Haarlems Dagblad Permanente commissie van Assemblée tikt ministerscomité op de vingers Nederlands luitenant verkwanselde 14000 liter benzine aan republikeinen 54e Jaargang No. 19394 gureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106ÜO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 9 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <0pretljte ïjaaricttiscbe Courant (TUtno i60) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De geest van Straatsburg blijft vaardig PARUS, 9 Nov. (Reuter). Men verwacht, dat de 28 leden van de per manente commissie van de Europese Assemblée heden een brief zullen on dertekenen, waarin de Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken ervan beschuldigd worden het tot stand ko men van de Europese eenheid te be lemmeren. De permanente commissie heeft name lijk een offensief ingezet tegen de minis ters van Buitenlandse Zaken, die, aldus voert men aan, de vrijheid van de Assem blée om alles, wat de politieke en econo mische eenmaking van" Europa betreft te bespreken, strak aan de teugel willen hou den. Onmiddellijke aanleiding tot de onte vredenheid van de permanente commissie is het door het coomïté van ministers vori ge week gegeven antwoord op de aanbeve lingen van de Assemblée naar aanleiding van haar bijeenkomst te Straatsburg in Augustus. De brief van de permanente commissie aan het comité van ministers zal het vol gende inhouden: 1. De eis, dat de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking ant woordt op het economische rapport van de Assemblée en rechtstreeks contact zoekt met de economische commissie van de As semblée. 2. Betwisting van het gezag van het comité van ministers waar dit verklaarde, dat de economische commissie van de As semblée niet eerder bijeen moest komen dan drie weken voor de aanstaande alge mene vergadering van de Assemblée in Augustus of September van het volgend jaar. 3. Aanvechting van het besluit van de ministers, hun eigen aanbevelingen te doen aan de Unesco en het internationaal ar beidsbureau over de eenheid in culturele en sociale aangelegenheden. 4. Verzoek aan de ministers er in toe te stemmen, dat de juridische deskundigen van hun landen, aan wie zij het voorstel van de Assemblée voor een handvest van „Atoomwapensfilstand" Voorstel van president 'der Algemene UNO-vergadering LAKE SUCCESS, 9 November (Reuter). Generaal Carlos Romulo, voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO, heeft een voorstel gedaan tot het oplossen van de impasse tussen Oost en West ten aan zien van de controle op de atoomenergie. In een brief aan de V.S., Groot-Brittan- nië, Frankrijk, China, de Sovjet-Unie en Canada stelt hij voor: 1. een „atoom-wapenstilstand" op korte termijn gepaard aan een inspectiesysteem. 2. verbod-ad-interim van het gebruik van atoomwapens „met toereikende waar borgen". 3. een of ander compromis waarbij in spectie van atoomfabrieken mogelijk zou zijn zonder dat deze onder internationaal beheer en controle geplaatst behoeven te worden. 4. een nieuwe behandeling van de kwes tie der controle op de basis van de jongste wetenschappelijke gegevens. Engeland, Frankrijk en Italië vormen regionale defensiegroep Het resultaat van de geheime vergade ringen te Parijs van de ministers van De fensie van Engeland, Frankrijk en Italië is heden in het volgende communiqué samengevat: „Na besprekingen hieromtrent hebben de ministers van Defensie van Frankrijk, En geland en Italië besloten een' Zuid-Euro- pese regionale groep te vormen. Deze organisatie houdt in, dat een co mité van ministers van Defensie en een comité van stafchefs met permanente sta ven gevormd zullen worden. Het hoofdkwartier van de regionale groep zal te Parijs gevestigd zijn en een militaire werkgroep zal permanent in Italië geves tigd worden. De eerste vergadering van de ministers werd onmiddellijk gevolgd door een bij eenkomst van de stafchefs der drie mogend heden waarop Amerikaanse waarnemers tegenwoordig waren. De volgende vergadering der ministers van Defensie zal te Rome gehouden wor den," Russisch standpunt inzake atoomcontröle ongewijzigd De