Menigte Ministers-comité wil West-Duitsland toelaten tot de Raad van Europa Tweedaagse Parijse bespreking tussen de ministers der drie grote landen Nauwere economische samenwerking tussen Frankrijk, Italië en Benelux Me jaargang No. 19391 IT IT 1 Tl 1 Zaterdag 5 November 1949 Bureaux: Grote HouWraat 93, Telefoon Adver- InJ /»V flf NU» i AWA C« I 1 AV /V ITN I ^NT ^4 Uit6ave van de Grafische Bedrijven Damiate en Adrmmatrade 10724, 14825. Bedacüe! I I f I M T IV 8 if|l]||l|]f] Verschijnt dagelijks behalve Zon-en Feestdagen. 10800. Daecteur-Hoofdredactenr: 15054. Bijkant. J, J, X X V-* X X lW X^ VX WX X \JL VX Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplem 37, Telefoon 12230. .fl 4 25 Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom *s^pCCfljtE lltlilL ÏCniCfllf COMlBtlt (vtltTlQ 1*6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Dat ons bevolkingstotaal de tien mïllioen heeft bereikt heeft sterk de aandacht getrokken en er zijn statistische en andere beschouwingen aan gewijd. Wij hebben ons met verbazing rekenschap ge geven van het feit, dat wij Nederlanders fn een eeuw tijds verviervoudigd zijn. Ten (yde van de dood van Koning Willem ii waren er maar 2'/2 millioen of daarom trent en. wij kunnen hen benijden als wij ons pogen voor te stellen hoeveel ruimte zij haddenin ons kleine land. Eigenlijk is het geval van de bevolkings groei van Europa nog merkwaardiger. De vermaarde econoom Werner Sombart heeft daar indertijd bijzondere aandacht op ge vestigd, omdat het een verklaring inhoudt van talrijke moeilijkheden die in de twin tigste eeuw ontstaan zijn. De negentiende eeuw heeft de twintigste die zorgen aan gedaan door haar vervaarlijke vruchtbaar heid. Werner Sombart maakte bovendien een vergelijking met de Europese bevol kingsgroei in vroeger tijden. Sinds het be gin van de Europese geschiedenis, in de zesde eeuw, tot het jaar 1800 heeft dit werelddeel het niet verder gebracht dan tot een bevolking van 180 millioen.Dat gold dus een tijdvak van ruim twaalf eeuwen. Maar van 1800 tot 1914, dus in iets meer dan één eeuw tijds, steeg dit bevollcings-totaal van ..0 tot 460 millioen! Ortega y Gasset heeft daar uit afgeleid dat het respect, waarmee wij opgeven over de groei van het Ameri kaanse volk, ongegrond is. De Amerikanen namen in een eeuw tijds van slechts enkele millioenen tot honderd millioen toe. Wie de statistische voorkeur heeft, in procen ten te rekenen, kan daar inderdaad een record in zien. Maar als men naar de feite lijke aantallen rekent is de Europese be volkingsgroei oneindig groter. Hij heeft, n ruim een eeuw tijds, 280 millioen bedra gen. Dus is het aantal mensen in Europa veel sterker toegenomen dan in het grotere Amerika. Ortega heeft daaraan toegevoegd: Amerika is voortgekomen uit overtollige Europeanen. Dat Europa zich zo weinig bewust is geweest van het tempo van zijn eigen groei is gemakkelijk te verklaren uit het feit, dat het vroeger niet in Europese cijfers placht te rekenen. Daar is het eigen lijk pas in de laatste jaren mee begonnen. Ieder land placht te rekenen voor zichzelf, i zichzelf met de Verenigde Staten te vergelijken alsof het gelijkwaardige groot heden gold, hetgeen het naar omvang en mogelijkheden zeker niet deed. Bovendien voelden de Europese volken zich de leiders en toonaangevers cl er wereld, die zij inder daad zo lang zijn geweest. Wie even nadenkt over de enorme toe neming van bevolking in ruim een eeuw tijds begrijpt, dat dit enorme eisen moest stellen. Eisen niet alleen aan de voorziening met levensmiddelen en talloze andere pro ducten, de behuizing, de schepping van arbeidsmogelijkheden en het vervoer. Aan al die eisen voldeed de negentiende eeuw, waarin