Militair gezelschapspel ^/ovefzi^kf? Bouw- en Woningtoezicht behandelt meer dan tweeduizend klachten per jaar Radio geeft Woensdag DfBRAIINE Joegoslavië wil via Italië verbindingen met het Westen ^Qvmce r L PANDA EN DE MEESTEIGGÏDS Wereldnieuws Dinsdag 1 November 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Sinds de Amerikanen door de verrassen- I moeilijkheden van een eventuele moderne de overval der Japanse bommenwerpers op oorlog overwogen toen hij besliste dat het Pearl Harbor in militair opzicht wakker schrokken, heeft hun ijver om een ontzag wekkend en onoverwinlijk militair apparaat op te bouwen, geen grenzen meer gekend. Hun verlangen om Pearl Harbor te wreken en hun streven om voor eens en voor altijd af te rekenen met Duitse en Japanse on ruststokers in Europa zowel als in Azië heeft hen er aanvankelijk toe gebracht, hun hele gigantische industrie achter de mili taire inspanningen te zetten. Het resultaat daarvan is bekend. Na de korte overwin ningsroes en de vreugde om de veelbeloven de nieuwe statenverenïging de UNO kwam de overduidelijke Russische dreiging en de Amerikaanse ijver betreffende hun defen sie, die even verslapt was, werd opnieuw hevig aangewakkerd. Zoals in Engeland „spaar en werk" een nationale leuze werd ten bate van het eco nomisch herstel, werd het gehele Ameri kaanse volk gegrepen door een koortsach tige lust om militair sterk te zijn. Zonder in het minst oorlogszuchtige of aggressieve neigingen te koesteren ging de Amerikaan zijn leger, vloot en luchtmacht zien als nationale schatten, die alsmaar groter en alsmaar kostbaarder moesten worden. De Amerikaanse zin voor vrede en welvaart, rust en bestaanszekerheid werd verankerd in de glorie en de kracht van het militaire apparaat. Wanneer de gewone Amerikaanse burger in het algemeen al een koesterende liefde voor het federale defensie-apparaat toonde, hoeveel te sterker moest deze dan wel niet leven in de harten van de Amerikaanse beroepsmilitairen, die zichzelf als de bewa kers en beschermers van heel die Ameri kaanse rijkdom aan materiële en spirituele waarden konden beschouwen, en door het volk ook als zodanig werden geëerd. Van daar de grote trek van militaire persoon lijkheden naar het politieke Amerikaanse leven: Eisenhower heeft er zich met grote moeite aan weten te onttrekken, anders was hij nu misschien president. Tegelijk met het ontzag voor het mili taire apparaat als geheel groeide de rivali teit tussen de drie onderdelen: leger, lucht macht en vloot. Niet het doel de zo krachtig mogelijke verdediging van de Ver enigde Staten op de doeltreffendste wijze was spoedig meer het belangrijkste in de ogen van vele militaire vakmensen, doch ..Die Wehrmacht an sich", zoals een Zwit ser het zou uitdrukken. Het militaire ap paraat werd doel. het aanzien van elk dei- drie onderdelen werd de inzet. Onder het mom van deskundigheid en autoriteit ont spon zich een wedstrijd, die noch wat de aspecten, noch wat de beweegredenen be treft, sportief en edel kan worden genoemd: Een uitlaat voor een overmaat aan militaire ijver en een teveel aan zelfbewustheid. In Amerika heeft thans reeds één admi raal een koude douche gekregen nadat hij zijn marine had willen verheffen naar meer glorie en aanzien. Admiraal Denfeld, chef van de staf der Amerikaanse Marine, haal de zich de antipathie van de minister van Marine Matthews op de hals door de voor zieningen van het ministerie in het open baar te critiseren. Denfeld was van mening dat zijn geliefde marine als een stiefkind behandeld werd, niet genoeg geldelijke toewijzingen kreeg en in het algemeen niet met die onderscheiding behandeld werd .welke zij als traditioneel roemrucht wapen verdient. De