JcAóOXddu/? BLONDONA BRUNETTA V.A.P. 4 HONDEN VIKING Fa. H. INEKE Schagchelstraat 19c M.DOUWMAenZN Als de stofzuiger zwijgt... belt U dan 17077 St(4zuiye% Se,mice Amsterdamse Beurs loiMifejokr? m -lotUifookq De man Donderdag 10 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscHe Courant Hef onderwijs in Amerika Voor de afdeling Haarlem van het Ne derlands Onderwij zersverbond hield ae heer L. van der Zweep, rijksinspecteur van het Lager Onderwijs uit Amsterdam, een lezing over het onderwijs in Amerika. Hij kondigde aan dat hij niet van plan was dit onderwijs te verheerlijken en de mededelingen die hij er over deed, gaven daar ook geen reden toe. Hij begon met er op te wijzen dat men het niet over één kam kan scheren omdat iedere staat eigen onderwijswetten heeft en het verschil tus sen de scholen onderling zeer groot is. Het tekort aan onderwijzend personeel is schrikbarend en dat ligt voornamelijk aan de bijzonder lage salariëring. Gemid deld verdient een onderwijzer er de helft van het loon van een geschoolde arbeider. In de ongunstigste gevallen krijgt een onderwijzer nog geen duizend dollar per jaar. Het onderwijzerstekort heeft met zich meegebracht dat 1 op de 8 leerkrachten onbevoegd is. Ook de uitvoering van de leerplichtwet laat veel te wensen over en er zijn millioenen kinderen die nooit naar school gaan. Dit had in de jongste wereld oorlog tot gevolg dat 2 millioen dienst plichtigen moesten worden afgekeurd, omdat zij een te geringe ontwikkeling be zaten. Omdat liet onderwijzers-ambt zo slecht wordt betaald, bestaat 75 procent van de leerkrachten uit vrouwen, die dan meestal in de 4 maanden vacantie die zij krijgen, er iets bij moeten verdienen. Aan de hand van hier en daar wel wat erg sarcastische anecdotes, die niet vrij waren van een zekere zelfvoldaanheid over het Nederlandse onderwijs, illustreer de de spreker de naar ónze begrippen ontstellende leemtes in het Amerikaanse onderwijs, die ook in de High Schools min of meer te vergelijken met onze HBS te vinden zijn. Naar de mening van de spreker hebben deze scholen voornamelijk tot taak de leerlingen van de Amerikaanse levensbeschouwing te doortrekken. Het onderwijs op deze scholen is al verregaand gespecialiseerd, want naast de verplichte vakken, Engels en geschiedenis, zijn er alleen keuze-vakken. Dit heeft het voor deel dat de leerlingen op hun eigen ge bied inderdaad zeer ver komen en dat de aandacht gedurende de lessen en het animo vrijwel nooit verslappen, omdat zij per slot liefhebberij in hun keuze-vakken heb ben. De bredere culturele basis ontbreekt echter. Met een geanimeerde gedachten- wisseling werd deze lezing besloten, die hoe gefundeerd zij de fouten van het Amerikaanse onderwijs ook belichtte, toch nalietom voldoende uit te laten komen op welke wijze het Amerikaanse volk dan wel voorbereid is tot de niet geringe pres taties op wetenschappelijk, technisch en ander gebied, die het zonder twijfel gele verd heeft. 3urgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 November 1949 ONDERTROUWD: 9 Nov., K. T. Dulos en W. Spoor; N. M. Spanjaard en W. Ruijgrok: J. van den Berg en B. Nueman: L. Riekwel en E. H. Dekker: A. L. de Doelder en G. Westman: C. A. van Maurik en G. Slobbe; D. J. Engelsman en A. J. Vermaas: P. Buis en M. H. van de Logt; T. J. van der Riet en A. B Heerens; J. Oosterveld en N. de Vries; J. M- Jansen en Ngadvan; A. van der Groef en E. van Dijk; C. J. Otter en C. A. Jordaan; V. J Hoorns en C. Koenekoop; S. J. Hout- huijzen en G. H. Dijkstra; H. van Schoor en J. T. G. van der Linden; T. Bree en A. M. Licher; P. de Jong en G. A. C. Jochemsz; W. Taling en E. J. Waning; A. Middeljans en J. Corba: J. van Wooning en T. J. Paulusma; I. Jonkers en J. C. Dubbelman. GEHUWD: 9 Nov., H. C. J. van Brero en J. M. R. Rooijers; J. H. Berkhout en P. W. van der Heijden: H. P. M. Horstman en J. B. van Ophem; J. T. Mudde en C. Stroomer; P. Schoone en M. G. van Heerden; E. van Ra- ver.sbèrg en M. A. van Kessel; C. J. Nagte- gaal eii H. C. van der Meij; G. H. J. Crovmans en M.'J. Jansen; S. Sinöorf en J. W. Faas; J. van Horick en R. Vos; G. Kollaard en J. A. C. Meeuwsen: C. Otten en T. E. Siepkes: D. Blankwater en W. C. M. Coule; J. W. M. van der Steen en E. M. van Maris; E. P. Sewalt en A. C. Lijnzaat; P. Wesseling en C. Louwen; A. G. Koppen en G. Wolf; J. C Heidoorn en H. Schuiling. BEVALLEN van een zoon: 6 Nov.. H. T, Leeuwenberg—van Steenbergen; 8 Nov., M. HofsteeLensen; M, WoutersonOttenbros; P. J. F. LoeveTames; J. J. Schuringa Schiphorst; L. C. SpeelmanGeluk; 9 Nov., M. H. van der GeldKaffa; J. Philippo Roijers. BEVALLEN van een dochter: 7 Nov.. H. MolSeverijnse: 8 Nov., C. E. M. Uittendaal van Opzeeland: P. de Grootde Vries. OVERLEDEN: 7 Nov.. L. W. Termaat, 4 j„ Gen. Bothastraat; A. J. Michielsen. 71 j., Kre- lagestraat; 9 Nov., M. Bosman, 56 j., Gast- huisvest. NEEM GEEN RISICO Bestel Uw TROUWAUTO'S, uitsluitend le klas 6 pers. BOUCKAERT ZN.. ROZENSTRAAT 7-9 Gevestigd sinds 1910. (Adv.) Verleden en toekomst van het Chr. Nationaal Vakverbond Ieder jaar in de maand November houdt het Christelijk Nationaal Vakverbond propa- gandavergaderingen. Deze maand zijn' er tweehonderdzestig uitgeschreven. Haarlem was Woensdagavond aan de beurt. In gebouw „Sint Bavo" v. erd een vergadering gehou den. onder leiding van de Haarlemse Chris telijke Besturenbond. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer L. Silvis, sprak de heer L. Salie een inleidend woord, waarna de heer J. van den Burg, secretaris van de Christe lijke Metaalbewerkersbond, het onderwerp „Veertig jaar Christelijk sociale strijd" be handelde. Hij herinnerde er aan, dat in de zomer het veertigjarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond is gevierd en toen is getuigd, dat in de loop der jaren veel tot stand is gekomen. Er is een strijd gevoerd voor vrijheid en recht en dat was nodig. De arbeiders ontvingen vroeger een karig loon en rechten hadden zij niet. Op het ogenblik zijn de sociale toestanden beter dan voorheen. Dat is te danken aan de goede samenwerking en de trouw van zovele Christelijke arbeiders, die zich in het C. N. V. hebben verenigd. Zij hebben een grote kracht ontwikkeld. Alleen hebben zij het niet kunnen doen. Zij leefden in het geloof van Gods naam. Het werk moet worden voort gezet. Dat is een opdracht van God en daar aan moeten alle Christelijke arbeiders mee werken. Na de pauze sprak de heer A. Meines, voorzitter van de Protestants Christelijke Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoer personeel over „De opdracht voor de toe komst". Na een blik in het verleden te heb ben geworpen zeide spreker, dat wij midden in de economische sociale verhoudingen leven. De verschillen met vroeger zijn zeer groot. Ook in de toekomst moet de strijd ge richt zijn op vrijheid en recht. Reeds ge ruime tijd scharen de werkgevers en werk nemers zich om één tafel en daarvan ver wachtte spreker weer goede resultaten. Geen overleg met werkgevers betekent de weg naar het avontuur zoeken. De wereld gaat gebukt onder grote zorgen en in Nederland vragen vele vraagstukken de aandacht. Spre ker noemde er enige en wekte de bezoekers op mee te werken aan de oplossing der pro blemen. Het solo-man nenkwartet „Orpheus" onder leiding van Nico de Zwager verleende deze avond zijn medewerking. Het zong op goede wijze een aantal werken. Prof. dr. H. N. ter Veen, oud-hoogleraar in de sociale aardrijkskunde en landbeschrij- j, is op 66-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. In een hoop afval op een weiland bij Heerenveen heeft een landarbeider het lijkje van een pasgeboren kind gevonden, dat daar reeds geruime tijd moet hebben gelegen. Inkomsten