Haarlems Dagblad Europa Troepen der Westelijke geallieerden blijven voorlopig in Duitsland Drie Poolse communisten-leiders geofferd op zuiverings-altaar Wysjinski besluit onbekookte aanval met^vredes-resoiutie" 64e Jaargang ï\o. 19399 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 15 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©ptetljte ïfctattetratbe Courant (tram 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het OUDE MUIDERSLOT ervoer giste ren weer eens een merkwaardige dag in zijn rijke historie, want de Nederlandse Raad van de Europese Beweging vergader de in zijn ridderzaal. De groenwitte vlag van Europa wapperde op zijn tinnen en de lange reeks auto's, die door Muiden's smalle straatjes en over zijn kleine ophaalbruggen was getrokken had een aantal bekende leden van ons parlement en verscheidene mannen met klinkende namen in ons be drijfsleven naar het kasteel gebracht. De Raad bleef tot laat in de avond bijeen na vele uren beraadslagen. Europa's streven naar eenheid werd bij kaarslicht gediend en bepleit; een eenvoudige maaltijd onder brak de besprekingen. Bekende parlements leden waren er: vier hunner, die tevens leden zijn van de eerste Raad van Europa, de Assemblée die te Straatsburg bijeen- «ekomen is en geenszins van plan, 11a een verrassend goed begin, haar grote taak te doen mislukken, hielden redevoeringen waarin zij hun indrukken weergaven. Na tuurlijk bleef de tegenslag, die op Straats burg gevolgd is, daarbij niet buiten be schouwing. Het comité van twaalf ministers van Buitenlandse Zaken, waaraan de As semblée volgens zijn tot dusver sterk begrensde statuut zijn adviezen en aan bevelingen kenbaar moest maken, heeft zich immers veroorloofd, die voor het me rendeel naast zich neer te leggen. De commentaar, op deze loop van zaken in het Muiderslot gegeven, behelsde wel scherpe critiek, maar geenszins ontmoedi ging. Hetgeen hier verleden week geschre ven is: dat deze tegenstand de Europese beweging geenszins zou kunnen remmen maar haar veeleer zou versterken, kwam ook in de sfeer van de Nederlandse Raad tot uiting. Uit de redevoeringen der vier aanwezige Nederlandse leden van de As semblée trad bezorgdheid omtrent het feit, dat bepaalde internationale vraagstukken reeds door ministers buiten de parlementen om behandeld worden, naar voren. De heren Korthals en Bruins Slot gaven daar een uiting aan, die vooral in de rede van de laatstgenoemde op gezonde drang naar daden duidde. Hij bepleitte de wenselijk heid, dat zaken die nu nog bij internationale tractaten geregeld worden, naar de Assem blée van Straatsburg zouden verwezen worden eer zij in de nationale parlementen komen. Hij achtte de ontwerp-conventie voor de Rechten van de Mens, ondanks de grote zaken die zij behelst, door haar ge ringe uitvoerings-mogelijkheden van min der direct belang dan concrete arbeid in zaken, die thans buiten de parlementaire sfeer geraakt zijn. De heer Serrarens, tot voorzitter van de Nederlandse Raad ge kozen als opvolger van de heer P. A. Ker- stens, die de Belgische minister Paul van Zeeland heeft vervangen als voorzitter van de Europese Liga, liet het niet aan critiek op het comité van ministers ontbreken en toonde vertrouwen in de verdere ontwik keling van zaken, waarbij hij snel handelen zonder overhaasting voorstond. Misschien geeft dit het best de noodzaak aan, waarvoor West-Europa is geplaatst. Tijdens de discussie liet een der sprekers, die de bedoeling des voorzitters niet geheel begrepen had, een korte en min of meer alarmerende waarschuwing horen over de absolute noodzaak van snel handelen. Het was een der industriëlen die deze waar schuwing uitsprak; zij miste door het ogen blik en door de vorm, waarin zij geuit werd, enigszins haar uitwerking. Niettemin geloof ik dat er alle reden is om dit gevaar in de toestand als zeer werkelijk