Sovjet-Russische vertegenwoordiger Jacob Malik heeft Dinsdagavond in de po litieke commissie ad hoc een nieuwe reso lutie ingediend waaruit blijkt, dat het Sov jet-Russisch standpunt ten aanzien van de atoomenergie in de loop van de laatste twee jaren niet veranderd is. Malik sprak zich uit voor een conventie tot verbod van atoomwapens en een andere conventie „voor controle op de atoomenergie", welke beide conventies tegelijkertijd in werking zouden moeten treden. Een dergelijk voor stel is reeds in 1946 gedaan. In een Maandagavond ingediende Frans- Canadese resolutie wordt aan alle landen verzocht in zodanige mate van hun souve- reiniteitsrechten af te zien, dat, een effec tieve internationale controle op de atoom energie verzekerd kan worden. Deze reso lutie wordt door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten gesteund. Cambodja krijgt autonomie President Vincent Auriol en vertegen woordigers van de koning van Cambodja hebben een verdrag getekend, waarbij de Indochinese staat Cambodja autonomie wordt gegeven binnen de Franse unie. de mensenrechten en het instellen van een internationaal hof voorlegden, van hun be vindingen rechtstreeks aan de Assemblée rapport zullen uitbrengen. 5. Verzoek aan de ministers, binnen een bepaalde termijn le antwoorden op de sug gestie van de vaste commissie inzake een algemeen Europees paspoort. Inzittenden van vermiste Piper cub terecht De twee inzittenden van een Piper cub van de militaire luchtvaart, die op 22 Oc tober een noodlanding maakten in de om geving van Pajakoemboen, op Sumatra, waarbij het vliegtuig werd vernield, doch de twee inzittenden ongedeerd bleven, zijn op 8 November door de T.N.I. in goede wel stand aan de plaatselijke Nederlandse autoriteiten te Fort de Koek uitgeleverd. Het zijn de luitenant Pikkert on de korpo raal Van Looyen. (Dit geval niet te ver warren met de vermissing der twee Mus tangjagers, die sedert 13 October op een vlucht van Medan naar Batavia spoorloos zijn verdwenen). Vandaag wordt in Londen weer het jaarlijkse Lord Mayor's Banquet gehouden, een gala-eetpartij waaraan honderden gasten aanzitten. Een der traditionele gerechten op dit banket is de befaamde turtle soup", waarvoor men hier de „grondstoffen" ziet: een aantal reusachtige schildpadden die, in „diepgevroren" toestand, speciaal voor deze gelegenheid uit West-Indië geïmporteerd werden. Dat is een postje van ruim 300 gulden maar men zal er dan ook bijna 200 liter soep van brouwen. Zes-en-dertig koks, waarvan men er hier enkele ziet, zullen de gerechten voor het banket bereiden. Rokossofski, de „Poolse" minister van Defensie WARSCHAU, 8 November (Reuter) De Russische maarschalk Rokossofski, de in Warschau geboren overwinnaar van Sta lingrad, heeft heden in het Poolse parle ment zijn plaats aan de regeringstafel in genomen, nadat het Huis zijn benoeming tot minister van Defensie en bevelhebber van de Poolse strijdkrachten had goedge keurd. Rokossofski was gekleed in het groot tenue van een Poolse maarschalk, met het Grunwald kruis eerste klasse de hoog ste Poolse militaire onderscheiding op de borst. Hij zat kaarsrecht met strak gezicht, toen de Poolse minister-president, Cyranlcie- wicz, bekend maakte dat hij het Poolse bur gerschap had aanvaard. De afgetreden Poolse minister van De fensie, maarschalk Symierski, nam heden zijn plaats in het parlement in op de ban ken van het partijloze blok. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden omtrent de benoeming van maar schalk Rokossofski tot Poolse minister van Defensie verklaard dat „de Sovjet-Unie zich er op deze wijze van heeft verzekerd, dat haar eigen politieke en strategische be langen zwaarder wegen dan die van Polen". Hij voegde hieraan toe dat het ministerie in de afgelopen maanden berichten uit ver schillende bronnen had ontvangen, welke op een dergelijke ontwikkeling wezen. „Maarschalk Rokossofski heeft de Poolse ondergrondse strijders verraden toen die in 1944 in opstand kwamen' tegen de Duit sers", zo verklaarde de woordvoerder ver der nog volgens United Press. Hij zeide dat Rokossofski het bevel voerde over de Jegers die