c SA Mr. Van Heuven Goedhart deelde UNO het slagen der RTC mee de De radio geeft Vrijdag „De nieuwe natie kan sterk bolwerk tegen opdringend communisme zijn" AeZ~ /éMete j J Wereldnieuws Donderdag 3 November 1949 2 Applaus te Lake Success voor Haagse succes LAKE SUCCESS, 2 November (Reuter) De bekendmaking van de Haagse overeenkomst is op een speciale ple naire zitting van de Algemene Ver gadering der UNO te Lake Succes met applaus begroet. De Algemene Ver gadering was bijeengekomen voor het goedkeuren van een wijziging van de agenda, namelijk het overdragen van zekere punten, onder andere betreffen de Indonesië, van de politieke commis sie naar de speciale eommissie-ad-hoc. Nadat de wijziging zonder commen taar was goedgekeurd, deed mr. G. J. van Heuven Goedhart, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, aan de vergadering mededeling van de in Den Haag bereikte algehele overeenkomst. Op deze mededeling volgde terstond ap plaus van de meerderheid der vergadering. Onder degenen, die niet applaudiseerden, waren de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjinski, de vertegenwoordiger van de Oekraine, Dmi tri Manoeilsky en de Tsjechoslowaakse mi nister van Buitenlandse Zaken, Wladimir Clementis. Mr. Van Heuven Goedhart zeide „met de grootste vreugde en voldoening" medede ling te kunnen doen, dat de Ronde Tafel conferentie geëindigd was in algehele over eenstemming tussen de betrokken partijen. „Aangezien de UNO geruime tijd een actief aandeel heeft gehad bij het zoeken naar een oplossing voor de moeilijkheden tussen Nederland en de republiek Indonesië, komt het mij passend voor, u allen zo spoedig mogelijk van dit grote en goede nieuws mededeling te doen," aldus mr. Van Heuven Goedhart. „Met name de commissie van de UNO voor Indonesië heeft de par tijen bijgestaan met haar goede raad in alle kwesties ten aanzien waarvan besluiten genomen moesten worden. Daar mijn dele gatie verder in de afgelopen zes weken kennis heeft genomen van de grote belang stelling van vele delegaties voor de voort gang van de conferentie, zou de Neder landse delegatie niet willen nalaten het gelukkig einde van die conferentie aan het hoogste orgaan van de UNO bekend te maken." Hij voegde er aan toe, dat het succes van de conferentie niet was bereikt zonder ern stige moeilijkheden, doch, aldus mr. Van Heuven Goedhart, „naar onze mening zou het tegen de belangen van alle betrokken partijen en personen ingaan wanneer wij thans niet uitkeken naar de nieuwe tijden die zijn aangebroken." ..Alle hier vertegenwoordigde delegaties zullen ongetwijfeld met de Nederlandse delegatie hopen en vertrouwen, dat de lei ders van de Verenigde Staten van Indonesië nu zij de teugels in eigen handen genomen hebben, er ten volle in zullen slagen orde en veiligheid te handhaven en de eerbiedi ging te waarborgen van de mensenrechten en de fundamentele vrijheden in hun land, zoals zij beloofd hebben te doen. Wij allen weten maar al te goed dat er in Indonesië, zoals in alle hoeken van de wereld, subver sieve elementen zijn, voor wie het in de war sturen van het normale bestuur een voorwaarde betekent voor de verwezen lijking van hun eigen duistere strevingen. Moge de verantwoordelijke autoriteiten in Indonesië het staatsmanschap ontplooien en de volledige steun ontvangen van alle lan den van goede wil, die nodig zouden zijn wanneer dergelijke elementen zouden pogen het vreedzame bestaan van de nieuwe staat in gevaar te brengen." Na zijn toespraak werd mr. Van Heuven Goedhart gelukgewenst door velen der aan wezigen persoonlijk, die daartoe naar zijn tafel toekwamen, onder andere door de vertegenwoordiger van India. Amerikaanse gelukwens Uit naam van de delegatie van de Ver enigde Staten in de Algemene Vergadering sprak de heer Austin. Hij zeide: „De ont wikkeling, die heden in de Indonesische kwestie heeft plaats gehad, dient voor alle leden der UNO een reden tot voldoening te zijn. Nog geen jaar geleden was er oorlog tussen de Nederlanders en de republiek, doch heden is er een belangrijke stap gezet op de weg naar een vreedzame staatkundige oplossing. De overeenkomst, waartoe men in Den Haag is gekomen, is een hulde aan de geest van de UNO, waardoor zowel de betrokken partijen als de UNO-commissie, die haar deel tot deze succesvolle einduit slag bijdroeg, waren bezield. Er zal overi gens nog veel te doen zijn, zoals de ratifi- HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Platen. 