te blijven zien: dat men in Europa te lang zal blijven rede kavelen eer het Straatsburgse begin tot een werkelijkheid wordt. Spoed zonder haast is een schoon en aanbevelenswaardig beleid. Maar als men aan de beleidsmethoden bij verschillende volken in West-Europa denkt zijn wij Nederlanders niet bepaald degenen, die onszelf met bijzondere nadruk tegen overhaasting moeten waarschuwen. Wij lopen daar zelfs minder kans voor dan an deren. De Nederlander neigt tot dat soort van uitermate degelijke voorbereiding, dat in-de oubolligheid van de vaderlandse term „zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet" tot uiting komt. Deze Europese onderne ming moet door velen gezamenlijk tot wel slagen gebracht worden; in die grote kring zijn onze mensen bekwame leden, maar geen snelle improvisators als spoed in cri- tieke omstandigheden vereist wordt. Zoals iedere landaard heeft ook de onze „de ge breken van zijn deugden". Drang naar snel handelen zal in de Europese wording niet temin moeten gelden. Opnieuw bleek in deze vergadering van de Nederlandse Raad, dat actie om de openbare mening te beïnvloeden belemmerd wordt door gebrek aan eigenlijk be scheiden geldmiddelen. .Ronduit gezegd: dit maakt een beschamende indruk in een kring, die door zijn samenstelling zozeer blijk geeft van de erkenning van ons levensbelang bij dit streven. Is het waar dat velen maar aannemen dat men wel slagen zal en er daarom maar geen hand voor uitsteken? Dat getuigt dan van een volkomen verkeerd inzicht. Het gevolg is dat de Nederlandse beweging financieel ook nog niets aan de internationale actie heeft kunnen bijdragen, sinds zij indertijd het Haagse Congres van Europa heeft gefinan cierd. Het is wel hoogst noodzakelijk dat in dit gebrek aan begrip voor de zeer krach tige actie, die ook onzerzijds gevoerd zal moeten worden om kans op succes te heb ben, verandering komt. R. P. Blumenthal veroordeeld tot negen jaar De voormalige „SS-Hauptsturmführer" Blumenthal, plaatsvervangend chef onder Lages van de Sicherheitspolizei te Amster dam, is door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek veroordeeld. Veer tien dagen geleden was tegen hem twintig jaar geëist. Verlaging Belgische benzine prijs verwacht Volgens het „Laatste Nieuws" zal de benzineprijs in België van fr 5.95 tot fr 4.95 worden verlaagd. Deze verlaging houdt verband met de gelijkmaking der accijnsrechten in de landen der Benelux. De verlaging van dit accijns -:ht op ben zine zou met ingang van 1 Januari 1950 worden toegepast. Anderzijds zal de auto belasting worden verhoogd. West-Duitse regering acht hun aanwezigheid een landsbelang BERLIJN (Reuter). De Westerse ge allieerden zullen hun bezettingstroepen niet uit Duitsland terugtrekken, zelfs niet wanneer Rusland zjjn bezetting van Oost- Duitsland zou eindigen, zo heeft een woord voerder van de West-Duitse regering mee gedeeld. Hij zeide dat dit besluit op de Parijse conferentie was genomen door de drie Westelijke mogendheden. De West-Duitse regering deelt hun me ning, dat de verdere aanwezigheid van be zettingstroepen, „hoezeer dergelijke troe pen nadelig zijn voor een land", in het be lang van Duitsland is en wel wegens de „bewapening" van de volkspolitie in de Sovjet-zóne en de „militaire betekenis" van de benoeming van maarschalk Konstantin Rokossofsky tot opperbevelhebber van het Poolse leger, aldus de woordvoerder. De Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hadden er zich echter mee accooi'd verklaard, dat bepaalde juridische conse quenties van de staat van oorlog, welke de vrijheid van handelen van de West- Duitse regering hinderen, „langzamerhand moeten worden verwijderd naar gelang er speciale wensen door de West-Duitse re gering worden geuit". Schuman over de conferentie De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Maandag avond op een