Hef wingebied der Haarlemse waterleiding RADIO Kort en Bondig De man Dinsdag 15 November 1949 Het wordt voorlopig niet nodig geacht water uit de rivieren of het IJselmeer naar de Haarlemse duinen te brengen. Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Het Haarlemse raadslid de heer H. W. v. d. Giesen heeft de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld over het win gebied der Haarlemse waterleiding: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de verontrusting, die in vakkringen bestaat ten aanzien van de mogelijkheid in de naas te toekomst voldoende drink- en bedrijfs- water aan de duinen te onttrekken? 2. Hebben B. en W. met name kennis genomen van het „Rapport 1948" van de directie van de gemeente-waterleidingen Amsterdam, waarin aan de hand van cijfers wordt aangetoond, dat meer water aan de duinen wordt onttrokken, dan er door na tuurlijke oorzaken aan wordt toegevoegd? 3. Is het B. en W. voorts bekend, dat de gemeente 's-Gravenhage reeds maatregelen heeft genomen door het treffen van voor bereidingen voor de uitvoering van het z. „Lek-Duinplan"? En dat het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland reeds jaren experimenteert met water uit het IJselmeer, om dat mede dienstbaar te ma ken aan de watervoorziening van dat deel van Noordholland, dat door dit bedrijf van water wordt voorzien? 4. Zijn B. en W. niet van mening, dat het, waar het duingebied, waaraan de Ge meente Waterleiding Amsterdam water onttrekt, grenst aan dat waaruit Haarlem water onttrekt, gewenst is reeds nu contact op te nemen met Amsterdam, om in over leg te treden omtrent de wenselijkheid en/of mogelijkheid van een gezamenlijk bezien van de te nemen maatregelen? Deze vragen komen reeds Woensdagmid dag in de vergadering van de Haarlemse raad aan de orde. Wij herinneren er aan dat wij in de loop der laatste jaren o.a. nog bij de viering van het gouden jubilé der Haarlemse Wa terleiding in 1948 aandacht aan deze zaak gegeven hebben. Daarbij bleek dat de direc teur van het bedrijf ir. H. Hollaar van me ning is, dat de positie van het Haarlemse bedrijf heel anders is dan van Amsterdam en Den Kaag. Haarlem haalt niet meer water uit de duinen dan er regen valt. Dat wil dus zeggen: Haarlem leeft van zijn rente en tast liet kapitaal niet aan. Dit kan niet gezegd worden van de an dere waterleidingen. De positie van de Haarlemse waterleiding ERRES en PIDLIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Het fabrieksgebouw aan de Verspronckweg te Haarlem Op de nominatie voor afbraak? In ons blad van Zaterdag schreven wij over de bestemming van het complex fa brieksgebouwen van Beijnes aan het Sta tionsplein en de Lange Molenstraat. Er staat evenwel ook nog een groot fa brieksgebouw van Beijnes aan de Ver spronckweg. Dit is indertijd op grond van de Nederlandse Spoorwegen gezet. De gemeente Haarlem verleende aanvankelijk voor 10 jaren daarvoor toestemming. Later werd de termijn telkens verlengd, de laat ste tijd telkens slechts voor een jaar. De vraag rijst wat zal er met dit gebouw gebeuren als Beijnes het bedrijf naar Be verwijk zal hebben verplaatst. De omwo nenden hopen algemeen dat het afgebro ken zal worden. Zij menen daarop ook aan spraak te kunnen maken daar indertijd slechts voor een beperkt aantal jaren toe stemming gegeven is om het te zetten. Wij vernemen dat enige tijd geleden on derzocht is of het gebouw na de ontruiming gebruikt zou kunnen worden voor garage der autobussen van de N.Z.H.V.M. Men v/eet dat de gemeente graag de beschikking zou krijgen over de remise aan het Soenda- plein, omdat op die plaats grote behoefte gevoeld wordt aan een groot vergaderlo kaal. De directie der N.Z.H.V.M. heeft zich bereid verklaard daartoe mede te werken, als zij de beschikking krijgt over een an dere garag die aan de eisen beantwoordt. Het is evenwel