^s====if tciifaXon Jan van der Pigge WASSENAAR BRILLEN Joh. M. Schmidt WEBER JAGT Friese klokken Kort en Bondig F. A. TAMMER V rijdag 4 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 De aloude Tabak- en Sigarenhandel ontvangt regelmatig kleine partijen Havana- en Brazielsigaren. Wij ivillen gaarne een kistje voor U reserveren. Heden Expositie After-Dinner- sigaren. Bezoekt onze loonkamer, waar TJ rustig kunt kopen. Gr. Houtstraat 81 1/ Ao isoo (Adv.) Pater Bayer over Katholieke poëzie Nadat het huishoudelijke gedeelte van de algemene vergadering van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die gisteravond in het Bisschoppelijk Museum werd gehouden, was afgelopen, hield pater Cl. Bayer O.FM., mogelijk meer bekend onder zijn pseudoniem Jacques Benoit, een inleiding over Katholieke poëzie, die hij illustreerde met voordracht van eigen werk. Pater Bayer begon met een definitie te geven van poëzie, die hij zag als „Kunst door middel van het woord". Hij definiëerde schoonheid verder als de schit tering van het ware en verduidelijkte dat door te verklaren dat de plantkunde waar en de Meimaand schoon is. Hij zag kunst als persoonlijk weergegeven schoonheid en wees er met nadruk op dat poëzie nooit woord kunst mag worden. De taal, zei hij, heeft een andere functie dan de rationele overdracht. Het woord moet vlees en bloed van het ge voel zijn. Hij verklaarde dat poëzie geen luxe is voor mensen die niets beters te doen heb ben of lichamelijk abnormaal zijn. maar de wekroep van het heimwee der menselijke ziel. Wat de Katholieke poëzie betreft, waar op hij overigens wel enige critiek had, merkte hij op dat zij een roeping te vervullen heeft. Het Katholicisme is zo algemeen bestrijkt zo het gehele leven en is zo inspiratief, dat de Katholieke dichter waarlijk niet om stof verlegen hoeft te zitten. Zijn gedichten zullen de ziel moeten verheffen, stof tot meditatie en gebed voor de gelovige moeten opleveren en moeten breken met de moderne twijfel en de moderne gebrokenheid. Dichten moet bidden zijn. zei pater Bayer. Hij droeg daarna een aantal gedichten voor uit zijn bundels de Gesloten poort en Uit tocht, die zonder uiizondering aan de religi euze criteria die hij zichzelve had gesteld voldeden en door devotie en spontane innig heid veel goedmaakten van de hier en daar nogal evidente stylistische onvolkomenheden. De voordracht van zijn vertaling van de legende van St. Christoffel, die mogelijk door de wens om zijn toehoorders niet te lang te laten wachten, enigszins gehaast was en aan innerlijke spanning tekort kwam, kon ons minder bekoren. Taxi Bei 13,000 DAG EN NACHT (Adv.) VOOR RUIMTE BESPARING (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 November 1949 GEHUWD: 3 Nov., L. F. van Galen en P. C. G. Verhoef; J. H. Vermeijs en M. T. G. Coe- negrachts; H. Kuvener en D. G. Martin; J. A. de Vries en E. C. Aerts; C. J. Schwithal en C. M. Blok; D Keetman en C. H. M. van der Erf; J. Braakman en M. Planting; J. J. Tekamp en M. C. B. W. de Graaf; J. Steeg- man en W. G. Bos. ONDERTROUWD: 2 Nov., H. P. Valentijn en G. E. Petersson; A. J. Vink en C. P. M. van Schie. BEVALLEN van een zoon: 31 Oct., A. J. de HaanKlamer; M. Thuisvan Veen; 2 Nov., P. J. Polman—van den Berg; A. M. Vloe mansKion; A. M. C. van der VetDamave; 3 Nov., M. PoldermanRademaker. BEVALLEN van een dochter: 1 Nov., J. van der Veldt—van Tongeren; 2 Nov., M. Lubber- senvan Dijk; M. E. JanssenIngenhoest; 3 Nov,, M. BomKoorn. OVERLEDEN: 1 Nov., M. Hezemansde Vleeshouwer, 76 