heren in Washington mochten wel beslissen dat de marine in een toekom stige oorlog een ondergeschikte rol zou spelen, admiraal Denfeld achtte dit een miskenning van zijn wapen, waaraan hij zich waarschijnlijk gehecht had als een kapitein aan zijn schip. In Washington was men echter van mening dat de admiraal door zijn openbare critiek en zijn lijdelijke houding de functionering van het militaire apparaat als geheel belemmerde en een wenk van de minister was voor Truman voldoende om de admiraal van zijn post te ontheffen. De luchtmacht gnuift. Want deze open lijke desavouering van een hoge marine autoriteit betekent dat Washington op de hand van de luchtmacht is. „Op de hand van de luchtmacht" is voldoende. Natuur lijk heeft Truman, steunend op zijn geijkte militaire adviseurs, de mogelijkheden en uit moest zijn met die critiek en die onwil der marine-leiding. Natuurlijk heeft hij de mindere toewijzing aan de marine en het opleggen van tal van grote schepen, alsmede het afgelasten van de bouw van enorme vliegdekschepen en slagkruisers alleen maar bevolen omdat hij meent daarmede de veiligheid van Amerika het beste te dienen want het gespaarde geld komt de lucht macht ten goede en wordt gestoken in lange-afstandsbommenwerpers, die geen vliegdekschepen nodig hebben. Maar nu is Washington „op de hand van de luchtmacht". In de dwaze rivaliteit dei- militaire stokpaardruiters heeft de lucht macht een punt gewonnen. De marine doet haar plicht, maar niet van harte en voelt zich verongelijkt. Zij hoopt op rechtvaar diger heren en blijder dagen, en haar bur ger-supporters hopen met haar mee. En waarschijnlijk hopen luchtmacht en marine samen en eendrachtig, dat dit mili taire gezelschapspel nooit door een oorlog zal worden verstoord. Zo zij het maar het is een raar en onzinnig spel. J. L. Een uitkomst in elk gezin!! Benzine van heden af 29 cent per liter Ook petroleum, terpentijn en stookolie duurder Als gevolg van buitenlandse prijsverho gingen en van de devaluatie moeten met ingang van heden de aardolieproducten in prijs verhoogd worden. In de Staatscourant van Maandag zijn onder meer de volgende verbruiksprijzen opgenomen: Autobenzine 0,29 per liter; lichtpetro- leum 0,67-0,69-/ 0,71 per 4 liter (rayon- prijzen); tractorpetroleum 14,75-15.35 per 100 liter (rayon-prijzen). Dunne stook olie (huisbrandolie II) 11,05 per 100 liter gasolie 12,25 per 100 liter en minerale ter pentijn 28,60 per 100 liter. Speciale ben zines worden met 5,50 per 100 liter ver hoogd. Chinese communistische troepen van Mao Tse Tung, die voor een groot deel uit zeer jeugdige soldaten beslaan maken aan de grens van de Britse Kroonkolonie Hongkong op luidruchtige wijze propaganda voor hun regime. In de afgelopen week hebben grauwe wolkengevaarten over de Spaarnestad ge dreven tot zij zich ontlastten in soms uren lange striemende regenbuien. Voor zover deze neerkletterden op hechte daken van goedgebouwde behuizingen was dat geen ramp. De meeste gebouwen en huizen blokken in Haarlem kunnen wel tegen een stootje. Maar er zijn ook woningen in Haaflem waarvan de huurders met angst en vrees iedere dag naar de lucht zien om te weten hoe het weer zich zal houden. Dat zijn degenen voor wie een stortbui een ware watersnood betekent, waarin de pla fonds van hun krotten tot Niagara's worden en hun gangen en portalen tot bruisende bandjirs. Wij spraken laatst de bewoners van zo'n bouwval, die de naam van woning eigenlijk niet meer verdient. Doch de mensen waren na de bevrijding allang blij dat zij zich een dak boven hun hoofd konden veroveren, zelfs al zaten er gaten in. Het was alleen een beetje lastig, dat ook de plafonds ont braken. De man schrok niet voor