd. 18.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20 00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20 15 Weense muziek. 20.45 Gevarieerd program ma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Dansorkcst. 22.25 ..Onder de pannen". 22.45 Accordeonspel. 23 00 Nieuws. 2315 Lichte muziek. 23.35 Platen. HILVERSUM II. 114.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Water standen. 9.35 Platen 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgel. 12 00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Septet en solist. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmo nieorkest. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Dubbel mannenkwartel. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18 00 Piano en orgel. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Studentenkoor. 19 00 Nieuws. 19.15 Voordracht. 19.27 Amusements muziek. 19.50 Indonesisch commentaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Platen. 21.00 Geva rieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Amuse mentsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Omroeporkest en solist. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Licht orkest. 13,00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 Platen. 15.00 Orgelconcert. 16.00 Platen. 16.17 Platen. 16.32 Andaloesische muziek. 17.05 Nieuws. 17.15 Accordeonmuziek. 17.30 Stu- dentenlven. 18.00 Accordeonmuziek. 18.15 Platen 18.30 Voor de Soldaten. 19.00 Nieuws, 19.30 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ontspanningsprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30-24.00 Platen. De prijs van jonge kaas Handelaren willen verkoop aan detaillisten stopzetten De Federatie van Kaashandelaren heeft alle leden de mededeling toegestuurd „dat het belang van de binnenlandse kaashandel dringend vereist de verkoop van jonge kaas aan detaillisten stop te zetten". Verschillende tuchtrechters voor de prij zen hebben, zo schrijft het federatiebestuur in een crculaire, reeds vonnis gewezen in zaken waarin de kaashandelaren de jonge kaas boven de toegestane prijs van 1,75 per kilo aan de detaillisten hebben ver kocht. Gebleken is, dat het ook de rechter be kend was dat er een regeling door de re gering is gemaakt, waarbij het de produ cent vrij staat voor de jonge kaas voor bin nenlands gebruik ƒ2,en meer per kilo als koopprijs te vragen, doch de midden stander-binnenlandse kaashandelaar voor diezelfde kaas bij de detaillist ten hoogste 1,75 per kg als verkoopprijs mag bedingen. De rechter stelt zich op het standpunt: het alternatief is öf de wet overtreden óf geen jonge kaas verkopen. Een derde moge lijkheid is er niet, behoudens langs minder juiste wegen. De federatie zegt ervan overtuigd te zijn „dat het stopzetten van de verkoop aan binnenlandse detaillisten een gunstige in vloed zal uitoefenen op de van regerings wege te nemen maatregelen". VALSE DOLLARBILJETTEN Bij een bank te Vlissingen zijn twee valse biljetten van tien dollars aangeboden. Zij waren afkomstig van een lid der beman ning van een buitenlands schip. Toen de bank bij de politie aangifte deed van de ontvangst dezer biljetten was het schip reeds vertrokken. De Vlissingse politie heeft de zaak doorgegeven aan de interna tionale vals geld-centrale te Amsterdam. Inbreker, die landbouwer doodschoot, krijgt 12 jaar Het Leeuwarder gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak legen de 30-jarige arbeider I. de J. uit Munnekemoer. die door de Asser rechtbank wegens diefstal met geweldpleging was veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. Verdachte brak in de nacht van 31 Juli op 1 Augustus 1948 in bij de land bouwer J. Stevens te Peelo in Drente. De landbouwer betrapte te man op helerdaad. Verdachte trok een revolver en schoot de landbouwer betrapte de man op heterdaad, hem thans tot 12 jaar met aftrek van voor arrest. GEWIJZIGD