Huiduitslag Raad der Europese Beweging bijeen Prince Ronde Tafel-conferentie kwam in de UN O-vergadering DÉBRAIINE Radio geeft Woensdag Ruim 61 procent der Nederlandse mannen en 19.5 procent der vrouwen werkten Remwe Uit RHEUMIN/^* c J Wereldnieuws Dinsdag 15 November 1949 Afkeuring van de houding van het comité van ministers De heer P. J. H. S. Serrarens tot voorzitter gekozen Maandag heeft de Nederlandse Raad der Europese Beweging voor de vierde maal een ledenvergadering gehouden, ditmaal in de ridderzaal van het Muiderslot te Muiden. De voorzitter, de heer P. A. Kerstens noem de het een ernstige teleurstelling, dat het comité van ministers niet bereid is de in Straatsburg opgestelde resoluties van de Assemblée recht te doen wedervaren. De ministers hadden het werk van de juridi sche, politieke en culturele secties over bodig geacht en te kennen gegeven, dat deze haar werkzaamheden niet verder be hoefden voort te zetten. Ten aanzien van het werk van de Nederlandse Raad zelf gaf de voorzitter te kermen, dat dit weinig spectaculair was. De hoofdoorzaak hiervan is te zoeken in de financiële moeilijkheden, waarmede de Raad hier te kampen heeft. Toch is er veel werk verricht door het uit voerend comité onder leiding van prof. dr. H, Brugmans. De heer Kerstens, die wegens zijn be noeming als voorzitter van de Europese Liga zijn functie als voorzitter wenste neer te leggen, stelde de Raad voor het voor zitterschap op te dragen aan de heer P. J. H. S. Serrarens, die bij acclamatie benoemd werd. De heer Serrarens zeide, dat de Raad van Europa nooit tot stand zou zijn geko men zonder de Europese Beweging. Deze heeft tot taak de publieke opinie te leiden. Na de behandeling van enige huishou delijke punten hielden enkele leden van de Raad, die als gedelegeerde de Assemblée te Straatsburg hadden bijgewoond, korte inleidingen. De voorzitter, de heer Serra rens, zeide: „Toen de Assemblée te Straats burg bijeen kwam deden zich bepaalde be zwaren gelden. Er waren onder de gedele geerden enthousiaste mensen, die te veel in eens wilden bereiken en uit het oog ver loren, dat wij wel hard moeten werken aan de Europese eenheid, doch zonder overhaas ting." De voorzitter gewaagde ook van de politieke concurrentiestrijd, die zich Straatsburg deed gelden, gelukkig naar hij zeide niet bij de Nederlandse delega tie. De Assemblée heeft zich door de poli tieke verwikkelingen niet laten beïnvloe den. Wanneer er gesproken wordt van een conflict met het comité der ministers is dit zeker niet van de Assemblée uitgegaan. De Assemblée heeft zich niet verzet tegen het comité van ministers. Het was daarom van bijzondere betekenis, dat minister Spaak de leiding van de Assemblée op zich geno men heeft. Drs. H. A. Korthals, sprekende over zijn ervaringen op de Assemblée, gaf te kennen, dat de grote internationale activi teit, die zich na de oorlog doet gelden, een gevaar inhoudt. De ministers handelen naar zijn mening te zeer buiten het parlement om en dat is in strijd met de democratische opvattingen. Het volk krijgt de indruk, dat het buiten de grote internationale vraag stukken wordt gehouden- Het is daarom toe te juichen dat de Raad van Europa is inge steld, waardoor het volk indirect meer ge mengd zal worden in international vraag stukken. Er zijn op de Assemblée voorstel-, len gedaan, die te verwezenlijken zijn en daarom betreurde de heer Korthals de hou ding van het comité der ministers des te meer. Hij gaf te kennen, dat dit reacties zal opwekken, die de Europese Beweging ten goede zullen komen. De heer J. J. R. Schmal Johzn., lid van het uitvoerend comité, achtte het nuttig parlementariërs naar Straatsburg te dele geren, omdat deze beter in staat zijn in in terparlementair verband nuttig werk te doen en voor een vlotte afwikkeling der agendapunten te zorgen. Hij meende, dat de Assemblée de werkelijkheid in zoverre uit het oog verloor, dat zij zich schuldig maakte aan het nastreven van objecten, die nog niet kunnen worden gerealiseerd. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot sloot zich bij de woorden van de heer Korthals aan en zeide dat indien Straatsburg in de toekomst zal slagen, de Raad meer concreet werk moet krijgen. Er is wel een parlement, doch er is geen staat, die de besluiten van het parlement kan uitvoeren. Het parlement moet die zaken te behandelen krijgen be treffende de rechtsgroei en de rechtsont wikkeling, voor zover zij de nationale gren zen overschrijden en als internationaal ge zien moeten worden. Het zou eigenlijk zo moeten zijn, dat het tractatenreeht in Europa eerst naar het parlement te Straats burg verwezen wordt vóór het in de natio. nale parlementen komt. Da orttwerp-con- ventie over de rechten van de mens, die te Straatsburg aan de orde was, is volgens dr. Bruins Slot van weinig waarde, omdat er geen sterke arm is, die zich achter deze rechten stelt. De Assemblée doet beter met kleiner en toch belangrijker concrete dingen haar taak te beginnen. Naar aanleiding van dit betoog ontstond enige discussie, waarbij enkele leden van de Raad een andere zienswijze naar voren brachten en het standpunt verdedigden, dat de ontwerp-conventie over de rechten van de mens wel degelijk zin heeft, al kan zij dan ook niet door de sterke arm worden gesteund. Jhr. mr. M. van der Goes van Na- te r s propageerde in zijn beschouwing het nut van enige federalistische partijpolitiek in de Raad. Hij gaf te kennen, dat de poli tieke hoofdstromingen in Europa zich Euro pees moeten organiseren en dat gezocht moet worden naar een vereniging van func- tionnele en federatief-politieke elementen in de Assemblée. De heer Serrarens gaf vervolgens com mentaar op de houding van het comité der ministers. Hij achtte het standpunt der mi nisters ten aanzien van de economische resoluties, die afgewezen werden, volkomen onaanvaardbaar en betoogde, dat alle reso luties, die tijdens de Assemblée zijn aan genomen de volledige instemming van alle gedelegeerden hebben en dat het niet aan gaat, dat de ministers deze resoluties naast zich neerleggen. De politieke, culturele en juridische comités zullen ondanks de hou ding van de ministers met hun werk door gaan. Dronken Finnen veroverden Rotterdams politie-posthuis Zaterdagnacht roeiden vijf Finse zee lui, die niet zeer vast meer op de benen stonden, met een bootje naar de Rotter damse Rijnhaven, waar hun schip lag. Maar de wind blies fel, het water was onrustig, de mannen wankel; het bootje sloeg om. Zwemmend en proestend wisten de Finnen de kant te bereiken, waar ze onderdak probeerden te vinden. Aan drie hunner lukte dat, maar de andere twee liepen nat en rillend nog te zoeken, toen zij voorbij een nog niet in gebruik geno men politieposthuis kwamen. Daar sloe gen zij een ruit in, hesen zich naar binnen aan een buis van de t.l. verlichting, die naar beneden stortte en een der mannen bloedend verwondde Ze probeerden het opnieuw, nu met beter resultaat, instal leerden zich bij de gaskachel en hingen hun goed te drogen. In die toestand wer den zij aangetroffen door twee surveille rende poütie-agenten. Vloer en meubelen waren met bloed besmeurd door de opge lopen verwondingen en 't was een ravage van belang. Zo werd de post officieus door Finnen in gebruik genomen, maar voordat de politie hem officieel in bezit kon nemen dit moest Maandag geschieden heeft de materieeldienst' een vrije Zondag kun nen opofferen om de ravage te herstellen en het interieur weer toonbaar te maken. De Finnen zijn in bewaring gesteld. ►tofzuiger voor alle reparaties Haarlem- cr.houtstr.9-» haarldagbjad (Adv.) Nederlandse afvaardiging maakte een goede beurt door dr. E. van Raalte) vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle en afdoende werking van hef -= beroemde huidgeneesmiddel HILVERSUM I, SOLD M. 7.00, Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.35 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 nehte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano en orgel. 