persconferentie te Parijs verklaard, dat de Grote Drie noch het Duitse bezettingsstatuut noch het verbod voor de vervaardiging van zekere Duitse producten voornamelijk oorlogsmateri aal op de onlangs in Parijs gehouden conferentie hebben gewijzigd. Het vraag stuk der ontmanteling had aanleiding ge geven tot incidenten en moeilijkheden, al dus Schuman. De besluiten, die de Grote Drie op dit terrein hebben genomen, voor onderstellen wederkerigheid van Duitse zijde. Bijzonderheden hierover konden echter niet onthuld worden. Schuman somde vier aangelegenheden op. die door de drie ministers van Buiten landse Zaken in het geheel niet besproken waren. Dit zijn: De kwestie aangaande de bewapening van Duitsland; De kwestie van toelating van Duitsland tot het Atlantisch pact; het vraagstuk van de verhoging van de Duitse staalproductie; het vraagstuk van investe ring van Frans of ander kapitaal in de Duitse industrie. Raad van Europa Op de conferentie was ook de kwestie van Duitslands toelating tot internationale organen en zijn huidige status besproken. Hoewel men het er over eens was, dat Duitsland nog steeds in een toestand van bezetting verkeerde, was men toch van mening, dat de Raad van Europa ook Duitsland moet omvatten. Schuman zeide: „Als Duitsland wordt toegelaten tot de Raad van Europa zal dit zijn in de hoe- Hatta te Djokja gearriveerd Tevreden over de bereikte resultaten De aankomst van Mohammed Hatta in Djokja was als destijds de terugkeer van de republikeinse regering in Djokja. Langs de gehele route van het vliegveld Megoewo naar de stad stond een menigte Indone siërs opgesteld, 's Middags werd in het paleis van Soekarno een receptie gehou den. Tot het volk zei Hatta: „Ik ben er zeker van dat het Indonesische volk de ter Ronde Tafel-conferentie bereikte re sultaten zal kunnen accepteren, ofschoon zij niet bevredigend zijn in verband met het vraagstuk van Nieuw Guinea, dat nog een geschilpunt vormt tussen de twee souvercine landen". Tegenover Aneta verklaarde Hatta, dat de resultaten van de Ronde Tafel-confe rentie aan de eisen van de vrijheidsstrijd voldoen. Het belangrijkste is de vrijheid en de souvereiniteit, cloch dit zijn geen problemen meer voor Indonesië. De kwes tie is thans hoever onze capaciteit ten aan zien hiervan reikt, aldus Hatta. Hatta zei, dat hij hoopte, dat met het bereiken van deze overeenkomst alle geschilpunten tussen het Indonesische en Nederlandse volk ook zullen eindigen. „Spoedig zullen we tot de Verenigde Volken toetreden, hetgeen door Nederland zelf is voorge steld". Hatta zei, dat de ratificatie van de Ronde Tafel-overeenkomst óf door het werkcomité van het Indonesisch parle ment óf door het gehele parlement zal ge schieden; dit is een kwestie waarover het kabinet nog zal spreken. Hij verklaarde dat de voorlopige grondwet van Indonesië een compromis vormt tussen de republi keinse grondwet en het standpunt van de B.F.O. en daarom is zij wat uitgebreider en niet zo eenvoudig als de republikeinse. Op een vraag of er een delegatie zal wor den aangewezen voor de aanvaarding van de souvereiniteit, antwoordde Hatta, dat de regering van de Indonesische republiek dit moet uitmaken. danigheid van toegevoegd lid". Desgevraagd verklaarde Schuman, dat indien de Ame rikanen besluiten Duitsland op te nemen in het Atlantisch pact, zij eerst de 12 an dere ondertekenaars naar hun mening moeten vragen. „U weet zeer goed, dat geen van hen dit wil", aldus Schuman. Met betrekking tot Engelands houding tegenover regionale verdragen zeide Schu man, dat Engeland onder de huidige om standigheden, als gevolg van zijn grote moeilijkheden, niet wil toetreden tot regi onale overeenkomsten als een douane-unie Generaal De Gaulle is boos op Grote Drie Toenadering tot Duitsland mag niet bedorven worden PARIJS, 14 November (Reuter) Ge neraal De Gaulle heeft op een gisteren