Re rd-opbrengst der nief-kohier belastingen in derde kwartaal1949 Duizenden Nederlandse landbouwers zoeken een nieuw bestaan QfCort en Bondig Amsterdamse Beurs De man Donderdag 3 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Waf de fiscus ontvangt Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de stand der rijks middelen over de maancl September 1949. Het kohierbedrag van "de Inkomstenbe lasting, boekingstijdvak 1948/49, vorderde in September opnieuw met een geringer bedrag dan in de voorafgaande maand, namelijk met 8 miliioen tegen respectie velijk 26 en 18 miliioen in Juli en Augustus. Het opleggen van definitieve aanslagen 1946 en 1947 blijkt thans slechts lage bedragen op te leveren. Het totaal van het boekingstijdvak 1948/49 beloopt thans 736 miliioen. Hiervan heeft ruim 500 miliioen betrekking op voorlopige aan slagen 1948. Het kohierbedrag van het boe kingstijdvak 1949/50 zal pas in de komende maanden een stijging van betekenis te zien geven, wanneer het opleggen van voor lopige aanslagen 1949 op gang komt. Een overeenkomstig beeld vertoont de Vermogensbelasting. In het totale kohier bedrag. boekingetijdvak 1948/49, van ƒ62 miliioen, is 54 miliioen aan aanslagen 1948 begrepen. Op het boekingstijdvak 1949/50 voor de vennootschapsbelasting werd, na de hoge opbrengst van Augustus, 51 miliioen, in September het meer normale bedrag van 22 miliioen ten kehlere gebracht. De bruto aanslagen over de boekjaren 1947 en 1947/48 naderen thans het zeer hoge totaal van 275 miliioen, bij een raming voor het dienstjaar 1948 van 110 miliioen. Over het boekjaar 1948 was ultimo September meer dan 60 miliioen ten kohier gebracht. De Ondernemingsbelasting, boekings tijdvak 1948/49, heeft thans in hoofdsom 130 miliioen bereikt. Hierin is bruto ca. ƒ110 miliioen begrepen over het belas tingjaar 1948. De raming van ƒ48 miliioen is dus in belangrijke rnate overschreden. Aan ondernemingsbelasting 1949 werd in hoofdsom 2,6 milüoen opgelegd. Het totaal ontvangen bedrag aan zeker heidstellingen vertoont ultimo September een toeneming van 38,9 miliioen en kwam hierdoor op 1 957.6 miliioen. De stijging is het gevolg van de omstandigheid, dat thans een bedrag van 46,5 miliioen, zijn de indertijd in Londen geïnde voorschotten op de Vennootschapsbelasting, in de ge storte zekerheidstellingen is opgenomen. Tot dusverre was dit bedrag, teneinde een juist beeld te geven van hetgeen in Neder land was gestort, niet in het totaal opge nomen. Aangezien onder de afboekingen de bedragen, welke van deze voorschotten werden afgeschreven, wel zijn begrepen, is thans.teneinde een duidelijker beeld te geven van de afwikkeling der zekerheid stellingen, van deze gedragslijn afgeweken. Het nog in te vorderen bedrag aan zeker heidstellingen was per ultimo September gedaald tot 110.4 miliioen, gestort en op gelegd was op die datum in totaal dus ƒ2.068 miliioen. Niet-bohierbelastingen De niet-kohierbelastingen brachten in het derde kwartaal 1948 666,8 miliioen op. Deze opbrengst is de hoogste welke tot dusverre werd bereikt en wordt slechts be naderd door die van het laatste kwartaal 1348 met 652 miliioen. De totale ont vangsten gedurende de eerste 9 maanden Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 November 1949 ONDERTROUWD: 2 Nov., H. van den Eijnde en P. J. Monné; N. Zuijdam en A. M. Koek; C. J. Nan en J. W. M. de Heij; J. H Steenkist en A. W. Blokker; J. L. van Wol- feren en H. Troost; H. B. W. Beune en P. Hendriks: J. M. T. A rends en J. F. Nieuwen- huisen; H. T. van Velzen en P. A. Paap; C. J. Willemse en C. C. Slebe: J. Troost en A. M. D. Visser; D. J. Halderman en A. Mouthaan; P. W. Butter en C. de Rooij; J. G. M. Buijs en J. Bloeming; H. Hageman en I. E. Dansen; A. Nunninlc en S. J. de Bruïjne; J. Driesten en C. M. Vermeer: J. Dolron en P. Heijne; N. A. Molenkamp en A. M. van Diest; R. Post- ma en L. C. Dorré. GEHUWD: 2 Nov., T. J. Besseling en E. Gerrits; N. de Boo en M. van Kruiselbergen; H. Kappen en G. Troost: A. J. Piers en B. Teeuwen; F. J. van Tongeren en J. J. Stuurop; J. de Peuter en