Elten is nog Duits-georiënteerd Vermageringsmiddelen gevaarlijk Financiële deskundigen bespreken minister Lieftinck's politiek De kleine wereld Donderdag 10 November 1949 grenscorrectie na een half jaar Maar vriendelijk gestemd tegenover de Nederlanders Over het stille dorpsplein van Elten loopt een nog vrij jonge man in een oude en ver vallen Duitse legeruniform. Hij wordt nagewezen: „Die is gisteren thuis gekomen uil Russische krijgsgevangenschap. Ruim negen jaar van huis geweest. Toen hij gisteren het laatste stukje naar huis wilde gaan. van Huthem naar Elten, kwam hij opeens voor een grens. Hij wist nog niet, dat hij inmiddels Nederlander was geworden. Maar toen hij verteld had waar hij vandaan kwam, werd hij wel doorgelaten." Hij is een van dc weinige Duitsers die nog doorgelaten worden om zich in het nieuwe stukje Nederland te vestigen. Er zijn meer liefhebbers, vooral onder hen die vlak voor de correcties dieper Duitsland in zijn gegaan en nu merken, dat het nog niet zo slecht is in Elten. Maar hun kans is verkeken; zij komen niet meer binnen. Is er een beter bewijs van het feit, dat het wel botert in ons nieuwe gebiedsdeel tussen Lobith en 's Heerenberg? Er zijn geruchten geweest dat de Eltenaren steeds meer tegenstand ontwikkelen tegen hun nieuwe regeerders. Dat zij niet in een „vreemd leger" (het Nederlandse) wensen te dienen en dat zii protesteerden tegen het feit, dat er van 1 Januari af Nederlands op de scholen zal worden onderwezen. Dat is niet juist. De Eltenaren protesteren heel weinig. Niet tegen de militaire dienst, want daar vallen zij buiten. En ook niet tegen het Nederlands op school, dat voor lopig trouwens nog maar een overgang be tekent naar de tijd dat het Nederlands misschien over drie jaar voertaal zal worden op de twee scholen die Elten heeft. Eén katholieke met ruim vierhonderd leer lingen, en een protestante met zeventien. Vorige week heeft de landdrost, dr. J. Blaauwboer, de vroegere Duitse gemeente raad bijeengeroepen, opdat deze zijn klach ten en grieven eens zou kunnen uiten. Maar er kwamen geen grieven en geen klachten; die waren er niet. Er werd ge vraagd naar een betere straatverlichting en sommige ex-gemeenteraadsleden zou den graag de officiële publicaties in twee talen zien. "Wensen hadden zij, en sugges ties, maar geen grieven. En daarin schij nen zij dan nog steeds de mening van de Eltenaren te vertegenwoordigen, want ner gens in gesprekken met de bevolking zal men op klachten over de Nederlanders stuiten. Natuurlijk wil dit geenszins zeggen, dat de nieuwe Hollanders actief enthousiast zijn over hun tegenwoordige status, maar zij weten zich er in te schikken. Daarbij uiteraard geholpen door de nimmer puur- nationalistische geest van een grensbevol king en ook door het feit, dat ze Rijnlan ders zijn. Rijnlanders, dat wil zeggen, vro lijke, gemoedelijke Duitsers, die van deze verandering in hun leren geen groot pro bleem maken. Althans de meesten van hen doen dat niet. Sommigen kunnen zich nog wat moeilijk schikken, maar wat zei dr. Blaauwboer kan men anders ver- Heffing op kaas Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft, ten einde de voordelen van de reeds verleende subsidie weg te nemen, aan producenten en handelaren in kaas, melkpoeder, gecon denseerde melk en biokmelk een heffing opgelegd over de op 5 November 194Ü bij hen aanwezige voorraden. Dit besluit houdt verband met het niet langer subsidiëren van uit melk bereide pioducten, met uit zondering van consumptiemelk. Hierdoov wordt ook het stelsel van exportheffingen, dat ten doel had de op de producten ver leende subsidie voor binnenlands verbruik ongedaan te maken, overbodig. Alleen ge suikerde condens blijft met een export- heffing belast ten einde de verleende sub sidie op de daarin verwerkte suiker weg te nemen. Elten heeft veel natuurschoon. En boven op de Elterberg had het een fraai klein Abdijkerkjedat nu echter zwaar beschadigd is. Deze foto geeft een beeld