door hem gehouden persconferentie ver klaard, dat het dringend noodzakelijk is, dat er een algehele toenadering tussen Frankrijk en Duitsland plaats vindt, vooral op economisch gebied. Generaal De Gaulle drong er voorts op aan dat er onder de Europese volken een referendum zal worden gehouden, ter be antwoording van de volgende drie vragen: Bent u voor een Verenigd Europa, op de gebieden van economie, cultuur en landsverdediging? Wenst u mede te werken aan het tot stand komen van een federaal orgaan van Europese volken dat tot taak zal krijgen leiding tc geven aan deze eenheid? Wenst u dat er verkiezingen zullen wor den uitgeschreven voor een Europese wetgevende vergadering? Volgens Generaal De Gaulle is de be staande „Raad van Europa" interessant als studie-groep, doch waardeloos als een instrument, waarvan daadwerkelijk actie moet uitgaan. Verder oefende De Gaulle critiek uit op de Grote Drie, daar zij hebben gepoogd een regeling te vinden voor het Duitse vraagstuk, zonder de andere Europese landen te raadplegen. „Het schijnt", aldus zei de generaal „dat de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie pogen verbolgenheid van Duitsland jegens Frankrijk op te wekken. Hun houding komt erop neer dat zij tegen Duitsland, zeggen: „Alle zaken, Duitsland betreffende, kunnen thans afdoende wor den geregeld. Er zijn geen moeilijkheden meer te verwachten, tenzij Frankrijk die zou veroorzaken". De leider der RPF verklaarde verder nog dat Frankrijk een bewind nodig heeft, dat in staat is „ja" of „neen" te zeggen, een regering, die rechtstreeks met de Duit sers besprekingen voert, zonder dat het buitenland druk uitoefent. „Het gevaar bestaat, dat Duitsland op zekere dag in het verkeerde kamp terecht komt. Het Oosten heeft Duitsland in de eerste plaats eenheid te bieden. Verder mogelijkheden betreffende de Oost-Duitse grenzen. Het is niet zeker dat op het tijd stip dat de Russen een dergelijke politiek opportuun zouden achten, veel aandacht aan de wensen van Polen zal worden ge schonken", aldus generaal De Gaulle. Engels Lagerhuis beperkt bevoegdheid Hogerhuis Nationalisering staalindustrie komt naderbij Het Britse Lagerhuis heeft Maandag avond met 340 stemmen tegen 187 het wetsontwerp goedgekeurd. waarbij de bevoegdheid van het Hogerhuis om de wetgeving op te schorten wordt beperkt. Hierdoor is de nationalisering van de ijzer en staalindustrie, waartegen het Hoger huis zich verzet heeft, een stap nader ge- bi-acht. Dit is de derde maal in twee jaar dat het Lagerhuis het onderhavige wets ontwerp heeft goedgekeurd, nadat het twee maal door het Hogerhuis werd ver worpen. Het ontwerp gaat thans weer naar het Hogerhuis, waar het zeer waarschijn lijk opnieuw zal worden verworpen. Vol gens de parlementaire procedure zal het echter ditmaal automatisch vóór Kerstmis rechtskracht krijgen. Uitstel in Engels loongeschil De speciale economische commissie van 't Engelse vakverenigingscongres (T.U.C.) heeft een beroep gedaan op alle Engelse vakverenigingen, alle lopende onderhan delingen over hogere lonen uit te stellen. Dit beroep volgt op een bezoek van vak verenigingsleiders aan kabinetsministers in het Lagerhuis ter bespreking van de economische noodtoestand en richt zich tot meer dan de helft der leden van de vak verenigingsbeweging. Toch verdronken De Fransman Roger Petit die bij de eenden jacht door slecht weer werd verrast en drie dagen op een baken voor de haven van Cherbourg heeft gezeten, is zo goed als zeker verdronken. Hoewel men de zee naar hem heeft afgespeurd, heeft men hem niet kunnen vinden. Men neemt aan dat de man, die niet kon zwemmen, door ge brek aan eten en drinken zo is verzwakt, dat hij in zee is gevallen en door de stroom is meegesleurd. Studie-bijeenkomst over Europese douane-unie BRUSSEL (United Press). De Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel, Paul