H. A. H. Geluk; P. L. A. L. Hofmans en M. H. Sieffens; W. M. van Latum en A. D. Joustra; A. Joustra en J. C. Breeuwer; A. W. Molenaar en T. T. G. van Gemert; H. Passcnïer en P. P. Peters; A. M. Mouthaan en D. Vrielink; H. Wouden berg en A. C. Bron; J. Sijm en C. J. J. Bou- man; W. M. Quaak en S. W. de Rooij. BEVALLEN van een zoon: 2 Nov. M. J. WalkerGodefrooi, BEVALLEN van een dochter: 1 Nov., G. M. van der VaartWesseling; J. M. van Dijk van den Berg; A. W. van NassauKerkman; A. G, van der VeldtBesteman. OVERLEDEN: 31 Oct., A. J. Langelaar, 74 j., Schotersingel; H. J. van der Vegt, 87 j., Slachthuisstraat; G. Duijster, 44 j„ Rijks straatweg; A, H. Blok—Rooije, 83 j., Gast huislaan; 1 Nov., F. van Aken—Meijs, 65 j., Nachtegaalstraat; D. van der Monde, 44 j., Ohmstraat: P. K. InekeHaag. 47 j., Schermerstraat; J. C. VersluisBonarius, 44 j., Junoplantsoen. van dit jaar beliepen 1.930 miliioen of bijna 86 procent van de jaarraming. Van de drie belastingen, die per kwar taal worden afgedragen, de Omzetbelasting, de Loonbelasting en de Vereveningshef fing, hebben beide laatstgenoemde de terugslag, welke van het eerste op tweede kwartaal kon worden waargenomen, in de afgelopen drie maanden bijna geheel inge haald; de Omzetbelasting daarentegen slechts voor ruim de helft. De opbrengst van de Omzetbelasting ge durende de laatste 12 maanden heeft ruim ƒ810 miliioen bedragen. In diezelfde periode werd aan Loonbelasting ruim 565 miliioen geïnd. In September hebber, een viertal mid delen, de Dividend-belasting, de rechten op de invoer en de accijnzen op gedistil leerd en op suiker, de jaarraming over schreden. De opbrengst van de Dividend belasting was bijna 7,5 miliioen hoger dan in Augustus. Daarentegen werd aan commissarissenbelasting slechts een gering bedrag ontvangen. De opbrengst van de ac cijns op bier is na Juli weer teruggelopen. Opvallend hoog is het bedrag, dat aan tabaksaccijns werd ontvangen, namelijk bijna 25 miliioen Aan accijns op zout worden steeds geringe bedragen ontvangen. Buitengewone heffingen Als gevolg van een geringe stijging in September, namelijk met 6.3 miliioen, is hel bruto kohierbedrag van de beide bui tengewone heffingen gekomen op 3.384,7 miliioen. Hiervan betreft 2.323,4 miliioen de Vermogensaanwasbelasting en 1.061,3 milüoen de Vermogensheffing ineens. De teruggaven vermeerderden daartegenover met ongeveer 12 miliioen. Het netto- kohierbedrag daalde hierdoor per saldo tot ongeveer 3.106 miliioen. De daling, welke de inning op de beide heffingen de laatste maanden vertoonde, zette zich ook in September voort. In die maand werd 22,6 miliioen ontvangen. In 1949 is thans ruim een half milliard bin nengekomen. Het is twijfelachtig, of de jaarraming, 700 miliioen zal worden ge haald. De totale opbrengst bedroeg per ultimo September 2.657,7 miliioen of ongeveer 85 procent van hel hierboven ge noemde netto-kohierbedrag. Van deze 2.657,7 miliioen werd volgens tot dus verre bekende gegevens 623,6 miliioen betaald door afboeking van zekerheidstel lingen, 1.042,2 miliioen met geblokkeerd tegoed en inschrijvingen Grootboek 1946 en 475,3 miliioen met overige geconsoli deerde staatsschuld. De inschrijvingen Grootboek 1946 ver minderden in September met 7,8 miliioen Onderwijzers bereiden weer Sint Nicolaasfeest voor In de eerste dagen van December wordt voor de acht en dertigste keer het Sint- Nicolaasfeest gevierd voor leerlingen der openbare en enkele bijzondere scholen van Haarlem. De afdeling Haarlem van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging is druk in de weer en heeft de voorbereidende werkzaamheden getroffen om de feestelijk heden te doen slagen. De steun van de inge zetenen is daarbij nodig. In de loop dei- jaren heeft de commissie van voorbereiding steeds op de steun kunnen rekenen en zij verwacht, dat ook thans vele Haarlemmers geld zullen beschikbaar stellen. Er is meer geld nodig clan anders, omdat alles duurder is en het aantal leerlingen toeneemt. Langs de huizen komen weer onderwijzers (essen), om gelden in te zamelen. Voor belangstel lenden