3 Voorlopige constitutie der Indonesische federatie Dinsdag 1 November 1949 3 De 9 Muzen „Handvest van een staat van republikeins-federatieve structuur, tot grondslag hebbend de erkenning van God, van humaniteit, nationaal besef, democratie en sociale rechtvaardigheid 's-GRAVENHAGE. 31 October. „Wij, volk van Indonesië, sinds tientallen jaren liecht verenigd 111 de strijd om de onafhankelijkheid, in blijvende vastberadenheid voornemens het recht te laten gelden om als vrije, souvereine natie te bestaan. Thans door Gods zegen en door zijn genade tot dit gezegend en heilig moment in onze geschiedenis gekomen. Regelen mits deze onze onafhankelijkheid in een Handvest van onze staat van republikeins-federatieve structuur, hetwelk tot grondslag heeft de erkenning van de almachtige Godheid, van humaniteit, natio naal besef, democratie en sociale rechtvaardigheid. Teneinde in de maatschappij en in de volkomen souvereine rechtstaat vrij-Indonesië het geluk te verwezenlijken van welvaart, vrede en vrijheid." Aldus luidt de preambule van de Zaterdag door de beide delegaties van B.F.O. en republiek geparafeerde voorlopige constitutie, waarvan hieronder een samenvatting der belangrijkste bepalingen volgt: 'few)'-, f k \iv''dp 1 0;BQfiNEC©>/ rk j -Troot [bTllitoni jMADOERA^ -y t Daerah grenzen f—H Niet federaal gebied I? '""•-i Federaal gebied 1=K0TA WAR1N6IN |CART0-4920 De deelgebieden In artikel 2 worden de deelgebieden op gesomd: „De republiek der V.S.I. omvat het ge hele gebied van Indonesië zijnde het ge zamenlijk gebied van: a) de negara republik Indonesia, met grondgebied volgens de status quo als ver meld in de Renville-overeenkomst van 17 Januari 1948: de negara Indonesia-Timoer; de negara Pasoendan, met inbegrip van het federal district Djakarta (Batavia); de negara Djawa Timoer; de negara Madoera; de negara Soematera Timoer, met dien verstande, dat de status quo van Zuid- Asahan en Laboeran-Batoe met betrekking tot de negara Soematera Timoer wordt ge handhaafd; de negara Soematera Selatan; b) de zelfstandige staatkundige een heden: Djawa Tengan; Bangka; Belitoeng; Riau; Kalimantan Earat (daerah Istimewa); Dajak Besar; Daerah Band jar; Kalimantan Tenggara; Kalimantan Timoer; welke deelgebieden zich in vrije zelfbe schikking in het federatieve verband van de republiek der Verenigde Staten van In donesië verenigen op voet van het bepaalde in deze constitutie, alsmede; de overige gebieden van Indonesië, die geen deelgebieden zijn. De nationale vlag zal zijn de rood-witte vlag, het volkslied ..Indonesia Raja" en de nationale taal de „Bahasa Indonesia". Verder worden de algemeen menselijke rechten en vrijheden uitvoerig omschreven. De regering De zetel van de regering is gevestigd ter hoofdplaats Djakarta (Batavia). De presi dent is hoofd van de staat en wordt gekozen door de gevolmachtigden van de regeringen of besturen der deelgebieden, die hierbij naar eenstemmigheid streven. De president wijst in overeenstemming met de gemachtigden der deelgebieden drie formateurs aan. Overeenkomstig de aanbe veling der drie formateurs benoemt de president een hunner tot minister-president en benoemt hij de overige ministers. De volksvertegenwoordiging, vertegen woordigende het gehele Indonesische volk, bestaat uit 150 leden. Het aantal leden van de negara Republik Indonesia bedraagt de helft van het totaal aantal leden uit de overige gebieden van Indonesië. Bij de verdeling van de aantallen af te vaardigen leden over de overige deelgebie den wordt uitgegaan van de verhoudingen van de zielenaantallen der bevolkingen. De wijze waarop de afvaardiging van leden naar de volksvertegenwoordiging wordt tot stand gebracht, wordt geregeld door de