Spanning tussen Britse regering en vakverbond neemt steeds toe QKort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 11 NovmKer 1949 Loonpolitiek het moeilijke punt (Van onze correspondent in Londen) De verhouding tussen de Labour-regering en de vakbonden dreigt in Engeland hoe langer hoe onplezieriger te worden. Het uur der beslissing is thans genaderd, maar nog steeds wijkt het vakverbond uit. Al twee maanden geleden beloofde het de aange sloten organisaties richtlijnen voor een loon politiek. Steeds werd het besluit opgeschort, tot het dan eindelijk Woensdag aan den volke zou worden bekend gemaakt. Doch opnieuw volgde uitstel. Deze week zal er wederom met Cripps en Bevin overleg ge pleegd worden. Ieder vraagt zich nu af, hoe lang dit spelletje nog zal duren. Een stap vooruit is echter, dat de algemene raad van het vakverbond enkel met de stem van het spoorwegpersoneel tegen, het eens is ge worden over een algemene formule. Het vakverbond is echter slechts een adviserend lichaam en zelfs deze formule durft men nog niet aan publicatie prijs te geven. Vast staat nu wel, dat de vakbeweging zich blijft verzetten tegen een nationale loonpolitiek, omdat deze een einde zou maken aan het optreden der individuele vakbonden, waar van er vele vaak meer dan een voorge schreven minimumloon kunnen bereiken. Het afzonderlijk optreden der verschillen de organisaties is ook van principiële be tekenis, want een vakbeweging, welke lou ter een regeringsinstrument zou worden, zou een totalitair element in de samenleving gaan vormen. Het vakverbond blijft ten volle bereid om de regering te steunen in haar pogingen om loonsverhoging op grote schaal tegen te gaan. Ook is men het er over eens, dat er iets voor de laagst betaal den gedaan dient te worden. Stijgende onrust Het valt niet te verwonderen, dat door het steeds maar achterwege blijven van enige uitspraak van hogerhand, de onrust onder de arbeiders steeds toeneemt. Over het al gemeen verdiepen zij zich niet al te veel in de „hoge" politiek, maar kijken naar de inhoud van hun loonzakje, waarmee ze hoe langer hoe slechter uitkomen. Niet minder dan vier millioen of de helft der georganiseerde arbeiders hebben loon eisen lopen. Het vakverbond doet thans een vertwijfelde poging om kool en geit te sparen. De regering verwijt de vakbeweging ge brek aan medewerking, doch de vakbonden klagen op hun beurt, dat zij nog steeds niet weten, waar zij aan toe zijn. Inderdaad heeft de devaluatie allerminst tot opheldering van de toestand geleid. Cripps, die door zijn vaak schoolmeester achtige houding allerminst geliefd is bij de vakbonden, heeft nog geen enkele bevredi gende verklaring kunnen geven voor zijn aanvankelijk optimisme. Ondanks de bezui nigingsmaatregelen is de regering er nog lang niet in geslaagd duidelijk te maken, dat er een crisis heerst. De vakbeweging is huiverig zich te binden, zolang zij niet weet wat er nu precies gaat gebeuren. Zullen de prijsstijgingen inderdaad niet noemens waard zijn en zal het principe van arbeid voor allen niet worden aangetast? Het vak verbond is heus geen boeman. In tijden van nood kon Engeland er altijd op rekenen, maar dan moet het perspectief ook duidelijk zijn. De regering heeft de indruk niet kun- Eric Johnston critiseert de Marshall-landen Europa wenst economisch leven onder garanties De president van de openbare advies raad van de administratie van het plan- Marshall, Eric Johston, die een reis naar Europa heeft gemaakt, heeft in een radio rede verklaard, dat Europa „geheel ver vuld is van de gedachte van individuele zekerheid, gegarandeerde betrekkingen, gegarandeerde markten en gegarandeerde winsten". „Wij zijn ons deel van de overeenkomst nagekomen, Europa niet", zei Johnston. Hij noemde de overeenkomst „een deelgenoot schap naar twee kanten", waarbij de Ver enigde Staten de gelden zouden verschaf fen en Europa de tariefmarkten moest af breken en de economische krachten vere nigen, strevend naar een grote continenr tale markt. Als factoren, die het Europese herstel bedreigen noemde Johnston het feit, dat de West-Europese landen niet handelen