De UNESCO trekt zich het lot der verwaarloosde kinderen aan Ontmanteling der oorlogsindustrie in Duitsland werd geen succes DE GROOT CORTOT J. A. Bruyn Peugeot auto luxe auto Tapijthuis H. Ineke WONINGRUIL Haarlems Matrassenhuis SNEEUWWIT ZEEPPOEDER Dinsdag 1 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscHe Courant D Dertien millioen jonge paria's zwerven door de Europese landen (Van onze correspondent te Parijs) I zelfs voormalige concentratiekampen wor- Te Marcinelle in de buurt van Chai'leroi den geinstalleex-d. De bedoeling is. de lei- jn België is een congres van opvoeders, ding dier gemeenschappen zo veel en zo niedici en rechtsgeleerden gehouden, dat snel mogelijk geheel in handen der jeug- onder auspiciën van de Unesco het cultu- dige leden zelf te leggen. Uit de ervaringen, -x t.,jwelke tot dusver door particulieren met dit rele orgaan der UNO het probleem der ver waarloosde kinderen in studie heeft geno men. Op de Parijse zetel van de Unesco hebben wij verschillende bijzonderheden over dit congres vernomen en we mogen wel vaststellen, dat dit probleem zo luid om een oplossing schreeuwt, dat de Unesco alleen reeds door zich aan deze taak te wij den. haar bestaan gerechtvaardigd heeft. Volgens de deskundigen worden de ver waarloosde kinderen alleen reeds buiten de Sovjet-Unie, die in de Unesco niet ver tegenwoordigd is, op 13 millioen geschat. Frankrijk heeft er 300.000, Italië heeft 400.000 dakloze kinderen, waarom niemand zich bekommert. Deze kinderen vormen een der vele pro blemen, die de laatste oorlog ons ter oplos sing heeft voorgelegd. De helft is nog geen "zes"jaar oud en 30 procent heeft de ge vaarlijke leeftijd van 12 overschreden. Zij zijn ten dele afkomstig uit de Duitse en ge allieerde kampen van politieke gevangenen en ontheemden, terwijl anderen slacht offers zijn van bombardementen of wel ver loren werden door him ouders tijdens de exodus van 1940. Deze laatste categorie werpt overigens nog het moeilijkste pro bleem op. Voor het merendeel zijn het vol leerde bandietjes geworden, die niet zo gemakkelijk weer ïn het rechte spoor ge bracht zullen kunnen worden. Ten aanzien van de reclasseringsmogelijkheden van de rest dezer ongeluklcigen bleek men ter Unesco tamelijk optimistisch gestemd te zijn. Zo verklaarde de bekende Parijse kinderrechter Chazal, dat volgens zijn oor deel de circa 500 benden van jeugdige boef jes, die men in Frankrijk heeft geteld, zeker wanneer met inzicht en liefde te werk wordt gegaan, binnen vrij korte tijd weer naar het normale leven kunnen worden af gevoerd. De Italiaanse afgevaardigde Pater Floravanti gaf echter op dit punt van iets minder optimisme blijk. In Italië, zei hij, vormen de verwaarloosde kinderen ware „gangs", die onder een strenge discipline van hun oudere kameraadjes staan en ge heel naar het voorbeeld van de onder wereld zijn opgebouwd. In dat verband citeerde hij de gevallen van een achtjarig knaapje, dat 800 lire van een tramconducteur had geroofd en van een bende in Ponte Milvio, die een reclame-auto, gevuld met chocolade, in de wacht had weten te slepen. In gemeenschappen De Unesco stelt zich voor deze pariatjes te redden door middel van een opvoedings systeem, dat hun eigen verantwoordeliik- heidsgevoelens weer op zal moeten wekken. Men brengt ze daarom samen in kinder gemeenschappen, ook wel jeugd-republie- !:en genoemd, welke in tenten, kastelen en Athletiek Grofe belangstelling voor de Mulier-veldloop D-klasser Hoogschagen uit Heiloo werd winnaar De traditionele Mulier-veldloop, genoemd naar de Nederlandse sportnestor Pim Muiier, werd Zondag in het park „Velserbeek" te Velsen onder grote belangstelling van athle- ten en publiek door de H. A. V, „Suomi" gehouden. De heer Muiier woonde persoon lijk dit evenement bij evenals burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen en veie andere vooraanstaande personen, onder wie gene- raal-majoor De Bruyne, commandant van het corps mariniers en overste Mulder van de dienst R. A. O. van het Ministerie van Oorlog. Evenals vorig jaar werd ook nu de jeug dige Zeeuw "W. Rootsaert van De Gazelle (Aardenburg) op fraaie wijze en met grote voorsprong eerste op de 1500 M.