j., Tempeliersstraat; 2 Nov., D, M. KI ijzing, 70 j„ Wilhelminastraal. NEEM GEEN RISICO Bestel Uw TROUWAUTO'S, uitsluitend le klas 6 pers. BOUCKAERT ZN., ROZENSTRAAT 7-9 Gevestigd sinds 1910. (Adv.) komt vanaf morgen tijdelijk ook in UAARJ.EM-ZUID: WAGENWEG t./o. Schouwtjeslaan. HAARLEMS BEDDENSPECIALIST (Adv.) Amateurtoneel „Pas op de stille waters" van Calderón de la Barca Ook Ludamus heeft zich by de vereni gingen gevoegd die het seizoen 19491950 openden met blijken van goede voorne mens. Dit amateurgezelschap koos voor zijn eerste toneelavond „Pas op de stille waters" van Pedro Calderón de la Barca, zich vermoedelijk het éclatante succes her innerend, dat Cor Hermus en de zijnen enkele jaren geleden met deze „comedie van mantel en degen" tot veler verrassing hebben geboekt. Men dient deze poging om de smaak van het publiek aan beter voed sel dan het gebruikelijke te wennen zeer hartelijk le waarderen, ook al was men niet geheel tevreden met het resultaat. Calderón, die leefde van 1600 tot 1681, wordt als de laatste van de roemruchte Spaanse theaterdichters beschouwd. Zo groot was zijn populariteit, dat na zijn priesterwijding in 1651 een koninklijk be vel hem verbood de pen neer te leggen. Er zijn ruim honderd stukken van zijn hand bewaard gebleven, voor het merendeel van religieuze aard. Goethe stelde hem zelfs op één lijn met Shakespeare, echter stellig niet op grond van het onderhavige blijspel, dat nauwelijks meer pretendeert te zijn dan een spitsvondig divertissement, enigs zins in de trant van een zedeschildering, waarin alles draait om eer en liefde. Men zal moeten toegeven dat Calderón zich een meester toonde in het bedenken en uitwer ken van melodramatische verwikkelingen, die hij bereikte met behulp van balcons, geheime vertrekken, verrassende ontmoe tingen en onnadenkende persoonsverwisse ling. Mits op de juiste wijze aangepakt is „Pas op de stille waters" nog altijd geestig en onderhoudend genoeg om een opvoering te rechtvaardigen. Regisseur 'Jan Kraakman heeft veel moeite gedaan om zijn spelers de vereiste zwier en hoofse manieren bij te brengen, hetgeen hem vooral bij het sterke geslacht tamelijk goed gelukte, al was er geen woord Spaans bij. Bovendien had hij de beschikking over prachtige costuums. In de rollen der jonge edellieden voldeden Dick Stevens en vooral Guus Boersma, die ove rigens in het begin zeker iets indolenter had mogen zijn, veel beter dan Jan van Eeden, die voortdurend iets krampachtigs in stem en verschijning behield. Bij de da mes trok speciaal de debutante Sonja Lub bers de aandacht, al bleven de meeste kan sen om de grillige facetten van vrouwelijke coquetterie en listigheid te laten schitteren helaas ongebruikt. Een gebrekkige rolken- nis verhinderde Gé Hurkmans om als de eigenzinnige vader veel indruk te maken. Het meeste plezier beleefden de toe schouwers dank zij Ad Spruyt en Herman Tros, die respectievelijk als de onbehou wen landjonker en de boertige bedien de van de gelegenheid tot kluchtige typering gretig en met talent gebruik maakten. Het is jammer dat men de wat rulle vertaling van Bernard Verhoeven niet (zoals destijds Comedia deed) heeft aangevuld met de tussenspelen van Han Hoekstra en dat men geen oplos sing heeft gevonden om hei changeren van décor sneller mogelijk te maken. Nu ging de eenheid van handeling (de enige van het klassieke drietal die Caderón altijd be waarde) door het lange pauzeren verloren. De toneelaankleding was aardig genoeg, doch de daaruit voortvloeiende versnippe ring betekende een fnuikende schade aan het geheel. DAVID KONING. PREDIKBEURTEN. Kerkgenootschap der Zevende-Dags Ad ventisten, Rem. Kerk, Wilhelminastraat. Za terdag 10: Onderlinge Bijbelstudie. 