verzwegen voor ce e.astingen Voor de Haarlemse rechtbank had zich j vanmorgen de Bloemendaalse slager A. v. j d. H., verdacht van overtreding van het buitengewoon navoraeringsbesluit te ver antwoorden. Hij had op een invulbiljet van de belastingen meegedeeld, dat hij een juiste opgave had gedaan van zijn inkom sten tussen 1941 tot en met 1943. Uit een onderzoek was later gebleken, dat hij in die jaren gehandeld had in vlees, peulvruchten en andere artikelen buiten de bon om. De inkomsten hiervan heeft hij niet in de boe ken opgenomen. Volgens de inspectie dei- belastingen zou verdachte in de periode van 1 Januari 1941 tot 1 September 1945 aan inkomsten hebben ontvangen ongeveer 30.000. Verdachte deelde mee, dat het be drag op 20.000 geschat moet worden. De officier van justitie merkte op, dat verdachte na de bevrijding de gelegenheid heeft gehad schoon schip te maken. Daar van heeft hij geen gebruik gemaakt en deed onjuiste mededelingen aan de belas tingen. Spreker eiste een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger mr. T. A. M. A. van Löben Seis gaf toe. dat hetgeen verdachte gedaan heeft, ernstig te noemen is. Toch verzocht hij de uiterste clementie. De fiscale gevol gen zullen zwaar zijn en bovendien zorgt verdachte voor familieleden, die geen in komsten hebben. De rechtbank zal op 24 November uit spraak doen. Films over de politiële acties Onder de passagiers van de „Oranje" be vond zich de heer J. C. Mol, directeur van het gouvernements-filmbedrijf in Indone sië. Vermoedelijk zal het gouvernements- filmbedrijf in de toekomst een federaal filmbedrijf worden, zeide de heer Mol, die ook enige mededelingen deed over de films, die zijn gemaakt van de beide politiële ac ties. De film van de eerste actie, getiteld „Linggadjati in de branding" is nooit in de bioscopen vertoond, vermoedelijk omdat het een strategische film was met een sterk accent op het militaire. Het accent in de film „Vreemd leger", welke van de tweede politiële actie werd gemaakt, is vooral ge legd op de moeilijkheden, waarmede de militairen te kampen hadden. Deze film is enige malen in besloten kring vertoond. De heer Mol verwachtte, dat in 1950 deze laat ste film in de Nederlandse bioscopen zal draaien. Tsjechoslowaakse medische litteratuur wordt gezuiverd Het Tsjechoslowaakse ministerie van Ge zondheid is met de zuivering van de me dische litteratuur begonnen. Het officiële nieuwsbureau deelt hier over mede, dat men tot. deze maatregel is overgegaan wegens de grote mate van „on gezonde filosofische ideeën" in de thans in circulatie zijnde boeken en publicaties op medisch gebied. Verder richt de actie zich op „pseudo-wetenschappelijke werken". Een groot aantal boeken op medisch gebied zal in de toekomst niet meer worden ver kocht. (United Press.) Goed jeugdtoneel Het Nederlands Jeugdtoneel heeft van ochtend voor de leerlingen der R.K. lagere scholen in Haarlem een tweetal voorstel lingen gegeven van het sprookjesspel „De wonderklokken en het stenen hart" in het gébouw St. Bavo. Het spel behandelt het oude volksverhaal over de tovenaar die klokken fabriceerde, die een mensenleven liepen zonder dat zij opgewonden hoefden te worden en die practische eigenschap dankten aan het feit dat er inplaats van een uurwerk een mensenhart in zat. De tovenaar overreedde goedhartige mensen met dukaten-gerinkel hun goede hart te ruilen voor een stenen hart, waardoor zij hart en koud en onverdraaglijk werden. Ook de hoofdpersoon van dit verhaal, de kolenbrander Peter loopt hier in, maar dank zij zijn vriendje de schoorsteenveger, krijgt hij tenslotte zijn goede hart weer terug. De wijze waarop het Nederlands Jeugd toneel dit verhaal over het voetlicht bracht was voortreffelijk. Kleurige décors en aar dige costuums gaven een geslaagde entou rage en de medespelenden typeerden stuk voor