SYSTEEM VOOR VERLOTING VAN RL1SDEVIEZEN. Het kantoor Deviezenvergunningen van de Nederlandsche Bank heeft besloten in het vervolg bij de toewijzing van -reis- deviezen voor toerisme, indien geloot moet worden, een systeem toe te passen, waar bij de kans op toewijzing stijgt naarmate het per persoon aangevraagde bedrag lager is dan het maximumbedrag, hetwelk per persoon kan worden toegewezen. Dit systeem zal worden toegepast zowel voor individuele aanvragen als voor door reisbureaux, verenigingen en autocar ondernemers te organiseren groepsreizen. KNAC attaqueert nogmaals de fiscale druk De Koninklijke Nederlandse Automobiel- club heeft gisteren haar zevende Wegver- keersdag gehouden in Den Haag en een aantal experts heeft daar zijn visie ge geven op problemen betreffende het ver keer op de weg. Zo sprak prof. dr. jhr. D. J. van Lennep over het „bijna-ongeval" als opvoedende factor in het verkeer. Iljj ver klaarde zelf dat hij zo'n hachelijk moment als één van de allerbelangrijkste verkeers- opvoeders beschouwde, mits de automobi list zich realiseex-t welke omstandigheden tot het „bijna-ongeval" hebben geleid of welke fouten hij heeft gemaakt, en daar lering uit trekt. Een interessant onderwerp der bespre kingen was de uitslag van de enquête die de KNAC heeft gehouden over het gebruik van spiegel, claxon en richtingaanwijzers. Het bleek dat alle ondervraagden het eens waren over het belang van de achteruit kijkspiegel. Er werd voorts van vele zijden gewezen op de noodzaak om de spiegel trillingsvrij te bevestigen teneinde het beeld helder te houden. Over de toeters bestond meer verschil van mening, nochtens was 't merendeel er van overtuigd dat toeteren in de bebouwde kom meer schaadt dan baat, temeer daar gebleken is dat zwijgend verkeer geen noemenswaard tijdvex-lies oplevex-t, maar wel met zich meebrengt dat er attent en met consideratie wordt gereden. Boven dien zal de passieve houding van het ove rige wegverkeer, die wordt ingegeven door de gedachte: „Ze toeteren toch wel" vei'anderen. Het toetex-en in grote steden is overigens het laatste jaar met gen derde afgenomen. Pijlen of geen pijlen Het meeste zijn de meningen verdeeld over de kwestie van de richtingaanwijzers. Een meerdei"heid acht het gebruik er van bij inhalen en oprijden ovei'bodig. De helft van de ondervraagden acht hetgebruik van pijlen ook bij wegrijden overbodig. De KNAC zelf wijst -er op dat het auto- mobiel-vex'keer in ons land tientallen jaren ten achter is bij dat in de Verenigde Sta ten, waar men lang geleden ook richting aanwijzers gebruikte. In alle 48 staten zijn ze nu echter afgeschaft en de practijk heeft er bewezen dat richtingaanwijzers nutteloos, ja soms schadelijk zijn. Wan neer men in Amerika links af wil, mindert men snelheid en dringt naar de wegas op. Bij rechts afslaan mindert men snelheid en zorgt er voor tijdig de uitex'st rechtse verkeersstrook bereikt te hebben. Een enquête over de belangstelling voor radio-telefonie, die overigens nog niet af gelopen is, leverde geen indrukwekkende cijfers op. In totaal spraken slechts 91 menseix er hun verlangen naar uit. Dertig hiervan waren artsen. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Flanel 27 Wollen ruiten 94 Ramagé Grote keuze kragen en knopen 5. 52 Bij de enquête naar de urgentie van ver schillende wegenpro,iecten bleek de \yens naar een ïxieuwe verbinding tussen Utrecht en Amsterdam zeer sterk te zijn. De be staande weg met zijn 126 bochten is een aanfluiting voor een verbinding tussen twee grote steden, zo meent de KNAC, die er aan toevoegt dat deze weg met eeix omwegfactor van 1.28 (de nieuw geprojec- teeixle weg heeft er één van 1.06) per jaar tenminste een millioen gulden verloren doet gaan. Als bijzonder urgent project wordt vervolgens de tunnel in Velsen ge noemd. De fiscus int Eén van de hoofdpunten van het pro gramma was de rede van de heer C. P. G. van