Reizende tentoonstelling met tips voor cadeautjes en surprises Zonder zorgen PHILIPS H00RAPPARAAT Meer industrialisatie noodzakelijk De woningnood blijft in Haarlem verontrustend stijgen KLEINE WINKLER PRINS RADIO C Kort en Bondig De man 4> Dinsdag 1 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 WINTERFEESTEN MET ONZE KINDEREN Een tajel vol grote verrassingen uit kleine dingen. In deze maand zullen op acht verschil lende plaatsen jonge en oude Haarlem mers in de gelegenheid zijn een beknopte, maar zeer aantrekkelijke tentoonstelling te bezichtigen, die vooral voor hen die zich afvragen „Wat zal ik m'n kinderen, m'n ouders of bekenden met de feestdagen voor verrassing bezorgen?" bijzonder nut tig kan zijn. Deze door de Commissie Huishoudelijke en Gezïnsvoorlichting in samenwerking met de speeltuinverenigingen, het Club- en Buurthuis, de Huishoud- en Industrie school en de Ambachtsschool georgani seerde expositie „Winterfeesten met onze kinderen" biedt een schat van ideeën en tips voor allen die over enige vrije tijd en een dosis handigheid bezitten. Maar dat laatste kan aangekweekt worden, vooral door middel van de handenarbeid- cursussen die onder auspiciën van de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting worden gegeven en waarover de gedien stige dames op de tentoonstelling, die in een aantal Haarlemse scholen en clubhui zen van speeltuinen te zien zal zijn, gaarne alle mogelijke inlichtingen zullen geven. We hebben gisteren een kijkje genomen in het huis Frans Halsstraat 7, waar de collectie ook vanmiddag en vanavond nog bezichtigd kan worden en hebben ver baasd gestaan over de vele mogelijkheden die er nog schuilen in een oude krant of wat pakpapiersnippers. Met luciferdoosjes kan een jeugdkamp worden nagemaakt, of een ameublement voor het poppenhuis, plak- en vouwwerk heeft een hond van een oud „Haarlems Dagblad" of een pop petje van karton tot resultaat. Er zijn voorbeelden van wel kostelijke, maar zeker niet kostbare dozen, of van een trekkar- retje met een langoor ervoor en er zijn patronen voor snoepzakjes en adreskaarten voor Sinterklaaspaketjes. Bovendien is een hoek ingeruimd voor de voorlichting over goede jeugdlectuur. Wethouder W. F. Happé sprak gister middag in het met kerstkransen en andere feestelijke attributen gezellig versierde zaaltje een openingswoord, waarbij ook van buiten de stad, onder meer uit Heem stede en Amsterdam belangstellenden aanwezig waren. De landelijke Commissie Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting was vertegenwoordigd door haar secretaris, de heer R. Smit Jr. Mevrouw Cremers-de 6 PRODUCTEN DER RV, GUMFABRIEK OVERSCHIE Bruyn had bericht van verhindering ge zonden. „Bij alle bescheidenheid van opzet, zo zei de wethouder, is deze tentoonstelling niettemin van grote betekenis, juist omdat zij verband houdt met het gezinsleven". De winterfeesten spelen daarin een grote rol. Zij geven aanleiding tot gezelligé din gen, tot surprises, tot versieringen. Het is belangrijk daarbij de activiteit der ge zinsleden in te schakelen. De kinderen kunnen leren zelf bij te dragen tot die feestelijke sfeer van de Decembermaand, want, zo zei de heer Happé, het moet niet zo zijn. dat de kinderen slechts profi teren van de zorgen der ouders. Zij moe ten zelf actief aan het gezinsleven deel nemen en bijdragen tot de sfeer van het gezin. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder de wens uit, dat deze kleine tentoonstelling ten volle aan haar doel 20U beantwoorden tot voldoening ook van de velen die haar hebben helpen organi seren. rijdt U alleen met een eerste klas wagen. Verhuur zonder chauffeur uitsluitend per K.M. Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12402 (Adv.) Bazar in het wijkgebouw aan de Ged. Oudegracht In de rij der grote en kleine bazars schaart zich ook de jaarlijks w eer kerende bazar in het Wijkgebouw van Wijk I der Nederlands Hervormde Gemeente, die Woensdagmiddag en -avond gehouden wordt. De hoge uitgaven voor de ziekenzorg, gezinszorg en jeugdwerk in de wijk vragen om bijzondere inkomsten. Deze hoopte men ook dit jaar uit de op brengst van de bazar te verkrijgen. De grote zaal van het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht leent zich uitstekend voor een dergelijke verkoop. Ook de spelle tjes en theetent vinden er een ruime plaats. Links wordt de „goedkope winkel" geopend met keurige jongensjasjes, meisjestruitjes met rokjes van acht tot vijftien jaar. In het midden troont de handwerktafel met vele nuttige breiwerkjes (washandjes, panlappen. baddoeken, onderkleren, babygoed) en ook heel mooie wollen babyjasjes met mutsje, meisjes pullovers, slipovers, truien. De sierhandwerken liggen weer op een aparte tafel. Huishoudartikelen en comistibles zijn er te kust en te keur evenals boeken en postpapier. Des middags zijn er spelletjes voor kinderen en 's avonds voor ouderen. De prij zen van de grote verloting kunnen des avonds worden meegenomen. De theetent verschaft ook limonade, koffie, snoeperijen en een pittig hapje. Gezelligheid viert er hoogtij, 's Avonds bij het rad van avontuur beproeft menigeen zijn geluk. De bazar wordt Woensdagmiddag door ds. G. J. Waardenburg geopend en des avonds gesloten. Mr. 3. D. 3. E. v. d. Berg voorzitter Raad van Arbeid in Dordrecht Naar wij vernemen is mr. J. D. J. E. v. d. Berg, wonende te Bloemendaal, thans directeur van het PBVO in Noordholland, benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht, ter vervulling van de vacature van mr. N. E. K. van Esveld die benoemd werd tot voorzitter van de Raad van Arbeid in Rotterdam. GROOT OPERACONCERT Donderdagavond 3 November geeft Haar lems Gemengd Koor in de Gemeentelijke Concertzaal een operaconcert met een geheel nieuw programma. Op veler verzoek wordt evenals verleden jaar het kerkkoor uit Cavalleria Rusticana ten gehore gebracht Aan dit concert werken mede de sopraan Greet Koeman en de tenor Chris Scheffer. beiden van de Nederlandse Opera. Zij zullen onder meer aria's en duetten zingen uit Faust. Paljas en Troubadour. Emmy van Eden ver zorgt de begeleiding. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. SUIKERBIETENOOGST IN DE NOORD OOSTPOLDER De in de Noord-Oostpolder verbouwde oppervlakte suikerbieten bedraagt plm. 640 ha. met een opbrengst van 23 millioen kg. bieten en 15 millioen kg. groene mas sa. De bieten zijn reeds grotendeels per schip aan de suikerfabrieken afgeleverd. De suikeropbrengst hiervan zal ongeveer 3.600.000 kg. bedragen. De groene massa bedraagt 25 ton per ha., die 137,50 per ha. opbrengt. Naast het genoemde kwan tum is nog 569 ha. suikerbieten bij pach ters verbouwd en 40 ha. op de staatsbe drijven. Geheel compleet f 175.— THEO v. AiVIERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Ook de Haarlemse bevolkingsstructuur toont dit aan Een week geleden bespraken wij de in dustrialisatie in Nederland. Aanleiding daartoe was de nota die de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer gezonden heeft, waarin hij mededeelde dat in ons land elk jaar 40.000 nieuwe arbeiders in het productieproces moeten worden op genomen. Dit feit is voor de regering aan leiding om aandacht te wijden aan de in dustrialisatie in Nederland, omdat aange nomen moet worden dat een zeer belang rijk aandeel van die arbeiders door de industrie zal moeten worden opgenomen. Wij hebben eens nagegaan hoe de be volkingsstructuur in Haarlem is. Er komen, dat zal voor ieder duidelijk zijn, meer werklieden op de arbeidsmarkt, omdat meer kinderen de leeftijd bereiken dat zij aan het werk moeten gaan dan er arbeiders afvallen doordat zij