WOLLEN DEKEN J. TH. KORT SLEUTEL WEG 2 HAGEMAN De man Zaterdag 29 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Vernieuwing van het gevangeniswezen „Vernieuwing van het gevangeniswezen en dc reclassering" was de titel van het onderwerp, dat dr. J. van der Grient uit Bussum, inspecteur van de Sociale Ver zorging aan het departement van justitie, Vrijdagavond in gebouw „Cultura" voor de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging be handelde. In ziin inleiding herinnerde hij aan het werk, dat het Nederlands Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der ge vangenen (thans Nederlands Genootschap tot Reclassering) in de vorige eeuw ver richt heeft. De eerste celbezoekers vonden groen en rijp in gemeenschap bijeen en als ideaal werd genoemd de gevangenen in een cel op te sluiten. In 1849 is de eer ste gevangenis in Amsterdam in gebruik genomen en tijdens de toespraken bij de opening werd gezegd, dat de gevangenen tot inkeer zouden komen. In 1939 is on derzocht hoe groot het aantal recidivisten in de Amsterdamse gevangenis was. Ze ventig procent der gedetineerden hadden reeds een vonnis ondergaan. Gebleken is, dat de cel gefaald heeft. In kringen van de reclassering werd reeds vóór de oorlog op verandering aan gedrongen. Eerst was een storm nodig en die is gekomen in de vorm van de oorlog. Tallozen uit het verzet maakten ketinis met de gevangenis en na de bevrijding zat men ook met het probleem der poli tieke delinquenten. Dr. van der Grient herinnerde aan de vorming van de com- missie-mr. Fick, die een prachtig rapport heeft uitgebracht, dat thans de basis vormt van de bij de Tweede Kamer inge diende beginselwet voor het gevangenis wezen. De commissie ging uit van de gedachte, om van de gedetineerden leven de mensen te maken. Overdag leven zij in gemeenschap en des nachts zijn zij in de cel. Op het ogenblik wordt illegaal gewerkt, om de beginselwet reeds in practijk te brengen. Spreker ging uitvoe rig in op de differentiatie van de strafge- stichten. De meeste gestichten hebben reeds een bestemming gekregen; Haarlem echter nog niet, doch een beslissing is spoedig te verwachten. Het selecteren van de gevangenen is een zeer moeilijk werk en misschien over vijf of tien jaar zal iets bereikt zijn. Gelet moet worden op het karakter en de aanleg van de ver oordeelde. Dr. van der Grient besprak eveneens de taak van de sociale ambtenaar, die kort geleden zijn intrede in de gestichten heeft gedaan en merkte op, dat het van belang is, dat hij contact heeft met alle leden van het personeel en met de reclassering. Ook heeft hij tot taak zich te wijden aan de ontwikkeling en ontspanning. Er wordt thans veel in de avonduren gestudeerd en met succes. Men moet niet denken, dat de gedetineerden het prettig vinden, dat zij opgesloten zitten, ondanks het feit, dat er veel voor hen gedaan wordt, want vrijheidsberoving is een grote straf. Tenslotte sprak dr. van der Grient zijn vreugde uit over de grote belangstelling voor de gevangenen. Weten zij, dat zij op de steun van de maatschappij kunnen rekenen, dan is er reeds veel gewonnen. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. C. G. Bijleyeld, voorzitter der afde ling, die in zijn openingswoord welkom heette de heer P. P. Hartendorff, de afge treden secretaris, die van de oprichting der afdeling af, veel werk heeft verricht en verder vertegenwoordigers van andere reclasseringsverenigingen. In een huishoudelijke vergadering is tot bestuurslid gekozen mr. M. Lagerwaard. VERPLEEGSTER VRIJGESPROKEN VAN MISHANDELING VAN GEDETI NEERDEN De rechtbank te Assen heeft de 44-jarige mevr. F. H. C. ten B.-B., leerling verpleeg ster te Utrecht, aan wie mishandeling van twee in het kamp Westerbork gedetineerde Politieke delinquenten ten laste was gelegd, vrijgesproken. Tegen haar was 100, boete of 3 weken hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Mevrouw Ten B.