wetenschap en techniek door grote uitvindingen een geweldige invloed deden gelden, tenvolle. Maar er werd meer ver eist. Opvoeding, onderwijs, maatschappe lijke en economische verhoudingen, staat kundige organisatieeigenlijk iedere vorm van menselijke activiteit had dit groei-tempo moeten volgen. En dat was teveel gevergd. De negentiende eeuwers, die grote dingen tot stand hebben gebracht met groot doorzettingsvermogen, raakten bovendien door hun technisch en materieel welslagen bevangen door een geloof in de vooruitgang, dat hen belette te zien in hoe menig opzicht zij achterbleven bij de haas tige groei, die zij zelf ontketend hadden. Ortega y Gasset heeft het resultaat in scherpe bewoordingen getekend. Hij heeft geschreven: .JDe gemiddelde Europese mens van heden ten dage is wel gezonder en sterker van ziel dan die van de vorige eeuw, maar hij is veel simpeler van ge moed. Hierdoor maakt hij soms de indruk van een mens uit een primitief tijdperk, die plotseling terechtkomt in een maatschappij van zeer oude beschaving. In de scholen, waar de vorige eeuw zo trots op was, heeft men de grote massa's alleen de technische bekwaamheden van het moderne bestaan kunnen leren, maar men is niet in staat geweest hen op te voeden. Men heeft hun middelen verschaft om krachtig en in hoge graad te leven, maar men heeft hen niet ontvankelijk kunnen maken voor het ge voel der verheven historische plichten. Men heeft overijld het trotse bewustzijn en de macht der moderne werktuigen in hen ingeplant, maar de geest is verre van hen gebleven. Daarom ook willen zij niets met de geest gemeen hebben en de jongere ge slachten maken zich gereed om het bewind over de wereld in handen te nemen alsof wereld een paradijs was zonder enige zweem van een verleden, alsof er geen pro blemen waren die van geslacht tot ge slacht zich hebben voortgezet en vol ver wikkelingen zijn". Dit schreef hij vóór de tweede wereld oorlog en dat verklaart enige termen, die overigens de hoofdzaak niet raken. Het leek mij de moeite waard, nu de snelle bevolkingsgroei in ons land ieders aan dacht is gaan trekken, om niet alleen de materiële zorgen die daaruit voortvloeien, maai- ook in de kortste samenvatting het geweldige vraagstuk van de geestelijke groei, dat geheel Europa met zijn onge- hoord-snelle bevolkïngs-aanwas beklemt, aan te duiden. Hebt ge dat ooit overwogen: dat de gemiddelde mens van nu gezonder en sterker van ziel dan die der vorige eeuw, waar veel simpeler van gemoed en veel pri mitiever zou zijn? R- P. Poesjkin bij Pieck De Sovjet-Russische ambassadeur te Berlijn, Gregori Maximovitsj Poesjkin, heeft Vrijdag zijn geloofsbrieven aan pre sident Pieck, hoofd van de Oost-Duitse re publiek, overhandigd. Een ere-wacht van de volkspolitie presenteerde het geweer voor de Sovjet-Russische vertegenwoordi ger, die vergezeld was door zijn adviseur, Arkadief. Dertinger, de christen-democra tische minister van buitenlandse zaken dei- nieuwe republiek woonde de plechtigheid bij, evenals vooraanstaande functionaris sen van zijn ministerie Romeinse stad gevonden Bij Draguïgnan in Zuid-Frankrijk zijn de ruïnes van een Romeinse stad ontdekt. De opgravingen worden gedaan onder auspi ciën van het ministerie voor schone kun sten. Men heeft reeds de overblijfselen van een badinrichting voor warme baden ge vonden, gebouwd van marmer en groene porphi^rsteen, benevens een begraafplaats. Ook het Saargebied en Oostenrijk zullen mettertijd als leden welkom zijn PARIJS (Reuter). Na de bijeenkomst van Vrijdagavond van het comité van Europese ministers is een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Het comité heeft zich uitgesproken voor zo spoedig mogelijke toevoeging van