Haarlems Dagblad Een Vacature Acheson brengt officieel bezoek aan de West-Duitse hoofdstad „Wij wensen wel geen beheer over controle op, maar atoom - productie" Prof. Romme ziet wel degelijk kansen voor een mogelijke groei Weerbericht 54e Jaargang No. 19398 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106OO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 14 November 194-9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post M.75. Postgiro 273107. Advert .tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <$prcr!itc ^aaricmartje Courant (jfitno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom l%TOG STEEDS IS DE HEEMSTEEDSE burgemeesters-vacature niet vervuld. Wij begrijpen dat niet. Lang tevoren was bekend, dat Heemstede op 1 Juli van dit jaar vacant zou zijn omdat burgemeester jhr. J. P- W. van Doorn eind Juni zijn functie zou neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Begin Februari deelden wij mede, naar aanleiding van ingewonnen informaties: „Er zijn reeds sollicitanten opgeroepen die voor 1 April hun stukken moeten hebben ingezonden. Het is de bedoeling van Binnenlandse Zaken om het daarheen te sturen dat de nieuwe burgemeester onmiddellijk na 1 Juli hsn worden geïnstalleerd." In eerste aanleg is de zaak met dienover eenkomstige spoed behandeld, want het: advies van de Commissaris der Koningin heeft Den Haag reeds eind April of begin Mei bereikt. Als het, zoals in dit geval, een gemeente met minder dan 50.000 inwoners betreft, dient alleen de minister van Bin nenlandse Zaken een voordracht bij H. M. de Koningin in. Geldt het grotere gemeen ten, dan beraadslaagt het kabinet over de benoeming er. wordt dus een voordracht door de gehele regering gedaan. In de maand Mei was mr. Van Maarseveen minister van Binnenlandse Zaken. Hij kwam niet tot een besluit over Heemstede. Misschien wilde hij eerst het resultaat van de gemeenteraadsverkiezingen afwachten, die te Heemstede op 15 Juni plaats hadden. Inmiddels verhuisde hij naar Overzeese Gebiedsdelen en minister Van Schaik kreeg het beheer ad interim van Binnenlandse Zaken. Hierop gebeurde er niets meer. Ook andere vacatures, waaronder de Haagse bleven wachten. Blijkbaar stond mr. Van Schaik op het standpunt, dat het niet tot zijn interimaat behoorde burgemeesters voor benoeming voor te dragen. Het is niet duidelijk waarom niet. Als waarneming op een departement betekent dat de benoe mingen worden opgeschort en een belang rijk onderdeel van het apparaat dus stop gezet zou dat dan toch zeker moeten mee brengen dat een interimaat nooit langer dan een paar dagen duurde. Het pleegt heel anders te gaan. Evenmin als de vacature in Heemstede werd de vacature van Binnen landse Zaken vervuld. Beide bleven open. Eurgemeester Van Doorn had op 30 Juni zijn afscheid genomen, meteen begon wet houder Van Lent met zijn waarneming en Binnenlandse Zaken deed niets. In de herfst werd eindelijk een nieuwe minister (mr. Frans Teulings) aan dat departement benoemd en na enige tijd kwamen weer benoemingen los waaronder die in Den Haag. Daar had de waarnemende functio naris. wethouder Feber, bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad in September nog met ironie verklaard, dat hij hoopte dat in de nu ingetreden nieuwe zittings periode van vier jaar d* stad een burge meester zou krijgen. Heemstede evenwel bleef vacant. Het is nu sinds 4'4 maand zonder bur gemeester. Volgens onze jongste inlichtin gen is nog steeds geen voordracht door de minister bij de Koningin ingediend. Nog maals: wij begrijpen dit niet. Waarom drie ministers achtereen een dergelijke benoe ming laten wachten is niet verklaarbaar. Kunnen partijen het er weer niet over eens worden? Dan schaadt zulk gedisputeer opnieuw het openbaar belang. Het is voor geen enkel bedrijf of geen enkele instelling goed, lange tijd