W/BERT Brand in Coornhertlyceum bracht „Jong Haarlem" in zak en in as De benzineprijs is verhoogd SLEUTEL WEG? Zaterdag 5 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Werk gaat deze winter toch door! Jong-Haarlem'is £le gebruikelijke af korting voor de stichting: „Jong-Haarlem, vooruit", de bekende corporatie, die reeds sedert vele jaren op de bres staat voor de culturele belangen van de rijpere er. oudere jeugd die over het algemeen alleen lager onderwijs heeft genoten. Voor de oorlog was het schoolgebouw Leiclseplein-Zuid het vertrouwde cursus centrum. Duizenden destijds jonge Haar lemmers hebben aan de aldaar gehouden ontwikkelingscursussen, lezingen, tentoon stellingen en voordrachten heel prettige herinneringen. Menige jongere heeft daar mede door de toegewijde zorgen van leraren en cursusvrienden een stevig brok zelfvertrouwen gevonden en zijn beste krachten gegeven om deze jeugdgemeen schap te vervolmaken. Het cursusgebouw vertegenwoordigde een grote rijkdom aan cursusbezittingen, als leermiddelen, bibliotheek en wandver sieringen. Al wat in negen jaar met en dooi de cursistenschare was bijeengebracht en vervaardigd werd tijdens de mobilisatie in 1939 in enkele uren tijds afgebroken en vernield. Dank zij de bewoners van het Leidseplein werd nog iets gered en door hen opgeborgen. Ruim 600 cursisten van de dagcursus en 1300 avondcursisten waren dakloos. In alle haast werd een ander 'schoolgebouw aangewezen. Nauwelijks was men op orde of het werd gevorderd. Door de goede zorgen van oud-wethouder Wes- terveld werd een particulier huis gehuurd aan de Zijlweg. Ook dit werd gevorderd. Een ander huis werd gehuurd aan de Haamsingel en in alle stilte met vele hel pende vriendenhanden bewoonbaar ge maakt en ingericht. Na drie weken werden de cursisten weer door een vorderings bevel ingehaald. In de oorlogsjaren stond het cursuswerk stil. De nog overgebleven cursusbezittingen werden in gebruik genomen door enkele stadgenoten, die in het Frans Halsmuseum een Kunstnijvei'heidsschool vestigden. De ex-directeur van deze school had betere connecties bij het toenmalige Gemeentebe stuur dan de leiding der cursussen. Gevolg: Een armzalig restant aan cursusmateriaal. Problemen Toen het Gemeentebestuur in 1947 op nieuw het initiatief nam tot hervatting van deze avondcursussen zag wethouder Geluk met het inmiddels nieuw gekozen bestuur zich voor twee problemen gesteld. In de eerste plaats had het cuvsusgebouw een andere bestemming gekregen, zodat de avondcursussen alleen gehouden zouden kunnen worden in verschillende lokali teiten, die gastvrij ter beschikking zouden worden gesteld. Dus geen eigen huis, maar inwoningen ten tweede waren van 72 docenten en medewerkers slechts heel wei nigen overgebleven. Zouden wederom artsen en leraren gevonden kunnen wor den, die hun gaven van hoofd en hart mede in dienst van dit cursuswerk zouden willen stellen? Het cursusjaar 1947 slaagde. Het Bestuur, de docenten en alle medewerkers oogstten veel voldoening door de ervaring, dat de cursusarbeid ook in sobere vorm van zui ver schools werk toch veel enthousiasme bij de cursistenschare had weten te wekken. In 1948 werden de cursussen voor het eerst weer gecentraliseerd in het oude schoolgebouw aan de Wilhelminastraat. Vele contacten werden gelegd, moeilijk heden uit de weg geruimd en voorbereidin gen getroffen om dit jaar in eendrachtige samenwerking van alle gezindten, docen ten en oud-cursisten een in alle opzichten goed gefundeerd en modern cursuswerk te organiseren, dat zonder twijfel een grote aantrekkingskracht zou moeten