delen wij nog mee, dat de heer S. P. Doek, Lorentzkade 154, girorekening 535400 penningmeester is. Opzienbarende vinding vindt overal weerklank Eensgezinde Nederlandse vrouwen Dat de vrouwen in de diverse landen ver schillende gewoonten hebben, is bekend. Maar zelfs binnen het kleine grondgebied van ons eigen land doet de Friese haar huishouding op een andere manier dan de Limburgse. Des te treffender is het, dat een opzienbarende vinding op wasmid- delengebied precies dezelfde weerklank vindt in alle delen van het land. Wij doelen hier op de toevoeging van „Actief Wit" aan het „Castella" Zelfwer kend Wasmiddel. Dit maakt toepassing mogelijk van een nieuwe methode, het z.g. optisch bleken, waardoor iedere was vele malen helderder wordt. Witte goederen komen blanker dan sneeuw uit het „Cas tella" sop te voorschijn, gekleurde stoffen flonkeren in nieuwe luister. Alle weefsels worden soepeler en zachter. Deze resultaten doen zich niet langzamerhand voor. Men kan ze vol verbazing terstond waarnemen. Daaraan moet het wel zijn toe te schrijven, dat onze Nederlandse vrouwen, die zo over alles haar aparte mening hebben, zo eens gezind zijn in haar enthousiaste opinie over „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel met actief wit. (Adv.) Odette smokkelde vals geld naar ons land Voor de rechtbank te Roermond heeft te rechtgestaan de 20-jarige geboren Frangaise Odette B. wegens het uitgeven van valse Amerikaanse en Duitse bankbiljetten. Ne gen handlangers, onder wie haar echtgenoot A. van H. uit Venlo moesten eveneens te rechtstaan. Rekening houdend met haar jeugd, haar geringe levenservaring en haar blanco strafregister vroeg de officier van justitie acht maanden gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. Odette had het haar ten laste gelegde bekend. Odette was zestien jaar toen zij bij de be vrijding van Parijs kennis maakte met de 25-jarige Venlonaar Van H., die toen in geallieerde militaire dienst was. Naderhand huwde zij met hem en kwam naar ons land, waar zij in een milieu van sluikhandelaren belandde. Na een tijd gehandeld te hebben in nylons en fototoestellen ging zij zaken doen met vals geld. In Parijs had zij een relatie, die haar dat valse geld bezorgde, de Arabier Larbi. In 1948 en 1949 maakte zij zes reizen naar Parijs om daar vals geld te kopen. De eerste keer ging zij per trein en smokkelde toen in een bol breigaren 7000 over om de Arabier te betalen. Latei- reed Odette met de chauffeur S. per auto naar Parijs. Zij smokkelde het valse geld. dollarbiljetten en valse markbiljetten in de ledige reservetank van de auto. De zaak floreerde, totdat in Duitsland de chauffeur S. werd gearresteerd, omdat hij valse mark biljetten bij zich had. Het spoor leidde naar Nederland en spoedig kon de politie de hand leggen op Odette. De verdediger, mr. Joosten uit Roermond, betoogde, dat Odette steeds het geld als vals had aangeboden en daarom volgens onze wetten niet strafbaar is. Alleen als men vals geld als echt aanbiedt is dat straf baar. Derhalve vroeg hij de onmiddellijke invrijheidstelling van Odette. De rechtbank ging echter op dit verzoek niet in. De Arabier Larbi heeft in Parijs vier maanden gekregen. Tegen Odette's echtgenoot en diens vader werd wegens medeplichtigheid en schuld- heling een jaar gevangenisstraf geëist. Twee mannen, die het valse geld in Nederland hadden uitgegeven, de wielrenner M. en de koopman N. uit Venlo, hoorden respectieve lijk anderhalf jaar en tien maanden tegen zich eisen. De overige zaken werden aan gehouden. Filmcentrum Ned. Herv. Kerk Onlangs is de naam van de Stichting ..Kerk en film" gewijzigd in stichting Filmcentrum der Nederlands Hervormde Kerk. Deze stich ting is tot stand gekomen uit initiatief en samenwerking van de werkgroep „Kerk en samenleving", „Kerk en wereld" en de Her vormde raden voor kerk en gezin en jeugd raad. Tot directeur der stichting werd be noemd de heer P. J. Mullem. Het doel der stichting is te bevorderen, dat de film op kerkelijk verantwoorde wijze zo veel mogelijk wordt dienstbaar gemaakt aan het Nederlandse cultuurleven. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Wed. T. Gerbrands—Slee ker, 65 j.: C. de Haan, 52 j. GEBOORTEN: M. Hilgemanv. Rumme- len, zoon. ONDERTROUWD: J. Th. A. Rienstra en M. E. Wan; P. J. Pennings en A. C. M. Groen. GEHUWD: E. Grave en E. H. M. v. Rijs wijk. DE CROTE TREK Emigratie zal nog jaren door moeten gaan Tegen de dertigduizend Nederlanders uit het landbouwbedrijf die hier geen plaats meer konden vinden, zijn tot nu toe naar het buitenland getrokken en deze agrari sche emigratie staat nog maar in haar kin derschoenen. Alle tekenen wijzen erop dat in de komende tien jaar er circa 150.000 zullen volgen als noodzakelijke aderlating voor het overbevolkte platteland, waar de boeren hun bedrijven in stukjes moeten hakken om hun kinderen aan grond te helpen. Dat er hier zelfs voor de flinkste en ondernemendste landarbeider een kans zou bestaan een eigen bedrijf te krijgen en eigen baas te worden, is een legende. Er zal niemand zijn die deze boeren niet met lede ogen ziet vertrekken, want het zijn mensen waar ons land wanneer het hen plaats kon verschaffen zijn voordeel mee zou kunnen doen. Nu dat onmogelijk is, kan men er zich over verheugen dat deze emigratie geleid wordt met kennis van za ken en grote zorg voor de betrokkenen, 't Is de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, waarbij de Katholieke, Protestantse en neutrale boeren- en landarbeidersorganisa ties zijn aangesloten, die zich het volste recht heeft verworven deze pluim op haar- hoed te steken. De drie dochter-afdelingen werken zelfstandig voor de candidaten die tot hun richting behoren, maar de Centrale Stichting treedt coördinerend op en be schikt over alle mogelijke faciliteiten in binnen en buitenland waar de afdelingen dan over kunnen beschikken. Uitgebreide taak De taak die de Stichting voor iedere afzonderlijke emigrant op zich neemt, is niet gering. Zij begint met een selectie, waarvan velen die menen dat zij in het vreemde opperbest zullen rooien, het nut niet van inzien, mar die toch wel degelijk voor hun eigen bestwil is. Hoewel natuur lijk nooit van tevoren met zekerheid te zeggen is, of een emigrant door de moeilijke begin-periode heen zal komen, spreekt het feit dat bijvoorbeeld uit Canada slechts twee procent ontmoedigd teruggekeerd is, toch wel zeer ten gunste van de maatsta ven die bij deze selectie worden aangelegd. De Stichting houdt zich voorts intensief bezig met de voorbereiding, die voor iedere emigrant noodzakelijk is. In sommige ge vallen, bijvoorbeeld wanneer men in Frankrijk onmiddellijk zelfstandig wil be ginnen. worden alle formaliteiten voor vestiging, pachtcontracten en dergelijke zaken door een bemiddelaar in dat land geregeld, zodat men geknipt en geschoren aankomt. Natuurlijk heeft de Stichting ook een voorlichtende taak en die wordt zowel individueel opgevat iedereen kan net zoveel inlichtingen komen halen als hij wil als collectief. Cursussen over taal, kennis van land en volk en andere bedrijfs- methodes bereiden de emigranten voor. Ook het transport wordt mede door de Stichting geregeld en zelfs wanneer de emigrant ter plaatse is aangekomen en zijn werk is begonnen, acht de Stichting zich nog niet van haar taak ontslagen. Nazorg- werk en voortdurend contact met Neder landse boerenbonden in hét buitenland en plaatsings- en immigratie-comités vormen een belangrijk deel van haar activiteit. Onder een strakblauwe hemel is de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" gistermiddag om half twee de IJmuidense pieren uitgestoomd, nagewuifd door tientallen familieleden der bemanning en belangstellenden, nadat reeds eerder een respectabele menigte op de Noordersluis de glimmend-geverfde boot uitgeleide had gedaan. Op het moment, dat een drijvende bok met een der twaalf nieuwe betoyi- blokken kwam aandragen om de stormschade op de kop van de pier bij te pleisteren, wendde het machtige schip de boeg naar het Zuiden ee?i witte streep meeuwen in zijn zog meetrekkend. Tot nu toe is Canada de grote trekpleis ter geweest. "Vorig jaar