-loop voor junioren, gevolgd door W. de Jongh van Hellas. Utrecht, resp. in 5 min. 36 sec. en 5 min. 45.2 sec. De Velserbeekparkloop over 2500 m. voor niet KNAU-leden werd na een vinnige eind strijd gewonnen door C. v. Gerven uit Wijchen (N.Br.) met 10.29.6, gevolgd door H, Groeneveld van WVGV, Weesp met 10.29.8 en E. Groeneweg, Zwijndrecht 10.31.2. Een mooie strijd gaf de handicap-race, de Mulier-veldloop over 4000 m. te zien. De A-klassers startten een minuut later dan de D-klassers. Een moedig gevecht leverden Hoogschagen (Heiloo) en Akkerman (Zaan land) om zich de A-klassers Van Wijngaarden (Suomi) en Groen (AV '23) van het lijf te houden, wat hun ook inderdaad gelukte. De uitslag was hier: 1. J. Hoogschagen, Doves, Heilo (D-ld.) 14.09.6; 2. J. Akkerman, Zaanland, Zaandam (B-kl.) 14.20.6; 3. H. v. Wijngaarden, Suomi, Velsen (A-kl.) 14.25.6; 4. W. Groen, AV '23, Amsterdam, winnaar vorg jaar (A-kl.) 14.3-3.-; 5. J. de Boer, AV '23 (A-kl.) 14.44.6; 6. J. Hazelager, Weesp, (D-kl.) 15.08.8. Tijdens de prijsuitreiking bood burgemees ter Kwint de heer W. J. H. Muiier namens de H.A.V. „Suomi" het beschermheerschap dezer vereniging aan. Hockey Nederland ontving de Coupe Lyautey Het bestuur van de Internationale Hockey Federatie is te Parijs onder voorzitterschap van jhr. L. J. Quarles van Ufford bijeen gekomen, waar besloten werd de coupe Lyautey voor het seizoen 19481949 aan Nederland toe te kennen. In beginsel werd Zuid-Slavië tot de internationale federatie toegelaten. Het vraagstuk van de weder- toelating van Japan zal besproken worden op het congres, dat in October 1950 te Barcelona wordt gehouden. Portugal zal als lid kunnen toetreden na de fusie van de thans bestaande twee Portugese nockeybonden. Het internationaal hockeytournooi te Barcelona zal worden gehouden van 29 October tot 4 November 1950, waarbij ech ter geen enkele titel op het spel zal staan. De eerstvolgende bijeenkomst van het be stuur is vastgesteld op 16 April 1950 te Parijs. Boksen Wedstrijd met dodelijke afloop Wederom heeft zich in Italië een ongeval met dodelijke afloop voorgedaan. De twintig jarige Italiaan Rino Bettola is na een wed strijd naar het ziekenhuis van Saroma overgebracht en daar overleden. De politie en de sportautoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Rino Bettola is de tiende bokser, die sedert Januari van dit jaar op deze manier het leven verloor- werk zijn opgedaan, meent men te kunnen concluderen, dat langs deze weg zeker 80 procent nog voor de gemeenschap gered kan worden. De rest zal, voorlopig althans, naar verbeteringshuizen en tuchtscholen moeten worden afgevoerd. In verschillende landen, zoals Italië, Griekenland en Polen, zijn op dit gebied reeds zeer hoopgevende resultaten geboekt en ook in het Franse plaatsje Moulin-Vieux in de Isère function- neert sedert geruime tijd al zo'n kinder gemeenschap, waarvan de behuizingen en de school door de voormalige boefjes zelf werden gebouwd. Ook Oostenrijk heeft zo'n „kinderrepubliek". Dank zij de steun van de Unesco zal dit prachtige werk nu aanmerkelijk kunnen worden uitgebouwd: ter redding dezer slachtoffers van de oorlog en ten dienste van de maatschappij. Opheffing van de N.I.W.O. gevraagd A.N.W.B., K.N.A.C. en E.V.O. hebben onder de aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gebracht dat er huns inziens geen enkele reden meer