zonder officieel-aangestelde leider te zijn. Ook niet voor een gemeente. Daar getuigde ook wethouder Feber in Den Haag van, toen hij in het openbaar zijn klacht over het lange wachten uitte. Een wethouder is niet alleen iemand, die als regel zijn eigen beroep uitoefent en dus maar een deel van zijn aandacht en tijd aan de gemeente kan geven, maar boven dien kan hij niet hetzelfde gezag en de zelfde invloed doen gelden als de officieel- aangestelde, de beroeps-burgemeester. Dat ligt niet aan hem, maar alleen aan het feit dat hij slechts waarnemer is. Ik heb dat hier als eens eerder gezegd en herhaal het, omdat het goed is dat velen deze dingen overdenken. Dat er gebrek aan goede candidaten voor een gemeente als Heemstede als woon- gemeente. bovendien zeer aanlokkelijk zou zijn is ondenkbaar. Het geldt ook hier geen post, zoals bijvoorbeeld een ambas sade of een ministerschap, waarvoor slechts zeer enkelen de vereiste bijzon dere bekwaamheden bezitten. Wij hebben ruimschoots goede bestuursambtenaren ge noeg, die een post als deze waardig bekle den kunnen. Dat zo geaarzeld en getalmd wordt bij de vervulling van een vacature als deze wekt terecht ergernis: het maakt een indruk van onzakelijkheid en gebrek aan efficiency. Voor hen die zich afvragen hoe het re sultaat van de gemeenteraadsverkiezingen in Heemstede ook weer was herinner ik er aan dat de' huidige Raad 19 leden telt waarvan 6 bezet door de K.V.P., 5 V.V.D., 4 Prot.-Chrislelijken, 3 P. v. d. A. en 1 Katholieke Vrije Lijst. In Juni verloor de K.V.P. een zetel aan de Katholieke Vrije Lijst. Ook de P. v. d. A. verloor een zetel en de Communisten raakten hun enige raadslid kwijt. De V.V.D. en de Protes- tants-Christelijken wonnen elk één zetel. Wat de percentages van de stemmen betreft noteerde de K.V.P. 38.63, de V.V.D. 22.37, de Prot.-Christelijken 22.12, de P. v. d. A. 17.07 en de Katholieke Vrije Lijst 5.25; de Communisten waren tot 2.56 ge zakt. Heemstede wacht op Den Haag. Het heeft ook in dit geval weer veel te lang geduurd. R. P. Japans schip gezonken Zaterdagnacht is het 138 ton metende vracht- en passagiersschip „Nisjima Maroe" in de Japanse binnenzee gezonken en men vreest dat 62 Japanse passagiers en leden der bemanning daarbij omgekomen zijn. Tot nu toe zijn slechts 10 opvarenden ge- ïed. Men heeft de hoop opgegeven de 62 overige opvarenden nog te kunnen redden. De „Nisjima Maroe" onderhield een ge regelde dienst, tussen Takamatsoe op Sji- kokoe en Kobe en was Vrijdag uit eerst genoemde haven vertrokken. Nadat het schip vertrokken was van het Sjioda- eiland, halverwege tussen Sjikokoe en Honsjoe, deed zich plotseling ernstige machinestoring voor. Men weet verder slechts dat het vaartuig kapseisde en on middellijk zonk. (U.P.) Hij lichtte een tipje op van sluier over Parijse conferentie BONN (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, is Zondagmorgen per trein uit Frankfort in de West-Duitse hoofdstad Bonn aangekomen. Acheson werd verge zeld door de Amerikaanse Hoge-Commis- saris, John McCIoy. Hij werd verwelkomd door dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier. Een menigte van naar schatting vijfduizend personen was bij het feestelijk versierde station samengestroomd om Acheson te begroeten. Toegejuicht door de menigte begaf hel gezelschap zich per auto naar Godesberg voor een bezoek aan president dr. Theodor Heuss. De ontmoeting tussen minister Acheson, president Heuss en dr. Adenauer is de eerste officiële samenkomst na de oorlog tussen een vooraanstaand geallieerd staats man. en de hoogste West-Duitse leiders. Minister Acheson verklaarde na zijn be zoek dat de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken de Hoge Commissarissen van hun landen in Duits land „vérstrekkende bevoegdheden" heb ben verleend. Hij zeide verder, dat