stuk de verschillende figuren op over tuigende manier. De zaal die stampvol kin deren zat, leefde intens mee en de moraal van het verhaal zal hopenlijk niet aan hen verspeeld zijn. SCHEEPVAART Alcinous,. JavaA'dam pass. 9 Nov. Perim. Alcyone, van Dubai naar Rotterdam 10 Nov. te Muscat. Annenkerk, BrisbaneRotterdam 9 Nov. van Adelaide naar Freemantle. Arendsdijk, 8 Nov. van New York naar Rio de Janeiro. Bantam, Rotterdam—Batavia pass. 9 Nov. Socotra. Delft, 10 Nov. te Curagao. Johan van Oldenbarnevelt 9 Nov. van Soera- baja naar Batavia. Klipfontein,- 9 Nov. van Beira naar Durban. Kota Agoeng, 10 Nov. te Batavia van R'dam. Mariekerk, Japan-Rotterdam 9 Nov. van Port Said. Nijmegen. 9 Nov. van Sfax n. Amsterdam. Rempang, AmsterdamJava 9 Nov.-v. Genua. Ridderkerk, R'damJapan 10 Nov. te Genua. Slamat, JavaNew York 9 Nov. te Singapore. Talisse, AmsterdamMakassar 9 Nov. Perim gepasseerd. Tegelberg, 10 Nov. te Manilla van Batavia. Tjitjalengka, 9 Nov. van Batavia n. Semarang. Weltevreden, JavaNew York 10 Nov. te Suez. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass. 9 Nov. Pantellaria. Empire Brent, 10 Nov. van Batavia te A'dam. Sumatra, BataviaAmsterdam 10 Nov. 375 mijl van Minicoy. Tabinta, Batavia-Amsterdam 9 Nov. 220 mijl van Ceylon. Volendam, BataviaRotterdam 9 Nov. op 730 mijl van Kaap Guardafui. Koningin Wilhelminafonds doet een beroep op ons volk Het is thans ongeveer een jaar geleden, dat Prinses Wilhelmina het besluit heeft genomen om het als nationaal huldeblijk ingezamelde bedrag van ruim 2.000.000. te bestemmen voor de kankerbestrijding en dat kapitaal onder te brengen in de stich ting „Koningin Wilhelminafonds". Het kapitaal van het fonds maakt het mogelijk tal van voorzieningen te treffen, welke tot nu toe door gebrek aan geldmid delen achterwege moesten blijven. Echter zullen grote bedragen nodig zijn voor uit breiding van verpleegruimte, voor inrich ting van laboratoria, voor vernieuwing en uitbreiding van apparatuur, voor opleiding van specialisten, voor onderzoekingen en voor tal van andere middelen, welke drin gend aandacht vragen. Voor al deze uit gaven zal het beschikbare kapitaal niet vol doende zijn. Het fonds zal jaarlijks moeten worden voorzien van nieuwe middelen. Om dit doel te bereiken is een aan de stichting gelijknamige vereniging opgericht. Deze vereniging wil trachten de grote belangstel ling welke bij het Nederlandse volk voor de kankerbestrijding bestaat, te organiseren en om te zetten in een voortdurende steun. Ieder jaar sterven ruim 12.000 Neder landers aan kanker en andere gezwellen, ieder jaar worden 18.000 a 19.000 nieuwe gevallen geconstateerd, ieder jaar moet ruim 2.500.000.worden uitgegeven voor verpleging van lijders aan kanker en an dere gezwellen in ziekenhuizen. De vereniging „Koningin Wilhelmina fonds" doet een beroep op alle Nederlanders en op alle in Nederland gevestigde onder nemingen om steun te verlenen aan de be strijding van deze ziekten, door toe te tre den als lid der vereniging (minimum con tributie 2.50 per jaar) of door de vereni ging schenkingen te doen. Het bureau van het „Koningin Wilhel minafonds" is gevestigd Singel 453 te Am sterdam. Het gironummer is^26.000. Prins Bernhard brengt kort bezoek aan Kopenhagen Prins Bernhard is hedenmorgen in zijn particulier vliegtuig, vergezeld van ir. F. Philips, directeur van de Philipsfabrieken te Eindhoven, te Kopenhagen aangekomen. Op het vliegveld werd de Prins verwel komd door de Nederlandse gezant te Kopenhagen. Prins Bernhardzou heden middag naar Nederland terugkeren. Amerikaanse senatoren naar Indonesië BATAVIA, 10 November (Aneta). Op 24 November worden te Batavia de vol gende leden van de Senaat der Verenigde Staten verwacht: De heren William E. Jenner, Joseph Ellender, Homer Ferguson en Theodore Francis Green, in wier ge zelschap zullen