zei f Unesco-centrum in de hoofdstad JAC. v/d MOORD v. d. rt Herinneringsdata voor de Post Dinsdag 8 November 1949 3 Studenten namen het initiatief tot de oprichting De directeur-generaal van de Unesco, dl'. J. Torres Bodet, hcei't Maandagmiddag in de hoofdstad het Unesco-centrum Neder land geopend. Het centrum is opgericht op initiatief van enige studenten. Een hunner, de heer E. Alderse Baes, is door de voor atter van de Nederlandse Unesco-commis- sie, prof. dr. H. R. Kruyt, tot directeur van 'net centrum benoemd. In zijn openingsrede zeide dr. Torres Bodet dat het welzijn der mensheid eist, dat ieder voortdurend bezig moet zijn om de vrede te dienen. Ongetwijfeld zal de op richting van het centrum in Amsterdam de activiteit van de Unesco stimuleren. Voor de opening van het centrum werd het gezelschap in het stadhuis door de bur gemeester van Amsterdam, verwelkomd. Na de opening begaf men zich naar het Stede lijk Museum, waar dr. Torres Bodet een overzicht gaf van de geschiedenis van de Unesco. Hij gaf te kennen, dat de werk zaamheid van de Unesco slechts dan vruch ten kan dragen, wanneer zij gesteund wordt door de eigen activiteit van de bij de Unesco aangesloten landen. Dr. Torres Bodet zeide voorts: „De wereld is vol problemen. Haar ont wikkeling gaat sneller dan haar organisatie. Haar ordening houdt geen gelijke tred met de vermeerdering der moeilijkheden. De bevolking neemt met de dag toe, doch het in cultuur brengen van terreinen en de uitbreiding van het aantal onderwijsinstel lingen houdt hiermede geen gelijke tred. Epidemieën, hongersnood, armoede, onwe tendheid en onderdrukking zijn chronische kwalen, zo gewoon, zo algemeen, zo diep geworteld en zo oud. dat wij ze als normale toestanden zijn gaan beschouwen. Men voelt er zich niet verantwoordelijk voor en het schijnt geen zin te hebben de handen ineen te slaan om het erdoor veroorzaakte leed te verzachten. Dat geldt niet voor de oorlog, waarvan de volken de herlevende dreiging niet heb ben kunnen afwenden en waarvan het spook in hun herinnering blijft rondwaren en hun gedachtenleven beheerst. Ditmaal kan de mens niet ontkennen dat hij zelf medegewerkt heeft. De oprichters van de Unesco hebben zich als doel gesteld, in de menselijke geest bol werken van de vrede op te werpen. De organisatie stelt zich ten doel een bijdrage te leveren tot de handhaving van vrede en veiligheid door langs de weg van onderwijs, wetenschap en cultuur de samenwerking tussen de volken te verstevigen. Om de vrede te waarborgen, moet de Unesco zonder onderbreking bezig zijn de voorwaarden ervoor te scheppen en te ver beteren. Dat kan zij alleen, indien zij wordt bijgestaan door een leger vrijwilligers, die, ieder op zijn eigen terrein gemeenschapszin en wederzijds begrip bevorderen." Na zijn toespraak opende dr. Bodet de Unesco-tentoonstelling, die gedurende enige tijd in het Stedelijk Museum zal worden gehouden ter gelegenheid van de opening van het centrum. Het is de eerste maal, dat zij buiten Frankrijk te zien is. Zij geeft een beeld vari de omvang der taken, waarvoor de Unesco zich gesteld ziet een overzicht van de gebieden, waarop deze jonge organisatie nuttig werk tracht te doen. Zij omvat ma teriaal over internationale vrijwilligers werkkampen, opvoedkundige missies, proef nemingen op het gebied van fundamenteel onderricht, hulpverlening aan kinderen, die slachtoffer werden van de oorlog en ge- gevens over talrijke andere onderwerpen. troHey-biiKen'worden""vervangen.' Mr. C. J. DE VRIESE OVERLEDEN Te Maarsbergen, waar hij voor een week end vertoefde, is plotseling op 59-jarige leeftijd overleden mr. C. J. de Vriese uit Rotterdam, secretaris van het algemeen bestuur en de raad van beheer van de Ne derlandse Vereniging van