overeenkomstig hun positie van debiteu- renlanden en de hoge belastingen groten deels tot financiering van sociale maat regelen, die ambitie en stimulans verloren doen gaan, worden gebruikt. Het is nodig openhartig te spreken, teneinde de Euro peanen er toe te brengen de stappen te doen, die vereist zijn voor een solide her stel. Totdusver is de hulp overigens wel ge slaagd, zei hij. De kosten hebben meer dan 8 milliard dollar in twee jaren bedragen, maar een oorlog zou ons misschien nog meer per maand hebben gekost. De komen de twee jaren zullen volgens Johnston beslissend zijn en de Verenigde Staten kunnen zich niet veroorloven het plan te laten mislukken. Thans verschenen: de Kleine Winkler Prins EMCYCtOPAEBIE Bij de uitgever ELSEVIER totaal UITVERKOCHT LOOSJES kan nog leveren zolang de voorraad strekt. Een prachtig cadeau voor SINT NICO- LAAS. GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 November 1949 BEVALLEN van een zoon: 12 Nov., W. F. Kemper—van Oldenmark J. Vreeken—Braa- kenburg; M. K. TopKoenen. BEVALLEN van een dochter: 11 Nov., A. van DorpHouwers; M. H. Vogelsvan Dam; J- F. MarsmanAlofs; C. M. Hoffmann Grave; 12 Nov., J. M, DekkerHeerens: C. Meerveld—Donker. OVERLEDEN: 10 Nov.. J. Hagebout—Wen- sing, 71 j., Bankastraat: L. Kwakel—Werff, 68 j., Hazepaterslaan; 11 Nov., J. F. Wijk huizenGosewehr, 85 j., Hier. v. Alphen- etraat; M. K. Winkeler, 67 j.. Kamperlaan. nen wegnemen, dat zij probeert de zaken te rekken tot na de verkiezingen. Maar ook de vakbonden willen zich niet te veel vast leggen voor het geval er een conservatieve regering mocht komen. Looneisen intrekken In de afgelopen maanden was de leus, dat de vakbeweging looneisen zoveel mogelijk moest beteugelen. De volgende stap schijnt nu te zijn, dat het vakverbond bij de des betreffende organisaties er openlijk op zal aandringen de reeds gedane looneisen in te trekken, behalve dan voor bepaalde groe pen. Zal men ook bereid zijn glijdende loon schalen overboord te gooien? Ondanks al dit geharrewar wijzen vele tekenen erop, dat de arbeider minder hals starrig is dan hij lijkt. In de schoenindustrie hebben reeds 90.000 man spontaan met het oog op de moeilijke toestand een looneis laten vallen. De mijnwerkers hebben zo juist een recordprestatie geleverd, welke toe te schrijven is aan vermindering van absenteïsme. Bovendien zet men ook in vele andere bedrijven zijn beste beentje voor door langere uren te maken, al of niet tegen extra-betaling. Patriottisme en sportiviteit schijnen ook thans zich weer te doen gelden. Kotalla voor Bijzondere Raad van Cassatie Procureur-fiscaal concludeert tot verwerping beroep De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van J. J. Ko talla, de ter dood veroordeelde ex-comman dant van het concentratiekamp Amersfoort. Het doodvonnis werd door de Utrechtse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam uitgesproken. Taxi2 Bel J 3 OOO DAG EN NACHT (Adv.) 120.000 gulden voor lagere school te Santpoort In het herbouwplan Santpoort (Zuid) is een nieuw schoolgebouw geprojec teerd. Een onlangs gehouden onderzoek heeft uitgewezen, dat momenteel een vijftigtal leerlingen uit Santpoort- Station de openbare lagere scholen te Bloemendaal bezoekt en ongeveer veer tig leerlingen, wonende te Santpoort- Station, het onderwijs aan de openbare lagere school te Santpoort-dorp-volgden. Uit een door de afdeling Santpoort van „Volksonderwijs" en de afdeling Velsen van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging gehouden enquête onder de inwoners van Santpoort-Station is gebleken, dat de stichting van een openbare lagere school in dit deel van de gemeente zeer urgent wordt geacht en dat deze school bij hare opening zeker door een honderdtal leerlin gen zal worden bezocht. Nu door de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen aan Velsen een zevenklassige Finse school is toegewezen, achten B. en W. het noodzakelijk deze te Santpoort-Station te doen bouwen. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot de stichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs en voor de aankoop, de bouw en de inrichting een cre- diet van 120.000 toe te staan. Toneelavond „West-Frisia" Er heerst betrekkelijk weinig variatie in de stukken, waarop het streektoneel is aangewezen. Meestal behandelen deze con flicten tussen arme en rijke boeren, tussen een koppige vader en een zoon die naar een ander beroep verlangt of tussen een plattelandsfamilie en een zogenaamde staösmadam. Daarbij doen zich altijd situa ties voor waarbij de spelers met kramp achtig gebalde vuisten tegenover elkaar staan om enige harde waarheden uit te wisselen en de vrouwen met hun gezicht naar de muur hun tranen de vrije loop laten. „Boerenstrijd" van K. Bergsma maakt op deze regel geen uitzondering. Ook de ka raktertekening vertoont weinig afwijkin gen van het standaardpatroon. Dat bleek duidelijk uit de opvoering die de toneel club West-Frisia voor een talrijk publiek Zaterdagavond in hötel De Leeuwerik van dit melodrama gaf. De opmerking in het programma dat „in dit stuk tot uiting komt dat de Westfries ruw en hard is, doch diep in zijn hart zachtheid en geloof bewaart" kan men gevoegelijk ook toepassen op be volkingsgroepen uit andere provincies, zo als zij in de populaire litteratuur worden voorgesteld. Wat de vertoning zelf betreft, moet wor den opgemerkt dat de spelers zich teveel laten drijven op de voordelen die het ver trouwde dialect hen biedt. Het mag toch niet zo zijn, dat men zich pas intensief in de rol gaat verdiepen op dramatische knooppunten! Zover is het nog wel niet, maar het gevaar dreigt. SCHEEPVAART Aagtekerk, R'dam—Brisbane 14 Nov. te Fremantle. Alcinous, Java—A'dam 13 Nov. te Suez. Aldabi, 13 Nov. van R'dam te Buenos Aires. Amstelland, Buenos AiresA'dam 12 Nov. te Rio de Janeiro. Blitar, JavaR'dam pass. 13 Nov. Kaap Gardafui. Boissevain, 13 Nov. van Hongkong te Manilla. Cottica, A'dam-Paramaribo 12 Nov. v. Dover. Delfland. Rio de JaneiroA'dam pass 13 Nov. Kaap Verdische eilanden. Edam, 13 Nov. v. New York te Philadelphia. Garoet, New YorkBatavia 13 Nov. v. Aden. Indrapoera, 13 Nov. Gibraltar; 17 Nov. te R'dam verwacht. Japara, JavNew York 12 Nov. v. Belawan. Johan van Oldenbarnevelt, 12 Nov. v. Batavia naar Amsterdam. Kota Agoeng, 14 Nov. van Soerabaja te Makassar. Modjokerto, Java—R'dam pass. 12 Nov. Kaap Bon. Oranjefontein, A'dam—Oost Afrika pass. 13 Nov. Finisterre. Rempang, A'damJava 13 Nov. te Port Said. Tegelberg, 13 Nov. van Manilla te Hongkong. Volendam, Batavia—R'dam pass. 13 Nov. Perim. Willem Ruys, R'dam—Batavia 12 Nov. van Suez. Slamat, 13 Nov. van Kantang n. Makassar. Willem Barendsz, A'dam—Kaapstad pass. 13 Nov. Kaap Blanca. Zuiderkruis. R'dam—Batavia 13 Nov. op 900 mijl van Ceylon. Haarlems Waterleidingbedrij f De uitkomsten in 1948 In het jaarverslag over 1948 van het gemeentelijk Waterleidingbedrijf van Haarlem wordt herinnerd aan het gouden jubilé van het bedrijf, dat in April ge vierd is. Er werden in 1948 wederom gunstige financiële resultaten bereikt, die een ge volg waren van het stijgende waterver bruik en het feit, dat in de voorafgaande jaren weinig kapitaal werd geïnvesteerd. Dit jaar werd evenwel f 120.000 in het be drijf gestoken, o.a. voor de bouw van een transformatorgebouw op het terrein der waterleiding en de uitbreiding van de wa terwinning van het pompstation met twee pompputten voor diepduinwater. In overleg met het gemeentebestuur werd om financiële redenen besloten de bouw van het secundair electrisch automa tisch pompstation Zuid in de winplaats enige jaren uit te stellen en ter vergroting van de ruwwatercapaciteit acht onderwa terpompen op te stellen op het terrein van het hoofdpompstation. Weinig regen De neerslag was in 1948 673.0 mm. Het gemiddelde was over de laatste tien jaar 792.2 mm en over de 50 jaar van het be staan der Waterleiding 770.4 mm. De kwaliteit van het water De uitkomsten van het bacteriologisch onderzoek, zowel van het water op het pompstation als uit het leidingnet in de stad, toonden aan, dat het water niet steeds geheel voldeed aan de normen, wel ke aan goed drinkwater worden gesteld. Dit was het gevolg van de omstandig heid, dat in de nafilters in het voorjaar