veel werk terug en kocht voor duur geld karton waar mee hij plafonds boven de twee kamers improviseerde. Het dak bleef echter zo lek als een mandje, want de eigenaar vond het zonde aan zo'n oud kavalje, dat hij zelf voor een appel en een ei in zijn bezit had gekregen, veel geld te besteden. De kartonbedekking is nu zo langzamer hand op vele plaatsen doorweekt en de be woners, een jong echtpaar, gaat niet slapen zonder onder de bedreigde plekken emmers, teilen en schalen te hebben neergezet. Deze week waren er dagen, dat zij ieder half uur tien emmers moesten leeggooien. ,Kijk, het is herfst" zei de jonge vrouw toen wij haar woning bezichtigden en zij wees op een paar zwaiflmen die uit de vloer in de slaapkamer opschoten. Die vloer be stond slechts uit vermolmd hout, losse stenen en gaten. De W.C. een hoekje van de keuken was een bakstenen put zonder riool en ging schuil achter een gordijn. Van de ramen in de keuken ontbraken de kozijnen en de ruiten. In de tuin werd onze aandacht getrokken door een hoop puin. Dat was afkomstig var de schoorsteen die tijdens de voorjaars- stormen op instorten had gestaan en voor alle zekerheid door de brandweer was af gebroken. De muren van het huis zijn zo kletsnat geworden dat het Energiebedrijf kortslui ting vreest en er de voorkeur aan geeft de toevoer van electriciteit af te sluiten. Er zijn nog een paar andere ongemak kelijkheden, bijvoorbeeld het legertje bak kerstorren dat zich 's nachts op de dekens van het bed vermaakt en de schimmel die op jurken en japonnen van de vrouw des HONDENVRIENDEN Vakk. plukken, scheren, wassen enz. van alle soorten honden. Specialiteit in Poedels toilet teren. Geregeld div. Rashonden voorradig. Alle hondensport art. Keurcollectie halsban den, lijnen enz. DOL'S CITY KENNEL WARMOESSTRAAT 2 TEL. 17254 (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Oog in al. 7.38 Platen. 8.00 Nieuws. 8.13 Oog in al. 8.23 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15,20 Voor zieken. 15.50 Sopraan on piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel- ensemble. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.20 Promenade orkest. 21.00 Platen. 21.15 ..Kinderen van de straat", hoorspel. 22.15 Pianoduo. 22.45 Causerie. 23.00 nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 414.5 HL 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8 00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Voor de jeugd. 12.00 Populaire muziek. 12.33 Orgel. 13 00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Religieuze muziek. 14.00 ..Orpheus en Eurydice", opera. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17 30 Accordeon. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 uit Indonesië. 19.30 Sport- commentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 nieuws. 20.05 Geref. kerkdienst. 21.15 Concertgebouw orkest en solisten. 22.25 Platen. 22.45 Avond- overdenikng. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL 322 M. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Symphonie- orkest. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Pla ten. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 19.00 Nieuws. 19.30 Koor. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.15 Platen. 22,00 Nieuws 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Platen. BRUSSEL. 481 M. 12.05 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Verzoek programma. 14.15 Platen. 15 00 „La traviata". 17 10 en 18.00 Platen. 19.00 Godsdienstig half uur. 19.30 Platen. 19.45 Nieuws. 20.00 Sym- phonie-orkest. 