Economische Wetenschappen, secretaris van het cura torium van de Nederlandse Economische Hogeschool, secretaris van de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam en bestuurs lid van diergaarde Blij dorp". In Groningen, waar men sinds 1927 naast de tramlijnen ook een trolley-buslijn heeft zullen nog dit jaar alle trams door Zeventiende-eeuwse toren in Groede uitgebrand Blikseminslag de oorzaak Door blikseminslag is Maandagavond om half tien brand ontstaan in de toren van de dorpskerk van Groede (Zeeuws Vlaan deren). De toren brandde geheel uit doch het schip van de middeleeuwse kerk is be houden gebleven. Om één uur 's nachts was men de brand meester. De houten bo venbouw van de toren stortte omlaag, doch daar de kerk midden op een plein staat, liepen de huizen in de omgeving geen schade op. Niet alleen de brandweer van Groede, maar ook die van Breskens, Nieuwevliet, Retranchement, Cadzand. Sluis, Aarden burg, Oostburg, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke waren uitgerukt. De brandweer van Middelburg was per extra-boot van de provinciale bootdienst naar Breskens gevaren. Alle autospuiten uit Westelijk Zeeuws Vlaanderen hebben medewerkt om de brand te bestrijden. 1 Middelburgse brandweer heeft met Magyrus-ladders de onderbouw van de toren van boven af nat gehouden. De waterschade, ook in de kerk, is groot. De kerk van Groede, een der oudste dor pen in Westelijk Zeeuws Vlaanderen, da teert uit de dertiende, de toren uit de ze ventiende eeuw. In de kerk bevindt zich nog de bank van Jacob Cats, die eens lid van het kerkbestuur van Groede was. De spits van de 48 meter hoge toren, die door oorlogsgeweld geleden heeft, was dit jaar hersteld. De oude klok is door de Duitsers geroofd en op 31 Augustus 1948 vervangen door een nieuwe. Men heeft nog niet kun nen constateren of deze klok beschadigd is. De toren, die eigendom is van de ge meente Groede, was verzekerd voor ƒ100.000,het uurwerk, dat ook ver nield is, voor 5.000,De toren stond op de monumentenlijst en er waren onderhan delingen gaande over restauratie. SPAARNE GO TELEFOON 16084 Touwhandel ZeiEmakerij Agenda voor Haarlem DINSDAG S NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcevt HOV 8 uur. Luxor: „Kennismaking gezocht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoen tjes", alle leeft.. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur, Spaarne: „Noodlottige reis". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pauline in gevaar". 14 j„ 2.30, 7 en 9 15 uur. Rembrandt „Fietsen dieven". 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Berlin express". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 NOVEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Enige leden van het comité voor sociale aangelegenheden van de UNO in conferentie. Het zijn van links naar rechts mevrouw Aase Lionaes (Noorwegen)mejuffrouw J. Thomson (Australië) en mevrouw A. Fortanier (Nederland). Mevrouw Fortanier is lid van de Tweede Kamer. 1799: Nationalisatie in Nederland/ 1849: de Post komt onder de zorg va Volksvertegenwoordiging De Post vraagt de aandacht omdat er dit ten en wel van 5, 10 en 15 cents. Er werden jaar verschillende belangrijke herinne ringsdata zijn. Vooraf een korte schets van de voorge schiedenis die aan de nationalisatie van de Post, die in 1799 in Nederland werd afge kondigd, vooraf ging. In de oudheid Het woord „Post", thans algemeen goed en vrijwel in alle talen terug te vinden, is afkomstig van het Latijnse „Posta". Het gebruik gaat terug tot de Romeinen, die in de oude tijd „posta" hadden, wissel plaatsen waar de ter bestelling gegeven stukken aankwamen en uitgingen. Het wa ren dus al miniatuur-postkantoren! De eer ste sporen van een postdienst werden al gevonden