de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken uitvoerig van gedachten hebben ge wisseld over het ontmantelingsvraagstuk, doch dat er niet is gesproken over de pro blemen van een Duitse defensie of over Duitse deelneming aan een Westelijk ver dedigingsstelsel. Duitse eenheid Over de Duitse eenheid zei Acheson, dat West-Duitsland de basis voor die eenheid zou kunnen worden, maar dat zou afhan gen van de houding der Sovjet-Unie. De V. S. zijn niet van plan de Oost-Duitse re gering te erkennen. Hij verklaarde, dat hij „zeer bevredigen de besprekingen" had gevoerd met dr. Adenauer en hem had verteld over de be voegdheden, die als gevolg van de Parijse conferentie aan de Hoge Commissarissen waren verleend. Hij hoopte, dat hij dr. Adenauer en zijn kabinet er van overtuigd had, dat de Ame rikaanse regering voornemens is de West- Duitse regering op alle mogelijke manieren te helpen haar moeilijke problemen op te lossen. Hij verklaarde, dat hij zeer bemoe digd was door de besprekingen, die hij had gevoerd. Zij hadden hem er van overtuigd, dat de leiders van Duitsland de moed en energie hadden „voort te gaan op hun weg". Men meent te weten, dat Acheson dr. Adenauer niet de détails van de Parijse be sluiten heeft medegedeeld, maar dat hij verwees naar de onderhandelingsbevoegd heden, aan de Hoge Commissarissen ver leend. Verklaard werd dat Acheson te Parijs in het bijzonder onder de indruk was geko men van de bewijzen van groeiende Franse bereidheid om met de West-Duitse rege ring samen te werken en clat hij thans te genover de leiders der Duitse oppositie partijen (waaronder de sociaal-democrati sche) de nadruk had gelegd op het belang, om deze gezindheid niet te vernietigen door in offensieve bewoordingen gestelde critische verklaringen. Dinsdag besprekingen United Press verneemt nog dat de geal lieerde Hoge CommissaVissen Dinsdag be sprekingen zullen beginnen met de West- Duitse regering teneinde van haar posi tieve en gedétailleerde veïligheidsbeloften Crossman pleit voor militaire garanties aan Tito Richard Crossman, een Labour-lid van het Britse parlement, schreef gisteren in de „Sunday Pictorial", dat maarschalk Tito een ernstiger bedreiging voor Rus land is dan „alle atoombommen van Ame rika". „Als alles vergeefs zou zijn zou maarschalk Stalin het gebruik van het Russische leger tegen Joego-Slavië moeten overwegen voordat de besmetting te ver doordringt", aldus Crossman, die van me ning is, dat „de voor de hand liggende ma nier om een Russische aanval op Joego- Slavië te voorkomen is, om duidelijk te verklaren, dat wij Tito onmiddellijk zullen steunen als hij mocht worden aangeval len". Leiden krijgt nieuw station. Het oude Leidse station zal worden vervangen door een nieuw. Een overzicht van het sloop werk. Op de voorgrond links de laatste resten van de overkapping van het eerste perron. Dit perron zelf is reeds verdwenen. Ook het hoofdgebouwlinks, en het tweede perron zullen worden gesloopt. te verkrijgen in ruil voor de concessies, waarover men het in Parijs eens is ge worden. De besluiten, die de drie Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken in cle Franse hoofdstad hebben genomen, zijn nog steeds in geheimzinnigheid gehuld, maar zij zouden neerkomen op de erken ning, dat slechts concessies kunnen worden gedaan, wanneer de West-Duitse regering daar definitieve verplichtingen tegenover stelt; plannen voor een spoedig einde van de ontmantelingspolitiek; het doen eindi gen van de oorlogstoestand met West- Duitsland, (dit echter pas na gedétailleer de onderhandelingen) en een algemeen accoord ovei* de politiek ten opzichte van Joego-Slavië, het communistische China en de beteugeling van het communisme. U.N.O.