Goord. hoofdingenieur van de dienst van wegen en verkeer van de KNAC, die over de zorgen en belemmeringen van het wegvex'keer sprak. Als eerste noemde hij natuui-lijk de fis cale druk. Hij wees er op dat het motor- verkeer indertijd het paard van Troje heeft binnengehaald door zelf te vragen het verkeer aan een redelijke belasting te onderwerpen om de wegen te verbeteren. Van 1932 af is het daarmee misère ge weest Eerst kwam de verhoging vaix de benzineprijs. Daarna werd het Verkeers- fonds opgex-icht waarin het motorverkeer moest storten om de tekorten van de Spoorwegen te helpen dekken. Sinds 1941 toen de bezetter de rijwielbelasting af schafte, betaalt alleen 't motorverkeer nog maar aan de instandhouding der wegen. Tweehonderdvijftigduizend eigenaars van motorrijtuigen moeten nu een wegennet van 3U milliard onderhouden, waarvan de waarde anderhalf maal zo groot is als de Spoorwegen. Sinds de oorlog is voorts de benzine-prijs gestegen en is de regering weelde-belasting gaan heffen op auto's die blijkens de aankoop- en rijvergunningen voor strikt-zakelijke doeleinden gebruikt worden. De reden was, dat men geld voor de landbouw nodig had. Als verdere desiderata noemde spreker nog de opheffing van het Zondagsrijverbod, invoeiing van een verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid, ophef fing van pai'keerhel'fingen op andere dan speciaal daarvoor ingerichte parkeerruim ten, opruiming van de laatste tollen, en een algemene verkeers-contróle, omdat de ze tot nu toe veelal eenzijdig op het motor verkeer is gericht. Er werd voorts het woord gevoerd door de heer en mevrouw J. C. van Andel, psy chiaters uit Franeker, over de jeugd in het verkeer, door mr. G. A. Dijkmans van Gunst, hoofddirecteur van' de PTT over het internationale aspect der verkeerswet- geving en door prof. dr. ir. F. J. Nellen- steyn over de profilering van autobanden en van wegdekken. HET RIJK KOOPT VOOR 400.000,— HET BESTEDELINGENHUIS TE AMSTERDAM Wegens het nijpend gebrek aan* ruimte in het Paleis van Justitie te Amsterdam wil het rijk het aangrenzende Sladsbe- stedelingenhuis, eigendom van de gemeente Amsterdam, kopen voor ƒ400.000, Aan het pand zullen verschillende voor zieningen moet enworden geti-offen. Volgens een ruwe schatting zal met het treffen van deze voorzieningen een bedrag van ongeveer 325.000,— gemoeid zijn, waarin is begrepen een som van 50.000, om het Paleis van Justitie beter te doen aansluiten aan het aan te kopen pand. FAILLISSEMENT A. WILTENS EN CO. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft af wijzend beschikt op de aanvrage voor sur séance van betaling van de commanditaire vennootschap A. Wiltens en Co., bankiers kantoor te Voorburg en het faillissement dezer vennootschap uitgesproken. 16. Met een schok stond de dievenwagen, waar Panda in zat, stil voor het politie bureau, en onmiddellijk gleed Joris Goed- bloed met een lenige beweging van het achtertrapje af. Daar bleef hij toen in zwierige houding staan, als een argeloos voorbijganger, die verdiept was in de be schouwing van het firmament. Zo stond hij dus, toen enige tellen later brigadier De. Knalpeut met grote stappen naar de deur van de wagen toekwam, om zijn ge vangene er uit te halen. irAch ziet! Tjonge, tjonge!" riep Joris luid, zodra hij 's mans voetstappen hoorde naderen. Aanschouw toch die zéér wonderlijke sterren aan het zwerk!" „Watte?" vroeg brigadier Knal peut verstandig, terwijl hij naar boven keek. Dat had hij niet moeten doen. Want zo naar boven kijkend zag hij niet, dat Joris zijn wandelstok achteloos opzijde gezwierd had en nu verwarden de voe len van de brigadier zich daar in! Hij struikelde, om kort te gaau, hij sloeg om. Zijn massieve kinnebak bonkte met ge weld op de straatstenen, en het moet ge zegd worden, dat hij thans inderdaad de allerwonderlijkste sterren ontwaarde. Van de schok ontgleden zelfs de sleutels aan