tijdens de geruchtmakende op stand in Warschau vrijwel voor de poorten van die stad werkloos bleven toezien toen de Duitsers die opstand bloedig onder drukten. Acheson in Parijs PARIJS, 8 November (Reuter). Dean Aöheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is Dinsdag voor de bijeenkomst van de drie Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken te Parijs aan gekomen. De conferentie is, volgens de Franse mi nister van voorlichting Teitgen, een „nor male periodieke bijeenkomst", maar zij heeft een zekere belangrijkheid, omdat zij zich geplaatst zou zien tegenover nieuwe feiten. „In het bijzonder de constitutie van de regering van Bonn en het door de rege ring Bonn geformuleerde verzoek met be trekking tot een ontspanning van het be zettingsregiem en zekere ontmantelings problemen". De grote drie zullen tevens het probleem van de. toelating van West- Duitsland ep het Saargebied tot de Raad van Europa bestuderen, zo zei hij. In antwoord op een vraag van een ver slaggever, of de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Andrei Wys- jinski, hem een bijeenkomst te Berlijn had voorgesteld, waaraan ook Stalin en Tru man zouden deelnemen, antwoordde Ache son: „Het bericht is onjuist. Daarover werd niet gesproken". Massale desertie uit het Russische bezettingsleger? Tachtig Sovjet-Russische soldaten te Wünsdorf bij Berlijn hebben zich aange sloten bij de grootste massale desertie sinds het begin van de bezetting. Aldus meldt de met Britse licentie verschijnende „Tele- graf". Volgens het blad hebben 100 met tommyguns gewapende soldaten vergeefs de hele streek afgezocht. Van andere zijde heeft men nog geen bevestiging gekregen van dit bericht. Democratische overwinning in New Yorkse verkiezingen Een record-aantal kiezers is Dinsdag in de staat New York naar de stembus ge togen om de senator voor het Congres en een burgemeester te kiezen. De verkiezing heeft wijd en zijd grote belangstelling gewekt door de felheid, waarmee de verkiezingsstrijd is gevoerd tussen de republikein Foster Dulles en de democraat Herbert Lehman, voormalig di recteur van de Unrra. Daar Trumans „fair deal"-pvogram tot inzet van de strijd was gemaakt, is dit de eerste gelegenheid voor Amerikanen om htm mening uit te spreken over de houding van het Congres tegenover Trumans „fair deal"-program. Zoals bekend heeft Tru man in het Congres op verschillende pun ten van het program de nederlaag geleden. Lehman is voorstander van de volledige uitvoering der fair deal. De „fair deal" van president Truman heeft een grote zege behaald: met grote democratische meerderheid werd de voor malige gouverneur Herbert Lehman geko zen tot senator voor New York en de New Yorkse burgemeester, William O'dwyer, werd in zijn functie herkozen. De overwinning van Lehman wordt be schouwd als een aanwijzing voor de Con gresverkiezingen van 1950 en als een mo gelijk voorteken, dat Dewey, de republi keinse gouveneur van New York, het volgend jaar niet voor een derde ambts periode gekozen zal worden. Meryn in vrijheid gesteld Samuel Meryn, de op 21 October ge arresteerde employé van de Amerikaanse ambassade te Praag, is op vrije voeten ge steld. Hij werd naar de Amerikaanse am bassade gebracht. Meryn moet Tsjecho- slowakije binnen drie dagen hebben ver laten. In een officiële, door de Tsjechoslowaakse regering uitgegeven verklaring heet hot, dat Meryn president Gottwald om clemen tie zou hebben verzocht. Hieraan wordt toegevoegd dat er „onweerlegbare bewij zen" zijn, dat Meryn in verbinding heeft gestaan met een groep Tsjechoslowaakse spionnen. Baltische deportaties in UNO-commissie ter sprake „Lasterlijk gewauwel", aldus Russisch commentaar De Sovjet-Russische gedelegeerde in de sociale commissie van de Algemene Verga dering der UNO heeft twee maal nijdig ge ïnterrumpeerd tijdens een rede van de Britse afgevaardigde mevrouw Castle die, wijzend op het grote aantal Baltische ver plaatste personen die niet naar hun landen willen terugkeren, zeide het deze mensen niet kwalijk te kunnen nemen aangezien anderhalf millioen mensen uit deze landen blijkens de beschikbare