I MAPLE LEAF Ontsnapte Tsjechen verhalen van beestachtige methodes der politie Twaalf jaar geëist tegen ex-chef van Haarlemse Inlichtingendienst Dinsdag 15 November 194-9 3 Marteling o.p marteling van onschuldige mensen Een Tsjechisch echtpaar dat uit een Tsjechisch werkkamp ontvlucht is en zich in Wenen bevindt op doorreis naar de Ver enigde Staten heeft United Press verteld hoe het door de Tsjechische communisten afgeranseld en gemarteld is, „tot zij zelfs niet meer in staat waren om te kreunen." De 51-jarige Gustav Lamasansky en zijn vrouw die hebben gewoond in Bratislawa, de hoofdstad van Slowakije, zeggen dat zij op de voetzolen geranseld en uitgehon gerd werden en dat hun vingers werden gebroken in Tsjechische communistische concentratie- en werkkampen. Op 19 Juni werden zij aan de Tsjechische grens aangehouden door de communisti sche politie toen zij probeerden naar Oos tenrijk te vluchten. Hun dochter is gehuwd met een Amerikaans officier en woont thans in de Verenigde Staten. Toen de Russische ondervrager bij de communistische politie ontdekte dat het echtpaar een gehuwde dochter in de Ver enigde Staten had, werd het onmiddellijk er van verdacht spionnage voor Amerika te bedrijven. Tijdens het voorlopig onderzoek in de gevangenis te Trencin kregen zij geen voedsel en moesten zij in cellen staan waarin het water tot de enkels kwam. Op zeker ogenblik stelde een Tsjechisch ondervrager aan zijn Faissische collega voor: „Laten we hen opruimen waar we gisteravond die twee anderen geliquideerd hebben." De Rus stond er echter op dat zij eerst zouden uitvinden hoeveel de gevan genen wisten. De echtelieden zeggen dat het voor lopig verhoor werd uitgevoerd door een Rus en drie Tsjechen in burger en dat het ver hoor drie dagen en nachten duurde. Zij zeg gen dat de drie communisten jongemensen van ongeveer twintig jaar waren. „De Rus deed potloden tussen mijn vin gers en bevestigde vervolgens een apparaat aan de toppen van mijn vingers dat ze bij elkaar drukte. De pijn van deze marteling is niet te beschrijven," vertelde mevrouw Lamasansky. Het echtpaar kwam in verscheidene ge vangenissen en werd daarna naar de Jih- lava-gevangenis in Slowakije gezonden, waar het acht weken werd vastgehouden en verhoord over zijn beweerde activiteit als Amerikaanse spionnen en over Ameri kaanse instellingen in Tsjechoslownkije. Eens werd ik uit mijn cel gehaald en werd een geladen revolver eerst in mijn mond en vervolgens tegen mijn slaap ge duwd, vertelt Lamasansky. „Amerikaanse spion, wil je liever sterven door een schot door je mond of door je slaap," werd hem toen gevraagd. Tijdens een ander verhoor had de hoofd bewaker van de Jihlava-gevangenis Lama sansky twee boventanden uitgeslagen. Tenslotte was de politieke'politie er van overtuigd dat de Lamansansky geen spion nen waren en werden zij naar een werk kamp te Novaky in Oost-Slowakije ge stuurd. Het echtpaar zegt dat daar naar schat ting duizend Slowaken waren, voor het merendeel Katholieken, die in de mijnen moeten werken. Onder deze arbeiders bevonden zich vrouwen in zwangerschap, die om hSlf vijf moesten opstaan en na anderhalf uur lichaamsoefeningen moesten werken in de mijnen tot het vallen van de avond. Tsjecho-Slowaakse democrafie schrijdt verder Arrestaties en uitwijzingen De 67-jarige mevrouw Frana Zeminova, voormalige vice-presidente van de partij der nationale socialisten waartoe Be- nesj behoorde is gisteren door de Tsje- choslowaakse veiligheidspolitie gearres teerd. In de afgelopen week was reeds een aantal andere leden van deze partij in hechtenis genomen. Volgens Westelijke diplomatieke kringen zijn uit het Westen komende buitenlanders in Tsjechoslowakije ervan op de hoogte gesteld, dat hun verblijfsvergunning niet zal worden verlengd. Vele buitenlanders hebben aanzegging gekregen het land bin nen veertien dagen te verlaten. Zij kunnen tegen deze aanzegging in beroep gaan. Emigratiepaspoorten voor Tsjechoslo- waakse burgers zijn thans bijna niet ver krijgbaar. Zelfs communistische functio narissen, die voor zaken naar het buiten land willen, kunnen geen paspoort krijgen. De minister van Handel, Krajcir, ver klaarde Zondag in een redevoering, dat eind Juli 22.000 winkels genationaliseerd waren. Er zijn thans nog 49.000 zaken in