11: Ds. P. van Oossanen, predikatie. Prins Bernhard zal Maandag het bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam gebouwde m.s. Oslofjord" bezichtigen. - Barometers Thermometers Pnsmakijkers Leesglazesï BARTEL JORIS STRAAT 21, TEL. 11057 (Adv.) Oud-Directielid van Van Gelder overleden De heer J. Smit sinds zijn 15e jaar aan het bedrijf Donderdagavond is na een ernstige ziekte in zijn woning „Woelwijk" aan de Koningsweg in Velsen-Noord overleden de heer J. Smit, die nauwelijks een half jaar geleden onder grote belangstelling afscheid nam van het bedrijf van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken, waar mede hü van jongste bediende af tot direc tie-lid gedurende een halve eeuw als het ware was samengegroeid. De heer Smit, die als vijftienjarige aan het toen slechts twee jaren oude papier- bedrijf te Velsen in de functie van jongste bediende begon werd op 17 Juli 1883 te Beverwijk geboren. De thans verscheidene heeft een opmer kelijke loopbaan achter zich. Op 26-jarige leeftijd was hij reeds afdelingschef en toen hij 36 jaar was werd hem in 1919 procuratie verleend waarna hij vele jaren tot de Vel- ser fabrieksdirectie behoorde. De begrafenis zal plaats hebben op Maandagmiddag om half twee op „Duin- rust" in Beverwijk. fr Uw fijnste wollen japon, De wollen kleertjes van baby, Uw donzige, wollen deken, Uw wollen jumper en tricot. wol wast U veilig in ALKAUVRIJ 35 cl per pak - Netto 100 gr. (Adv.) van Siims Nieuwste modellen GIERSTRAAT 27 - TELEFOON 16764 (Adv.) Wie zag aanrijding op de Pijlslaan? Toen Woensdagavond om ongeveer kwart voor zeven de spoorbomen bij de Pijlslaan na het passeren van een trein weer open gingen. trok een auto zo snel op, dat een wielrijdster werd aangereden en tegen de grond geworpen. De auto reed door. De 27- jarige wielrijdster liep een hersenschudding en wat schaafwonden op en werd door een onbekende automobilist naar haar woning vervoerd. De Haarlemse politie vraagt thans of getuigen van dit ongeval zich bij haar willen melden om zo mogelijk enig licht te brengen in. deze affaire met'twee onbekenden. „INTIMA" LAMPENSPECIAALZAAK Een leeslamp achter de fauteuil is een nuttig en aangenaam bezit. Keuze uil zeer vele modellen. Prijzen vanaf f 29 50 KRUISSTRAAT 42 - HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) Drie weken hechtenis geëist wegens verkeersfout De 34-jarige Haarlemse monteur M'. L. W N. V. was het lang niet met. de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eens, dat hij op een middag in Mei van dit jaar op het plein voor het stationsgebouw van Schiphol zo roekeloos had gereden, dat de aanrijding met een juist naar het schaft lokaal lopende grondwerker aan zijn grove schuld was te wijten. Hij had een matige gang, zo betoogde hij, en ook had hij een ruime afstand van de vluchtheuvel geno men. Het slachtoffer, dat door een gecom pliceerde beenbreuk een half jaar niet had kunnen werken, had volgens hem bij het oversteken geweifeld. De Officier kwam uit de getuigenverkla ringen tot de slotsom, dat de verdachte de bocht te krap had genomen, waardoor hij op de linkerhelft van de weg was gekomen en vond veertig kilometer voor dat drukke punt veel te snel. Een fout van de eerste orde en een bewijs van een slechte ver- keersmentaliteit, oordeelde mr. v. d. Burg, en hij wenste die gestraft