-B., die na de bevrijding bij de geneeskundige dienst in het kamp wertke, was ten laste gelegd dat zij bij wijze van straf wegens het wegnemen van enkele sigarettenpeukjes en een stukje luchtzeep, twee gedetineerden, die aan een longziekte leden, een morphine-injectie gegeven had. Burgerlijke stand van Haarlem J ILEM, 28 October 1949 GEHUWD: 28 t G. van Velsen en L. A. Tazelaar. BEVALLEN van een zoon: 26 Oct., B. Prins Schmitz; 27 Oct., A. PoortSchütte; A. J. de VriesHoffland; A. van Essenvan Gen- nip; M. A. van WooningHulscher. BEVALLEN van een dochter: 27 Oct., M. A. Willebord—van Tongeren; 28 Oct., K. van DijkKorbel; H. J. MeermanHoogslag; J. de Baan—Bok. OVERLEDEN: 26 Oct., G. J. Vink—van Oort, 90 j., Jansstraat; K. Hunting—den Ouden. 54 j.. Westerhoutpark. Koop uw GROTE een waar men zich zo lekker in kan rollen, bij a HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT """"llllnrn Illl1""11 """iiiuiiiiiiimiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiininnüiiiniii111" „Bloembollencultuur" en de Stichting voor de Landbouw Geen hoofdafdeling Tuinbouw gewenst Een half jaar geleden had ae Stichting voor de Landbouw het voornemen met alle tuinbouworganisaties een hoofdafdeling Tuinbouw van deze stichting, met een af deling Bloembollen te vormen. Aan de Alg. Vereniging voor Bloembol lencultuur werd de vraag voorgelegd om daaraan te willen medewerken. Het hoofdbestuur van „Bloembollencul tuur" blijkt bezwaren te hebben. Om op een onwerkelijke basis tot sa menwerking te besluiten achtte het hofd- bestuur zowel onjuist en oneerlijk jegens de leden der vereniging, als jegens de Stichting voor de Landbouw. De leden van „Bloembollencultuur" die nen te weten, dat het aangaan ener samen werking met de Stichting voor de Land bouw uiteindelijk inhoudt, krachtens de doelstelling van de Stichting en de daarin verenigde organisaties, dat de Alg. Ver eniging zich niet meer mag bezig houden met prijzen, belastingen, betaaldata enz., kortom, met alles wat op economisch ter rein is onder te brengen. Dit is, naar de mening van het hoofd bestuur, niet te verenigen met de uitspraak der algemene vergadering en de daarin tot uitdrukking gekomen wens van de bloem bollenkwekers en handelaren, die verenigd zijn in een vrije vakorganisatie, die op vrijwillige onderlinge samenwerking van vakbeoefenaren berust. Post voor „Zuiderkruis" en „Kota Inten" Post bestemd voor militairen, aan boord van de troepenschepen „Zuiderkruis" en „Kota Inten", beide op weg naar Indonesië, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 31 October in Nederland worden ter post bezorgd. Post bestemd voor uitreiking in de haven van aankomst dient respectievelijk op 11 en 15 November gepost te worden. De brie ven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Batavia met vermelding van de naam van het troepenschip. TEL, 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Oud-burgemeester van Den Bosch overleden Mr. F. 3. van Lanschot, „de populairste burgervader" Op het kasteel Zwijnsdrecht, onder de gemeente Helvoirt, is gisteravond op 74- jarige leeftijd overleden mr. Frans Johan van Lanschot, die van 1917 tot 1941 als bur gemeester van 's Hertogenbosch bekend stond als de meest populaire burgemeester van ons land. Hij werd op 16 September 1875 in Bra bants hoofdstad, waar ook zijn vader bur gemeester was, geboren. Hij bezocht het gymnasium van het St. Willibvorduscollege te Katwijk aan de Rijh en liet zich daarna als student in de rechten aan de Utrechtse universiteit inschrijven. In 1902 promoveerde hij op stellingen tot meester in de rechten, waarna hij zich in zijn geboortestad als advocaat en procureur vestigde. Hij werd schoolopziener in het arrondissement Waalwijk en in 1907 geko zen tot lid van de gemeenteraad van 's Her togenbosch. In 1909 werd hij secretaris van de tiendcommissie en een jaar later griffier bij het kantongerecht. In 1917 tijdens de eerste wereldoorlog nam hij als burgemees ter het bestuur der stad over van jhr. P. van der Does de Willebois, die dit ambt 33 jaar had bekleed. De ambtsperiode van burgemeester van Lanschot is voor Bra bants hoofdstad een zegenrijke tijd gewor den. Dit is niet alleen te danken aan zijn grote bestuurskwaliteiten, maar vooral door de wijze waarop hij met iedereen wist om te gaan. In de loop der jaren maakte hij vele reizen in Europa. Als hoofd zijner ge meente, die hij tot over de 50.000 inwoners zag uitgroeien, toonde hij grote belangstel ling voor kunst, landbouw en sport. Hij was een kenner van de stad uit alle eeuwen van haar bestaan en het was vooral de basiliek van St. Jan, de trots van 's Hertogenbosch, die zijn