Snelverkeer en veiligheid BUREN HORLOGES VAN NIEL I^ROUUEf} Particuliere woningbouw in 1950 mogelijk buiten gemeente volume om ZEKER, SLEUTEL WEG: P. J. B. ¥.d. RQSTIJNEJr. Kort en Bondig pEmammmm De man Woensdag 16 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Zoals te verwachten viel, heeft net on geluk dat Vrijdagavond op de Rijksstraat weg in Haarlem-Noérd aan een jong meisje het leven kostte, in onze lezerskring weel de vraag actueel doen worden, of de snel heden waarmee het motorverkeer naar en door de stad rijdt, in het algemeen niet te hoog geacht moeten worden. Waaraan dan als regel door de meesten de vraag verbonden wordt of de politie wel voldoende actief is in deze. Het laatste kan onomwonden bevesti gend worden beantwoord. De motorbrigade is van 's morgens zeven tot 's avonds elf, de radio-autodienst zelfs tot één uur 's nachts op pad en controleert onder meer de snelheden der weggebruikers. Maar het is natuurlijk niet zo dat de agenten achter een boom liggen te loeren of er soms een chauffeur is die de toegelaten veertig kilometer per uur overschrijdt. Een feit is echter, dat het aantal bekeuringen wegens onverantwoordelijke overschrijding der maximumsnelheid de laatste tijd toeneemt. Het is evenwel een misvatting te menen, dat de snelheid bepalend is voor het aan tal dodelijke ongelukken. In de eerste plaats hangt dat van de omstandigheden af. Vijftig kilometer per uur kunnen op de ene plaats misdadig zijn en op een andere volkomen normaal. Bovendien kan men de veiligheid of de onveiligheid van een route niet afmeten aan het aantal on gevallen met dodelijke afloop, ornaat dit ook van veel toevalligheden afhankelijk js. In 1943 hadden er op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord zes ongelukken, die de dood van een weggebruiker tengevolge hadden plaats, dit jaar nog maar twee. Kan men daarom zeggen, dat deze weg in een jaar tijd zoveel gevaarlijker of onge vaarlijker is geworden? HARPHQRJ-fcSD? Hoorapparaten vanaf f 175. THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Deskundigen van de verkeerspolitie verzekerden ons, dat men nu eenmaal niet het element snelheid uit het tegenwoordi ge verkeer kan wegbannen. Het publiek zal er rekening mee hebben te houden door 'n grote mate van oplettendheid; van automo bilisten en motorfietsers zullen niet alleen een grote dosis rijvaardigheid en verkeers- kennis worden gevraagd, doch ook en dat is vaak nog veel belangrijker een grote mate van verkeersfatsoen en ver antwoordelijkheidsgevoel. Intussen zal men met tevredenheid heb ben kennis genomen van de aanstaande verbetering van de verlichting op de Rijks straatweg. Tot nu toe was die voor een dergelijke belangrijke verkeersader bene den de maat. Bewoners van de omgeving van de Jan Gijzenbrug hebben bovendien meermalen het plan geopperd in de dépendance van de G.G.D. ter plaatse een vaste E.H.B.O.- post in te richten. Anderzijds wonen in die wijk zoveel E.H.B.O.'ers, dat het nuttige effect van zo'n post, gezien de grote kosten die eraan verbonden zijn, niet bijzonder groot moet worden geacht. Taxi 7 Bel 13000 DAG EN NACHT Meer overleg met de Kamers over het buitenlands beleid Het denkbeeld van een „internationaal parlement" In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Bui tenlandse Zaken deelt minister Stikker mede dat de wens van een aantal Kamer leden, de positie van de commissie voor Buitenlandse Zaken aan een herziening te onderwerpen, teneinde haar zoveel moge lijk aan de gewijzigde omstandigheden te doen aanpassen, hem ten volle gemotiveerd voorkomt. De mogelijkheid wordt onder