Duits land aan de Raad van Europa en besloot de procedure voor toelating van nieuwe leden te aanvaarden. Alvorens een defini tief besluit te nemen, wensen de ministers echter de mening te vragen van de commis sie van de Algemene Vergadering over de toelating van de federale Duitse republiek als toegevoegd lid van de Raad van Europa". Ten aanzien van de eventuele toelating van het Saargebied bestaat het comité eveneens, aldus het communiqué, de mening te vragen van de hiervoor aange wezen commissie, alvorens een definitief besluit te nemen. Ten aanzien van de aanbevelingen op economisch gebied van de algemene ver gadering zegt het communiqué dat het comité besloot de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te verzoeken een studie te maken van de voorstellen gericht op vrijmaking van de inter-Europese handel en aan het comité van ministers mededeling te doen van eventuele opmerkingen. Verder stelde het comité zijn beslissing uit over punt twee van de aanbeveling van de algemene vergadering (benoeming van een delegatie van de Raad van Europa voor onderhandelingen met de Verenigde Staten) tot na bestudering van bovenge noemd rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Het comité gaf de secretaris-generaal opdracht zich met de Unesco in verbinding te stellen over de aanbevelingen van de Algemene Vergadering voor een plan voor culturele samenwerking. Zinga Mïlanova. een Joegoslavische zan geres die de laatste jaren in New York grote successen oogst hij de Metropolitan Opera en op het ogenblik voor een half jaar gasteert bij de opera in Sofia is door een Russische krant ervan beschuldigd, in Bulgarije voor Tito te spionneren. Hier Zinga. in haar hotel te Sofia, een portret van Tito beschouwend van wie zij volgens haar eigen verklaring slechts een bewon deraarster en geen geheime agente" is. „Engeland houdt zich aan het Pact van Brussel" Officiële ontkenning van geruchten over afscheiding Verre van zich te willen onttrekken aan de verantwoordelijkheid, die het ten opzichte van Europa ingevolge het pact van Brussel heeft aanvaard, beschouwt de Britse regering zich nog steeds gebonden door dit accoord, zo verklaarde gisteren een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze verklaring werd afgelegd naar aanleiding van sommige, door een buiten lands nieuwsbureau verspreide, geruchten volgens welke meningsverschillen zouden gerezen zijn tussen Groot-Brittannië en de andere mogendheden, die het pact van Brussel hebben ondertekend, en wel in verband met de toekomstige taaie van de coördinatie-organen van het pact van Brussel, die te Fontainebleau zijn geves tigd. Volgens deze geruchten zou Groot-Brit tannië de ontbinding van deze organen voorstaan om ze te vervangen door de in het Atlantisch Pact uitgestippelde verde- digingsorganisatie voor West Europa. Engeland logenstraft formeel het bestaan van zodanige meningsverschillen en men merkt op, dat de kwestie der betrek kingen tussen de organen van het pact van Brussel en die van het Atlantisch Pact, thans door de betrokken ministers te Parijs onderzocht wordt. De woordvoer der wees er verder op, dat het Atlantisch Pact voor twintig jaar geldt en het pact van Brussel is voor vijftig jaar gesloten. In Britse officiële kringen heeft men de indruk, dat de Britse regering de hand having en uitbreiding van het pact van Brussel op grond van het Atlantisch pact beoogt. Aanslag in Teheran In*Teheran (Iran) is op de vroegere Perzische premier Abdoel Hoessain Azjir geschoten. Hij werd ernstig gewond. Na het voorval is de staat van beleg in Tehe ran afgekondigd. De schoten werden gisteren gelost, ter wijl Azjir een godsdienstige rouwplechtig- heid bijwoonde in de Sapah