deelgebieden. Waar zulke afvaardiging niet kan ge schieden door middel van zo algemeen mo gelijke verkiezingen kan zij tot stand wor den gebracht middels aanwijzing der leden door de volksvertegenwoordigingen der be trokken gebieden, waar zodanige volksver- tegenwoordigingen aanwezig zijn. De Chi nese, Europese en Arabische minderheids groepen zullen in de volksvertegenwoordi ging met onderscheidenlijk tenminste negen zes en drie leden vertegenwoordigd zijn. In dien deze aantallen door de afvaardiging niet worden bereikt, zal de regering van de V.S.I. aanvullend vertegenwoordigers dier minderheden benoemen. De regering doet binnen een jaar na inwerking treden van de voorlopige constitutie in geheel Indonesië vrije en geheime verkiezingen houden voor de samenstelling van een algemeen ge kozen volksvertegenwoordiging. De regering wijst onverwijld een gede legeerde in Nederland aan, die in af wachting van nadere voorzieningen na mens haar de bestuursbevoegdheden uit oefent welke voor de overneming der sou- vereiniteit worden uitgeoefend door Neder landse organen in Nederland. Voor een nieuwe stofzuiger of reparatie gaat U naar een zaak met oude reputatie! Stofzuigerhuis „RITSA" Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 - t/o Luxor ,Voor alle merken onderdelen voorradig. (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De wereld heeft geen wachtkamer" (A. T. G.), 8 uur. Gebouw Nas- sauplein 8, Theosophische vereniging „Het overwinnende leven", 8 u. Palace: ,,'t Zal je gebeuren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Donker Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ergens in China", 18 j„ 2.30, 7 en 9,15 uur. City: „Ditte. een mensenkind", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Triomf der doodskoppen", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Fietsendie ven", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 2 NOVEMBER Concertgebouw: Nederlandse Vereniging van spiritisten „Harmonia", Allerzielenher- denking, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Positie der deelgebieden Omtrent de verhouding van de V.S.I. tot de deelgebieden zegt de grondwet, dat de federatie bestaat uit „onderling gelijkwaar dige cn gelijkgerechtigde deelstaten", dat bij de voltooiing van de federale structuur als leidend beginsel geldt, „dat de langs democratische weg in vrijheid uitgesproken wensen der bevolkingen van de betrokken gebieden beslissend zijn voor de door die gebieden uiteindelijk in de federatie in te nemen status". Wijziging van het territoir van enig deel gebied, alsmede toetreding tot, dan wel aansluiting bij een bestaand deelgebied kunnen slechts geschieden volgens bij fede rale wet te stellen regelen met eerbiediging van het hierboven genoemde beginsel, met de instemming van het betrokken deelge bied. De inrichting en bewindvoering van de deelgebieden zullen democratisch zijn, in overeenstemming met de in deze consti tutie neergelegde beginselen. Nieuwgevormde negaras behoeven erken ning bij de federale wet. De federale wet zal de status van negara weigeren aan ge bieden, die niet in staat worden geacht de rechten, bevoegdheden en verplichtingen van een negara uit te oefenen en na te komen. De staatsregelingen der negaras zul len aan de onderscheidene volksgemeen schappen binnen hun territoir het recht op een eigen volksbestaan waarborgen en de mogelijkheid scheppen tot staatkundige verwezenlijking daarvan door regelingen betreffende de democratische organisatie dier gemeenschappen in autonome daerahs. De staatsregelingen der negaras kunnen niet in werking treden dan na beoordeling door de federale regering, weshalve zij zo spoedig mogelijk na de totstandkoming door de