Haarlems Dagblad Nieuwe instructies aan de drie geallieerde Hoge Commissarissen Huurverhoging wordt uitgesteld 64e Jar.rgang No. 19396 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 11 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©pcedjte tjaariemscbe Contant (anno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Parijse Duitslandconferentiegeëindigd Donderdagmiddag confereerden de drie ministers der Benelux met Acheson, Bevin en Schuman PAKIJS, 11 November. In de afgelo pen nacht om twee uur begaven zich drie vermoeide ministers van Buitenlandse Za ke», Acheson (V. S.), Bevin (Engeland) en Schuman (Frankrijk) *naar hun hötel van de Klokzaal op Quai d'Orsay uit, nadat zij ledurcndc twee dagen nagenoeg onafge broken hadden geconfereerd over het piiitse probleem. Donderdagmiddag spraken zij met de drie ministers van Buitenlandse Zahen der Beneluxlanden, die daartoe des mivgens in Parijs waren aangekomen en Vrijdagmorgen had een zitting van de Franse kabinetsraad plaats, waar Schuman ziju instructies kreeg. Het slotcommuniqué der conferentie doet veronderstellen dat er een zekere mate van coördinatie in het be leid tegenover Duitsland is bereikt waar mede zowel de Westelijke landen van Europa als de Verenigde Staten het eens kunnen zijn. De drie Hoge Commissarissen voor Duitsland, die ook in Parijs waren en de besprekingen gedeeltelijk hebben bijge woond, zijn met nieuwe instructies naar hun posten in Duitsland teruggekeerd. Over de draagwijdte dezer instructies, die e ontmanteling en de bevoegdheden der .sderale regering van Bonn betreffen, is niets bekend gemaakt. Schuman heeft te genover persmensen onthuld dat de conse quenties dezer nieuwe instructies echter zeer snel zullen blijken. De ministers van Buitenlandse Zaken der Benelux-landen wilden de journalisten veen enkele inlichting over het besprokene Seven. De Belgische minister Van Zeeland verklaarde echter dat men voldaan was over het verloop der besbrekingen. Slotcommuniqué Uit het slotcommuniqué der drie minis tersconferentie zij geciteerd: „Daar beide grote wereldoorlogen zijn ontstaan uit een militaristische geest in Duitsland en daar de -landen, vertegen woordigd door de ministers van Buiten landse Zaken, bezetters van Duits gebied zijn, is het natuurlijk dat hun bespreking van het probleem van de vrede in Europa grotendeels de betrekkingen van Duitsland met Europa, de toestand, in Duitsland en hun politiek ten aanzien van Duitsland betrof. De ministers van Buitenlandse Zaken bevestigden hun politiek zoals die is neer gelegd in het bezettingsstatuut, namelijk dat de federale republiek op een groot ter rein zelfbeschikkingsrecht moet worden gegeven waar het Duitse aangelegenheden betreft, een terrein, dat krachtens het be zettingsstatuut groter zou worden naarmate de regering van de federale republiek blijk gaf vorderingen te maken in de richting van vestiging van een vrij, democratisch en vredelievend Duitsland. Tevens achtten de ministers het juist de progressieve integratie van het Duitse volk in de Europese gemeenschap te steunen en te bevorderen. Deze besluiten zijn gebaseerd op de ver wachting van de ministers, dat de regering van de Duitse federale republiek verdere blijken zou geven van haar vreedzame be doelingen en van haar oprechte wens zich bij die landen aan te sluiten, die de zaak van democratie en rechtvaardigheid in recht en vrede zijn toegedaan. Derhalve hebben de drie ministers van Buitenlandse Zaken hun Hoge Commissa rissen bepaalde instructies en bevoegdhe den gegeven, die hen in staat zullen stellen de bovenaangegeven doelen te bereiken". De „bepaalde instructies" aan de Hoge Commissarissen zijn slechts bekend aan de ministers, de Hoge Commissarissen en een paar hoge ambtenaren die de vergadering bijwoonden. Acheson's reis Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken,' zal Maandagoch tend per vliegtuig te Berlijn aankomen. Hij zal Maandagavond naar Washington terug keren. De aankomst van de minister van Bui tenlandse Zaken te Frankfort is op Vrij dagavond vastgesteld. Zondag zal hij bij de