Salar-moskee. Ev is weinig hoop, dat de minister in leven zal blijven. Naar gemeld wordt is de aan valler een Mohammedaanse fanatiekeling. Het comité van ministers zal vandaag de slotbijeenkomst van de huidige zitting houden. De ministers waren het er over eens, dat Oostenrijk in de toekomst tot de raad toe gelaten diende te worden. Men achtte het echter onverstandig te trachten Oostenrijk toe te laten voor het afsluiten van een vredesverdrag en het terugtrekken van de bezettingstroepen. Men spx-ak de hoop uit, dat zulks niet te lang op zich zou laten wachten. Alle twaalf ministers spraken zich uit voor steun aan West-Duitsland als toegevoegd lid. Von Manstein voor zijn rechters Zijn ex-ondergeschikten getuigen décharge Oud-generaal Erich Brandenberger, be velhebber van de achtste pantserdivisie, die als getuige is opgetreden in het proces tegen veldmaarschalk Von Manstein, heeft verklaard, dat het bevel tot uitroeiing van de politieke commissarissen van het Russi sche leger niet werd toegepast in de sector van zijn divisie, zulks met de goedkeiiring van Von Manstein. Hij voegde hieraan toe dat de houding van Von Manstein werd goedgekeurd door alle officieren. Een andere getuige, Schiel, de comman dant van een pioniersgroep, die verant woordelijk is voor de door de Duitsers bij hun terugtocht over de Dnjepr aangerichte vernielingen, "beweerde, dat de door de Duitsers aangerichte vernielingen niets wa ren, vergeleken met de vernielingen van de Russen zelf. Deze vernielingen, zo ver klaarde hij, waren bovendien een op zich zelf staand geval. Het in de Britse sector van Berlijn ver schijnende Joodse weekblad „Der Weg" heeft de Britse verdediger van Von Man stein, Paget, aangevallen. Het blad beweert, dat Paget zou hebben gezegd, dat in Oost- Europa tegenover Russen en Joden begane oorlogsmisdaden minder erg zijn, dan wan neer iets dergelijks in West-Europa was geschied en het legt Paget de woorden in de mond: „Wat gaat het ons aan, hoe de oorlog in de Sovjet-Unie is gevoerd?" „Der Weg" protesteert ten scherpste te gen deze aan Paget toegeschreven uitla ting. Chinese ambassade in Parijs ook al strijdtoneel Mao's volgelingen bezetten eerste étage Communistisch-gezinde functionarissen van de Chinese ambassade te Parijs zijn er in geslaagd de eerste verdieping van het ambassadegebouw te bezetten. Toen zij zich hadden geïnstalleerd begonnen zij de na tionalistische functionarissen op de bene denverdieping uit te maken voor alles wat lelijk is, waarna laatstgenoemden zich hun nerzijds weer niet onbetuigd lieten. Buiten werd „krijgsraad" gehouden door een functionaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zakrfi. de eerste ambas sade-secretaris en een politïe-autoriteit. In de tuinen van het gebouw hadden zich an dere politiemannen opgesteld, die al rokend wachtten op de verdere ontwikkeling van de toestand. De Chinese nationalistische ambassade- functionarissen hebben de Franse politie verzocht het ambassadegebouw te bezet ten, teneinde gevechten om het bezit er van tussen aanhangers en tegenstanders van Mao Tse-Toeng te voorkomen. De Franse politie-autoriteiten gaven evenwel te ken nen geen diplomaten te kunnen evacueren, zonder een speciale, door het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken afgegeven machtiging. Zij verklaarden, dat zij niet op grond van het door de Chinese nationalis tische zaakgelastigde te Parijs onderteken de verzoek om het gebouw te bezetten, daartoe konden overgaan. Later werd overeengekomen dat de deu ren van het gebouw der Chinese ambassade te Parijs gesloten zullen blijven, doch dat aan diplomaten van beide Chinese politieke richtingen zal worden toegestaan het ge bouw tot