bij de oudste Oosterse wereld rijken. Die konden zich slechts handhaven omdat zij de beschikking hadden over een voor die tijd „snel" werkende berichten dienst. De postdienst van de oude Egypte- naren beperkte zich tot de heerser en zijn hoge ambtenaren. De overbrenging dei- berichten geschiedde door een hardloper. De „postbode" van het grote Indische rijk ging ook te voet, hoe harder hij liep hoe luider zijn bellen klingelden. De postdienst van het Perzische wereldrijk was meer op militaire leest geschoeid. De koeriers van Cyrus legden afstanden van 2500 km in 6 of 7 dagen af, maar wisselden elkaar daar bij natuurlijk vele malen af. Het antieke Griekenland had zeer snelvoetige „post boden". Karei de Grote wilde postdiensten in stellen naar Zuid-Frankrijk, Spanje, Italië en zijn residentie Aken, maar daarvan schijnt niet veel terecht te zijn gekomen. Eerst toen de beschaving zich verspreid de kwamen er postdiensten voor particu lieren, waaraan universiteiten, kooplieden en kloosters deelnamen. De Hanze zorgde voor een net dat Zuid-Italië, Weenen, Praag, Amstei-dam, Dantzig en Riga omspande. In de 14e eeuw had Amsterdam een al vrij goed werkende post, die aan de behoefte der kooplieden voldeed voor het brieven- verkeer in de stad en met andere steden. Geregeld kwam er uitbreiding. In de 17e eeuw had Amsterdam zeven postkantoren; een voor het binnenland, andere voor En geland, Antwerpen, Breda en Den Bosch, Hamburg, Keulen en Texel. Het „postmeesterschap" was een finan cieel voordelige functie, waarin zelfs han del gedreven werd. Nationalisatie in Nederland In 1799, dus nu 150 jaar geleden, werd de Post genationaliseerd Dit was een be langrijke beslissing, want dit opende de weg om tot een betere organisatie te komen dan tot nu toe mogelijk was geweest, om dat er geen voldoende samenwerking was tussen de verschillende gemeentelijke en particuliere postdiensten. Het duurde evenwel nog tot 1807 voor alles wettelijk geregeld was. Toch blijkt dat alle mogelijkheden die er toen bestonden nog niet gebruikt werden. Na de Franse heerschappij kwam er zelfs weer een perio de van stilstand in de ontwikkeling van de Post in Nederland. Het sukkelde voort tot 20 November 1849 toen in ons land de rege ling der posterijen onderworpen werd aan de goedkeuring van de Volksvertegenwoor diging. De Post onder de zorg der volksvertegenwoordiging Daarmee werd een periode van grotere ontwikkeling ingeleid, die nu dit juist een eeuw geleden is aanleiding geeft om daaraan een beschouwing te wijden. Op 12 April 1850 werd een wet afge kondigd tot reorganisatie van de Post. maar die trad pas in October van dat jaar in werking. Tot dan werden de postbestel lingen uitbesteed, maar toen werden er postboden in vaste dienst genomen. Het tarief voor brieven werd met de helft ver laagd. Het opmerkelijke was dat reeds dadelijk het aantal brieven zó toenam dat de totale opbrengst toch nog vermeerderde. In Augustus 1850 werden in ons land 361.311 brieven verzonden en in diezelfde maand van 1852 825.022. 1 Januari 1852 werden voor het eerst postzegels in ons land ingevoerd, drie soor toen alleen brieven verzonden. In 1869 kwamen er ook zegels van 1 en 2 cents, wat betekende dat er nu ook drukwerken (waar onder couranten) in de bestelling werden opgenomen. In 1850 waren er slechts 424 ambtenaren bij de Posterijen werkzaam, in 1852 steeg het aantal reeds tot 1183. Er waren in 1850 nog slechts 120 gemeen ten waar een postkantoor gevestigd was, 257 gemeenten moesten het nog doen met een brievengaarder. Portzegels (voor onvoldoende gefran keerde brieven) werden ingevoerd in 1870. In datzelfde jaar kwam de bepaling af dat brieven door geheel Nederland besteld werden voor 5 cent. Voorheen moest voor een brief die een