is om het Nederlandse grensoverschrijdende vervoer aan beperkingen te onderwerpen. De minister bepaalde in 1945, dat ieder een die goederen wil vervoeren naar het buitenland, in het bezit diende te zijn van een vergunning, afgegeven door de Neder landse Internationale Wegvervoersorgani- satie (N.I.W.O.). De N.I.W.O. int per jaar een zeer groot bedrag aan retributies 250.000, Adressanten verklaren dat er geen enkele wetsbepaling of algemene maatregel van bestuur te vinden is, welke de minister machtigt deze retributies te doen innen. Tenslotte wijzen adressanten erop, dat de minister steeds weer de N.I.W.O. in de gelegenheid stelt om allerlei bemiddelings werkzaamheden op zich te nemen, waar aan bij de oprichting van de N.I.W.O. niet werd gedacht, welke werkzaamheden ech ter een onderdeel vormen van het arbeids terrein van de bestaande organisaties. In geen enkel ander land in Europa wordt door de overheid het bedrijfsleven ge dwongen zich bij een organisatie te ver voegen, indien dit bedrijfsleven zelf zijn eigen service-organen heeft geschapen, zo dat men de minister verzocht ook ten deze maatregelen te nemen. Het uitvoerend comité van de liberale wereldunie, dat in Wiesbaden besprekingen voerdeheeft besloten dat het liberaal wereldcongres in 1950 in Duitsland bijeen zal komen. De voorzitter van het comité Salvador de Madariaga in gesprek met de penningmeester Franz Bluechner tijdens de bijeenkomst in Wiesbaden. Indien Parijs ermee accoord gaat, zou Washington wellicht bereid zijn er een streep onder te zetten De kwestie van de ontmanteling dei- Duitse zware industrie, die een tijdlang wat uit het brandpunt der publieke belangstel ling geraakt was, is ineens weer actueel geworden door het protest, dat de Westduit- se kanselier dr. Adenauer bij de Westelijke bezetters heeft ingediend. Dat protest Adenauers eerste regeringsdaad richt zich tegen de voortzetting der ontmante ling in krasse termen en stellig was het moment voor zulk een actie goed gekozen. Zowel in Amerika als in Engeland wint namelijk de laatste tijd de gedachte veld, dat het ook met het oog op de eigen be langen niet raadzaam zou zijn, nog meer machines in Duitsland uit te schake len en fabrieken te sluiten. Zou dit toch gebeuren, zo menen vooraanstaande econo men, dan zou Duitsland nimmer meer zich zelf bedruipen kunnen en als „een gevaar lijke zweer" het economisch herstel van Europa blijvend onmogelijk maken een mening, die momenteel ook door vele re geringspersonen „op het hoogste niveau" in Washington en Londen gedeeld schijnt te worden. Een redacteur van „Newsweek" is dezer dagen in het Roergebied poolshoogte gaan nemen van de stand der ontmanteling en de mening der betrokken arbeiders en fa- brieksdirecties. Hij bezocht onder meer de Thyssenhiitte bij Hamborn, de grootste staalfabriek van Europa, waar voor de tweede wereldoorlog jaarlijks 2,3 millioen ton staal geproduceerd werd, doch waar men thans urenlang kan ronddwalen tussen verlaten machinehallen, een chaos van half-gedemonteerde apparaten, wegroesten- de monster-walsen en uitgedoofde smelt ovens. Hij vernam, dat experts van alle voor herstelleveranties in aanmerking komende landen bij herhaling de fabrieksuitrusting geïnspecteerd hebben, maar dat geen van hen iets van de outillage had willen aan vragen. De zaak is, dat een ontmantelde staalfabriek nagenoeg waardeloos is en bij Thyssen geloofde men dan ook algemeen, dat de ganse apparatuur tenslotte wel als schroot en oudroest verkocht zal moeten worden. „Hun verdiende loon", zal menigeen zeg gen, maar er zit helaas meer aan dit pro bleem vast. Als het Thyssen-bedrijf naai de oudroesthoop verdwijnt, betekent dat veertienduizend werklozen meer in Ham born, waardoor, de gezinsleden meegeteld, alleen in deze plaats 