11.10 Voordracht. 11.30 Accordeon. 12.00 Musette-orkest. 12 33 Sportpraatje. 12.45 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.28 Hobo en piano. 14.40 Litteraire causerie. 15.00 Gevar. programma. 16.00 Filmland. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 13.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 00 Denk om de bocht. 19.15 Pianoduo. 19.30 Dansorkest. 20.00 Nieuws. 20.15 Platen. 20.45 Verzoekprogramma. 21.20 Klankbeeld. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Theaterorkest en -koor, met solisten. 22.40 ..Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Sextet. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Tenor en piano. 11.45 Platen. 12.00 Omroeporkest. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 13.45 Kamer orkest. 14 40 Blaaskwintet. 15.00 Omroepkoor. 15.30 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Platen. 16 20 Bariton en piano. 16.40 Voordracht. 17 00 iPanoduo. 17.15 Cello en ipano. 17.15 „Under de Fryske flagge". 18.00 Volksmelo dieën. 18.15 Causerie. 18.30 Gemengd koor. 18.45 „20 jaren bedrijfspensioenen. 19.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Jeugd-discussie. 21.20 Platen. 21.30 Strijkorkest. 22.00 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL 322 M. 12.00 Pinten. 13.15 Orgel. 14.00—14.45 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws, 17.15 Muzikale kroniek. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 19.00 Nieuws. 19.30 en .19.45 Platen. 20.15 Film overzicht 20.30 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.55— 23.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.05. 13.15, 14.15—15.00 en 17.10 Platen. 17.40 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Litteraire cau serie. 19.10 Platen. 19.15 Knapenkoor. 19.40 Platen. 20.00 Radio-variété. 21.15 Platen. 21.45 Klankbeeld. 22.15 Kamermuziek. catie der overeenkomst en de overdracht van de souvereiniteit vóór 1 Januari, maar het heden bereikte bemoedigende en con crete resultaat geeft ons goede hoop voor de toekomst en deze overeenkomst kan een bijdrage zijn tot versterking van de krach ten van de vrede en de vooruitgang in ge heel Azië." Verschillende woordvoerders te New York en te Lake Success begroetten het resultaat van de Ronde Tafel-conferentie met vreugde. Nederland en Indonesië wer den geluk gewenst met de gesloten over eenkomst. Te Lake Success had de correspondent van Aneta een gesprek met de weduwe van president Roosevelt, waarin mevrouw Eleanor Roosevelt verklaarde: „Ik ben van mening dat de partijen, die in Den Haag tot overeenstemming kwamen, op de meest hartelijke wijze gelukgewenst moeten worden. Het resultaat bewijst dat met openhartigheid en de geduldige hulp van de organisatie der UNO de meest hardnekkige hinderpalen voor het berei ken van overeenstemming kunnen worden overwonnen." Het Canadese lid van de Veiligheids raad, generaal McNaughton dat op 28 Januari een resolutie in de Veiligheidsraad indiende om tot een oplossing van het Indonesische vraagstuk te komen ver klaarde tegenover de coi-respondent van Aneta: „Het succes van Den Haag is één van de meest opwekkende gebeurtenissen, die in de geschiedenis der UNO staan ge boekstaafd". Ook India tevreden Benegal Rau, voorzitter van de delega tie van India bij de UNO, verklaarde in een gesprek met de correspondent van Aneta: „Het heeft speciaal India voldoe ning geschonken te vernemen, dat het Indonesische vi'aagstuk is geregeld. Het is natuurlijk alom bekend dat het India was dat een vooraanstaande, ik mag wel zeggen leidende rol speelde op de in het begin van dit jaar te New Delhi gehouden conferentie der Aziatische landen. De besprekingen te New Delhi hebben grote invloed uitgeoefend op de loop der