volle aandacht had. Met kracht steunde hij cultuur, handel en industrie. Het is dan ook niet te verwonderen, dat, toen burgemeester Van Lanschot in 1941 de tijd gekomen achtte om zijn ambt, dat zoveel van zijn krachten gevergd had, neer te leggen, het gemeentebestuur te zamen met de gehele burgerij hem een afscheid bereidde, waarbij hij met dank, goede wen sen en geschenken werd overladen. Mr. Van Lanschot wordt Woensdag 2 No vember a.s. om elf uur na de uitvaartdienst in de St. Nicolaaskerk te Helvoirt op de R.K. begraafplaats aldaar begraven. Levenslang geëist tegen twee SS'ers De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft levens lange gevangenisstraf en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven geëist tegen de 32-jarige veehandelaar S. B. uit Enschedé. B. had in 1940 dienst ge nomen bij de Waffen SS, vocht drie jaar aan het Oostfront en werd gewond naar Nederland teruggezonden. Hij nam dienst bij het „Sonderkommando Feldmeyer" en trad voor het eerst bij een Silbertannc- actie op in Juli 1944, toen hij met de SS'er E. K. in Groningen de heer H. Hazelhorst van het leven beroofde. In Augustus 1944 schoot hij de heer H. Kolijn in Purmerend dood. In dezelfde maand ging hij naar Eindhoven. De burgemeesters van Asten en Someren en een inwoner uit Someren, de heer E., werden van huis gehaald en op een stille plek neergeschoten. De twee burge meesters waren op slag dood, doch de heer E. was slechts in zijn arm geschoten en hield zich dood. Dit redde hem het leven. Tegen de 38-jarige stratenmaker E. K. uit Leeuwarden, eveneens lid van het „Sonder kommando Feldmeyer", die samen met B. aan Silbertanne-acties had deelgenomen, werd eveneens levenslang geëist. „Het zal je niet gebeuren" (Cinema Pal ace). Een klucht van Italiaanse makelij,met een soort van Italiaanse George Formby die zijn dwaze avonturen beleeft in een periode en tegen een décor die al lerminst reden tot vrolijkheid geven: de oorlog en de slagvelden van Abessinië, Al banië en Italië. Deze klucht heeft dan ook een bittere ondergrond, het is als 't ware een aaneenschakeling van galgenhumor geworden, waardoor de Italiaan zichzelf en zijn ongelukkige recente geschiedenis met een meewarig lachje aan de kaak stelt. In de eerste plaats moet men deze film als een uitbarsting van impulsieve afschuw tegen de oorlog zien. Het verhaal en de verwikkelingen doen hun best om het beeld van de dappere Italiaanse soldaat met bit ter genoegen tot zijn voetstuk af te breken, zij sparen hem in geen enkel opzicht en wat er overblijft is de caricaturale arme drom mel, die heen en weer geslingerd wordt tussen zijn vrienden en zijn vijanden, waar tussen hij vaak het verschil niet meer kan ontdekken. menteel het Italiaanse volk bezielt, dan is menteel het I aliaanse volk bezield, dan is dat volk rijp voor een radicaal pacifisme. Het heeft blijkbaar de verhoudingen en de drijfveren van de laatste oorlog slecht be grepen. doch wenst zich daarover verder ook niet meer het hoofd te breken. Het wenst slechts de oorlog als verschijnsel en als vernieler van het rustige, genoeglijke burgerleven kwijt te raken. Het is jammer dat vele humoristisch be doelde dialogen en situaties de toeschou wers ontgaan door het Italiaans, dat zeer gebrekkig is vertaald in de geschreven tekst. In het voorprogramma een Nederlands filmpje over de West-Indische Archipel, dat zeer instructief is. JL. „Fietsendieven" (Rembrandt). Zelden zijn de critieken zo eenstemmig enthousiast geweest als over dit laatste meesterwerk uit de jonge Italiaanse film school, die toch al zoveel lauwerkransen aan haar camera's heeft hangen. Ter ge legenheid van de voorstelling tijdens het Holland Festival hebben wij deze bewon dering voor deze op wellicht het eenvou digste gegeven dat ooit tot draaiboek dien de gebaseerde rolprent niet onder stoelen of banken gestoken. Het gaat alleen over een Romeinse arbeider wie een fiets, waar van zijn broodwinning afhankelijk is. wordt ontstolen, de vertwijfelde speurtocht die hi.i in de metropool onderneemt, de wanhoop die hem tot een onbezonnen daad drijft en een plotselinge wending althans nog een sprankje hoop wettigt. Vittoria de Sica bewijst niet alleen zijn meesterschap over de camera door een soepele stijl en een strak rhvthme tot het