bewijzen gedepor teerd zijn. De Russische gedelegeerde Zonof viel haar in de rede en noemde haar woorden „lasterlijk gewauwel". De voorzitter waar schuwde hem echter, dat hij buiten de orde was. Toen Zonof mevrouw Castle later weer in de rede viel, werd hij opnieuw tot de orde geroepen. Europese Dag" Het secretariaat van de permanente com missie van de Raad van Europa heeft bü deze „kleine assemblée" een voorstel inge diend om elk jaar vijf Mei als „Europese Dag" te vieren. Op deze dag werd dit jaar het statuut van de Raad van Europa ge tekend. Voorgesteld wordt de viering door radio-uitzendingen, lezingen voor scholen, nationale feestdagen en openbare bijeen komsten te doen plaats hebben. Conferentie over het Verre Oosten in Canberra CANBERRA, 8 November (United Press) Herbert Evatt, Australisch minister van Buitenlandse Zaken, heeft bekend gemaakt dat volgende week te Canberra een confe rentie van Britse, Australische en Nieuw- Zeelandse deskundigen voor het Verre Oos ten beginnen zal om over de mogelijkheid van een Japans vredesverdrag te spreken. De minister deelde mede dat ook de situatie in Indonesië ter sprake zal komen en ver der de gehele situatie in Zuid-Oost Azië en de Pacific. Merkwaardige toestanden in Tandjong Priok Voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag diende het beroep van de 30-jarige reserve eerste luitenant M. J. K. uit Amsrerdam, die op 12 Augustus door de krijgsraad tot drie jaar gevange nisstraf is veroordeeld. Luitenant K. heeft in het tijdvak van Juli tot October 1946 te Tandjong Priok, waar hij was ingedeeld bij de eerste com pagnie dienst kwartiermeester-generaal, 14.000 liter benzine verduisterd en aan republikeinen verkocht. Verder heeft hij nog enige onregelmatigheden van minder ernstige aard gepleegd. Voor het hoog militair gerechtshof be kende K. zich volmondig schuldig aan het ten laste gelegde. Op de vraag hoe hij tot zijn onwaardig gedrag was gekomen, antwoordde hij met een schildering van de toestand en sfeer, waarin hij destijds in Indonesië leefde. „Alles", zo zei hij, „was bij ons gebaseerd op chaos en corruptie. Corrupt gold als een eervolle bijnaam. H^og en laag deed mee aan de onregelmatigheden. Men vond het prachtig", aldus K., „dat de dumps van de Engelsen werden geplunderd. Leiding was er niet". President: „Hopelijk is die „leiding" dan flink gestraft". K. verklaarde, dat hij zelf psychisch niet in orde was. De sergeant J. V., een medeplichtige van luitenant K., die wegens zijn aandeel in deze affaire reeds anderhalf jaar gevan genisstraf heeft uitgezeten, bevestigde als getuige de lezing van de luitenant K. in zake de chaotische toestand in Tandjong Priok in 1946. V. verklaarde, dat zijn onderdeel maandenlang op wat droog brood, aardappelpoeder en een handvol gedroogde pruimen had geleefd. De ben zine was gestolen zo zei hij om aan geld te komen voor levensmiddelen. Toen het later beter werd, hielden de diefstallen vrijwel geheel op. „Doch daarvoor gold men als abnormaal, wanneer men er niet aan rnee deed", aldus deze getuige. Twee psychiaters kwamen tot de con clusie dat luitenant K. reeds bij zijn aan komst in Indonesië in een psychisch la biele toestand verkeerde. Deze omstandigheid verklaarden zij uit de zware geestelijke druk waaronder lui tenant K. die bek.ngrijk illegaal werk heeft verricht, t:ic>ns de bezetting en daarna in zijn diensttijd bij de stoottroe pen heeft gestaan. Daar kwam nog bij, dat hij zeer geleden heeft onder de scheiding van zijn gezin. Toen hij in deze geestelijke gesteldheid in aanraking kwam met de chaotische toestand in Indonesië, ontstond ei", aldus de psychiaters, een toestand van apathie en onverschilligheid, waardoor K. naar hun mening gestoord werd in zijn onderscheidingsvermogen. De psychische toestand van appellant werd ook door de advocaat-fiscaal, mr. van Gilse beschouwd als een belangrijke factor bij het bepalen van de strafmaat. Mr. van Gilse nam ook aan, dat luitenant K. door zijn illegaal werk. door de schei ding van zijn gezin en door de toestand in Tandjong Priok was afgestompt in zijn verantwoordelij kheidsgevoel Dit