Duitse regering te Bonn te gast zijn. Nieuwe bevoegdheid voor Bonn De geallieerde Hoge Commissie heeft te Bonn bekend gemaakt, dat zij aan de West- Duitse regering de bevoegdheid heeft ver leend zelf te onderhandelen over handels- en betalingsovereenkomsten. De federale regering zal een overne- mingsdatum moeten vaststellen met het gemeenschappelijk bureau voor in- en uit voer dat geliquideerd wordt. Voortaan zul len de Duitsers het initiatief nemen tot on derhandelingen en deze voeren, waarbij geallieerde waarnemers aanwezig kunnen Spitfire raakte stroomdraad en maakte noodlanding De Spitfire H 25 van de jachlvliegschool van de Nederlandse luchtmacht op Twente, bestuurd door de sergeant-vlieger P. P. A. van Eijsden, heeft Donderdagmiddag om kwart voor vijf ten Noorden van Lichten voorde een noodlanding gemaakt, nadat het toestel in aanraking was gekomen met een draad van een hoogspanningslijn. Het toe stel werd licht beschadigd. De vlieger kreeg geen letsel. Een gedeelte van Lichtenvoorde en Groenlo kwam zonder electrische stroom. Amerikaans minister van Binnenlandse Zaken treedt af Julius Krug, de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken, heeft bekend ge maakt dat hij 1 December zal aftreden. Hij zeide, dat hij reeds lange tijd van zijn post ontheven had willen worden. Krug, die 42 jaar is, werd in Februari 1946 tot minister van Binnenlandse Zaken benoemd. Te voren was hij voorzitter van de Amerikaanse raad voor oorlogspro ductie. zijn, wanneer zij dit wensen. De overeen komsten zullen door de Duitsers worden geparafeerd en, wanneer de Hoge Com missie geen bezwaren heeft, door de Duitse regering geratificeerd worden. Het geallieerde toezicht op overeenkom sten waarover door de Duitsers werd on derhandeld, heeft ten doel: de republiek zo spoedig mogelijk onafhankelijk te ma ken van steun van buiten af; ontwrichting te voorkomen van de beweging van de Duitse buitenlandse handel, alsmede het voorkomen van overtredingen van het Handvest van Havanna en ten aanzien van de internationale handelsovereenkomst en het internationale monetaire fonds. Truman: „De goudprijs wordt niet gewijzigd" WASHINGTON, 10 November (Reuter). President Truman heeft vandaag ver klaard, dat er, zo lang hij president is, geen wijziging in de goudprijs zal komen. De president antwoordde met wat hij noemde een „categorisch neen", toen hem gevraagd werd, of een van de regerings leden overwoog de goudprijs te verhogen als middel tot vermindering van de natio nale schuld. Een dergelijke maatregel zou de vorm moeten aannemen van een aan beveling aan het congres. Fritalux of Fibenel In verband met de economische samen werking tussen Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg heeft men ge waagd van „Groot Benelux" en zelfs van „Fritalux". Daar in deze benaming niet eens gewag wordt gemaakt van België en Nederland, die de promotoren zijn geweest van de idee der samenwerking, heeft de Nederlandse Kamer Van Koophandel in België het nut tig geoordeeld het gebruik van de afkorting „F.I.B.N.L." (uit te spreken „Fibenel"), waarin de naam van alle deelnemende landen voorkomt, aan te bevelen. Hoe ouder hoe wijzer De directeur van hei Marshall planS Paul Hoffman, heeft bij president Tru man verslag uitgebracht over de be sprekingen, die hij te Parijs met verte genwoordigers van de Marshall-landen 8 heeft gevoerd. Bij het verlaten van het Witte Iiuiss verklaarde hij aan de journalisten, dato hij niet kan voorspellen of de Europese? landen er in zullen slagen een grotere8 economische eenheid te bereiken. Hijg beperkte zich er toe dienaangaande teg zeggen: „Hoe ouder ik word, hoe minders vertrouwen ik krijg in resoluties. Lateng j wij afwachten wat er zal gebeuren". HATTA TE KARACHI Indonesië is bereid tof erkenning van nieuw China De Indonesische delegatieleider Hatta heeft op doorreis te Karatsji verklaard, dat zijn land bereid is 't communistische China te erkennen in ruil voor erkenning van Indonesië. Verder zei hij, dat de samenwerking met de Aziatische landen en voornamelijk met de landen van Zuid-Oost-Azië een integre