gebeurtenissen. India is inderdaad ge rechtigd te verklaren dat de besprekingen te New Delhi het uitgangspunt vormden van de onderhandelingen, welke tot de thans bereikte overeenstemming hebben geleid. Wij gevoelen er behoefte aan zo wel de Nederlandse als de republikeinse regering èn de Indonesische federalisten onze gelukwensen aan te bieden in verband met het tot stand komen van deze bevre digende oplossing." r bij «potheker,. drogi claalbrsnch». Nederlandse en Indonesische meningen De kwestie Nieuw-Guinea moet met spoed worden afgehandeld De diplomatieke correspondent van Aneta vernam dat er in de leidende kring van de Nederlandse delegatie veel vertrouwen heerst dat de overeenkomst, die het uit eindelijke resultaat van de Ronde Tafel conferentie is, voor Indonesië vrede en voorspoed en een duurzame vriendschappelijke samenwerking tussen Nederland en Indonesië zal brengen. In be doelde kringen achtte men de overeenkomst de beste garantie voor een democratische ontwikkeling van Indonesië en naar men meent, kan de nieuwe natie een sterk bol werk gaan vormen tegen het opdringende communisme in het Verre Oosten. Een vooraanstaand Nederlands gedelegeerde verklaarde: „Ik twijfel er niet aan, dat de Unie levensvatbaar zal zijn en dat haar doelstellingen zullen worden verwezen lijkt". In economisch opzicht is door Nederland de belangrijke concessie gedaan door de vermindering van de Indonesische schuld aan Nederland met 2 milliard, welke ver mindering neerkomt op een toeneming der Nederlandse schuld met 200 per Neder landse ingezetene. Men is hiertoe aldus bedoelde zegs lieden overgegaan, omdat de Neder- TWEEDE KAMER Vandaag weer behandeling materiële oorlogsschade (Van onze parlementaire redacteur). In de Tweede Kamer is Woensdagmid dag gedebatteerd over de vraag wanneer de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade voortgezet zal worden. De voorzitter stelde voor, dit Donderdag middag te doen aangezien Woensdagmid dag een vierde nota van wijzgingen en het verslag van het overleg van de commissie van voorbereiding met de minister Financiën is verschenen. „Die stukken willen wij dan eerst wel eens bestuderen", zeiden de heren Hoog- c a r s p e 1 (CPN) en mr. Van der Goes van Naters (P. v. d. A.). Zij verzochten de president Dinsdag het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade verder te behandelen en Woensdag daarop volgende met de rijksbegroting voor 1950 te beginnen. De president voelde weinig voor uitstel en de minister deelde mee, dat het zijn pro gramma lelijk in de war zou sturen. De Kamer moest beslissen. Zij nam met 44 tegen 13 stemmen het voorstel van de voorzitter aan om vandaag bijeen te komen. Het zal wellicht mogelijk zijn nog deze avond gereed te komen. De Kamer verenigde zich zonder hoofde lijke stemming met een achttal wetsont werpen tot naturalisatie van in totaal 168 vreemdelingen; met een wetsontwerp tot verhoging van de rijksbegrotingen voor 1948 en 1949 met onderscheidenlijk 27 250.000 en 30.250.000 nodig ten gevolge van de verhoging van de salarissen der rijksambtenaren en met een wets ontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Scheemda en Termunten. In deze vergadering is als lid geïnstal- leer de heer C. J. van der Ploeg uit Haarlem (KVP), die benoemd is in de plaats van het afgetreden lid de heer W. Steinmetz. Dr. Berkhof aanvaardt benoeming Dr. H. Berkhof, predikant te Zeist, die door de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk werd benoemd tot rector van het in 1950 te openen seminarium te Drie bergen, heeft deze benoeming aangenomen. Dr. Berkhof is 35 jaar oud. studeerde te Leiden, Amsterdam en Berlijn en promo veerde in 1939 te Leiden tot doctor in de theologie. Hij werd predikant te Lemele en staat sinds 1944 te Zeist. Van zijn hand ver schenen verscheidene publicaties, o.a. een „Geschiedenis der kerk", die reeds sinds 1942 verschillende drukken beleefde. SPAARSALDI STEGEN IN SEPTEMBER Uit de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in September werd irfgelegd f31.553.639 en terugbetaald f30.188.839. Het spaartegoed vermeerderde