bij een onderzoek gebleken dat het gebouw aan de Verspronckweg niet in aanmerking kan komen voor remise harer autobussen. Niet alleen is het daar voor ongeschikt, maar ook de plaats en de toegangswegen leveren onoverkomelijke bezwaren op. Het gebouw heeft een lengte van onge veer 200 meter en een breedte van 20 meter. is zo verklaarde ir. Hollaar ons indertijd reeds voor de eerste 50 jaar verzekerd. Het is niet nodig dat Haarlem water uit de rivieren of het IJselmeer naar haar duin gebied brengt om de watervoorraad op peil te houden. Wel is in de laatste verslagen van de Haarlemse Waterleiding gewezen op de stijging van het waterverbruik in Haarlem. Niet alleen door vermeerdering van de be volking. maar ook omdat per hoofd meer water verbruikt wordt. Houdt deze stijging van het waterverbruik aan zo consta teerde de directeur in zijn rede bij het gou den jubileum gehouden dan zal het in de toekomst nodig zijn tot uitbreiding over te gaan. Wij kunnen daaraan toevoegen dat onder uitbreiding niet verstaan wordt vergroting van het wingebied van Haarlem, maar wel het plaatsen van meer pompen die diepte water uit de duinen halen. In die richting wordt trouwens al enige tijd gewerkt. Er is geen kans dat Haarlem zijn duingebied vergroot, maar dat is voor het bedrijf on der deze omstandigheden niet nodig. Als uiterste reserve houdt Haarlem altijd nog de bevloeiing der duinen door water van elders aan te voeren. Maar het tijdstip om daartoe nu reeds plannen te maken is nog niet aangebroken. De 3onge Kerk Zaterdag 19 November te 3 uur wordt in de meisjes H. B. S. aan de Tempeliersêtraat een bijeenkomst gehouden van het distriet Haarlem der Jonge Kerk. Ds. F. Keja van N. en Z. Schermer zal spreken over „De Jonge Kerk in onze provincie." Daarna wordt de film „De stem der diepte" vertoond. Des avonds zal de heer Jan Boeke, een der beide samenstellers van de nieuwe zang bundel der Jonge Kerk. deze bundel inlei den, waarna Ds. H Bartlema van Heemstede zal spreken over „De Jonge Kerk in ons district." Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 November 1949 ONDERTROUWD: 12 Nov., J. P. M. Höls- ken en W. M. Schrama. BEVALLEN van een zoon: 11 Nov., J. K. M. Westravan Wolferen; 12 Nov., J. Bak kerHarkema; M. van der Geestvan den Berg; 13 Nov., C. G. Peterzen—Rubeling; H. TerstalGorgol; 14 Nov., A. de SmidtLuke; J. C. FlorisKors. BEVALLEN van een dochter: 12 Nov., J. van Deelenvan Beek; J. C. BestVersla gers; J. C. C. van Eijndhovenvan Bergen; 13 Nov., E. G. K. KoopsCroppen; J. P. M. BosLau: C. M. J. van StraatenNederpelt; C. W. J. Verzijlbergh-Disco; J. A. Peterse Bijster; J. K. van den BurgUitendaal; A. M. MarchandMoolenaar. OVERLEDEN: 11 Nov., C. F. Speelman. 3 d.. Merwedestraat: C. E. Appelboom. 17 'j., Sperwerstraat: 13 Nov., A. A. G. Land, 69 j.. Wagenweg. NAOSLSCKAREN EN NAGELTANGEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT J N.V. GLIMFABRIEK OVERSCHIE (Adv.) Echtpaar Van Ellinckhuijzen in de bloemetjes Het goud- en zilverwerk in de winkel van de jubilerende heer D. J. van Ellinckhuijzen aan de Anegang ging gisteren volkorqen schuil onder de tientallen bloemstukken die zakenrelaties, cliënten en bekenden hem had den gezonden om op de dag, dat hij zijn veer tigjarige werkzaamheid in de goud- en zil verbranche herdacht, uiting te geven aan hun waardering voor zijn persoon. Velen kwamen de heer en mevrouw Van Ellinckhuijzen per soonlijk complimenteren, in de ochtenduren waren het de vertegenwoordigers van handel en nijverheid uit stad en land, 's middags vele particulieren en in de vooravond was het de beurt van de leden van het centrum comité „Koninginnedag". Als bijzondere ver rassing waren ook drie leden van het Haar lemse politiecorps, hoofdinspecteur A. F. Suurendonck en de inspecteurs I. Brauck- mann en L. Davidson, aanwezig, waarvan de laatste