gingen er negen duizend mensen naar toe en dit jaar heeft men al het cijfer van zevenduizend bereikt. Canada heet nu eenmaal het land van be lofte te zijn en tal van mensen verkeren in de waan dat het synoniem is met melk en honing. Bovendien ligt het ver weg en aan gezien bij sommige emigranten ook vrees voor Europa's toekomst voorzit, is dat een attractie te meer. Men dient zich echter voor ogen te houden dat het opbouwen van een bestaan waarbij men uitsluitend is aangewezen op eigen werkkracht want het huisraad, de kleding en de 100 dollar die men mee mag nemen, kunnen moeilijk als bedrijfskapitaal worden beschouwd nooit eenvoudig is en in de beginperiode een geweldig doorzettingsverogen eist. Vooral jonggetrouwden of gezinnen met grote kinderen kunnen het in Canada kla ren en de Canadezen zijn zo tevreden over de Nederlandse immigranten, dat het voor de Centrale Stichting wel eens moeilijk is, het hoge peil te .handhaven. Aan de andere kant kan één slechte het voor een hele streek bederven. Frankrijk geeft als enige van de grotere emigratie-objecten de mensen de kans om terstond zelfstandig te beginnen. Men kan namelijk de bedrijfs-inventaris uit Holland meenemen evenals huisraad en een bedrag van ongeveer 2500.voor de eerste on kosten. Tot nog toe zijn echter slechts een vijftig gezinnen daar voor zichzelf be gonnen. Het ligt voor de hand, dat het beter is eerst een jaar of langer als arbei der te gaan werken om aan de toestanden en de andere methodes te wennen en zelf rustig' naar een bedrijf om te zien, hoewel de Stichting dat laatste ook voor de emi grant kan regelen. Er zijn inmiddels een niet te schatten aantal boerenzoons als arbeider bij Hol landse boeren in Frankrijk gaan werken op een officieuse basis. Zij komen daardoor echter soms in moeilijkheden met de Fran se overheid en daarom verdient het aan beveling de officiële weg te bewandelen. Nieuw-Zeeland ideaal De emigratie naar Australië en Nieuw- Zeeland begint net aan te lopen. Wat Australië betreft, daar is plaats voor dui zenden geschoolde zowel als ongeschoolde arbeiders. Moeilijkheden rondom de Indo nesische kwestie hebben aanvankelijk enige hinderpalen opgeleverd, maar die zijn thans uit de weg geruimd. Nieuw-Zeeland is overigens zo ongeveer het ideale emigratie-object. Een prettig klimaat, een ontwikkelde bevolking, goed- ontwikkelde landbouw, veeteelt en fruit- bouw en sociale voorwaarden die vrijwel als model kunnen gelden, geven de Hol landse immigrant hier goede kansen. Alleen het transport erheen is kostbaar. Ongewenste passagiers in Amsterdamse trams In de vergadering van de hoofdstedelijke gemeenteraad heeft de heer Barning (Comm.) een interpellatie gehouden over wandluizen in tramwagens. Hij vroeg of de reiniging van de trams, ook naar de mening van B. en W. niet alles te wensen laat, of B. en W. bekend is dat in vele gevallen ernstige verontreiniging met wandluizen het gevolg is, of B. en W. erkennen dat onvoldoende personeelsbezet ting bij de poetsdienst daarvan de oorzaak is en wat B. en W. denken te doen om aan die toestand een einde te maken. Wethouder Van Wijck antwoordde dat de bewering als zouden de tramwagens onvol doende gereinigd worden, onwaar is. De luizen die in een aantal wagens zijn aange troffen zijn niet daarin gekomen door de toestand waarin de wagens verkeren. Dat de bezetting van de poetsdienst onvoldoen de is, ontkennen B. en W. In 1939 waren er 423 wagens dagelijks in gebruik en 8 poetsers, nu zijn er 343 wagens per dag h gebruik en het aantal poetsers is 93. Onderzocht is gedurende een jaar welke de oorzaak was van de infecties (de zoge naamde trambenen) die vrij veelvuldig voorkwamen. Gebleken is dat noch de bruikte reinigingsmiddelen, noch de lak waarmee de banken zijn bespoten, de oor zaak konden zijn. Wel zijn daarop in veer tien wagens wandluizen in grote aantallen aangetroffen. Terstond zijn maatregelen genomen en deze zijn van dien aard dat geen herhaling behoeft te wox-den gevreesd. Chef van Piecks lijfwacht door Amerikanen gezocht De Amerikaanse autoriteiten hebben