langere reis dan 30 mijl moest maken het dubbele betaald worden. De briefkaarten dateren van 1871. Het gevolg was meer brieven. In 1870 werden er in ons land 26.854.339 verzonden en in 1871 28.834.542. Het verschil met 20 jaar geleden was al groot want toen waren er slechts 9.000.000! In 1885 was het aantal gemeenten waar een postkantoor of een hulppostkantoor ge vestigd was gestegen tot 1250. Er waren toen 4600 ambtenaren. Het internationale postverkeer groeide ook geleidelijk. Het eerste internationale postcongres in 1874 te Bern, nam besluiten waardoor dit sterk bevorderd werd. De Postspaarbank werd in 1881 geopend. In 1878 werd bepaald dat er ook vrouwen in dienst der Posterijen genomen konden worden. 31 December 1913 werden de Post, Tele grafie en Telefonie tot één tak van Staats dienst aangewezen. Sterke groei De statistiek van 1891 vermeldt dat de Post 68.000.000 brieven bezorgde, 33.000.000 briefkaarten en 95.000.000 couranten en drukwerken. Een grote vooruitgang bij 1850 toen het gehele vervoer bestond uit 7.000.000 brieven. De laatste cijfers die wij over de Poste rijen hebben, zijn van 1946. Toen werden verzonden: Brieven: locaal verkeer 74.450.000, inter- locaal 376.260.000. Briefkaarten: locaal 19.380.000, inter- locaal 90.240.000. Gedrukte stukken: 324.000.000. Nieuws bladen 230.800.000, monsters 1.430.000. Ex presse bestellingen: 241.000. Ongeadresseerde drukwerken: 68.662.000. Aangetekende stukken: 16.532.000. Naar het buitenland werden verzonden: 40.650.000 brieven, 1.950.000 briefkaarten en 9.730.000 drukwerken. Ontvangen wer den: 25.550.000 brieven. 2.640.000 brief kaarten en 7.360.000 gedrukte stukken. Cijfers die de enorme uitbreiding: van de Post tot uitdrukking brengen: 1850: 7.000.000 Poststukken. 1946: 1.481.496.000. Belgische socialisten ageren tegen volksraadpleging De Belgische socialistische partij heeft op haar te Brussel gehouden jaarlijkse oar- tij-congres besloten een beroep te doen op de Belgische arbeiders „om zich met alle te hunner beschikking staande middelen te verzetten tegen een terugkeer van Koning Leopold op de Belgische troon". Op het congres is voorts een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat, indien de bestaande plannen der Belgische regering om een volksstemming te doen houden over het al dan niet terugkeren van Kening Leopold op de Belgische troon zullen worden uitgevoerd, „de organisaties van socialistische arbeiders haar plicht zullen vervullen door met alle haar ter be schikking staande kracht de democratie te verdedigen." In de resolutie wordt verder nog ver klaard dat de socialistische partij zich met verzet tegen het koningschap in België, doch dat zij er slechts bezwaar tegen heeft dat Koning Leopold weer op de Belgische troon zou terugkeren. Zoals gemeld, heeft de Belgische Senaat zich reeds uitgesproken voor het houden van een volksstemming over de Konings kwestie. De Kamer van Afgevaardigden moet zich nog uitspreken. De parlementaire behandeling der Haagse overeenkomst 's-GRAVENHAGE, 7 November (A.N.P.) Aan de voorbereiding van de parlemen taire behandeling van de ter Ronde Tafel conferentie bereikte overeenkomst wordt thans met de grootste spoed gewerkt. Men is thans bezig aan de opstelling van de memorie van toelichting, waaraan voor wat de materie betreft door niet minder dan zeven ministeries wordt meegewerkt, namelijk Overzeese Gebiedsdelen, Finan ciën, Economische Zaken, Oorlog, Marine. Sociale Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Reeds is het financieel- economische gedeelte, dat door de minis teries van Financien en Economische Zaken in samenwerking met de financieel-eeono- mische afdeling van Overzeese Gebieds delen werd samengesteld, geheel gereed. Verwacht wordt, dat men