te zien met drie weken hechtenis. Uitspraak op 17 November. Motto van Elsje van der Mey na drie jaar aan de boom Drie jaar geleden beleefde ook Haarlem een boomplantdag. Wel niet zo'n groot scheepse als die van Walcheren in 1947, want het betrof hier slechts één boom, een Hollandse eik, die als symbool voor de on dei- handen genomen vernieuwing van de Haarlemmerhout aan de Zuidzijde van de Hertenkamp door leerlingen van de Haarlemse scholen werd geplant. Ter gelegenheid van die gebeurtenis werd onder de ULO-leerlingen een dicht wedstrijd uitgeschreven, waarvan de ge lukkige winnaar behalve een verganke lijke ook een blijvende beloning zou ten deel vallen, want de bekroonde spreuk zou op een aan de eik te bevestigen schild aan de herbeplanting van de Hout tot in lengte van dagen herinneren. Door allerlei oorzaken was het tot nu toe nog steeds niet mogelijk aan de uit voering van dat voornemen gevolg te geven. Toch komt in dit geval van uitstel geen afstel, want Maandag zullen gedien stigen van „Hout en Plantsoenen" de fraaie, aan de dichtader van Elsje van der Mey ontsproten regels: „De schoonheid van de Hout ging door de nood verloren Nu wordt de oude pracht door Haarlems jeugd herboren". aan de openbaarheid der Hertenkampbe zoekers prijs geven. Mettertijd zal bij de boom ook een bank geplaatst worden, zodat een ieder, voor zover hij zich naar ons stadsbos om dei- wille van het natuurschoon begeeft, zich kan verheugen in de stijlvolle wijze waar op de herinnering aan de twintigste Februari 1946, de dag waarop de jeugd van de Spaarnestad nieuwe luister bij zette aan de toch reeds aanzienlijke glo rie van de Haarlemmerhout, levend wordt gehouden. Natuurlijk wordt erop vertrouwd, dat het bordje evenals alle andere attributen van de Hout, in de hoede van het publiek wordt opgenomen. Een SINT NICOLAAS cadeau voor Uw leven zijn een paar glas in lood suitedeuren van ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 Doet tijdig Uw bestelling (Adv.) 'n goede naaischaar vanaf 3.00 GROTE HOUTSTRAAT 166 btf de Houlbrug (Adv.) De toegangswegen tot Haarlems industrieterrein B. en W. menen dat de brug over het Spaarne zo mogelijk in 1950 gebouwd moet worden Algemeen wordt aangenomen dat het in dustrieterrein der gemeente in de Waarder- polder pas volledig tot ontwikkeling kan komen als de toegangswegen verbeterd worden. Ook B. en W. delen die mening. Daarom zullen op de kapitaaldienst van de begroting voor 1950 gelden uitgetrokken worden voor de bouw van de nieuwe brug over het Noorder Buiten Spaarne. Het zal evenwel van het beschikbare bouwvolume voor openbare werken afhangen of het mo gelijk is dit werk in een jaar uit te voeren. Indien dit niet kan zou de uitvoering over twee desnoods drie jaar, verdeeld moeten worden. Men weet dat enige tijd geleden een con ferentie gehouden is tussen B. en W. en de afgevaardigden van de opgerichte vereni ging van industrieëlen in de Waarderpolder. Het ging daarbij over het uitvoeren van noodzakelijk geachte verbeteringen van de Waarderweg en het bruggetje aan de Oude weg. In een welwillende stemming worden thans zo werd ons verzekerd nadere onderhandelingen daarover gevoerd. Er is veel kans dat overeenstemming verkregen zal worden over een bevredigende oplos sing, ook al zal dan vaststaan dat daarmee nog niet volledig aan alle wensen voldaan zal zijn. Nog dit jaar 7 nieuwe electrische 4-wagentreinen Electrische locomotieven uit Frankrijk en Amerika Zeven nieuwe gestroomlijnde electrische vierwagentreinen zullen