van Zeeland, gaf gisteren te verstaan dat de landen van het Marshallplan gehoor dienen te geven aan de oproep van de E.C.A. tot geleidelijke coördinatie van hun economie, aangezien anders de Amerikaanse hulp ongetwijfeld verlaagd zal worden of eventueel geheel zal vervallen. Van Zeeland voerde het woord op de openingszitting van de vijfde bijeenkomst der studiegroep voor de Europese douane unie. Hij herhaalde het standpunt, dat kort geleden te Parijs uiteengezet is door het hoofd der Marshall-administratie Paul G. Hoffman, dat het hoofddoel van het Mar shallplan is Europa dusdanig te versterken dat het weer in staat zal zijn zijn vooroor logse rol in het economische wereldbestel te vervullen. De studiegroep, waarin 21 landen ver tegenwoordigd zijn, zal hier gedurende een week bijeenkomen om de aanbevelingen van de technische commissie dezer organi- Het woord is aan Anatole France: Hij hield voor onschuldig al tuaf niemand kwaad doel. Ook teas er meer zachtheid in zijn aard dan de wetten, dc zeden en dc verschillende meningen der vol ken veroorloven. (Le Mannequin d'Osicr). satie voor een Europese douane-unie te bestuderen en eventueel te aanvaarden. De bijeenkomst staat onder leiding van de heer P. D. Spierenburgh. directeur- generaal van de afdeling buitenlandse be trekkingen van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken. Runciman overleden Burggraaf Runciman, onder wiens lei ding een niet-officiële Britse missie in 1938 in Tsjecho-Slowakije een onderzoek heeft ingesteld naar liet geschil tussen Duitsland en Tsjecho-Slowakije om het Sudeten-Duitse gebied, is gisteren in de leeftijd van 78 jaar overleden. Maarschalk Rokossofsky zetelt nu in het Politbureau De Poolse communistische partij heeft een zuivering onder een aantal prominente leden van de partij bekend gemaakt. Het lid van het politbureau Marian Spychalski is uitgesloten van alle leidende functies, doch niet geroyeerd als partijlid. Spy- chalsky is minister van weder-pbouw. Als zijn opvolger als lid van het politbureau der partij is benoemd maarschalk Rokos sofsky, die onlangs tot minister van defen sie is benoemd, zo meldt A.F.P. Een zelfde maatregel is getroffen tegen de oud-vice-premier Gomulka en tegen Kliszko, vice-minister van Justitie. Het prachtige weer, dat we nog tot zo ver in October hebben gehad, heeft de Tielse fruitveiling zulk een reusachtige aanvoer bezorgd, dat de ivagonruimte van de Spoorwegen niet voldoende bleek om voor een snel vervoer naar andere plaatsen te zorgen. Achter de Tielse veiling staan nu honderdduizenden kilo's fruit in weer en wind op verzending te wachten. OLIJFTAK MET DOORNEN Warren Austin: Staak uw haat-campagne" LAKE SUCCESS (Reuter). Wysjinski, de Sovjet-Russische minister vau buiten landse zakeu, heeft gisteren in de politieke commissie van de UNO een resolutie inge diend tot: veroordeling „van de voorberei dingen voor een nieuwe oorlog, die thans in een aantal landen en in het bijzonder Enge land en de Verenigde Staten, worden ge maakt"; onmiddellijke aanvaarding van „practische maatregelen" voor het onvoor waardelijke verbod van de atoombom en instelling van een passende strenge inter nationale controle: en sluiting van een pact „ter versterking van de v. cdV' tussen Ame rika, Engeland, China. Frankrijk en Rus land. Wysjinski verklaarde, dat de Engels- Amerikaanse meerderheid in de UNO lot dusver alle pogingen van de Sovjet-Unie om de vrede te versterken had verijdeld. „Nog heerst er een oorlogspsychose in de Verenigde Staten en andere landen, van wie wij al reeds critiek horen op de Sovjet-Rus sische vredelievende voorstellen", zo zeide Wysjinski. die voorts „de Tito-kliek" een veeg uit de pan gaf, toen hij haar in één adem noemde met de Kwomintang, Enge land en Amerika als verspreiders van de anti-Russische propaganda. Krachtig