12.55 Kalen der. 18.00 Nieuws. 13.15. Orkest. 13.40 Kwar tet. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdconcert. 15 00 Kinderkoor. 15.20 Sopraan en Piano. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Dans muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Trio. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parlemen tair overzicht. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20 15 Socialistisch nieuws. 20.20 MetropoJe-orkest. 21.00 „Bij ons thuis". 21.45 „La Cenerentola", opera. 22.45 Wetenschapelijke causerie. 23.00 Nietiw3. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voör de dag. 8.30 Nieuws. 8.35 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.20 „Op de tweesprong een naelodie". 12.00 Ma rinierskapel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Popu laire muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Mandolinemuziek. 13.50 Platen. 14.30 Orgel. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Voor de kinderen. 17.30 Schoolzang. 7.45 Regeringsuitzending. 18.00 Zang. 18.30 Voor de kinderen. 18.45 Pla ten. 39 00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 SpOrtcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Familiecompetitie. 20.15 Orkest en solist 21.10 Jubileum N.C.R.V. 22.30 Koorzang. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. LAKE SUCCESS. „Mogen mijn land genoten niet met een zuur gezicht, maar loyaal het hunne doen ter verwezenlijking van hetgeen thans in de overeenkomst de vertegenwoordigers van de Republiek tot stand is gekomen." Aldus ongeveer de strekking van de woorden door dr. Van Roven in dit voorjaar gebezigd, 1.oen het tussen hem en Roem gesloten accoord be reikt was, dat ten doel had om via een in Den Haag te houden Ronde Tafel-confe rentie tot een over en weer zo bevredigend mogelijke oplossing van het Nederlands- Indonesische vraagstuk te komen, waarbij dan het doel zou zijn om een Indonesische Federatie tot stand te doen komen, waar aan Nederland onvoorwaardelijk en ten volle de souvereiniteit over Indonesië zou overdragen. Men kan nu zeggen, dat de Nederlandse afvaardiging ter Algemene Vergadering van de UNO overeenkomstig dit van even wijs als breed inzicht van dr. Van Royen getuigend advies gehandeld heeft. En wel, toen zij Woensdagmiddag 2. November bij monde' van haaf leider mr. Van Ileuven Goedhart in een uitstekend, tevens zeer tactvol, speechje aan de Verenigde Volken kennis gaf van het inderdaad grote feit der uiteindelijk ter Ronde Tafel-conferentie bereikte resultaten. Het was, dit valt niet te loochenen die Woensdag een dag van betekenis. Niet slechts voor de Verenigde Naties, maar evenzeer of eigenlijk nog meer voor Nederland zowel als Indonesië. De Algemene Vergadering der UNO bleek zelf hiervan ten volle doordrongen te zijn. Haar bijeenkomst, die slechts een goede lien minuten duurde, had in feite slechts een formeel karakter. Zij moest haar goed keuring hechten aan het overhevelen ^an het op de agenda der politieke commissie geplaatste punt „Indonesië" (tevens van het punt „Palestina") naar de door de Al gemene Vergadering bij het begin van haar tegenwoordige zittingsperiode inge stelde speciale politieke commissip. Over bodig was deze maatregel geenszins. Door verschillende omstandigheden heeft eerst genoemde commissie zulk een grote achter stand in