zich tot tolk maakte van de altijd hartelijke samenwerking op nationale hoog tijdagen tussen de heer Van Ellinckhuijzen en de dienaren van orde en veiligheid. Voordien had mr. J. A. P. C. ten Bokitel namens het Centrumcomité de jubilaris gedankt voor het vele dat hij ten bate van deze organisatie verrichtte. De avond was verder gewijd aan een vie ring in intieme kring. „Rondgangen door Haarlem" In 1938 gaf de vereniging „Haerlem" een boekje uit, onder de titel „Rondgangen door Haarlem", waarin mevrouw J. AI. Sterck Proot een overzicht gaf van de voornaamste bezienswaardigheden van de oude stad. Het boekje voorzag in een behoefte, want het was een goed gidsje voor hen, die tijdens een wandeling in het centrum wat meer van de stad wilden weten. Een tweede druk is dezer dagen verschenen. Aangezien zich sedert 1938 wijzigingen hebben voorgedaan is deze druk aangevuld, waaraan mejuffrouw dr. C. H Kurtz en de heren ir. G. Friedhoff en J Voogel hun medewerking hebben verleend. Fanfare-corps „Excelsior" Zaterdagavond gaf het Heemsteedse fan farecorps „Excelsior" een geslaagde uitvoe ring in het Heemsteedse Sportpark. Nï de gebruikelijke opening door de voorzitter van de vereniging, de heer E, v. Pel, liet het corps onder leiding van de heer J. Beek hoven een vijftal nummers horen, waarmede een zeer goede indruk op het publiek werd gemaakt, al waren de acoustische omstan digheden niet bepaald gunstig. De vertolking van de wals „Versmade Liefde" van Paul Lincke verdiende zelfs bijzondere lof. Na het muzikale gedeelte kwam de toneel vereniging „Onder Ons" uit Bennebroek voor het voetlicht, welke een aardige ver tolking gaf van de klucht „Drie dolle dwazen". Een gezellig samenzijn met medewerking van een orkestje onder leiding van de heer Toonkunst'-avond. I by de Houtbrug (Adv.) *D. Vrug verlengde de vreugdeT Sp| - - In snel tempo vorderen de werkzaamheden hij de bouw van het nieuwe radiostation van Scheveningen-Radio te Umuiden. De graafmachines hebben hun werk gedaan, zodat het terrein voor het leggen van de fundering gereed is. Het volgend jaar zal het dubbelwandige gebouw, dat zes meter boven en drie meter onder de grond zal komen, gereed zijn. De foto toont het afgegraven duingebied, vanwaar eens de morseseinen over de Noordzee zullen klinken. Verbluffend virtuoos samenspel van pianoduo Babin-Vronsky De tweede kamermuziekavond van „Toon kunst" gaf Haarlem gelegenheid, kennis te maken met het verbluffende samenspel van het Amerikaanse pianistenpaar Victor Babin en Vitya Vronsky. Rhythmisch strak en als gemechaniseerd klonk het eerste programma-nummer, een Fantasie van Victor Babin op thema's van Telemann. Het spectaculaire effect dat met dit uiterst beheerste ensemble-spel gepaard ging, deed onwillekeurig denken aan de fameuze muziek-automaten van ruim een eeuw geleden, die wij weliswaar alleen van afbeeldingen kennen, maar waarvan men zich het mechanisch gebaar der musicerende poppen allicht kan voor stellen. Er moet wel een langdurige en hardnekkige training aan dergelijke ma chinale speelwijze zijn voorafgegaan om bij het uiterlijke ervan nog zoveel inner lijkheid, zoveel zuivere muzikale kracht te bewaren. Want dit is in ieder geval een feit, dat het echtpaar Babin-Vronsky de hoofdzakelijke waarde van de muziek weet te eren op een wijze die het publiek kan pakken en het een ogenblik doet vergeten dat we met al die arrangementen een eind van huis raken. Schumann's Andante con Variatione (op. 45) was ten minste een origineel stuk, al is het geamputeerd van de twee celli en de hoorn, die het tot een kwintet maak ten; doch voor die vereenvoudiging is de componist aansprakelijk. Deze romanti sche muziek contrasteerde ook in de speelwijze heel sterk met de strakke klanklij nen van de Fantasie op thema's van Telemann. Het automatische had plaats gemaakt voor een meer