van beide. wachten als 3500 mensen ineens van na tionaliteit veranderen? Het kan niet ontkend worden, dat de Eltenaren tot nog toe Duitsers zijn geble ven. De ophitsende teksten, die voor 23 April op muren en schuttingen in het dorp werden geschreven, zoals „Deutsch sind und bleiben wir" en „Elten bleibt Deutsch", en die ook nog steeds op die muren staan, zijn ten dele waar gebleven, maar de hef tigheid is er af. Men heeft uiteraard nog veel belangstelling voor Duitsland waar de familie woont, waar ongeveer 350 Eltena ren nog steeds werken (vlak over de grens in Emmerik) en waar men sinds mensen- Het is nu stil op het marktpleintje van Elten. Maar van de zomer krioelden duizenden toeristen door deze rustige, smalle straatjes. heugenis zo nauw mee verbonden is ge weest. Men leest nog de Rheinïsche Post, de Rhein-Ruhr Zeitung en de Neue Ruhr Zeitung. Maar men leest ook al een paar Hollandse kranten. En als men weet dat Elten meer belang stelling heeft voor de politieke strijd in West Duitsland dan voor de Indonesische kwestie, kan men dat onmogelijk als een slecht teken van onze vorderingen in dit kleine gebiedje beschouwen. Dat zei ook Baron von Lochner van Hütenbach, die burgemeester van Elten was van '45 tot de 23ste April van dit jaar. Hij had altijd al veel contact gehad met Nederlanders in de 34 jaar, dat hij in Elten had gewoond. Ba ron von Lochner is nu oud. maar deze grote verandering zo laat in zijn leven heeft hem geenszins verbitterd. „Elten is er niet slechter op geworden", zegt hij in zeer gebroken Nederlands. En: „Ilc wil na tuurlijk geen critiek op mijn opvolger uit oefenen, maar het zou goed zijn, als de mogelijkheden tot familie-bezoek over de grens wat verruimd werden. Weiter ist doch alles gut". Sterker nog drukte een andere Duitse edelman het uit, die in 1945 door een Engels artillerie-bombar dement uit zijn grote huis op de Eiterberg werd verjaagd en nu beneden in het stille dorp woont: „Nun hab' ich endlicn Ruhe". Elten heeft overigens niet veel oorlogs schade gehad. Een kerkje boven op de Elterberg werd vlak voor de komst van de Engelsen die men daar geen „bevrijders" noemt nog zwaar beschadigd en 35 hui zen op die. berg, die eigenlijk maar een flinke heuvel is, werden voor het grootste deel verwoest. Er stond ook een bos op de heuvel, dat er kaal is afgekomen. Maar de drost heeft grote plannen om dat weer te herstellen, want Elten heeft in de afge lopen zomer ongelooflijk veel nieuwsgie rige toeristen uit Nederland gezien en hoopt vacantie-gangers te blijven trekken. Uit Nederland, en later misschien ook weer uit Duitsland, want er is veel natuurschoon op dit kleine correctie-gebied. E. P. Nieuwe secretaris van minister Stikker Nederlandse consul te Montreal, O. F. bc.-,n Bentinck van Schoonheten is be noemd tot secretaris van minister Stikker. De heer Bentinck zal worden opgevolgd door de heer J. Varekamp in de rang van vice-consul. De heer Varekamp is thans secretaris van de Nederlandse legatie te Ankara. De tegenwoordige secretaris van minis ter Stikker jhr. D. van Eysingha, wordt overgeplaatst naar de Nederlandse legatie te Ankara. Twee ambtenaren gearresteerd die veesmokkeiaars hieipen DEN HAAG. 10 November (ANP). Wegens hulpverlening aan veesmokkelaars zijn in Noord-Brabant twee ambtenaren van het bureau van de provinciale voedsel- commissaris gearresteerd. Deze ambtenaren waren werkzaam op de doorlaatposten te Dongen en Tilburg. Op de geleidebiljetten, die voor het vervoer van koeien van Nederland naar Frankrijk ver eist zijn, tekenden zij meer koeien aan dan er in werkelijkheid over de grens gingen. Er bleven daardoor koeien in Nederland ever, die zonder al te veel risico over de grens gesmokkeld konden worden. De ambtenaren ontvingen van de smokkelaars een geldelijke beloning voor hun medewer king. Het onderzoek in deze zaak wordt Voortgezet. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 10 NOVEMBER Ged. Oude Gracht 104: Nederlandse Ver eniging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Bloe- mendaal, Jeugdhuis, Donkerelaan: mevrouw Oberman spreekt over Albert Schweitzer, 8 uur. Luxor: „Kennismaking gezocht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoentjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Noodlottige reis", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pauline in gevaar", 14 j„ 2.30. 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „Fietsendieven", 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Berlin express", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 11 NOVEMBER. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermageringsmiddel ge vaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, doordat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosusj. Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zijn ontvet tende eigenschappen, die zonder enig schadelijk hijeffect, een zeer gunstige invloed hebben bij chronische zwaar lijvigheid en zijn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsil vermageringsbonbons garan deren U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals niemand in één week tjjds dik wordt, dient U bij het vermageren óók de natuurlijke weg te volgen. U moet dus. een Marsil-kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiksters (engebruikers!) bewijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Ge bruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! (Adv.) Vraag in Het Britse Lagerhuis over ramp „Nijmegen" In het Britse Lagerhuis is Woensdag een vraag gesteld over het uitlekken van het officiële rapport over de ramp bij Prest- wick van de KLM-constellation Nijmegen, die aan 39 personen het leven kostte. Het Labourlid Emrys Hughes vroeg of het de regering bekend was, dat het rap port, „dat critiek op het vliegveld van Prestwick bevatte", reeds een maand ge leden in Nederland was gepubliceerd. De parlementaire secretaris van de mi nister van Luchtvaart zeide dat dit hem niet bekend was en dat het rapport tegelij kertijd door de Nederlandse en Britse re gering zal worden gepubliceerd. Indertijd zijn reeds détails van dit rap port bekend geworden. Een woordvoerder' van hel departement van Luchtvaart ver klaarde toen: „Wij weten niet hoe dit lek is ontslaan. Slechts één afschrift van het rapport heeft het departement verlaten en dit is aan de Nederlandse regering ge- zond^fi"- Arbeider omgekomen door instorting bij rioleringswerk Woensdagmiddag had bij het graven van een sleuf voor het leggen van een riool in de provinciale weg van Brussum naar Amstenrade een instorting plaats, waarbij een arbeider uit Kaalheide het leven ver loor en een andere arbeider gewond werd. De riolering werd aangelegd ten behoeve van de staatsmijnen. Eerst werd de arbei der Tempelman uit Kerkrade door de in stortende grond bedolven. Toen zijn mede arbeider Hamacher uit Kaalheide hem te hulp wou komen, kwam er een tweede in storting, tengevolge waarvan H., die ge huwd is en vader van vijf kinderen, vrijwel op slag werd gedood. T. werd slechts licht gewond. De plaats van het ongeluk ligt dicht bij de staatsmijn Emma. In een uit gestrekt gebied lopen hier mijngangen onder de oppervlakte. Van de zijde der staatsmijnen deelt men mede, dat een dergelijke plotselinge grond- instorting niet het gevolg kan zijn van de aanwezigheid van mijngangen. In het ondermijnde gebied komen slechts zeer langzame grondverzakkingen voor. Nieuwe Argentijnse invoerbepalingen In Argentië zijn nieuwe invoerbepalin gen vastgesteld. Voor medicinale producten kunnen in voervergunningen worden verleend voor alle landen. Voor andere essentiële pro ducten kunnen invoervergunningen wor den verleend voor diverse landen, o.a, voor de gulden-gebieden. Uit deze landen kun nen ongeveer 700 verschillende artikelen voor invoer worden toegelaten. Voor lan den, waarmede Argentië betalingsover eenkomsten heeft gesloten, zijn bepaalde contingenten voor niet essentiële goederen vastgesteld. Het contingent voor Nederland bedraagt f 4.825.000.