particuliere handen. Voor het nationalisa tieschema waren het er 62.500. Tegen het einde van het volgende jaar zal de nationalisatie voltooid zijn, aldus Krajcir. De genationaliseerde winkels zul len 75 procent van alle gedistribueerde goederen ontvangen. Mayhew: „Tijd is rijp voor vredesverdrag met Japan" Mayhew, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken heeft in het Lager huis verklaard, dat een „nieuw onderzoek nsar de mogelijkheid van een vredesrege ling in het Verre Oosten" gaande is. Bevin en Acheson waren bij de bespre kingen, die zij onlangs te Washington ge houden hebben, tot de overtuiging geko men, dat de tijd hiervoor rijp was. Op de vraag, of China op de conferentie vertegenwoordigd zou zijn, antwoordde Mayhew: „Wij hebben steeds gewild, dat alle landen, die aan het verslaan van Ja pan hebben deelgenomen, vertegenwoor digd zullen zijn". Agenda voor Haarlem DINSDAG 15 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Vermaat's Amuse mentsvereniging. revue „Laat je niet kisten", 8 uur. City: „Down Argentine way", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in Hollywood", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet van het woud", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stad onder drei ging". 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte zwaan", 18 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Straat der verleiding", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 16 NOVEMBER Gebouw Roschaghe: Vredesbijeenkomst, spreker de heer Horsmeier, 3 uur. Gebouw Herenweg 141, Heemstede: „De nood van de Protestanten in Spanje", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Elke week verdwenen ongeveer twintig kampbewoners die niet de vereiste hoeveel heid werk konden presteren. We weten niet wat er van hen werd. We hoorden nooit meer iets van hen, vertellen de La- masanskys. Op 1 October kreeg het echtpaar einde lijk verlof om tijdens het weekeind vrien den in de buurt te bezoeken. De pasjes, die nu in het bezit van United Press zijn, geven de eigenaars het recht om het kamp gedurende 48 uur te verlaten. De Lamasanskys gingen echter naar andere vrienden dan de communisten dachten. Na ondergedoken te zijn, slaagden zij er in het begin van deze maand in om veilig de Tsjechisch-Oostenrijkse grens over te komen. Uitbreiding garantie aan ambtenaren in Indonesië De ministerraad heeft in zijn vergade ring van 14 November zich beraden over een uitbreiding van aan Nederlandse ambtenaren in Indonesië te geven garan tie, zulks met het oog op de resultaten dei- Ronde Tafel-conferentie en met de te de zer zake door de raad van vakcentralen en de samenwerkende vakorganisaties van overheidspersoneel in Indonesië tot de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen ge richte adressen. De ministerraad besloot in beginsel aan de reeds verstrekte garantie enige uitbrei ding te geven: de nauwkeurige tekst van de nieuwe garantieverklaring zal in de ministerraad van 21 November worden vastgesteld en daarna worden gepubli ceerd. Een 58-jarige opzichter van Bouw- en Woningtoezicht te Deventer is door de zolde ringen der tweede en eerste verdieping van een verwoest pand aan de Nieuwe Markt ge vallen. Hij kreeg een schedelfractuur en is in een ziekenhuis overleden. rjjJ kaUOHjfOMt,/ Alleen-verkoop voor Nederland E. G. BOUWER» Handelsvereeniging. - Amsterdam-Z (Adv.) Belediging van het openbaar gezag? Journalist voor de rechtbank Voor de Maastrichtse rechtbank heeft terecht gestaan de chef-redacteur van het Limburgs Dagblad uit Heerlen, J. G. Hem was belediging van het openbaar gezag ten laste gelegd. Gedaagde had een critiek ge schreven naar aanleiding van een besluit van de kantonrechter te Sittard, mr. Hobus, om een deel der behandeling van enkele prikkellectuurzaken door het kantongerecht met gesloten deuren te behandelen. Bij die behandeling werd een der directieleden van de spoorwegboekhandel uit Utrecht toege laten, de persvertegenwoordigers werden buitengesloten. Zij waren, naar de mening van gedaagde, evenzeer partij in deze voor Limburg geruchtmakende zaak. Gedaagde had boven zijn beschouwing' met grote letters en op een opvallende plaats gezet: „Onrechtvaardig besluit van kontonrech- ter". Het Openbaar