soepel dei nend musiceren. De hoofdschotel van het programma bestond uit de laatste compositie van Rachmaninoff, Symphonische Dansen, oor spronkelijk voor orkest, doch door de com ponist zelf voor twee piano's gezet en wel zó, dat het werkelijk piano-muziek ge worden is. Het is een uitgebreid werk, meestal grillig van karakter, waarin in vloeden van Oost en West, van Rusland en Amerika duidelijk waarneembaar ge- gemengd zijn. De uitvoering was een ge weldige prestatie van het tweetal. Verras send van klank en uitdrukking was tevens de vertolking van het „Duettino concer tante" naar gegevens van Mozart, van Busonï; maar het zou artistiek toch meer betekend hebben, indien wij de originele D-dur-Sonate voor twee piano's van Mo zart er voor in de plaats gekregen hadden. Hoe weinig de virtuose allure muzikaal ter zake doet, bewees aan het slot van het programma het hopeloos verbleekte „Concerto Pathétique" van Liszt. Neen dan liever de frisse sfeer van een concert étude van Victor Babin zelf, die als eer ste toegift gespeeld werd. Daarop volgde nog de Wals in As van Brahms. De totaal indruk van de avond werd in hoofdzaak bepaald door de waardering voor het verbluffend virtuose samenspel van het Amerikaanse piano-duo. JOS. DE KLERK. Dr. A. A. G. Land overleden In de ouderdom van 69 jaar is te Haar lem overleden ar. A. A. G. Land, die een groot aantal jaren arts te Haarlem is ge weest en in de werkzaamheden van vele besturen van verenigingen op allerlei ge bied een werkzaam aandeel heeft gehad. De overledene, die op 24 Mei 1880 in Haarlem geboren is, bezocht het Stedelijk gymnasium en studeerde vervolgens medi cijnen in Leiden. Op 18 December 1906 promoveerde hij tot doctor in de genees kunde op een proefschrift, getiteld „De betekenis van de verschillende vormen der tuberkelbacillen in het sputum voor de prognose". Dr. Land werkte eerst enige tijd in Wenen en vestigde zich in 1908 te Haarlem als huismedicus met een verbintenis aan het Diaconessenhuis. Na het overlijden van dr. Huët nam hij zijn Röntgentoestel over en bekwaamde zich in de Röntgeno logie. In 1914 kreeg dr. Land de leiding van het Noodziekenhuis aan het Bolwerk. Een werkzaam aandeel heeft de overle dene gehad in het Rode Kruis. Na het overlijden van jhr. E. Teding van Berk hout was hij voorzitter van de afdeling Haarlem en omstreken. Ook was hij vele jaren kringcommissaris van Noordholland, Van Teyler's Stichting was hij enige jaren directeur. In het bestuur der Haarlemse Vereni ging tot bestrijding der tuberculose nam dr. Land een en dertig jaar het secreta riaat waar. Aangezien de functie van huisarts van Brederodeduin niet verenig baar was met deze werkzaamheid, trad hij af; het bestuur benoemde hem in 1942 tot lid van verdienste. De Verenigde Doopsgezinde gemeente van Haarlem heeft de overledene vele jaren gediend als diaken. Ook was hij voorzitter van het kringhuis van mevrouw Cnoop Koopmans te Zandvoort, van de vereniging „Leven en werken" en van het Frans Loenenhofje. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte verast. Mr. W. M. Paardekooper Overman neemt afscheid Aan mr. W. M. Paardekooper Overman, Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank, is eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftyd. Mr. Overman werd 23 November 1884 te 's-Gravenpolder in Zeeland geboren. Hij studeerde in Leiden en promoveerde al daar 13 December 1911. Van 1912 tot 1915 was hy advocaat en procureur te Middel burg. Daarna werd hij benoemd tot Amb tenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht ie Assen. In 1922 volgde zijn benoeming tot substituut officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogen bosch. In dezelfde functie werd hij in 1926 naar Haarlem overgeplaatst, waarna in Maart 1940 zijn benoeming tot Officier volgde. De heer Overman heeft dus 24 jaar