21.20, 22.15 en 23.0023.55 *>latcu. Duitse diamantslijpers een gevaar voor Antwerpen (Van onze correspondent in Brussel). Twee Duitse plaatsjes in de Franse bezet tingszone, Idar-Oberstein en Hanau, wor den te Antwerpen, het grote centrum van de Belgische diamantindustrie, waarschijn lijk grondig verwenst. Het slijpen van ruwe diamant in deze Duitse centra is namelijk ongeveer 65 procent goedkoper dan te Ant werpen, alwaar de slijpers tot de best be taalde arbeiders van de Belgische industrie behoren. Weinig scrupuleuze fabrikanten zenden dus hun ruwe stenen via een smok- kelaarsgroep clandestien naar Duitsland. Er is zelfs naar gebleken is reeds een verzekeringsorganisatie opgericht, welke eventuele verliezen vergoedt. De betaling geschiedt met marken, die op de zwarte markt tegen 7.80 francs, te verkrijgen zijn in de plaats van tegen de officiële koers van circa 11 francs. In de Antwerpse beurs kwam het over deze zaak reeds tot heftige tonelen en het beursbestuur heeft enkele fabrikanten, die ervan verdacht worden in Duitsland te laten slijpen, de raad gegeven voorlopig de beurs niet meer te bezoeken. De opstootjes tegen enkele Antwerpse fabrikanten waren overigens niet van alle grond ontbloot. Een toeval speelde de Ant- werpse politie een rapport in handen van een van de smokkelhoofdmannen, die naar Zwitserland is gevlucht. Men kwam aldus te weten, dat het geheime diamantvevkeer via het Groothertogdom Luxemburg liep, dat ook Belgische Rijnvaarders en zelfs diplomaten zakjes „ruw" naar Duitsland mede namen, tegen een „kleine" vergoe ding. Er is een factor die Antwerpen waar 7000 diamantslijpers werkloos zijn nog het hoofd boven water doet houden, met name de vakbekwaamheid van zijn slijpers en dus ook de kwaliteit van de geslepen diamant. Sedert de devaluaties ziet men de zaak minder somber in omdat de prijsstij gingen geleidelijk de enorme loon- en prijs verschillen zullen doen verdwijnen. Kunst in de kerk te Veere De Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft grote plannen met de veertiende-eeuwse Grote Kerk te Veere, die eigendom is van de staat en thans ge restaureerd wordt door de Rijksgebouwen dienst. Men wil het ruime interieur van deze kerk gebruiken voor de opvoering van een spel, dat daarin past of dat er speciaal voor zou worden geschreven. Genoemde vereniging heeft thans van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be richt ontvangen, dat zij de kerk ieder jaar gedurende de maand Juni voor een derge lijk doel in bruikleen mag hebben. De ini tiatiefnemers stellen zich voor om de paar jaar (te beginnen in 1950) tien voor stellingen door beroepsspelers te laten geven. Men wil van deze opvoeringen een culturele manifestatie maken van zodanige aard dat het vreemdelingenverkeer op Wal- „Communistische partijen wachten op bevrijding door de Russische bajonetten" ROME (United Press) Mosha Pijade, vice-voorzitter van de Joegoslavische Na tionale Vergadering, heeft in een interview met het Italiaanse nieuwsagentschap Ansa verklaard dat maarschalk Tito streeft naar zo uitgebreid mogelijke relaties met het Westen op basis van gelijkheid. Pijade, die het interview toestond in Belgrado, zei dat Italië een belangrijke schakel kan worden in de verbindingen van Joegoslavië met het Westen. De invloed rijke marxistische theoreticus die lid is van het Joegoslavische politbureau zei: „Wij willen handel drijven. Wij streven naar zo uitgebreid mogelijke relaties met het Wes ten op basis van gelijkheid en onder ga rantie voor de souvereiniteit van ons land. Wij zijn tot elke vorm van uitwisseling be reid op voorwaarde dat onze onafhanke lijkheid daardoor niet in gevaar komt, want wij willen, na ons aan een kant te hebben vrijgemaakt, niet in de handen van de andere kant vallen". Pijade vervolgde: „Trouwens, het Wes ten heeft