Ministerie, waargenomen door mi-. Fr. van Rijckevorssel, achtte door het opvallende opschrift, met betrekking tot het eigenlijke artikel, de opzet tot beledi ging van het openbaar gezag aanwezig. Dat een rechter van onrechtvaardigheid werd beticht achtte het O. M. zeer ernstig. De eis luidde 100.boete of 50 dagen hech tenis en een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Als verdediger van gedaagde trad op de secretaris der vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945", mr. W. G. J. Veenhoven uit Haarlem, die betoogde, dat artikel 137a het artikel, dat enkele jaren voor de laatste oorlog is ingelast in het Wetboek van Strafrecht bij misdrijven tegen de openbare orde zich richtte tegen beledi ging van groepen personen, hetgeen bij de bestaande beledigingsartikelen 261 en 266 niet voorzien was. De verdediger vestigde er de aandacht op, dat in deze zaak ook de vrijheid van de pers om gezonde critiek te oefenen in het gedrang komt. Er is geen sprake van opzet tot persoonlijke beledi ging, maar wel was er de overtuiging om de journalistieke vrijheid en verantwoordelijk heid voor publieke voorlichting hoog te houden. Mr. Veenhoven vroeg derhalve vrijspraak subsidiair ontslag van rechts vervolging. Op 28 November zal de rechtbank uit spraak doen. Drie auto's beschadigd bij botsing nabij Halfweg Op hetzelfde ogenblik, dat een uit de richting Amsterdam komende auto, be stuurd door de heer A. M. J. -S. uit Óver- veen, Maandagavond om half zeven op de rijksweg AmsterdamHaarlem tussen Halfweg en Amsterdam een expeditiewagen passeerde, naderde uit de richting Halfweg een auto, bestuurd door de heer K. J. van de O. uit Haarlem, die een grote lioutauto voorbij wilde rijden. Do uitwijkmanoeuvres werden door beide autobestuurders vrijwel gelijktijdig onder nomen, met het gevolg, dat de auto's met grote vaart tegen elkaar botsten. De auto van de heer S. werd tegen de expeditie wagen geslingerd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, doch zowel de beide personenauto's als de expeditiewagen werden ernstig beschadigd. Daar de chauf feur van de expeditieauto geprobeerd had op de tramb>an uit te wijken, ondervond het tramverkeer ruim een uur vertraging. PEK RIJWIEL MET HULPMOTOR NAAR HET BUITENLAND. In enige provincies worden berijders van rijwielen met hulpmotor, die niet in bezit zijn van het nog steeds wettelijk voorge schreven Nederlandse rij- of nummerbe- wijs niet bekeurd. Aan degenen, die in Ne derland zonder deze documenten rijden, wordt geen internationaal rij- en nummer- bewijs afgegeven. Bezitters van rijwielen met hulpmotor, die van plan zijn daarmee naar het buitenland te gaan dienen zich, om in het bezit te komen van internationaal rij- en nummerbewijs, eerst van een Ne derlands rij- en nummerbewijs te voorzien. IN BANKETBAKKERIJEN MAG LANGER GEWERKT WORDEN. De minister van Sociale Zaken heelt goedgevonden dat in banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder in het tijdvak van 15 tot en met 26 Novem ber gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week, alsmede op 20, 21, 27 en 28 December gedurende 10 uren per dag arbeid wordt verricht. Zodanig, dat de arbeidstijd moet zijn gelegen tussen 7 en 20 uur. op Zaterdag tussen 7 en 22 uur. In dien een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht, moet hij daarvoor een vrije middag of ochtend hebben. E. KUPERS VOORZITTER VAN ALGEMEEN WERKLOOSHEIDSFONDS. In de staatscourant is opgenomen een be schikking van de minister van Sociale Za ken. waarbij het aantal leden van het be stuur van het Algemeen Werkloosheids- fonds op 21 is vastgesteld. Tevens werd bij deze beschikking een voorzitter benoemd en werden de rijksvertegenwoordigers in het bestuur aangewezen. Als voorzitter zal fungeren de heer E. Kupers te BloemendaaL Metropolitan Ballet bracht werk van Rosella Hightower Modem thema in Amerikaanse stijl Op één van de laatste voorstellingen in ons land, gisteravond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Graven- hage, is het Londense Metropolitan Ballet voor het voetlicht verschenen met een nieuw programma, waarop als hoofdnum mer voorkwam een choreografische schets door de boven haar tijdgenoten uitstekende ballerina Rosella Hightower onder de titel „Pleasuredrome" naar een