midden vol gende week zover is, dat met de samen bundeling van al deze documenten kan worden begonnen, waarna zij, gehecht aan het wetsontwerp, de normale weg zal be wandelen alvorens naar schatting in de eerste week van December voor open bare behandeling in de Tweede Kamer ge reed te zijn. Van officiële zijde koestert men de verwachting, dat men nog in de loop van December gereed zal zijn, zelfs voor Kerstmis en dus zeker voor het tijd stip, waarop de souvereiniteits-overdracht zal dienen te geschieden. Kleren van oude vrouw raakten in brand Te Wolsum bij Bolsward maakte een 80-jarige vrouw een niet-brandende ko- lenkachel met een in terpentijn gedrenkte doek schoon. In een andere hoek van de kamer brandde een petroleumkacheltje. Toen de oude vrouw klaar was met het poetsen van de kachel, wilde ze het boven deel van de brandende petroleumkachel ook een beurt geven en gebruikte daar voor de in terpentijn gedrenkte doek. Deze vloog onmiddellijk in brand. Ook de kle ren van de vrouw vatten vlam. Buren, die op het hulpgeroep toesnelden, wisten de vlammen te doven. De vrouw had echter zulke ernstige brandwonden opgelopen dat zij enkele uren later is overleden. Opheffing Zondagsrijverbod staat nog niet vast Een der ochtendbladen meldde heden dat het Zondagsrijverbod voor motorrij tuigen op 31 December zal worden opge heven. Na die datum is namelijk de wet, welke de rijvergunningen regelt, niet lan ger van kracht. Het blad meent te weten dat het niet in de bedoeling ligt een ont werp tot verlenging van deze wet in te dienen. Van officiële zijde deelt men ons mede dat, wat dit laatste betreft, nog geen enkele beslissing genomen is. Ook de Handel in vee is nu vrij Het einde van de rantsoenering van vlees heeft tot belangrijke wijzigingeiï in het bestaande systeem van de afzet «van slachtvee en de handel in vlees geleid. Het op grond van de Vee- en Vleesver ordening 1942 bestaande slachtverbod is ingetrokken. Dit betekent, dat voortaan voor het verrichten van huisslachtingen geen slachtmachtigingen zijn vereist. De op grond van de Vleeskeuringswet be staande bepalingen ondergaan uiteraard geen wijziging. Overnemingsmarkten voor slachtvee en slachtschapen worden niet meer gehouden. Ook de toewijzing van slachtvee en vlees door de plaatselijke toewijzingscommissarissen aan de be- en verwerkende bedrijven is geëindigd. Sla gers vleeswarenbedrijven en slachtbedrij- ven kunnen het benodigde slachtvee vrij inkopen. Het bestaande systeem van centrale varkensslachtingen blijft gehandhaafd teneinde het mogelijk te maken het var kensvlees te subsidiëren. De subsidie wordt .uilsluitend betaald op goedgekeurd var kensvlees, dat onder controle van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees op deze centrale slachtplaatsen wordt geslacht. De heffingen voor dit bedrijfschap, welke bij het slachten zijn verschuldigd, worden belangrijk verlaagd, doordat de afschaf fing van de rantsoenering de kosten van het overheïds-apparaat aanmerkelijk ver mindert. De verplichting tot het inleveren van onderpoten van runderen, lebmagen van nuchtere kalveren en klieren en organen, bestemd voor pharmaceutische prepara ten, blijft bestaan. De voorschriften inzake de inlevering van andere beenderen dan runderonderpoten vervallen. Geen vleesloze dagen meer in restaurants De Staatscourant bevat een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarbij de Be schikking Horeca-bedrijven 1949 wordt in getrokken. De strekking van de nieuwe beschikking is opheffing van de vlees loze dagen in de restaurants en van de beperking der grootte van de vleesporties. Bewakers uit kamp Amersfoort voor de Raad van Cassatie Tegen Brahm de doodstraf gerequireerd Enige Duitsers, die tijdens de bezetting in het „Polizeiliches Durchgangslager" te Amersfoort bewaker zijn geweest, ver schenen Maandag voor de Bijzondere Raad van Cassatie. De 61-jarige Erwin Alscher is door het Amsterdamse Bijzondere Hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar, een straf, waartegen zowel de procureur-fis caal bij het Amsterdamse Hof als A. zelf cassatie hadden aangetekend. A. woonde sinds 1931 in Den Haag. Na de inval der Duitsers in Mei 1940 werd hij wegens zijn kennis van dc Nederlandse en Russische taal hij is in Rusland geboren aange steld tot tolk bij de S.D. Deze functie ver vulde hij ook een tijdlang in het kamp Amersfoort. Volgens de tenlastelegging heeft A. daar Russische krijgsgevangenen mishandeld en hun klachten op het zieken rapport onjuist vertaald. Later werd hij in Den Haag „Verwalter" bij een Joodse fir ma, hetgeen hem een salaris van duizend gulden per maand opleverde. Ook heeft hij in deze functie een bedrag van 92.000, van de Joodse firma op een bankrekening in Duitsland laten overschrijven. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad, mr. baron Van Tuyl van Seroosker- ken. zag in de sententie van het Hof ver schillende juridische lacunes, weshalve hij tot vernietiging concludeerde en tot ver wijzing naar de bijzondere strafkamer van de Haagse Rechtbank. Vervolgens werd de 53-jarige SS'er Ed mund Brahm voorgeleid. Deze kampbe waker was ten laste gelegd dat hij in Amersfoort de gevangenen geslagen en ge schopt heeft. Hij liet hen urenlang onge kleed in de sneeuw staan en de zieke ge vangenen ontnam hij in rie winter hun dekens. Het Amsterdamse Hof heeft hem tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis waren de procureur-fis caal bij het Amsterdamse Hof en B. zelf in beroep gegaan. De raadsman van B., mr. Van der Biesen, betoogde, dat zijn cliënt onder voortduren de druk van zijn superieuren heeft gestaan. Dat heeft hem tot zijn misdadige handelin gen gebracht. De procureur-fiscaal was echter van mening dat de doodstraf de enige gerechte straf voor B. is, die uit eigen beweging vangenen heeft gekweld en gefolterd en om het leven heeft gebracht. Ook tweede slachtoffer van granaatexplosie overleden Vanmorgen om vier uur is in het An- tonius ziekenhuis te IJmuiden ook het tweede slachtoffer van het ongeluk op „Beeckenstein" waar gisteren bij bag- gerwerkzaamheden een granaat explodeer de aan zijn verwondingen bezweken De heer B. Silvis was 61 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. Hij was woon achtig te Haarlem. Naar wij van de politie vernemen moeten de beide slachtoffers van de granaatont ploffing op het landgoed „Beeckenstein" bij hun werkzaamheden aan de vijver gezien hebben, dat er een handgranaat met de bagger was opgehaald. Een derde arbeider is. toen de vondst een projectiel bleek te zijn. weggelopen wat hem vermoedelijk ge red heeft. Na deze tragische gebeurtenis is het wel licht dienstig nog eens te wijzen op de ge varen, die in bos en duin schuilen; een politie-inspecteur heeft dezer dagen nop een granaat in het park „Schoonenberg' gevonden. Men rake dergelijke voor de leek levensgevaarlijke vondsten nooit aan! Een telefoontje naar de politie is in zo'n geval de enige juiste weg. Anti-verblindingsbril voor automobilisten Een technicus in Amsterdam heeft een anti-verblindingsbril voor automobilisten geconstrueerd, waarop reeds octrooi is ver leend, doch die nog niet in de handel is ge bracht. In de brilmontuur zijn twee halfronde kapjes met een opening naar links gemon teerd, waarin vier gekleurde doorzichtige schotjes onder een bepaalde hoek zijn aan gebracht. De automobilist behoeft, als een tegenligger nadert met ongedimd licht, het hoofd slechts enigszins naar rechts draaien om niet te worden verblind. De invallende lichtbundel van de tegenligger wordt dan juist genoeg afgeschermd om niet meer verblindend te werken. De auto mobilist behoudt echter het zicht op zijn tegenligger, bovendien kan hij ongehinderd de rechterweghelft zien. Voor personen, die reeds een bril dragen, heeft de ontwerper gedacht aan een opzet- montuur van gelijke constructie. Met ingang van 1 December zal de K. L- M.