Haarlems Dagblad Tien Millioen De devaluatie maakt wijziging der rijksbegroting noodzakelijk Engelse troepen zullen binnenkort uit Griekenland worden teruggetrokken Weerbericht 54-e Jaargang No. 19387 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 1 'ovember 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom nt «Dpccttjtc ïjaarictractjc «Courant (Knno ï6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het STAAT NU VAST dat Nederland het bevolkingstotaal van tien millioen heeft bereikt en ik heb er al een paar won derlijke opmerkingen over gelezen. Sommi gen schijnen het jammer te vinden dat de tien millioenste niet met naam en toenaam is aangewezen. Zij veronderstellen daarbij dat het een pasgeboren kind moet zijn. Maar ten eerste kan men de tien millioenste niet met enige zekerheid aanwijzen en ten twee de zou, als men het kon, de kans groot zijn dat het helemaal geen zuigeling was maar een gebogen grijsaard, die na langdurig ver blijf in het buitenland was teruggekeerd en zich hier weer had laten inschrijven. Of misschien een pas genaturaliseerde ex- Tsjecho-Slowaak. ex-Argentijn of ex-Noor, wiens naam ergens te vinden zou zijn in een wetsontwerp tot naturalisatie van C. F. J. Brown en 23 anderen. Het zou dan een van die anderen kunnen wezen. Ge moet u ook niet voorstellen, dat ze in Den Haag op de tien millioen eerste zitten te wachten. Neen, toen zij het merkwaardige feit bekend heb ben gemaakt moeten wij al aardig over het aantal heen geweest zijn, anders zou het de volgende dag wellicht weer teniet gedaan zijn door het vertrek van een schip met zes honderd emigranten. Hét ogenblik waarop nummer 10.000.000 er was is zowel aan hem als aan alle overige Nederlanders ontsnapt. Wellicht trad hij binnen tien seconden al weer af omdat er toen ergens in Weststel lingwerf of Cadzand iemand overleed. En werden er vijf minuten later twee nieuwe Nederlanders op grote afstand van elkaar gelijktijdig ingeschreven. Gelukkig dat zij het niet geweten hebben, want het zou maar ruzie gegeven hebben zodra minister Lief- tinck met een spaarbankboekje vermeldend een ton aan toonder, een lepel en een vork was komen toesnellen. Misschien denkt u dat minister Lieftinck niet zo royaal zou zijn, maar dan ziet ge hem verkeerd; als iemand in ons land er zich tenvolle bewust van is, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen, moet hij het zijn. Er zijn ook uitingen van blijdschap en zelfvoldoening over het bereiken van de tien millioen geweest. Ik weet niet waarom wij er eigenlijk blij en zelfvoldaan over zouden moeten zijn. Vermoedelijk zijn zij geïnspireerd door verering voor het grote getal. Die is nog altijd gangbaar en overi gens een product van Amerikaanse import. Maar het besef dat ons kleine land zwaar overbevolkt is, dat de regering de emigratie als dringende aangelegenheid op haar pro gram heeft gezet en dat niemand weet hoe wij op den duur onze snel-toenemende mil- lioenen allen aan eten en arbeid moeten helpen, weerhoudt van vreugde-betoon en geeft ook geen aanleiding tot zelfvoldoe ning. Dit te minder omdat het emigratie- vraagstuk nog lang niet is opgelost, de ver huizing naar andere landen nog steeds slechts kleine aantallen betreft en wij zon der moeite kunnen uitrekenen dat als daar geen verandering in komt, Nederland over vijf jaar elf millioen inwoners zal tellen. Het is jammer het te moeten zeggen, al is er dan een nationaal record verbeterd: de officiële erkenning van dit record vestigt de aandacht op een zorgelijke toestand. De bevolkingsdichtheid in ons land is nu ongeveer driehonderd per vierkante kilo meter. Geen enkel land in Europa evenaart dit. De Belgen komen er het dichtst bij en de anderen blijven er ver bij achter. Op dit punt zijn wij dus Europese record houders. Die driehonderd per vierkante kilometer vormen natuurlijk het gemid delde en in de verschillende provincies heb ben de aantallen altijd sterk uiteengelopen. Noord- en Zuidholland zijn verreweg de dichtst-bevolkte