regering van de negara dienen te worden aangeboden aan de federale rege ring. Buiten-federaal gebied Omtrent de positie van de zelfstandige staatkundige eenheden, die niet de status van negara hebben, zegt de grondwet, dat zij bij de federale wet wordt geregeld. Het bewind over de gebieden buiten het terri toir van enig deelgebied, alsmede over het federaal district Djakarta, wordt gevoerd door de organen der V.S.I. volgens ry^der bij federale wet te stellen regelen. De daarvoor in aanmerking komende deelgebieden kunnen met instemming van hun regering of bestuur bij die bewindvoe ring worden ingeschakeld. Ten aanzien van de bevoegdheidsverdeling tussen de V.S.I. en de deelgebieden wordt gesteld, dat „de deelgebieden gerechtigd zijn tot een zo groot mogelijk aandeel in de uitoefening van de federale overheidszorg door hun eigen organen". Wensen de V.S.I. de medewerking van de deelgebieden tot de uitvoering van de fede rale regelingen, dan zijn zij verplicht die medewerking te verlenen. De grondwet zegt, dat da bestaande zelf- besturende landschappen worden erkend. De regeling van hun positie behoort tot de taak en bevoegdheid van de betrokken deel gebieden. De strijdkrachten De grondwet schrijft voor dat de strijd krachten van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië worden gevormd door vrijwillig dienenden en dienstplichtigen. De federale wet regelt de verplichte dienst in de strijdkrachten. De regering heeft het bestuur over de defensie. De president is opperbevelhebber doch de regering kan zo nodig de strijd krachten stellen onder een algemeen bevel hebber waartoe de minister van Defensie kan worden aangewezen. De deelgebieden hebben geen eigen strijdkrachten. Voor bijzondere gevallen kunnen voor verzekering der openbare orde, rust en veiligheid door de regering van de V.S.I. strijdkrachten ter beschikking worden ge steld van deelgebieden welke onder gezag der regering blijven. Nieuwe aanwinst voor de K.L.M. in Indonesië. Op Schiphol arriveerde dezer dagen een Catalina-amphibievliegtuig voor de K.L.M., dat in Indonesië gebruikt zal worden voor het luchtverkeer tussen de eilanden. Tussen de wielen van het landingsgestel ziet men de scheepskielwaarop het toestel start en „landt" wanneer "het als vliegboot gebruikt wordt. Onderhandse staatslening van f 500 millioen De minister van Financiën heeft met de rijksfondsen en -instellingen een onder handse geldlening gesloten van vijfhonderd millioen gulden. Hiervan is geplaatst bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds 113 millioen, de Rijksverzekeringsbank 80 millioen, de Rijkspostspaarbank 190 millioen en bij de Postcheque- en Giro dienst 117 millioen. De lening wordt aan gegaan tot de koers van 100 procent. De rente bedraagt 33,i procent per jaar. De looptijd is ten hoogste 50 jaren. Op 1 November van elk jaar wordt een gedeelte van hel uitstaande bedrag aflos baar gesteld. De Marva vierde haar eerste lustrum „De Marine Vrouwen Afdeling „Marva", het jongste kind van de marine, is een be langrijke rol gaan spelen in het marine gezin", verklaavde de staatssecretaris van Marine, schout.-bij-nacht H. C. W. Moor- man Maandagmiddag in de oude Aiiexan- derkazerne te 's Gravenhage voor een carré van 300 jubilerende Marva's. „Het is nu bewezen, dat het corps levensvatbaar heid bezit. Dat is te danken aan de goede leiding en aan de werklust en het enthou siasme van de leden van het corps." In aanwezigheid van tal van hoge marine- en legerautoriteiten, reünisten en familie leden der Marva's paradeerden de marine- meisjes op muziek van de Marinierskapel en maakten een mars door de stad. In de Dierentuin was er een thee voor het corps en de reünisten en later een