te Haarlem gewerkt waarvan een kleine 10 jaar als Officier. Sinds enige tijd is de heer Overman voorzitter van het college van regenten der Haarlemse gevangenis en vice-voorzitter van de Reclasserings- raad. Op Dinsdag 29 November zal de heer Overman in een zitting van de Haarlemse rechtbank afscheid nemen. SCHEEPVAART Albireo, BasraRotterdam pass. 14 Nov. Ouessant. Alcinous. JavaA'dam 14 Nov. v. Port Said. Blitar, JavaR'dam pass. 14 Nov. Perim. Borneo. AbadanBombay 14 Nov. 270 mijl van Muscat. Dalerdijk. RotterdamVancouver 14 Nov. Ouessant gepass. Corilla, R'damCuragao 14 Nov. 300 mijl v. Fayal. Hecuba, TrinidadA'dam 14 Nov. 350 mijl van Ouessant. Heemskerk, BrisbaneR'dam 14 Nov. pass. Finisterre. Inürapoera, JavaR'dam pass. 14 Nov. Lissabon. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaA'dam 14 Nov. 320 mijl West van Padang. Kamerlingh Onnes, R'damJava pass. 14 Nov. Ouessant. Kota Inten, R'damBatavia 14 Nov. Kaap Guardafui gepass. Meerkerk, RotterdamJapan 15 Nov. te Hongkong. Oranjefontein. A'damOost-Afrika 14 Nov. Lissabon gepass. Sibajak, 14 Nov. van R'dam te Kaapstad. Tosari. JavaR'dam pass. 14 Nov. Finisterre. Volendam, BataviaRotterdam 14 Nov. 160 mijl van Port Soedan. Weltevreden, JavaGalveston, pass. 14 Nov. Kaap Bon. Willem Barendsz (walvisvaarder) A'dam Kaapstad 14 Nov. 75 mijl Noord te Westen Kaap Verde. Veendam, 15 Nov. van R'dam te New York. ADVERTENTIE 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar aLs ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke wer king Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. De kolenproductie der Nederlandse staatsmijnen, die in September 1.010.300 ion bedroeg, daalde in October (met een gelijk aantal werkdagen) tot 998.400 tv. Uit het buitenland, werd ingevoerd 386.900 ton (366.400 ton in September). By een controle in een deel der ge- meente Vught heeft de politie een grote partij oorlogstuig in beslag genomen, o.a. stenguns, mitrailleurpatronen, slagpijpjes en hulzen. Een bejaarde inwoonster bleek een geladen anti-tankgranaat als bedkruik te gebruiken, Voor zij naar bed ging zette zij het projectiel een poosje op de kachel Bij Werkhoven is een chauffeur van een Wabo-bus, die achter zijn wagen om de weg opliep, door een andere bus van deze onder neming overreden en gedood. Het ongeluk gebeurde tijdens een hevige slagregen. De chauffeurs der beide bussen waren zwagers. De Rotterdamse recherche heeft een hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen in beslag genomen. Zoals lepels en vorken en oude gouden sieraden, totaal voor een waar de van enkele duizenden guldens. Een ge deelte van de voorwerpen was reeds vernield en kennelijk bestemd voor de smeltkroes. Door bemiddeling van een kellner had een koopman uit de Maasstad de partij gekocht, De kellner is in arrest, de koopman ligt zeer ernstig ziek en kon daarom nog niet opge sloten worden. De goederen zijn afkomstig van een inbraak, die de vorige week in Den Haag werd gepleegd. Tijdens de reis van minister Mansholt in de Verenigde Staten zal het beheer van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voeözelvoorziening ad interim worden waargenomen door de minister van Econo mische Zaken. Aan de Technische Hogeschool slaagde voor het propaedeutisch examen vcor civiel- ingenieur de heer J. Wagenaar te Haarlem en voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur de heer R. Hajema te Haarlem. De minister van Economsiche Zaken heeft bij de Hoofdcommissie voor de In dustrialisatie ingesteld een vaste commissie voor arbeidsaangelegenheden. Voorzitter hiervan is de heer A. N. van Mill te 's Gra- venhage, directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau. Amerikanen kunnen tegen een verlaagd tarief Kerstpakketjes zenden aan vrienden en familieleden in Nederland en in zes andere Marshall-landen. Met