provincies. Nieuwe cijfers zijn niet voorhanden, hetgeen eigenlijk niet zo jammer is, want veel vroegere statistie ken geven ons al een gevoel alsof wij hier mannetje aan mannetje staan. In 1936, der tien jaar geleden dus, toen de bevolking des lands nog onder 8V2 millioen lag, her bergde Zuidholland al 710 mensen per vier kante kilometer en Noordholland 548. Als derde volgde, op een afstand, Utrecht met 331 en dan kwam Limburg met 269. De schaarst bevolkte provincie was Drente met 89 per vierkante kilometer, gevolgd door Friesland met 124 en Zeeland met 141. Als ge er lust in hebt en ge wilt aannemen dat de bevolkings-toeneming zich in dezelfde onderlinge verhouding der provincies is blijven voortzetten, hetgeen wel niet ver van de waarheid zal zijn, kunt ge die ge tallen voor verschillende provincies nu ver hogen met 17.6 procent. Want dat is het percentage van de Nederlandse bevolkings toeneming sinds 1936. Wij'zijn in die dertien jaar met ruim één zesde in aantal toege nomen. De stijging per gemeente is in som mige gevallen hoger, in andere lager. Tot de gevallen waarin zij aanzienlijk hoger is behoort Haarlem, dat dertien jaar geleden 131.000 inwoners telde en nu 161.000, het geen een toeneming betekent met ongeveer 23 procent. R. P. Indochinese guerilla's vallen China binnen Naar het nationalistische centrale Chi nese persbureau meldt, zijn communisti sche guerillastrijders uit Frans Indochina de Chinese grens overgestoken en de Zuid- Chinese provincies Kwangtoeng en Kwangsi binnengevallen. De Chinese regering zal langs diploma tieke weg de zaak met de Franse autoritei ten opnemen. Het persbureau meldt uit Kweilin, dat de guerillastrijders in aanzienlijke sterkte zijn binnengevallen en trachten met de Chinese communisten in verbinding te komen. Zij zouden reeds verschillende steden hebben genomen. Het persbureau noemt de invallers com munisten van Vietminh. Notaris komt er met geldboete af Notaris A. van A. te Waardenburg die een datum veranderde in een vergunning om op Zondag met zijn auto te rijden, is door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot 1000 gulden boete. Een week geleden was zes weken gevangenisstraf tegen hem geëist. De bekende Amsterdamse politierechter, mr. N. Muller, die 70 jaar geworden is, heeft Maandag in het „zaaltje der kleine misdaad" in het Paleis van Justitie te Amsterdam afscheid genomen van de zittende en staande magistratuur. Door hogere subsidies (totaal f 150 millioen) wil de regering prijsstijging van broodmelk, margarinevarkensvlees en kolen verhinderen In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Financiën een beschouwing gegeven omtrent de invloed van de devaluatie op de ramingen, welke de onlangs inge diende begrotingsontwerpcn bevatten. De minister onderscheidt de gevolgen van de devaluatie-maatregel op het budget in drie categorieën, die onderling min of meer met elkander verband houden, namelijk: de gevolgen, die onmiddellijk voortvloeien uit de devaluatie, dus uit de koersstijging van bepaalde buitenlandse valuta's; de gevolgen, die de consequentie zijn van de door de regering onder de nieuwe om standigheden te'volgen loon-, prijs- en subsidiepolitiek, en de gevolgen, die te verwachten zijn van een eventuele wijziging in het binnenlandse prijspeil. De regering acht het op dit ogenblik on mogelijk een verantwoorde schatting te maken van de gevolgen, die veranderingen in het binnenlandse prijspeil voor de uit- gavenbegroting vah het rijk zullen hebben. Voorshands meent zij goed te doen de ge volgen van deze factor pro memorie uit te trekken, mede op grond van de overweging, dat door de inkrimping en versoberering van de overheidstaak zoveel mogelijk naar neutralisering van deze gevolgen moet wor den gestreefd. Omtrent de door de regering te volgen loon-, prijs- en subsidiepolitiek wordt nog overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. De voorstellen tot huurverhoging en vermindering der Loon- en Inkomstenbe lasting