zijn plichtsgetrouwe handen! „Wél wa ratje!" kreet Joris ontzet. „Is het mijn lompheid, die u ter aarde doet storten? Ik vraag beleefd verschoning, heer com missaris! Welk een onvergeeflijke ónhan- digheid mijnerzijds!" Dit alles hoorde brigadier De Knalpeut echter nauwelijks en ook Panda, binnen in de wagen, genóót niet naar toaarde van Joris' uit gezochte verontschuldigingen, want hij was erg geschrokken van de knal, die hij gehoord had toen zijn bewaker neerviel. „Zou er buiten soms een aardbeving zijn?" vroeg hij zich af want hij kon niet vermoeden, dat het Joris Goedbloed was, die bezig was hem te hulp te komen. De Nederlandse troepen in Indonesië Verklaring geëist over positie der troepen na souve'reiniteifs-overdracht BATAVIA, 27 October (Reuter). Een zeer hooggeplaatste Nederlandse militaire autoriteit deelde aan de vertegenwoordi ger van Reuter hedenavond mede, dat de Nederlandse en KNIL-troepen thans wor den hergroepeerd, „teneinde het Ixoofd te kunnen bieden aan iedere situatie welke zich als een gevolg van de overdracht der souvereiniteit aan Indonesië zou kunnen voordoen". Deze maatregelen behelzen het terugtrekken van afgelegen afdelin gen en een samentrekking van de troepen in een groot deel van Java en Sumatra. De zegsman van Reuter voegde hieraan toe, dat de 7 Deccmber-divisie, in totaal ongeveer 20.000 man tellend, tegen het eind van dit jaar, na drie jaren actieve dienst in Indonesië, zal worden gerepa trieerd en dat voor haar demobilisatie, welke grotendeels in Nederland zal ge schieden, zes Britse troepenschepen zijn gehuurd. Het deel van de divisie, dat in Nederland niet wordt gedemobiliseerd, zal worden gereorganiseerd en geoefend voor het gebruik als onderdeel van de strijd macht in het kader der Westelijke Allian tie*). Voorts zeide bedoelde zegsman: het legercommando in Indonesië heeft de Nederlandse regering uitvoerig op de hoogte gesteld van de gevaren, welke de toestand in Indonesië na de overdracht der souvereiixiteit zal opleveren. Over wat er zal moeten gebeuren met de KL en het KNIL en over hun militaire en politieke positie na de overdracht der souvereini teit, is een voor geen tweeërlei uitleg vat bare beslissing dringend noodzakelijk. Onze soldaten willen weten, hoe lang zij nog in Indonesië zullen blijven, hoe de overdracht van de militaire bevelvoering aaix de RIS zal geschieden en welk ge deelte van de uitrusting én het materiaal aan het leger van de RIS zal worden over gedragen, en onder welke voox-waarden. De belangrijkste taak van de Nederlandse troepen zal na de overdracht der souve reiniteit zijn het beschcx-men van leven en eigendommen van de Europeanen en daarvoor kan alleen worden ingestaan in de steden, waar onze troepen een vol doende sterkte hebben. De meeste van deze vragen hebben, aldus ging bedoelde zegsman voort, vermoedelijk wel de aan dacht van de militaire commissie van de Ronde Tafel-conferentie, maar in het al gemeen gesproken lijkt het er op,, dat men in de republiek alleen intex'esse heeft voor de souvereiniteitsoverdracht en geen oog heeft voor haar ernstige consequenties in militair opzicht. Bij de ondei'handelingen op politiek niveau heeft men blijkbaar het militaii-e aspect veronachtzaamd, maar het is niettemin van overwegend belang voop de nieuwe staat en de bescherming van lijf en goed. Een spoedige verduide lijking van de situatie in militair opzicht zou de bestaande vrees in dit opzicht ver minderen en er in hoge mate toe bijdragen, dat de overbracht.vaix het gezag vreed zaam in haar werk gaat. In India was het anders De wijze, waarop in India de overdracht van 't gezag heeft plaats gehad, achtte de zegsman van Reuter geen object van vei*- gelijking, daar het Britse leger het gezags- apparaat had overgedragen aan goed ge organiseerde en gedisciplineerde eenhe den, waarin een aanzienlijk aantal Britse officieren werkzaam bleef en die onder