-lijn AmsterdamAthene doorgetrok ken worden tot Damascus. Tweemaal per week zullen dan K.L.M.-Convairs het traject Amsterdam—Nice—Rome—Athene— Damas cus v.v. vliegen. Een veelbesproken vorst. Overal Ier wereld volgt men met grote belang stelling dc ontwikkeling van de Belgische koningskwestieomdat er gegronde hoop bestaat dat. er in deze al jaren slepende controverse thans eindelijk een beslissing zal vallen. Intussen bevindt koning Leopold zich mel zijn vrouw, de prinses de Rcthy nog steeds in PregnyZwitserland. De vorst en de prinses in dc hall van hun villa aldaar. Dr. M. van der Voet sprak over de geweldloosheid Talrijke leden van de Groep Haarlem en omstreken en de Groep Santpoort van „Kerk en Vrede" waren Maandagavond naar het gebouw van de Doopsgezinde ge meente te Haarlem bijeengekomen om naar de inleiding van dr. M. van der Voet, Nederlands Hervormd predikant te Haar lem. over ,.De geweldloosheid, de grond waarop zij bouwt en haar psychologische gevolgen" te luisteren. Dr. van der Voet ging, ter verduidelijking van zijn probleemstelling, een ogenblik in op de argumenten die ter verklaring en ook wel als rechtvaardiging van het ge weld worden aangevoerd. Inderdaad geeft het probleem van dc overbevolking iets grimmigs aan de samenleving. De onder linge wedijver leidt vaak tot wanhoop en deze kan uitlopen op verslagenheid en fa talisme of op een explosie van geweld dadigheid en geniepigheid. De mens. al dus dr. Van der Voet. is in die situaties nu een keer een slecht toegerust dier, zijn verstand moet zijn lichamelijke achterstand compenseren. Zijn verweer wordt pervers, geraffineerd geweld. Vervolgens kwam dr. Van der Voet op de vraag: Wat is geweldloosheid? In nega tieve zin: de levenshouding van de mens. die zich distanciecrt van het geweld als middel om een doel te bereiken. In posi tieve zin: het geloof en het vertrouwen in de „zachte krachten van de geest, die win nen op het eind" om een regel van Hen- riëtte Roland Holst te citeren. Bij dit alles wilde dr. Van der Voet zich hoeden voor een onverantwoord „maxi- malisme", een aanhangen van consequen ties die naar de duivel zouden voeren. Aan abstracte theorieën, aan idealisme zonder grond, aan Tolstoïaanse weerloosheid heb ben wij niets, zo zei hij, wij moeten ruimte laten voor uitzonderlijke omstandigheden. Doch wel moet men vasthouden aan het Christelijk uitgangspunt, dat men aan ge weld redelijk en zedelijk ten onder gaat. De spreker stipte vervolgens enkele vragen aan, die zich ten opzichte van de geweldloos heid voordoen: kan men zeggen dat som mige mensen van nature tot deze levens houding komen en anderen niet? Of dat het eigenlijk een kwestie van openbaring is? Men is, zo meende dr. Van der Voet, soms maar al te zeer geneigd de mensheid in twee groepen te verdelen: de volken van het Oosten die zich tot de geweldloosheid meer aangetrokken zouden voelen dan die van het Westen. Doch achter een facade van rust en berusting kunnen opeens de .uiter ste wreedheid en een pervers sadisme gaan woeden. Het gaat tenslotte altijd om dezelf de mens, die in wezen gelijk blijft. Het Oosten heeft echter in Gandhi de figuur gekregen, die de geweldloosheid als beginsel stelde, ook in het maatschappelijke en politieke leven. Het Westen heeft dat principe, waarbij de kwade gezindheid ver vangen wordt door de welwillendheid, niet aangedurfd. Voor Gandhi