keerde Wysjinski zich tegen het Atlantisch pact, dat volgens hem openlijk gericht is tegen de Sovjet-Unie." Het At lantisch pact omvat staten, die niet in het Noord-Atlantische gebied liggen, doch aan de Sovjet-Unie grenzen. Dit alleen al toont de aggressieve bedoelingen van het Atlan tisch verbond". Bevin. zo 2eidc Wysjinski. tracht de Sovjet-Unie de schuld te geven van de Ber- lijnse crisis, doch Engeland en Amerika hebben een kunstmalige spoorwcgsfn'rirtg te Berlijn veroorzaakt. Door de vorming van een West-Duitse marionetten-regering hadden de „schenders van de verdragen van Potsdam en Jalta" het toppunt bereikt van hun weigering om verdragen na te komen. Dit alles had Bevin nodig om de politieke atmosfeer reeds bij voorbaat te vergiftigen en de openbare mening af te leiden van de VlkCPUUTSEHJKUMUM CKFfBlMtVTCLE COUR* O EXPERIMCNTEIE OKTPlOf- FIN6EN CTTTPtOrnNOCH lEDEM COMKV COMTfiOtr OP tTCCMP.TRCmE Bijgaand kaartje geeft een overzicht van de voornaamste aspecten van het aioom-vraag- stuk, dat de laatste dagen de gemoederen weer danig in be roering bracht, sinds Wysjinski Zaterdag in de UNO verklaar de, dat de Sovjet-Unie plotse ling strenge internationale contröle op de productie der atoom-energie wenst. De Brit ten en Amerikanen houden echter vast aan hun conditie, dat de atóomproductie ook onder internationaal beheer gebracht moet worden en heb ben Wysjinski's voorstel reeds als een „propagandastunt' en ,,'n namaak-olijftak, begroeid met doornenf' gekenschetst. huidige voorstellen der Sovjet-Unie, zo zeide Wysjinski. Ten slotte zeide de Sovjet-minister, dat West-Duitsland als een springplank voor aggressie tegen de Sovjet-Unie zal worden gebruikt en dat het plan-Marshall onver enigbaar was gebleken met de staatssouve- reiniteit. Wysjinski gaf niet aan, hoe de tekst van het vredesverdrag tussen de Grote Vijf zou moeten luiden. Austin repliceert De Britse en Amerikaanse afgevaardig den in de politieke commissie repliceerden op het voorstel van Wysjinski tot het aan gaan van een vredespact tussen de Grote Vijf door te verklaren, dat het Handvest de noodzakelijke grondslagen voor een duurzame vrede inhoudt. Een door Warren Austin (V.S.) ingediende Brits- Amerikaanse resolutie verklaart, dat ver loochening van de grondbeginselen van het Handvest in de eerste plaats de oorzaak is van het voortduren van de internationale spanning. De resolutie dringt er bij de leden der UNO op aan zich te onthouden van ge weld of bedreiging met geweld om hun in ternationale overeenkomsten te doen na leven. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad dienen zich te bepei-ken in het gebruik van het vetorecht. Austin verklaarde het te betreuren, dat de kundigheid en voortvarendheid die door de Sovjet-Unie aan de dag gelegd zijn om „propaganda-voorstellen" ter tafel te brengen niet benut waren voor het verster ken van de harmonie. De Sovjet-Russische resolutie blijkt een namaak-olijftak met doornen te zijn. Volgens Austin is het ver trouwen in Sovjet-Russische beloften on dermijn door de ervaring van de afgelo pen jaren. Als bewijzen hiervoor voerde hij aan „de plundering van Mandsjoerije, de gedwongen deling van Korea, de guerilla in Griekenland, de bedreiging van Turkije, het vernietigen van de vrijheid in Tsjecho- Slowakije, de medogenloze vernietiging van alle democratische oppositie in Bulgarije, Hongarije en Roemenië en thans de onder werping van Polen, waar een maarschalk van het Russische leger was geïnstalleerd als minister van defensie. Indien de Sovjet- Unie, aldus Austin, maatregelen wil nemen om de vrede te versterken, heeft zij daar voor de middelen direct ter beschikking. „Staak uw haat-campagne tegen de wereld buiten de Kominform. Laat de doctrine, dat de niet tot de Kominform behorende wereld uw vijand is varen, en laat uw vol ken met de onze samenkomen om te