ogen gezien in de toekomst, voor de eerste maal bij de indiening van de begroting voor 1951. een meer uitvoerig overzicht van de voornaamste politieke ontwikkelingen, waarbij Nederland rechtstreeks betrokken is, aan de Staten-Generaal over te leggen. Tegen een benoeming van een minister zonder portefeuille van Buitenlandse Za ken of van een of meer staatssecretarissen van Buitenlandse Zaken ten einde een meer geregeld contact van dit departement met de Staten-Generaal mogelijk te maken, heeft de minister enige bedenkingen, onder andere ten aanzien van de taakverdeling. Een bezwaar, dat het denkbeeld van een „internationaal parlement" aankleeft, is volgens de minister dat de volksvertegen woordiging wordt betrokken in de voorbe reiding van de internationale wetgeving en dat enerzijds gevaar bestaat van een ver zwakking van de verantwoordelijkheid der regering voor deze voorbereiding, en ander zijds van een verzwakking van de verant woordelijkheid der volksvertegenwoordi ging om een deugdelijke controle op het internationaal beleid te oefenen. Alvorens verder te gaan op de weg naar vorming van een internationaal parlement, acht de minister het noodzakelijk, dat het probleem van de samenwerking tussen regering en Staten-Generaal ten aanzien van het buitenlands beleid aan een gron dige studie wordt onderworpen. Het vraag stuk is voor de toekomstige ontwikkeling der internationale verhoudingen van zo groot belang, dat bij de voorbereiding der te nemen beslissing de stem van alle ter zake kundige dient te worden gehoord. De regering zal met de seniorenconventen van de beide Kamers in overleg treden over dit vraagstuk. Daarbij is meer onmiddellijk gedacht aan de Beneluxverhoudingen, maar de regering zou gaarne ook het alge meen probleem een onderwerp van bespre king zien uitmaken. Wellicht zou de instel ling overwogen kunnen worden van een staatscommissie, waarin naast leden der Staten-Generaal zitting hebben hoge rege ringsambtenaren met ervaring op het ge bied van internationale conferenties en van de voorbereiding van verdragen, alsmede beoefenaars van de staats- en volkenrechts wetenschap. Reorganisatie van de gevangenissen De gevangenis in Utrecht wordt Huis van Bewaring Wij hebben gemeld dat de reorganisatie van het Gevangeniswezen in ons land lei den zal tot het geven van een nieuwe be stemming aan enkele strafgestichten. Het voornemen is de strafgevangenis „Wolvenplein" te Utrecht op te heffen en in dat gebouw het Huis van Bewaring te huisvesten. In 't gebouw aan de Gangstraat waarin nu het Huis van Bewaring is, komt dan een speciale geneeskundige afdeling I voor psychopatische delinquenten. Belangrijke overschrijving naar Marshall-rekening Voor de tweede maal deze maand is de biljettencirculatie verminderd en wel tot 2941,6 millioen gulden, zoals blijkt uit de weekstaat van de Nederlandse Bank. Een belangrijke overschrijving heeft plaats gehad van de vrije saldo's naar de bijzondere Marshall-rekening, waardoor deze met 100 millioen gulden toenam. De „local currency"-rekening is hiermede aangegroeid tot 642,7 millioen gulden. In de deviezenpositie is enige wijziging ge komen. De totale vorderingen op het bui tenland liepen tot 322,7 millioen gulden op. De vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken zijn met 22 millioen gul den afgenomen. Een vrij belangrijke aan was vertonen echter de vrije saldo's van vreemde circulatiebanken, die van 414,4 op 476,3 millioen gulden aangroeiden. De „Van Speyk" naar de West vertrokken Honderden .inwoners van Den Helder waren Dinsdagmiddag getuige van het vertrek van Mr. Ms. kanonneerboot „Van Speyk" uit de haven van Nieuwediep naar de Nederlandse Antillen. Zoals bekend is, wisten enkele opva renden van de „Van Speyk" kort voor de thuisreis in November 1947 de bekende „loden verrader", het beeldje, dat eigen dom is van de familie Maduro op Curacao, in handen te krijgen en naar Nederland te ontvoeren. Of deze „loden verrader" op het ogenblik wederom aan boord is om de reis naar Curacao mee te maken, is niet bekend. De hardnekkigheid, waar mede de opvarenden hun bezoekers uit enkele compartimenten weerden, geeft de familie Maduro in Curacao goede hoop, dat hun eigendom op 5 December in Wil lemstad zal arriveren. De productie van ruwe aardolie te Schoonebeek heeft volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Octo ber bedragen 53.875 ton tegen 53.564 ton in September. HET OOG WIL OOK WAT EEN BRIL VAN Vermaat's amusements vereniging voor de Niwin Met de revue: „Laat je niet kisten" De grote zaal van het Haarlemse Concert gebouw was gisteravond vrijwel geheel ge vuld, toen de amusementsvereniging van Vermaat's bakkerijen de revue „Laat je niet kisten" voor het voetlicht bracht. Deze re vue werd opgevoerd ten bate van een ver eniging. die nauwelijks meer aanprijzen be hoeft: de Niwin, en wel speciaal voor de rim- boekistenactie. die deze vereniging op het ogenblik onderneemt. Ondanks het feit. dat op deze avond uit sluitend amateurs optraden, bleek het tal rijke publiek hei programma op hoge prijs te stellen. Bijna drie uur lang heeft men zich kostelijk geamuseerd met de talrijke schet sen, dansen en muzikale intermezzi Speciaal het piano duo Wim Lichtendahl en Will van Bakel, kreeg enkele malen een ovatie van de enthousiaste toehoorders. Maar ook de ko mieken Frans Ouwerkerk en Jan Schoon mochten zich in een grote populariteit ver heugen. Ongetwijfeld kan Vermaat's amusements vereniging op een buitengewoon geslaagde avond terugzien, waarvan ook zeker de op brengst in de pauze werd nog een loterij voor de Niwin "ehouden tot ieders te vredenheid zal strekken. Een opbrengst die, omgezet in rimboekisten, haar weg in de tropen wel zal vinden. le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK momenteel voorradig UURWERKEN Grote Houtstraat 86 ST. NICOLAAS GESCHENKEN f die inderdaad met plezier worden gebruikt, zijn electrische geschen- S KONINGINNEWEG 6 (8/0 SAAMBRUGL (Adv. Successen voor „Kennemerland" Op de te Utrecht gehouden hondententoon stelling behaalden de leden der Kynologen- club „Kennemerland" goede resultaten. J. A. A. Visscher's cairnterriers Lenox Ogge en Lenox Clón verkregen de kwalificatie „Uit muntend" en de kampioenschapsprijs. Adamson, het Schotse terrier reutje van de heer H. Slobbe, werd eerste met uitmuntend in de nationale fokkersklasse. De epagneul breton Xanthoppe du Vieux Sart van de heer J. Roggeveen behaalde de eerste prijs met „zeer goed" in open klasse, de Chow-Chow reu Li Nu Tsja's Golden Wong van mevrouw M. ReijengaBorgerding de kwalificatie „zeer goed" en de vierde plaats in open klasse, de Bouvier reu Baskoman van de heer E. Post eerste met „uitmuntend" in jeugd- klasse en reserve-kampioenschap. De Welsh terrier reu Merthyrs Masterpiece eerste met „uitmuntend" in jeugdklasse. het teefje Fel- stead Charmer eerste met „uitmuntend" in open klassè en kampioenschapsprijs: bei de honde behoren toe aan de heer F. M. Heer- kens Thijssen. De Engelse bulldog teef kam pioen Chubby of Inverdan van de heer J. J. Fris behaalde de eerste prijs met „uitmun tend" en kampioensprijs; de dwergkeesjes Joggie van de Keesjeshoeve, Tiptree van Volkenbond en Doortje van Volkenbond