de West-Berlijnse politie opdracht gegeven Reinhold Knoppe, het hoofd van president Piecks lijfwacht, te arresteren als hij de grens van de Amerikaanse en de Sovjet- sector overschrijdt. Knoppe wordt gezocht wegens beschul diging van mensenroof en diefstal in de Amerikaanse sector, gepleegd voor de splitsing van de Berlijnse politiemacht. Vele particulieren verkeren in de ver onderstelling, dat zij zonder formaliteiten pakketjes met bloembollen naar het buiten land kunnen meenemen. Bloembollen mogen slechts worden uitgevoerd, indien zij ver gezeld gaan van een uitvoermachtiging (welke alleen aan erkende bloembollen exporteurs wordt verstrekt) en een gezond heidscertificaat van de Plantenziektenkundi- ge Dienst. De demobilisatie van reserve-officieren der Koninklijke Marine, waarover in een bericht ven enkele dagen geleden sprake was, heeft betrekking op luitenants ter zee van de technische dienst, Koninklijke Marine- reserve of Koninklijke Marine-reserve tijde lijk verband, zomede op de luitenants ter zee speciale diensten, Koninklijke Marine reserve of Koninklijke Marine-reserve tijde lijk verband, voortgekomen uit een der twee eerstgenoemde categorieën en die voor 1 Januari 1948 zijn opgekomen. Hoewel de opheffing der vleesdistributie ten gevolge heeft, dat tal van thans geldende voorschriften worden ingetrokken of gewij zigd, wijst het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening er op. dat de verplichting tot verzekering van voor de slacht bestemde runderen, schapen en var kens onverminderd gehandhaafd blijft. Doordat een schip, dat zwaar geladen was, vastliep in de vaargeul van de spoorbrug bij Meppel kregen Woensdagavond de trei nen een uur vertraging. Pas nadat met een kraanwagen het schip was losgetrokken, kon de brug gesloten worden. Drie gasfitters, die in de Zuidergas fabriek te Amsterdam bezig waren met het verwisselen van een gasaansluiting. zijn door uitstromend gas bedwelmd geraakt. Twee der gasfitters zijn er vrij goed afge komen, de derde moest in een ziekenhuis worden opgenomen. HAARLEM EN OMGEVING De Partij van de Arbeid afd. Bloemen daal, belegt een openbare vergadering op Dinsdagavond 8 November in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waar oud-minister ir. H. Vos zal spreken over de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Medewerking verleent de zangver. „De stem des Volks". Donderdag 17 November hopen de heer en mevrouw H. E. Kaspers—Menkema, wo nende Wüstelaan 5 te Santpoort, de dag te herdenken, dat zij vijf en vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. De bruidegom, die uit Finsterwolde afkomstig is, is in de vroegere anarchistische beweging geen onbekende. Van de Algemene Nederlandse Onthoudersbond was hij vele jaren lid van het hoofdbestuur en van de bond van vegetariërs was hij een actief lid. De heer K. Teer te Haarlem is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het examen electrotechnisch ingenieur (met lof». De Bloemendaalse politie heeft een acht en twintigjarige leerling-verpleegster aange houden, verdacht van het plegen van dief stallen van kleine bedragen aan geld ten na dele van inwonenden van een inrichting. Grote smokkelarij van wapen tuig naar Sovjet-zóne ontdekt FRANKFORT, 1 November (U,P.) De Amerikaanse douane in Keulen heeft 35 ton Duitse legermachinegereedschappen in beslag genomen. Men gelooft dat dit mate riaal naar Oost-Europa gesmokkeld moest worden. Het was de grootste gevaarlijkste partij die sedert de oorlog is ontdekt. De partij zat in 251 kisten, die in een garage te Keulen waren verborgen. Drie Duitsers en een Oostenrijker zijn gearresteerd. Het betrof de complete uitrusting voor vervaar diging van het Duitse MG-42 machine pistool en delen en uitrusting voor gepant serde voertuigen, alles in de oorspronkelijke Wehrmacht-verpakking. De totale waarde wordt op 650.000 dollar geschat. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 31314 313% 244J4 244% 242 A. K. U 188% 187% 132 Nederlandse Ford 307% Nederlandse Kabel 294 v. Berkei's Patent 146 Scheepvaart-Unie. 161 159% Holl.Amerika Lijn 169 yA Deli Maatschappij 146 145% H. V. A 161% 161 A'dam Rubber 151% 151 Ned. Handel Mij. 163% N.