te oud wor den. Wij moeten dus eerst vaststellen hoe veel kinderen er in Haarlem zijn die in de komende jaren in het productieproces wor den opgenomen. Het aantal jongens dat thans 18 jaar is bedraagt 1135. Daarentegen werden dit jaar 619 mannen 65 jaar. Voor dit jaar geeft dit dus een verschil van 516. Voor de komende jaren zijn de cijfers: Geboren in: Verschil: 1932: 1241 1885: 632 609 1933: 1166 1886: 646 520 1934: 1178 1887: 678 500 1.935: 1245 1888: 675 570 1936: 1195 1889: 703 492 1937: 1189 1890: 765 524 1938: 1270 1891: 772 498 1939: 1256 1892: 818 438 1940: 1307 1893: 926 381 Natuurlijk kan men deze cijfers niet zon der reserve naast elkaar zetten. Als er nu 632 arbeiders zijn die in 195"0 65 jaar wor den en 1241 17-jarigen die dan 18 jaar wor den moet rekening gehouden worden met de sterftekans. Die is voor bejaarden aan zienlijk hoger dan voor jeugdige personen. Deze overweging is vooral voor de beoor deling van de cijfers over later jaren van belang. Als er nu 1307 jongens zijn van 9 jaar, is aan te nemen dat er in de komende 9 jaar slechts weinige door de dood zullen In een jaar vermeerderde het aantal urgente gevallen van 385 tot 1272, dat der onhoudbare van 60 tot 128 Nu de Distributiedienst zo goed als op geheven is, kreeg het Haarlemse Huisves tingsbureau in het gebouw in de Zijlstraat de beschikking over lokalen op de begane grond. Daar is men ruimer gehuisvest, ter wijl het publiek een betere wachtgelegen- heid heeft gekregen. Toen wij dezer dagen een kijkje namen om ons van die verbetering te overtuigen, toonden de ambtenaren zich met de ver andering natuurlijk ingenomen. Maar er werd onmiddellijk aan toegevoegd: Met een groot aantal nieuwe woningen zouden wij nog meer in ons schik zijn geweest. Daar aan zouden wij vreugde beleven, want het is troosteloos en vermoeiend werken als je bent aangewezen om problemen op te los sen en dan moet ervaren dat die aldoor in gewikkelder en moeilijker worden. De statistiek toont ook duidelijk aan dat de woningnood in Haarlem nog steeds- ver ontrustend aan het stijgen is. Een jaar geleden waren er 60 onhoud bare en 385 urgente gevallen. Nu zijn deze aantallen 128 en 1272. In dat jaar zijn er dus 68 onhoudbare en 887 urgente gevallen bijgekomen. Onder „onhoudbare" gevallen worden nu de vroegere „erepeer"-gevallen gerang schikt. Van maand tot maand stijgen de cijfers, niettegenstaande toch vele mensen gehol pen worden. In de afgelopen maand wer den 2 onhoudbare en 66 urgente gevallen opgelost. Maar er kwamen, als steeds, meer gevallen bij dan geholpen werden, namelijk 140 urgente en 5 onhoudbare gevallen- Alleen als er vele nieuwe woningen wor- 15 NOVEMBER verschijnt de encyclopaedic. BIJ DE UITGEVER UITVERKOCHT LOOSJES KAN NOG LEVEREN (Adv.) den bijgebouwd, zal over jaren het tijdstip bereikt kunnen worden waarop de balans omslaat. Eerst dan zal van verbetering ge sproken kunnen worden. Het aantal wo ningen dat in Haarlem gebouwd wordt, stijgt gelukkig van jaar tot jaar. Nu zou het onjuist zijn te denken dat de woningtoestand in Haarlem zo sterk achter uitgaat als de statistiek tot uitdrukking brengt. Zeer veel gevallen die het Huisves tingsbureau als urgent noteert, hebben al enige tijd bestaan, alleen waren zij nog niet ter kennis gebracht van het bureau. De be trokkenen hadden zich veelal nog niet tot het bureau gewend, omdat zij toch nog niet op hulp durfden hopen. Het bouwvolume voor 1950 Enkele weken geleden hebben wij mede gedeeld dat het bouwvolume voor Noord holland (exclusief Amsterdam) vastgesteld is op 2646 woningen. Daaronder zijn begre pen 1250 montagewoningen. Gedeputeerde Staten moeten dit bouwvolume over de ge meenten verdelen. In enkele bladen vonden wij de mede deling dat het gevolg van de bepalingen, die de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gemaakt