voor het einde van dit jaar aan de Nederlandse Spoor wegen worden afgeleverd. Vóór 1 Mei 1950 zal opnieuw een dergelijke serie in dienst worden gesteld. In de loop van 1950 zullen nog veertien van deze treinstellen door de Nederlandse fabrieken afgeleverd worden, zodat de N.S. vóór 1951 zal kunnen beschik ken over 28 nieuwe electrische vierwagen treinen. Van April 1950 af zullen maande lijks enige der 50 bestelde Franse electri sche locomotieven worden afgeleverd. Te zelfdertijd zal de aflevering beginnen van de bestelde 25 /^fnerikaanse electrische locomotieven. Deze komen in onderdelen naar ons land en zullen, door Nederlandse fabrieken worden gemonteerd. Voorts wordt in Nederland een aantal D-wagens voor in ternationale treinen gebouwd. Voor de oorlog bezat Nederland 29.000 goederenwagons. Op het ogenblik zijn er bijna 20.000. Aangezien de omloop dei- wagons aanzienlijk versneld is zal men het aantal waarschijnlijk niet boven de 23.000 brengen. Dit betekent dat Nederlandse en buitenlandse industrieën waarschijnlijk niet meer dan 3000 nieuwe wagons voor de N.S. behoeven te bouwen. KLEINE HOUTSTRAAT 105 - TEL. 14448 VERKOOP - REPARATIES (Adv.) „Gehele Amsterdamse politie heeft meegedaan aan razzia's" Ontslag van rechtsvervolging geëist tegen ex-rechercheur „De gehele Amsterdamse politie heeft meegedaan met het ophalen van Joden", zei de/advocaat-fiscaal bij het Amsterdam se Bijzondere Gerechtshof, mr. S. J. Tim- menga, in zijn requisitoir in de zaak tegen de 39-jarige exrechercheur der Amster damse politie J. B. B. werd er van beschuldigd tezamen met anderen Joodse landgenoten te hebben ge arresteerd. Mr Timmenga zeide voorts: „Als deze zaak vlak na de bevrijding zou zijn behandeld, zou hij anders zijn beoordeeld dan nu, gezien het algemene beleid der po litie. Ik heb hier een verklaring van een inspecteur, die voor de zuiveringscommis sie toegaf aan razzia's te hebben deelgeno men. De commissie verklaarde de inspec teur zuiver. Het meedoen aan het ophalen van Joodse landgenoten is meewerken aan het misdrijf tegen de menselijkheid, waar voor wij Duitsers straffen". De advocaat fiscaal zeide begrip te hebben voor de moeilijke positie waarin de politie zich tij dens de bezetting bevond en er bezwaar tegen te hebben, dat bepaalde mensen vrij uit gaan en anderen niet „Indien een meer dere een mindere voorgaat, mag men van deze iaatste niet verwachten dat hij anders zal handelen dan zijn chef. Deze verdachte heeft niet op eigen initiatief gehandeld en uit het verhoor van de getuigen a décharge is gebleken, dat hij ook goed werk heeft gedaan en risico durfde te nemen", aldus de advocaat-fiscaal. Op 17 November zal het Hof uitspraak doen. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdagavond 8 November zal de heer D. Gutter. zendeling onder Israel te Amster dam, in het Evangeliesatiegebouw „Bethel" Oost Kolk te Spaarndam, een causerie hou den over het onderwerp: Moeilijkheden en vooruitzichten in het werk der zending onder de Joden. Medewerking verleent het zang koor der Zuider Kapel te Haarlem. Ter gelegenheid van de viering van het Sint Willibrordusfecst door de kring Noord van de afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbeweging zal Zondag 6 November in gebouw „Sint Bavo" het toneelspel „Hof Terhove", naar de roman „De andere" van Marie Koenen worden opgevoerd. Een week later viert de kring Oost het Sint Willibror- dusfeest. Des morgens worden kerkelijke bijeenkomsten gehouden en des avonds ko men de leden in gebouw „Sint