-I. Handelsbank 105% Billiton Mij. II 298 FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 6) Iemand bracht hem een kop hete thee. Nadat hij hiervan had gedronken, voelde hij zich opknappen. Men vroeg hem zijn naam en adres. William Smith, Tattle- combe's Speelgoedmagazijn, Ellery Street, Londen Noord-West". Woont u daar ook? Ja, boven de zaak. Meneer Tattle- combe is er niet, hij is ziek en ik heb de leiding momenteel. Hij is bij zijn zuster, mevrouw Salt, Selby Street 176, hier vlak om de hoek. Ik kwam juist van hem van daan. De ondervragende politieman was enorm groot en had een bulderende stem. Hij vroeg verder: Hebt u >er enig idee van, wie u aanviel? Niet 't minste. Kunt u zich iemand bedenken, die een reden zou hebben u aan te vallen? Nee, niemand. U vertelde, dat u uw werkgever had opgezocht. Droeg u geld bij u kasgeld om lonen uit te betalen of zoiets? Nee, ik had geen cent bij me. William sloot opnieuw zijn ogen. Hij hoorde het gepraat om zich heen en de stem van de grote politieman was hoor baar boven alle andere stemmen. Dan vroeg Frank Abbott: Wat zoudt u ervan zeggen, nu naar huis terug te gaan? Hebt u daar iemand, die voor u zorgt? O ja, juffrouw Bastable, de huis houdster van meneer Tattlecombe. Wel, als u er voor voelt, dan zal ik een taxi opbellen en u thuis brengen. William knipperde met z'n ogen. O, maar ik voel me weer heel goed, zei hij, met een wat jongensachtige grinnik. Het is erg aardig van u, maar doet u geen moeite, het is alleen m'n hoofd, dat nog een beetje zwaar aanvoelt. Enige ogenblikken later bevond hij zich mèt Frank Abbott in een taxi, en plotse ling kreeg hij de neiging om met deze man te praten, omdat hij een Scotland Yard detective was en omdat hij had ge zegd dat hij hem eerder gezien had. De daad bij het woord voegend, begon hij: U zei daar straks toch, dat u meende me eerder gezien te hebben? Ja, inderdaad, en ik ben ervan over tuigd, dat dat juist is. Ik zou graag willen weten, hoe en wanneer en waar. Wel, ik weet het niet precies, het is, geloof ik, al wel een hele tijd geleden. Erg lang, vóór de oorlog, zou ik zeg gen. William klemde zijn begeleider's arm vast. Bent u daar zeker van? Nee, maar het komt me zo voor. William bleef de ander zijn arm vast klemmen. Met een dringende stem vroeg hij: Weet u waar het was? O, ergens in de stad. In het Carlton, geloof ik, of nee, dat weet ik wel zeker. Het was een vrij groot feest, en u danste met een meisje in een goudkleurige jurk, dat er erg goed uitzag. Hoe heette ze? Ik weet het niet, ik geloof niet, dat ik haar naam ooit te weten kwam. Ze had geen dans over die avond. William Smith nam zijn hand van de ander z'n arm en bracht deze naar zijn hoofd. Abbott... herinner je je mijn naam? M'n beste kerel Het zit namelijk zo, dat ik die zelf niet weet. Kalm aan, m'n waarde, zei Frank. Je gaf me zo juist nc^ je naam op: Wil liam Smith. Ja, inderdaad, met die naam kwam ik uit de oorlog terug. Maar wat ik te weten wil komen, is met wélke naam ik de oorlog ingegaan ben. Ik herinner me niets meer van wat er voor 1942 gebeur de, begrijp je. Ik weet niet, wie ik ben en waar ik vandaan kwam. Midden in het jaar 1942 zat ik opeens ergens in een krijgsgevangenkamp met een identiteits plaatje, waarop de naam William Smith vermeld stond, en dat is alles wat ik me herinner. Als mijn naam je dus te binnen zou schieten Billbegon Frank Abbott en hield dan op. Bill wat? Ik weet het werkelijk niet. Bill, daar ben ik zeker van, omdat me dat onmid dellijk te binnen schoot, toen ik je zag onder die straatlantaarn, voordat je nog een woord had uitgebracht. William knikte, doch hield hiermee on middellijk op, aangezien zijn hoofd pijn deed. Bill klinkt goed, evenals William (Bill is een populaire naam die vaak voor William gekozen wordt) goed klinkt, maar die naam Smith deugt niet. Hoe dan ook, ik ben niet de William Smith met wiens identiteitsplaatje ik uit de oorlog ben ge komen. Ik eindigde