respectievelijk derde prijs met „goed" in puppyklasse, tweede prijs met „goed" in nationale fokkersklasse en tweede prijs met „zeer goed" in open klasse. Hiermede is het tentoonstellingsseizoen 1949 afgelopen. De winnaars van dé punten- strijd, die door „Kennemerland" dit jaar voor haar leden is uitgeschreven, kunnen worden aangewezen. De prijsuitreiking zal geschie den tijdens een bijeenkomst op 28 November. De beschermheer van „Kennemerland", mr. P. O. F. M. Cremers, heeft zich bereid ver klaard de pryzen uit te reiken. Dodelijk ongeval in Hillegom Vanmorgen om tien uur is op de Derde Loosterweg in Hillegom een droevig onge luk gebeurd, waarbij het vierjarig meisje Maartje F. om het leven is gekomen. Zij stond met enige vriendinnetjes te kijken bij een uitrit op de weg naar een zwaar beladen vrachtauto. De bestuurder trachtte de weg op te rijden. Onverwacht liet het meisje een stuk speelgoed vallen. Zii greep er naar zonder op de auto te letten en kwam onder een der wielen. Het meisje was op slag dood. De bestuurder treft geen schuld. Enige maanden geleden deelden wij mede dat het voornemen van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting was, om binnenkort onder bepaalde voor waarden particuliere woningbouw buiten het bouwvolume der gemeenten mogelijk te maken. Later werd in verschillende bladen een bericht opgenomen dat nog al verontrus tend was. Er werd namelijk gemeld dat ook in 1950 particuliere woningbouw teri koste van het bouwvolume zou moeten gaan, terwijl er bovendien werd gezegd, dat er zoveel aanvragen voor particuliere wo ningbouw voor 1950 zijn die voorrang hebben, dat er voor de gemeenten weinig zal overschieten van het bouwvolume. Wij trokken die verontrustende mede deling in twijfel. Dat daarvoor grond was blijkt nu wel uit het volgende bericht, dat wij van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ontvingen: De Financieringsregeling Woningbouw blijft onverminderd van kracht. Op grond van deze regeling kan Rijkssteun worden verkregen voor de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 375 m3, of, als het étage-woningen betreft, van ten hoog ste 325 m3. Deze beperkingen gelden niet voor de fi nanciering van de herbouw van door oor logsgeweld verwoeste woningen. Voor de bouw van woningen is een ge meentelijke bouwvergunning, alsmede een Rijksgoedkeuring vereist. Het verlenen van deze vergunningen wordt niet afhankelijk gesteld van de vraag hoe de financiering is geregeld. De gemeentelijke bouwvergun ning verleent sanctie op de technische kwa liteiten van het bouwplan en op de vast stelling van de plaats waar gebouwd zal worden. De Rijksgoedkeuring' verschaft de gelegenheid tot bouwen binnen de mogelijk heden van het voor een bepaalde periode en een bepaald gebied vastgestelde bouw programma. Vandaar, dat deze Rijksgoed keuring slechts kan worden verleend, in dien het gemeentebestuur uit het van hoger hand ontvangen woningbouwcontingent bouwvolume ter beschikking stelt. Het ligt in het voornemen om in 1950 de bouw van woningen toe te laten, óók wan neer daarvoor geen gemeentelijk bouwvo lume beschikbaar is. Dit geldt evenwel Herdenking Hannie Schaft Het Jeugdvredescomité heeft besloten op 27 November op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg een herdenking te houden. Evenals vier jaar geleden zal in het bij zonder worden herdacht de verzetsstrijdster Hannie Schaft, als symbool van allen die hun leven gaven voor vrede en vrijheid, MEVROUW W. A. M. ROELOFSZ- GOMPERTZ OVERLEDEN Maandagmorgen fietste mevrouw W. A. M. Roelofsz-Gompertz, echtgenote van de oud-burgemeester