betekende geweldloosheid geen zwakheid, doch kracht, want liever dan laf te zijn, zou hij het geweld verkozen hebben. Geweldloosheid is geen passieve vlucht, maar een actief standhouden, zij vraagt onvoorwaardelijke lijdens- en ster vensmoed. Het is het ongeluk van het Christendom, zo betoogde dr. Van der Voet, dat het met deze dingen nooit heeft durven experimen teren. Tegenover hen riie opmerken, dat het Oude Testament wellicht in een andere richting gaat, voerde dr. Van der Voet aan. dat ook in het Oude Testament de weg wordt gewezen naar het Koninkrijk van de Vrede, het mondt uit in de prediking en openbaring van Jezus Christus. Het Ko ninkrijk Gods is het grote einddoel, ook in het economisch, politiek en persoonlijk ver keer. Dat zullen en mogen we alleen berei ken indien we de weg gaan die Jezus Christus ons wijst, de weg die protesteert en waarschuwt tegen het geweld en het afwijst, zo besloot spreker zijn betoog. Herdenking van de Russische revolutie Ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Russische October-revolutie heeft de afdeling Kennemerland van de C.P.N. gisteravond in de Haarlemse concert zaal een openbare bijeenkomst gehouden, waar het woord werd gevoerd door het lid van de Eerste Kamer, de heer J. Branden burg. Nadat de afdelingssecretaris Th. Segerius een openingswoord had gesproken, waarin hij de Nederlandse arbeiders opriep het voorbeeld van de Russische en Chinese revolutionairen voor ogen te houden en onversaagd te blijven strijden voor de overwinning van het socialisme, zong de Socialistische Zangvereniging „Morgen rood" het Russische Partisanenlied „Ten Strijde" en het Russische volkslied. Hierna betrad de heer Brandenburg het spreekgestoelte om een terugblik te werpen op rie prestaties van de Sovjet-Unie in dc 32 jaar van haar bestaan. Spreker riep in herinnering dat dezelfden, die thans tot oorlog ophitsen, indertijd geprobeerd heb ben om met hun interventie-legers „bet communistische ei te verpletteren om te voorkomen dat men de communistische kuikens over de hele wereld achter na zou moeten lagen." Dit is echter niet gelukt, zo ei klaarde hij. De Sovjet-Unie heeft het Russische volk uit zijn achterlijke toestand gehaald en het tot één van de grootste en machtigste volken der wereld gemaakt. Aan de hand van cijfers toonde hij de vooruitgang in de productie aan. die nu alweer 41 procent hoger ligt dan die in 1940 Hii bracht de verdiensten van de Sovjet-Unie in de jongste wereldoorlog naar voren en betoogde dat Stalin niet blufte, toen hij zei: „Ieder die zijn var kenssnoet in onze Sovjet-tuin steekt, zal krijgen wat hem toekomt." Hij verklaarde dat men in de Sovjet-Unie helemaal niet tot bluf geneigd is en waarschuwde de eactionaire, kapitalistische, imperialisti sche staten dat zij daarom beter doen de rede van Georgi Malenkov ter harte te nemen. Wat het Russische bezit van het atoom-geheim betreft, betoogde hij nog dat het grootkapitaal de vreedzame toepassing der atoom-energie in Rusland meer vreest dan de Russische atoombommen. De bewering dat dc Russische prestaties ten koste van de individuele vrijheid zijn gegaan, bestreed de heer Brandenburg met een aantal verklaringen over onderdruk king in de democratische landen, waarbij bij de negerkwestie in de V S. en de „ge boeide inscheping" van dienstweigeraars naar Indonesië noemde. Dc heer Brandenburg besloot zijn rede met te zeggen dat er in de wereld twee fronten bestaan. ..Aan de ene kant staat de grootste roofstaat ter wereld, de V.S. met Truman aan het hoofd. Daartegenover staat de vredelievende Sovjet-Unie onder haar grote leider maarschalk Stalin". De uitslag van deze strijd is voor de heer Brandenburg niet twijfelachtig.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5