feestelijke maaltijd. De commandante van de Marva, hoofdofficier mevrouw H. van Slooten, recipieerde in de namiddag in het Departe- ment van Marine. Credietverlening aan kleine industrieën? In Leeuwarden heeft drs. J. F. Posthuma, president-directeur van de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel, een rede gehouden over de economische ontwikkeling van ons land. Beziet men het financieringsvraagstuk, dat voortvloeit uit het kapitaalverlies gedurende de oorlog, dan kan gezegd worden dat men geduren de een periode van 20 jaar in Nederland extra zal moeten investeren een bedrag van ten naaste bij zeven milliard 500 millioen gulden, zo zeide hij. De financieringsvraag stukken zijn dus in hoofdzaak investerings vraagstukken en om die problemen tot een oplossing te brengen is één ding nodig, na melijk sparen, in het bijzonder voor het verschaffen van risico-dragend kapitaal. Ook zal men volgens spreker, zodra dit mogelijk is, de fiscale politiek moeten wij zigen, zodat meer kapitaal dan nu het ge val is, uit de grote vermogens en de hoge inkomens naar de risicodragende sector kan vloeien. Een onderdeel van het industrialisatie- vraagstuk noemde hij de zorg voor de klei ne ondernemingen. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk met de provinciale autoriteiten omtrent de ontwikkeling van die kleine industrieën van gedachten te wisselen, daar de Herstelbank van menint is, dat wanneer de diverse provincies een garantie geven, men tot credietverlening kan overgaan. Het huldeblijk, dat Friesland in de afge lopen zomer bijeenbracht voor de Noord en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, zal op de dag, waarop de N.Z.H.R.M. 125 jaren bestaat, in het Provinciehuis te Leeuwarden aan hel bestuur van de maatschappij worden overgedragen. Het huldeblijk zal bestaan uit een bedrag van 50.000 gulden, bestemd voor twee nieuwe motoren in de te Oostmahorn gestationneerde reddingboot „Insulinde". Nog zo zot niet. De in de maand October te Aalst in België gehouden internationale wedstrijd voor poppenspelers werd gewon nen door dc enige Nederlandse deelnemer, het theater ..In den vroeden zotscap" van Henk Zoutendijk en Marja van Bergen (Den Haag>. Zij behaalden de eerste prijs met hun vertoning van Ibsens „Peer Gynt". Ballade. De Engelse filmmagnaat, sir Alexander Korda. heeft een plan ontworpen voor de uitwisseling op grote schaal van Engelse en Duitse films. Om te beginnen wordt „Ballade van Berlijn" in Londen na gesynchroniseerd. Albert van Dalsum speelde „De Moord in de Kathedraal' Monument van innige versobering „Ik zoek het klassieke in de litteratuur, ik ben koningsgezind in de politiek en katholiek van godsdienst" ziehier on geveer het devies van de in Amerika ge boren, met de Nobelprijs voor letterkunde onderscheiden Engelse dichter T. S. Eliot, met wiens merkwaardige drama in me trisch vrije, doch door een strak rhythme gebonden verzen „De Moord in de Kathe draal" de zestigjarige Albert van Dalsum een tournée door het land is begonnen ter viering van zijn jubileum als acteur. Maandagavond waren de leden van de ver eniging Geloof en Wetenschap in de ge legenheid om in de Haarlemse Schouw burg de voorstelling door het Amsterdams Toneelgezelschap dezer verbeelding van de strijd en martelaarsdood in het jaar 1170 van Thomas Becket, aartsbisschop van Canterbury, bij te wonen. Men dient deze keuze om verschillende redenen ho gelijk te respecteren, al ware het slechts omdat Van Dalsum nimmer een geheim van zijn geloofsovertuiging heeft gemaakt. Dat de jubilaris zich niet tevreden wilde stellen met het behalen van een voor de hand liggend succes, doch de kans aan greep om zijn kunst op een hoog niveau te dienen, stemt