uitoefenen op vele Haarlemse jongeren. De brand in het Coornhertlyceum ver ijdelde deze plannen. „Jong-Haarlem" zag zich verdrongen en stond op straat. Goede raad was duur. Moest er gewacht worden totdat het gebouw weer vrijkwam of moest van de nood een deugd worden gemaakt? Tot het laatste werd besloten. De folders met de opwekking een of meer cursussen in de komende maanden te volgen, gingen toch de deur uit, met een verbluffend resultaat. In slechts enkele dagen tijds meldden 352 jongeren zich aan. In ver schillende schoolgebouwen zullen deze ge gadigden worden ondergebracht. „Jong- Nimmer werd de kwaliteit van Wybert verlaagd en daarom Was Wybert niet altijd ver krijgbaar. Die tijd is voorbij «ri Uw leverancier kan U Weer volop helpen. Wybert I 't Beste voor Uw keel Alléén in originele dozen Ook wederom verkrijgbaar: Wybert met menthol Bazar in gebouw Molenaerstraat Van Dinsdagavond tot en met Donderdag avond wordt in het Wijkgebouw Molenaer straat 18 een bazar gehouden waarvan de helft van de netto-opbrengst zal worden afgedragen aan de Stichting „Het Zonne huis", het tehuis aan de Hazepaterslaan waar verwaarloosde kinderen van alle gezindten een liefderijk onderkomen vinden en waar getracht wordt hun het gemis van ouderliefde zoveel mogelijk te vergoeden. De andere helft homt ten goede aan het Zusterfonds van Wijk VII, der Nederlands Hervormde Ge meente, dat hulp verleent aan zieken, zwakken en hulpbehoevenden van alle ge zindten in de wijk. Een groot aantal leden van de wijk en vele anderen, die deze instellingen een warm hart toedragen, stelden artikelen beschikbaar, welke op deze bazar verkocht zullen worden, Ook zijn aan de bazar talrijke attracties verbonden, zoals het rad van avontuur, grab belton en diverse zeer interessante spelen. Een theetent in Oud Hollandse stijl biedt de bezoekers gelegenheid na hun wandelingen Jangs de stands rustig een consumptie te ge bruiken. Haarlem" gaat weer draaien en zodra de plannen vaststaan ontvangen alle jongeren een oproep voor een te houden bijeenkomst, waar alle gewenste inlichtingen zullen worden verstrekt. Jongeren, die alsnog van de partij willen zijn, kunnen zich nog schriftelijk tot het secretariaat Van 't Hoffstraat 8 wenden. Ook ouderen kunnen helpen Nu de cursussen niet in één gebouw ge centraliseerd kunnen zijn, ziet het bestuur zich voor grotere kosten geplaatst, clan waarop het had gerekend. Weliswaar ge niet de Stichting een gemeentelijke subsi die, maar die is in haar geheel nodig voor de onmisbaarste leermiddelen, zoals leer boeken en tekenmateriaal. Aan grote stuk ken, zoals naai- en schrijfmachines, een filmapparaat, een radio-gramofoon of piano voor de muzieklessen en zoveel andere prachtige hulpmiddelen bij het on derwijs kan nog lang niet worden gedacht. Wellicht dat er Haarlemmers zijn die zich gedrongen voelen dit prachtige ontwikke lingswerk, dat al zovele jongeren tot steun is geweest, financieel te steunen. Zowel kleine als grote gaven zullen door het Stichtingsbestuur en door de cursisten op hoge prijs worden gesteld! De situatie in Oost-lndonesië De afd Haarlem van de Vereniging Ne derlandIndonesië houdt een vergadering op Donderdag 10 November, in Brïnkmann. te Haarlem, waar de heer W. G. F. van Oosten, bestuurs-ambtenaar van Indonesia- Timoer (Oost-lndonesië). toegevoegd lid van het Secretariaat-Generaal der R. T. C. zal spreken over „De situatie in Oost-lndonesië" maar onze tarieven voor verhuur zonder chauffeur blijven, gehandhaafd Alléén eerste klas materiaal huurt U bij Autogarages Als de kolenwagen voorstaat weet U