heeft wat de particuliere woningbouw betreft, zou zijn, dat het beschikbare bouwvolume voor 1950 vrijwel geheel opgesoupeerd zal worden voor de particuliere bouw. Bovendien is het bouwvolume voor Noordholland voor 1950 belangrijk lager gesteld, daar voor 1949 voor die provincie (exclusief Amsterdam) was vastgesteld op 4000, waaronder 1000 „geprefabriceerde" woningen. Dit betekent zo wordt opgemerkt dat in 1950 bijna geen volume beschikbaar is voor woning bouw door woningbouwverenigingen en voor herbouw van verwoeste of gesloopte percelen." Wij vernemen evenwel van de persafde ling van 't departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting dat hier een misver stand in het spel is. Allereerst is aan te nemen dat een deel van de particuliere woningbouw buiten het bouwvolume zal omgaan. Bovendien is een onderverdeling gemaakt voor de verdeling van het bouw volume en alleen reeds daardoor wordt zekerheid verkregen dat ook de woning bouwverenigingen hun aandeel daarvan zullen krijgen. afvallen, zodat zij bijna allen in 1958 18 jaar zullen zijn. Anders is dat met de 926 mannen die nu 56 jaar zijn. Het sterfte percentage onder die groep is immers veel groter. Officiële gegevens staven, dit. In 1948 stierven in Haarlem slechts 12 jongens van 5 tot 19 jaar. Daarentegen 79 mannen van 50 tot 59 jaar en 306 mannen van 60 tot 79 jaar. Bovendien komt er geregeld vestiging en vertrek voor, waardoor ook de samen stelling der bevolking wat gewijzigd kan worden. Door de thans heersende woning nood is er evenwel geen vestigings-over- schot in Haarlem. Integendeel er is thans een klein vestigingstekort. Lettende op deze reserves kan men dus aannemen dat er in Haarlem in de komende jaren ongeveer 550 mannen meer in het productie-proces zullen moeten worden op genomen. Dit cijfer ligt iets lager dan de minister berekende voor het gehele land. In Haar lem woont iets meer dan het 1/60 deel van de Nederlandse bevolking. Zou Haarlem zich bij net landsgemiddelde aansluiten dan zou het neerkomen op 640. Maar dit kan zijn verklaring vinden in het feit dat er streken zijn waar het geboortecijfer hoger is. Natuurlijk wil dit geenszins zeggen dat elk jaar in Haarlem in de industrie werk gezocht moet worden voor 550 arbeiders. Want onder 550 zullen er ongetwijfeld ve len zijn die een andere bestemming zullen volgen. De minister heeft een schatting ge maakt dat als Nederland in 1960 een bevol king zal hebben van 11.000.000 de „be roepsbevolking" zal bestaan uit 4.241.000. In elk geval tonen deze cijfers aan dat het ook in Hparlem nodig is alle aandacht te besteden aan het vraagstuk der industri alisatie. Een SINT NICOLAAS cadeau ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 Vraagt vrijblijvend inlichtingen (Adv.) Doeken van Han van Meegeren blijven twistpunten De Belgische kunstkenner Jean de Coen is er nog steeds van overtuigd, dat „De Emausgangers" en „Het Avondmaal" geen werken van Han van Meegeren zijn, doch aan een zeventiende-eeuwse schilder moe ten worden toegeschreven. Deze opvatting wordt gedeeld door een aantal experts en kunsthistorici, dat beide doeken opnieuw heeft onderzocht. De Coen baseert zijn bewijsvoering vooral op verklaringen van de Amersfoortse schil der en kunstkenner C. J. Snoeijerbosch, die met het echtpaar Van Meegeren bevriend was. Na het overlijden van de schilder zou mevrouw Van Meegeren de heer Snoeijer bosch gezegd hebben, dat zij haar man de bovengenoemde werken niet had zien schilderen. EDMUND KURTZ EN DE H. O. V. SPELEN HET CELLO-CONCERT VAN SAINT-SAëNS De reeks Vrijdagavond-concerten door de H.O.V. wordt op 4 November voortgezet met een programma, dat bestaat uit werken van Franse componisten. De uitvoering geschiedt onder leiding van Toon Verhey. met mede werking van de Amerikaanse solist Edmund Kurtz, die het cello-concert van Saint-Saëns zal vertolken. Verder kan men horen de suite „Kinderspelen" van Bizet en de Symphonie in d kleine terts van César Franck. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 October 1949 BEVALLEN van een zoon: 28 Oct., M. van der Plas—Nies; 29 Oct., M. A. van der Meij Strijbosch; 30 Oct., B. Wittenaarde Vries; T. Smit—Langeveld; J. A. Spronk—van Leeuwen; M. C. de Vries—Caldenhove; 31 Oct., IJ. Kapteyn den BoumeesterAppel boom; G. Luitenvan der Veen; J. Levering -Bruning. BEVALLEN van een dochter: 28 Oct., M. W. IJslstra—de Regt; G. M. Witkamp—van Dam; 29 Oct., W. H. GreshofBastmeijer; 30 Oct., G. T. Tollenaar—de Korte; H. J. W. van EsOoms; M. C. de VriesCaldenhove; C. Nieuwstraten—van Dijk, 2 d.; 31 Oct., M. VeltmanNijman; W. J. van den BergVink. OVERLEDEN: 29 Oct., A. Schaapde Goe de, 69 j., Ie Hoogewoerddwarsstraat; H. Som- meling, 21 d„ Hazepaterslaan; 30 Oct., W. van den Bel, 72 j., Bellamystraat. BINNENLAND Het echtpaar Verhagen te Capelle (N.Br.) werd verblijd met de geboorte van een drie ling, twee jongens en een meisje. In een buitengewone zitting van de ge meenteraad van Assen heeft de scheidende burgemeester, mr. J. Bothenius Lohman, afscheid genomen van zijn gemeente, Hij werd benoemd tot ereburger der stad. Maandag is het telefoonverkeer tussen Nederland en Hongkong geopend. Zondag is de „Volendam" met 2000 repa triërende militairen van de 7,-December- divisie vertrokken naar Nederland. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de ex-commandant van het „SS- wachtbataljon Nord-West", de 53-jarige P. A. Helle uit München tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat op 17 September de dood straf tegen hem was geëist. In de hoofdstad hebben sinds Zaterdag weer enkele langvingers hun slag geslagen. In de Kalverstraat werden eerst een lïngerïe- zaak-in-verbouwing f 1100. 52 paar kou sen en wat onderkleding ontvreemd en uit een perceel in de Geuzenstraat, waarvan de bewoners naar de bioscoop waren, verdwe nen geld en gouden voorwerpen samen x 500 waard. De tentoonstelling „uit de Schatkamers der Middeleeuwen" in het Rijksmuseum te Amsterdam is Zondagavond geslQten. In totaal trok de tentoonstelling 67.873 bezoe kers. Men had er 100.000 verwacht. Het laat ste weekend zijn 3500 mensen de middel eeuwse kunstschatten nog komen bekijken. Rechercheurs van de Amsterdamse politie hebben Zaterdag drie inbrekers aan gehouden, toen deze een woning aan de Radioweg, waarvan de bewoners niet thuis waren, uitkwamen. Het drietal had zich meester gemaakt van tafelzilver, gouden en zilveren sieraden en een bedrag aan geld, tot een totale waarde van ongeveer f2000. Een hunner is een der „verhuizers" in de „Onnes van Nijenrode-zaalc". Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heel't de 39-jarige ex-rechercheur van het bureau Joodse Zaken te Amsterdam, D, C. tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een bakkersvrouw uit de Jordaan te Amsterdam vergiste zich Zaterdag en gaf een klant bij vergissing in plaats van een briefje van f 20 een brief van f 1000 terug. Klant en briefje zijn spoorloos. Na een langdurige ziekte is te Hilversum op 56-jarige leeftijd overleden de heer Joost Sluis, directeur van P. Sluis' pluimvee-, vee- en vogelvoederfabriek N.V. te Weesper- karspel. De voormalige Willem III-kazerne te Vlïssingen. welke tot voor kort aan het rijk was verhuurd en gebruikt werd als „kamp"' voor wederopbouw-arbeiders, zal met ingang van 1 Mei als jeugdherberg worden gebruikt. Het huis „Der Boede", onder Koude- kerke. dat tijdens de bezetting diende tot verblijf van de „Beauftragte des Reichs- kommissars" ir. Zeeland, komt op 1 Januari ter beschikking van de gemeente Vlissingen, welke het als tehuis voor ouden van dagen zal gebruiken. Daardoor