dus met f 1.364.800. Gedurende de eerste negen maanden van 1949 beliepen inleg en terugbetaling respectievelijk f303.141.383 en f269.125.268, hetgeen voor deze periode een vermeerdering van de spaargelden met f 34.016.115 betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in September respectievelijk f2.534.917 en f2.153.363 en in de eerste negen maanden f24.559.708 en f20.334.518. Korte vergadering der Eerste Kamer Naturalisatie van 105 vreemdelingen (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag een korte vergadering gehouden voor de behandeling van enige wetsontwerpen, die geen discussie uitlokten. Zonder hoofde lijke stemming aanvaardde zij vijf wets ontwerpen tot naturalisatie van in totaal 105 vreemdelingen en enkele ontwerpen tot wijziging van rijksbegrotingen van vorige dienstjaren. In de plaats van mr. Teulings, die tot minister van Binnenlandse Zaken is be noemd, heeft dr. Deckers van de KVP zijn intrede in ons Hogerhuis gedaan. Woens dagmiddag is hij geïnstalleerd. De voorzitter deelde mee, dat prof. dr. Barge (KVP) voor het lidmaatschap dei- Kamer heeft bedankt. KONINGIN ONTVANGT HATTA. De Koningin heeft hedenochtend de voor zitter der republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie, drs. Mohammed Hatta, in audiëntie ontvangen. Het Zweedse stoomschip „Astri", dat enige dagen geleden bij Zeebrugge op een wrak liep is door sleepboten en bergings vaartuigen naar de haven van Vlissingen gesleept. landse delegatie oor had voor het argument van de Indonesische delegaties, dat Indo nesië in het begin van zijn staatkundig be staan niet de last moet krijgen te dragen van een te hoge openbare schuld. De kwestie Nieuw Guinea „Nieuw Guinea is en blijft een geschil punt dat een schaduw kan werpen op de samenwerking binnen het Unieverband. Het is te betreuren, dat de Unie begint met een geschilpunt", aldus verklaarde de mi- nister-president van Oost-Indonesië, de heer Anale Agoeng, na de plenaire slotzit ting van de conferentie tegenover een redacteur van het ANP. Hij verklaarde voorts, dat de kwestie van Nieuw Guinea niet, zoals het in de Nederlandse pers wordt voorgesteld, een Oost-Indonesisch vraag stuk is, doch een zaak die heel Indonesië Anak Agoer.g legde er ten slotte de na druk op dat het raadzaam zal zijn dat deze kwestie met speed wordt afgehandeld, bij voorbeeld op de eerste conferentie der mi nisters van de unie. De vertegenwoordiger van de republiek bij de UNO, Falar, verklaarde tegenover de correspondent van Aneta: „Wij moesten twee oorlogen met de Nederlanders voeren, waarop uiterst moeilijke onderhandelingen volgden, voor en aleer wij er in slaagden onze onafhankelijkheid te verwerven. In dien de UNO niet had ingegrepen, zou ons conflict met de Nederlanders slechts door geweld van wapens beslecht kunnen zijn. Wij zijn Australië en India dankbaar, daar deze landen het Indonesische vraagstuk voor de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering der UNO hebben gebracht. Het probleem Nieuw-Guinea is - echter nog steeds niet opgelost: Wij Indonesiërs wensen dat het Westelijk gedeelte van Nieuw-Guinea, dat een gedeelte van Indo nesië vormt, ook de zegeningen der onaf hankelijkheid deelachtig zal worden. Het probleem Nieuw-Guinea is thans een ge schilpunt tussen Nederland en de repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië. Het is niet meer dan natuurlijk, dat de UNO haar bemiddeling blijft verlenen om ook tot een oplossing van dit vraagstuk te komen", aldus Palar. Katoenen goederen worden duurder Van 1 November af is het aan textiel fabrikanten toegestaan de vervangings waarde van katoenen garens door te be rekenen. Dit is een gevolg van de deva luatie en het betekent dat de katoenen eindproducten in prijs zullen stijgen. De katoenprijs is tengevolge van de devaluatie met 43 procent gestegen. De prijsverhoging van het eindproduct zal 12 tot 18 procent bedragen. Dit hangt af van de bewerking, welke dit eindpro duct heeft ondergaan, waarbij de loon- factor een belangrijke rol speelt. OPGEBAGGERDE PAAL STOOTTE BAGGERMOLEN LEK. In de Waalhaven te Rotterdam