en de zomer vaak een massale groei van groenwieren plaats vond. Het scheikundig onderzoek gaf steeds gunstige resultaten. (Tot zover de mededeling- in het jaarver slag. Wij merken op dat de ongewenste toestand thans afdoende verbeterd is door de overdekking van de nafilters. Het wa ter, dat af en toe enige afwijkingen ver toonde voldeed niet aan de gestelde eisen zonder dat het evenwel nadelig voor de gezondheid kon worden genoemd). De lengte van het hoofdleidingsnet is thans 288.596 m. Er zijn 3205 brandkranen, waarvan 17 bovengrondse. Er zijn 38.856 watermeters geplaatst. In de stad werd 3.294.034 m3 water ver bruikt, in 1947 3.176.384 m, wat dus een vermeerdering is van 117.650 m3, of 3.7 Het waterverbruik per ingezetene was in 1948: 50.3 m3, over 1947 was het 48 m3, over 1946: 43.9 m, 1945: 41 m3. De winst Aan de gemeentekas kon een batig saldo van 278.503 uitgekeerd worden, de raming was 74.150. (Adv.) Feestavond van „Eensgezindheid" „Eensgezindheid" dat die Haarlemmers verenigt wier wieg op Overijselse, Gelderse of Drentse grond stond, hield Zaterdag avond in „Dreefzicht" een bonte avond, die vooral door de toewijding van het kleinkunst- ensemble onder leiding van Joop Kruijver uitnemend slaagde. Dit gezelschap bestaat overwegend uit bekende spelers van het Katholieke amateurtoneel, inzonderheid uit „Alberdingk Thijm", en verstaat de moeilijke kunst een beschaafd en toch (of juist daar door) pittig jolijt te bieden. Daarvan ge tuigden deze keer wederom de schetsen en liedjes door Dick Vreeswijk, Jeanne en Joop Kruijver in originele muzikale arrange menten van Jack Bestema met verve ge bracht. Het aantrekkelijke programma werd aangevuld door de zingende dwazen Dip en Dop, die met hun geestdriftige zangen de zaal tot een ovatie noopten. De Hawaiïanband „The Miami's" droeg door beurtelings mee slepende en weemoedige melodieën tot het welslagen van de avond, die met een gezellig dansje werd besloten, bij. Harmonie Apollo Terwijl in de grote Concertzaal gecon certeerd werd door Harmonie-Crescendo en Haarlems Christelijk Mannenkoor, had in de tuinzaal een gecombineerde uitvoe ring plaats van de Haarlemse Harmonie vereniging Apollo" onder leiding van Jac. J. Bijster, en de „Haarlemse Hawaiian-Ver- eniging" gedirigeerd door H. Prinsen. Een belangrijk deel van het programma van Apollo" (voor zover wij dat konden bij wonen) gaf ons de indruk dat dit korps wel tot wat goeds in staat is, wanneer het niet te hoog grijpt. De „Peter Schmoll"- ouverture van Weber bleek echter te veel te vergen; de zuiverheid liet nog al te wen sen en de afwerking was niet ideaal. Bo vendien kan dit delicate jeugdwerk van Weber weinig hebben, het vraagt vooral een puntig en doorzichtig samenspel, een zeer beheerste klank en een elegante speel wijze in de dubbelslagen van het tweede thema. Ook met een arrangement dat de dirigent maakte van de Serenade uit de „Suite Espagnole" moesten de leden van Apollo boven hun krachten werken; wel kon men de melodie van bariton en saxo foons waarderen, alsmede de mooi zacht klinkende bes-bas, maar de menigvuldige plotselinge toonovergangen konden door het ensemble niet zuiver gemaakt worden. Bij de uitvoering van de „Suite Romanti- que" van Popy was het verblijdend vast te stellen, dat het orkest nu vaste grond on der de voeten voelde. Er liep nog wel eens een twijfelachtig accoord tussendoor, maar in hoofdzaak klonk het toch behoorlijk zuiver en vooral was het nu technisch be heerst. De solo-klarinettiste ontwikkelde in vaardig spel een werkelijk fraaie toon. In de tweede helft van het harmonie-pro gramma werd een zeer goede beurt ge maakt met de bekende Theresen-wals. Men voelde zich vertrouwd met deze mee slepende rhythmen en melodieën, en zo kon met begrip en zin voor klankkleur muziek gemaakt worden die aangenaam aandeed. Ook het genre-stukje „De kleine Soldaat" kwam goed gerythmeerd tot zijn recht. Het aandeel van de „Haarlemse Ha- waiian-vereniging" bestond uit het optre den van het groot Amusementsorkest, met zang van Nell Prinsen, een één-acter „Baas boven Baas" door „De Spaarnespat- ters", enige nummers van de Hawaiians, een revue-lied door Mies en Leo Fabel en de „Samba-show 1949" van Don Campa- nillos met de zijnen. JOS. DE KLERK. ongeval op het station. Een zeventigjarige dame, die gisteravond op het Haarlemse station in de trein was gestapt, merkte te laat dat deze trein niet in de richting Den Haag ging, maar koers zette naar Amsterdam. Zij stapte overhaast uit de al rijdende trein, viel en brak een dijbeen. Zij werd overgebracht naar het Diaconessenhuis. MAAK UW HUIS GEZELLIG... met een paar glas in lood suitedeuren. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 (Adv.) „De Jordaan op de planken" met een nieuw stuk Voor de kring Oost van de afdeling Haar lem der Katholieke Arbeidersbeweging had Zondagavond in gebouw St. Bavo een op voering plaats van het melodrama „In mijn stad staat mijn huis!" van de sport journalist Jan Cottaar door de Amster damse Volkstoneelgroep „De Jordaan op de planken" onder de stevige regie van Fred. Stranger. Men herinnert zich misschien nog wel dat dit gezelschap van onvervalste amateurs verleden jaar op een waarlijk overrompe lende manier debuteerde met „Ambtenaar geef ons een huis!" door Albert Welling, een stuk levende folklore als het ware, vooral verrassend door de authentieke sfeer. Dit keer was men iets minder geluk kig. Men miste echt een pi-obleem dat ieder een ter harte ging, zoals de woningnood en de daaruit voortvloeiende ellende, waar door men zich vooral in het begin teveel kunstmatige moeite moest getroosten om de ware stemming er in te brengen. Bo vendien bood de door Albert Welling ge kozen toneelvorm het voordeel dat de spelers hun meningen en emoties recht streeks konden uitspreken, alsof het hun eigen woorden waren waarvan zij zich be dienden. Jan Cottaar is veel verder van huis gegaan en schreef een stuk in de trant van Herman Bouber, zijn vertolkers aldus onderwerpende aan veel strengere regels. Daarbij gelukte het hem net niet helemaal om de gevoeligste snaren van de volks ziel te treffen. Men beluisterde wel zo nu en dan de tonen van het dikke sentiment vlak onder de bovenlaag van norse onver schilligheid, maar men werd toch geen moment werkelijk branderig van ontroe ring, waarschijnlijk omdat te dikwijls naai de accenten gezocht moest worden. De be levenissen van soldaat Piet Ponne, die bij zijn terugkeer uit de tropendienst de on trouw van zijn meisje om der wille van het geld ondervindt, spraken niet genoeg tot de verbeelding, mede door de te oppervlakkige behandeling van de sociale zijde van dit geval. Jan Cottaar slaagde er echter in deze tekortkomingen voor een flink deel goed te maken door het scheppen van een span nende verwikkeling en deze met opvallende bedrevenheid uit te werken. Er wordt een roofmoord gepleegd door een onguur type, dat door gluiperig manoeuvreren de ver denking op twee anderen weet te schui ven. Natuurlijk neemt het recht tenslotte zijn loop, maar intussen waren er gelegen heden te over tot sterk en soms zeer fel be wogen spel in het gedeelte na de pauze, die gelukkig geenszins ongebruikt gelaten wer den. Speciaal in het laatste bedrijf brak het temperament door, waaraan dit gezelschap zijn unieke positie dankt en kon men ge nieten van hartgrondige uitdrukkingen in een kostelijke tongval. Opvallend bij deze spelers zijn hun sterke mimische vermogens DAVID KONING. de „oranje" vrijdag naar batavia. Het m.s. „Oranje" van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" zal Vrijdag 18 November met ruim 900 passagiers naar Batavia vertrekken, waar het schip 7 De cember wordt verwacht. Vrijdagmorgen zal een speciale boot trein van Den Haag naar het inschepings terrein aan de Javakade te Amsterdam rij den. Deze trein vertrekt te 8.05 uur uit Den Haag en zal te Leiden, Heemstede en Haarlem stoppen. Aankomst aan de Java kade te Amsterdam 9.35 uur. Concert van oude muziek De achttiende eeuw zag het begin van de ontwikkeling van het hamer-klavier. Het clavecimbel kon zijn dominerende po sitie aanvankelijk zonder moeite handha ven en de voornaamste componisten kozen voor hun klaviercomposities bij voorkeur het klankentimbre van