de „Johan van Oldenbarnevelt", die 12 November uit Tandjong Priok is vertrok ken, repatriëren het 3e bataljon garderegi ment grenadiers, 3-3 RI, het 6e regiment veldartillerie, de staf der le infanterie brigade en detachementen V. H. K. en Marva. Vele Hagenaars werden Maandag avond opgeschrikt door enige vrij zware ontploffingen. Het betrof hier proefnemingen van de technische staf van de Koninklijke Landmacht. De proeven werden op de Waals- dorpervlakte genomen. HAARLEM EN OMGEVING Op de Camplaan te Heemstede is heden morgen een personen-auto, bestuurd door de heer W. uit Haarlem, tegen een motorrijwiel gebotst dat door de monteur R. uit Heem stede werd bestuurd. Auto en motorfiets werden vrij ernstig beschadigd. De monteur kreeg een niet ernstige hoofdwond. De heer W. verkeerde in de mening dat hij op een voorrangsweg reed. Het koor „Zang Veredelt" uit Haarlem behaalde de eerste prijs op het concours te Overschie niet met 44, zoals gisteren door een zetfout abusievelijk werd gemeld, doch met 344 punten. De uitgestelde openingsavond van het seizoen van de Haarlemse Volksuniversiteit, heeft morgen, Woensdag 16 November in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum plaats. Georgette Hagedoorn zal begeleid door Pierre Verdonclt, een nieuw programma uitvoeren. Ds. J. C. Maris, Ohr. Geref. predikant te Haarlem-N., heeft voor het beroep naai?' de Chr. Geref. kerk van Zierikzee in de vac. van de tweede predikantsplaats aldaar be dankt. Gedurende enige tijd zal de Ned. Herv. Kapel het zonder luidklok moeten stellen wijl de tegenwoordige klok, die tijdelijk door een gemeentelid in bruikleen was afgestaan, plaats gaat maken voor een blijvende klok, geschonken door een gemeentelid ter nage dachtenis van de gevallenen in de slag in de Javazee. Men hoopt de nieuwe luidklok mei Kerstmis in gebruik te nemen. De Ned. Herv. Gem. van Spaarndam ontving een gift van f 1000 voor kerkbouw en van de Ned. Herv. Gem. van Zandvoort een toezegging van f 1000. Ds. C. de Ru, Ned. Herv. predikant te Zandvoort, staat op het drietal te Hilversum. In de najaarsvergadering van de Alge mene bond van personeel in bad- en zwem inrichtingen is door de sterke groei besloten over te gaan tot het oprichten van afdelingen. Ook in Haarlem en omgeving is een afdeling gevormd, waarvan de heer M. Brandt voor zitter is en de heer M. de Graaf, Papaver straat 8, secretaris. De jaarvergadering van de Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in het melkwinningsgebied Haarlem en omstreken houdt Zaterdag aanstaande haar jaarverga dering in gebouw „Sint Bavo". De heer D. Rempt, directeur der stichting provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noord holland spreekt over de plannen voor de tbc- bestrijding in de toekomst. De Nederl. Christen Vrouwenbond houdt vember in het Wijkgebouw, Ged. Oude een vergadering op Maandagavond 21 No- Gracht. Vertoond worden twee films van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, alsook de streekfilm „Westelijk Noord-Brabant". Ds. mr. G. A. Alma te Lisse heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Am sterdam-Sloten aangenomen. FEUILLETON diezijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 16) Juffrouw Perkins zorgt geregeld voor het luchten, lieve Bunny. Ze woont er vlak in de buurt, boven de kruidenier. Ze is de tante van diens vrouw, en was vroe ger keukenmeid bij Oma Eversley. Ze is een soort antiquiteit, maar ze kookt nog steeds fantastisch. Waarom ga je er dan niet heen en laat je haar voor je zorgen? Over een poosje misschien. Ik moet er nu werkelijk vandoor. Schrijf me maar per adres m'n bank, dan worden de brie ven wel aan me opgezonden. Het aller beste! Ik vond het heerlijk u weer gezien te hebben. HOOFDSTUK X. Katherine ging haar flat binnen. Ze had tot drie uur 's middags vrij gevraagd. Juffrouw