thema van Peter Williams. Dit was vooral zo belangwekkend, omdat men hier voor het eerst gelegenheid kreeg om kennis te maken met wat men noemt de Amerikaanse stijl,zoals die tot ontwikke ling werd gebracht als tegenhanger van de strikt klassieke traditie, onder leiding van Ruth Page. Agnes de Mille en andere pio niers uit de laatste twintig jaar. Rosella Hightower, die tegenwoordig triomfen viert in alle grote steden van West-Europa, ont ving haar opleiding in de studio's van het Amerikaanse Ballet Russe de Monte Carlo en later van het toonaangevende Ballet Theatre, waarvan men de invloeden duide lijk in haar werk herkent. Wie beschrij vingen heeft gelezen van zulke successen als „Fancy Free" van Jerome Robbins of van „Frankïe and Johnny" vooral, vindt hier vele bekende motieven in terug, ook wat betreft de manier van dansen, welke een niet geringe plaats inruimt voor het spor tieve element. Men moet hierbij niet denken aan de hedendaagse experimenten in Frankrijk, waar men allerlei acrobatische toeren te hulp roept, doch meer aan enigs zins verwonderde uitingen van vertrouwen in de mogelijkheden van het menselijk lichaam. Een grote mate van jeugdige zelf bewustheid, gepaard aan een vaak nog pri mitieve elegantie, vormen de meest in het oog lopende kenmerken van een bewegings kunst, die gedeeltelijk nog op kinderschoe nen loopt. Hoewel er zo goed als geen Ame rikanen in het Metropolitan Ballet zijn op genomen, voldeed de uitvoering aan de hoogste verwachtingen. Natuurlijk ïs deze gunstige indruk mede te danken aan de om standigheid, dat men hier niet te doen heeft met een reeds geconsolideerde vorm, waar door de schoolse dansgramatica de hulp be hoeft van een persoonlijke interpretatie om tot de verbeelding te spreken. In dit ver band moet nog gezegd worden dat „Plea suredrome" aan alle executanten gelijke kansen biedt. Uitblinkers waren de dames Cynthia Allegro en Celia Franca en de heren Witaly Osins en Michel de Lutry. Ook het scenario gaat uit van deze Ame rikaanse stijl: een realistische weerspie geling van het levende moment, zeer direct, orde brengend met een heldere in telligentie in een wirwar van verschijnse len, getuigend van een geestige en dikwijls zeer gevoelige observatie. „Pleasuredrome" is een kermisachtig amusementslokaal, be volkt door nutteloze excentrieken en los lopende meisjes. De sfeer doet enigszins denken aan die van het toneelstuk „De dag van je leven" door William Saroyan, dat hier een paar jaar geleden door Comedia werd opgevoerd. Het tafereel verloopt zo kleurig en boeiend, dat men de kantteke ning in het programma „Er is een ogen blik in ieders leven, waarop de heldere zeepbel van onschuld uiteenspat. Daarna krijgt het bonte licht een andere beteke nis en wordt vriendschap een camouflage voor bedrog" gaarne op de koop toe neemt. Het geheel werd uitgevoerd op jazz-mu- ziek (foxtrot, blues en boogie-woogie) in een arrangement van de dirigent John Lanchbery, vertolkt door de Haarlemse Orkestvereniging. Ook de rest van het programma (Les Sylphides. Coppélia en Polowetzerdansen) liet met deze voortref felijke begeleiding een veel betere indruk achter dan toen wij het voor het eerst zagen bij twee vleugels. DAVID KONING Drie premières te verwachten van de toneelgroep Comedia De toneelgroep Comedia heeft drie stuk ken op het répertoire genomen, die aan het einde van deze of in het begin van de vol gende maand hun première zullen beleven. Onder leiding van Cor Hermus bereidt men de opvoering voor van „De Mensenhater" van Molière, waarin de regisseur de titel rol vertolkt. Verder werken hieraan mede: Ank van der Moer, Ellen de! Thouars, Han Bentz van den Berg, Ko van Dijk en de gebroeders Lutz. Voor deze gelegenheid is extra geëngageerd mevrouw Gilhuys-Sas- bach. Onder regie van Johan de Meester wordt gewerkt aan „The Playboy of the Western World" van de Ierse schrijver Synge, waar in men Henk Rigters en Lous Hensen zal kunnen zien. Mimi Boesnach, Fransje Hart, Fons Rademakers, Jules Verstraete en Henk van Ulsen vormen de rolbezetting van „La femme de ta jeunesse" door Jacques Deval, dat door Jan Teulings wordt geregisseerd. Waarschijnlijk zullen twee van deze drie stukken in Haarlem hun loop beginnen. De Zaterdag te Bloemendaal gehouden collecte ten bate