medereizen de ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken Ben Crosby, de kapi tein der Amerikaanse marine Thomas J. Kelly en de regeringsambtenaar Earl W. Cooper. De senatoren zijn allen leden van de commissie voor de toewijzingen van de begroting. Zij komen via Londen en Parijs naar Indonesië en zullen op 27 November doorrreizen naar Manilla, Hongkong en Tokio. Akkerbouwproductie is hoger dan voor de oorlog Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de geldswaarde (gebaseerd op loco-prijzen boerderij) van de Nederlandse land- en tuinbouwproduc- tie in het oogstjaar Juli 1948-Juni 1949 bijna f 2500 millioen. De zuivere akker- bouwproductie (exclusief het gedeelte, dat als veevoeder wordt gebruikt) heeft hierin een aandeel van f. 506 millioen. Het aandeel van de zuivere dierlijke productie (vlees- en zuivel) bedraagt f. 1430 millioen. De waarde van de tuïnbouwproductie is be rekend op f. 503 millioen. Bij de akkerbouwproductie neemt de op- brengstwaarde der aardappelproductie dank zij de grote oogst in 1948 de be langrijkste plaats in. Deze bedroeg f. 225 millioen of ongeveer de helft van de totale waarde der akkerbouwproductie. Vergelijkt men de totale waarde van de agrarische productie in het oogstjaar 1948- '49 met die van de voorgaande jaren, dan blijkt deze gestadig te zijn toegenomen. Zij bedroeg in het oogstjaar 1946/'47 f 1891 millioen en in het oogstjaar 1947/'48 f. 2046 millioen. De omvang der zuivere akkerbouwpro ductie (gemeten naar de hoeveelheden) blijkt in het oogstjaar 1948/'49 106 procent te bedragen van de vooroorlogse omvang. De omvang der dierlijke productie bedroeg daarentegen in 1948/'49 slechts 69 procent van de vooroorlogse. De akkerbouwpro ductie heeft zich veel sneller hersteld van de oorlogsschade dan de dierlijke productie. Was morgen Uw haar met het ffllldë 5OA®OAM shampoo BRUNETTA OPROEPING Allen, die iets verschuldigd zijn aan-, te vorderen heb ben van- of borgtochten kunnen doen gelden ten laste van de nalatenschap van de heer Pierre Frangois Bunge, in leven laatst zonder beroep gewoond hebbende te Bloe- mendaal, Vinkenbaan 2 en aldaar overleden op 13 Oc tober 1949, wordt verzocht daarvan uiterlijk 1 Decem ber 1949 betaling of opgave te doen ten kantore van de notarissen B. M Serné en M. W. Treurniet, Nieuwe Gracht 84, Haarlem. Een J^* hulpmotor is beter! Ook voor lederen kleding naar HENK DE VRIES RIVIERVISMARKT 7 Tel. 17690 Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 20 cent per kg. Bakenessergracht 4551 Tel. 11436 WONINGRUIL AMSTERDAM—HAARLEM Aangeboden: zonnige tweede flat, Bos- en Lommerweg, A'dam, bev, 5 kamers, ber ging, balcon en veranda, douche f 38 p. m. Gevraagd: vrij huisje kust strook, omgeving of buiten kant Haarlem, bev. huisk., eetkamer, gr. slpk. 2 kl, slp.- kamers, douche of bad Huur pl.m. f 50 p. m. Br. létt. W. A. A. Nijgh en van Ditmar, Amsterdam-C. Wassen, Plukken, Trimmen. Gebr. Veenlnga, Jacobijnestr. Tel. 13265 Voor direct gevraagd net jong meisje voor leesbibliotheek en op leiding winkel. Boekhandel Boekenrode M. Sas, Zand- voortselaan 147, Heemstede. scheepsmodellen (lood). Col. lectie te koop aangeboden. Telef. 10459, 's avonds na 7 u. Secretariaat Welke vereniging wenst haar Secretariaat op te dragen aan ontw. besch. dame, bekend m. administratie en corres pondentie (ook in mod, ta len), in bez. v. schrijfmach, en telef, Br. no. 4333. SPECIAALHUIS IN TAPLJTEN Grootste keuze, laagste prijzen Zware wollen karpetten, grote maten f 69.— Zware wollen dekens, grote maten f 22.50 HAARLEM DE ZAAK WAAR U MET VERTROUWEN KOOPT Wit popeline overhemden, twee losse boorden, twee paar manchetten f 22,50 Nappa handschoenen wol gevoerd f 15.