-. te besteden voor: glaswerk (f 100.000). aardewerk (f 100.000) dakpannen en tegels (f 125.000.-), wollen goederen (f 200.000.-), katoenen goederen (f 4.000.000) en linnen goeaeren(f 300.000) De betaling' van zodanige invoer moet plaats hebben tegen de z.g. „opbodkoers", waarvan tot dusverre nog niets bekend is gemaakt. Speciale vergunningen kunnen worden verleend voor ethyl-alcohol uit verschillende landen, waaronder Neder land. Voor het voor Nederland belangrijke exportartikel courantenpapier zal binnen kort een speciale regeling worden bekend gemaakt. tweede kamer Bij de Woensdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene beraadsla gingen over de rijksbegroting 1950 heeft de heer Vande Wetering (C.H.) betoogd, dat deze begroting in wezen nog inflatoir is. Hij betwijfelde of bij de militaire uit gaven efficiency wordt betracht en hij meende, dat deze uitgaven, een kwart dei- begroting, niet te dragen zijn. De vlottende schuld achtte hij veel te groot en deze wijze van financiering noemde hij desastreus. Hij was van mening, dat er bij de belasting- politiek rekening mee moet worden gehou den, dat er investeringsmogelijkheden over blijven. De heer Gortzak (C.P.N.) ging uit voerig in op de internationale verhoudin gen, waarbij hij te kennen gaf, dat het com munisme voor een duurzame vrede zal zor gen. De z.g. volksdemocratische regeringen van China en Oost-Duitsland moeten zijns inziens worden erkend. Naar zijn mening moet worden gebroken met de tot dusver jevolgae politiek, met de „oriëntatie op het ondergaande imperialisme". Ligt het in het voornemen, zo vroeg hij, maatregelen te nemen, opdat arme t.b.c.-patiënten, die in Zwitserland worden verpleegd, tengevolge van de devaluatie niet voortijdig cle sanato ria moeten verlaten? Verder wilde hij we ten wat de regering denkt te doen met het oog op de prijsstijgingen. Hij bepleitte de noodzakelijkheid van verhoging der sociale uitkeringen. De „Joekes-gulden" moet ver hoogd worden tot een rijksdaalder en er mag geen huurverhoging komen. De heer H o f s t r a (Arbeid) verklaarde, in te stemmen met het financiële beleid van de regering. Men klaagt over verkeerde deviezenpolitiek en te hoge belastingen, maar zijns inziens zijn deze meer een ge volg van de moeilijkheden waarin ons land vei-keert dan van de pogingen om het finan ciële beleid in de juiste banen te leiden. Men verwijt de minister, dat hij gebruik maakt van de lage rentevoet om te lenen, maar rechtse ministers hebben voor de oorlog meermalen hetzelfde gedaan. De heer Hofstra bleek te gevoelen voor de suggestie van prof. Romme om de kin derbijslagregeling uit te breiden tot kleine zelfstandigen, doch dan behoren de regelin gen voor anderen ook te worden herzien. Hij wilde reorganisatie van en bezuiniging op de overheidsdienst zonder aantasting der sociale positie van de ambtenaren. Na in gegaan te zijn op de belastingpolitiek ver klaarde hij nog. dat zijn partij de juistheid van eigen inzicht geenszins wil monopoli seren. Ds. Zandt (St. Geref.) bepleitte naar aanleiding van de toenemende onveiligheid strengere straffen. Hij vroeg aandacht voor RH EU M IN bdpt- .20 TABL. 35 CTS, Student smokkelde, vervalste zijn pas en beledigde douane Voor de rechtbank te Arnhem heeft een student uit Nijmegen terechtgestaan, die aan de grens was betrapt op het smokkelen van nylonkousen. De student had later aan de douane-ambtenaren een brief geschre ven, waarin hij de veronderstelling uitte, dat „als Schiller in deze tijd had geleefd, hij door het gedrag dezer douanebeambten tot het schrijven van „Die Rauber" (De Rovers) zou zijn geïnspireerd". De douane had dit niet gewaardeerd en diende een klacht wegens belediging in. Het bleef niet bij dit geval, want de student had later met een vals stempel en een valse paraaf op zijn paspoort ingevuld, dat hij bij een bankinstelling een bedrag van 450 Zwitserse