is de baggermolen „Noordzeehaven" van de firma Volker te Sliedrecht lek gestoten en gezonken. Bij het baggeren werd een grote paal mee naar boven getrokken, die een groot gat in de bodem stootte. Door het binnenstromende water ging de molen over hellen en later is hij gezonken. Het aan boord zijnde personeel heeft zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. De molen steekt nog gedeeltelijk boven water uit. De heer Meyerink nam ontslag als lid der delegatie Naar „Trouw" mededeelt heeft de heer H. W. J. A. Meyerink (A.R.), lid van de Tweede Kamer (een der „negen mannen") zich genoopt gezien Woensdag ontslag te nemen als lid van de Nederlandse delega tie ter Ronde Tafel-conferentie. De heer Meyerink had aan de voorzit ter van de Nederlandse delegatie mede gedeeld, dat hij op de slotzitting der RTC een korte verklaring wenste af te leggen, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn stand punt aangaande de resultaten, vervat in de ontwerp-overeenkomsten. De voorzitter heeft gemeend de heer Meyerink niet te kunnen toestaan het woord te verkrijgen op twee overwegin gen. In de eerste plaats omdat het regle ment van orde zulks niet zou toestaan. In de tweede plaats vanwege de gevolgen, die deze verklaring zou hebben. In de Indonesische delegatie en in het bijzonder in Indonesië zou men daardoor, aldus mi nister Van Maarsseveen, slechts gesterkt worden in zijn wantrouwen of Nederland wel bereid is zijn voornemen tot over dracht van de souvereiniteit ten uitvoer te brengen. De heer Meyerink had in zijn verklaring, die door Trouw wordt gepubliceerd, te kennen willen geven dat de resultaten der conferentie ten achter blijven in vorm en inhoud van de samenwerking, die de grondwetgever voor ogen hebben gestaan. Ik wil mij, aldus de heer Meyerink, in genen dele keren tegen overdracht der souvereiniteit aan een te vormen Repu- blik Indonesia Serikat. Evenwel kan en mag de Nederlandse re gering krachtens haar roeping en verant woordelijkheid, naar mijn gevoelen de souvereiniteit eerst overdragen op een tijd stip, waarin in Indonesië een staatkundige organisatie is ontstaan, welke in staat ge acht kan worden alle aan de overdracht verbonden gezags- en rechtsbevoegdheden over te nemen. Aan deze voorwaarden is thans naar mijn inzicht nog niet voldaan." De heren L. Polhauspessy, K. J. Vigeleyn Nikijuluw, D. H. Undap en D. P. Zacha- rias, in hun hoedanigheid van afgevaar digden der delegaties van de Persatoean Timoer Besar en Twapro (Twaalfde pro vincie) ter Ronde Tafel-conferentie, heb ben in een schrijven aan dr. Drees te ken nen gegeven dat zij hun recht van zelf beschikking handhaven, de bevoegdheid der Ronde Tafel-conferentie ontkennen en haar besluiten weigeren te aanvaarden. Thans acht jaar geëist tegen moeder die kind verdronk De Haarlemse rechtbank zette vanmor gen de behandeling voort van de zaak tegen de 23-jarige ongehuwde J. C. van S. uit IJmuiden, die haar pasgeboren baby, zoals zij ook toegaf, in het Noordzee kanaal had verdronken. De behandeling was destijds geschorst om alsnog een onderzoek in te stellen naar de mate, waarin de verdachte verantwoor delijk voor haar daad moest worden ge acht. De zenuwarts A. J. A. M. Wijffels uit Heilo was, zoals hij vanmorgen verklaarde, tot de conclusie gekomen, dat hier gespro ken kon worden van een beperkte toe rekeningsvatbaarheid. De verdachte had zijns inziens in een ernstige geestelijke depressie verkeerd toen zij haar daad vol voerde. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, die op de vorige zitting reeds requi sitoir had genomen en toen vijf jaar met ter beschikking stelling van de regering had geëist, herzag zijn conclusie en liet de ter beschikkingstelling vervallen, doch verhoogde de eis ten aanzien van de ge vangenisstraf om, zoals de officier toe lichtte, bij een voorwaardelijke invrij- heidsstelling op een veel vroeger tijdstip nog een stok achter de deur te hebben tot acht jaar. De officier achtte de voorbedachte rade niet bewezen en wenste het misdrijf als doodslag en niet, zoals in de dagvaarding het geval was, als moord omschreven