haar werkzaamheden, dat zij in tijdnood is gaan verkeren, terwijl de poli tieke commissie ad hoe veel vlugger is op geschoten Nu vGor deze louter formele aangelegenheid even een samenkomst van de plenaire Vergadering vereist was, greep de Nederlandse afvaardiging terecht die omstandigheid aan om de bovenbedoelde verklaring af te leggen. Derhalve maakte Nederland in de internationale samen leving een geslaagde beurt. Het heeft ove rigens nogal wat voeteh in aarde gehad vóór de delegatie de instemming van Den Haag kreeg om met een dergelijke ver klaring voor de dag te komen. In de eerste pleats zat men met de technische moei lijkheid, dat men tengevolge van een of andere, wel meer vöorkomende storing, Den Haag pas na uren aan de telefoon kon krijgen. Toen het eindelijk zover was, schijnt het nog wel enige overredingskracht te hebben gekost eer minister Stikker be reid was om zijnerzijds toestemming te verlenen met een verklaring op dit ogen blik voor de dag te komen. Men kan er zich alleen över verheugen, dat de bewindsman tenslotte zijn zegen gaf aan dit voorstel, dat de gehele Nederlandse delegatie, welke uit de aard der zaak de situatie in Lake Suc cess verreweg het beste kan beoordelen, noodzakelijk achtte. Mogelijk heeft men er op het Plein ook nog een beetje mee in gezeten, dat van een onmiddellijk goede voorlichting omtrent de inhoud der in Den Haag ondertekende jukken op het tijd stip in kwestie helaas nog geen sprake was. Onze Nederlandse delegatie was zelf door Den Haag niet voldoende ingelicht omtrent de preeïese inhoud der overeenkomsten. Enfin, hoofdzaak was, dat zij de hoofdfei ten van het accoord, ter Ronde Tafel-con ferentie tot stand gekomen, en tevens de betekenis daarvan met het oog op de toe komst, op het psychologisch meest geschikte moment aan de Algemene Vergadering kon mededelen. Reeds het warm applaus, vol gende op de aankondiging door President Romulo, dat het hoofd van de Nederlandse delegatie een verklaring had af te leggen over het succes van de Ronde Tafel-confe rentie, bewees hoezeer men in dit milieu voldaan was over deze gang van zaken. En toen mr. Van Heuven Goedhart begonnen was met te vertellen, dat partijen het thans eens waren geworden omtrent „onvoor waardelijke en volledige overdracht" van de souvereiniteit aan de Indonesische fede ratie, gingen opnieuw de handen op elkaar. Ditzelfde gebeurde nogmaals aan hgt slot van zijn uitermate gelukkig gestelde ver klaring. Daarin maakte hij onder meer ken baar, dat Nederland zijnerzijds de toetre ding tot de Verenigde Volken van de nieu we staat zal bevorderen. Tevens nam hij de gelegenheid te baat om duidelijk te maken, hoe er over en weer op partijen als ook op de verdere wereld verplichtingen komen te rusten om mede te werken aan een in alle opzichten heilzame verwezenlijking van hetgeen nu in Den Haag op papier voor el kaar is gekomen. In een later op de daj door de Nederlandse afvaardiging georga niseerde eenvoudige ontvangst van de hier werkzame Nederlandse journalisten kwam in de ongedwongen gesprekken telkens tot uiting, hoezeer allen doordrongen waren van het feit, dat men hier te doen had met een grote dag. Een dag, waarop van Neder landse kant nu eindelijk eens geen krente righeid en geen zuurheid aan de dag was gelegd, maar gezonde werkelijkheidszin, die beter dan wat ook door de royale wijze, waarop Nederland's woordvoerder had ge sproken, de kans verschaft tot wegneming van het nog steeds bestaande wantrouwen in de oprechtheid van Nederlands bedoelin gen, Als het niet zoveel deviezen- zou kos ten, zou het werkelijk uitermate geschikt zijn indien tal van mensen in ons land, die in de politieke wereld een vooraanstaande plaats innemen, eens een frisse neus kwa men halen in de nieuwe wereld. Dan zou den