zullen ook de nog in Noord-Brabant geëvacueerde Vlissingse oudjes naar Walcheren kunnen terugkeren. De productie van aardappelmeel in ons land zal dit jaar ongeveer 200.000 ton bedra gen, 100.000 ton minder dan in 1948, toen van overproductie kon worden gesproken. Bij het begin van de campagne 1949 had men nog een groot overschot van het vorige jaar. HAARLEM EN OMGEVING Op een gemeente-avond der Ned. Herv. Gemeente te O verveen op Vrijdag 4 Novem ber zal ds. F. J. Top van Drieberen spreken over de arbeid van „Kerk en Wereld", waar bij toepassende films worden vertoond. Ds. N. Padt uit Oostzaan zal Maandag avond 7 November voor de leden van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Protestantenbond een lezing met lichtbeelden houden over „Persoon, gedachten en werken van Albert Schweitzer". De bijeenkomst wordt in het kerkgebouw aan de Potgieter- weg gehouden. Jef Last spreekt Woensdagavond 2 November over „In het huis van de Islam" voor leden en belangstellenden wan het „Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling", in het Club- en Buurthuis Kampersingel. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het candidaatsexamen Neder lands-Indisch recht de heer H. L. Leffelaar te Heemstede. Klaverjasnieuws De stand van de competitie va in de Haar- lemse Klaverjasbond voor Bedrijfsvereni- gingen luidt: Afd. A. gesp. gew. verl. pnt. sn.ont. 1. Boru I 2 2 0 4 88098 2. Nederland I 2 2 0 4 84382 83028 3. Johez I 2 2 0 4 4. Droste I 2 2 0 4 81054 5. Beijnes I 2 1 1 2 82524 6. G. E. B. I 2 1 1 2 81952 7. Stork I 2 0 2 0 82794 8. Spoor-boys I 2 0 2 0 81602 8. D. S. H. II 2 0 2 0 75350 10. DSH I 2 0 2 0 74974 Afd. B. 1. G. E. B. II 4 4 0 8 168982 2. D. S. H. III 4 3 1 6 166464 3. Beijnes II 4 3 1 6 160094 4. Droste II 4 2 2 4 163972 5. Beijnes III 4 2 2 4 161288 6. Spoor-boys II 2 2 0 4 87618 7. Boru II 4 1 3 2 164262 8. H. S. M. 3 1 2 2 125188 9. Nederland 3 1 2 2 119114 10. Boru III 2 0 2 0 80050 11. Johez II 4 0 4 0 157652 FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels Ik werd opzettelijk neergeslagen, herhaalde Abel Tattlecombe. Ik kan van dat idee niet afkomen, en zei er nóóit van afkomen. De dokter kan zeggen, wat hij wil, en Abby kan het met hem eens zijn, maar ik verzeker je, dat ik neer werd geslagen. Ik kwam uit de zijdeur en liep tot de rand van het trottoir, alleen maar om even een luchtje te scheppen, voordat ik naar bed ging. Het licht scheen van binnen uit op straat en ik kon zien, dat het nat was, zodat ik niet het trottoir afliep, omdat ik onmid dellijk weer terug wilde gqan. Het was erg zacht buiten, maar vochtig, er zat regen in de lucht. Ik liet de deur achter me open staan en liep tot de trottoirrand, waar ik even stilstond. Een auto kwam in volle vaart aanrijden. Juist op het mo ment, dat deze vlakbij was, gaf iemand me een duw tussen mijn schouders. Ik viel neer cn verder herinner ik me niets meer, behalve mijn ontwaken in het zie kenhuis. Dat is 6 weken geleden, en ik lig nu al een week hier bij m'n zuster thuis, en jij bent de eerste, die naar me luistert, als ik zeg, dat ik neergeslagen werd. „Wiè zou jou nu neer willen slaan?" vragen ze me. Dat weet ik natuurlijk ook niet, zeg ik dan. Er zijn zoveel slechte mensen op deze aarde en er wordt weinig rekenschap gevraagd. Ze broeden voortdu rend kwaad uit, en wat kan een rechtvaar dig mens daartegen uitrichten? Ik werd wérkelijk met opzet neergeslagen. William had het gevoel, dat het wijs was op dat moment het onderwerp van gesprek te veranderen. Ik heb u via mevrouw Salt laten weten, dat er een nieuwe assistente is, begon hij voorzichtig. De blauwe ogen keken hem scherp aan. Hoe bevalt ze? Hoe heet ze? Ik vergat haar naam. Juffrouw Eversley. Ze voldoet uit stekend. Ik heb haar in onze schilder afdeling gezet ze weet