tot bijzondere blijdschap, welke dramatologische bezwaren men te gen dit stuk koesteren kan. Eliot probeerde met zijn vijftien jaar geleden geschreven „Moord in de Kathe draal" niet alleen om de tragedie in verzen te laten herleven, doch tevens om de ver loren geraakte eenheid tussen Christelijke levenservaring en dramatische vorm, die toch in de begintijd van het toneel bestond, zo ver mogelijk te herstellen. Hij volgde daarbij een zeer persoonlijke gedragslijn door middeleeuwse religieuze opvattingen met moderne denkwijzen te vermengen en door de avonturen (zo men wil: be proevingen) van de geest door middel van visueel waarneembare personages weer te geven. In een van zijn altijd belangwek kende boeken verdedigde hij een stelling, die deze méthode zo goed_ als geheel ver klaart, namelijk dat ook de lyrische poë zie in wezen dramatisch is. Hier trachtte hij het omgekeerde te bewijzen. Bovendien toont Eliot zich in al zijn geschriften een verwoed tegenstander van de romantiek, dank zij welke houding hij er in slaagde zijn kijk op de geschiedenis vrij te houden van gekleurde verdichtselen. Zijn streven is actueel en behelst een prijzenswaardige poging 0111 het toneel aan de nog steeds toenemende verburger lijking en kleingeestige begrenzingen te ontrukken. Maar Eliot mist een kardinale kwaliteit: hij is geen geboren schrijver voor het theater. Voorlopig zijn vele van zijn onderzoekingen, vastgelegd in schit terende essays, belangrijker dan zijn pres taties. Zijn werk verschijnt aan de toe schouwers als een mengsel van incon- jruente bestanddelen. Men vindt er geen eenheid van stijl. De vorm doet denken aan de klassieke tragedie, vooral door het gebruik van koren ter vertolking van de stemming en de inhoud heeft veel weg van een ouderwets mirakelspel, speciaal door het voorstellen van de tegenspelers door abstraheringen naamloze ridders, priesters en verleiders. Het conflict bestaat slechts in een gedachtenwereld, wordt be sproken en toegelicht, maar openbaart zich niet in de handeling. Vandaar dat men de enige werkelijke persoon in het stuk, dat op een dramatische monoloog met beurtzangen gelijkt, nauwelijks als een karakter kan beschouwen, althans niet in de theatrale zin van het woord. De eenvoud in de vertolking van de rol van de aartsbisschop door Albert van Dalsum was inniger en waarachtiger, dan die welke Eliot bij het schrijven zocht te bereiken. Laatstgenoemde bracht het niet verder dan een zinrijke imitatie. Maar in deze Van Dalsum kon men van ganser harte geloven. Zijn preek (een intermezzo tussen de beide bedrijven) was een won der van innerlijke bewogenheid in de to neelspeelkunst. Over zijn mise-en-scène moet het oordeel verdeeld zijn. Uitstekend was het tafereel met de verleiders, zowel door het toepassen van suggestieve licht effecten bij deze manifestatie van inner lijke strijd, als door de rijmende gebaren taal. Minder gelukkig vond ik de opstel ling van de koren. Johan Fiolet, Paul Huf, Louis van Gas teren en Ben Groenier (merkwaardig ge noeg valt him volgorde in het programma samen met die van mijn waardering) wa ren zowel de ridders als de verleiders een prachtige inval om voor deze figuren dezelfde spelers voor te schrijven blonken uit in het amusante tafereel, waarin zij voor het doek met hun geraffi neerde drogredenen als een soort advoca ten van de duivel optraden. Van de koorzegsters moet alleen Elise Hoomans worden genoemd, die in diepte van beleving op een bescheidener plan Van Dalsum evenaarde. Haar dictie was helder als een klaroenstoot of geladen met sombere voorgevoelens, al naar de situatie vereiste. Haar gehele wezen scheen opgenomen in de sfeer van het verhevene, zonder een ogenblik haar menselijkheid prijs te geven. De anderen voldeden ta melijk wel, met uitzondering van Antoi nette de Visser, die zowel door houding als voordracht beneden de maat van het „Het samenspel van ziel en lichaam" Voor de Kennemer Kring van vrienden .