dat er gelijk betaald moet worden. Leg daarom alvast het geld apart; zonder geld kan ook Uw leverancier niet kopen. Vakgroep Detailhandel in Brand stoffen Haarlem en Omstreken OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 (Adv.) Edmund Kurtz, cellist van buitengewoon formaat De abonnés van serie C kregen Vrijdag avond een solist van buitengewoon for maat te horen: de cellist Edmund Kurtz, een Amerikaan van Russische afkomst. Het cello-concert no. 1 (a kleine terts) van Saint Saëns werd door zijn dwingend temperament, zijn grote en expressieve toon en zijn schitterende virtuositeit een onweerstaanbaar stuk muziek, boeiend en meeslepend, voortvarend, prikkelend en spannend, Kurtz gaf van het beroemde werk een zelfbewuste vertolking, waar* aan alle mooi-doenerij vreemd was. Alle romantische toeslag was er uit geweerd; zelfs voor een licht „ritenuto" bij de over gang naar een nieuw thema kon de solist geen tijd vinden. En toch bleef er nog romantiek genoeg in; maar deze was man nelijk, stevig, van deze tijd. 't Is misschien de manier om het stuk in onze dynamische periode vlot te houden. Wat er van zij, Kurtz speelde prachtig en overtuigend. Hij verwierf een welverdiende ovatie, waarin Vex-hey en het orkest terecht mochten delen. Te voren had het publiek de „Kinder spelen" van Bizet gehoord: vijf schetsen door de componist voor orkest bewerkt naar de oorspronkelijke zetting voor quatre-mains. Het origineel bestaat echter uit twaalf nummers. Deze korte suite is eén juweeltje van muzikale karakteristiek en instrumentatiekunst. Verhey slaagde er in deze bijzondere eigenschappen met het orkest scherp te belichten. Alleen bij het aflopen van de tol was er een defectje aan een deel van het uitvoerend apparaat. Tenslotte ging de Symphonie van Franck, sterk doorleefd en naar de geest uitgevoerd, dat wil zeggen: gedragen en gestuwd door een artistiek verantwoord sentiment, dat, meer dan de componist kon aanduiden in zijn partituur, er de levendigheid, de hartstocht en de bezie ling aan wist mee te delen. Het was een interpretatie die wel heel sterk het merk „Verhey" droeg; in de eerste plaats om haar duidelijk détailwerk, mogelijk ge maakt door een zuiver evenwicht in het orkest; doch ook door de keuze van het tempo dat het canonisch vlechtwerk, het- j welk bij Franck zo'n grote rol speelt, doorzichtig houdt; door een effectvolle werking van climax en anti-climax: door een logische welving van thema's, en ten slotte door het gezonde élan, dat het orkest tot prestaties dwong die het boven zichzelf deden uitgroeien. JOS. DE KLERK Bazar voor de stichting Kinderbewaarplaatsen Op Woensdag 9 November en Donderdag 10 November zal in de bovenzalen van Ger- zon's Modemagazijnen Grote Houtstraat een bazar gehouden worden ten bate van de Stichting Kinderbewaarplaatsen. Voor het in standhouden van deze instelling, welke met subsidie der gemeente de kinderbewaar plaatsen Haarlem-Noord en aan de Aster straat exploiteert, is véél geld nodig. Er worden jaarlijks ongeveer 30.000- kinderen van alle gezindten verzorgd, doch de subsidie der gemeente Haarlem is ontoereikend om het werk voort te zetten. Daarom rekent het bestuur op de hulp van de inwoners van Haarlem en omstreken, om door een bezoek aan de bazar zijn arbeid te steunen. Behalve stands met textiel, baby-goederen, papierwaren enz. zullen verschillende attracties worden geboden, onder andere „Modeflitsen" gedurende het theeuur en des avonds. Dinsdagavond zal de bazar officiëel ge opend worden door mevrouw C. G. E. M. CremersDe Bruyn. De oudste van de twee Haarlemse kinder bewaarplaatsen is gevestigd in de Asterstraat en bestaat reeds vijf en dertig jaar. De in richting voorziet in het Rozenpriëel in een dringende behoefte: zij is echter in een noodgebouw ondergebracht en voldoet niet aan de eisen, welke aan een crèche gesteld kunnen worden. Steeds moeten reparaties worden aangebracht. Het streven is daarom een nieuw gebouw te stichten. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Bazar in restaurant Brinkmann Vanmiddag en vanavond houdt het Inter nationale Christelijke Spiritische Centrum „De grotere wereld" in de muziekzaal van restaurant Brinkmann een bazar. De dames en heren, die aan de voorbereiding hebben meegewerkt, hebben gedacht aan de Sint Nicolaastijd. Een groot aantal voorwerpen is bijeengebracht bestemd om over enkele weken als verrassing uit te delen. In de loop van de morgen werd er hard gewerkt aan de opbouw der stands Te koop zuilen zijn beschilderd glaswerk, boeken, textiel, baby artikelen, enzovoort. Op een bazar mogen attracties niet ont breken. Opgesteld is bijvoorbeeld een rad van avontuur. Ook is een theeschenkerij in gericht. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Firma Duym en Keur, Keizer straat 6, telefoon 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. telefoon 10043: Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apotheek. Bloemendaalseweg 85. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Verleden week werd bekend gemaaktdat Nederland tien millioen inwoners telt Deze bevolkingsaanwas brengt voor ons kleine dichtbevolkte land grote problemen met zich mee. Reeds is een gedeelte van het IJselmeer ingepolderd, maar dit is nog lang niet voldoende. Op het ogenblik zijn landmeters bezig de plaats te bepaler., waar de dijk voor de Zuid-Oostelijke polders zal worden opgeworpen. Ook wordt bepaald waar de stad van deze 96000 hectare grote polder moet komen te liggen. Verlichfe despoot Een Haarlems poelier kreeg Vrijdagavond tussen de kippen- en konijnenklanten door een bezoeker die zich ontpopte als contro leur voor de electriciteitsbesparing. De poe lier kreeg te horen dat hij zijn etalagever lichting niet mocht laten branden wanneer een daartoe strekkende vergunning niet op zijn ruit was geplakt. De etalageverlichting een zuinig brandende T. L. buis moest worden gedoofd.' doch de controleur had er geen bezwaar tegen dat er dan in de win kel een extra-pitje werd aangedraaid, zodat de open etalage nog voldoende licht kreeg. Toen de controleur tevreden vertrok, ver slonden de brandende lampen ongeveer an derhalf maal zoveel Watts als toen hij bin nenkwam maar de etalageverlichting was officieel uit en daar was het tenslotte om begonnen. De poelier slachtte en verkocht verder in opperste verbazing. Bij het examen in de Dames Modevak ken te Schiedam zijn geslaagd als costumière de dames: mevr. Mulder, mej. Woudenberg en mej. Kokke te Haarlem. W4SS£OU Man en paard Wij hebben gisteren een bezoek ge bracht aan een groep mensen, die door hun functie gedwongen zijn nu het tegenovergestelde te doen van hetgeen wij blijkens onze kop voor u trach ten te bereiken. Nauwelijks hebben wij namelijk het Hek van de Dam geschre ven of de ruiterij van de Amsterdamse politie draaft op om de afzetting te her stellen en u het uitzicht te belemmeren door het niet geringe achterdeel van het politie-paard Toos II onder uw neus te duwen. Tenzij gij tot het gilde der Am sterdamse bengels behoort die bereid zijn om hun gezichtsveld te verwijden door Toos II mitsgaders bereden klabak aan de verschrikte kletter te krijgen door de brave bruine