einde toe vol te hou den. maar ook zijn grote gaven van geest en gemoed. De regisseur vond in het volkskind Enzo Staiola de glimlach die door zijn werk wandelt; een jongen met een onweerstaan baar komisch gezicht, dat ons soms door een blik, een vluchtige uitdrukking, schokt en Ontroert. Thema's uit het dageliiks leven, opnamen van de straat en de fabriek en vereenzelviging van de spelers met de door hen te vertolken personen, ziedaar de mid delen waardoor de Italianen erin geslaagd zijn de band tussen de cinema en de wer kelijkheid te herstellen. J. H. B. „Ergens in China" (Frans Hals). Eerst bij het zien van deze film is het ons duidelijk geworden hoe de Chinezen er in geslaagd zijn de Japanners een jaar of negen tegen te houden. De verfilmers van dit verhaal tonen ons tenminste dat zij begiftigd waren met een uitzonderlijke veine en machine-geweren waarmee men vuurstoten van een stuk of 400 schoten kon geven, zonder dat zij zich losrukten om naar de vijand over te lopen. Bovendien worden zij in deze episode nog geholpen door Alan Ladd, die weliswaar eerst olie aan de Jappen levert, maar na enige on aangename ondervindingen met de riizende zonnestraaltjes, in naam van alle Ameri kaanse tradities zich opoffert om een heel Chinees legercorps te redden. Afgezien van deze en soortgelijke militaire onwaarschijn lijkheden, kan men deze rolprent een aantal verdienstelijkheden zeker niet ontzeggen. Er zijn vele voortreffelijke oonamen van de mysterieuze sfeer van het Oosten te be wonderen en de spanning wordt tot het einde toe gehandhaafd. Loretta Young als zeer ethische onderwijzeres, die niet schroomt om een handje uit te steken ter krachtdadige verdediging van haar truck vol met Chinese leerlingen, maakt zichzelf alleszins aanvaardbaar en de Japanners die in het stuk voorkomen zijn zo kwalijk als men zich maar zou kunnen wensen. Zij lokten zelfs applaus uit van het publiek. Toen zii een kooje kleiner gemaakt wer den, wel te verstaan. W. L. B. „In donker Afrika" (L u x o r). Abbott en Costello zijn figuren, die nauwelijks een beschrijving behoeven. Iedereen weet welk soort plezier hij bij hun films zal hebben. Een beetje grof, weinig origineel soort grap jes zal de toeschouwer anderhalf uur lang Wel bezig houden, maar niet voortdurend kunnen amuseren. In deze film, waarin de beide dwazen op „Breng mij terug naar die ou Transvaal". Deze iveek vertrok van Rotterdam naar Zuid-Afrika de „Sibajak" van de Rotterdamse Lloyd met 1000 emigranten aan boord, waaronder 300 buitenlanders. De oudste emigranten, het echtpaar Geerdes uit Amsterdam, waarvan man en vrouw elk 80 jaar zijn, gaan in de Oranje Vrijstaat nog eens opnieuw beginnen. Na het aan boord gaan maken ze tezamen met de jongste emigrant, de zes maanden oude Nikkie Hagemeier, kennis met de gezag voerder van de „Sibajak" kapitein J. C. Schnetler. Wij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) jacht gaan in een nogal griezelig deel van Afrika, dat bovendien overbevolkt is met olifanten, leeuwen, krokodillen en reusach tige apen. komen vele en opwindende avon turen voor. En het bijzondere is bovendien, dat de enkele keer, dat een van de sterren in een situatie komt, waar zelfs een regis seur hem niet meer uit wist te redden, de camera met. grote vaardigheid naar een andere scène overzwaait. Zo loopt het al tijd goed af. Dat alleen is toch al bijna de moeite waard om naar een film te gaan? De helden worden bijna opgegeten, maar ontsnappen, ze worden bijna vermoord, maar het gaat toch nog goed, krokodillen zwemmen in gesloten formaties om hen heen, maar happen (gelukkig) net altijd En dat kunt u negentig minuten lang zien, gezeten in een makkelijk stoeltje. Wat wilt u dan nog meer? E. P. „Triomf der doodskoppen" (Spaarne) is een gebrekkige Mexicaanse imitatie van de Wild West-films van Hollywood. Het is een erg verward verhaal van een geheim zinnige misdadigersbende, die een gehele landstreek terroriseert, totdat een nog veel mysterieuzer groep wrekers, gekleed in zwarte mantels met fraai opgeborduurde doodskoppen een eind aan hun bedrijvig heid maakt. Maar voor het zover is wordt er zo uitgebreid en geestdriftig gemoord en geconspireerd, dat het zelfs voor de liefheb bers van dit genre teveel van het goede moet zijn. Bovendien wordt