alleen maar voordeel van een on- afhankelijk Joegoslavië. Zelfs in de orga nisatie der UNO is duidelijk gebleken hoe Joegoslavië zijn onafhankelijkheid ver dedigt terwijl daarentegen de satelliet staten van Rusland bij elke stemming als automaten handelen." Pijade, die om zijn communistische over tuiging 25 jaar in gevangenissen heeft door gebracht, zei dat drie delen van Joegoslavië Slovenië, Kroatië en Dalmatië Wes ters georiënteerd zijn in cultureel opzicht en dat de andere gebieden van het land, die voorheen op het Oosten waren gericht, hun blikken meer en meer Westwaarts richten. Wenk aan Italië „Er zijn mogelijkheden voor culturele banden met het Westen. Ik geloof bijvoor beeld dat met Italië veel valt te bereiken. Wij van onze kant doen al het mogelijke in die richting. Ik gelöof stellig dat Italië wat dat betreft zijn activiteit kan opvoe ren", zei hij. Pijade noemde de communistische par tijen buiten Rusland „vijfde colonnes" die slechts wachten op de „Russische bajonet ten die hen komen bevrijden." Volgens hem heeft de Sovjet Unie het al die partijen en in het bijzonder die van Frankrijk en Italië duidelijk gemaakt dat zij niet zelfstandig een revolutie tot een succesrijk einde kun nen brengen en daarom moeten wachten tot de Russische legers hen komen be vrijden. Hij verklaarde dat zelfs voor de tegen Tito gerichte resolutie van de Cominform Moskou de Franse communistische partij heeft voorgehouden dat er voorlopig van een „bevrijding" van Frankrijk nog geen sprake kan zijn omdat dat land nog niet door de Russische legers kan worden be reikt. Daarom, zo vervolgde hij, is voor de Franse communisten het wachten op de „Russische bajonetten". „Dergelijke instructies doden elk socialis tisch initiatief en vormen de communisti sche partijen om tot werktuigen van de vijfde colonne waardoor zij de leiding in de sociale strijd verliezen", zei Pijade. Als voorbeelden voerde hij aan de communis tische partij van Israel en van Noorwegen. De volledige nederlaag van de communisti sche partij van Noorwegen in de recente parlementsverkiezingen was het gevolg van deze politiek. Pijade zei dat het moeilijk is uit te ma ken of de Sovjet Unie werkelijk oorlog wenst. „Ik geloof dat de politiek van de Sovjet Unie wordt beheerst door interne economische en politieke moeilijkheden. In het hedendaagse Rusland is voortdurend sprake van oppositie tegen het regiem. On langs is de secretaris van de afdeling Leningrad van de communistische partij bij decreet uit zijn functie ontheven. De binnenlandse toestand in de Sovjet Unie is nog steeds zeer verward," zei hij. Pijade verklaarde dat Tito streeft naar de vorming van een federatie van Balkan- staten, maar dat de Sovjet Unie een spaak in het wiel steekt omdat liet gemakkelijker is een aantal kleinere staten te overheersen. huizes kleeft, want er is geen behoorlijke klerenkast. Men zal zeggen: de eigenaar heeft toch volgens de Bouwverordening de plicht aan bepaalde minimumeisen te voldoen. Dat is ook zo en ongetwijfeld zal Bouw- en Woningtoezicht wel een woordje meespre ken in deze zaak. De wet schrijft evenwel een bepaald tempo voor, om de eigenaar, die dikwijls te goeder trouw is, ten volle de gelegenheid te geven zijn verzuim in te halen. Consta teert de bouwpolitie een overtreding van artikel 8 der bouwverordening, dan wordt de eigenaar aangeschreven de vereiste her stellingen binnen enkele dagen aan te brengen. Reageert hij niet, dan krijgt hij na een tweede waarschuwing nogmaals de tijd aan de wens van Bouw- en Woningtoezicht te voldoen. Helpt ook dat niet, dan kan de bouwpolitie aan het College van Burge meester en Wethouders voorstellen, dat de onwillige opgedragen wordt de