der verzorging van Pro testantse militairen heeft f 681,30 opgebracht. Weldra natnumverlichting op Rijksstraatweg Naar wij vernemen zal het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem eerstdaags be ginnen met de aanleg van een kabel langs de Rijksstraatweg tussen Soendaplein en Muïderslotweg in Haarlem-Noord, die be stemd is voor de moderne eicctrische ver lichting van deze belangrijke verkeersweg ter vervanging van de bestaande, ontoerei kende gaslantaarns. Over veertien dagen zullen de negen meter hoge lichtmasten, waaraan de na- triumlampen zullen worden bevestigd, op de lichtbedrijven aankomen. Er worden niet minder dan 146 exemplaren verwacht, die niet alleen langs de Rijksstraatweg, doch ook langs de Delftlaan tussen Orion- weg en Rijksstraatweg zullen worden ge plaatst. Op deze wijze zullen de bestaande toegangsweg uit het Noorden tot de stad en de nieuwe verbinding buiten de binnenstad naar het Zuiden van een voortreffelijke verlichting worden voorzien. Vooral het bericht van de verbetering van de verlichting op de Rijksstraatweg zal door allen die dagelijks van deze route ge bruik maken met vreugde worden begroet. Velen zijn immers van mening dat som mige van de verkeersongelukken op deze verkeersader, waarvan in 1948 zes en in dit jaar drie met dodelijke afloop, mede aan de onvoldoende verlichting moeten worden toegeschreven. Het Gemeentelijk Energiebedrijf heeft nog meer plannen gereed om op belangrijke pleinen en wegen de verouderde gaslan taarns te vervangen door moderne licht masten. Zo hoopt men binnen niet te lange tijd het Kennemerplein en het Staten Bol werk onderhanden te kunnen nemen. Voorts zal de Thorbeckebuurt voorzien worden van de nieuwste lantaarns. Deze wijk zit, sinds de gasverlichting in de duistere dagen van de hongerwinter werd gesloopt, geheel en al in het donker. STICHTING TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN. De Stichting Toezicht Politieke Delin quenten zal niet, zoals in de begroting van Justitie is medegedeeld, met ingang van 1 Januari 1950 haar werkzaamheden stop zetten. Aanvankelijk lag dit wel in de be doeling doch aangezien de Vereniging van Reclasseringsinstellingen de zorg voor de aan het toezicht der stichting toevertrouw de personen niet over kan nemen, heeft het hoofdbestuur van de stichting met instem ming van de minister van Justitie besloten tot uiterlijk 1 Januari 1951 dc werkzaam heden op zeer beperkte schaal voort te zetten. Haarlems Chr. Mannenkoor Op Donderdag 24 November geeft het Haarlems Ohristelijk Mannenkoor een grote ontspanningsavond in de Haarlemse Con certzaal. Aan deze avond werken mede de N. C. R. V. radio-ensembles „Vrij en Blij" en „Mandolinata", beide onder leiding van Wessel Dekker en met zang van Henk Dorel. Verder Haarlems Christelijk Mannenkoor, onder leiding van Jac. Zwaan en de xylopho- nist Jan Savert. Pluimveetentoonstelling Zaterdag 19 en Zondag 20 November wordt een nationale tentoonstelling gehouden van pluimvee, konijnen en sierduiven in het ge bouw St. Bavo. Smedestraat te Haarlem. Deze tentoonstelling is voorbereid door de vereniging „Haerlem" en wordt Vrijdagavond door de burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers. officieel geopend. Het Hildebrand-monument B. en W. wachten op de rapporten der deskundigen Het college van B. en W. van Haarlem heeft Maandag besloten, voor een beslissing genomen wordt, de rapporten af te wachten van de deskundigen die Vrijdagmiddag ken nis genomen hebben van de plaatsing van de maquette van het Hildebrand-monument in de Kleine Hout. Een onderzoek De Telegraaf heeft een mededeling ge publiceerd over een onderzoek tegen een politieman te Haarlem. Onze informaties leverden het volgende resultaat op: Een rechercheur van de Haarlemse politie ondervond in de bezettingstijd last van de Duitsers wegens zijn illegaal werk. Dit had tengevolge dat hij zijn inboedel kwijt raakte. Na de bevrijding werd hij bU de P.R.A. te werk gesteld. Hem werd door het Mili tair Gezag vergunning verleend om in een gemeubileerde woning te trekken van een inwoonster van Haarlem, mevrouw S., die in arrest was gesteld wegens samenwer king met de Duitsers. Het was hem be kend dat dit huis onbewoond was, omdat hij de zaak van mevrouw S. in onderzoek had en haar arrestatie had verricht. Enige tijd geleden werd mevrouw S. door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam vrijgesproken. Zij kreeg toen haar inboe del terug, maar bij de politie deed zij aan gifte dat zij verschillende goederen o.a. tafelzilver, een gouden sigarettenkoker en andere voorwerpen van waarde miste. De politie deed daarop een huiszoeking bij de vroegere P.R.A.