Bavo" bijeen. De speelgroep Amsterdams volkstoneel „De Jordaan op de planken" brengt „In mijn stad staat mijn huis" van Jan Cottaar ten tonele. Zaterdag 5 en Zondag 6 November geeft de toneelgroep „De Ramplaanspelers" in gebouw „Domi" voorstellingen van „O bella sonna Lucia". De „Natuurvrienden" van het „Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling" organi seren Zondag een strandwandeling, onder leiding van de heer Jan Klooster. In October werden aan de Prinsenhof bibliotheek uitgeleend 13.250 werken, aan het filiaal 4647 wkerken, tezamen 17.897 werken (vorig jaar 16.681), waarvan 877 van de Mu ziekbibliotheek. De instellingen werden be zocht door 4472 en 650 bezoekers en bezoek sters, tezamen 5122 (5034). De heer en mevrouw MeijersGermans, wonende Waldeck Pyrmontstraat 8 zwart hopen op 20 November de dag te vieren, dat zij zestig jaar in de echt zijn verbonden. De bruidegom is vroeger bij de Marine geweest. (Adv.) SCHEEPVAART Amstelveen, Calcutta—Rotterdam 3 Nov. te Madras. Bantam, Rotterdam—Batavia 3 Nov. van Port Said. Ceram, R'damCalcutta 3 Nov. te Madras. Delfshaven, AntwerpenBuenos Aires pass. 3 Nov. Finisterre. Friesland, 5 Nov. van Menado te Makassar verwacht. Gaasterkerk, Zanzibar—Amsterdam 3 Nov. van Marseille. Hersilia, Rotterdam—Barbados 3 Nov. van Antwerpen. Japara, 3 Nov. van Singapore n. Batavia. Kota Baroe, 2 Nov. van Rotterdam te Tand jong Priok. Kota Gede, 3 Nov. van Batavia n. Singapore. Laurenskerk, Amsterdam—Basra 4 Nov. van Aden. Maiaram, verm. 7 Nov. van Balikpapan n. Tarakan. Poelau Laut, 3 Nov. van Banjoewangi naar Batavia. Rempang, AmsterdamMakassar pass. 3 Nov. Kaap St. Vincent. Salatiga, 5 Nov. v. Batavia te Rangoon verw. Sibajak, Rotterdam—Kaapstad pass 2 Nov. Kaap Verde. Sloterdijk, New YorkJava 3 Nov. van Singapore. Tawali, 3 Nov. van Batavia naar Semarang. Tosari, JavaRotterdam 3 Nov. van Suez. Waterman, BataviaRotterdam 4 Nov. 18 u. Hoek van Holland. Willem Barendsz (walvisvaarder) Amster damKaapstad pass. 3 Nov. Beachyhead. Zeeland, BombayAntwerpen 3 Nov. 130 mijl van Alexandrië. ZATERDAGMIDDAG 3 UUR van onze geheel gerestaureerde en gemoderniseerde winkel KLEVERLAAN 176 TAMMER op het gebied van Radio's en Stofzuigers. TAMMER voor aparte en moderne verlichting. TAMMER voor alle electrische apparaten. TAMMER altijd het nieuwste, TAMMER steeds het beste. TAMMER betekent: Service. KLEVERLAAN 176—178 HAARLEM TELEFOON 14756 FEUILLETON De man die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 7) Juffrouw Bastable was een klein, onbe duidend vrouwtje met een slordig kuifje haar en een neus, die in momenten van opwinding roodachtig aanliep. Ze tastte zenuwachtig in haar slordige haardos, met het gevolg, dat enige haarspelden op de grond vielen. William boog zich voorover om ze op te rapen, en weste bij zichzelf, dat hij 't niet had gedaan. Zijn hoofd klopte vreselijk. Hij zei, dat hij naar bed ging en voegde de daad bij het woord. K Zodra zijn hoofd op zijn kussen lag, sliep hij in en het was wonderlijk, opeens droomde hij weer zijn droom. Hij had deze droom de laatste tijd steeds minder gedroomd, het vorige jaar misschien twee maal, en dit jaar nog maar één keer, al een hele tijd geleden. Maar nu was de droom er weer. Het was echter anders dan vorige keren: er was iets verwards in en er deden zich moeilijkheden voor. De drie stoeptreden, die naar de deur leidden, waren normaal aanwezig, maar de deur ging niet open. Hij duwde er tegen, maar het was alsof hij aan de andere kant dicht gehouden werd. Niet