tien uur 's avonds plaatselijke tijd te betreden. De nationalistische ambassade-functio narissen verklaarden na dat tijdstip een ieder te zullen beletten het gebouw te be treden. Vijf Franse politie-agenten" zijn in de buurt van het ambassade-gebouw op post geplaatst, om in een eventuele strijd te kunnen ingrijpen. Aanslag op president van Ecuador Er is gisteren een aanslag gepleegd op de president van Ecuador, Galo Plaza. Een brug, waarover de presidentiële auto zo juist was gepasseerd, werd door een ont ploffing vernield. President Plaza was op weg naar het in Zuid-Ecuador gelegen Cuenca, om een Pan- Amerikaanse grote straatweg te openen. De aanslag op het leven van de president is drie dagen voor de gemeenteraadsver kiezingen in Ecuador gepleegd. De Europese ontwikkelingen maakten overleg nodig WASHINGTON, 4 November (United Press). Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde vandaag dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten de volgende week twee dagen in Parijs bijeen zullen komen. De woordvoer der zeide dat de recente Europese ontwik kelingen de bijeenkomst noodzakelijk heb ben gemaakt. Volgens Britse functionaris sen te Washington zal er tijdens de te Pa rijs te houden besprekingen tussen de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken naar worden ge streefd tot een eenvormige politiek tegen over Duitsland te komen. Deze functionarissen verklaarden dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten het in theorie eens zijn over hun politiek ten .aanzien van Duitsland. In de praktijk bestaat echter altijd de moge lijkheid, dat Duitsland zal trachten de ene mogendheid tegen de andere uit te spelen, tenzij er een volledige coördinatie tot stand wordt gebracht tussen de politieke maat regelen der drie mogendheden met betrek king tot Duitsland en de uitvoering van deze maatregelen door hun vertegenwoor digers in Duitsland. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde dat er geen officiële agenda voor de ter conferentie te bespreken onderwer pen zal worden opgesteld. De drie ministers De directeur-generaal der Unesco Jaime Torres Bodet komt vandaag voor een driedaags bezoek aan ons land in Den Haag aan. Torres Bodet, die sinds Decem ber 1946 minister van Buitenlandse Zaken van Mexico is, zal bezoeken brengen aan Leiden en Amsterdam, in welke laatste stad hij de gast zal zijn van burgemeester d'Ailly. van Buitenlandse Zaken zullen op niet- officiële wijze bepaalde aspecten van de politiek hunner landen ten aanzien van Duitsland en met betrekking tot andere aangelegenheden waaronder inbegrepen de situatie in het Verre Oosten bespre ken. De bijeenkomst te Parijs zal een voortzetting zijn van de in September te Washington door de ministers Acheson, Bevin en Schuman gevoerde besprekingen. Waarschijnlijk zullen de volgende onder werpen te Parijs aan de orde komen: De ontmanteling in West-Duitsland, de Duitse uitvoer naar West-Europa, de si tuatie, welke is geschapen door het tot stand komen van een „Oost-Duitse rege ring" in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland, het deelnemen van de West- Duitse regering aan verschillende interna tionale instellingen, zoals de wereldbank, het internationale monetaire fonds en de internationale arbeidsorganisatie, de we deropbouw van de Duitse koopvaardijvloot en de houding van de West-Duitse regering ten aanzien van het internationale toezicht op het Ruhrgebied. Export van „strategisch" materiaal onder controle De regering der V.S. heeft een strenge controle ingesteld op de verscheping van „strategische" goederen naar vrijwel de hele overige wereld om te voorkomen, dat door verzending naar de Sovjet-Unie en Oost-Europese