het clavecimbel. En al kan de vertolking van deze muziek op onze moderne vleugels en piano's in veel opzichten bevredigen, haar ideale klank schoonheid wordt toch alleen bij uitvoering op het oorspronkelijk voor haar bestemde •instrument ten volle geopenbaard. Dit bleek opnieuw op het concert, dat Zater dagavond door de violiste Renate Zwaar demaker, de zangeres Kitty Nederkoorn en de organiste Bets Nederkoorn, in haar hoe danigheid van claveciniste in het kerkge bouw der Evangelische Broedergemeente werd gegeven. De keuze van het program ma en het toepassen van het clavecimbel als solo- en als begeleidingsinstrument maakten deze muziekuitvoering niet alleen uit artistiek, maar ook uit historisch oog punt van bijzondere waarde. Renate Zwaardemaker en Bets Neder koorn leidden de avond in met de Sonate in e kl. terts van F. M. Veracini voor viool en clavecimbel, een werk, dat door zijn rijkdom aan melodie en door uitdrukking van sterke bewogenheid een persoonlijk heid van opvallend- vooruitstrevend begin sel verraadt. Veracini's muziek wijkt althans merk waardig af van de betrekkelijk objectieve scheppingen van veel zijner tijdgenoten. De indruk van het voorname vioolspel van Renate Zwaardemaker werd mede door het ondergaan van de prachtige klankversmel ting van viool en clavecimbel tot een ge lukkig makende ervaring. Op eenzelfde niveau van herscheppende kunst bleven beide solisten met de door muzikale gela denheid en technische gaafheid uitmunten de voordracht van de Sonate in F van J. S. Bach, Veracini's grote tijdgenoot. Ook voor het samengaan met de stem klank bewees het timbre aan het clave cimbel zijn grote waarde bij de vertolking van drie mooie geestelijke liederen van Joh. W. Franck, J. Löhner en A. Hammer- schmidt door Kitty Nederkoorn. Hierbij bleek een bijzondere dispositie van de zan geres voor religieuze vocale muziek, zowel door innerlijk beleefde uitdrukking als door stemkarakter. Daardoor konden ook de voordrachten van de Aria uit Cantate No. 36 van J. S. Bach en van de verrassend mooie cantate „Gott will Mensch und sterblich werden" van J. Ph. Telemann ruime voldoening geven, mede door het obligate viool-spel van Renate Zwaarde maker en het accompagnement van Bets Nederkoorn. Als soliste gaf Bets Nederkoorn een overtuigend pleidooi voor de oorspronke lijke clavecimbelklank met de uitvoering van een Sonate in C van D. Scarlatti en van Prelude en fuga in Es (Wohlt. klav. II) van J. S. Bach, interessant ook om het toepassen van snaren-registratie. Op dit concert, dat gegeven werd ten bate van het Juliana-ziekenhuis te Kabel (Suriname) sprak ds. H. Schiitz woorden van dank tot de concertgeefsters en wees op de noodzaak van steun aan de verple- gingsarbeid, die in het binnenland van Suriname onder zeer moeilijke omstan digheden verricht moet worden. P. ZWAANSWIJK. A. Meyer Schwencke voortvluchtig A. Meyer Schwencke, voormalig direc teur vande Verenigde Persbureaux, is Don derdag ontsnapt uit de psychiatrische in richting te Franeker, waar hij opgenomen was. Hij zou die dag naar de cellenbarak ken te Scheveningen overgebracht worden omdat hij binnenkort voor de perszuive ring zou moeten verschijnen. Nasporingen hebben tot nu toe geen resultaten gehad. „Zevenhonderd honden" Overal in Utrecht zag men in de afgelopen weken deze aankondi ging van de internatio nale hondententoonstel ling, die dit weekeinde in het Jaarbeursgebouw zou worden gehouden. Nu is die tentoonstel ling geweest en het grote gebouw aan het Vree burg heeft weergabyid van het lawaai dat 700 honden en nog veel meer mensen kunnen maken. Het is daar inmiddels weer stil geworden en het enige, wat we u er nog vanwillen laten zien, is deBerner Sennenhond Barry von Melchsee, die vorig jaar door Zwitser se kynologen aan Prinses Marijke geschonken is en die in Utrecht een welverdiende kampioen- schapsprijs behaalde. binnenland Tussen de regering en de K. L. M. is overeengekomen dat te rekenen van -1 November af. de enkle reis van een gouver nementspassagier f 1700 zal kosten. Bij dit tarief wordt nog een reductie van 10 procent op het gewone tarief toegepast. De veehandelaar S. B. uit Enschede en de straatmaker E. K. uit Leeuwarden, die tijdens de bezetting deelgenomen hebben aan „Silbertanne"-moorden. zijn conform de eis tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Deze zomer werd door Engelse invaliden in motordriewielers een tocht naar Zutphen gemaakt. Het ligt in de bedoeling ieder jaar een dergelijke tocht te organiseren. Voor do „Zutphen-rally 1950" hebben zich reeds 138 deelnemers opgegeven. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook invaliden uit Ne derland. België en Frankrijk aan deze rally deel zullen nemen. Het hooïd der Hengclose Schoolvereni ging, de heer J. G. van Busschbach. is be noemd tot inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Amsterdam. Op 14 December zal de Bijzondere Raad van Cassatie behandelen de zaak tegen E. H. ridder van Rappard, die leider geweest is van de N.S.N.A.P. Het bijzondere gerechts hof te 's Gravenhage had hem tot de dood straf veroordeeld. Hij zal verdedigd worden door mr. Ph. C. M. van der Ven te 's Gravenhage. Tegen de 46-jarige K. Maibaum ex- ..Kriminalsekretar" der SD te Amsterdam, eiste de advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof zeven jaar gevange nisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij deel heeft uitgemaakt van het executie peloton. dat 29 Nederlanders op de Apollo- laan te Amsterdam fusilleerde. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 November 1.305.418 tegen 1.289.176 op 1 October. Op 1 October waren er 521.523 aangeslotenen op het rijks- radioaistributledienst tegen 523.678 op 1 Sep tember. De Haagse rechtbank heeft de sportleraar E, K. en de kantoorbediende A. D., beiden uit Den Haag ieder tot een gevangenisstraf van l'.i jaar veroordeeld. Zij hebben op 17 Augustus te Voorburg een roofoverval ge pleegd op een wisselloper. Zij wisten de man zijn tas te ontrukken en gingen er in een auto mee vandoor. De tas bevatte slechts een pakje brood. Te Hilversum is op 69-jarige leeftijd plotseling overleden mr. W. van Loon. oud- landrechter in Batavia en oud-lid van de Raad van Justitie in Medan. Na zijn repa triëring in 3932 werd hij benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger te Hilversum. Na de oorlog was hij voorzitter van een der Kamers van het Gooise tribunaal. Een tijdelijk onbewoond huis te Groes- beek is uit baldadigheid bijna geheel ver nield. Men heeft deuren ingetrapt, kozijnen uitgerukt en balken losgeslagen, waardoor het dak is ingestort en de muren gescheurd zijn. HAARLEM EN OMGEVING Het libertair-socialistisch gemengd koor „Zang Veredelt" uit Haarlem behaalde onder leiding van E. van 't Kaar Zaterdag, op het in Overschie gehouden zangconcours, een eerste prijs met 44 punten in de derde afdeling gemengde koren. Zondag 20 November wordt in hotel „Roval" een buitengewone vergadering ge houden van het distriet Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen. Onder meer zal behandeld worden een voorstel van de Haarlemse Reddings brigade om de contributie van de brigades aan de bond te verhogen op de basis zoals deze op de laatst gehouden bondsvergadering naar voren is gebracht. Het besluur van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft alle kustreddingsbrigades uitgenodigd om op Za terdagmiddag 26 November in hotel ..Lion d' Or" bijeen te komen. Besproken zullen worden: de onderwijsmethodes van de kust- brigades; de exameneisen: de verhouding tot de bond, alsmede andere vraagstukken. Zo mogelijk zal de film van de Noord Zuid Hol landse Reddingsmaatschappij worden ver toond. „De Verenigde Spelers" geven op Zon dagavond 20 November in hötel De Leeuwe rik een opvoering van het toneelstuk „Vliegersvrouwen" door Henk Bakker en Jan van Ees. De gemeente Haarlem heeft voor haar archief aangekocht de tekening „De Honden mepper" door Willem Horsman uit de ver zameling kerktekeningen. die in het „Huis van Loov" ten toon wordt gesteld. Voor de Haarlemse weer- en sterren kundige kring zal op Donderdag 24 Novem ber in het RK Lyceum aan de Zi.ilweg spreken dr. L. J. L. Dey van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt over „Kunstmatige regenvorming". Op het verzoek der beide middenstands- Verenigingen en de ver. voor vreemdelingen verkeer te Bloemendaal om buslijn 3 weer over de Korte Kleverlaan en Verbindingsweg naar Haarlem te doen rijden, is door het gemeentebestuur van Bloemendaal afwijzend beschikt. In de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen worden Donderdagavond 17 November de film „Soldaten in de tropen" en andere films vertoond ten bate van de N. I. W. I. N. De klaverjasclub „Haarlem-Noord" hield Zaterdagavond haar jaarlijkse Icienavond voor leden en donateurs in café „Du Nord". „Haarlem-Noord" is opgericht op 10 Sep tember 1945 en heeft in de competitie-wed strijden vele bekers, kransen en medailles veroverd. Wielrennen Zesdaagse te Brussel In de vroege morgen van Maandag was de stand van de Brusselse zesdaagse: 1. KublesBruyland 468 pnt.; 2. Bruneel Lapébie 381 pnt.; 3. SchultePeters 267 pnt.; 4. Kintvan Steenbergen 260 pnt.; op een ronde: 5. ThyssenOllivier 365 pnt.; 6. RamonVan de Meerschaut 274 pnt.; op twee ronden: 7. AccouAdriaenssens 307 pnt. De overige koppels waren vijf en meer ronden achter. SPEYERS FAVORIET IN JEUGDSCHAAK- TOURNOOI. De tweede ronde van het jeugdschaaktournooi van Rolland, welke een week was uitgesteld, bracht een nieuwe overwinning voor F. Spevers, ditmaal op N. de Ronden. Dezelfde ronde bracht ook een tweede nederlaag en wel voor J A. v. d. Ende, die ditmaal in A. Schmitz zijn meer dere moest erkennen. De wedstrijden worden Zaterdag voortgezet in de Haarlemse Schaak- siciëteit. Openings koersen Koninklijke Olie - 308% Unilever 239% Philips236% A. K. U184% Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. 150% Holl Amerika Lfjn Deli Maatschappij 130% H. V A145% A'dam Rubber 133% Ned. Handel Mij. N.-L Handelsbank - Billiton Mij. II Kleedhuis „Onze Gezellen" De bedoeling was aan de competitiewed strijd van de vierde klasser „Onze Gezellen" een plechtigheid te laten vooraf gaan. Het terrein werd echter afgekeurd, doch de opening van het nieuwe kleedhuis is wel doorgegaan. Nadat de geestelijk adviseur kapelaan Van der Togt het kleedhuis inge wijd had sprak de heer H. W. van Turnhout, vice-voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB en verklaarde het gebouw voor ge opend. Ook wenste hij „Onze Gezellen" geluk namens de Rooms Katholieke Sportbond. De voorzitter van de voetbalclub, de heer Van Schie, dankte allen, die hun medewerking aan de totstandkoming van het kleedhuis hebben verleend. de kon?'gin poseert voor portretschilders. In verschillende provincies is behoefte gevoeld om in het provinciehuis, de zetel van het gewestelijk bestuur, een geschil derd portret van de Koningin te plaatsen. Het liefst zag men deze portretten geschil derd door kunstenaars, die in de desbe treffende provincies werken. Op verzoek van enige Commissarissen der Koningin heeft Hare Majesteit zich bereid verklaard binnenkort voor deze portretten te pose ren. Toeslag op brandstoffen Door de afdeling Haarlem van de Bond van Ouden van Dagen werd een adres aan de Haarlemse gemeenteraad gezonden naar aanleiding van de circulaire van de minis ter van Sociale Zaken inzake de toeslag op de brandstoffen, vernomen is dat deze toeslag in Haarlem alleen is verstrekt aan hen die van Sociale Zaken trekken. De Bond meent evenwel dat, waar de levens omstandigheden voor allen die van de Noodwet Ouderdomsvoorziening trekken, van die aard zijn, dat het voor hen zeer moeilijk is hun voorraad brandstoffen aan te schaffen. Daarom verzoekt de Bond aan de raad te willen besluiten dat allen die leven van de steun van de Noodwet Ouder domsvoorziening in aanmerking komen voor toeslag op de brandstoffen. Opkopers van oude metalen en afvalstoffen Dc- ondervakgroep „opkopers van oude metalen en afvalstoffen" van de vakgroep groothandel in dat bedrijf houdt een verga dering op 28 November te Haarlem in het gebouw „St. Bavo". 's Middags staat een lezing over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie op de agenda, te houden door mr. W. Huynen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3