door een slot of iets dergelijks, maar alsof iemand er met opzet tegen aandrukte om hem te belemmeren binnen te komen. Dan veranderde de droom: er begon opeens iemand te lachen en hij had de indruk, dat het Emily Salt was. Hij had haar wel nooit horen lachen, maar toch was hij er bijna zeker van, dat het Emily was. Hij zag haar om de deur gluren niet de deur van zijn droom maar één van de deuren van Abby Salt's huis. En hij hoorde Abby zeggen: „Arme Emily, ze haat mannen"Toen ontwaakte Wil liam, draaide zich met een zucht om en sliep weer in. Hij droomde nu over een verlaten eiland, waarop hij zich bevond temidden van zijn eigen houten honden en volgels en bij een vijver vol van zijn eigen houten eenden. Deze droom was heel plezierig en toen hij :s morgens wak ker werd, voelde hij zich opgeruimd en volkomen fit. Nadat hij de post had be handeld en er op toe had gezien, dat iedereen aan de arbeid was, liep hij de werkplaats in, die voortgekomen was uit een vertrek, dat eens salon was geweest, met een aangrenzende, ietwat bouwvallige serre. Het glas was gedurende de oorlog natuurlijk gebroken geweest, maar alles was nu hersteld en het was een mooie, lichte werkplaats geworden, al was het er in de wintermaanden wel wat koud. Twee petroleumkachels, één in de serre, en één in het andere vertrek, trachtten tegen deze koude te doen, wat in hun vermogen lag. Juffrouw Bastable ver zorgde ze iedere morgen, waarna ze een sterke onaangename lucht verspreidden. William merkte op, dat Katharine's han den blauw van de koude zagen en de smerige petroleumlucht was ook niet iets, dat bij haar paste, vond hij. Rozen en lavendel, maar zeker geen petroleum! Hij nam de kachels van juffrouw Bastable, die er druk mee bezig was, over, en aan gezien deze zich beledigd scheen te voe len, moest hij haar eerst kalmeren, al vorens hij met kennis van zaken de ka chels in orde bracht, waarna de tempe ratuur onmiddellijk beter werd en de stank verdween. In de werkplaats waren een oudere man en een jongen in het serre-gedeelte de vormen van honden, vogels en eenden uit hout te snijden. Ka- therine Eversley zat aan een grote keu kentafel in het andere vertrek en werkte een veelkleurige vogel-figuur, met een vuurrode open bek, met grote nauwkeu righeid af. William liep naar haar toe en bleef naast haar staan. Die is geweldig goed geworden. Ja, hij schreeuwt, ziet u wel? Ik ben net met hem klaar, en ik ga nu beginnen de eenden een eerste laagje verf te geven. Ze zullen prachtig worden, als we die nieuwe verf gebruiken. Ziezo, deze is klaar! Ze draaide zich om en keek hem aan. Bent u helemaal in orde? Juffrouw Cole vertelde me, dat iemand vannacht geprobeerd heeft u te beroven. Wel, ik weet niet, wat men van me hebben wilde, maar in ieder geval kreeg ik een slag op mijn hoofd, juist toen ik terug kwam van meneer Tattlecombe. Werd u gewond? vroeg ze bezorgd. Nee, alleen maar een dikke bult op m'n hoofd. Mijn hoed ving het ergste van de slag op. Kreeg u de aanvaller te pakken? Nee, ik ging van mijn stokje. Een i detective van Scotland Yard pikte me op en bracht me thuis in een taxi. Een aar dige kerel. U weet dus niet, wie u neergeslagen heeft? Nee, Abbott zei, dat hij er als de weerlicht vandoor ging. Katherine zette de grote vogel weg en begon met een eend. Ze opende een potje verf en begon een onderlaag in vleeskleur op te leggen. William trok een stoel bij en tegenover haar aan de keukentafel zit tend, begon hij zelf ook met een eend. Na enkele ogenblikken zei Katherine