bevel stonden van Britse generaals. De TNI staat echter blijkbaar afwijzend te genover Nederlandse advisering en heeft Zeventienjarig scholier pleegde inbraak in villa Twee jaar jeugdgevangenis geëist Op een fietstochtje door Aerdenhout was het plannetje plotseling opgekomen. De twee jongens stapten af en overlegden hoe ze het best te werk zouden kunnen gaan om in te breken in een van die villa's. Ze belden aan bij een huis en er bleek nie mand thuis te zijn. De jongste - vaxi nog geen achttien jaar - sloeg vier ruitjes in en klom naar binnen. Daarna liet hij door een deur zijn vxleixdje binnen. Tezamen begonnen zij het huis te doorsnuffelen. Zij vonden handschoenen - die zij alleseerst aantrokken om vingerafdrukken te ver mijden - een electrische gramofoon met platen, geld en sigaretten. Dat alles had den zij verzameld, toen iemand het huis binnen kwam. Zij vluchtten naar boven en wistep via het balkon veilig weg te komen in donker Aerdenhout. Veilig voor korte tijd tenminste, want voor de avond om was waren zij aange houden door de politie. Gisteren stond de oudste van de twee, die inmiddels achttien is gewoi-den, terecht voor de Haarlemse rechtbank. „Waarom deed u dit eigenlijk?" vroeg de president, mr. C. E. Muller. „Om mijn familie te helpen, edelacht bare", antwoordde de jongen. Want de huiselijke omstandigheden van het gezin, waar hij uit kwam, waren slecht. Vader met t.b.c. in een sanatorium en moeder in het ziekenhuis. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman. de Officier van Justitie, eiste xxa een vrij lang requisitoir, waarin hij onder meer herin nerde aan het feit, dat. deze jongen reeds een vonnis van de kinderrechter achter de rug had, een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevange nis. „Dit mag dan geen wereldschokkend misdrijf zijn", aldus mr. J. Roggeveen, de verdediger, „toch vind ik het als symptoom zeer belangrijk." Men vraagt zich af, zeide mr. Roggeveen, waar dergelijke hande lingen een gevolg van zijn. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de familie-omstandig heden van de verdachte, vertelde de plei ter, dat deze jongen zo gaarne de Mulo, waar hij op was, af zou lopen. Op grond hiervan vroeg mr. Roggeveen, die twijfel de of het kwaad bij een zo jonge bescliul- digde wel diep kan wortelen, een korte onvoorwaardelijke straf, tezamen even tueel met een lange voorwaardelijke ge vangenisstraf en een streng toezicht op de verdex-e ontwikkeling van deze jongen. Over veertien dagen zal de rechtbank in deze zaak uitspraak doen. noch de geoefendheid, noch kent zij de tucht, welke de Nederlandse strijdkrach ten hebben. Hij voegde hieraan toe, dat de toekomst van de marinebasis te Soera- baja een aangelegenheid van de marine is en dat deze basis behoort aan Nederland en niet aan Indonesië. Tot zover Reufer's hoge militaire zegsman. Bevoegde buitenlandse militaire waar nemers zien in de concentratie van de Nederlandse troepen een inleiding tot een verder samentrekken ervan in de evacua tie-centra, in afwachting van het tijdstip, dat uit Den Haag orders zullen worden ontvangen betreffende de overdracht van het militaire gezagsapparaat. Deze bui tenlandse militaire waarnemers gaven uiting aan hun vrees, dat een aanzienlijk gedeelte van het KNIL, met name de Am- bonnezen, niet bereid zal zijn om te die nen onder republikeins bevel. Deze zin moet, naar het A.N.P. van be voegde zijde in Den Haag verneemt, als volgt worden geïnterpreteerd: De hele 7 Decern- ber-divisie wordt in Nederland gedemobili- seerd. uitgezonderd diegenen, die vrijwillig in Indonesië wensen te blijven, of naar elders wensen te emigreren. Voorts zullen de gedemobiliseerden pas i»a geruime tijd in Nederland eventueel worden opgeroepen voor een korte herhalingsoefening. Was wandelstok een jachtgeweer? Het leek eigenlijk een gewone, nett» wandelstok van donkerbruin hout, die gis terochtend