er gewerkt met allerlei stokoude trucs zoals valluiken-met afstandsbediening en nachtmerrie-achtige griezelwerktuigen, in de geest zoals Holly wood die vijftien jaar geleden gebruikte. De geluidsband tenslotte is tot op de draad versleten, hetgeen alles bij elkaar de in druk wekt, dat men hier met een filmisch museumstuk van eerbiedwaardige ouder dom te maken heeft, maar dat is dan ook de enige vleiende opmerking, die wij over dit product kunnen maken. De voorfilm, een vlotte „Western met historische pretenties, genaamd „De Zwarte Bandiet" en met de cowboy-j odelaar Roy Rogers in de hoofdrol, steekt bij dit Mexi caanse onding wel zeer gunstig af. H. C. „Ditte, een mensenkind" (City). Het kleine theater aan de Grote Markt stelt de Haarlemmers nogmaals in de gelegenheid te genieten van de voortreffelijke Deense film over de moeilijke jeugd van 't vissers- meisje Ditte, waarin de eenvoud der stijl middelen de overigens weinige tech nische tekortkomingen, ruimschoots com penseert. J. H. B. LINCOL LINOLEUM. EN MEUBELWAS Het eerste met vooroorlogs procédé en zui vere terpentijn bereid. Een hoge glans, geen gladde vloeren. 4 CENTEN ontvangt U voor de ledige doos. Vraagt Uw leverancier. (Adv.) GEZELLIGHEID IN HUIS ook 's winters, kunt U bereiken met een paar gezellige glas in lood suitedeuren van ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 Vraagt vrijblijvend inlichtingen (Adv.) Jazz-klanken schalden in de „Stad Haarlem" De macht van het rhythme behoort tot de primaire menselijke ervaringen. Het is daarom verklaarbaar, dat vrijwel het ge hele auditorium, dat gisteravond in de grote zaal van het gebouw „Stad Haarlem" bijeen gekomen was voor de tweede „jam session" in dit seizoen van de Haarlemse Jig Rhythm Club, gevormd werd door jon gelieden. Aan rhythmische sensatie zijn zij niet te kort gekomen. Die werd hun in overvloed geschonken door de Rhythm-club en boven dien door een Haags Jazz-orkest, de Dixie land Pipers, dat op deze avond zijn mede werking verleende. Beide ensembles be staan uit jongemannen, voor wie de jazz muziek tot een levensvoorwaarde gewor den is. Daarvan spreken hun vertolkingen, waaraan zij zich met hart en ziel geven en waarvoor zij zich, weliswaar een heel eigen, maar dan toch een techniek hebben meester gemaakt, die hun in staat stelt naar hartelust te improviseren, te variëren en daarbij een constante klankkracht te ont wikkelen, welke gedachten-associaties be treffende de muren van Jericho doet ont staan. De Haarlemse Jig Rhythm Club leidde de jazz-genietingen met een reeks uitvoerin gen in, die van de genoemde technische beheersing getuigden. Met twee guitaren en een contrabas gebruikt het ensemble nog dezelfde instrumenten als de beroemd ge worden „Original Dixieland Jazzband", te weten de klarinet, trompet, trombone, piano en slagwerk. De Haagse club heeft de con trabas weggelaten en in plaats van guitaren wordt een banjo bespeeld, zodat in deze samenstelling mogelijk nog meer de Dixie- land-stijl benaderd kon worden. En inder daad konden de „Dixieland Pipers" zich met hun prestaties boven het toch al be hoorlijke spel-niveau van hun Haarlemse jazz-broeders verheffen. De bezoekers waren uitbundig geestdrif tig over de wijze waarop hun rhythmische verlangens en klank-behoeften bevredigd werden, een waarderings-uiting, welke ook gericht werd tot degenen uit het publiek, die heel verdienstelijk een jam-session- intermezzo verzorgden. P. Z. BINNENLAND Het troepentransportschip „Zuiderkruis" dat Vrijdag naar Indonesië vertrok, heeit ook een Niwin-gezelschap aan boord, dat gedurende zes maanden voor de militairen in de tropen gaat spelen. Het ensemble bestaat uit Leo de Hartogh, Wouter Denijs, Ben Aerden, Karin Larsen en Bep Dekker. De teksten voor het optreden zijn speciaal ge- schreven door Marti Verdenius. De Nederlandse Spoorwegen hebben aanbesteed het afbreken van het restaurant „Zomerzorg" te Leiden bij de overweg in de Rijnsburger weg. Het verschil tussen dc hoogste en laagste inschrijving bedroeg f 12.730. De N.V. Verenigde Utrechtse Ijzer handel vraagt voor de uitvoering van dit werk f 6470. de firma G. J. van Vliet te Utrecht wil het restaurant afbreken met bijbetaling van f6260! Nabij Venray hebben twee mannen een 20-jarig meisje van haar fiets getrokken en haar de haren afgeknipt. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly. vliegt Zondag van New York naar Amsterdam terug. Door het omvallen van een spiritusbran der van een inhaleerapparaat is in Tiel een wiegje met een baby van vijf maanden in brand geraakt. De kleine kreeg ernstige brandwonden en is later overleden. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdag 11 November wordt in het Con certgebouw een bijeenkomst gehouden van de huldigingscommissie van het jubileum fonds uit het personeel der Noord Zuid Hol landse Vervoermaatschappij, waarop vijftien jubilarissen uit de groep Haarlem gehuldigd zullen worden. Medewerking verlenen het gezelschap Fred. Fagel, het muziekcorps der N. Z. H.. onder leiding van de heer P. Baart en „The Harinucci's". Onder leiding van Th. van der Moolen wordt het bal gehouden. Het Eerste Haarlemse Accordeonorkest „Accordia" geeft op Zondag 6 November in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een feestavond met medewerking van Cakie, Herman Teunissen en Gerard de Vos. Zondagmiddag 30 October zal prof. dr, H. M. J. Oldewelt voor de Kennemer Kring in restaurant Brinkmann, Grote Markt, spre ken over „Samenspel van ziel en lichaam". Een 22-jarige los werkman is door de Haarlemse politie onder verdenking van ver duistering van een rijwiel gearresteerd. Hij heeft bekend en voorts toegegeven dat hij enige sigaretten-winkeliers heeft opgelicht. In de maand November houdt de vereni ging „Geloof en Wetenschap" twee bijeen komsten. Op Vrijdag 11 November spreekt de heer C. M. van Moorsel Pzn., architect uit Rijswijk in de Stadsschouwburg over „Bouw kunst en samenleving" en op Vrijdag 18 No vember in Brinkmann de heer Gustav Adolf uit Brussel over „Gegenwartiger Stand und Ziele des Bolschewismus in aller Welt". Theo van der Pas zal op 16 December in de Stads schouwburg een pianoconcert geven en wer ken van Chopin ten gehore brengen. Maandag begint de heer D. G. Ruanis zijn cursus „Karakters en conflicten" voor de Haarlemse Volksuniversiteit, De voordrach ten worden op 7, 14. 21 en 28 November voortgezet en vinden plaats in het Frans Halsmuseum. De heer A. P. Cassee te Haarlem slaagde aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen psycho logie. De Bloemendaalse politie heeft een jon gen van elf jaar aangehouden, die Vrijdag middag tijdens een bezoek aan kennissen in Bloemendaal een portemonnaie, inhoudende f 11, had gestolen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt kon de jongen huiswaarts keren. Voor leden van „Postaal Genoegen" zal de toneelgroep „Academia" uit Den Haag op Woensdag 2 November in de Stadsschouw burg een voorstelling geven van „Liefde en hof intrigue". In het Remonstrantenhuis, Wilhelmina- straat, wordt Dinsdagavond 1 November de bazar geopend ten bate van de restauratie van dit huis. De bazar zal ook Woensdag 2 en Donderdag 3 November geopend zijn. Fa E. BELLAART (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokcrskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) Vereniging „Aerdenhout" is opgeheven In de Vrijdag gehouden vergadering van de vereniging „Aerdenhout" is besloten de vereniging op te heffen. Het bestuur had het voorstel ingediend en ter toelichting werd meegedeeld, dat toen de vereniging na de bevrijding werd opgericht er nog goede hoop bestond, dat veel van wat tij dens de bezetting gegroeid was zou blijven bestaan. Voor het bestuur was daarvan voor al van belang de gemeenschapszin en on derlinge hartelijkheid. In de afgelopen vier jaar zijn vele toestanden, zoals die voor de oorlog bestonden, teruggekeerd en van de verwachtingen van de oprichters is niet veel meer overgebleven. Als onderafdeling van een bridgeclub op gericht. Deze zal blijven bestaan. De verga dering besloot een bedrag van f 100 te schenken aan de Niwin, f 100 aan „Pro Ju- ventute" en het restant van ruim f 400 aan het Kankerfonds. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels Katherine Eversley stapte op de hoek van de straat uit de bus en wandelde Ellery Street af, tot ze kwam aan het speclgoedmagazijn van Tattlecombe, dat zich ongeveer in het midden van de straat aan de rechterkant bevond. Aan de ene kant van het magazijn was een klein manufacturenzaak je en aan de andere kant een rommelig uitziende stomerij, met een ietwat onwaarschijnlijk aandoende slagzin boven de deur: „Wij maken Uw oude kleren nieuw". Het speelgoedmaga zijn had twee ramen aan weerszijden van de ingang. Aan de linkerkant waren verf dozen, krijtjes, een hoepel en een bonte mengeling van ander speelgoed uitgestald, l maar de rechter-étalage was geheel ge- i vuld met houten speelgoedbeesten van William Smith, waarvan de roem zich I begon te vei-spreiden tot plaatsen, ver van Ellery Stveet en deze noord-Londense uithoek verwijderd. Er waren houten honden, genaamd Wurzel I, II, III en IV, resp. de olijke, de zwierige, de aandoen lijke en de dartele, alle met beweegbare koppen en staarten. Ze waren bruin, zwart, grijs, wit en gevlekt. Er waren ook jacht honden, bulldogs, terriers, poedels en takshonden. Alle waren van een zeldzame kwaliteit en eigen karakter. Tussen deze honden paradeerde een wonderlijk soort vogel, met lange poten en rollende ogen, groot en ontembaar, vol kleuren, grijs, bruin, zwart, hard-groen, rood, oranje en blauw, met gele poten en een lange pun tige snavel. Katherine stond vol aandacht naar deze houten beesten te kijken, zoals bijna iedere vreemde daar voor dat raam geboeid stil bleef staan. De mensen, die vaak door Ellery Street kwamen, waren gewend geraakt aan deze wonderlijke creaties, maar vreemden hielden halt voor het raam en vaak gingen ze naar binnen om een exemplaar te kopen. Katherine stond stil voor deze étalage en bepeinsde, terwijl ze naar al dit won derlijks keek, hoe iemand op sommige ogenblikken flink moest zijn. Sommige mensen werden flink geboren, anderen werden het door het leven, en weer ande ren streefden er doelbewust naar. Kathe rine wist, dat ze op dit moment flink moest zijn, maar ze voelde zich zwak en ongelukkig, ze zou 't liefst alles opge geven hebben en een compleet fiasco on der ogen hebben gezien. En toch had ze niet meer te doen dan deze winkel binnen te wandelen en te zeggen, dat ze gehoord had, dat men uitzag naar een assistente, om dan te vragen of ze haar zouden kun nen gebruiken. Iedereen, die in de oorlog in dienst was geweest, moest zoiets een voudigs toch kunnen volbrengen. Natuur lijk zou het veel gemakkelijker zijn ge weest, als het er niet zoveel op aankwam, of ze deze baan al of niet kreeg. Maar het was van zó enorm groot belang voor haar, dat haar voeten ijskoud waren en haar hart bonsde. Ze keek naar een van de dwaze houten honden, die haar aan scheen te kijken met zijn rollende ogen. „Vooruit, schiet op, doe niet zo dwaas" zou hij vast en zeker tot haar gezegd hebben, als William Smith hem ook had kunnen laten spreken. Katherine beet zich op haar lippen en wandelde de winkel binnen, waar ze tegen juffrouw Cole aanliep. William Smith, die toevallig uit de werkplaats naar voren kwam lopen, zag hen samen staan. Juf frouw Cole was bleek, dik, zakelijk, had een bril op en droeg een zwarte wollen jurk met een geelachtig vestje erop. Ze had propjes watten in haar oren tegen de koude. William Smith sloeg haar gade, zoals hij haar iedere dag op ieder uur zag. Maar toen werd hij Katherine gewaar en hoorde haar zeggen: „Goedenmorgen, ik heb gehoord, dat u iemand zoekt om in de winkel te helpen". Hij hoorde deze woorden, maar gedurende enige ogenblik ken drongen ze niet werkelijk tot hem door, want haar stem was als muziek in zijn oren. Zijn hersens hielden even op te werken, hij kon alleen maar deze aan gename sensatie ondergaan. Het kwam er ook helemaal niet opaan, wat ze pre cies gezegd had. Wat er wèl op aan kwam was dat ze op nieuw zou spreken. Hij hoorde juffrouw Cole antwoorden: „Wel, daar weet ik niets van", en opeens drong de zin van hetgeen Katherine gezegd had tot hem door als was het een echo: „Ik hoorde, dat u iemand zoekt om in de winkel te helpen Hij liep kordaat naar voren en voegde zich bij de beide vrouwen. Door juffrouw Cole voorgesteld als Mr Smith, zei hij beleefd goedenmorgen en staarde Kathe- rina aan. Haar stem had hem werkelijk iets gedaan. En eigenlijk was haar hele wezen in staat hem van z'n stuk te bren gen. Er was alles in haar wat een man tot muziek, gedicht of wat ook zou inspi reren, vond hij. En ze solliciteerde nota- bene naar de betrekking van assistente in Tattlecombe's Speelgoedmagazijn! Hij was te