rend deel van de toekomstige buitenlandse politiek van Indonesië zou uitmaken. Hij verwachtte dat Indonesië ambassa deurs zou benoemen in India, Pakistan, Birma en de Philippijnen spoedig na de overdracht van de souvereiniteit. Neder land zal Indonesië voordragen als lid van de UNO. Onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit zal Indonesië hulp van Ame rika tot. een bedrag van 40 millioen dollar ontvangen. Dit bedrag is reeds toegewezen. „Wij staan voor een nadelig saldo van vijf tien milliard gulden. Onze financiën zullen moeten worden gereorganiseerd", aldus de premier. Voorts moe 't onderwijs worden verbeterd en moeten sociale zekerheid en betere ar beidsvoorwaarden tot stand worden ge bracht. „Als de nieuwe regering de econo mische toestand kan verbeteren, behoeft niet te worden gevreesd, dat het commu nisme grote invloed op het volk kan heb ben", zo besloot Hatta. In een verklaring, die de waarnemend ver tegenwoordiger van de republiek in Austra lië, dr. Usman Sastroa Midjojo, tegenover de pers te Canberra heeft afgelegd, zeide hij dat de Engelse taal de Nederlandse taal zal vervangen als de voornaamste buiten landse taal in Indonesië. Voor zover moge lijk zullen de Nederlandse onderwijzers worden vervangen door Australische. Usman zeide dat Australië een begunstig de plaats zou innemen in de achting der Indonesiërs en de Indonesische geschiede nis. Als gevolg daarvan zou de republiek op het punt staan Australische technici en onderwijzers te recruteren. De technici, aldus dr. Usman, waren nodig voor het grootse waterkrachtplan dat de republiek thans aan het ontwerpen is. Hij verschafte over dit plan geen nadere détails. (Zowel de uitlating van Hatta als die van Usman slaat op een aangelegenheid die be hoort tot de competentie van de federale regering der V.S.I. Voordat deze is samen gesteld en functionneert kan dus over deze zaken geen beslissing worden genomen. Beide in bovengenoemde berichten geci teerde zegslieden spraken en konden slechts spreken namens de deelstaat Re- poeblik Indonesia. Hun uitlatingen zouden dus beschouwd moeten worden als sugges ties en minder positief opgevat dan in bovenstaande berichten is weergege- ven. - Red.) De besluiten der Ronde Tafel-conferentie Nog deze maand behandeling in het parlement De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de vergadering van Donderdagmiddag medegedeeld, dat het in het voornemen ligt het wetsontwerp tot bekrachtiging der be sluiten van de Ronde Tafel-conferentie nog in November af te doen. Woensdagavond is, in een der grootste opslagplaatsen ter -wereld, te Liverpool, een hevige brand uitgebroken. De 400 meter lange en 30 meter brede opslagplaats bevatte goederen met een totale icaarde van zestien millioen gulden. Vierhonderd brand- weermannen bonden de strijd tegen hel vuur aan: zij moesten aanvankelijk hun werkzaamheden verrichten in een 30 cm. diepe ..rivier'' van gesmolten rubber. Na «e>i siryd van achttien uur h>gs tivcji het vuur meester. De schade i» zeer groot. „Empire Brent" bracht troepen naar huis. Gisteren kivam het gecharterde Engelse schip Empire Brent" in de Amsterdamse haven aan met ruim 900 militairen van het derde regiment der Eerste December-divisie aan boord. Tot hun grote vreugde hadden alle militairen de beschikking gekregen over een hutiets dat tot heden nog niet was voorgekomen. TWEEDE KAMER Dr. Drees beantwoordde opmerkingen over de kinder bijslag voor zelfstandigen, de burgemeestersbenoemin gen en het incident-Meyerink. Minister Lieftinck over de devaluatie De Tweede Kamer heeft Donderdag in een middag- en een avondvergadering de algemene beraadslagingen over de Rijksbegroting voor 1950 voortgezet. Minister-president dr. Drees, die des middags aan het woord kwam, ver klaarde dat in het kabinet, waaraan geen fractie zich heeft gebonden, uiter aard volstrekte gelijkwaardigheid dei- ministers geldt. Volstrekte homogeniteit leek hem niet mogelijk, zelfs al zouden alle ministers tot één partij behoren, maar er bestaan uitnemende persoon lijke verhoudingen en een uitstekende samenwerking. In practisch beleid is een redelijke een heid bereikt, welke vruchtbaar werkt. Ten aanzien van de kwestie-Meyerink merkte dr. Drees op, dat in het reglement van orde voor de Ronde Tafel-conferentie verschil is geo.