zij onder meer een aangelegenheid als het Indonesische probleem eerder uit een wat ruimer gezichtshoek gaan bekijken en op minder eigengereide manier dan tot nu toe het geval is geweest. Zowel het vorige jaar als ook nu weer heb ik zelf het voor recht genoten in allerlei kringen in Ame rika te kunnen peilen, hoe men daar een kwestie als de onderhavige bekijkt en dien tengevolge behandelt. Opnieuw ben ik be vestigd in mijn rotsvaste overtuiging, dat het volkomen verkeerd is om van het oude werelddeel uit, met een zekere „pedantheid" en zelfoverschatting, uit den hoge neer te zien op wat er onder meer in dit opzicht onder de Amerikanen leeft. En zeker be staan er volgens mij redenen te over om, in het algemeen genomen, de zienswijze en gedragingen van de Amerikaanse regering niet met dat wantrouwen te bejegenen, dat sommige meer „provinciaal" denkende lieden bij ons nog steeds niet kunnen nala ten te doen. Alles te samen genomen, was hetgeen er op Woensdag 2 dezer in de kringen van de Verenigde Naties viel waar te nemen en te beluisteren met betrekking tot datgene wat thans ter Ronde Tafel-conferentie was be reikt en, niet te vergeten, naar aanleiding van de van Nederlandse kant in de Alge mene Vergadering afgelegde verklaring, voor mij slechts een bevestiging dat er, in het licht van alle omstandigheden, door Nederland een goede beurt is gemaakt. In dit verband is hier nog een eresaluut op zijn plaats aan het adres van dr. Van Royen. Deze heeft zowel Indonesië als Nederland door heel zijn vertrouwenwekkend en kun dig optreden de grootst denkbare diensten bewezen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de gegevens verwerkt die de Beroeps telling (die tegelijk met de Volkstelling op 31 Mei 1947 gehouden is) heeft opgeleverd. De totale beroepsbevolking telde 3.867.000 personen, 2.923.000 mannen en 944.000 vrouwen. Dit is 40,2 van de gehele Ne derlandse bevolking of wel 61,% van alle mannen en 19,5 van alle vrouwen. Op 31 December 1930 (de vorige Volks telling) bedroegen deze percentages respec tievelijk 40,1. 61,3 en 19,1. Dit betekent dus, dat rekening gehouden met de toeneming der bevolking tussen beide tijdstippen, de omvang der beroepsbevolking nagenoeg constant is gebleven. De werkenden waren als volgt verdeeld: mannen 1.156.562 565.038 11.487 334.885 261.751 vrouwen 184.602 168.583 375 156.188 55.721 16.450 Nijverheid Landbouw Visserij en Jacht Handel Verkeer Crediet-, Bank- en Verzekeringswezen Maatsch. diensten, Onderwijs en Ere dienst 300.179 164.789 Huiselijke diensten 5.261 178.063 Voor de afzonderlijke bedrijfsklassen vallen wel enkele verschuivingen op. Het meest opvallend is, wat de Nijverheid be treft, de achteruitgang van het aantal per sonen werkzaam in de bewerking van dia mant en andere edelstenen (van 6900 tot 1900) en in de voedïngs- en genotmiddelen- industxüe (van 213.000 tot 187.000) en van de vrouwen in de textielnijverheid (van 30.000 tot 23.000) Daartegenover staat, vooral relatief, een belangrijke toeneming voor de chemische nijverheid (van 26.000 tot 44.000) en voor de metaalnijverheid (van 237.900 tot 370.000). In totaal werden in Mei 1947 in de nijver heid 1.428.000 personen geteld of wel 196.000 meer dan in 1930. Toch omvatte de nijverheid in Mei 1947 maar 36,9 van de totale Nederlandse beroepsbevolking, tegen 38,8 in 1930, Tot een werkelijke vooruitgang der in dustrialisatie, althans gemeten aan het aan tal in de nijverheid werkzame personen, is het dus in de loop van de zeventien jaren tussen beide tellingen niet gekomen. Daar bij mag uiteraard niet uit het oog worden verloren, dat op het tijdstip der telling, midden 1947, tal van bedrijfstakken de te rugslag van de oorlog nog niet hadden overwonnen en in verband met schaarste aan grondstoffen en