- Alle merken Shawls GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 en geen geluld meer wil geven Grote Houtstraat 94 tegenover Haarl. Dagblad Santpoort Route van de Sint-Maarten-optocht Vrijdagavond half zeven vertrekt de Sint Maarten lampionoptocht van het Frans Netscherplein in Santpoort-dorp om dan via de Burgemeester Enschedélaan, de Middenduinerweg en de Noorderdorpstraat naar de Hoofdstraat te gaan. De route leidt verder over de Hagelingerweg, door de Kerkerinklaan, de Kruidbergerweg, de Voorplaats en de Narcissenstraat naar de Terrasweg om dan weer op het Frans Net scherplein te indigen. „Soli Deo Gloria" uit Driehuis en de muziekvereniging „Wilhel mina" verlenen hun medewerking. SCHAKERS VAN „SANTPOORT" BEKERDEN VERDER De schaakclub „Santpoort" zette de on derlinge bekercompetitie voort. De uitsla gen waren: Groep I: RolPels 1-0; BlansjaarM. de Groot #-#; BilderG. Schuurman 1-0; ElfferichHaanappel 0-1 en Vosman Schweitzer #-#. Groep II: SterkSpook 1-0; J. Hoog- zaadJ. Zuiderduyn 0-1; Enklaarv. Duin 1-0; OosterlingNederlof 1-0; Homan Vulling afgebr. en HoutermanBaljet 0-1. Groep III: RoodenburgE. Zuiderduyn 0-1; HulmerWinters 0-1; W. Hoogzaad Wennis 0-1; Kaanv. Zeggeren 0-1 en v. DongenLeysma 0-1. Miniatuur-kermis in de „Toorts" De arbeiderszangvereniging „De stem des Volks", afdeling Santpoort-Bloemendaal, organiseert op Zaterdag 12 November een instuifavond in gebouw „De Toorts" aan de Duinweg. Er zijn diverse attracties aanwe zig en er is een gezellige theeschenkerij ingericht. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEHUWD: B. Gatersleben en J. A. tSraa- kenbroek; H. Bosman en A. M. Heemskerk. GEBOORTEN: J. Willemse—Lammerse, z.; E. M. L. BenderSwart, z. ONDERTROUWD: J. Smit en W. J. Vleg- hert; H. C. Kluck en P. J. v. Drooge; C. Kostense en C. A. Blok. OVERLEDEN: M. E. Kermer, 65 j.; M. O. BelderbosKrusemeijer, 73 j. Een van de prachtige beukenlanen in de onmiddellijke nabijheid van het koninklijk paleis Het Loo, de Waldeck Pyrmontlaan, aangelegd onder het bewind van koning Lodewijk Napoleon, zal binnenkort verdwij nen. Bij de storm van 31 Maart zijn verschei dene van de bijna 200 dertig meter hoge bomen gesneuveld. Het Kroondomein acht het wegens de ouderdom van deze beuken, niet verantwoord, de overige te laten staan. In de heden gehouden trekking dor Staatsloterij is de prijs van f 25.000 gevallen op 18094. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 311# 310# 24014 240# Philips 237 235% 184 182# 12314' Nederlandse Ford 303 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 113# Scheepvaart-Unie. 155# 154# Holl.Amerika Lijn 164 Deli Maatschappij 136# 131# H. V. A 151 148% A'dam Rubber 138# 135# Ned. Handel Mij. 164 N.-I. Handelsbank 103# Billiton Mij. II 290 nieuwe toepassing v.i:. Een uitkomst voor grote gezinnen Tienmaal sterker dan Reeds in vele zaken FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 12) Ze gingen de flat binnen en sloten de deur achter zich. Vaag bleven de klanken van buiten hoorbaar. Katherine deed het licht aan en een nauwe gang werd zicht baar. De flat bevatte een zitkamer, twee slaapkamers, een kleedkamertje, een bad kamer en een keuken. Nadat ze William de badkamer gewezen had om zich wat op te frissen, zette ze theewater op en daarna ging ze naar haar slaapkamer, waar ze de gordijnen dichttrok. Carol had een uitbundige smaak wat de cretonnes van de slaapkamer betreft. De gordijnen en bedsprei waren hei-geel met wilde patronen in blauw en rood, *De hele in richting was modern. Katherine liep naar een geelgeverfde ladenkast en nam daar een grote foto af, die ze in een van de laden stopte. Daarna deed ze haar tweed jasje en rok uit en trok een zacht wollen jurk met lange mouwen aan. De kleur was een blauwachtig groen, dat haar zeer flatteerde. En aangezien ze nu niet op de zaak was, werkte ze haar lippen met lip penstift bij en deed wat poeder op haar gezicht. Ze vond William in de zitkamer, waar hij de gaskachel al had