zijn zoals reeds is medegedeeld, ge handhaafd. Daarentegen is het de bedoe ling te bevorderen, dat de verhoging van de Personele belasting voorlopig wordt uit gesteld en wel tot 1 Juni 1950 en dat de verhoging van de Omzetbelasting voor de minder welgestelden aanmerkelijk minder drukkend wordt gemaakt. Ten aanzien van de subsidies heeft de regering zich bereid verklaard af te zien van de voorgenomen verminde ring en in plaats daarvan als voor lopige maatregel een zodanige ver hoging toe te passen, dat voor een aan tal essentiële artikelen de prijzen ongewijzigd kunnen blijven. Hierbij is gedacht aan de prijzen van brood, melk, margarine, varkensvlees en kolen, en voor wat betreft grondstoffen aan veevoeder. Over het komende halfjaar is hiermede een bedrag van naar schatting ƒ150 millioen gemoeid. De bedoeling hiervan is niet dat weer definitief zou worden teruggekeerd tot het stelsel van omvangrijke subsidiëring, maar uitsluitend om te verhinderen, dat thans een plotselinge prijs- en loonstijging zou optreden, die achteraf niet gerechtvaar digd zou blijken. Naast deze maatregelen op korte termijn strekt het overleg zich uit tot de gevolgen, die de devaluatie op de lange duur met zich mede zal brengen. Het is daarbij wel gebleken, dat omtrent deze gevolgen thans nog onmogelijk valt te zeggen, hoever zij zullen reiken. Daarom verdient het de voorkeur om, nu voor de meest essentiële artikelen van het levensonderhoud maatregelen ter voor koming van prijsstijging zijn getroffen, ten aanzien van de overige artikelen eerst de ontwikkeling gedurende enige tijd nauw keurig gade te slaan. Zodra aldus een enigszins duidelijk beeld zal zijn verkregen van de uiteindelijke invloed, die de deva luatie op de kosten van levensonderhoud blijkt te hebben, zullen karakter en om vang van eventueel noodzakelijke maat regelen nader worden besproken. Lonen en prijzen Ten aanzien van de gevolgen van de devaluatie, die de consequenties zijn van de door de regering onder de nieuwe om standigheden te volgen loon-, prijs- subsidïepolitiek en die welke te verwachten zijn van een eventuele wijziging in het binnenlandse prijspeil, merkt de minister van Financiën in het algemeen nog op, dat hoewel hier, met name wat betreft de ge volgen op korte termijn, nog gorte onzeker heden bestaan, hij van oordeel is, dat op lange termijn bezien van de gevolgen van een eventuele wijziging in het binnenlands prijspeil naar alle waarschijnlijkheid een verbetering van het begrotingsbeeld zal zijn te verwachten. In de nota beperkt hij zich. tot het geven van een overzicht van de belangrijkste wijzigingen in de rijksbegroting, zowel in die voor 1949 als in die van 1950, welke een onmiddellijk gevolg zijn van de deva luatie. Wat de automatisch ontstane gevolgen voor het rijk op monetair terrein betreft, wijst de minister van Financiën op de ver plichtingen jegens de beide instellingen van Bretton Woods, te weten het Interna tionale Monetaire Fonds en de Internatio nale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, op de verplichte bijstortingen uit hoofde van monetaire accoorden en op het koers verlies, geleden door de Nederlandse Bank uit hoofde van termijnaffaires, die in het kader van het voor rekening en risico van de staat gevoerde deviezenbedrijf werden afgesloten vóór de devaluatie. Verlies en winst De geraamde cijfers geven het volgende beeld: Instellingen Bretton Woods Contanten 32,7 millioen Promessen 347.millioen Monetaire accoorden ƒ151,millioen Koersverlies termijnaffaire 143,millioen Tegenover deze verplichtingen noemt de minister als een der belangrijkste, recht- Een daartoe strekkend wetsontwerp is in voorbereiding. In zijn beschouwing over de gevolgen van de devaluatie voor de rijksuitga ven wijst de minister op het door de regering ingenomen standpunt, dat de op de begroting voorkomende guldens bedragen voor de uitgaven waar mo gelijk maatgevend zouden blijven, zo dat alle uitgaven in valuta, die niet of in mindere mate dan