Cole zou haar wel afkeurend aankijken, als ze te laat kwam. maar ze kon onmogelijk naar Tattlecombe in deze kleren teruggaan. Ze trok snel haar oude tweed mantelpak weer aan en verwijderde ieder spoor van poeder en lippenstift. Ze beet zich even op haar lippen, om de na tuurlijke kleur wat te verhogen, en nadat ze op de klok had gekeken, liep ze de zitkamer binnen. De telefoon stond op haar schrijftafel. Geheel klaar om weg te gaan, draaide ze nog even een nummer en wachtte op antwoord. Ze hoorde een vrouwenstem zeggen: Met Eversley. Kan ik even met juffrouw Jones spreken? Even later hoorde ze juffrouw Jones zeggen: U spreekt met de secretaresse van meneer Eversley. O, juffrouw Jones, met Katherine Eversley. Almiraal Holden heeft me daar net verteld, dat meneer Davies plotseling gestorven is. Ik vind het erg naar. Hij vertelde het mij, nadat we mijn neven al goedendag hadden gezegd, en ik had dus geen gelegenheid hen er verder naar te vragen. Wanneer is hij gestorven? Wel, laat me eens kijken...., dat is ongeveer zes weken geleden. Juist. Ik zag hem de laatste keer, dat ik op kantoor kwam, nog. Hij zag er toen best uit. Wat heeft hem gescheeld? Hij schijnt op straat neergeslagen te zijn, hij keek waarschijnlijk niet uit waar hij liep. Hij werd naar een zieken huis vervoerd, maar is niet meer bij ken nis gekomen. Wat vreselijk, zei Katherine, ik wist er niets van. De hoorn in haar hand voelde ijskoud en loodzwaar aan. Weet u nog, op welke dag het gebeurde? Juffrouw Jones' stem klonk scherp, toen ze antwoordde: Dat kan ik me zo, zon der meer, niet herinneren, dat moet ik even nakijken. Ik zou het zeer op prijs stellen, als u het voor me na wilt gaan. Er moet toch een aantekening van gemaakt zijn, niet waar? Ik zou het erg graag precies weten. Als u even wachten wilt. Terwijl ze stond te wachten, scheen de hoorn in haar hand steeds zwaarder en kouder te worden. Ze hoorde juffrouw Jones weglopen en weer terugkomen. Ze hoorde haar stem, die hard en zakelijk was en een spoor van accent had, het welk door de telefoon meer uitkwam dan wanneer je gewoon met haar sprak. Het moet de zevende December zijn geweest. Dat is de dag, dat meneer Davies voor het laatst op kantoor kwam. Dank u zeer, juffrouw Jones, zei Katherine en legde de telefoon neer. Een uur later zei ze tot William Smith, terwijl ze opkeek van het schilderwerk, waarmee ze bezig was: Herinner je je, op welke dag je bij de firma Eversley bent geweest en dat onderhoud met juffrouw Jones had? William fronste. Het was vlak voor dat meneer Tattlecombe dat ongeluk kreeg. Wel, wanneer was dat? Op zeven December. Ze legde haar verfkwast neer, omdat haar hand trilde. Je zei, vlak voor, bedoel je daarmee, de dag voordat meneer Tattlecombe neer viel? Ja, inderdaad. Weet je dat heel zeker? Ja, waarom, komt het er veel op aan? Ik weet het niet. Ze nam de verf kwast weer op. Ik wilde het alleen maar weten. William was volkomen in zijn werk verdiept. Hy had slechts met een half oor geluisterd naar Katherine's vragen en deze automatisch beantwoord. Hij had op dat moment sléchts aandacht voor zijn eerste uitgewerkte model van de zwarte raaf, waaraan hij de laatste hand aan 't leggen was. Zou hij het beest een groen vlekje op de kop geven? Of niet? Alleen maar om iets van glans aan te brengen? Hij vroeg Katherine wat ze ervan vond en ze overlegden met grote ernst. Tattlecombe's zaak sloot om half zes en William bx-acht Katherine thuis. Juf frouw Cole zette haar hoed op, trok haar mantel aan en wandelde kordaat de andere richting uit. Ze sloeg echter de eerste bocht naar rechts om, en daarna weer de eerste bocht naar rechts, waar door ze in het smalle straatje vlak achter de zaak terecht kwam. William zag haar niet, toen hij met zijn auto'tje achteruit uit de schuur, waar hij het ding stalde, kwam rijden. Juffrouw Cole liep