een eindje sigaret tegen het fundament te houden, zijt gij gedoemd voor de rest van de middag een eenzijdig inzicht te krijgen in de schoonheid van dit hippisch tableau vivant. Wij willen daarmee niets kwaads zeg gen van de bereden politie, want het feit blijft, dat waar een mannetje-aan-man- netje afzetting van gearmde politie te voet tekort schiet tegen de onweerstaan bare baaierd van oplaaiend menselijk enthousiasme, de verschijning van een twintigtal ruiters altoos voldoende is, om de opdringende massa tot eerbiedig terugdeinzen te brengen. Het oeroud adagium „Hai baat mit se bek en hai schopt mit se paute" trilt sterk in het hart van de Amsterdammer, wanneer hij een paard op zijn levensweg ont moet. Nu moet ons van het hart, dat deze zinsnede niet alleen fouten bevat met betrekking tot de gebruikte terminologie voor de betreffende paardse onderdelen, maar blijk geeft van een geheel ver keerde visie op de inborst van zo'n zachtmoedig wezen op vier benen. Afge zien van begrijpelijk verweer tegen brandende peukjes zou Toos niet slaan (de agent misschien wèl) al kroopt gij tussen'zijn benen door. Hoofdinspecteur C. Blanken die tientallen jaren aan het hoofd van de stedelijke ruiterij staat, zou geen slaande paarden op stal willen hebben en hij koopt ze op garantie van „goud-eerlijk en zo mak dat een baby er de was mee zou kunnen doen." Er is overigens wel wat veranderd in de jaren dat hij bij de bereden politie is. Want in de bijna vijftig jaar van haar bestaan is haar taak om bij relletjes met pistool en sabel door de straten van de Jordaan te galopperen veranderd tot een preventieve en in de letterlijke zin van het woord indruk-wekkende. Paard en. man Hoofdinspecteur Blanken is voor alles een ruiterlijk man wie het lot van (derst) paarden en (dan) mensen zo hoort dat nu eenmaal zeer ter harte gaat en die van terechte trots op zijn corps vervuld is. Wij zijn met hem door de stallen aan de Elandsgracht gegaan, die model-proper zijn en waar de veer tig paarden van de Amsterdamse politie een voortreffelijk tehuis vinden. Zij glimmen als spiegèls, zitten best in het vlees en kijken tevreden door de spijlen van hun boxes.„Een politie-paard", vindt hoofdinspecteur Blanken, „moet er representatief uitzien, want dat draagt bij tot het moreel overwicht van de rui ter. En voorts moet het paard hoog in het bloed staan." Gij moet deze laatste uitlating niet zien als een teken van verlangen naar het slagveld, want er wordt alleen maar mee bedoeld dat een politie-paard zo dicht mogelijk bij het volbloed-type moet staan, omdat het dan handzamer en intelligenter is. Als voorbeeld van die laatste eigenschap geldt nog dat een „bloed-paara" dat voor het eerst in de politie-stal komt, meestal onmiddellijk de werking van zijn auto matische drinkbak in de gaten heeft en met zijn neus het klepje oplicht dat het water doet vloeien, terwijl een „inlan der" gemeenlijk dagen lang zich het hoofd staat te breken over dit wonder Van de moderne techniek. Het meest houdt de heer Blanken van zijn eigen paard, dat Hans heet, een hengst is van Arabisch-Gelderse kom-af en zo slim als een mens. Hij beet ons dan ook onmiddellijk een knoop van de jas, maar was nog niet zo slim dat hij er dezelve weer aan kon naaien ook. De dienst van de bereden politie-man is verre van licht, 's Ochtends vroeg be gint hij een uur lang zijn paard te poet sen en allerlei stalkarweitjes op te knap pen. Zijn dienst in de stad duurt twee maal twee uur of drie uur achtereen en daarbij komt nog de voortdurende oefe ning, 's zomers op het springterrein en 's