de gulden zijn gedevalueerd, zoveel mogelijk naar evenrediging moeten worden verlaagd. Indien nodig, zal ter bereiking van dat doel tot bezuiniging worden overge gaan. Voor de gevallen, waarin aan een verho ging der guldensbedragen niet zal zijn te ontkomen (uitgaven die berusten op con tractuele verplichtingen), zullen de daar voor nodige gelden zo spoedig mogelijk worden aangevraagd. De minister geeft vervolgens een globale indruk van de wijzigingen, die de rijks begroting wegens rechtstreekse deviezen- uitgaven van het rijk zal moeten onder gaan. Voorzover thans kan worden bezien zal op het hoofdstuk Dienst der Nationale Schuld van de begroting 1949 worden aan gevraagd 9,4 millioen. Tevens zal een nieuw artikel worden opgenomen voor koersverlies op aflossing van vlottende buitenlandse schuld tot een bedrag van ongeveer 50.000. Voor aflossing van opgenomen lang lopende credieten in buitenlands geld zal nodig zijn 2,4 millioen. Enkele cijfers De begroting 1950 zal voor de gewone dienst moeten worden verhoogd voor rente van gevestigde schuld (binnenland) met 3,4 millioen; voor rente van gevestigde schuld (buitenland) met 13,2 millioen; voor rente van langlopende credieten in buitenlands geld met 4,5 millioen: voor rente van kortlopende credieten in buiten lands geld met 3,6 millioen en voor koers verlies op aflossing van vlottende buiten- Het woord is aan Anonymus: Mensenkennis, practisch toege past bij onderhandelingenschrijft voor dat men niet de houding moet aannemen dat men het be ter weet en kan dan de weder partij. In de telefoon-centrale van Port Moresby, in het Oostelijk deel van Nieuw Guinea, worden papoea's door Australische telefonistes in de geheimen van het vak ingewijd. Broederlijk naast elkaar zitten blank en bruin voor de telefooncentrales totdat de papoea's alleen het werk kunnen verrichten. Deze opleiding is een onderdeel van het programma van het Australisch bestuur over Papoea en Nieuw Guinea (UNO- mandaat gebied), om deze gebieden onafhankelijk te maken van arbeidskrachten van buitenaf. Onlangs werden Papoea en Nieuw Guinea onder één enkel bestuur gebracht. In dit onontwikkelde gebied gaan thans 100.000 inboorlingen school. Er zijn 2.500 papoea-onderwijzers en zeven papoea's studeren in Suva medicijnen. landse schuld 49 millioen, dus totaal met 73,7 millioen. Op de buitengewone dienst II zal meer nodig zijn voor: amortisatie van gevestigde schuld (binnenland) 1,2 millioen; voor amortisatie van gevestigde schuld (buiten land) 2 millioen en voor aflossing van op genomen langlopende credieten in buiten lands geld 5,3 millioen. Totaal 8,5 mil lioen. De gevolgen der devaluatie op de uitga ven van de andere hoofdstukken der begro ting kunnen, voor zover bekend en voor zover zij niet kunnen worden gecompen seerd, als volgt worden gespecificeerd (in millioenen guldens): 1949 1950 Buitenlandse Zaken2.5 8,9 Financiën 2 a 3 Oorlog 2,5 Economische Zaken10,8 13,4 Overzeese Gebiedsdelen 1,- 3,- Staatsbedrijven2,6 13,1 Deze cijfers zijn uiteraard nog maar slechts van zeer voorlopige aard. Over de ontwikkeling, welke de belas tingopbrengst tengevolge van de devaluatie zullen gaan vertonen, kan thans nog zeer weinig worden gezegd. De minister noemt enkele veranderingen in de belastingop brengst, die onmiddellijk verband houden met de devaluatie en die niet voortvloeien uit of bepaald worden door veranderingen m het binnenlandse prijspeil of de in vreemde munteenheid uitgedrukte buiten landse prijsniveaux. Het Griekse leger bracht belangrijke wijziging teweeg in de situatie LONDEN, 31 October (Reuter). De Britse onder-minister van Buitenlandse Za ken Mayhew deelde vandaag in het Lager huis mede, dat Engeland de Griekse rege ring had medegedeeld, dat de in Grieken land gestationneerde Britse troepen in de naaste toekomst zullen worden teruggetrok ken. Hoewel, aldus Mayhew, nog niet kan worden gezegd dat het gevaar geweken is heeft het Griekse leger een belangrijke wij ziging in de situatie