-commissie rapporteert aan de Veiligheidsraad Te Lake Success fen Batavia is het spe ciale rapport van de UNO-commissie over de resultaten van de Ronde Tafel-confe rentie in Den Haag gepubliceerd. In de leiding van het rapport wordt door de commissie verwezen naar de bevoegd heden van de commissie overeenkomstig de instructies van de Veiligheidsraad vol gens de resolutie van 28 Januari. Voorts wordt een overzicht gegeven van de gang van zaken ter Ronde Tafel-conferentie en van de bereikte resultaten. Speciale aan dacht wordt gewijd aan de rol van de com missie in de besprekingen. In de conclusie van het rapport zegt de commissie dat haar oorspronkelijke ver wachting, dat op de conferentie een oplos sing van het Indonesische geschil zou wor den bereikt en als resultaat daarvan een nieuwe periode in de geschiedenis van Ne derland en Indonesië zou beginnen, geheel is gerechtvaardigd. „De onderhandelingen in Den Haag hebben tot een uitzonderlijk succes geleid". De commissie, die aan de conferentie heeft deelgenomen zal haar functies blij ven uitoefenen overeenkomstig haar be voegdheden en in Indonesië de uitvoering van de overeenkomsten observeren". Vandaag is een grote dag voor het Engelse Koninklijke Gezin, want het jongste lid daarvan, Prins Charles viert zijn eerste verjaardag. Deze foto van het prinsje, op de arm van zijn moeder Prinses Eliza beth, werd speciaal ter gelegenheid van zijn eerste verjaardag ge maakt. Andrei Wysjinski De Russische minister van Buitenland se Zaken Andrei Wysjinski waarschuw de Zaterdag de UNO dat slechts dc afschaffing der atoomwapens en de controle op een dergelijk verbod de „Verschrikkelijke bedreiging van een atoomoorlog" kan voorkomen. Wysjinski, die het woord voerde in de speciale politieke commisise van de Assemblée, diende in zijn rede de Amerikaanse gedelegeerde John D. Hickerson van repliek, die enige dagen geleden verklaarde dat het Kremlin in feite geen atoomcontröle wenste Wysjinski zeide dat de door Hickerson ge leverde critiek het bewijs van de ondoel matigheid van het Amerikaanse plan aan getoond heeft. Wysjinski ontzegde de Ame rikanen het recht te verklaren, dat de Rus sen aan de inspectiegroepen van de UNO onder welk controleplan dan ook de toe gang zullen weigeren tot de Russische atoomfabrieken. De Sovjet Unie, zo liet hij er op volgen, zal echter nimmer toestem men in een internationaal bezit van atoomproductie binnen de eigen grenzen, zoals het meerderheidsplan bepaalt. Wysjinski vervolgde; „Begrepen in de Sovjetvoorstellen is het recht van toegang tot de mijnen, fabrieken, voorraden van atoommaterialen en exploitatie van atoom energie. Voorts het recht voor de interna tionale bezoekende commissie tot het wegen en analyseren van de atoommaterialen in de ondernemingen. Wij zetten de deuren wijd open voor controle, maar gij hebt een volkomen verwrongen opvatting van con trole. Gij denkt aan een bestuur dat U hel atoomenergie te gebruiken erkent, zijn wij bereid de controle te accepteren," aldus de Russische minister. Wysjinski zei dat Rusland aan de com missie nimmer liet recht zou verlenen bezit te nemen van de Russische atoomproductie. „Mits gij onze souvereiniteit, ons recht op te accepteren", aldus de Russische minister. Wysjinski zei, dat Russische atoombe- hoeften zich enorm uitbreiden. „Wij ge bruiken de atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Zo zijn mij beschrijvingen ge daan over het verplaatsen van hele bergen. Men heeft ons gezegd, dat ook de Verenig de Stalen vreedzame oogmerken hebben mei zijn atoomenergie. Men heeft ons ver teld, dat zij atomische isotopen distri bueren. Wel, elkeen handelt op zijn eigen manier voor het welzijn der mensheid. Misschien zijn dertig pakketten isotopen voldoende om de mensheid te helpen en opgewekt te houden. Wij echter gebruiken de atoomenergie voor grootscheepse explo sieve objecten. Wij blazen rotsen op." (United Press). Joegoslavië houdt de eer aan zichzelf Vriendschapsverdrag met Albanië