aangestoken en de gordijnen dichtgetrokken. Hij hielp haar thee zetten. Het leek alsof ze al jaren zó met elkaar geweest waren. Op het moment dat ze binnenkwam, had hij aan de piano gezeten, vol aandacht bezig j met één vinger een melodie te spelen. J Toen ze de thee inschonk, memoreerde ze dit. Speel je piano? Ik geloof van niet. Weet je dat niet? Ik weet heel weinig van mezelf. Mijn herinnering gaat niet verder terug dan 1942. Ja, dat heb je me verteld, zei ze. Ik heb me echter wel eens afgevraagd, in hoeverre dat juist is. Er zijn immers een massa dingen, die je je wèl herinnert, je kunt lezen, schrijven, rekenen, en wat is er verder nog? Ja, zei hij, daar heb ik eigenlijk nooit bij stilgestaan. Dat soort dingen is me niet ontschoten. Geschiedenis en aard rijkskunde herinner ik me ook en school- latijn en wiskunde. Duits pikte ik in het kamp vrij aardig op en mijn Frans werd daar veel en veel beter. Weet je, dat is een van de redenen, waarom ik ook niet geloven kan, dat ik William Smith ben, omdat die de schoolbanken verliet, toen hij 14 was en zeker geen Frans en Latijn ge leerd had. Mijn kennis van die talen is wel niet overweldigend, maar in ieder geval heb ik ze toch geleerd. En piano? Hij lachte. Je hebt me horen spelen. Je probeerde een wijsje te spelen. I Welk wijsje was dat? Ik probeerde „Auld Lang Syne" te I spelen. I Waarom? Hij keek haar aan. Ik weet het niet, dat viel me opeens in. Het is wonderlijk, je wèl wijsjes te herinneren en mensen vergeten te hebben, nietwaar? Er moeten mensen zijn, die ik vroeger goed kende, en als ik nu tegen hen aan zou lopen, zou ik hen niet herkennen. Dat geeft je een zonderling gevoel. Ik heb er vaak over nagedacht en me afgevraagd, of ik een van hen eens tegen het lijf zou lopen, maar tot nu toe is dat niet gebeurd. Katherine zetten haar kopje neer. Je ontmoette onlangs toch iemand, die meende je te herkennen? Hij knikte. Dat was die avond, dat ik neergeslagen werd. Het was een Scot land Yard detectieve, Abbott, degene, die mij oppikte en thuis bracht. Kende hij je? Niet goed; hij zei, dat we elkaar ergens op een feest in 't Carlton ontmoet hadden, en dat ik veel met een meisje in een goudkleurige jurk had gedanst, dat hem erg opgevallen moet zijn, reden waar om hij mij zich ook zo goed schijnt te herinneren. Maar toen het op namen aan kwam, kon hij zich slechts de naam Bill herinneren. Gek, ik heb altijd het gevoel gehad dat de naam William .(Bill is een populaire naam voor William) wèl bij me hoorde. Maar hij moet zich toch nog wel andere mensen herinneren, die ook op dat feest waren? Hij zegt van niet. Het is al lang geleden, hij is natuurlijk sindsdien op honderden van dergelijke feesten geweest. Je weet hoe het gaat, dergelijke herinne ringen zijn vaag. Luister eens, ik zou prachtige toast op dit vuur kunnen ma ken, als je dat wilt. Samen maakten ze toast. William had een gezonde eetlust. Toen ze thee gedron ken hadden, vertelde hij Katherine, dat hij door het bij ongeluk zwart verven van die eend een goed idee had gekregen voor een wérkelijk zwarte vogel, een grote zwarte raaf. Toen ze zei, dat haar dat een pracht idee leek, vroeg hij potlood en papier en begon te schetsen. Hij zat op de vacht voor het haardje met de blocnote op zijn knieën en tekende met volkomen gecon centreerde aandacht. Gedurende een enkel ogenblik bestond er voor hem niets anders dan dit ontwerp. Toen Katherine hem vroeg: Wat bracht je op 't idee van die Wurzelhon- den? antwoordde hij verstrooid: Ik heb eens een hond gehad, die Wurzel heette. Ze hield even haar adem in. Daarna vroeg ze met dezelfde zachte stem: Wanneer was dat? Ik was tien.en toen met iets van schrik in zijn ogen voegde hij eraan toe: Allemensen, dat herinner ik me! Ja, inderdaad. Hij staarde haar met grote intensiteit aan. Een ogenblik geleden herinnerde ik 't me