teweeggebracht. De terug trekking der Britse troepen zal in ge nen dele de positie van de Britse missies in Griekenland beïnvloeden. Zij is ook geen aanwijzing voor enige vermindering van de belangstelling in de veiligheid en het wel zijn van het Griekse volk, aldus Mayhew, die verder onthulde dat het besluit niet om economische redenen was genomen. „De Britse belangen in Griekenlands veiligheid en onafhankelijkheid blijven even groot als ooit", aldus Mayhew. Griekenland in de UNO. De politieke commissie der UNO heeft he den een Tsjechoslowaaks voorstel om ver tegenwoordigers van Bulgarije en Albanië toe te staan aan de besprekingen van het Griekse vraagstuk deel te nemen zonder dat zij stemrecht bezitten, goedgekeurd. Voorts aanvaardde de commissie een Brits voorstel, waarin Albanië wordt verzocht erop toe te zien dat de aanvallen, die van Albanees grondgebied af op waarnemers der UNO worden uitgevoerd, onmiddellijk zullen worden beëindigd. Tijdens het debat, dat de politieke com missie der UNO over het Griekse vraag stuk heeft gehouden beschuldigde Hector McNeil, Brits minister van Staat, de Sovjet- Unie ervan Griekenland als ..een werktuig van de Sovjet-Russische buitenlandse poli tiek te gebruiken, waarbij zij op cynische en immorele wijze het lijden en de wensen van het Griekse volk veronachtzaamt". McNeil verklaarde verder er zeker van te zijn dat de Griekse regering vrije ver kiezingen zou doen houden, zodra haar ad ministratieve apparaat daarvoor gereed zou streeks uit*de" devaluatie van de' gulden zijn- HiJ verklaarde dat de onwettige wijze. voortvloeiende, voordelige gevolgen de herwaarderingswinst op het goud en op het bezit in vreemde valuta van de Nederlandse Bank N.V. Een en ander zal in totaal waarschijnlijk een boekwinst van circa 210.000.000 op leveren. Ten einde het tekort op de rijksrekening voor 1949 zo min mogelijk te vergroten wordt het de aangewezen weg geacht deze winsten te bestemmen tot dekking van de verliezen geleden uit hoofde van de deva luatie en deze winsten te brengen ten gun ste van de middelen van het dienstjaar 1949. waarop de opstandelingen waren opgetre den, hun het recht op vertegenwoordiging in de Griekse volksvertegenwoordiging heeft ontnomen. De vertegenwoordiger van Griekenland verzocht de politieke commissie der UNO de door McNeil afgelegde verklaring niet te gering te schatten. „Men heeft verklaard", zeide hij, „dat de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland één van de struikelblokken vormde voor het bereiken van een oplos sing van het Griekse vraagstuk Doch het besluit der Britse regering om de Britse expeditionaire macht in de naaste toekomst uit Griekenland terug te trekken, zal wat de Grieken betreft hun gevoel van dank baarheid jegens Groot-Brittannië nog slechts vergroten. De Britse troepen werden naar Grieken land gezonden, toen ons land door een na tionale crisis werd geteisterd en op hetzelf de tijdstip, waarop Groot-Brittannië een nationale crisis onderging. Op dat tijdstip had het Britse gemenebest zijn troepen nut tiger in andere landen kunnen gebruiken. Niettemin besloot de Britse regering haar eigen belangen op te offeren en zij zond haar troepen naar een land, dat voor zijn vrijheid vocht. Dit is een gebaar, dat de Grieken nimmer zullen vergeten". Nieuw-Guinea nog in discussie In een communiqué van het secretariaat- generaal der Ronde Tafel-conferentie wordt het volgende medegedeeld: „Tijdens het vervolg van de zes-en-twintigste vergade ring der centrale commissie, welke aanving in de avond van de 31e October en die om streeks 4.30 uur in de ochtend van de le November beëindigd werd, werd uitvoerig gediscussieerd over een tussenvoorstel, ge baseerd op het bemiddelingsvoorstel, dat door de UNO-commissie ten aanzien van Nieuw-Guinea werd ingediend. Dit tussen voorstel werd aanvaard Ten aanzien van de laatste punten der overgangsregeling werd overeenstemming bereikt. De besprekingen zullen heden om 15.00 uur wórden voortgezet." De „grote