te zien. De verdediger, mr. J. H. Ekering, kon moeilijk aannemen, dat er in de cel veel van een heropvoeding van zijn cliënte zou terechtkomen. In zoverre zag hij meer heil in een ter beschikking stelling dan in e%n langdurige gevangenisstraf. Uitspraak op 17 November. DEVIEZENBOEKJES VOOR VACANTIEREIZEN? In 1950 zal een nieuwe regeling gelden voor hen die een of meer vacantiereizen naar het buitenland willen maliën. De K.N. A.C. heeft vernomen, dat aan ieder, die deviezen aanvraagt voor een reis naar een der Scandinavische landen, België, Frank rijk en Engeland een deviezenboekje zal worden uitgereikt, waarop een bedrag van 350 aan deviezen beschikbaar wordt ge steld. De houder van zulk een boekje kan deviezen krijgen voor elk der genoemde landen tot het totaal van 350, hetgeen dus wil zeggen, dat men niet meer gebonden is het gehele bedrag in één land en voor één reis uit te geven. Automobilisten zullen voor het gebruik van hun auto een bedrag van 100 extra krijgen. PANDA EN DE MEESTEIDGIDS 21. De volgende ochtend werd Panda al tijdig gewektdoor een huisknecht, die hem kwam zeggen dat zijn had klaar stond, en nadat hij zijn toilet had gemaakt ging hij naar de ontbijtzaal van het hótel, waar de heer Bobberbroek hemal opwachtte. Ze aten een heerlijk ontbijt met verse boterhammetjes en zacht gekookte eitjes, en intussen babbelde de heer Bobberbroek opgewekt over Egypte. „Ik geef er eigen lijk niet veel om, daar naar toe te gaan," zei hij, „maar mijn vrouw zei tegen me: „Man," zei ze, „als je daar nu tóch in de buurt komt, ga dan even dóór naar Egyp te". Ze is zo dol op die Egyptische kunst, zie je? En nu had ze dit boekje ergens gevonden, en déze plaat gezien kijk..". Nu, die plaat zien jullie hierboven ook. Daar stond onder geschreven: „Dit is de Kroon van Isis, die zich vermoedelijk in de pyramide van Cheops bevindt, maar die nog niet gevonden is." Nou dat zag mijn vrouw," ging William T. Bobber broek voort. „En dat leek haar een leuk ding. „Echt iets om er een gezellige thee muts van te maken", zei ze, ivant ze is zo artistiek, zie je? Nou, die wilde ik dus voor haar gaan kopen. Met een goede gids bij me kan dat vinden van zo'n ding niet zo moeilijk zijn....". Geen van beiden hadden zij gezien, dat er inmiddels een elegante maar hongerige figuur langs de vensters wandelde en een verlangende blik naar binnen wierp. „Fatsoen en moraal zijn dezer dagen vér te zoeken," zuchtte Joris (want die ivas het). „Daar zit mijn leer ling en schertst en zwelgt eieren, terwijl zijn trouwe leermeester zonder ontbijt door de straten zwerftEervergeten noem ik dat! Nog geen kapje ei legt hij voor mij apart! Ik denk, dat ik zijn op voeding maar eens strènger aan ga pak ken!" Provinciale weg Haarlem- Zaanstreek-Purmerend Nieuw gedeelte opengesteld Een nieuw gedeelte van de provinciale weg Haarlem-Zaanstreek-Purmerend is voor het verkeer opengesteld. Het betreft hier het wegvak, gelegen tussen de Oostelijke Ringdijk van de Wijde Wormer en de Nekkerstr. bij Purmerend. Langs dit weggedeelte is tevens een vrijliggend rijwielpad ter breedte van 2.50 m. aangelegd. Voor het verkeer van en naar de Zaan streek betekent dit een aanzienlijke ver betering en verkorting van de route. Twaalf jaar geëist tegen arts uit Kollum Verdacht van doodslag op 31-jarige verpleegster Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft zich te verantwoorden gehad de 48-jarige arts T. de J. uit Kollum. wie ten laste was gelegd dat hij in de avond van 1 Juli 1948 de 31-jarige verpleegster R. V. van een brug bij Kollum in het water heeft geduwd en haar daarna aan haar lot heeft over gelaten, zodat de verpleegster, die niet kon zwemmen, verdronken is. De volgende dag was hij naar Indonesië gegaan. Bij aan komst in Batavia was hij gearresteerd. Per vliegtuig werd hij naar Nederland terug gebracht. Verdachte gaf toe, die avond met het meisje een afspraak te hebben gemaakt. Nadat zij bij hem in de auto was gestapt, kregen zij onenigheid. Bij de brug over de Zwette stopte de dokter. De verpleegster ging op de leuning van de brug zitten. „Toen de ruzie steeds heviger