«aakt tussen het spreken in commissies en in de algemene vergadering. Als er een fout is gemaakt, dan is dat geschied bij de samenstelling van dit reglement. Ten aan zien van de vergadering van het Nationaal Jongerenverbond in Den Haag is het recht van vergadering niet door de regering aan getast. Wat de burgemeestersbenoemingen aangaat, kan men kwalijk spreken van dis criminatie van een bepaalde partij. Ten aanzien van de benoeming van de Haagse burgemeester zeide de minister-president het te betreuren, dat er maandenlang over is geschreven en dat men het heeft doen voorkomen, alsof er een felle strijd in het kabinet'is gevoerd. Er is slechts éénmaal over gesproken en toen is tegelijk de be slissing over de voordracht gevallen. Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen zou niet 40 a 50 millioen vorderen, doch 120 a 130 millioen. Verhoging der uitgaven, zelfs al zou het 40 a 50 millioen zijn. acht de regering bezwaarlijk. Een algemene grondwetsherziening in te leiden als er geen overeenstemming is over bepaalde belang rijke punten leek dr. Drees onvruchtbaar. Na de begrotingsbehandeling zal een be spreking gehouden worden tussen regering en seniorenconvent uit beide Kamers over het Beneluxvraagstuk. Hoe het met de Indonesische kwestie verder zal gaan valt niet te zeggen, doch de minister-president was van oordeel, *dat het hier verkregen contact gunstig zal werken. Over de indu strialisatienota merkte dr. Drees op, dat de regering ervan overtuigd is, dat er naast een industrieel klimaat ook een sociaal kli maat nodig is. Hij zeide dat omtrent eventuele investe ring van staatswege ten behoeve van de Hoogovens op het ogenblik nog geen defini tieve geslissing gevallen is, aangezien daar omtrent nog internationaal overleg plaats vindt. Huurverhoging uitgesteld Het ziet er niet naar uit, dat de voor gestelde wijzigingen in de Loon- en In komstenbelasting nog dit jaar door de Kamer behandeld zullen-kunnen wor den. De hiermede samenhangende huurverhoging zal dus moeten worden uitgesteld. De minister-president vroeg niet aan te dringen op verhoging der uitgaven. Wil de Kamer uitgaven doen, dan moet zij ook be reid zijn de dekking daarvan mogelijk te maken. Na alle wensen uit de Kamer te hebben gehoord, zou dr. Drees ook gaarne de suggestie vernemen, waar dan eigenlijk de gewenste beperking vandaan moet komen. Het volk zal van de moeilijke posi tie van ons land moeten worden overtuigd. Men staat voor een ontzaglijk moeilijke taak. Terugzien op de achter ons liggende vier jaren moge bemoediging schenken. Dr. Drees besloot: „Wij zijn een klein 'en dichtbevolkt land, maar toch een sterk volk en ik heb het volle vertrouwen, dat wij de moeilijkheden het hoofd zullen kunnen bieden". De minister van Financiën, prof. Lief tinck, sprak zijn voldoening erover uit, dat vrijwel geen afkeuring is uitgesproken over het besluit tot devaluatie. Het is niet, zoals de heer Gortzak meent: Amerika decreteert en Nederland devalueert. Han delspolitieke overwegingen hebben de doorslag gegeven. Teleurstellend is het vol gens de regering, dat de stroom van deva luaties niet is aangegrepen voor een inter nationale bevrijding van het handels verkeer, verheugend is het, dat de laatste weken wordt gepoogd op de nieuw verkregen basis te komen tot een bevrijding van het internationale handels- en beta lingsverkeer. De gevolgen der devaluatie i^jn nog in hoge mate onzeker. Tengevolge van de devaluatie zal de staatsschuld stijgen met 900 millioen. Daartegenover staat een winst op de aan wezige goudvoorraad en harde valuta. Door de besluiten der Ronde Tafel-conferentie zal de staatsschuld nog toenemen met een bedrag van 2 milliard. Het bedrag der vlottende schuld is veel geringer dan men meent en kan geschat worden op 4 a 5 milliard. De minister ontkende, dat het begrotings- beeld geflatteerd zou zijn. Met bijzondere zorg