landen zou kunnen plaats hebben. Onder strategische goederen wor den door het ministerie van Handel met name industriële artikelen verstaan, die zouden kunnen bijdragen tot versterking van het „oorlogspotentieel" der Sovjet- Unie. Tot dusverre had het ministerie deze strenge controle slechts op Europa en aan grenzende gebieden toegepast. De nieuwe slap breidt de controle uit tot de uitvoer naar iedere plaats ter wereld, met uitzonde ring van Canada. Boodschap van Nehroe aan Nederlanders en Indonesiërs 's-GRAVENHAGE, 4 November. Tij dens het diner, gegeven door de ambassa deur van India, dr. Mohan Sinha Mehta, werd aan de deelnemers der Ronde Tafel conferentie de volgende boodschap van Pandit Jawaharlal Nehroe, de minister president van India, voorgelezen: „Ter gelegenheid van de succesvolle be- i eindiging van de Haagse conferentie wens ik mijn oprechte gelukwensen te richten tot onze Indonesische en Nederlandse vrienden voor de geest van wederzijds begrip, die lot een vreedzame oplossing van een lang bestaan hebbend meningsverschil heeft ge leid. Het door beide partijen aan de dag gelegde staatkundige beleid dient ten voor beeld te worden gesteld aan anderen. Naar mijn overtuiging zal de vrijheid van Indo nesië, dat een getrouw lid zal zijn van de volkengemeenschap, een belangrijke en blijvende bijdrage vormen tot de vrede in Zuicl-Oost Azië. De bereikte overeenkomst zal het de wereld tevens duidelijk maken, dat Oost en West hun meningsverschillen op vreedzame wijze vermogen op te lossen en in harmonie kunnen samenwerken". Engeland waarschuwt China De Chinese nationalistische regering heeft de Britse autoriteiten in Hongkong officieel medegedeeld, dat nationalistische vlieg tuigen elke koopvaarder, die in communis tische havens wordt aangetroffen, zullen bombarderen. Men gelooft, dat een soort gelijke mededeling aan andere regeringen is gezonden. Reuter meldt uit Londen dat een woord voerder van hét Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken later heeft verklaard dat de Britse regering de Chinese nationalisti sche regering verantwoordelijk zal stellen voor alle gevolgen van een ten uitvoer leg ging van haar bedreiging, dat alle in com munistische havens waargenomen koop vaardijschepen zullen worden gebombar deerd, voor zover Britse schepen hierbij be trokken zouden worden. In Londen was men van mening dat de Britse regering mogelijke de bedreiging van de Chinese nationalistische regering zal beantwoorden door de Britse koopvaardij schepen op zodanige wijze door oorlogs schepen te doen vergezellen, dat de natio nalistische blokkade te allen tijde kan wor den gebroken. Ook is men in deze kringen van mening dat de aankondiging van de Chinese nationalistische regering een er kenning van de Chinese communistische volksrepubliek door Groot-Brittannië zal bespoedigen. Hel woord is aan Socrates: Men doet wijs met te trouwen. Indien men ec» goede vrouw treft, wordt men zeer gelukkig. Zo niet dan wordt men filosoof, en dat is ook wel aanvaardbaar. Waarschuwde Dimitrof? Tan joeg, het Joegoslavisch nieuws agentschap, heeft een verklaring aange haald van Milvan Djilas, die aan het hoofd staat van de Joegoslavische delega tie bij de UNO, dat hij door wijlen Georgi Dimitrof, de toenmalige Bulgaarse minis ter-president, gewaarschuwd zou zijn „zich schrap te zetten tegen de pressie van het bolsjewistische centrale comité van de Sovjet-Unie". Brand in Brugge Gisteravond is brand uitgebroken in een huis bij Brugge, bewoond door de 42-jarige Nederlandse kaashandelaar P. C. Op de zolder deed zich een geweldige ontploffing voor, waardoor het dak instortte. Het huis is tot de grond toe afgebrand. P. C., die nergens te vinden