•an de Amcrsfoortse School voor Wijs begeerte hield Zondagmiddag prof. dr. H. M. J. Oldewelt een boeiende voordracht, welke hij „Het samenspel van ziel en lichaam" had jenoemd. De ziel beschouwde spreker als het levende tegenover het levenloze. Moeten wij hierbij aan een tweetal denken? Deze vraag heeft de philosophic sinds onheugelijke tijden bezig gehouden. Maar noch de Monistcn noch zij. die in uitgesproken tweetalligheid de oplos sing meenden le vinden, hebben op de duur bevrediging kunnen geven. Spieker kwam ertoe, te veronderstellen dat dc gehele vraag of het een eenheid dan wel een veelheid is, langs ons probleem heen gaat. net als de beantwoording van de vraag over de kleur van een voorwerp binten het bereik van een blinde ligl. Prof. Oldewelt gaf ook het beeld van de zwaartekracht, die de voorwerpen in een bepaalde richting, na melijk naar het middelpunt der aarde trekt, zonder dat ze er ooit zullen komen, want de aaide, zelf oorzaak van het val-phenomeen, zit er tussen en is ook oorzaak, dat het onderweg-zijn een blijvende toestand wordt, zonder dat het doel ooit wordt bereikt. Iets dergelijks zou kunnen gelden voor lichaam en ziel: een eenheid die op weg is naar een tweeheid, maar daar nimmer aan toe komt, tenzij bij de dood. Dergelijke situaties liggen ons denken niet. Ook de taal met zijn behoefte aan klare grenzen leidt ertoe dat we alleen een wereld in brokken kunnen bespreken en de werke lijkheid in zijn geheel ons ontglipt, aldus spreker. Meestal achten wij die ook niet be langrijk, maar in problemen als massa psychose, en psychische geneeswijze voor lichamelijke ziekten, de ziel-lichaam relatie, beseffen wij het grote belang. Als wij ons meer inlieten met dergelijke situaties, zouden we wellicht dit domein van het nog-niet' gescheidene gemakkelijker tot het onze kun nen maken, besloot prof. Oldewelt zijn voor dracht. Geloof en Wetenschap huldigde Albert van Dalsum Na afloop van de opvoering van „De Moord in de Kathedraal" werd Albert van Dalsum door de leden van Geloof en Weten schap, die gisteravond de Haarlemse schouwburg geheel vulden, staande toege juicht. Na net verstommen van deze lang durige ovatie betrad de voorzitter, mr, F. Vorstman, het toneel om de jubilaris toe te spreken en hem een geschenk aan te bie den in de vorm van een bijdrage in het studiefonds voor de zesjarige „Albert de kleine" en een kistje sigaren voor „Albert de grote". Mr. Vorstman bracht de voorstellingen in herinnering waarin Van Dalsum voor de vereniging was opgetreden en noemde de keuze van het zojuist gespeelde stuk een prachtig bewijs van het streven om het toneel te zien als een leerschool van cul tuur, gericht op de hoofdbestemming van de mens. Spreker besloot met de wens dat het Van Dalsum nog lang gegeven moge zijn om zijn kunst tot steeds hogere bloei le brengen. De jubilaris verklaarde in zijn dankwoord dat het toegewijde publiek van Geloof en Wetenschap een steun en aan moediging voor het toneel betekende. Vervolgens stelden de meeste bezoekers zich op in twee rijen in de wandelgangen van het theater, aldus een juichende ere haag vormende, waarlangs Van Dalsum zich een kwartier later naar de foyer begaf om kennissen en bewonderaars in de gelegen heid le stellen hem geluk te wensen. Hier sprak eerst deken J. Kuilman, die gewaagde van dankbare bewondering voor het veer tig jaar volgehouden werk in dienst van kunst en overtuiging. Enkele warm-per- soonlijke woorden werden daaraan