-rechercheur, die inmiddels weer in de gewone politiedienst was overgegaan. Bij die huiszoeking wer den niet de kostbare voorwerpen gevonden die mevr. S. vermiste. Wel wees mevrouw S. enige handdoeken en lakens aan, die van haar afkomstig zouden zijn. De poli tieman en zijn vrouw verklaarden evenwel dat die voorwerpen hun eigendom zijn. Naar de juistheid van die beweringen stelt de politie een nader onderzoek in. Het Beheersinstituut heeft, toen de poli tieman de woning van mevrouw S. betrok, een inventarislijst opgemaakt. Daar stonden de voorwerpen die mevrouw S. nu als vermist opgeeft, niet op. De politieman verklaarde dat hij de bewuste voorwerpen niet in de woning heeft aangetroffen. Het onderzoek duurt intussen voort. Vredescomité voor Haarlem Met betrekking tot de wereldvredesactic, welke sinds het in het voorjaar in Parijs houden wereldcongres wordt gevoerd, zul len (in aansluiting op de op 2 October ge houden vredesmanifestatie in het Concert gebouw) te Haarlem drie bijeenkomsten wor den gehouden, met als sprekers Rie Verbeek van het Nederlandse Vredescomité. en de heer J. Horsmeier Jr., voorzitter van het Haarlemse comité. Deze bijeenkomsten dienen als voorberei ding voor het op 10 en 11 December in de Diamantbeurs te Amsterdam te houden na tionaal vredescongres. Zij worden gehouden op 16 November in het gebouw „Rozen- haghe". Hoofmanstraat, op 17 November in ..Stad Haarlem" Jansstraat en op 24 Novem ber in de Protestantenbond. Berkenstraat. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Therm ogène;de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. ?>iER^QGÈNE In 1927 trad Abe Agema. geboren in 1905 te Kollum in dienst van de Groningse ge meentepolitie. In 1935 werd hij bij de re cherche geplaatst. De NSB kon hem in April 1941 als lid noteren en lerzelfdertijd werd hij leider van het Rechtsfront. De Nederlandse SS-politie-standaard zag Agema nog in September van het zelfde jaar in haar gelederen en hierbij legde hij de eed op de Führer aller Germanen af. In 1942 ging hij naar de officiersschool der politie te Apeldoorn, vanwaar hij in 1943 in Groningen terugkeerde. Politie-president Ph. Blank droeg hem toen de organisatie van de Bijzondere (poli tieke) recherche op, maar veel gelegenheid voor dit werk kreeg hij niet, want op 1 Fe bruari van dat jaar volgde hij Blank naar Haarlem, waar hij in de rang van opper- luitenant chef van de Inlichtingendienst werd. In het laatst van de oorlog steeg hij tot de kapiteinsrang en werd hij aan het Directoraat-Generaal, toen te Zwolle geves tigd, met de uitrusting der politie en de in koop van levensmiddelen belast. Met de bevrijding was zijn rol uit. Hij wist echter aan de greep van Vrouwe Jus- tïtia te ontkomen en zette onder een aan genomen naam met een compagnon een zaakje in metaalwaren op. totdat iemand Robert A. lig, een Amerikaans zakenman, is blijkbaar een zeer ontvankelijk mens. Nog had hij de scheve toren van Pisa maar nauwelijks gezien, of hij liet zich thuis, in Chicago, precies zo'n toren als woon huis bouwen. Het was een mooie scheve torenmaar Robert merkte tot zijn ont steltenis, dat je beter naar zo'n scheef tehuis kan kijken, dan er in wonen. Dat had hij niet gedacht. Een tijdje heeft hij het volgehouden, maar nu is hij vertrokken naar een nieuw (en strikt, waterpas) huis in Californië. hem herkende. Nu huist Agema in de straf gevangenis te Groningen en gisteren stond hij terecht voor de Bijzondere Strafkamer van de Groninger rechtbank om zich te ver antwoorden voor de vele arrestaties die hij om politieke redenen gedurende de oorlog verrichtte. Elf arrestaties Hem werden zeven arrestaties van ille gale werkers in Groningen ten laste gelegd en vier in Haarlem, namelijk de heren M. A. A. Muller en P. Kwantes, R. S. Schaaper en W. P. Kapteyn, allen betrokken bij de verspreiding van het illegale blad ..Je Main- tiendrai". Van