de uitdrukking van de ogen van de dieren erg goed te treffen. Ik heb een nieuwe schepping: een eend. Hij wordt geweldig goed verkocht. Er is zo'n vraag naar, dat we er niet ge noeg kunnen produceren, zelfs nu we met vier mensen niets anders doen. Juffrouw Cole zegt, dat ze de winkel heel goed alleen aan kan, maar we hebben eigenlijk meer hulp nodig. Abel keek somber. Ik zal niet vóór over een dag of veertien terug kunnen zijn. En dan zal ik het nog kalm aan moe ten doen. Als je meer hulp nodig hebt, moet je die nemen, maar ik wil alleen maar respectabele jonge vrouwen in mijn zaak. Vroeger wilde ik alleen kerkse meis jes hebben, maar nu ga ik ook accoord met in 't algemeen fatsoenlijke, goed-op- passende meisjes, en ik hoop, dat juffrouw Eversley tot dat soort behoort. In gedachten zag William Katherine voor zich. Ze scheen hem een stralend wezen toe. Als ze een vertrek binnenkwam, maakte ze alles licht en blij om zich heen. I Hij hoorde zichzelf zeggen, dat ze inder daad een fatsoenlijk meisje was. Het scheen geen betrekking op haar te heb- I ben. Je kon eenvoudig dergelijke termen niet voor Katherine gebruiken. Andere adjectieven behoorden bij haar: mooi, dierbaar, heerlijkniet fatsoenlijk en goed-oppassend! Hij verbaasde zich er over, j dat hij deze woorden met betrekking tot I haar uit kon sprekrn en had het gevoel, I alsof hij een paradijsvogel in sombere I kleuren schilderde. I Tot zijn grote opluchting begon meneer i Tattlecombe opnieuw over zijn testament. Zoals ik je al heb gezegd, heb ik heel veel nagedacht, terwijl ik hier zo lag, en het viel me in, dat je, nu je weet, wat je toekomstmogelijkheden zijn, er misschien over zoudt gaan denken eens te trouwen. Hoe oud ben je? Wel, Wiliam Smith is 29. Ik zelf weet het natuurlijk niet. Meneer Tattlecombe fronste. Hoe dan ook, je lijkt me oud genoeg om te trouwen, en het lijkt me goed, dat je daar eens se rieus over nadenkt, drong hij aan. Wiliam keek voor zich uit naar het patroon van het karpet en zei, deels tot Abel, deels tot zichzelf: Het is een beetje moeilijk, als je niet weet, wie je eigenlijk bent. Een meisje heeft toch wel het recht te weten, wie ze trouwt. Abel sloeg met een gebalde vuist op zijn matras: Ze trouwt met William Smith en ze krijgt een behoorlijke jonge man met mooie vooruitzichten, die een l goede echtgenoot voor haar zal zijn, en dat is iets, waar iedere jonge vrouw dankbaar voor moet zijn. William sloeg zijn ogen op. Stelt u [zich voor, dat ik destijds verloofdof misschien zelfs getrouwd was. Hebt u daar wel eens over nagedacht, meneer Tattle combe? Abel's gezicht verschoot van kleur. Op nieuw sloeg hij met zijn vuist op de ma tras. William Smith was niet getrouwd en jij bent het ook niet! Maak me niet wijs, dat iemand zich iets dergelijks niet meer zou herinneren, tenzij hij het opzet telijk doet, en dat kan ik niet van je aan nemen. Luister eens goed naar mij. Ik heb er veel over nagedacht en het is me nu allemaal volkomen duidelijk. Als jij wer kelijk William Smith bent, dan zou je heus niet de eerste zijn, die jong van huis is wegelopen, zijn positie heeft verbeterd en nu het gevoel heeft, dat hij nergens meer thuis hoort. Dat is mijns inziens met jou het geval. Je hebt geen naaste familie, je buren van vroeger herkennen je niet meer, omdat je anders bent geworden, en jij her innert je niets meer, omdat je je geheugen kwijt bent geraakt. Zo zit de zaak lijkt mij in elkaar en verder is er niets mysterieus aan. Maar om de zaak aan alle kanten te bekijken, willen we eens even veronderstellen, dat je niet William Smith bent. Dan zie ik ook daar weer God's hand in. Als hij jou weggenomen heeft van de plaats, waar je vandaan kwam, en je als William Smith elders heeft neergezet, dan heeft Hij daar Zijn bedoe ling mee, en dan is het niet aan ons