40.000 mensen brode loos worden. Slechts enkelen van hen zul len er in slagen een nieuwe baan te vinden: vele anderen worden Waarschijnlijk een willige prooi voor de communisten, die reeds van Oost-Duitsland uit ijverig in dit troebele Roer-water aan het vissen zijn geslagen, zoals zij overal elders in de ont- mantelingsgebieden de sociale onzekerheid uitbuiten. In het voorjaar hebben de Duitsers even hoop gehad op een gunstiger ontwikkeling. Dat was toen een ECA-commissie na een uitgebreide studie ter plaatse aanbeval, om 167 van de daarvoor aangewezen Westduit- se fabrieken niet te ontmantelen. In April kwamen Amerikanen, Britten en Fransen toen overeen, 159 van deze fabrieken intact te laten, maar de acht grootsten, inclusief Thyssen, bleven toch op de lïquidatïelijst staan, terwijl er nog zes andere chemische concerns aan werden toegevoegd. Al spoedig bleek echter dat een en ander niet voldoende was om de Duitse economie op gang en de mensen aan het werk te houden. De Duitsers hebben dan ook op alle manieren geprobeerd om de uitvoering van dit accoord zoveel mogelijk te sabote ren. Men herinnert zich, dat de Britten in hun zóne zelfs troepen hebben moeten ge bruiken om de ontmantelingswerkzaam heden doorgang te doen vinden. De volle dige uitvoering van het April-program nu zou niet eens de handhaving van de huidige Westduitse staalproductie (11 millioen ton) mogelijk maken en de Duitsers voeren aan, dat hun gebied, met een ongeveer even grote oppervlakte, bevolking en landbouw areaal als Groot-Brittannië, ook even veel staal moet kunnen produceren als dat land (15 millioen ton) om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Men krijgt de indruk, dat Engeland zich tegen de Amerikaanse verlangens om de ontmanteling geheel stop te zetten of op nieuw drastisch te bekorten, niet verzetten zou en dat alleen Frankrijk zich daartegen hardnekkig blijft verzetten. Parijs betoogt, dat staken der ontmanteling op dit ogen blik Duitsland een tweemaal zo grote in dustriële capaciteit zou laten, als Frankrijk thans bezit en daarvoor kan men aan de Quai d'Orsay na de dure les van twee we reldoorlogen vooralsnog niet erg warm lopen zelfs niet, indien de belangen van de rest van Europa zulks wenselijk maken. Nu zijn de Amerikanen achter de schermen al lang bezig de Fransen op dit stuk tot an dere gedachten te brengen, maar dat schijnt vooralsnog niet veel succes te hebben en tot openlijke sommaties aan Parijs heeft het State Department het uit révérence jegens de Gallische bondgenoot tot nog toe niet willen laten komen. Doch het recente protest van Adenauer zou wel eens een welkome aanleiding kunnen zijn, bij voorbeeld voor het Amerikaanse Congres, om de Fransen ten deze wat openlijker on der pressie te zetten. Temeer, omdat de Duitsers blijkens hun jongste toezeggingen bereid zijn om alle herstelbetalingsaanspra ken volledig uit de lopende productie te honoreren, als zij hun fabrieken behouden mogen. Geduwd in de gracht Er stond gistermiddag een bakfiets met oud papier op de Bakenessergracht. De eigenaar daarvan wilde er een pak papier af lichten, deed dit ook, maar door deze plotselinge verandering van lading kiepte de wagen en wipte al vallend een passe rende wielrijdster in de gracht. Het slacht offer kon ongedeerd weer op het droge worden teruggebracht. Haar fiets ook. maar een tasje met twintig gulden werd niet meer teruggevonden. Het dochtertje van mevrouw M. E. S.. dat achterop de fiets-had gezeten, was reeds van de fiets gevallen, vóór deze in het water reed en liep even min letsel op. ACHT JAAR VOOR KRIMINAL- SEKRETaR Conform de eis veroordeelde het Bijzon der Gerechtshof te -Amsterdam de 42-jarige Duitser H. Ehlscheid tot 8 jaar gevangenis straf. De verdachte was werkzaam bij de