toege voegd door zuster Christiana, rectrix van het nieisjeslyceum Sancta Maria, die onder meer zei: „Het zal misschien vreemd klin ken, maar u hebt ook stille aanbidsters achter de kloostermuren. Uw voorstelling van „Noach op de wateren" heeft mij leren bidden in vertrouwen. Ik zal trachten on der alle aan mijn hoede toevertrouwde meisjes liefde voor het toneel te wekken." Tot ongeveer half een bleven de leden van het gezelschap en de bezoekers, waar onder zeer vele geestelijken, in gezellig gesprek bijeen. V.P.R.O. zond kwarteeuw geleden eerste kerkdienst uit In het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Hilversum is gister avond herdacht, dat precies 25 jaar ge leden dc eerste vrijzinnig-protestantse kerkdienst over de Hilversumse zender werd uitgezonden. De zelfde spreker als een kwart eeuw geleden, prof. dr. G. J. Heering uit Leiden, ging ook deze avond in de dienst, die eveneens werd uitgezonden, oor. Prof. Heering zeide, dat toen hij 25 jaar geleden voor de microfoon zat. zich voelde als een student, die examen deed. Hij kon zich destijds niet voorstellen, dat zijn stem tot de luisteraars doordrong. Het vrijzinhlg-protestantisme heeft sindsdien door mddel van dc radio aan zijn beginsel ruime bekendheid gegeven. Mis verstanden konden worden weggeruimd en voor vele zieken was en is de radio een uitkomst. Prof. Heering getuigde van een rijke oogst, ook al is die niét altijd zicht baar. Mr. F. Vorstman, voorzitter der vereniging Geloof en Wetenschapwas gisteravond de eerste om Albert van Dalsum zijn van geschenken vergezelde gelukwensen aan te bieden. stuk bleef.Helaas was men verplicht de bui tengewoon slechte vertaling van pater Kern te gebruiken, die de strakke toon van het origineel verwisselde voor knittelrijmen en breedsprakige bombast. Het décor van Wim Vesseur mag worden geprezen, al vraagt dit spel meer ruimte, waarvoor men hem echter niet verantwoordelijk kan stellen. DAVID KONING. Voetbal Haarlems elftal speelt morgen avond tegen Velsens elftal Alle spelers van het Haarlems elftal en van het Velsens elftal, die uitgenodigd waren voor de Woensdagavond op het terrein van „Haarlem" bij kunstlicht te spelen wedstrijd, zullen van de partij zijn. Het is de derde keer. dat vertegenwoordi gende ploegen van Haarlem en Velsen tegen elkaar "spelen. Op 3 Juli 1948, toen de ploegen elkaar ontmoetten ter gelegenheid van de sluiting van de Sportweek, wonnen de Haar lemmers met 21. In het begin van Juni van dit jaar werd een wedstrijd op „Schonenberg" gespeeld, ter voorbereiding van het Velsens elftal tegen Edmonton. Na een spannende strijd leden de Haarlemmers een nederlaag van 55. Te ver wachten is, dat Haarlem morgenavond weer een overwinning zal behalen, omdat de ploeg over meer spelers uit de eerste klas kan beschikken. Toch zal Velsen zich inspannen, om voor de tweede keer een zege te behalen. Als scheidsrechter treedt op de heer N. J. Twisterling. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Haarlems elftal, doel: Van den Berg; achter: Van der Linden en Lasschuit; midden: Heyerman, Odenthal en Biesbrouck; voor: Koster, Verdam, Roozen, Smit en Groeneveld. Velsens elftal, doel: Demmers; achter: Van den Oever en Röbken; midden: Goedhart, Spaans en Stijger; voor: Deuling, Bakkum, Van Onselen, De Boer en Sterk. De Kennemer Luchtvaartclub zal voor en in de pauze van de wedstrijd een demonstra tie geven met haar „control-liners". Dit zijn motormodellen met lijnbesturing. Zij be reikten reeds een snelheid van 121 km. per uur. een officieus Nederlands record. Het officiële Nederlandse record is 114 km. per uur. Het is de eerste keer. dat de Kennemer Luchtvaartelub bij kunstlicht demonstreert. Van Bun speelt