van Sint Michielsgestel, in Vught. Zij werd door een vrachtauto aangereden en was op slag dood. Mevrouw Roelofsz, die de leeftijd van 57 jaar be reikte, woonde vroeger vele jaren in Heemstede. U heeft recht op Uw kolen; maarUw handelaar op directe betaling. Vakgroep Detailhandel in Brand stoffen Haarlem en Omstreken (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 November 1949 ONDERTROUWD: 15 Nov., J. H. Kuipers en J. H. R. Hofkamp; E. van Es en L. M. van der Kort; J. Croese en I. H. M. Ilcken. GEHUWD: 15 Nov., J. van Koersel en C. M. A, Ruiter. BEVALLEN van een zoon: 14 Nov., J. van Baekel—Verkerk; H. A. Fiege—Böekling; C. J. JanssenHoutakkers; 15 Nov. M. Bes- selingPolak. BEVALLEN van een dochter: 11 Nov., W. C. Geuzebroekvan Duin; P. E. M. Goedkoop —Withers; 13 Nov. E. J. Nijs—van Ooijen; 14 Nev., W. J. DiependaalSnoeks; H. M. Met tenvan der Goes; 15 Nov., N. Weide Sepers; G. J. H. VisBas. OVERLEDEN: 11 Nov.. J. Deegens, 86 j„ Duvenvoordestraat; 12 Nov., W. van den Bel, 35 j.. Jansstraat; W. T. Weiüema, 26 d„ Ursulastraat; 13 Nov., P. C. M. van Houten Bok, 33 j., Kamperlaan; G. M. Albrecht, 77 j., Kamperlaan; M. G. Postma, 21 m., Ged. Oude Gracht: 14 Nov., A. H. J. Nieuwenhoven Slebe, 68 j., Kruisweg; J. W. Hemelrijk, 91 j., Saenredamstraat. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" alleen voor die woningen, voor de bouw waarvan geen beroep wordt gedaan op fi nanciële steun van Rijkswege. Dit zullen dus in de eerste plaats die woningen zijn, waarvan de inhoud (méér dan 325, resp. 375 m3) de toepassing van de Financie ringsregeling Woningbouw 1948 onmogelijk maakt. Deze woningen zullen een inhoud mogen hebben van ten hoogste 500 m3. Daarnaast is het ook mogelijk om kleinere woningen buiten bezwaar van het bouw volume te bouwen, mits daarvoor geen Rijkssteun wordt verlangd. De nadere bijzonderheden van deze voor 1950 in het vooruitzicht gestelde maatregel zullen ter zijner tijd aan de gemeentebe sturen worden bekend gemaakt. GLAS IN LOOD SPIEGELS GESLEPEN GLAS BUIGEN HERVERZILVEREN BAKENESSERGRACHT 33 (Adv.) De versnelde demobilisatie Het werk van de Demobili- satieraad voor Haarlem Wegens de versnelde demobilisatie in Indonesië heeft de Demobilisatieraad voor Amsterdam besloten extra maatregelen te nemen. Wij vernemen dat de Demobilisatieraad voor Haarlem geen termen aanwezig acht om dit voorbeeld te volgen. In 1949 zal het aantal gedemobiliseerden in Haarlem ongeveer 600 bedragen. De verwachting is dat er in 1950 het dubbele aantal zal komen. Het is evenwel niet nodig om daarvoor extra maatregelen te nemen, ook al zal het natuurlijk nodig zijn dat er door de De mobilisatieraad en de commissies die door deze raad zijn ingesteld, meer activiteit ontwikkeld wordt, want er zal immers veel meer werk verzet dienen te worden. Met de bestaande organisatie is dit evenwel op te vangen. Conferentie werkgroep Lutherse kerkmuziek De Werkgroep voor Lutherse kerkmuziek houdt van Vrijdag tot en met Zondag een conferentie in het kerkgebouw der Evan gelisch Lutherse gemeente te Haarlem. Vrij dagavond wordt een gemeente-zangavond gehouden, onder leiding van de heer W. Mudde. cantor-organist uit Utrecht. Zater dagmorgen houdt prof. dr. W. J. Kooiman uit Amsterdam een referaat over „Luther en de liturgie" en des middags zal de heer F. Houtkoop uit Weesp een inleiding houden over „Het orgelkoraal in de eredienst", waarna de dames Annie A. Offenberg, Ans Tromp en de heer Freek Houtkamp het or gel zullen bespelen. Des avonds spreekt de heer Mudde over „De kerk en de kerkmu ziek". Tot besluit wordt Zondagmorgen een liturgische