voorzie ningen alsnog te treffen omdat dit anders op zijn kosten door de gemeente zal ge schieden. In dat laatste geval moet Open bare Werken een kostenberekening maken, waarmee natuurlijk ook enige tijd heen gaai. Al met al zijn met zo'n procedure enige weken gemoeid. Tweeduizend klachten per jaar Daarbij komt nog, dat Bouw- en Woning toezicht het razend druk heeft. Er komen bij die dienst niet minder dan tweeduizend klachten per jaar binnen, die allemaal onderzocht moeten worden en, zo zij ge grond blijken, moet er gecontroleerd wor den of de herstellingen inderdaad zijn uit gevoerd. Voor dat omvangrijke werk zijn op het ogenblik slechts drie ambtenaren disponibel. Een belangrijk deel van deze klachten heeft natuurlijk betrekking op de oude huizen in de binnenstad en het Rozenprieel. Op de lijst van woningen, die eigenlijk af gekeurd behoren te zijn, komen niet minder dan zeshonderd van zulke percelen voor, maar daarvan zijn slechts tweehonderd gevallen onbewoonbaar verklaard. Verder kan men met het oog op de woningnood niet gaan. Ook nemen de huurders van dergelijke bouwvallige panden alle ongerieflijkheden op de koop toe, omdat zij dan niet elders inwonend worden. Aan de andere kant is men ook bij Bouw- en Woningtoezicht van mening, dat vele krotten de kosten en moeiten van het opknappen niet meer waard zijn. Zo zit men tussen twee vuren: het Huisvestings bureau, dat tenslotte iedere oplossing die tot vergroting van de woningvoorraad wel kom is, en daartegenover Bouw- Woningtoezicht, dat rekening wil blijven houden met de normen, die er in hygiënisch en sociaal opzicht aan woonhuizen gesteld moeten worden. Kind speelde met lucifers; schuur ging in vlammen op Maandagmiddag heeft een zevenjarig kind met lucifers gespeeld in een land- bouwschuur te Dorst (N.Br.). In deze schuur was ongeveer 10.000 kilo graan op geslagen. Een partij stro vatte vlam en in korte tijd stond de gehele schuur in lichter laaie. De brandweer moest het bluswater aanvoeren van ongeveer 800 meter afstand. De schuur met het graan ging verloren. Verzekering dekt slechts voor een klein deel de schade. De rode haan heeft in de eerste helft van 1949 in ons land weer veelvuldig ge kraaid. Volgens statistische gegevens wer den niet minder dan 2767 woonhuizen in ae as gelegd; 339 boerderijen gingen ver loren. In totaal 258 fabrieken brandden ge heel of gedeeltelijk uit. In 879 gevallen was de oorzaak onbekend; 35 maal heeft men met brandstichting te doen gehad. Ruim 200 maal was baldadigheid de oorzaak. Tien keer veroorzaakte blikseminslag brand. „Het spelen met vuur" blijkt volgens de gegevens in Gelderland en Brabant een meer beoefend spel te zijn dan in de andere provincies. Men veronderstelt dat onvol doende toezicht op jeugdige kinderen tij dens werkzaamheden der ouders op het land hiervan de oorzaak is. Van de 359 boerderijbranden zijn 61 een gevolg van spelen met vuur. Gelderland en Noord- Brabant staan hierbij met respectievelijk 33 procent en 20 procent aan de spits. Vijf personen verloren tengevolge van brand het leven; 26 personen, waarvan 5 leden van het brandweerpersoneel, werden gewond. De materiële schade door brand bedroeg in September 2.540.485, Nieuwe Uitgaven Bezonken Avonturen, Essays van dr. s, Dresden, in de serie: Peiling en Perspectief een ree les essays en studiën; Uitg. J. M. IVleu' lenhoff. Amsterdam. Van Atomos naar Atoom, De geschiedenis van het begrip Atoom, door dr. A. G. M. van Melsen, in de serie: Wetenschappelijk-Wijs. gerige Bibliotheek, o.r.v. dr. A. de Froe dr. W. Gs; Hellinga en dr. H. de Groot; Uit?! J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Aanvaarding, door dr. K. F. Proost; Uitg, Van Loghum