francs zou hebben gestort, hetgeen niet waar was. De student, die 25 jaar is en in de ille galiteit op de hoogte kwam van verschil lende vervalsingsmethoden, is onlangs failliet verklaard met een schuld van f 10.000. Er loopt nog een zaak tegen hem wegens deviezensmokkelarij. De officier van justitie vond de beledi gende brief een kras staaltje van brutali teit. Deze verdachte, zo zeide hij, heeft wel zijn verstand ontwikkeld, maar niet zijn manieren, hij lijdt aan hevige zelfover schatting en kan een gevaarlijk mens wor den. Zelfs de reclassering ziet geen heil in hem. Gezien de straffen, die verdachte nog boven het hoofd hangen, wilde de officier zich bepalen tot een gevangenisstraf van j 12 maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk. De verdediger herinnerde aan de ver keerde opvoeding, die verdachte heeft ge- noten, aan de lessen in knoeien en ver valsen, die de illegaliteit hem leerde en aan zijn nog kwajongensachtige mentaliteit. Hij ziet de maatschappij nog steeds als een gelegenheid om rovertje te spelen. De va der is bereid hem thans strakker aan de teugel te houden. Pleiter vond gevangenis straf onjuist voor deze jongeman, wiens talenten zich dan stellig in een verkeerde richting zouden ontwikkelen. het stijgend drankmisbruik, de vernietiging van groenten en fruit en voor de nood van de middenstand. Ds. Zandt wenste voorts bevordering van het particulier initiatief en meer vrijheid voor het bedrijfsleven. De organisatie der Verenigde Volken besprekend, zeide hij. dat ons land onrecht is aangedaan. Tenslotte vroeg hij maatregelen tegen Zondagsont- heiliging. De heer Andr iessen (K.V.P.) merkte op, dat het probleem van lonen en prijzen door de devaluatie van nog groter betekenis is geworden. Hij vroeg welke politiek de regering wil voeren om tot. een oplossing te komen. Thans verplaatst zij dc belasting druk van de verwervingssfeer naar de be stedingssfeer. Zullen de maatregelen, welke de regering heeft aangekondigd het nodige effect sorteren ten aanzien van de betalings balans? Daaraan twijfelde hij. Het volk moet van de noodzakelijkheid der maat regelen worden doordrongen. Daar de reële koopkracht met meer dan 2 procent is ge daald, vroeg hij aandacht voor de ambte naren met lage en middelgrote salarissen. Wat denkt de regering te doen, zo vroeg hij, ten aanzien van de kwestie der arbeids productiviteit, welke z.i. ook door de fiscus wordt bedreigd. Als er bezuinigd moet wor den dan eist de sociale rechtvaardigheid, dat dit door het gehele volk geschiedt en dat in de aldus verkregen besparingen de factor arbeid deelt. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vroeg of de minister in de verdere ontwikkeling van de economische en politieke verhou dingen werkelijk de mogelijkheid ziet om tot een behoorlijke volksgemeenschap terug te keren en de vele sociale kwesties, door de devaluatie gerezen, op te lossen. De Mar shallhulp kenschetste hij als „het kopen van de hulp der West-Europese landen als vazallen voor de imperialistische politiek van Amerika". De devaluatie noemde hij een verarming van de werkende bevolking en van allen die een vast inkomen hebben. Hij informeerde naar de houding van de regering ten aanzien van de Fokkerfabrie ken. Hij zei van mening te zijn, dat de po litiek van de minister van Financiën niet sociaal gericht is. De enige oplossing zou zijns inziens zijn een einde te maken aan de „privaatkapitalistische uitbuiting." Om kwart voor zes werd de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag. Begraafplaats voor in ons land gesneuvelde Fransen De nieuwe Franse militaire begraaf plaats te Kapelle waar van de 600 in ons land gesneuvelde Fransen ongeveer 240 hun laatste rustplaats zullen vinden, zal in Mei van het volgend jaar in gebruik ge nomen worden. De andere gesneuvelden zijn allen in hun vaderland begraven. Hun namen zullen echter in een monu ment worden gebeiteld, dat zal worden op gericht op de nieuwe begraafplaats. Het