werd en het meisje zei, dan verdrink ik mij" ben ik zo verklaarde verdachte op haar afge stoven, maar zij was plotseling verdwenen", De president merkte op dat verdachte bij het vooronderzoek had verklaard, het meisje een duw te hebben gegeven. Verdachte ontkende dit nu. „Ik was des tijds beu van het aanhoudend verhoor en heb maar bekend, wetende dat mijn leven toch verwoest was." De vader van de verpleegster, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde in de vroege ochtend van 2 Juli, toen zijn dochter nog niet thuisgekomen was, naar de wo ning van de dokter te zijn gegaan. Deze deed zelf open en beweerde niet te weten waar het meisje geweest was. „Ik ben gis teren niet uit geweest" had hij gezegd. De verdere behandeling van de zaak ge schiedde met gesloten deuren. Nadat de zitting weer openbaar geworden was. hield de officier van justitie zijn requisitoir. Hij betuigde zijn deelneming met de familie van het slachtoffer en met het uit elkaar geslagen gezin van de verdachte, uitvoerig stond de officier stil bij de feitelijke ge gevens en de houding, die de verdachte tijdens het vooronderzoek en ter zitting heeft aangenomen, een houding die volgens de officier strafverzwarend moet zijn. Hoe wel de officier van oordeel was, dat de op zet tot doden bij verdachte aanwezig is ge weest, achtte hij het plegen van moord niet bewezen. Wegens doodslag eiste hij twaalf jaar met aftrek van acht maanden preven tieve hechtenis met ontzetting voor de tijd van vijftien jaar uit het recht het ambt van arts uit te oefenen. De verdediger, mr. Okma, betoogde dat verdachte op het punt stond in Indonesië een nieuw leven te beginnen, dat doorhet laatste onderhoud met de verpleegster reeds direct onmogelijk dreigde te worden. Toen hij op de brug door het meisje voor de con sequentie werd geplaatst en zij verlangde dat hij van zijn vrouw zou scheiden, heeft hij geen oplossing kunnen vinden. Pleiter drong aan op de grootst mogelijke clemen tie en verzocht de rechtbank de verdachte niet het recht te ontzeggen het ambt van arts uit te oefenen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. 'n Steek of 'n scheut hier en daar kom» ge nog wel te boven. Maar v/ee als Rheumatiek zich vastzet- -. Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-mor- gen met de weldadige Kruschen-kuur te be ginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv,) Tragedie. De Litause legatie te Washing ton, die in de V. S. nog wordt erkend, heeft de UNO een memorandum van het „Litause bevrijdingscomité" toegezon den, waarin wordt beweerd, dat de Sovjet-autoriteiten in de eerste zes maanden van 1948 ongeveer 100.000 be woners van Litauen hebben gedepor teerd of vervolgd. De gedeporteerde personen werden naar kampen voor slavenarbeid in de Sovjet-Unie gezon den, aldus het memorandum. Sterke stier. Bij Farges in Oost-Frankrijk heeft een stier een Dieseltrein doen ont sporen, waarbij het beest zelf gedood werd en de treinbestuurder ernstige verwondingen opliep. Het roodgekleurde treinstel werd door de stier aangevallen toen het vaart minderde voor een over weg. Het eerste rijtuig werd door de stoot van de stier uit de rails gelicht. Schoonmaak. De schoonmaak van het Kremlin die deel uitmaakte van de in grijpendste restauratie sinds de bouw van de Moskouse citadel 450 jaar ge leden, is thans bijna teneinde, zo deelt radio-Moskou mede. „De torens, ontdaan van stof en aanslag zien er uit alsof zij gisteren gebouwd zijn", berichtte de zender. Hinderlaag. Volgens een officiële bekend making hebben meer dan honderd com munistische opstandelingen in Midden- Malakka een vrachtauto uit een hinder laag overvallen, waarbij aeht Maleiers en Chinezen, waaronder twee Chinese jongetjes van tien jaar, de dood vonden en zeven andere personen werden ge wond. Tyfoon. Boven het centrale gedeelte van de Philippijnse Archipel heeft een he vige tyfoon gewoed. Het eiland Oebu schijnt het zwaarst te zijn geteisterd. Op het eiland Visavan zijn twee personen om het leven gekomen. De materiële schade is aanzienlijk.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2