Si- cherheitspolizei in Vught en heeft in het kamp een gevangene mishandeld. In begin 1945 kwam hij in Amsterdam bij de S.D. Hij hielp mee bij het afzetten in Halfweg van een fusilladeplaats, waar tien gevange nen werden doodgeschoten na een aanslag op de spoorbaan. Op 11 April 1945 schoot hij twee inwoners van Laren dood. Zaterdag is de décorwagen van het ge zelschap van Toon Hermans, op de terugreis van Eindhoven, op de grote verkeersweg nabij Zaltbommel door een vracht-auto aan gereden. De aanhangwagen met attributen, costuums en décors werd gegrepen en gro tendeels vernield. Er waren geen persoon lijke ongelukken. Nederlandse journalistenfederatie zal wellicht uit I.O.J. treden Het bestuur der Federatie van Neder landse Journalisten heeft aan de federatie- raad voorgesteld te besluiten, dat de fede ratie uit de I.O.J. (International Organisa tion of Journalists) zal treden. Ter moti vering van dit voorstel wijst het federatie bestuur er op, dat steeds duidelijker het streven van het te Praag gevestigde secre tariaat en van de Oost-Europese leden tot uiting komt, om de I.O.J. te gebruiken ten dienste van propaganda voor een bepaalde politieke ovei-tuiging. Dit is onverenigbaar met het algemene karakter van deze inter nationale organisatie. Aanvankelijk was het federatiebestuur van mening dat het te Brussel te houden I.O.J.-congres klaarheid zou kunnen bren gen ten aanzien van de betrekkingen tus sen de leden van de I.O.J. Dit congres dat van 23 tot 25 September zou worden ge houden, werd echter krachtens besluit van de executieve van de I.O.J., die half Sep tember te Praag vergaderde, uitgesteld tot 5 December. In deze vergadering der exe cutieve, die tegen de beslissing in van de voorzitter, de Engelse journalist Archibald Kenyon, door het secretariaat werd bijeen geroepen en niet door vertegenwoordigers der Westelijke organisaties werd bijge woond, werd onder meer besloten de wereldbeweging voor vrede, een organisa tie met een duidelijk communistisch karak ter, voor het congres uit te nodigen. Voorts aan het congres voor te stellen de Joego slavische journalistenvereniging, wegens de aan Tito verleende steun, uit de I.O.J. te stoten. Deze gang van zaken leidde er onder meer toe, dat de heer Kenyon zijn voorzit terschap neerlegde, dat de Britse journalis tenvereniging besloot onmiddellijk uit de I.O.J. te treden en dat de Algemene Belgi sche Persbond weigerde zich verder met de organisatie van het congres te Brussel te belasten. Gezien deze ontwikkeling acht het fede ratiebestuur het niet verantwoord het lid maatschap van de I.O.J. nog langer voort te zetten. (De Belgische journalistenvereniging heeft dezer dagen haar uittreden uit de I.O.J. medegedeeld). Washington verzoekt terugroeping Tsjechisch diplomatiek personeel Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de Tsjèchoslowaakse ambassade te Washington medegedeeld, dat dr. Ervin Munk, consul-generaal van Tsjechoslowakije te New York, en Jan Hor- vath, huisbewaarder van de Tsjechoslo- waakse ambassade te Washington, personae non gratae zijn bij de regering van de V. S. Hun onmiddellijke terugroeping uit de V. S. door de Tsjechoslowaakse regering is ver zocht. Volgens mededeling uit welingelichte bron is deze maatregel een represaille voor de tien dagen geleden uitgevoerde arrestatie te Praag van Samuel Meryn, een functio naris van de Amerikaanse ambassade al daar. De Tsjechoslowaakse ambassadeur, dr. Wladimir Outrata, heeft om een onderhoud verzocht met een functionaris van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken. „ORANJE" 9 NOVEMBER IN AMSTERDAM. Het m.s. „Oranje" van de „Nederland" wordt Woensdagmorgen 9 November uit Batavia in Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich ongeveer 900 passagiers. SCHEEPVAART Aagtekerk, RotterdamBrisbane 1 Nov. te Cochin. Akkrumdijk, RotterdamKey West pass. 1 Nov. Azoren. Algorab, Rotterdami Porto Alegre 1 Nov. te St. Vincent, Blitar, BataviaRotterdam 1 Nov. te Belawan. Garoet, New York—Java 31 Oct. van Bona naar Alexandrië. Hecuba, 31 Oct. van Para maribo naar Amsterdam. Johan van Olden- barnevelt. 