langzaam: Het is welwonderlijk. dat u en meneer Tattlecombe beiden der gelijke ongelukken moesten overkomen. William grinnikte. Meneer Tattlecombe meent ook, dat hij neergeslagen werd. In mijn geval weet ik het héél zeker. Wat bedoelt u met „neergeslagen"? vroeg Katherine. Hij is van mening, dat iemand hem een duw gaf. Hij zegt, dat hij uit de zijdeur kwam en dat hij, toen hij merkte, dat het vochtig weer was, de deur achter zich open liet staan en alleen maar tot de rand van het trottoir liep. Hij zag een auto aan komen rijden, en toen werd hij, naar hij beweert, neergeslagen. Katherine keek op, haar verfkwast om hoog. Ze droeg een verschoten groene overall, die haar jurk bedekte. Haar huid en lippen waren zonder enige make-up. Ze zag bleek en haar ogen leken heel donker. William had intussen alle scha keringen van deze ogen leren kennen: ze konden donker zijn als diep water; schit terend, als een veenplas in de zon; droef geestig als een sombere wolk, maar het mooist en dierbaarst waren ze hem, en van een niet te beschrijven schoonheid, als er een tedere uitdrukking in was. Wil liam was verliefd en zeer romantisch. Katherine keek William aan en vroeg: Gebeurde dat laat in de avond? Ja. Kwam hij naar buiten en was de deur achter hem open? Was er licht aan in de gang? Ja, daarom zag hij dat het buiten nat was, het licht scheen op straat. Ze begon opnieuw te schilderen. En U kwam gisteravond ook uit het licht in de duisternis? Ja. De deur stond open en het licht scheen uit de gang achter u? William keek haar verwonderd aan. Ja, waarom? Ik vraag me afHet lijkt wonder lijk Wat is wonderlijk? Ze antwoordde hierop niet, maar vroeg; Hoe ziet meneer Tattlecombe eruit? Hoe bedoelt u? Hoe groot is hij? Ongeveer mijn lengte. En heeft hij dezelfde bouw? Ja, inderdaad. Hij keek haar nu oplettend aan. Ze ging rustig voort met het aanbrengen van de rose vleeskleur op het hout. Wat voor soort haar heeft hij? vroeg ze. Dik, grijs haar, hoe zo? antwoordde William. Ik zit me af te vragen, hoe het te verklaren is, dat u beiden neergeslagen werd, dat woord gebruikte hij toch, is 't niet? Ja, neergeslagen. Wel, ik vraag me af, of er iemand is, die iets tegen hem heeft. Als u onge veer dezelfde lengte en bouw hebt en uit zijn voordeur naar buiten komt uw haar is heel blond, het zou niet te onder scheiden zijn van grijs, wanneer u met het licht van achteren in het donker staat dan zou het niet onmogelijk zijn, dat degene, die meneer Tattlecombe die duw gaf, gisteravond een tweede poging deed, u voor meneer Tattlecombe hou dend! Het zou ook andersom kunnen zijn, merkte William vrolijk op. De vent, die meneer Tattlecombe aanviel, verkeerde misschien in de mening, dat hij mij te pakken had. Katherine's verfkwast hield even stil, midden in een streek. Kent u iemand, die een speciale wrok tegen u koestert? vroeg ze. Nee, dat niet. Maar het zou best kunnen. Het zou iemand uit mijn duistere verleden moeten zijn. Maar zeven jaar is nogal een lange tijd om een wrok te blijven koesteren, vindt u niet? Katherine antwoordde niet. Ze maakte zwijgend haar eend af. Daarna nam ze een volgend exemplaar. Zal ik u eens vertellen, wat ik denk, zei William. Het was een natte avond, toen meneer Tattlecombe dat ongeluk over kwam. Ik denk, dat hij op de trottoirband is uitgegleden. Toen hij weer bij kwam, was hij erg opgewonden en nu verkeert hij in de waan. dat iemand hem een duw heeft gegeven. Dat is, wat ik ervan denk. En uw geval? (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6