in een concentratie kamp, en nadat ik vrij kwam, terug naar hier was gereisd en uit het ziekenhuis was ontslagen, ging ik de naaste familieleden van William Smith opzoeken, te weten een zuster, die in Stepney woont. Ze was echter weggebombardeerd en niemand wist, waar ze heen was gegaan. Maar er waren diverse huurlieden en deze zeiden allemaal, dat ik niet William Smith was. Ze waren echte Cockneys en verafschuw den uit de grond van hun hart mijn be schaafd accent. Ze waren zeer geschikt tegen me en lieten niets merken, maar aan een van de jongere jongens merkte ik het. Hij zei, dat ik sprak als een BBC- omroeper. Geen van hen kon me vertel len, waar de züster van William Smith heengegaan was. Ik kreeg niet de indruk, dat ik veel aan haar miste, en ze waren er allen zó zeker van, dat ik niét William Smith was, dat ik meende, dat het niet veel zin had haar op te sporen. Als jij je misschien iemand kunt herinneren, die mij zou kunnen herkennen Er heerste een stilzwijgen. De straat lantaarns schenen bij het langsrijden de taxi binnen, hetgeen een afwisseling van fel licht en duisternis veroorzaakte. Wil liam ving op deze wijze vage glimpen op van het gezicht van zijn metgezel. Dit gezicht was hem volkomen onbekend, maar hoe dan ook, in zijn duister ver leden, toen hij nog niét William Smith was geweest, moesten ze elkaar op een of andere wijze eens ontmoet hebben. Ze hadden dezelfde mensen gekend. Er kwam iets van een duizeling over hem, toen hij hieraan dacht, maar misschien kwam dat ook nog van de slag op zijn hoofd. Hij voelde zich als Robinson Croesoë, die op het verlaten eiland voet sporen vindt. In het voorbij-flitsende licht keek hij Frank nog eens aan. Hij was het soort man, dat je je zou herinneren: eerste klas in elk opzicht. Glanzend blond haar, dat zorgvuldig met brillantine bewerkt was, zodat het glom als een spiegel, dat was hem op het politiebureau al opge vallen. Een lange neus in een smal, lang gezicht. Een uitstekende kleermaker Wonderlijk, hoe bij de gedachte aan de goede kleren van zijn begeleider iets in William's geheugen wakker werd. Ergens in zijn onderbewustzijn voelde hij vaag, dat hij niet altijd het soort kleren, dat hij thans droeg, gedragen had. Niet dat het slechte kleren waren, ze waren dege lijk en konden tegen een stootje, maar zijn vage herinnering ging in de richting van Savile Row. Het spijt me enorm, dat ik niet ver der dan die naam Bill kan komen, zei Frank Abbott. HOOFDSTSUK IV. William stond de volgende morgen op met een stevige bult op zijn hoofd, maar verder voelde hij zich uitstekend. Hij was niet van plan geweest juffrouw Bastable iets van zijn belevenissen te vertellen, maar ongelukkigerwijze keek ze toevallig net uit haar raam, toen hij thuiskwam I in de taxi, en onmiddellijk het raam open schuivend, hoorde ze bovendien detective Abbott vragen, of hij zich nu wel weer goed voelde en alleen naar binnen kon J gaan. Na dit alles kon ze zich er eenvou- dig niet van weerhouden om, een en al nieuwsgierigheid, William op de trap te- 1 gemoet te treden. Als ze misschien even het vermoeden had gekoesterd, dat hij dronken thuis was gebracht, dan werd dit onmiddellijk te niet gedaan. Ze toonde 1 zich vol bezorgdheid, draaide om hem heen, en was een en al bedrijvigheid, I waarbij ze duidelijk uit liet komen, dat I ze hem niet naar bed zou laten gaan, j voordat ze alles gehoord had. Terwijl hij haar tenslotte z'n verhaal vertelde, slaak te ze geanimeerde kreten als „hoe bestaat het!" en „als je me nou....". Toen hij zijn verhaal verteld had, was ze volkomen opgewonden. Allemensen, u bent er nog goed afgekomen! Eerst meneer Tattlecombe dat ongeluk en nu. wat zouden we hebben moeten beginnen, als u wat overkomen was! Maar het is gelukkig goed gegaan. Juffrouw Bastable zuchtte. Het had toch gekund! Ik krijg er gewoon kippen vel van. Stel je voor, dat de politie het hier was komen vertellen, terwijl meneer Tattlecombe nog in 't gips lag! O lieve mensen, wat zou er dan niet allemaal gebeurd zijn! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6