op de lange groene tafel in d» Ha.rlemse rechtbank lag. Maar dat was het niet, want de pi-esident, mr. H. J. Ferwer- da. vroeg op bezorgde toon aan de ver dachte: „Hij is toch niet geladen?" Het geval was niet geladen, verzekerde P. J. D., die een tijdje geleden met dit vreemdsoortige geweer in een café aan de Botermarkt was aanèetroffen. Geïnteres seerd verzamelden zich de rechters en offi cier van justitie om de president, die het ding onderzocht. De zitting maakte nogal verward. D. merkte op, dat dit. geen jacht geweer was, zoals in de dagvaarding was geschreven. „Wat dan?'.' vroeg de president, „een hengel?" „Jawel, edelachtbare, een gecamoufleer de hengel". „Heeft u dan ook de andere delen van die hengel?" „Jawel". „Waar gebruikte u die dan voor.?" „Als wandelstok". Overigens bleek na dit verwarde gesprek dat er eventueel ook nog wel een konijn met dit wapen te schieten zou zijn. Boven dien onthulde de president nog, dat de verdachte in totaal 88 bekeuringen op zijn naam had staan voor het lopen op verbo den terrein en een vijftal vonnissen voor overredingen van de jachtwet. De' verdediger, mr. J. H. van Wijk, vroeg vrijspraak, op grond van het feit dat de dagvaarding was gebaseerd op een over treding van de jachtwet; in de jachtwet wordt echter nauwkeurig omschreven wat de wapens voor de jacht zijn. Dit vreem de geschut van de vei'dachte is daar niet bij. Pleiter concludeerde dus, dat hier wel sprake was van een overtreding van de wapenwet, maar niet van de jachtwet. De verdachte lichtte dit nog nader toe, door te verklaren, dat deze gevaarlijke wandel stok evenmin een jachtwapen was als een kanon. Inmiddels had de officier, mr. G. B. F. van der Valk Bouman, een gevangenisstraf van twee maanden geëist met verbeurd verklaring van het wapen. Over veertien dagen zal de rechtbank in deze zaak uitspraak doen. Hockey. Onderwijs in politiek maakt deel uit van de training van het Tsjecho- slowaakse nationale ijs-hockeyteam, dat thans in een trainingskamp te Brno oefent. Plet blad „Lidova Democracie" deelt mede, dat er strenge discipline heerst en dat elke dag een uur in ideologie gedoceerd wordt, waaraan 45 minuten discussie zijn vastgeknoopt, de beste drie spelers, Zabrodsky, Rozi- na en Knopasek, komen dit jaar niet op de trainingslij st voor omdat zij po litiek ongeschikt worden geacht. Harmonie. President Truman heeft op zijn persconferentie medegedeeld, dat hij admiraal Louis Denfékl van zijn functie van chef voor de marine-qperaties heeft ontheven. Admiraal Denfeld heeft de militaire politiek gecritiseerd, toen hij getuigenis aflegde voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden, welke enqxiétes hield over de geschillen tussen de strijdkrachten (luchtmacht en vloot). De president verklaarde, dat admiraal Denfeld's overgang naar een andere post naar hij hoopte groter harmonie bij de strijdkrachten tot gevolg zou hebben. Smokkelen. Om vee naar Frankrijk te kun nen smokkelen heeft een Italiaanse bende een rotswand bij de Frans-Ita liaanse grens opgeblazen. Aldus konden de dieren vla de kloof, die door neerge stort gesteente was gevuld, naar Frank rijk worden gebracht. Het feit was ontdekt door mededelingen van twee verdachte personen, diè door carabinieri waren aangehouden. Elk gesmokkeld rund zou 30.000 liere winst opgebracht hebben. Briefkaart. Veldmaarschalk Friedrich von Paulus, die de Duitse troepen bij Sta lingrad aanvoerde, heeft zijn dochter op een briefkaart medegedeeld, dat hij spoedig uit Rusland thuis hoopt te zijn, zo deelt het Duitse nieuwsbureau D.P.A. ipede. Er zijn herhaaldelijk berichten binnengekomen volgens welke Von Paulus aan het hoofd zou staan van door de Russische autoriteiten gesteunde or ganisaties of een geheim Duits leger onder Russisch commando zou leiden. Deze berichten, aldus Reuter, werden echter niet bevestigd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2