zeide de minister het jaar 1950 uit budgetair oogpunt aan te zien. Een revisie van het budget achtte hij onvermijdelijk. Aan een bezuinigingscommissie is geen be hoefte. Wel is nog iets te bereiken op het gebied van vereenvoudiging der sociale wetgeving. De minister ontkende dat achter de houding ten aanzien van de Fokker fabrieken en het Nationaal Luchtvaart laboratorium een Amerikaans bevel zou staan. Tenslotte ging de minister nog in op een aantal opmerkingen inzake de belas- tingpolitiek. Bij de replieken in de avondvergadering, gaf prof. Romnve (KVP) naar aanleiding van de rede van de heer Van der Goes van Naters te kennen, dat hij niet anders heeft willen zeggen dan dat bij een kabinet op brede basis rekening moet worden gehou den met de getalsverhoudingen in ons volk. De heer VanderGoesvanNaters (Arbeid) vroeg of er voor de grondwets herziening één commissie komt. De heer Schouten (AR) ging nader in op het incident-Meyerink. Het regle ment van orde. waarop men zich nu be roept kon zijns inziens bezwaarlijk publiek worden besproken. De zaak was tijdig on der de aandacht van de minister van Over zeese Gebiedsdelen gebracht. Hij bestreed verdei- de opvatting, dat de regering in strijd zou zijn met de Grondwet als zij met de Kamer overleg pleegt over de besteding der Marshallgeiden. De heer Til an us (CH) was door de rede van dr. Drees in vele opzichten be vredigd. Ten aanzien van het incident- Meyerink erkende hij. dat bepaald was, dat gelegenheid zou worden gegeven van een afwijkende mening te doen blijken, doch niet is uitgesproken waar dat zou geschie den. Voorts meende hij, dat de regering de vergadering van het NJV in het Kurhaus moeilijk kon toelaten. Mr. Oud (WD) kon over het algemeen wel instemmen met het betoog van de heer Drees, maar had er bezwaar tegen dat de regering ten aanzien van de NJV-verga- dering het dwangmiddel van vordering heeft gebruikt. De heer Gortzak (CPN) diende een motie in, waarin gevraagd wordt de loon- bijslag van 1.te verhogen tot 2,50 in afwachting van nadere maatregelen. Om half twaalf is de vergadering ver daagd tot Vrijdagmiddag. Verplaatste personen worden verplaatst De West-Duitse Bondsraad (Eerste Ka mer) heeft een wetsontwerp van de rege ring, dat voorziet in het verplaatsen van driehonderdduizend vluchtelingen uit Slees- wijk-Holstein, Beneden-Saksen en Beieren naar drie'staten in de Franse bezettingszone en naar het industriële Noord-Rijn-West- falen, met slechts de stem van het in de Franse zone gelegen Zuid-Baden tegen, aangenomen. Frans nationaal vredescongres Een Frans nationaal vredescongres te Parijs, bijgewoond door 850 Franse en bui tenlandse afgevaardigden, heeft aan het eind van zijn zitting, welke vier dagen duurde, een nationale vredesraad van 25 leden gekozen. Het hoofdkwartier van de raad zal te Parijs gevestigd zijn. Het congres, dat onder beschermheer schap staat van Edouard Herriot, de radi cale voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, wordt door Frankrïjks twee grote vakorganisaties, waarvan de commu nisten geen deel uitmaken, gesteund. Drie doden bij brand in Parijs communistenhuis Donderdag is brand uitgebroken in het hoofdkwartier in Noord-Parijs van het „Front National", een groep van commu nistische organisaties. Drie personen kwa men in de vlammen om, terwijl vier ande ren ernstig zijn gewond. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het woord is aan.. De ware vriend is iemand, die ons goed kent en desondanks van ons houdt. MINISTER GöTZEN: Financieel-economisch accoord met Indonesië stemt tot voldoening 's-GRAVENHAGE, 10 November. „Zonder hiermede te willen terugkeren op de bereikte resultaten ter Ronde Tafel conferentie, moet ik opmerken, dat men niet kan verwachten dat een Nederlands minister volkomen bevredigd zou zijn. Ik ben evenwel van oordeel dat de financiële en economische overeenkomst een behoor lijke basis kan vormen voor de toekomstige samenwerking en dit stemt zeker tot vol doening". aldus antwoordde .minister L. Götzen, voorzitter der Nederlandse sectie van de financieel-economische