winters in de manége en het afrijden van paarden die om een of andere reden niet door hun eigen ruiters kunnen wor den gereden. Naast de normale rijkun- stige oefening komt nog de speciale trai ning van de jonge paarden, die aan la waai, vlaggen en schieten moeten wen nen en dan later naast een ouder paard het verkeer van de grote stad ingaan. Onder het motto „Iedere dag een draadje maakt een hemdsmouw in het jaar" ma ken de ruiters hun paarden voor de moeilijke taak klaar met al het geduld en de liefde die daarvoor nodig zijn. Het kleine corps dat geheel gerecruteerd is uit mensen van de bereden wapens, heeft een corps-geest die perfect is en niemand zou naar een ander onderdeel willen. En zelfs buiten hun dienst-uren staan zij klaar om, of het nu regent en stormt of de zomer-zon de straten doet gloeien, in het zadel te stijgen en te gaan helpen om de drukte bij het Stadion in goede banen te leiden, of de afzetting voor een vorstelijk bezoek te verzorgen en de ca lèches. die gelukkig weer in ere zijn hersteld, te escorteren, stijlvoller dan de knalpotten van de motordienst het ooit zouden kunnen. Daarom koestert iedere Amsterdam mer in zijn hart naast het heilig respect voor de „bereden prinsemarij" een toe gewijde affectie voor de kwieke agent die met zijn hoge goudvos het beeld van eijn geliefde Mokum net dat tikje ro mantiek verleent dat zo wonderwel past bij de stad van dé mooiste grachten met de statigste huizen ter wereld. Houten creaturen U zult van ons geen inleiding ver wachten tot de filosofie van het existen tialisme. Hoogstens een snufje levens wijsheid met een glimlach voor des avonds bij de thee. Misschien kunnen wij u daaraan helpen. Wij waren namelijk deze week achter de schermen en boven de coulissen (dat komt op detzelfde neer) van het be faamde Salzburger Marionetten-theater dat enkele voorstellingen gaf in de kleine zaal van het Concertgebouw, al vorens een langdurige tournee door ons land te beginnen. Wij vertoeven in het algemeen slechts zeer ongaarne in dit ronde vertrek waar smakeloos geverfde houtkrullen als hard geworden kaarsvet langs de wanden druipen en waar de stoelen zo dicht op elkaar staan, dat men nauwelijks kan hoesten zonder zijn buuxiieden (zowel voor als achter) een ernstige schok te bezorgen. Dat wij er toch waren, kwam in eerste instantie door onze nieuwsgierigheid naar aard en samenstelling van het publiek, dat een première van een poppenspel komt bijwonen. Het zou wel uit stoei'e kenners bestaan, dachten wij. Inderdaad troffen wij daar een buitenspox-ige verzameling als zachtmoedige dames en heren ver momde zigeuners, met eexx bundel plui zige haai'groei terzijde van het oor. In de pauze zagen wij een echtpaar dat romantische pogingen deed om het evenwicht te bewaren tijdens het ge armd koffiedrinken door de houding van een geopende schaar aan te nemen. De voorstelling vonden wij hoewel soms wat te pietepeuterig naar onze smaak in vele opzichten heel erg mooi, doch daar zullen wij het nu niet over hebben. Liever nemen wij u mee naar het heiligdom van de vriendelijke beeldhouwer Herman Aicher, de arti stieke spullebaas uit eexx eeuwenoud ge slacht van poppensnijders en kunste naars. Via een smalle ladder bereikt men de brug waar zich de bedienaren bevinden van het toonhout, waar alle snax-en samenkomen die lot en loop van de marionetten op het primitieve schouwtoneel bepalen. Deze lieden heb ben een bei'oep dat zwaarder is dan men Dp het eerste gezicht zou denken. De poppen wordt namelijk zoveel mogelijk lood in de schoenen gegoten om hen een grotere stabiliteit