Slaterus, Arnhem. Het goede inzicht, cloor Jan Mens; N.V, Uitg. Mij Kosmos, Amsterdam. Een Zwerver verliefd. Een Zwerver ver- dwaald, door Arthur van Schendel; uitg, J. M. Meulenhoff, Amsterdam; 14e druk; Neder!, uitgave in één deel 1ste druk. Rembrandt, door Theun de Vries; Uitg, Van Loghum Slaterus, Arnhem; 7e druk, Bekentenis in Toledo, gedichten van Cola Debrot; De Ceder-reeks; Uitg. J. M. Meulen hoff, Amsterdam. In de greep der beschaving, door Jan Valtin; oorsp. titel: Castle in the Sand, vert door D. van der Linden; Uitgeverij Born N.V., Assen. Een vrouw ziet nergens tegen op. door Peter Cheyney: oorspr. titel: Dames don 't care, vert, van J. W. Staalman; Uitg. A. ff! Bruna Zoon, Utrecht-Antwerpen. Goethe, Unesco's homage on the occasion of the two hundredth anniversary of his Birth; Published by Unesco, Paris. ^tofzuiger VOOR ALLE REPARATIES^ HAARLEM- GILHOUTSIRAf X HAARL PAGWAD (Adv.) Secretaris van voormalige Haagse burgemeester vrijgelaten De secretaris van de voormalige Haagse burgemeester, drs. W. B. is uit voorlopige hechtenis ontslagen. Dit ontslag is het ge volg van een beslissing van de arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage, die geen termen aanwezig acht om drs. B., die sinds half Mei van dit jaar in voorarrest zit, ge vangen te houden. Het onderzoek is thans zo ver gevorderd, dat zeer binnenkort de datum van de terechtzitting kan worden vastgesteld waarin drs. B. terecht zal staan, verdacht van overtreding der deviezen- bepalingen. A J 19. Panda rende ivat hij rennen kon, want ar^'er=doër"to verzeur je, dat Mj bar,, wa„! Hij Md 1, nInrt 7 rtnnrr. ~„i r\<m II.aan. ATIO/.}.. I Jflin „1 ederopbouw van Zeeland gesteund. De minister van Sociale Zaken heeft ingetrokken de beschikking volgens welke voor het aangaan van arbeidsverhoudingen met werknemers, die in de schoen- of leder industrie wensen te gaan werken, daarin reeds werken of laatstelijk werkten, de toe stemming vereist is van de directeur van een Gewestelijk Arbeidsbureau. helemaal geen zinom weer onschuldig in de dievenwagen te moeten zitten. Maar die donkere gedaante, die hem had aan geroepen, zette hem na. Panda hoorde de zware passen achter zich aankomen steeds dichter en dichter bijen die zelfde stem riep: „Wacht nw toch even! Hee! Halt! Ho!:' „Ik niet!" dacht Panda. maar het mocht hem niet baten. Even later viel er een zware hand op zijn schou deren Panda keek om en toen zag hij.... niemand anders dan William T. Bobberbroek, de reiziger. „O!" riep hij. „O! O.... o, bent u het!" „Juist, Jansen, ik!" lachte de heer Bobberbroek. „Selde rie, wat liet je me lopen! Niet dat het hindert niks is beter dan een beetje hollen na het eten. Maar het is best dat ik je juist zie! Prachtig! Manjefiek! Je moet weten, dat ik van plan was een uit stapje te maken naar Egypte. Daar moet nogal veel van die oude boel te zien zijn, pyramides en een woestijn en zo.en nou zoek ilc een gids. Ik vind het altijd fijn als een ander me de dingen wijst. Ik zou zo'n woestijn misschien over het hoofd zien. Voel jij er voor ojti als gids met me mee te gaan Jansen?" Nu, dat was wel iets anders dan in een dievenwagen zitten! Je kunt je zeker tvel voorstellen, dat Panda zei: „Graag!" Dat was dus afgesproken. Journalist tot tien jaar met aftrek veroordeeld Drie weken geleden heeft de Bijzondere Raad van Cassatie behandeld de zaak tegen P. J. van Megchelen te 's Gravenhage, die tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld, omdat hij op instigatie van de vijand de functie van hoofdredacteur van het „Algemeen Nederlandsch Persbureau" heeft aanvaard, in pro-Duitse zin deze in stelling heeft geleid, het ontslag van anti- Duitse medewerkers heeft