zeer snel, holde zelfs even en kwam nog net op tijd op de hoek van de straat aan om William te zien stoppen, het portier openmaken, en juffrouw Eversley te zien instappen, waarna het tweetal wegreed. En dat was niet de éérste keer, me neer Tattlecombe, zei juffrouw Cole met een stem, die van verontwaardiging trilde, toen ze de oude heer hiervan verslag uit bracht. Mevrouw Salt had haar niet binnen willen laten, maar ze had zich niet af laten schepen. Een vrouw, die werkelijk alles op alles zet om ergens binnen te i komen, wordt niet teruggestuurd. Het hangt er alleen maar vanaf, in hoeverre ze bereid is haar fijngevoeligheid te laten varen en met een zekere dikhuidigheid door te zetten. Juffrouw Cole wandelde Abby Salt eenvoudig voorby, toen deze I haar de deur opendeed, en verkondigde, dat ze meneer Tattlecombe dringend moest spreken. Toen zijn zuster haar mededeel de, dat hij rust moest hebben en niet met zaken lastig gevallen mocht worden, trok ze haar neus op en zei, dat hij het nooit zou tolereren, dat zijn zaak een slechte naam kreeg en dat ze hem absoluut moest zien. Abby gaf zich nog niet gewonnen, maar aangezien ze niet wist waar het over ging en bang was, dat Abel er heel boos over zou zijn, als ze hem belemmerde belangrijke zakelijke aaxigelegenheden af te handelen, liet ze tenslotte toch juffrouw Cole bij meneer Tattlecombe binnen, waarna ze hen beiden alleen liet. Ze kwam even in de verleiding de deur met een bons dicht te slaan, maar ze beheerste zich en liep kalm de gang door naar de salon, waar ze ijverig psalmen op het har monium begon te spelen. De twijfel, die ze even bij het dichtdoen van de deur van meneer Tattlecombe's vertrek had gevoeld, was er misschien de oorzaak van, dat ze deze deur niet helemaal goed dicht had gedaan. Het slot had namelijk niet gepakt, exx de deur bleef op een kier staan. Juffrouw Cole was in een rechte stoel naast meneer Tattlecombe's bed gaan zit ten en stortte haar hart uit. Ze had een beige hoedje op en een dikke zwarte jas aan. Haar vale huid glansde in het kunstlicht. Ze waste haar gezicht 's mor gens en 's avonds met groene zeep en vond poeder immoreel. Haar handen, in zwart wollen handschoenen, hield ze in haar schoot gevouwen. Haar stem trilde van verontwaardiging. Ze zitten de hele dag samen, aan dezelfde tafel, en hun hoofden raken elkaar bijna. Abel Tattlecombe leunde achterover in zijn kussens en zei: Wel, juffrouw Cole, het schilderwerk moet, hoe dan ook, ge daan worden. Dat is waar, meneer Tattlecombe, dat ontken ik geenszins. Maar als ik u vertel, dat de afspraak was, dat juffrouw Eversley mij in de winkel zou helpen, dan vertel ik u precies de waarheid. Daar voor werd ze aangenomen. En wat gebeurt er? De tweede morgen, dat ze er is, neemt meneer Smith haar mee naar de werk plaats en geeft haar schilderwerk, iets wat hij nooit aan iemand wilde overlaten. Dat wéét ik, want ik heb hem ook eens aangeboden te helpen, en toen zei hij: O nee, dank u, ik kan het heel goed alleen af. Ze snoof verontwaardigd en herhaalde dit antwoord van William met grote ver achting in haar stem. Hij kon het alleen af! En hoé! Ze snoof opnieuw. Samen met haar kan hij 't af, werkend aan de zelfde tafel en, voorzover ik het heb kun nen bekijken, gebruikmakend van dezelfde verfpot. En aan de andere kant van het atelier zit de jonge jongen, die zulke din gen aan moet zien Juffrouw Cole behoox'de tot dezelfde kex'k als meneer Tattlecombe. Hij keek haar met een vriendelijk gezicht aan. William Smith is ongetrouwd, merkte hij op. En juffrouw Eversley is een jong meisje. Ik heb met William gesproken over het onderwerp huwelijk. Misschien is hij juffrouw Eversley in het licht van dat gesprek gaan bekijken en dan kan ik er geen kwaad in zien. Juffrouw Cole schudde haar hoofd. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6