dergelijke nog niet op volle capaciteit konden werken. In de Landbouw was 19,5 der beroeps bevolking werkzaam tegen 20,1 in 1930. Dit percentage bleef dus vrijwel gelijk. Aangezien echter het aantal in de landbouw werkzame wouwen moeilijk exact is vast te stellen en de daarvoor gegeven richt lijnen bij opeenvolgende tellingen niet steeds gelijk zijn geweest, is het voor deze bearijfsklasse juister de vergelijking te be perken tot het aantal mannen. Alsdan blijkt een teruggang van 22 tot 20 Het aantal bij Visserij en Jacht betrok ken personen verminderde niet alleen rela tief, dooh ook aanmerkelijk in absolute zin (van 16.000 tot 12.500). In de plaats, die de Handel inneemt kwam weinig verandering (13,1 tegen 12,6%) en hetzelfde geldt voor Verkeer (8,8% tegen 9,3%). Ook voor deze be drijfstakken kan worden aangenomen, dat zij op de teldatum in 1947 nog niet tot volle ontplooiing waren gekomen en hetzelfde geldt voor het Crediet- en Bankwezen. Daartegenover vertoonde het Verzeke ringswezen tussen 1930 en 1947 een opmer kelijke groei (van 20.000 tot 38.000 perso nen). De grootste toeneming in dit tijdvak, zo wel absoluut als relatief, geven de Maat schappelijke diensten (van 5,4 tot 10,5 der totale beroepsbevolking), waarin zijn samengevat de personen betrokken bij overheids- en semi-overheidsdiensten, me dische en sociale zorg en voorzorg, weten schappelijke en culturele instellingen, re creatie, alsmede verschillende particuliere administratieve lichamen, voor zover niet elders gerangschikt. Ook voor deze groep dient de omvang te worden bezien in het licht van de omstan digheden op het tijdstip van telling, toen Rijksbureau's, distributiediensten en andere in verband met de oorlogs- en na-oorlogse omstandigheden in 't leven geroepen over heidsinstellingen nog zeer sterk waren be zet. Wat Onderwijs en Eredienst betreft, kan worden opgemerkt, dat zij zich in vrijwel gelijke tred ontwikkelden als de toeneming der totale bevolking. Vermeldenswaard is voorts de grote achteruitgang van de klasse Huiselijke diensten (van 7,7 tot 4,9 Het aantal vrouwen in deze klasse liep terug van 234.000 tot 183.000 en verminderde dus met 51.000 of 22 Deze teruggang wijst, in aanmerking genomen, dat in de totale om vang van de vrouwenarbeid geen verande ring is gekomen (in 1930 19,1 en in 1947 Uitkomsten der Beroepstelling 19,5 van de totale vrouwenbevolking) op een veranderd karakter van de beroeps arbeid der vrouw. Daarop wijst ook het feit, dat, terwijl het totaal aantal werkende vrouwen met 23 is toegenomen, haar aantal in de nijverheid slechts mét 10 vermeerderde. Daartegenover staat een toeneming van 56 voor vrouwen in het winkelbedrijf en een toeneming van 99.000 tot 198.000 of wel van 100 voor vrouwen in verkeer, crediet-, bank- en verzekerings wezen en maatschappelijke diensten in het algemeen genomen bedrijfsklassen, waar de vrouwenarbeid overwegend van admini stratieve of soortgelijke aard is. Er zijn 152.000 echtgenoten geteld, die dagelijks in het bedrijf van het gezinshoofd medewerken. Dit laatste was eveneens het geval met 252.000 medewerkende kinderen (166.000 zoons en 86.000 dochters). Het totaal der in loondienst zijnde niet- eigen krachten bedroeg 2.472.000, van wie 64.000 bedrijfsleiders, 1.708.000 arbeiders en 700.000 employés. gaven Mozart, het Wonderkind, door Opal Whee- Ier en Sybil Deucner. geïll. door Mary Greenwalt; oorspr. titel: Mozart the Wonder Boy: voor de Nederlandse Jeugd bewerkt door Willy Leviticus; Musicologisch herzien door Marius Flothuis; Deel I in de serie Jeugd en Muziek; Uitg. De Librije, Haarlem Joseph Haydn, De Vrolijke Dorpsjongen door Opal Wheeler en Sybil Deucher, geïi]' door Mary Greenwalt; oorspr. titel: Josenli Haydn, The Merry Little Peasant; voor de Ned. jeugd