is, wordt door de politie opgespoord, daar men vermoedt dat er brandstichting in het spel is. Franse voorstellen tot vérgaande regionale overeenkomst PARIJS, 4 November. (AFP). De Franse minister van Financiën, Petsche, heeft het kabinet voorgesteld binnen acht dagen een bijeenkomst van Belgische, Ne derlandse, Luxemburgse, Italiaanse en Franse deskundigen te houden ter bestude ring van de mogelijkheid van economische samenwerking tussen de respectieve lan den. Voorts heeft de Franse minister van Fi nanciën een conferentie van de ministers van Financiën van de betrokken landen voorgesteld. Deze conferentie zou door de deskundigen worden voorbereid en zou over 14 dagen gehouden kunnen worden. Op het ministerie van Financiën wordt de aandacht er op gevestigd dat deze voor stellen, bedoeld om in het kader van een regionale verstandhouding de middelen te zoeken om de handel tussen de West-Euro- pese landen te bevorderen, volgen op de aansporing van de raad van de organisatie voor Europese Economische Samenwer king. Naar de correspondent van de Belgische „Dernière Heure" te Parijs meldt, heeft de Franse ambassadeur in de Verenigde Sta ten, Henri Bonnet, in een toespraak tot het nationaal congres van buitenlandse handel te Parijs aangekondigd, dat Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden waarschijnlijk binnenkort een regionale overeenkomst zullen tekenen, die de vrije omwisselbaar- Residenties Solo en Madioen zullen worden ontruimd BATAVIA, 5 November (Aneta). In een officieel communiqué van heden ochtend wordt gezegd: „Tot dusverre werd de veiligheid in de regentschappen Ma dioen, Ngawi en Magetan van de residentie Madioen en in de residentie Solo, uitge zonderd het regentschap Wonogiri, ver zorgd door de gecoördineerde patrouille gang van de Nederlandse en republikeinse troepen. Thans is in onderling overleg tussen de betrokken militaire comman danten besloten deze gebieden geheel ter bewaking af te staan aan de T.N.I., in ver band waarmede de residenties Solo en Ma dioen in hun geheel uiterlijk 15 November door de Nederlandse troepen zullen worden ontruimd". Het communiqué meldt verder, dat de overeenstemming omtrent de afbakening van deze patrouillegebieden van de T.N.I. en deze wijze van ontruiming door de Ne derlandse troepen is vastgelegd in bijeen komsten van de plaatselijke gemengde commissies van Solo en Kediri ten over staan van de UNO-commissie. Op deze bij eenkomsten werd door de commandanten van de T.N.I. volledige vrijheid en veilig heid van alle bevolkingsgroepen gegaran deerd, zodat geen représailles tegen wie dan ook zullen worden genomen. De residenties zullen open gebied blijven en dus voor iedereen toegankelijk zijn. „Verder is overeengekomen, dat de fede rale diensten met het aanwezige ambte narenapparaat zullen blijven functioneren en dat het personeel van ondernemingen en bedrijven ongestoord zijn werk zal kunnen voortzetten", aldus besluit het communiqué. Wegens desertie veroordeelde nïlïtairen De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat in 1948 ""'voor Indonesië bestemde militairen door de krijgsraad zijn berecht. Hiervan werden 121 tot meer dan drie jaar ge- angenisstraf en 503 tot minder dan drie jaar veroordeeld. Zeven militairen werden vrijgesproken. Na hun veroordeling verklaarden 53 militairen zich alsnog bereid naar Indo nesië te gaan. In de afgelopen negen maanden van 1949 zijn 411 militairen wegens desertie berecht. Hiervan kregen 169 meer dan drie jaar en 231 minder dan drie jaar gevan genisstraf. Vijf werden vrijgesproken. Vijftien verklaarden zich na hun veroor deling bereid naar Indonesië te vertrekken. Rotterdamse recherche vindt opium in tankboot De