om ons daartegen te verzetten. William voelde zich niet in staat hierop iets te zeggen. Hij had veel respect voor meneer Tattlecombe's theologische wijs heid. maar hij kon zijn conclusies niet altijd volgen. Hij bleef zwijgen. Abel ver volgde: Installeer jij je nu maar gerust als William Smith en vertrouw op God. Stel dat het nu, na al die jaren, uit zou komen, dat je iemand anders was, hoe denk je dan je daaraan aan te passen? Het was 1942 toen Wiliam Smith vermist werd. Stel, dat je iemand anders bent, en dat je nog langer vermist bent. Wat zou den zich geen moeilijkheden voor kunnen doen! Stel, dat je wat geld had, en dat iemand anders dat inmiddels heeft ge kregen. Stel, dat er een meisje was, waar je van hield; naar alle waarschijnlijkheid is ze inmiddels met een ander getrouwd. Je kimt niet verwachten een en ander net zo terug te vinden als zoveel jaren ge leden. Dat ligt niet in de natuur der dingen. Een wond heelt en blijft niet open en pijnlijk. Ook al zou je niet Wil liam Smith zijn om nog even met je te argumenteren dan zou je plaats elders toch niet meer voor je bestaan en niemand zou je nodig hebben. Ik zie dat heel duidelijk in en het zou goed voor je zijn, als jij dat ook inzag. Je bent nu William Smith, en als het Gods wil is, dan blijf je ook William Smith. Tot William's opluchting werd op dat moment de detu- geopend en verscheen mevrouw Salt met een kop chocolade. Ze was Abel in het vrouwelijk, met dezelfde fri'sse gelaatskleur, blauwe ogen en krul lend grijs haar, en ze droeg een zwarte japon met een fantasieschortje, dat ze op een liefdadigheidsbazar had gekocht, en een gouden broche met. een diamanten letter A was in een kanten fichu aan haar hals gestoken. Ze zei: Mijn broer heeft nu genoeg gepraat. U kunt er beter vandoor gaan, meneer Smith, waarop William opstond. Meneer Tattlecombe was het hiermee niet eens en als hij op was geweest, en gezond, zou hij zich zeker tegen Abby verzet heb ben, maar zijn been was nog steeds in het gips en hij wist niet eens waar men zijn pantalon had opgeborgen. Zijn waar digheid bracht dus mee, dat hij zich van1 protest onthield. Hij staarde haar verwij tend aan, maar ze nam er geen notitie van. Ze zette de kop met chocolade neer en schudde zijn kussens op, trok een plooi in de sprei recht en verliet de kamer weer, William met zich meevoerend. Toen ze naar beneden liepen, stond er iemand in een deur op het tussenportaal. Het was een vrouw en ze stond daar even, om zich dan zonder een woord terug te trekken en de deur achter zich te slui ten. Ze maakte geen enkel geluid daarbij. William ving slechts een glimp van haar op, meer niet. Hij had nog nooit méér van haar gezien. De drie keren, dat hij in dit huis was geweest, had Emily Salt hem, hetzij bij zijn komen, hetzij bij zijn heen gaan, aangestaard, om de hoek van de gang, over de balustrade van de trap, of vanuit een donkere deuropening. Hij zag nu ge noeg van haar om zeker te zijn, dat hij nooit méér van haar zou wensen te zien: een grote, slechtgevormde vrouwenfiguur, met een kromme rug en lange slungel achtig neerhangende armen, een lijkwit gezicht met uitspringende beenderen en diepliggende ogen, kortom een figuur uit een nachtmerrie. Hij kon Abel Tattle combe niet anders dan gelijk geven, dat hij het verkoos in zijn kamers, boven het speelgoedmagazijn, verzorgd door juffrouw Bastable, te wonen. Ze kookte misschien niet zo lekker als Abby, maar ze was vro lijk en vol bereidwilligheid, en ze bracht geen Emily Salt met zich mee. Abel hield erg veel van zijn zuster en w-: zeer dank baar voor haar goede zorgen, maar het was hem eenvoudig onmogelijk Emily te aanvaarden, en hij voelde, hoe hij er naar begon te verlangen weer thuis terug te zijn. (Wordt vervolgdb

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6