Haarlem uit liet hij, zoals hij ook toegaf, de Joodse dames P. en S. Querido te Ede arresteren. Beide vrouwen kwamen in een concentratiekamp om. Agema was nu niet gekomen om fabeltjes te vertellen, zo zei hij ter zitting. Hij zag in hoe fout hij wel was geweest. In gevangen schap was hij tot inkeer gekomen en had hij zijn heil gezocht bij de Almachtige. Des tijds had hij alles niet zo ernstig ingezien. Zijn bedoelingen, zo zei hij, waren altijd goed geweest en verschillende malen had hij arrestanten vooraf gewaarschuwd. De betrokkenen verklaarden echter daar van nooit iets te hebben gemerkt. Steeds weer trachtte Agema op de getuigenverkla ringen af te dingen en de zaken gunstiger voor te stellen. Wanneer de getuigen op hun standpunt bleven staan, draaide hij met een beleefd: „Pardon, dan ben ik even in de war" bij. In de stukken was voorts sprake van doorlopende braspartijen, vriendinnetjes, fraude bij inkopen en dronkemanstaal. Wanneer men Agema zo hoorde, had hij steeds de Nederlandse belangen ge diend. Dat hij met de Duitsers optrok was nadrukkelijke opdracht van Blank, die op de hoogte wilde blijven om eventueel zijn „beschermende hand" le kunnen uit-, strekken. Agema zei, herhaaldelijk gepro testeerd te hebben tegen dit baantje als verbindingsman. Willcmscn getuigt Agema's vroegere ondergeschikte, de rechercheur van de Haarlemse Inlich tingendienst W. M. Willemsen, gaf een niet ongunstige verklaring over zijn vroe gere chef: „Wanneer Agema een lijst had bijgehouden van alle mensen die hii na hun arrestatie zonder meer heeft vrijgela ten, stond hij nu niet terecht, maar werd hij vereerd als een groot illegaal werker". De Officier bleek echter weinig onder de indruk van dat prachtige getuigenis en rekende Agema de begane feiten zwaar aan. Hij eiste twaalf jaar met aftrek, levenslange ontzetting uit de rechten. De Officier hield in die eis rekening met het feit, dat Agema in Duitsland op groeide en schoolging. De raadsman betoogde in zijn pleidooi, dat Agema nooit initiatief had getoond en sterk onder de invloed stond van zijn chef Blank. Uitspraak op 31 November. Schaken Competitie in volle gang De competitie van de Noordhollandse Schaakbond is in volle gang. Het eerste tien tal van Haarlem, dat met een voorlopig gelijk spel tegen A.S.C. II uit Amsterdam was teruggekeerd, leed toch een nederlaag. Tegen de verwachting der Haarlemmers in, werd na arbitrage het voorlopige gelijk spel een definitieve nederlaag. Met 5' -•4!j won A.S.C. II. In de tweede klasse A staat H.W.P. voor lopig met 43 voor tegen Kijk Uit. Heem stede II startte uitstekend met een 64 overwinning op Rolland II. Haarlem III is zeker van 'n gelijk spel. want het staat met 54 voor tegen Bloemendaal II Bloemendaal III. in de derde klasse A. zag Weenink II met de punten vertrekken, want het verloor met 46. In de derde klasse C had Spaarndam een slechte thuisreis, want de voorlopige overwinning van 5L—3L op Oosten III houdt in. dat de nederlaag defini tief is P.E.N. schijnt in deze afdeling plan nen te hebben kampioen te worden, gezien de voorlopige overwinning van 3'i5Vj op Zanavoort. In de derde klasse D begon S S.C.H. met een 3'.-6'. nederlaag tegen Hoofddorp. Het Oosten II gaat winnen van Hillegom: voor lopig staat het met 4—2 voor. 't Schouwtje bracht het niet verder dan een 46 nederlaag tegen Heemstede IV. In dc vierde klasse C tenslotte verloor Rol land III voorlopig met 36 van Santpoort III. Voetbal Jubileum van de Voetbalbond Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond zullen op Donderdag 8 December, de opi'ichtingsdatum, op onderscheidene plaat sen in ons land kransen worden gelegd bij de graven van overleden bestuursleden en spe lers van internationale betekenis, meldt dc Sportkroniek. Vrijdag 9 December worden buitenlandse gasten ontvangen. Zaterdagmorgen 10 December wordt in het Concertgebouw te Amsterdam een herden kingsbijeenkomst gehouden, waaraan het Concertgebouw-orkest. onder leiding van Eduard van Beinum medewerking verleent. Aan de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is verzocht een rede te willen uitspreken en voorts zal de bondsvoorzitter, de heer Karei Lotsy een korte herdenkings rede houden. De heer M. J. Koolhaas zal daar het monument onthullen, dat de verenigingen