afwegende tegen de ernst van de gepleegde misdrijven achtte de advocaat fiscaal een gevangenisstraf van drie jaar te zwaar en hij-, vroeg een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Mr. Frangois Pauwels, de raadsman, was van oordeel dat luitenant K. door de geestelijke depressie waarin hij destijds verkeerde niet heeft kunnen weten, dat hij in Tandjong Priok benzine van het Nederlandse leger in handen van republi keinen speelde. Mr. Pauwels wees verder op de staat van dienst, die appellant zich in de bezetting heeft verworven en vroeg vrijspraak. Het verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling werd door de advocaat-fiseaal afgewezen. Uitspraak 22 November. Brits-Noors visserijgeschil voor het internationale hof Sir Eric Beckett heeft namens de Britse regering een geschil, dat Engeland met Noorwegen heeft inzake de visserij in de wateren ten Westen van het Noordelijk deel van Noorwegen, voor het internatio naal gevechtshof gebracht. De president heeft de vertegenwoordi gers van beide landen gehoord en zal later meedelen wanneer deze zaak door het hof in behandeling genomen wordt. Het vis serij-gebied waarover het geschil loopt, be slaat een oppervlakte van ongeveer 1000 vierkante mijl. Het visserij-geschil tussen de beide lan den betreft het vissen in de Noorse wateren, waartoe de Engelsen al meer dan 30 jaar menen het recht te hebben. Nevenstaand kaar tje van West-Eu ropa geeft 'w goed beeld van de sa menstelling der verschillende or ganisaties op poli tiek, economisch en militair gebied die thans in Parijs Europese proble men bespreken. Met de letters W, F en S worden respectievelijk de leden der Wes telijke Alliantie (pact van Brus sel), de op stapel staande economi sche entente tus sen de Benelux- landen, Frankrijk en Italië en de Scandinavische regionale groepe ring aangeduid. De F is afkomstig van de afschuwe lijke naam „Frita- lux", waarmede men de economi sche groepering Frankrijk, Italië en de Benelux wil sieren. De Italiaanse professor Aitilio Savoja en zijn zoon Lucio maken op het ogenblik in Rome een schaalmodel van de beroemde Sint Pieter, dat overal ter wereld geëx poseerd zal worden. Het model, waarmee men in 1951 gereed hoopt te komen, wordt vijf meter lang en drie meter breed en de vervaardiging zal drie millioen lire kosten. De beide Savoja's bij het model van de koepel Verklaring van overlevende der vliegramp te Washington WASHINGTON (United Press) De Boliviaanse piloot Erick Rios Bridoux heeft aan vrienden verteld, dat hij motorpech gemeld had en het sein had gekregen dat hij een noodlanding kon maken, toen zijn toestel verleden week in botsing kwam met een passagiersvliegtuig als gevolg waarvan 5o mensen het leven verloren. Bridoux zegt dat hij aan de controletoren van het vliegveld gemeld had dat zijn vlieg tuig kracht verloor en dat hij instructies had gekregen om te landen zodra een ander vliegtuig de grond had geraakt. Hij maakte zich gereed te landen toen hij een ander vliegtuig aan de grond had zien komen. Hij had aangenomen dat dit het toestel was dat hij moest volgen. Pas een onderdeel van een seconde voor de botsing had hij nog een ander vliegtuig gezien. Hoewel hij de moge lijkheid van radiostoring als oorzaak van het ongeluk niet uitschakelde, vertelde Bri doux zich te herinneren dat hij voor de ramp met de controletoren in radiocontact had gestaan. Van de zijde der contróleamb- tenaar wordt gezegd dat aan Bridoux per ■adio werd meegedeeld nog een cirkel om het vliegveld te beschrijven alvorens te landen. Vandaag zal een onderzoekingscommissie beginnen met de verboren over de ramp. De toestand van Bridoux is nu bevredigend en hij is nu zo ver dat hij voor de commis sie een uitvoerige verklaring zal kunnen afleggen. Het woord is aan Richard Baxter: Welk mengsel er ook in de stro men moge zijn, er is niets dan zuivere vreugde in de fontein. Belgische verliezen in de laatste oorlogswinter Thans zijn officiële cijfers bekend ge maakt over de gevolgen van Duitse bom bardementen in België gedurende de laat ste oorlogswinter. In de peViode van 7 October 1944 tot 20 Maart 1945 