vijf" zullen voortaan overleggen Ter voorkoming van veto lawine LAKE SUCCESS, 31 October (Reuter). De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Warren Austin, heeft heden na mens de „grote vijf", een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd dat de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittan nië, Frankrijk en China overeen zijn ge komen tevoren niet-officieel overleg te ple gen, wanneer er belangrijke beslissingen in de Veiligheidsraad moeten worden geno men. Het doel hiervan is het aantal uitge brachte veto's tot nu toe 41 terug te brengen. De Sovjet-Unie heeft veertig maal het veto uitgebracht. De besprekingen tussen de „grote vijf", welke tot bovengenoemde afspraak hebben geleid, zijn het gevolg van een resolutie, welke in April door ae Algemene Vergade ring der UNO is aangenomen en waarin een beroep op de permanente leden van de Vei ligheidsraad werd gedaan het gebruik van het vetorecht zoveel mogelijk te beperken. Saragat-socialisten uit de Italiaanse regering ROME. 31 October (Reuter). Het bestuur van de Italiaanse socialistische eenheids partij van Giuseppe Saragat heeft mede gedeeld, dat het besloten heeft de leden van deze partij uit de coalitieregering van Al- cide de Gasperi terug te roepen. Twee der ministers van de partij van Saragat, namelijk Saragat zelf, vice- premier en minister van de Koopvaardij, en Ivan Lombardo, minister van Industrie en Handel, hebben hun ontslag bij de minister president ingediend. De derde Saragat-minister, Roberto Tre- melloni. zonder portefeuille, vertoeft in Parijs. Men verwacht dat hij terstond naar Rome terug zal keren. In het communiqué van het partij bestuur wordt nader verklaard, dat de partij besloten heeft niet deel te nemen aan een unificatie-congres met andere socialistische partijen doch een eigen congres te houden „om het socialisme in Italië te redden". Bij de verkiezingen in April 1948 ver kreeg de partij van Saragat 33 zetels in de Kamer van Afgevaardigden en 23 in de Senaat. De Gasperi verzocht Saragat en zijn collega's hun functie te blijven waarnemen totdat door het partij-congres een uiteinde lijke beslissing over de samenwerking ge nomen zou zijn. Men gelooft, dat de aftre denden hierin zullen toestemmen. Algemene proteststaking in Italië Maandagmiddag zijn arbeiders in geheel Italië een staking van acht uur begonnen uit protest tegen gebeurtenissen te Crotone, in de „teen" van Italië. Bij een treffen tus sen landarbeiders en de politie werden daar twee arbeiders gedood. De staking is afge kondigd door het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond, dat 5.000.000 leden telt Door de staking worden alle industrieën, met uitzondering van de spoorwegen en enkele openbare diensten, getroffen Verscheidene stakers en politie-agenten werden gewond bij een botsing in een auto- fabriek te Brescia. De stakers bekogelden de politie, die was aangekomen om een de monstratie te verspreiden, met stenen. De politie slaagde erin met traangasbommen de fabriek te ontruimen. De president van West- Duitsland bezoekt Berlijn President Heuss, hoofd van de West- Duitse republiek, is Maandagmorgen in Berlijn aangekomen als passagier van een toestel van de American Overseas Airli nes. Dit is zijn eerste officiële bezoek aan Berlijn. President Heuss, die vergezeld werd door Jakob Kaiser, minister voor aangelegenheden betreffende geheel Duitsland, werd op Tempelhof begroet door prof. Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn. Na een rit door de stad, waarbij hij door velen hartelijk werd toe gejuicht, gebruikte de president het noen maal in de gemeentelijke ontvangstzaal. Het hoogtepunt van het bezoek van de president van de Duitse bondsrepubliek was de plechtigheid die Maandagmiddag plaats had voor het stadhuis van Schöne- berg, waar een aanzienlijke menigte was samengestroomd. Het stadhuisplein was versierd met de vlaggen van de elf „Lander" van West- Duitsland, waarnaast een vlag met het wapen van de voormalige rijkshoofdstad wapperde. Toen prof. Heuss het balkon betrad, dat met zwart-rood-goud gekleurde doeken was behangen, werd hij met luid applaus ontvangen. De president hield een toespraak en werd luide toegejuicht, Na een drievoudig „hoch" ter ere van de president, hief de menigte, begeleid door de muziekkapel van de stedelijke politie, ingetogen een lied aan waarvan het refrein luidt: „Heer, schenk ons de vrijheid". 