van beweging te ver lenen en zijn vervaardigd van een zeer respectabele houtsoort. Dagelijks krijgen de spelers een gymnastische training om hun lichamen tot het handhaven van een gebukte houding in staat te stellen. Om het wat gemakkelijker te maken kunnen zij met het voorhoofd tegen een dwarsbalk rusten. Wij zullen echter niet alle geheimen van het vak verraden, want dan bestaat er kans dat de charme verbleekt. Niemand behoeft te weten dat bijna alle kanten jurken scheuren ver tonen en dat de lantaarn van de nacht waker is vervaardigd van het binnenste van een rol closetpapierDat zou het sprookje bederven. Als het applaus na afloop der verto ning is verstomd en het schijnsel der gekleurde lantaarns wordt vervangen door het kale licht van ordinaire gloei lampen, komen de figuren uit het spel, zoals de tekening laat zien, in een lang werpig rek terecht. Kort daarna, als hij zich met een bonte handdoek de sporen der inspanning van het voox-hoofd heeft Op S November begint in de kleine zaal van het Concertgebouw een cyclus van zes liederenavonden. Pierre Bernac zingt dan met piano begeleiding door Francis Poulenc werken van {Schumann en vier Franse componisten. Maandagavond spelen daar Johan Feitkamp (fluit), Piet Lentz (gamba) en Janny van Wering (clavccimbel) trio's van HandelBach en Rameau. Dinsdagmiddag heeft in de grote zaal de donateurs-repetitie plaats van het jaarlijkse Caecilia-concert In de hoofdstad uit op Donderdag 10 November onder leiding vati Eduard van Beinum met medewerking van Elise Cserfalvi. die het vioolconcert van Glazounof speelt. De Nederlandse Opera gaat voort met herhalingen van de grootste successen uit het répertoire: Zondag middag „De Ontvoering uit het Se rail" en Dinsdagavond Madame Butterfly" in de Stadsschouwburg. Het aantal tentoonstellingen is uit gebreid met één in de Moderne Boekhandel, waar men tot 19 No vember werk van Alfred en Jolande Calkoen kan bekijken. gewist, begint Hermann Aicher een in spectietocht langs zijn houten creatu ren. Het is een merkwaardige sensatie om dan een gesprek met hem ie voeren. Zijn gelaat, wasbleek en met glanzende blauwe ogen, spits eindigend in een fcorte grauwe baard, stekelig maar met enkele' zilveren draden, vertoont zich aan de beschouwer als het evenbeeld van de mooiste pop die hij zich voor kan stellen. Af en toe maken de sierlijke handen een strelende beweging tussen de snaren die zijn gehele schepping in werking stellen. Daar hangen zij: Mefistofeles met zijn pluim, die men terugvindt in de heden daagse hoedenmode.vlak naast de negen jarige Mozart, die reeds zo jong zijn gehoor met goddelijke muziek in ver rukking bracht. Men moet er niet aan denken dat op een kwade dag deze pop pen, na ieder op zijn manier hun plicht te hebben gedaan, worden afgedankt. Dan zal men hun dx'aden doorsnijden,die van de brillante hertog van Parma zo goed als die van de boertige Hans Worst of het lachende boerenmeisje met haar gebloemde schort. BOEDA Dr. P. H. Schroder behandelde het treurspel „Koning Oedipus'' Dertig leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap voiTnden gisteravond in de kleine zaal van het verenigingsgebouw aan de Lange Margarethastraat het gehoor van dr. P. H. Schroder, die in populaire trant een even geestige als leerzame "causerie hield over de bloeitijd van het toneel in het oude Griekenland. Spreker gaf eerst een helder overzicht van de voorwaarden waaronder de klassie ke schrijvers moesten werken en die onder meer leidden tot de invoering van de drie eenheden. Zij putten de stof voor hun tra gedies uit het eigen