bewerkt door Willy Leviticus met medewerking van Piet Tiggers; Deel lf in de serie Jeugd en Muziek, Uitgeverij De Librije, Haarlem. In het Wonderland der Muziek, door Kurt Pahlen, Naar de Zwitserse uitgave voor de Nederlandse jeugd bewerkt door M. An- driessenBies. met een voorwoord van Willem Andriessen; N.V. Uitg. Mij Kosmos Amsterdam/Antwerpen. Hedendaagse Engelse Componisten, door Marius Flothuis; Symphonia-Reeks; Uitg H J. W. Becht, Amsterdam. Giuseppe Verdi, door Herman Ruiters- Symphonia-Reeks; Uitgave H. J. W. Becht Amsterdam. Renoir, door Marcel Zahar, in de reeks: Ars Mundi, o. r. v. Jacques Lassaigne, technische leiding: Max Petitjean; Uitg. Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. In één half uur, door R. LotgeringHille- brand; Uitg. Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam; 2de uitgebreide druk. Zoals gemeld is het Spaanse vrachtschip „Monte Gurngu" Zondagavond na een kete1 explosie voor de Zuid Engelse kust in brand geraakt en gezonken. Zes leden van de bemanning kwamen om het leven. De reddingsboot van het Engelse plaatsje Ilfracombe voer onmiddellijk uit om hulp te bieden en slaagde er inderdaad in, de 31 overige schipbreukelingen aan wal te brengen, waarvan de foto een beeld geeft. Ontheffingen van de prijsstop In de vijfde ontheffingsbeschikking van de prijsstop worden prijzen voor een zes tiental groepen van artikelen vrijgelaten. Deze groepen omvatten: aluminium huis houdelijke artikelen; appendages; sanitair en gietwerk uit nonferro metalen: motor onderdelen; machines, hef- en kracht werktuigen; poetsmiddelen; chemische ax-- tikelen met uitzondering van tandpasta, schoencx-ême en boenwas; cosmetische artikelen; optische artikelen waaronder niet vallen brilleglazen; enige houten arti kelen en houtbëreiding; houtmeel, kurk en kurkproclucten; groot kuipwerk, par ketvloeren, houten riemschijven; sportarti kelen; lederwaren; muziekinstrumenten; rokersartikelen; scheermesjes; dames- en herenhoeden; petten en baretten; enve loppen, postpapier, loon- en monsterzak ken, labels; en remolie. Prins Bernhard heeft griep 's-GRAVENHAGE, 14 November. Prins Bernhard zal zich, ten gevolge van een lichte aanval van gx-iep, enige dagen moe ten ontzien. Derhalve zal de Prins ook niet kunxxen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe Prins-regent Karei van België hem had uitgenodigd. Postzegels die ongeldig worden Met ingang van 1- Januari worden de herdenkingspostzegels regeringsj ubileum H. M. Koningin Wilhelmina, de Zomerpost- zegels van de uitgifte 1948 en de Welda digheidspostzegels (Kinderzegels) van de uitgifte 1948 ongeldig voor frankering. |20 TABL. 35 CTS. PANDA EN DE MEESTER-GIDS 31. De duistere Oosterling sprak tot Panda: „Begeef u met ipAj naar mijn ne derig onderkomen, dan zullen wij de zaak nader bespreken, vriendje.ik Bedoel, Effendl!" en met die woorden ging hij Panda voor door een paar kronkel straatjes en toen ergens een vrij benauwd vertrek in. Let nu wel, baasje.eh Effendi," sprak hij allervriendelijkst. „De Kroon van Osirisneen de Kroon van lsis hebt gij gezegd! Ja, ja! Daar zou ik u aan kunnen helpen, maar dat is iets héél bijzonders! Dat kun ik niet aan de eerste de beste afstaanneen, neen! Het is dat uw zonnig uiterlijk mij bevalt, anders zou ik er niet eens over wensen te spreken! Reeds de Ouden roepen ons toe: Mundus vult.neen, eh.Mar- schallah roepen zij! Om kort te gaan, wan neer gij wenst dat ik u dit heerlijk klei nood van-Isis afsta, dan zult gij mij éérst moeten bewijzen, dat gij weet waar gij over spreekt. Maak een tekening van deze kroon, dan kan ik zien of gij het waard zijt!" Hij gaf Panda een vel papier, en deze tekonde nu de kroon zoals hij die in het boekje van Bobberbroek had gezien. Panda tekent werkelijk niet