aanbieden ter nagedachtenis van de 2100 leden van de KNVB. die gedurende de oorlog en de bezetting zijn gevallen. Het erelid de heer J. M. de Korver. wiens zoon tot de slachtoffers behoorde, is uitgenodigd om daarbij te spreken. Het monument zal later in het bondsbïireau worden geplaatst. Des middags houdt het bestuur van de KNVB een receptie in het gebouw van het Indisch Instituut en des avonds volgt een maaltijd in Krasnapolsky. Spelers, die 25 of meer wedstrijden voor het Nederlands elftal hebben gespeeld, worden uitgenodigd. Zondag 11 December wordt in het Olym pisch Stadion dc voetbalwedstrijd Neder landDenemarken gespeeld en tot besluit tijd aangeboden. wordt aan spelers en genodigden een maal- Ned. elftalDjurgaarden Het staat thans vast dat Djurgaarden uit Stockholm op Woensdag 30 November te Amsterdam een oefenwedstrijd tegen het Nederlands elftal zal spelen. Ouderavond voor RCH Het bestuur van de voetbalclub RCH houdt Woensdagavond in restaurant Brinkmann een bijeenkomst voor ouders, waarop dr. C. Spoelder zal spreken over „De sport en het gezin" en de ere-voorzitter. de heer S. Hazevoet houdt een korte inleiding. Wielrennen e voor Kint—van Steenber gen in de Brusselse Zesdaagse De uitslag van de Brusselse zesdaagse luidt: 1. KintVan Steenbergen (België) 476 p. 2. SchultePeters (Nederland) 405 p. Op twee ronden: 3. ThyssenOllivier (België) 441 p. 4. OckersGillen (België-Luxen- burg) 204 p. Op drie ronden: 5. Kubler Bruyland (Zwitserland-België) 635 p. Op vier ronden: 6. RaymondVan den Meer- scnaut (België) 407 p. 7. AcouAdriaens- sens (België) 345 p. 8. NaeyeDepauw (België) 160 p. Na de sprints van Maandagavond zes uur lagen vier koppels aan de kop. Het duurde niet lang of het fel-jachtende Nederlandse koppel SchultePeters nam de leiding. Kint en Van Steenbergen deden echter de voorsprong weer te niet gaan. Zo wisselde de rangschikking in de kopgroep voort durend. Ook het Zwitsers-Belgische koppel KublerBruyland liet zich niet onbetuigd, maar Kint en Van Steenbergen bleven in deze periode de belangrijkste rol spelen en weldra hadden zij twee ronden voorsprong op de anderen. Weer gelukte het de Neder landers naar voren te komen en weldra gingen zij over de leiders heen om met een ronde alleen de kop te nemen: Tijdens de sprints van acht uur slaagden Kint en Van Steenbergen erin, de ronde in te lopen. De duels tussen de koppels KintVan Steenbergen en SchultePeters duurden onverminderd voort. De Nederlanders moesten een of meer ronden voorsprong zien te krijgen om een overwinning te be halen, want de puntenvoorsprong van de Belgen was te groot. Schulte en Peters slaagden er niet in de Belgen van zich af te schudden en eindigden dus op de tweede plaats. Athletiek Joop Verkes overleden Tengevolge van een motorongeval Is gisteren de bekende athleet van'cle H.A.V. „Haarlem" Joop Verkes om het leven ge komen. Met Verkes is één van de beste polsstokhoogspringers van Nederland heen gegaan. Hij werd op polsstokhoogspringen driemaal kampioen 'an Nederland en wel in de jaren 1937, 1942 en 1944. Bovendien bezette hij talloze malen achter zijn club genoot Cor Lamoree de tweede plaats op dit nummer. Zowel vóór als na de oorlog kwam Verkes voor vertegenwoordigende Nederlandse athletiekploegen uit en na dc oorlog maakte hij ook steeds deel uit van de Nederlandse militaire athletiekploegen. Op de lijst van Nederlands beste pols stokhoogspringers aller tijden nam Verkes met 3,80 m de derde plaats in achter zijn clubgenoten Lamoree en Van der Zee. Wanneer Verkes er echter in geslaagd zou zijn zijn aanloop te verbeteren, zou hij met zijn uitstekende techniek ongetwij feld nog tot betere prestaties gekomen zijn. Zo faalde b.v. een recordpoging van hem in 1941 op het oude „Haarlem"-terrein slechts op het nippertje. De lat lag op 3,95 m en hij was er reeds overheen, toen hij bij het neerkomen nog even met zijn hand de lat aanraakte, waardoor deze van de pennen wipte. Behalve athleet was Verkes ook een uitstekend gymnast. Hij was leider van er.kele gymnastiekverenigingen, onder an dere van ds- Haarlemse vereniging „Turn- lust". De teraardebestelling is bepaald op Don derdag om 1 uur op de Noorderbegraaf plaats aan de Vergierdeweg. Zege

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5