's Middags ontving president Heuss de bevelhebbers der drie Westelijke sec toren op het stadhuis. Daarna woonde hij een vergadering van de gemeenteraad bij, tijdens welke hij tot ereburger van de stad werd uitgeroepen, 's Avonds woonde hü een voorstelling van „Fidelio" in de stads- opera bij. Edward Stettinius overleden Oud-minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten Edward R. Stettinius. voormalig Ameri kaans minister van Buitenlandse Zaken, is Maandag overleden. Stettinius was 49 jaar oud en stierf in het huis van zijn zuster te Greenwich (Connec ticut). In de oorlog was hij administrateur van de leen- en pachtovereenkomst. Toen de organisatie der UNO opgericht werd, was hij de eerste Amerikaanse afgevaar digde. Onder zijn leiding is in het kader van de leen- en pachtwet voor meer dan 4.650.000.000 pond sterling aan materiaal over de oorlogsfronten der wereld verdeeld. In October 1943 werd hij tot onderminis ter van Buitenlandse Zaken benoemd. In December 1944 tot minister als opvolger van Cordell Huil. Bij de dood van president Roosevelt, die hem had benoemd, trad Stettinius als mi nister af (April 1945). Op verzoek van president Truman werd hij toen afgevaar digde bij de UNO. In Juni 1946 nam hij ontslag als Amerikaans afgevaardigde in de Veiligheidsraad. Zeven Roemenen terechtgesteld Zeven personen, die door het Roemeense militaire gerechtshof te Sibiu schuldig be vonden waren aan pogingen tot „opstand met de wapenen", zijn Maandagochtend vroeg door de kogel terechtgesteld. Hun beroep tegen het vonnis werd ver worpen. Toenemende verwarring in Noorse communistische partij De plaatselijke communistische organi satie in Trondheim heeft stelling genomen tegen de zuivering in de partij. Geëist werd, dat de beschuldigingen tegen de vroegere secretaris-generaal Peder Furuboth en het grootste deel van het vroegere bestuur geroyeerd als „Titoïsten worden inge trokken en dat de uitgestotenen onmiddel lijk in hun oude positie worden hersteld. Een dergelijke resolutie is aangenomen door de partijorganisatie van Kvistïansund. Voorts wordt gemeld, dat Peder Furu both Maandagavond door politie is onder vraagd over het bestaan van een geheime militaire organisatie. Hij had zich in zijn eigen huis buiten Oslo verborgen gehouden. Aanvankelijk werd het vermoeden uitge sproken, dat hij zou trachten naar Moskou te gaan om zijn geval aan de Russische lei ders voor te leggen. Over het verhoor zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft de Studiecommissie Bouw voorschriften geïnstalleerd. Deze commissie is in overleg met de Vereniging van Neder landse gemeenten ingesteld, teneinde na te gaan. op welke wijze meer eenheid in de verschillende gemeentelijke bouwvoorschrif ten kan wqfden gebracht. Zsmi&se Het Deense stoomschip „Ivar", dat vorige week Maandag voor Terschelling op een mijn liepis thans naar Rotterdam gesleept. De reis, die 20 uur liad geduurd, was goed verlopen. De Ivarmet een bergingsvaartuïg in de Waalhaven. BIJNA OVERAL ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen matige of zware nachtvorst en hier en daar mist. Overdag droog en in het grootste deel van het land zonnig weer met zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 2 November Zon op 7.36 uur, onder 17.11 uur Maan op 16-09 uur. onder 3.43 uur Hoog en laag water in IJmuideu Dinsdag 1 November: Hoog water: 0.47 en 13.17 uur. Laag water: 8.48 en 20.59 uur. Woensdag 2 November: Hoog water: 1.39 en 14.04 uur. Laag water: 9.37 en 21.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1