1 Nov. van Batavia te Soerabaja. Kota Inten, RotterdamBatavia pass, 1 Nov. Finisterre. Oranje, BataviaAmsterdam 31 Oct. pass. Daeldalusbank (Rode Zee). Sala- tiga, 31 Oct. van Batavia naar Rangoon. Sibajak, RotterdamKaapstad 31 Oct. van Las Palmas. Sloterdijk, New YorkJava 31 Oct. te Singapore. Tabian, Amsterdam—Java 31 Oct, te Port Said. Waterman, Batavia Rotterdam pass. 31 Oct. Algiers. Zuiderkruis, RotterdamBatavia pass. 31 Oct. Gibraltar. Gouden horloges uit Zwitserland Grote partijen naar ons land gesmokkeld De douane-recherche te Amsterdam heeft ontdekt dat de laatste maanden gou den horloges, vulpenhouders en andere kostbare gebruiksvoorwerpen via België uit Zwitserland naar ons land zijn gesmok keld, in totaal voor honderdduizenden gul dens. De douane-recherche heeft een inval gedaan in een huis in .Amsterdam-Oost, waarin een opslagplaats van de goederen moest zijn. Aanvankelijk vonden de re chercheurs niets, maar na naarstig speuren werd een oude schuilplaats, die kennelijk tijdens de bezettingstijd was ingericht, ontdekt en daarin werden 800 kostbare gouden horloges en een aanzienlijk bedrag aan Nederlands en Belgisch geld aange troffen. Vijf personen zijn gearresteerd. Zij maakten gebruik van wederverkopers, die er voor zorgden dat de gouden voorwer pen over het gehele land werden ver- kocht. De horloges werden met zwarte valuta betaald. DUITSE JUFFROUW KOIMT STEEDS TERUG. Bij de -Amsterdamse vreemdelingendienst is op het ogenblik een Duitse juffrouw in bewaring, die reeds kans heeft gezien voor de derde maal illegaal ons land binnen te komen. Het is een vrouw van ongeveer dertig jaar, die gedurende de oorlog met de Duitse bezettingstroepen naar ons land is gekomen en relaties met een Nederlan der heeft aangeknoopt. Steeds weer tracht zij naar ons land te komen. Zij zal thans voor de kantoni-echter worden geleid en bij vonnis zal getracht worden haar het verblijf in Nederland te ontzeggen. Dit be tekent. dat haar verblijf in ons land straf baar zal zijn, zodat zij een volgende maal aan de officier van justitie zal worden overgeleverd. Zij blijft in bewaring tot 2ij weer zal worden uitgewezen. In Duitsland heeft zij een straf van de bezettingsautori teiten te goed. B. en W. van Hilversum hebben aan de raad van hun gemeente voorgesteld om aan het „Centraal Coördinatiebureau voor het Toneel" voor het jaar 1950 een subsidie van f 7000 te verlenen. Zij merken daarbij op. dat de gemeente, gezien het belang dat zij bij goede toneelvoorstellingen heeft, zich niet langer afzijdig mag houden. Dit subsidie zal in geen enkel opzicht verband houden met het aantal voorstellingen. Concertdir. Koning Den Haag. Gem. Concertzaal, Hlem. MEESTER- PIANISTEN Maandag 12 Dec. 8 uur: ALFRED Vrijdag 23 Dec. 8 uur: SMETERUN Abonnementen voor de 3 concerten A (plus belasting). Kaartverk. en plaatsbe spreken Concertbureau Alphenaar, Kruisweg 49. Velieman koopt Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal goud en zilver, etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637 - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Vergeet hen niet, die alles gaven. Geef en collecteer op KLAPROOSDAG Een Haarlemmer die iets te vragen of aan te bieden heeft plaatst een Groentje in Haarlems Dagblad. Dat is geen wet van Meden en Perzen, maar een goede gewoonte, goed omdat zij voordeel brengt. Lisse Van het goede pad Door het breken van een as reed Maandag een vrachtwagen, met