vielen in het arrondissement Antwerpen 244S V-l en 1265 V-2 bommen, waardoor 5.578 mensen gedood en 9.161 ernstig werden gewond. Alleen reeds op 8 Maart 1945 vielen er 12Ö bommen op Ant werpen, dit steeds met een tussenruimte van 12 minuten. In de stad Antwerpen werden door deze bombardementen 67.541 gebouwen beschadigd en 1675 geheel ver nield. In het arrondissement Luik, waar 1592 vliegende bommen neerkwamen, telde men 3446 doden en 5245 zwaar gewonden. Te Luik werden 92.588 gebouwen bescha digd en 2809 geheel vernield. Op 5 April vielen te Mortsel bij Antwer pen 250 bommen van 590 kg, waarbij 1000 burgers om het leven kwamen en 600 zwaar gewond werden. Het totaal aantal doden als gevolg van de oorlog bedroeg in België 15.729, het aantal ernstig gewonden 15.942. Incident aan de Russisch- Perzische grens Ten Noorden van Astara, een haven aan de Kaspische Zee, heeft een grensincident aan de RussischPerzische grens plaats gehad. Volgens officiële bronnen te Tehe ran vielen Zaterdag Russische grenswach ten een Perzische grenspost aan. In een vuurgevecht van verscheidene uren werden twee Perzische soldaten gedood en enkele gewond. Volgens officieuss bron werden drie Russische soldalen dodelijk gewond. Auto slipte, botste tegen een boom en reed te water Een der inzittenden overleden Bij Zuidlaren (Gr.) is een auto, waarin gezeten waren de heer R. Kanning, con troleur van de Rijksgebouwendienst te Zwolle, en zijn assistent, de heer A. Tim mermans, bij het passeren van een paard en wagen geslipt, tegen eer. boom gebotst en daarna in een sloot langs de weg ge reden. Voorbijgangers haalden de inzit tenden uit het water. De heer Kanning was zeer ernstig ge wond en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Groningen overleden. De kwetsuren van de heer T. waren minder ernstig. „Empire Brent" morgen in Amsterdam Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag in de haven van Amsterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstandagheden begint de ontscheping Donderdagmorgen om negen uur. Rook over de weg had ernstig ongeluk tot gevolg Autobestuurder bij botsing gedood Doordat een landbouwer aardappelloof verbrandde op een stuk land langs de weg DalenOosterhesselen, werd het uitzicht door de dichte rook volkomen belemmerd. Daardoor reden een personenauto en een vrachtauto tegen elkaar op. De bestuurder van de personenauto, de heer J. W. Terp stra uit Groningen, werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die naast hem zat, liep in wendige kneuzingen op. De chauffeur van de vrachtauto, afkom stig uit Enschedé, werd uit de cabine ge slingerd, maar kwam er met lichte kwetsu ren af. Zijn wagen sloeg in de berm van de weg om en viel in een sloot. Een zachte winter? Hecht niet te veel waarde aan voorspellingen, zegt De Bilt Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede, dat het instituut voor weersverwachtingen te Bad Homburg (Duitsland) onlangs bekend heeft gemaakt, dat de komende winter in Centraal-Europa (waaronder men ook de Benelux-landen rekent) waarschijnlijk niet streng zal zijn. Naar aanleiding hiervan wordt ver klaard, dat onderzoekingen, die op het K.N.M.I. zijn verricht, geleid hebben tot de conclusie, dat de mogelijkheid om weers verwachtingen op langere termijn op te stellen, nog als zeer twijfelachtig moet worden aangemerkt. Men late zich dus door dergelijke vooorspellingen niet tot een ongegrond optimisme verleiden. ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige, aan de kust lijdelijk harde Zui delijke wind, later ruimend naar Zuid- West tot West en flinke stijging van temperatuur. Morgen overdag wisse lende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krach tige, aan de kust later tijdelijk wel licht stormachtige wind tussen West en Zuid-West. 10 November: Zon op 7.50 uur, onder 16 57 uur Maan op 19.32 uur, onder 13.00 uur Hoog en laag water in Mmuiden Woensdag 9 November Hoog water: 5.26 en 17.39 uur. Laag water: 1.10 en 13.20 uur. Donderdag 10 November: Hoog water: 6.02 en 18.15 uur. Laag water: 1.42 en 13.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1