bevorderd, medegewerkt heeft aan de oprichting van de „raad van voorlichting der Nederland- sche pers" en van het „verbond van Neder- landsche journalisten", de discriminatie van het Joodse volksdeel heeft bevorderd en onder andere journalisten heeft opge wekt tot vrijwillige arbeid in Duitsland. De procureur-fiscaal mr. baron Van Tuyll van Serooskerken had geconcludeerd tot veroordeling tot een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf jaar. Uitspraak doende heeft de Bijzondere Raad gerequireerde heden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Rantsoenbon voor koffie Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon met de opdruk „BD één rantsoen", welke onder andere wordt uitge reikt aan uit Indonesië repatriërende mili tairen, is aangewezen als rantsöeribon'voor koffie. Deze bon geeft recht op het kopen van 125 gram koffie. Geheim. Een Brits gevechtsvliegtuig met straalaandrijving, dat op de geheime lijst staat, is neergestort op twee huizen aan de rand van een vliegveld te Yeovil (Somerset). Twee bewoners der ver nielde huizen en de piloot van het toe stel kwamen om het leven. Werkeloos. Volgens officiële gegevens is de werkloosheid in de V. S. in de maand eindigend acht October met 225.000 ge vallen toegenomen tot in het totaal 3.576.000, bijna twee millioen meer dan een jaar geleden. De toeneming is vol gens de officiële mededeling gedeeltelijk toe te schrijven aan de steenkool- en staalstakingen. Nagedachtenis. Ter nagedachtenis van de Franse bokser Marcel Cerdan, die bij de vliegramp op de Azoren om het leven kwam, zal een straat in Parijs naar hem worden genoemd. In de hal van het Palais des Sports zal men een plaquette aanbrengen met de beeltenis van Cerdan. Beleefdheid. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Wysjinski verzocht heeft Maandag een ontmoeting te kunnen hebben met zijn Amerikaanse collega Acheson. De Sovjet-Russische ambassade te Washington heeft mede gedeeld dat het hier een beleefdheids bezoek van minister Wysjinski betreft. Schipbreuken. Het aantal in 1947 in Enge land uitgesproken echtscheidingen is het dubbele van het jaar daarvoor, zo als blijkt uit thans bekendgemaakte cijfers. Het aantal echtscheidingen was in 1947 60.190, in 1946 30.398. Kleine millionnair. Een Amerikaanse mil- lionnair George Armstrong, heeft een schenking van 50 millioen dollar voor het militaire Jeffersoncollege ingetrok ken, omdat de raad van beheer niet be reid was studenten van Afrikaans of Aziatisch ras te weren. De voorzitter van de raad zeide, dat de leer van de blanke suprematie geheel vreemd was aan het college. Armstrong heeft ver klaard niets tegen het Joodse of het zwarte ras te hebben, doch tegen ver menging te zijn. Misdadigers. Ernst Busse, voorzitter van de centrale bond van landbouwcoöperaties in de Russische zone van Duitsland, heeft verklaard, dat de boeren de Oost-Duitse economie in gevaar brengen door millioenen Oostmarken om te wisselen in Westmarken om in West-Berlijn inkopen te kunnen doen, zo meldt het Duitse nieuwsbureau. Busse noemde een bedrag van tenmin ste 450 millioen Oostmarken dat de laatste maanden was omgewisseld. Hij achtte dit „misdadig". Gewapend. In November is het 100 jaar geleden, dat het gewapend beton voor het eerst werd toegepast. Het jubileum van deze uitvinding zal op 8, 9 en 10 November te Parijs worden gevierd onder auspiciën van de Chambre Syn dicale des Constructeurs en Ciment Armé. Het hoogtepunt van deze vie ring zal een plechtige bijeenkomst zijn in het Théalre des Champs-Elysées, die door de president der Franse repu bliek en verschillende ministers zaj worden bijgewoond.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2