inderdaad, maar nu is het weer weg. Ik herinner me nu alleen nog maar, dat er even iets van herinnering was. Je moet je er niet al te erg voor in spannen. Deze herinnering kwam plotse ling boven, terwijl je met heel iets anders bezig was. Ik ben ervan overtuigd, dat het beter is, dat je je er niet speciaal voor in spant. Hij knikte. Ja, daar heb je misschien gelijk aan. De dingen laten zich nu eenmaal niet forceren. Hij leunde voorover en legde ae tekeningen op haar knieën. Wat vind je ervan? Hij had diverse schetsen van een zwarte vogel gemaakt in alle mogelijke houdingen: plechtstatig, wild, zwierig, vechtzuchtig en roofachtig. In elke tekening had hij pre cies hetzelfde leven gelegd, dat ook zijn houten beesten zo écht deed zijn. Ze zijn prachtig. Wacht eens evenzei hij en nam de tekeningen weer van haar over, om er nog verder aan te werken. Zijn hand raakte even de hare, toen hij de blocnote over nam. Hij voelde een trilling door zich heen gaan. Het ging onmiddellijk weer voorbij, maar bewees hem, dat hij zichzelf niet hele maal meester was. Hij zou deze vogelfigu ren nog even verder uitwerken en dan moest hij er van doorgaan, want als hij langer bleef, dan zou hij er zich niet van kunnen weerhouden om Katherine te om helzen, en dat was natuurlijk iets, dat hij niet doen kon. Ze was hier helemaal alleen met hem en ze had zonder enige bedoeling gevraagd of hij meeging theedrinken. Hij mocht geen misbruik maken van haar vriendelijkheid. En natuurlijk kon hij ook op de zaak geen avances maken. Met af schuw zag hij het beeld van de werkgever voor zich, die van zijn positie gebruik ma kend, jonge meisjes lastig valt. Hij concen treerde zich opnieuw op zijn ontwerpen. Katherine sloeg hem gade. Het was niet moeilijk om uit te maken, wat er in hem omging. Het gaf haar dat gevoel, dat het midden hield tussen een lach en een traan en dat ze zo vaak had ten opzichte van Wil liam Smith. Hij was verliefd op haar en wilde haar dat meedelen, maar hij vond het moeilijk, omdat ze ook bij Tattlecombe werkte en het alles voor haar misschien gecompliceerd zou maken. Ze was er .niet zeker van of ze eigenlijk wel wilde, dat hij nü al iets zei. Een moment als dit was ie%- bijzonders in hun verhouding tot elkaar, met een geheel eigen charme. Het was broos envoorbijgaand. Het had de bekoring van en voorbijgaand. Het had de bekoring van zonnige Februari-morgen met blauwe lucht, vage wolken en een zachte wind, vol be loften van de komende lente, die op Febru ari zou volgen. Evenals Faust zou ze dit mooie ogenblik vast hebben willen houden. William pakte z'n tekeningen bij elkaar en stond op. Het lijkt me beter, dat ik er nu vandoor ga. Ze glimlachte en zei: Je kunt best blijven eten, als je wilt. Hij keek in 't rond en fronste een weinig. De zitkamer was soberder van kleur ge houden dan Carols slaapkamer en het meu bilair minder modern. Katherines blauw groene jurk harmonieerde met de bruin- leren stoel, waarin ze zat. Haar haar glans de en haar ogen schenen te stralen. Ze glim lachte naar hem op. Bijna kortaf zei hij: Ik geloof, dat ik beter kan gaan. Waarom? Ga toch weer zitten en ver tel me nog wat. Hij schudde zijn hoofd. Nee, ik moet er vandoor. Zeer bedankt voor alles. Heel wat belangstellende gezichten keken uit de omliggende ramen, toen hij wegreed. Vier radio's ltrijsten tegen elkaar in. Een vrouw was bezig haar kroost met een schelle stem de vreselijkste bedreigingen toe te slingeren, om de kinderen naar bin nen te krgen. Achter de hoge bomen was het sikkeltje van de maan zichtbaar. Boven in de zitkamer van haar flat stond Kathe rine te luisteren naar het geluid van Willi ams auto, die wegreed. Iedereen in het buurtje zou weten, dat ze thuis was geko men met een jongeman en dat hij enkele uren bij haar had doorgebracht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6