praten over onze gemeenschappelijke problemen. Haal uw IJzeren Gordijn op en u zult de vrede versterken", zo verklaarde Austin ten slotte- Na een debat van drie dagen, dat gis teren geëindigd is, heeft het hoofdbestuur der partij Spychalski beschuldigd van „vals opportunisme en het niet aan de kaaksteüen van de infiltratie van een vreemde ideologie". Gomulka en Kliszko worden beschuldigd van nationalistische afwijkingen en van critiek op de pro-Russische politiek van de partij. In een kort na middernacht door het kabinet uitgegeven communiqué wordt ge zegd, dat Spychalski is „afgetreden" als minister van wederopbouw en dat zijn vice-minister Roman Piotrowskï met de leiding van het ministerie van Wederop bouw is belast. Spychalski was tevoren vice-minister van defensie, in welke functie hij belast was met de ideologische opvoeding van het leger. In een door het partijhoofdbestuur uit gegeven communiqué wordt gezegd dat Spychalski „niet te vergeven politieke bindheid aan de dag legde, die leidde tot een verkeerd opportunisme. Dit maakte het mogelijk, dat vijandige agenten, die voor vreemde inlichtingendiensten werk ten, op verantwoordelijke posten door drongen". De vergadering koos in het partijhoofd bestuur maarschalk Konstantin Rokos sofsky, die vorige week minister van de fensie geworden is. Acheson terug naar de V.S. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren per vliegtuig uit Berlijn naar de Verenigde Staten vertrokken na een vierdaags bezoek aan Duitsland. Hij heeft gisteravond ge sproken met zijn oude vriend generaal Vas- sily Tsjoeikof, hoofd van de Russische con trolecommissie in Duitsland, op een cock tail-party in de Amerikaanse sector. Het bijzonder hartelijke onderhoud duurde een kwartier. De beide mannen schertsten sa men en aan het einde van de receptie dron ken zij op hun volgende ontmoeting. Generaal Tsjoeikof was vergezeld van zijn politieke adviseur, Semenof. de Russi sche commandant van Berlijn Kotikof, en andere hoge functionarissen. De Russen ble ven een uur, tweemaal zo lang als zij ge woon zijn. Op een rit van een uur door Berlijn bracht Acheson zonder escorte een kort be zoek aan de Russische sector. Twee jeeps van de Amerikaanse militaire politie, die hem met loeiende sirenes tot de zönegrens hadden geëscorteerd, bleven wachten. De minister bezocht de ruïnes van Hitlers kan selarij en het voormalige ministerie van Propaganda van Goebbels. Treinramp in Transvaal Tenminste 100 inheemsen en één blanke zijn om het leven gekomen, doordat een trein van een zestien meter hoge brug in een rivier niet ver van het stadje Waler- valsboven in Oost-Transvaal is gestort. Het ongeluk geschiedde kort na midder nacht. De trein was op weg van Witwa- tersrand naar Lourengo Marquez in Por tugees Oost-Afrika met 500 inheemsen, die juist hun contract met de Witwatersrand- mijnen hadden geëindigd en naar huis te rugkeerden. Besprekingen over Fritalux Deze week zullen door financiële des kundigen van Frankrijk, België. Luxem burg, Nederland en Italië te Parijs be sprekingen worden gevoerd over de moge lijkheid van de vorming van „Fritalux", een economisch gebied van samenwerking, dat genoemde landen omvat, zo meldt de Parijse correspondent van het „Journal of Commerce". droog weer. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking. Vannacht en morgenochtend weinig wind. Plaatselijk mist en hier en daar lichte vorst. Morgen overdag zwakke wind uit Oostelijke richtingen en on geveer dezelfde temperaturen als van daag. 16 November: Zon op 8.01 uur, onder 16.48 uur Maan op 2.26 uur, onder 15.09 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 November: Hoog water: 10.56 en 23.38 uur. Laag water: 6.11 en 18.43 uur. Woensdag 16 November: Hoog water: 12.15 en 00.00 uur. Laag water: 7.38 en 19.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1