onaardig, kijk maar en de Oosterling riep dan ook verrukt uit: „Gij zijt een kunste naar. eh.Effendi! De gelijkenis is treffend! Thans ben ik bereid u deze kroon tè verkopen! Weliswaar heb ik hem niet hier, doch in een geheime bergplaats, maar vanavond zal ik hem naar uw hotel bren gen!" Panda was zó blij (en ook nog zo gevleid door het compliment over zijn tekening) dat hij verder niet eens meer rond keek. Jammer. Anders had hij mis schien die hoed op dat plankje zien lig- gen.,,M Dertig jaar burgemeester van Rauwerderhem Jhr. .T. M. van Beyma thoe Kingma her dacht Maandag het feit, dat hij dertig jaar lang burgemeester van de kleinste Friese plattelandsgemeente Rauwerderhem is ge weest. Gerekend naar het aantal dienstjaren is hij de oudste burgemeester van Neder land. Jhr. van Beyma, die uit een oud Fries burgemeestersgeslacht stamt, werd op 29-jarige leeftijd eerste burger van Rauwerderhem. Tijdens zijn ambtsperiode sloot hij 500 huwelijken, waaronder ver schillende mensen, wier ouders hij ook reeds trouwde. Hij kent alle inwoners van de zes dorpjes van zijn gemeente persoon- Lijk en is van hun levensomstandigheden uitstekend op de hoogte. Rauwerderhem is een kleine, maar zeer welvarende ge meente. Men vindt er bekende veeteelt bedrijven, die het Friese vee naar alle delen van de wereld exporteren. Stratocruisers op luchtlijn New YorkAmsterdam—Frankfort De American Overseas Airlines maakt bekend, dat met ingang van 10 Januari 1950 Boeing „Stratocruisers" op de route New YorkAmsterdam'Frankfort vice versa iix gebruik zullen worden genomen. De machines uit New York zullen op Schiphol aankomen op Dinsdag en Donder dag. Op Woensdag en Vrijdag wordt in omgekeerde richting gevlogen. Op het ogenblik vliegt de AOA drie keer per week met Constellations van Amsterdam naar New York. Het werk dezer „connies" zal in Januari worden overgenomen door twee Stratocruisers, die getweeën door hun veel grotere afmetingen evenveel passa giers en vracht kunnen vervoeren als de drie Constellations. De bom. In een artikel in het weekblad „The United States News" wordt de voorraad atoombommen, waar de VS in 1952 over zullen beschikken, op onge veer 850 geschat. De Sovjet-Unie zou er dan 100 hebben. Het blad baseerde zijn schatting voor de VS op een bestaande voorraad van 250 en een productie van 200 per jaar, hetgeen door dr. J. R. Op- penheimer, een van de ontwerpers Uer bom, als een maximum in vredestijd wordt beschouwd. Voldoende. Emanuel Shinwell, de Engtf- se minister ~an Oorlog, heeft in een in terview als zyn men mg te kennen ge geven, dat de Labourpartij bij de ko mende verkiezingen een meerderheid van 80 tot 100 zetels zou krijgen, „vol doende om ons weer vijf jaar te hand haven." Verkiezing. De Perzische regering heeft alle stembiljetten, die bij de parlements verkiezingen vorige maand zijn uitge bracht, verbrand wegens „onbekwaam heid van zekere verkiezingsfunctiona rissen om de stembussen voldoende te beschermen." Thee en spek. De thee- en baconrantsoe- nen in Engeland zullen respectievelijk met 25 en 33 procent verhoogd worden. Het is niet zeker, dat de verhoging ge handhaafd zal blijven. Ijskoud geweigerd. Rusland heeft het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken meegedeeld, dat het twee op gixxnd van de leen- en pachtwet ge leende ijsbrekers niet tegen 1 December, zoals beloofd was, kan teruggeven, daar zij in het ijs vast zitten. Waar wordt niet gezegd. De Amerikaanse marine- autoriteiten hebben uiting gegeven aan hun verbazing hierover, gezien het feit, dat de ijsbrekers speciaal zijn uitgerust om door het zwaarste ijs heen te bre ken. Zij behoren tot de modernste ter wereld en werden in 1944 nagenoeg nieuw aan Rusland geleend.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2