verbroken Joego-Slavië is Zaterdag tot een legen- offensief tegen de Kominform overgegaan door aan te kondigen dat het zijn verdrag van vriendschap en onderlinge bijstand met Albanië verbreekt. De mededeling is vervat in een nota van de Joego-Slavische regering aan de Al banese regering waarin de Albanezen be schuldigd worden van „vijandelijke da den". Aan de aankondiging is voorafgegaan de weigering van de Albanese regering om accoord te gsan met een Joego-Slavisch voorstel van 2 November-, waarin de Alba nezen wordt verzocht terug te keren tot een politiek van vriendschap De Joego-Slavische regering constateert in haar nota dat Albanië het verdrag van vriendschap en onderlinge bijstand met voeten heeft getreden door de rol op zich ie nemen van ..provocateur tegen de onaf hankelijkheid en souvereiniteit van Joego- Slavië". De nota, die gepubliceerd wordt door het Joego-Slavische nieuwsbureau Tan- joeg, herinnert aan „de systematische grensincidenten'", de infiltraties van spion nen en deserteurs op Joego-Slavisch ge bied en 't aanzetten van de bevolking van Kosovo en Metohija om zich van Joego- Slavië af te scheiden. De nota constateert dat de eenzijdige verbreking der vriendschaps- en bijstands- verdragen met Joego- Slavië door de Sovjet-Unie en de volksdemocratiën en het plan van Albanië een politiek van open lijke vijandigheid tegen Joego-Slavië te voeren, Albanië in een moeilijke interna tionale positie hebben gebracht. Op deze wijze offeren de regeringen der Oost-Europese landen onder aanvoering van de Sovjet-Unie de belangen van Al banië op, alleen om hun boosaardige plan nen tegen Joego-Slavië te kunnen verwe zenlijken". (U. P.) Hatta terug in Indonesië Opgewacht door een grote menigte is hedenmorgen Mohammed Hatta na een afwezigheid van drie maanden in Indone sië teruggekeerd. Op het vliegveld Kemajoran werd hij verwelkomd door de directeur van het kabinet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. P. J. Koets, de voorzit ter van de Nederlandse delegatie, mr. 's Jacob en de Amerikaanse consul, de heer Beam. Onder het uitgebreide gezel schap republikeinse autoriteiten, dat Hatta welkom heette bevonden zich de sultan van Djokja, prof. Soepomo, Soetan Sjah- rir en vele andere hooggeplaatste personen. Toen Hatta zich voor het publiek voor het restaurant vertoonde weerklonk luid Merdeka-geroep. Nadat de roodwitte vlag was uitgestoken, werd het Indonesische volkslied gezongen. Hatta verklaarde, dat hij de mogelijkheden tot samenwerking tussen de Nederlanders en de Indonesiërs goed achtte en dat hij verwachtte, dat de reslutaten van de RTC over het algemeen door de politieke partijen gunstig zouden worden ontvangen. In antwoord op een vraag of hij nadere toelichting kon geven over zijn uitlating, dat Indonesië de com munistische Chinese regering zou willen erkennen, zeide Hatta, dat indien de Chinese regering de RIS zou erkennen, deze verplicht zou zijn tot erkenning van de Chinese regering. Het woord is aan.. Walter Scott: die soort van hoffelijke reserve en oplettendheid jegens de tuensen van anderen, die men vaak by primitieve uolkeu vindt, vooral bij diegene die steeds ivapcns dragen: ivant een alge meen naleven van de regels der hoffelijkheid is nodig om twist, bloedvergieten cn dood te voor komen. (The Fair Maid of Perth). Drie dagen op een baken Een aantal zwemmers zal vandaag een poging doen om de Fransman Roger Mar cel Petit, die al drie dagen op een baken ter hoogte van de haven van Cherbourg zit, naar de wal te brengen. Een Britse helicopter zal trachten de man van voed sel te voorzien. Petit ging Vrijdag met vrienden op de eendenjacht en haalde hen over hem zo lang op het baken achter te laten, terwijl zij naar een eilandje roeiden, dat een 700 meter verder lag. Door plotseling opkomend slecht weer' konden dc vrienden Petit