nationale verleden, waarin geschiedenis eix mythologie door- eenvloeiden en waarmede zij zich nauw vex-bonden voelden. Als voorbeeld behan delde hy het treurspel „Koning Oedipus" van de geniale Sophocles. Deze was de eerste die drie spelers (het koor niet meegerekend) iix een conflict situatie bijeenbracht; de px-otagonist die strijd levert met de antagonist om de trita- gonist. Alle rollen werden gegroepeerd vol gens deze drie typen, zodat het mogelijk was deze door drie personen voor te stellen met behulp van maskers. In „Koning Oedi pus" waren op die manier Kreon, de blinde ziener Tiresias en de bode uit Corinthe dx*ie incarnaties van de antagonist, aldus het noodlot vertegenwoordigend in een telkens andere gedaante. Dr. Schröder noemde deze methode een fenomenaal gebruik van één persoon, die op verschillende manieren zijn aanval op de tragische held ondernam. Vex-volgens vestigde spreker de aandacht op de meesterlijke compositie van het stuk en op de diepe symboliek. In dit verband noemde hij de naam van Sigmund Freud. die naar analogie van dit treurspel de be naming Oedïpus-complex invoerde voor het onbewust vex-langen van iedere jongen om in het ouderpaar de plaats van de va der in te nemen. Volgens deze zienswijze moet men de behandelde tragedie dan ook niet beschouwen als de geschiedenis van iets dat gebeurd is, maar als de geschiede nis van een wens. Men kan dan ook beter het schuldgevoel met de held delen, omclat ieder mens de neiging heeft zichzelf te straffen voor de dingen die hij had willen doen. De antagonisten vertolken daarbij de stem van het geweten. Door het stellen van algemeen mense lijke problemen en eeuwige psychologische waarheden heeft het klassieke Griekse to neel nog niets aan waarde ingeboet on danks het verstrijken van meer dan twintig eeuwen. Dr. Schröder gaf hiervan twee voox-beelden. Verleden jaar werd voor een Rotterdamse ax-beidersvereniging een cur sus over de wex-eldlitteratuur gegeven. Na afloop mochten de leden een stuk ter op voering aanwijzen. Zij lieten hun keuze vallen op „Koning Oedipus". Niet minder interessant is de ontdekking der psycho analytici, dat de commentatoren juist die gedeelten aanvechten waarin de werkelijk heid door de wensdroom heen bx-eekt. Hotel „DE SCHELP" Zandvoort DANCING Iedere Zaterdag- en Zondagavond Orkest JEAN BUURMAN (uit „Extase". Amsterdam) Verzekeringsagent droeg geïnde gelden niet af De politie te Amsterdam heeft een verze keringsagent uit Haarlem gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering van f 6100 ten nadele van een Amsterdamse as surantie-maatschappij. De man heeft gedu rende een half jaar voor deze maatschappij gelden geïnd doch nimmer iets afgedx-agèn. Hij is ter beschikking van de justitie ge steld. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 t/o de Kerk - Tel. 127G2 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 November 1949 BEVALLEN van een zoon: 3 Nov., H. van Musscher—Cival; L. J. Roos—Reef; 4 Nov., J. Tulenvan Veen. BEVALLEN van een dochter: 2 Nov. J. G. T. RoosenSpoor; 3 Nov., J G. van den BergDees; J. M. van den EijkhofWinter; M. M. Duiker—Portegies; J. Veenema—Bak ker; 4 Nov., W. M. BoumanScheurman; A. C. TukkerVerhallen. OVERLEDEN: 2 Nov.,.J. Kooreman, 78 j., Westerhoutpark. A. Douwes, 80 j., Teding v.' Berkhoutstraat; L. Jampoller, 65 j., M. van Heemskerkstraat; 3 Nov., G. T. Paans. 59 j„ Dr. Schaepmanstraat; S. N. Posthumus, 73 j.', Kamperlaan; G. van Bemmel, 68 j., de Wit- straat; P. M. Kuijken—Kenzen, 82 j., Leidse- straat.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7