monument wordt in Frankrijk vervaardigd. AANVULBLADEN VOOR VOLGESTEMPELDE PASPOORTEN. Men kan met een verlopen paspoort, mits afgegeven na 1 Januari 1946. nog geduren de 5 jaren naar België en Luxemburg rei zen. Bij veelvuldige grensoverschrijding kan het voorkomen, dat het paspoort bin nen die tijd is volgestempeld, waardoor men genoodzaakt zou zijn een nieuw pas poort aan te vragen. Thans is het in deze gevallen mogelijk, aldus deelt de A.N.W.B. mede, een „aan- vulblad" voor het paspoort aan te vragen. Indien het aanvulblad is volgestempeld, kan een tweede worden verstrekt. Een der gelijk paspoort kan echter niet voor andere landen gebruikt worden. RIJWIELHUIS „WILHELMINA" KATTELER - KROCHT 6 - TEL. 10353 Werkplaats: Nieuwe Groenmarkt 6 RIJWIEL DEFECT Wij repareren vakkundig cn direct ALLE ONDERDELEN VOORRADIG (Adv.) Kamp Vossenbos moet ontruimd worden Een zakelijk briefje van de minister van Financiën heeft grote wanhoop gebracht onder de tien families, die het kamp Vos senbos bij Wierden bevolken. Ruim een jaar geleden nam een familie uit Wierden, die als „woning" een varkens hok en een koestal had, op eigen gezag haar intrek in het voormalige kamp van de arbeidsdienst „Vossenbos". Andere families, die al even slecht behuisd waren, volgden dit voorbeeld. Hoewel de barak ken verre van ideaal zijn, voelen de be woners zich volkomen tevreden. Reeds enige malen ontvingen zij som maties het kamp te verlaten, doch de af wezigheid van een andere woongelegen heid noopten de bewoners de sommaties te negeren. Nu hebben zij echter een schrij ven van de minister van Financiën ontvan gen, waarin zij worden gelast de barakken voor 15 November te ontruimen Met angstige spanning zien deze mensen, onder wie zich drie aanstaande moeders bevinden, deze vijftiende November tege moet, want ook de overbevolkte gemeente Wierden, waaronder het kamp ressorteert, kan hun geen woongelegenheid aanbieden. Op de foto het te ontruimen kamp „Vos senbos". W ezen Vijftien kindertjes die bij elkander horen stappen parmant en vrolijk over straat, zij snateren blij alsof zij naar een feest gaan. Zij zullen eens eventjes de winkelramen gaan aflikken waarachter alle schatten uit het paradijs te zien zijn. Zij zullen eens gaan kijken naar dc wonderen van het schoonste aller festijnen, naar de kostbare kleuren van Sinterklaas zijn glanzende uit stalling. Kom jongens, daar hebben wij weer een jaar lang voor moeten stilzitten. Zij horen bij elkaar, ge kunt dat met uw klompen zien. Want zij dragen met hun vijftienen de stevige wollen jassen die uit één lange grijze lap gesneden zijn. Zij heb ben allemaal een keurig bandje in de rug met twee knopen erop, die knopen zijn om zo te zeggen voor de versiering. En achter hen stapt kloek en zorgzaam de zuster van het Huis. Zij drentelen daar met hun eendere grijze jassen, de ene wat langer dan de andere, warm en degelijk gekleed voor de tijd van het jaar. Zij hou den elkander bij de hand. de kleinste kleu ters worden aan twee kanten door ae groot ste kleuters meegetrokken. Want-de tijd gaat snel en ze moeten van dit uurtje pro fiteren. Zij dringen op een kluit tegen el kander voor de ramen, als jonge honden om een etensbak, zij gaan op hun eigen en andermans tenen staan om beter ie kunnen zien. Het is een wriemelend hoopje grijze jas sen met bandjes in de rug, warme en dege lijke jassen, die u een tragedie vertellen. Zij komen uit het Huis, zij gaan naar het Huis als het feest bekeken is. Zij hangen hun eendere grijze jassen keurig in de grote kast naast elkaar, zij moeten daar een paar winters mee zien te doen en er zuinig op zijn. Z(j dromen in hun eendere bedjes een ganse nacht van kleuren en Sinterklaas. En op de zaal waakt zorgzaam en stil de zuster van het Huis. Zij dromen een ganse nacht, wat valt er al niet te dromen als ge dat festijn be zien hebt door de ruiten? Ge kunt een kind vragen wat er te dromen valt, een kind is duizend dromen in een blank