stenen geladen, nabij de Lisserbrug door het ijzeren hek van het bollenland van de firma Grullemans, waarbij nog al schade werd aangericht. Ook de vrachtwagen kreeg schade. Ds. Mr. G. A. Alma Ds. mr. G. A. Alma, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Lisse heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam Zuid-West. Over pluimvee De pluimvee vereniging „Lisse en Omstre ken „houdt Woensdag 2 November een leden vergadering, waarin de heer N. J. Dol, keur meester, het onderwerp behandelt „Hoe exposeer ik mijn dieren". Zandvoort SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort zal zijn spreekuur in plaats van op Woensdag 2 November op Donderdag 3 November houden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 312 312% 242% 243% 242% 242% 188% 189% 139% Nederlandse Ford 303 Nederlandse Kabel 290% v. Berkei's Patent 120% Scheepvaart-Unie. 159% 159% Holl.Amerika Lijn 167% Deli Maatschappij 138 139% 151 152% A'dam Rubber 139 141% Ned. Handel Mij. 162% N.-I. Handelsbank 103 Billiton My. II 299 Meld U aan bij het NEDERLANDS OORLOCSCRAVEN COMITÉ Of waar te Uwer plaatse het Klaproos-affiche hangt DEKENS-BEDSTELLEN Ontvangen fabriekspartij dekens m kleine foutjes, gr. maten' f 9.95, f 15.85, f 21.90, alleen voor parti culieren en inrichtingen (niet voor de handel) An- ti-rheuma lakens zeer gr. maten f 10.70. Bedstellen 3-dlg. f 48. Verkoop deze week van 10-5 uur. TA- PIJTHANDEL „MARO", N.V., Gebouw de Nijver heid. Jansstraat 85 (bij Gr. Markt). Haarlem. WONINGRUIX. Twee huizen voor één Aangeb 2 ruime bovenhui zen, elk 5 kamers, keuken, balcon, één centrum, één buitenkant der stad, riant uitzicht, nieuwbouw met badcel, huur f 5 en f 6 per week. Gevraagd: vrije wo ning, 6 kamers, met telefoon voor- en achter tuin en ga rage,. Brieven no. 4295. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15 Donderd. 3 November, 8 uur: EMMASTR. 18. Tel. 21826. tegenover Kathedraal L vaart Med. Gedïpl. Haarspecialiste Bestrijding Haaruitval en Roos. Bevordering v. d. haar groei door spec, massage en mech. prima, pas gereviseerd bestraling. Beh. uitsluitendloop: 2 a 10. Te zien Zonne- DROGE SIGAREN! Overzichtelijk geëxposeerd m onze speciale eleg. ver warmde droogvitrines. Alle modellen. - Alle prijzen. De beste merken! U slaagt altijd en.... goed! Sigarenmagazijn TOKO BAKOE WAGENWEG 98. Tel. 1G839. Wij verzenden accijnsvrije cigaretteft naar Indonesië. Particulier vraagt te koop: Brieven met omschrijving en uiterste prijs no. 4293. Leef in een gezellige sfeer! Voor prima meubelen, bed den, dekens, vloerbedekking haarden, enz. tegen lage prij zen op gemakkelijke betaling v. VEEN, Zijlweg 26—28 De grootste keuze, de laagste prijzen. De zaak waar U met vertrouwen koopt. Heden als bijzondere aanbieding: Zware wollen karpetten, grote maten f 69. Zuiver wollen dekens 190 x 230 f 22.50 SCHAGCHELSTRAAT 19c - HAARLEM Speciaalhuis in tapijten A NIEUWE TECHNIEK NIEUWE VISIE M w *fcni,rtlg tNI WASSENAAR geeft „PUBLICO" zegels in beide zaken bij elk artikel Uitsluitend bij betaling aan de cassa's JANSWEG 17 t/o Station KRUISSTRAAT 22 HAARVERVEN (NATUURGETROUW EN DISCREET) SALON HOFFMANN MIDDENWEG 126 - TEL. 22202 - HAARLEM-N. Gevraagd te Haarlem. Heemstede of Bloemendaal vrij huls, bev. 2 kamers en suite, 3 slaapk., keuken. Aangeb. flat te A'dam-Z. bev. 2 grote kamers en suite, 3 slaapk., badk., grote keuken. 2 zolderk. Tel. aanw. Brieven no. 4285. UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN? Laat U het ons even weten! Bijvullen en vernieuwen met Javakapok in één dag retour GROTE HOUTSTRAAT 103 - TELEFOON 11485 v htSt Sneeuwwit komt uil de fabriek van de bekende Klokzeep I 'üitSI" bevat Sporex legen geelzucht der u ZEEPPOEDER ft

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3