veel in de war om te bemerken dat ze vreselijk bleek zag, hetgeen echter juffrouw Cole niet ontging, die haar on middellijk drie slechte aantékeningen gaf: „Ze is niet sterk. We kunnen hier geen mensen gebruiken, die flauw vallen. Dat kleurtje op haar wangen is ook niet echt, dat zag ik dadelijk. En verder lippenstift! Wat zou meneer Tattlecombe daarvan zeg gen?" Aangezien meneer Tattlecombe echter in het ziekenhuis lag, nadat hij door een auto was aangereden, en het niet was toe gestaan dat hij iemand, behalve zijn zus ter, zag, kon hierop geen antwoord wor den gegeven, en hoezeer juffrouw Cole het ook mocht beti'euren, William Smith had momenteel de leiding. Juist op dat moment bood hij het meisje een stoel aan en zei: Vroeg u juffrouw Cole, of wij een assistente zochten? Katherine was blij met de aangeboden stoel. Stel je voor, dat hij nu zou gaan zeggen, dat ze niemand nodig hadden, of dat ze niet geschikt was. Als het van juffrouw Cole af zou hangen, dan zou dat zeker gezegd worden. Deze scheen zich onmiddellijk tegen haar gepantserd te hebben en in de donkere kraaloogjes ach ter de enorme brilleglazen was slechts afkeuring te lezen. Ze zei wel niets, maar het was overduidelijk. Ja, antwoordde ze, gelooft u, dat ik geschikt zou zijn? Juffrouw Cole was ervan overtuigd.dat ze dit niet was, maar ze hield zichzelf in toom. Ze bekeek Katherine van top tot teen, van het kleine eenvoudige hoedje tot de simpele platte schoenen, ze con stateerde dat haar tweed mantelpak verre van nieuw was en kwam tot de slotcon clusie: „iemand die het niet mee is ge lopen in de wereld en achteruit is gegaan". Er waren tegenwoordig vele mensen zo; in weelde geboren en altijd gewend hun eigen zin te doen, die dan opeens wegens een of andere catastrophe op een baantje uit moeten om geld te verdienen, vol mede lijden met zichzelf, omdat ze moeten doen, wat andere mensen altijd geweten hebben dat ze moesten doen. Juffrouw Cole was met 14 jaar begonnen te werken en had altijd gewerkt om al deze ervaring te krij gen, terwijl die deftige dames ze gaf in gedachten het woord „deftig" een bittere klank verwachtten zo maar baantjes te krijgen zonder énige ervaring. Ze vroeg scherp: Hebt u dit werk al eerder ge daan? Katherine's antwoord was volkomen eer lijk: Nee, niet dit soort werk. Maar ik zou 't kunnen leren. Ik ben in de oorlog in dienst geweest. En daarna? Het duurde nogal lang, voordat ik gedemobiliseerd werd, en toen nam ik wat vacantie. Nu zoek ik een baan, ik heb het erg nodig. Geld op, constateerde juffrouw Cole bij zichzelf. Zo is dat soort, lippenstift en rouge, maar geen cent opzij gelegd. William liet haar rustig met juffrouw Cole praten, zonder zich in het gesprek te mengen. Hij wilde alleen maar naar haar kijken op dat moment. Ze was lang en elegant. Ze bewoog zich soepel en vry. Ze had bruin haar, dat onder een klein bruin hoedje vandaan kwam. Ze had ook bruine ogen. Als helder, donker water daar deden ze 't meest aan denken. Ze verander den van uitdrukking, maar bleven mooi. Hij zag hoe het bloed naar haar wangen terug vloeide, tot je niet meer kon zien, waar het onechte blosje was geweest. Ze gebruikte alléén rouge om haar natuurlijke kleur iets aan te zetten. En hij hield van de zachte kleur van haar lippenstift waarvan ze, de natuurlijke fraaie lijn van haar mond vol gend, op rustige wijze gebruik had gemaakt. Hij hield ook van het ietwat afgedragen tweed mantelpak, dat ze aan had, en het groene sjaaltje om haar hals. Zij gaf hem een gevoel van compleetheid, als was alles aan haar precies zoals het behoorde te zijn. Hij hoorde juffrouw Cole nog eens zeg gen: Ik weet werkelijk nieten toen onderbrak hij haar door op zakelijke en zeer kordate wijze te vragen: Hoe heet u? De kleur verdween weer uit haar wan gen, om dan in een diepe blos terug te komen. Katherine Eversley. Hij wendde zich tot juffrouw Cole. Het komt me voor, dat juffrouw Eversley juist degene is, die we zoeken. Werkelijk, meneer Smith Hij glimlachte opeens en deze glimlach was vol charme. Zelfs juffrouw Cole bleek er niet ongevoelig voor te zijn. U zult overwerkt raken, nu meneer Tattlecombe weg is. Wat zouden we moeten beginnen, als u erbij neerviel? Maar ik voel me uitstekend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6