velletje. Daar heeft er een het beeld van een constructie doos mee naar het Huis genomen, hij bouwt daar die nacht de grootste hefbrug ter we reld mee. Een ander heeft dat rode pronk stuk van een brandweerauto in zijn bolle tje, hij gaat daar ferm en snel mee op uit om vlammen te doven en kinderen te red den. En onderweg moet hij uitstappen om zijn pronkstuk nog eens op te draaien, zo gaat dat bij brandweerauto's die lopen op een veer. Een pop die slapen kan en echte vlas- krullen heeft, zij lag daar zo eenzaam in haar kartonnen doos temidden van de sjoel bakken en prenteboeken, maar het kleine meisje heeft haar al in gedachten koeste rend meegenomen en in bed gelegd, zij wiegt haar in slaap en stopt de dekentjes nog eens zorgzaam toe. Het kleine meisje droeg een van de kleinste grijze jassen, haar knopen stonden op het rugbandje het dichtst bij elkaar, omdat er van rug of bandje nauwelijks sprake was. Maar die nacht is zij de flinke, zorgzame moeder die haar kindje alle schatten van hemel en aarde schenkt. Zo dromen zij geruisloos en schoon. De eendere grijze jassen hangen dood en stijf naast elkander als opgeknoopte soldaten. De kinderen zijn er als vijftien verschil lende zielen uitgevlogen om wat in het pa radijs te fladderen. Straks komen zij terug bij het morgengrauw. Naar de zuster, en naar het Huis. J. L. Een geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Haniea Gelei (Mijnharde)pr. 75 ct. PRINS BERNHARD: „Geef teruggekeerde militairen werk" In samenwerking met de Nationale Dc- mobilisatieraad, waarvan Prins Bernhard voorzitter is, heeft de NCRV Woensdag avond in een speciale uitzending de aan dacht gevestigd op het vraagstuk, dat zich hier te lande voordoet, nu in snel tempo vele duizenden militairen uit Indonesië zullen terugkeren. Deze uitzending is inge leid door Prins Bernhard. De Prins zeide onder andere dat de Na tionale Demobilisatieraad zich al meer dan twee jaren bezig houdt met de vraag, hoe een vlot verloop van de herplaatsing in de burgermaatschappij van de militairen, die uit Indonesië terugkeren, kan worden be vorderd. Circa 90 procent van hen, die tot 1 Juli van dit jaar gedemobiliseerd werden, vond weer zijn bestemming, hetzij dat zij zelf hun weg zochten, hetzij dat anderen hen daarbij behulpzaam waren. In de eerst volgende maanden komen echter verschei dene tienduizenden in een betrekkelijk snel tempo terug, juist in de tijd van het jaar, dat de seizoeninvloeden zich bij de werk zaamheden doen gelden. Ook valt er boven dien een lichte kentering op de arbeids markt waar te nemen. De herplaatsing van hen, die terug komen zal daarom niet van zelf gaan. „Wij allen, heel het Nederlandse volk, doch in het bijzonder zij. die werk te vergeven hebben, zullen daarbij een handje moeten helpen. Zij, die dit doen, zullen er zeker geen spijt van hebben. De ervaringen met degenen, die terugkwamen zijn goed, zelfs heel goed. Daarom durf ik met klem er bij u op aan te dringen, zo besloot de Prins, ook uw deel te verrichten van de laak, welke ons aller taak is". Prins Bernhard gaat ook naar Venezuela, Brazilië en Mexico Prins Bernhard zal in aansluiting op zijn reeds aangekondigd bezoek aan de Neder landse Antillen en aan Suriname in Januari 1950 ook een officieel bezoek brengen aan Venezuela. Brazilië en Mexico. De rege ringen van deze landen zijn van dit voor nemen in kennis gesteld en hebben hier mede hun instemming betuigd. Volgens het voorlopig reisprogramma zal de Prins, na zijn bezoek aan de Antillen, aan boord van Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck" naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela, vertrekken. Daarna zal een bezoek aan Suriname worden gebracht. Vervolgens zal Prins Bernhard per vliegtuig naar Brazilië en Mexico gaan voor een officieel bezoek. Op de boerderij van de landbouwer J. W. te Someren bij Roermond werd een zwa luwennest met vier eitjes aangetroffen'.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5