commissie, in een exclusief interview met het A.N.P. op de vraag of hij tevreden was over de op financieel-economisch terrein bereikte overeenkomst. Gevraagd naar zijn mening of deze over eenkomst voldoende waarborgen bevat voor de zeer grote Nederlandse en andere Westerse belangen, antwoordde minister Go»:en: „Geen enkel verdrag kan op zich zelf volstrekte waarborgen scheppen. Op de uitvoering komt het aan. Niettemin ben ik van mening dat in de overeenkomst lie grondslag voor waarborgen voor do in derdaad zeer grote Nederlandse en andere Westerse belangen op gelukkige wijze for mulering vond. Ongetwijfeld blijft er in de toekomst een belangrijke taak voor Neder landers en het Nederlandse bedrijfsleven weggelegd." Ten aanzien van een eventuele vermindering van de werkmogel-jkheid voor Nederlanders verklaarde de minister: ..Er zal. geloof ik. niet zozeer een vermin dering van werkgelegenheid voor Neder landers plaats hebben dan wel een ver schuiving, een verandering in de aard van de arbeid, welke van hen zal worden ge vraagd." Een laatste vraag betrof de verwachtin gen der Nederlandse regering ten aanzien van de mogelijkheid van een spoedige ver lichting der financiële lasten uit hoofde van Indonesië na de totstandkoming van de R.I.S., waarop minister Götzen ant woordde: „Na de totstandkoming van de R.I.S. zullen gedurende 1950 nog belang rijke bedragen ten laste van de Nederland se begroting komen. Daar het daarbij in hoofdzaak cm uitgaven van militaire aard gaat, mag worden aangenomen dat deze lasten na de terugtrekking van de troepen in de loop van 1950 snel zullen vermin deren." Passagierslijst van de „Volendam" Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het trocpentransport- schip „Volendam", dat met ongeveer 1600 militairen aan boord op 30 October j uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 28 November in Rotterdam verwacht. Amerikaanse vliegtuigbenzine naar Joegoslavië WASHINGTON, 10 November (Reuter). Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft heden bekendgemaakt dat het ver gunning heeft gegeven voor de verscheping van veertig duizend vaten vliegtuigbenzine naar Joegoslavië Stroper besprong politieman Over het gebeurde bij Ruurlo, waarbij twee stropers gedood werden deelt de distriehtscommandant der rijkspolitie te Doetinchem het volgende mede: In de vroege morgenuren van Woensdag werden op het jachtterrein tussen Ruurlo en Zelhem door een patrouille, bestaande uit een wachtmeester der rijkspolitie en een jachtopziener, twee personen, de 57- jarige Ijl. L. en zijn 21-jarige zoon, bij het wildstropen door middel van een lichtbak op heterdaad betrapt. Onmiddellijk na de ontdekking besprong de zoon plotseling met volle kracht de wachtmeester, die deze sprong afweerde, waardoor een schot uit zijn pistool de aanvaller in het hart trof. L. jr. was onmiddellijk dood. Te zelfder tijd kwam de vader uit het kreupelhout te voor schijn, bracht zijn jachtgeweer in de aan slag en richtte dit op de wachtmeester. Deze vuurde hierop met zijn pistool en trof de man in het hoofd, waardoor ook deze onmiddellijk werd gedood. De justitie te Zutphen stelt een onderzoek in. DE „TABINTA" UIT TANDJONG PRIOK VERTROKKEN Het troepentransportschip „Tabinta" is op 4 November uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich het derde bataljon van het gaderegi ment jagers, de eerste hulpverbandplaats- afdeling en het 322e Spitfire squadron van de luchtmacht Nederland. Met ingang van 27 November zal de K. L. M. de frequentie van de dienst Am sterdamParijs verhogen. Er zal een och tendvliegtuig worden ingelegd, dat omstreeks 9.15 uur van Schiphol vertrekt. TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krachtige Zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht. 12 November: Zon op 7.54 uur, onder 16.54 uur Maan op 22.07 uur, onder 14.08 uur Hoos en laag water in IJmuidcn Vrijdag 11 November: Hoog water: 6.39 en 18-57 uur. Laag water: 2.14 en 14.31 uur. 12 November: Hoog water: 7.26 en 19.47 uur. Laag water: 2.55 en 15.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1