niet meer afhalen. Zondagavond werden de pogingen om Petit te bereiken gestaakt, nadat vijf men sen met zeer groot levensgevaar hadden getracht langs gevaarlijke rotsen het baken te benaderen. K.V.P. en de Indonesische kwestie Hij alleen is verantwoordelijk voor het feit dat de Kamerfractie de regering steunde Op het Zaterdag en Zondag te Utrecht gehouden jaarlijkse congres van de Katho lieke Volkspartij heeft de voorzitter der Tweede Kamerfractie der K.V.P.. prof. mr. C. P. M. Romme, verslag uitgebracht over de parlementaire werkzaamheden. Prof. Romme behandelde vier punten, namelijk de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de oorlogsschade, de kinderbijslag en Indo nesië. Prof. Romme zeide dat het parlementaire kabinet-Beel, dat op twee partijen steunde, vervangen is door het extra-parlementaire kabinet-Drees. „Hoewel wij liever een par lementaire regering hadden gehad", aldus prof. Romme, „hebben wij ons neergelegd bij 'n extra-parlementair kabinet, omdat de Partij van de Arbeid de stap naar een par lementair ministerie op brede basis ineens wel wat groot achtte. Al zou ieder van ons natuurlijk het een en ander wel eens anders willen, men zou het kabinet-Drees toch on recht doen, wanneer men het kabinet het voeren van een samenhangend gemeen schappelijk bereid zou ontzeggen. Maar dit iemeenschappelijke en in zijn onderdelen samenhangend beleid kan alleen worden voortgezet wanneer met het toenemen van de moeilijkheden recht evenredig gepaard gaat de toeneming cn de verwerkelijking van de zin voor gerechtigheid, vooral voor sociale rechtvaardigheid." Prof. Romme vond het jammer dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nog geen maatschappe lijke werkelijkheid is. 1-Iet wetsontwerp heeft onze volledige instemming, aldus spre ker, maar we kunnen niet tevreden zijn voordat het ook in de praktijk verwezen lijkt is geworden. Oorlogsschade Het standpunt van de katholieke Kamer fractie ten aanzien van de oorlogsschade was vergoeding op basis van de vervan gingswaarde, gematigd door de eisen van het algemeen belang. De regering schrok terug voor de financiële en technische con sequenties van dit uitgangspunt en ging uit van een vergoeding op de fictieve basis van 9 Mei 1940. Er is strijd gevoerd op twee UNO heeff beslist over Italiaanse koloniën Onafhankelijkheid het doel De politieke commissie van de UNO heeft Zaterdag met overweldigende meerderheid het plan voor de toekomst van de voor malige Italiaanse koloniën goedgekeurd. Volgens dit plan zal Libye uiterlijk 1 Januari 1952 een onafhankelijke, souve- reine staat worden; de volken van Cyre- naïca, Tripolitanië en de Fezzan zullen in tussen door een commissaris van de UNO en een raad van advies op de onafhanke lijkheid worden voorbereid. Somaliland, dat na tien jaar onafhanke lijkheid zal verkrijgen, zal intussen worden beheerd door Italië als mandataris van de Verenigde Naties. Het Italiaanse beheer zal door een raad van advies worden bijge staan. Italië heeft het recht gekregen met het beheer te beginnen alvorens de be heersovereenkomst volgend jaar zal wor den goedgekeurd. Een commissie van de UNO zal de toe standen in Eritrea onderzoeken en zich op de hoogte stellen van de wensen der be woners. Zij zal in Juni 1950 rapport uit brengen. Bij de algemene stemming verwierven de gezamenlijke resoluties over de Italiaanse koloniën 49 stemmen tegen één (Ethiopië) en acht onthoudingen (Rusland, Wit Rus land, Tspjechoslowakije, Nieuw-Zeeland, Polen, Zweden, de Oekraïne en Joegosla vië). Spaans schip door brand vergaan Het 3554 ton metende Spaanse ss „Mon- t,e Gurugu" is gisteren ter hoogte van het in Zuid-Engeland gelegen graafschap. De vonshire in brand gevlogen en gezonken. Van de 37 opvarenden zijn er 31 gered. Na geruime tijd is het zoeken naar de ove rige zes leden van de bemanning opge geven. De gezagvoerder van hel schip bevindt zich onder de geredden. Het schip is gezonken, doordat de stoomketels uit elkaar spron gen. fronten, namelijk om het uitgangspunt der vervangingswaarde en om dit standpunt zoveel mogelijk te benaderen door correc ties op het regeringsvoorstel. Dit laatste heeft, nadat van K.V.P.