Zondag mee Kort na de aanvang van de wedstrijd Lim- burgiaMVV heeft Van Bun Zondag het veld wegens een onwillige spier moeten ver laten. Het ongemak was van lichte aard en men verwacht dat hij in een paar dagen weer volkomen fit zal zijn. Naar Van Bun vertelde heeft hij de KNVB meegedeeld, dat men voor de wedstrijd tegen België, op hem kan rekenen. Jeugdschaaktournool voortgezet De eerste ronde van de finale van het Jeugdschaaktournooi. welke onder leiding van de Schaakclub „Rolland" stond, werd ge speeld in de Haarl. Schaaksociëteit. De partij N. de Ronden—R. de Boeft werd uitgesteld. De uitslagen luiden: C. Speyers—A. Schmitz Jr. 1—0; J. A. v. d. Ende—N. Zwa- n eve ld 01. Zwemmen Wedstrijden in Den Haag Het vijf en twintig jarig bestaan van de kring Den Haag van de K.N.Z.B. is Zondag middag in het zwembad „De Regentes" ge vierd met nationale zwem- en waterpolo- wedstrijden. De uitslagen luiden: 100 meter borstcrawl heren: 1. Sindorf (Y) 1.02.6. 2. Van den Berg (HZPC) 1.02.7. 3. Rademaker (Odin) 1.03.08. 200 meter schoolslag heren: 1. Kelder (Robben) 2.46.3. 2. Sievers (IIZC) 2.55.6. 3. Bekkering (Sleutelstad) 2.57.4. 100 meter rugslag dames: 1. Geertje Wie- lema (Robben) 1.15.1. 2. Annie Veldhuyzen (Robben) 1.19.2. 3. Joke de Korte (ODZ) 1.21.2. 4. Dicky van Ekris (Robben) 1.21.8. 100 meter borstcrawl dames: 1. Irma Schuhmacher (RDZ) 1.07.9. 2. Geertje Wie- lema (Robben) 1.10. 3. Annie Veldhuyzen (Robben) 1.13.9. 100 meter rugslag heren: 1. Scheffer (DJ K) 1.14.2. 2. Arons (Robben) 1.15.9. 3. Hes- smg (DJK) 1.16. 100 meter vlinderslag heren: 1. Dikstaal (Y) 1.16.7. 2. Rademakers (Zian) 1.18. 3. Slooter (RZC) 1.20.5. 200 meter schoolslag dames: 1. Nettie Leene (Zian) 3.04. 2. Lies Bonnier (Aegir) 3.05.4. 3. Tonny Hom (Robben) 3.09.1. 5 x 50 meter borstcrawl estafette dames: 1. Zian 2.56, 2. HZPC 2.59. 3. Swift 3.03.8. 10 x 50 meter borstcrawl estafette heren: 1, HZPC 4.54.8. 2. Zian min. Schoonsprïngen dames: 1. Lenie Lanting Keller (HDZ) 67.70 p. 2. Elsje van der Horn (Y) 55.90 p. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" De H. S. V. „De Kampioen" hield Zondag ochtend haar laatste clubwedstrijd van het seizoen 1949. De uitslag was: 1. J. Steenbak ker, tijd over 35 K.M 1 uur 2 min. 43 sec. 2. C Kroezen. 3. W. Rusman, 4. A. v. d. Hof. 5. W. Stoker. 6. P. de Vries Voor het winterseizoen staat op het pro gramma training in de duinen, zo lang liet weer dit toelaat en indoortraining in een schoolgebouw. Schaken „Het Oosten" verliest De eerste ronde van de competitie van de Noordhollandse Schaakbond leverde voor de H.S.V. „Het Oosten", vorig jaar kampioen van de eerste klasse A, geen succes op. Niet dat de nederlaag tegen Aalsmeer 1 zo'n ver rassing is, neen, daarvoor is het krachtsver schil tussen beide ploegen te gering. Maar wel was het falen van de kopborde» van Het Oosten opvallend: waarschijnlijk werd slechts een half punt aan de eerste zes borden ge scoord! De voorlopige stand is 3—5 voor Aalsmeer. de vermoedelijke uitslag is Rolland gaat winnen en wel van H.S.G. II. Voorlopig staat Rolland met 3—4 voor, waar bij komt, dat de afgebroken partijen voor de Rolland-schaker gunstig staan. Heemstede is uitstekend gestart. In een wedstnjd, waarin de ploegen zeer onvolledig uitkwamen, won nen de Heemstedenaren met 6'v—3L van Bloemendaal. In de eerste klasse.B heeft Haarlem weer eens ervaren, dat een uitwedstrijd tegen Am sterdamse schaakclubs geen gemakkelijke opgave is. Voorlopig is de stand A.S.C. II— Haarlem I 3!43!j. De afgebroken partijen schijnen nog al moeilijkheden op te leveren. De ploegen denken winstkansen te hebben en dat betekent meestal een gelijk spel.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5