douane-recherche te Rotterdam heeft in de machinekamer van een in de petro leumhaven liggende tanker 9 kilogram opium ontdekt. De politie heeft daarna verscheidene van de 35 tot de bemanning behorende Chinezen gearresteerd. De partij opium die een waarde van ongeveer 9000,vertegenwoordigt, ii in beslag genomen. heid der munten tussen deze landen moge lijk zal maken en vele beperkingen uit de weg zal ruimen, die op het ogenblik de handelsvrijheid belemmeren. Deze overeenkomst zou volgens Bonnet binnen twee of drie weken door de belang hebbende landen getekend worden. Labour wint zetel in de Londense gemeenteraad Het Labourlid Jack Cooper heeft bij een tussentijdse verkiezing een zetel in de Lon dense gemeenteraad verworven, nadat hieraan een felle verkiezingsstrijd was voorafgegaan. Cooper verwierf bij deze stemming in North Kensington, een district dat in hoofdzaak door de middenstand wordt bewoond, 14.197 stemmen tegen de conservatief Ian Percival 13.100, hetgeen dus een meerderheid is van 1.097 stemmen. De communist John Eyre bracht het niet verder dan tot 464 stemmen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van het afgelopen voorjaar brachten Labour en Conservatieven het beiden tot 64 zetels, ter wijl één zetel naar de liberalen ging. Thans bezet Labour in de „county council" dus 65 zetels. Deze tussentijdse verkiezing was de eer ste „krachtproef" sedert de Britse regering tot de devaluatie besloot. Zij was nodig ge worden door de dood van een conservatief, die dit jaar met een meerderheid van 532 stemmen de zetel veroverd had. (United Press) U.N.O. veroordeelt Albanië en Bulgarije De politieke commissie der UNO heeft vandaag besloten de Algemene Vergadering te verzoeken, Albanië en Bulgarije te ver oordelen wegens voortzetting van de steun aan de Griekse vrijscharen en een beroep te doen op alle partijen in het geschil om hun kwesties op vredelievende wijze tof een oplossing te brengen. Een desbetreffende resolutie van de V.S. Engeland, Australië en China werd met 38 tegen zes stemmen bij twee onthoudin gen aangenomen. Het Sovjet-blok en Joe goslavië stemden tegen, India en Israel ont hielden zich. Rover steelt 500.— uit station te Meppel Vrijdagavond omstreeks tien uur heeft een jongeman van ongeveer 22 jaar een roofoverval gepleegd op het plaatskaar tenbureau van de Nederlandse Spoorwe gen te Meppel. De lokett'iste stond met de rug naar het loket, toen zij plotseling het breken van het ruitje van het loket hoor de. Zij keek om en zag een jongeman die zijn hand door de gebroken ruit stak en de inhoud van het geldbakje daarachter, ongeveer 500 gulden, naar zich toe haalde. Hij rende met de buit weg en-verdween op een fiets in de duisternis. In de hal was verder niemand aanwezig. OOOOOOCCCOOOOOOOOOOOOÓCCOOOCCOCOOOCOCOOGOOOCC ZACHTER DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en aanvankelijk krachtige Zuidelijke wind, tijdens frontpassages ruimend naar Westelijke richtingen en iets af nemend. Zachter dan de afgelopen nacht. Morgen overdag: wisselende bewolking met nu en dan opklaringen en eftkele verspreid optredende buien voorname lijk In de kustprovincies. Krachtige tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen ais van daag. 6 November: Zon op 7.43 uur. onder 17.04 uur Maan op 16.56 uur. onder 8.30 uur 7 November: Zon op 7.45 uur, onder 17.02 uur Maan op 17.17 uur, onder 9.46 uur Hoog en laag water In I.Tmuiden Zaterdag 5 November: Hoog water: 3.21 en 15.34 uur. Laag water: 11.22 en 23.36 uur. Zondag G November: Hoog water: 3.52 en 16.04 uur. Laag water: 11.54 uur. Maandag 7 November: Hoog water: 4.23 en 16.35 uur. Laag water: 0.09 en 12.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1