-zijde met tegen stemmen was gedreigd, geleid tot wijziging die naar de mening der K.V.P.-fractie aan vaarding rechtvaardigt, omdat hiermee wel het uiterste bereikt was. Vervolgens sprak prof. Romme over de grote betekenis van organen van interna tionale samenwerking als de Benelux-voor- unie, het Atlantisch Pact en de Raad van Europa als organisaties van afweer tegen de communistische dreiging. Deze commu- nistische dreiging moet echter vooral wor den „opgezogen" door een vaste bodem te geven aan de sociale rechtvaardigheid. Spreker hield een pleidooi voor de spoedige verwezenlijking van de kinderbijslag voor zelfstandigen en deed een beroep op rege ring en Kamer hieraan mee te werken. Indonesië Als laatste punt behandelde prof. Romme het Indonesische beleid. Hij deelde mee, dat een bijzondere zitting van de partijraad zou worden belegd om gelegenheid tot discussie hierover te geven. Prof. Romme stelde voorop, dat alleen hij de verantwoordelijkheid droeg voor het feit, dat men op de nieuw ingeslagen weg is meegegaan. Er is een tijd geweest (Januari-Februari) dat men op een twee sprong stond. Dat was de tijd van het con flict Sassen-Stikker over de verhouding tot de UNO. Het conflict leidde tot het aftre den van minister Sassen en de verklaring van de katholieke fractie, dat „in haar ver trouwen in het kabinet een barst was ge komen." De C.H.U. en de V.V.D. zagen dit echter niet zo in en de Partij van de Arbeid betreurde het heengaan van minister Sassen niet. Het gewijzigde kabinet stelde zich een dubbel doel, namelijk enerzijds chaos in Indonesië te voorkomen en anderzijds een volkomen breuk met de UNO te ver mijden, waardoor de zedelijke verantwoor delijkheid werd verlegd op internationaal niveau. „Dat wij zijn meegegaan," zo be toogde prof. Romme nogmaals, „daarvoor draag ik persoonlijk de verantwoordelijk heid." Hij verklaarde, dat hij overtuigd is juist te hebben gehandeld. Met nadruk wees hij het standpunt van de hand van hen, die het alleen maar jammer vinden, „dat we Indïë kwijt zijn" en die redeneren, dat de vrijheid niet of althans nog niet nodig is voor de Indonesiërs. Men kan Indonesië niet los denken van het opkomende Azië. Voor een partij, die de liquidatie van de koloniale verhoudingen in haar programma heeft opgenomen, is de vrijheid voor Indo nesië historisch onontkoombaar. We heb ben concreet zeker niet bereikt wat we wil len, maar ik ben met liet Unie-statuut en de andere resultaten der Ronde Tafel-confe rentie toch niet zo ontevreden, want op be langrijke punten van samenwerking en de verwerkelijking der unie zien we wel dege lijk kansen van mogelijke groei. Een open vraag is nu of na de souvereiniteitsover- dracht in Indonesië consolidatie zal plaats vinden. We hopen het, aldus prof. Romme, maar weten doet dat nu nog niemand. ^oco030°oooocooaoo(»ooooe<xococioooiTC»roacc^-^/^*30cccoo WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht in het binnenland hier en daar weinig bewolking, overigens nog enkele buien, voornamelijk in de kustgebieden. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige of harde wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperauur als vandaag. 15 November: Zon op 7.59 uur. onder 16.50 uur Maan op 0.59 uur. onder 14.57 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 November: Hoog water: 9.33 en 22.11 uur. Laag water: 4.42 en 17.19 uur. Dinsdag 15 November: Hoog water: 10.56 en 23.38 uur. Laag water: 6.11 cn 13.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1