dienst gehouden. Ds. W. Spliet- hoff is voorganger en het kerkkoor „Toe wijding" uit Amsterdam verleent medewer king Organisten en koorleiders van andere kerkgenootschappen zijn ook welkom. RIJDEND POSTKANTOOR. Ook dit jaar zal de stichting „Voor het Kind" ter stimulering van de verkoop van kinderzegels, gebruik maken van een rij dend postkantoor. Hiertoe is een autobus in gericht. De correspondentie, die in dit rij dende postkantoor ter post wordt bezorgd, zal worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. Het rijdend postkan toor komt op 22 November in Haarlem. Dubbele val In Ten Berge's confectiebedrijf raakte gis teren een verwarmingsmonteur zijn even wicht kwijt op een drie meter hoge ladder. Hij viel en raakte met een zeven meter lange buis een collega die op een ladder naast hem stond. Ook deze kwam ten val en hij kreeg een heup-fractuur. De eerste monteur kreeg een hiel-kwetsuur. Arts wegens doodslag tot twaalf jaar veroordeeld De rechtbank te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 48-jarige arts T. de J. uit Kollum, wie ten laste was gelegd dat hij in de nacht van 1 op 2 Juli 1948 de 31-jarige verpleegster R. Veenstra van het leven heeft beroofd, door haar van de leuning van een brug te duwen, zodat zij in het water viel en verdronk. De rechtbank achtte niet bewezen, dat verdachte met voor bedachte rade heeft gehandeld en veroor deelde hem wegens doodslag tot een gevan genisstraf van 12 jaar met aftrek, Zij achtte geen termen aanwezig, hem het recht tot het uitoefenen van de artspraktijk te ont nemen. BINNENLAND Een vrachtauto, geladen met vee, is op een mijn gereden in de berm van de weg tussen Azewijn en Netterden. De auto moest uitwijken voor een paar kinderen, die op de weg speelden. De auto werd beschadigd door de ontploffing. Enkele koeien moesten worden afgemaakt. Blijkens door de Nederlandse Bank ver strekte gegevens bedroeg de totale hoeveel heid vrij geld eind September (in millioenen guldens) 7322 tegen 7272 eind Augustus en 7331 eind September 1948. Van het totale be drag was 3077 chartaal geld en 4245 giraal geld. Op 1 December zal prof. dr. ing. N. A, Halbertsma, na meer dan 28 jaar gewerkt te hebben bij de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken, de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Prof. Halbertsma is van plan, de geschiedenis te schrijven van het bedrijf. Volgens de uitkomsten van de inventa risatie van land- en tuinbouw in Mei 1949 besloeg de totale cultuurgrond in Nederland een oppervlakte van 2.402.400 hectare tegen 2.400.700 hectare in 1948. Daarvan besloeg de totale oppervlakte grasland 1.352.800 hectare tegen 1.344.500 hectare in 1948. Het gemeentebestuur van Franekera- deel (Fr.) heeft aanbesteed de wegverbete- ring FranekerDongjumRiedBerlikum. Laagste inschrijver was P. C. Zanen te Heemstede voor f 543.700. met dien verstan de, dat het werk f48.000 duurder wordt, wanneer het zonder machines wordt uit gevoerd. In een modemagazijn in de Haagse binnenstad is aan een winkelende Frangaise een tas ontstolen. De tas bevatte gouden sieraden. 11.000 Franse francs, 1200 Belgische franacs. 43 gulden, een Frans paspoort en een internationaal rijbewijs. De Algemene Schilderspatroonsbond heeft zich in een motie uitgesproken tegen het reeds door de Tweede Kamer aanvaarde wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Be- drijfsorganiatie. In de motie wordt het ont werp ongrondwettelijk genoemd. Men ver onderstelt, dat de P.B.O. niet de bedrijfsvrede zal bevorderen en dat de ondernemers meer afhankelijk zullen worden van de overheid. Op de rijksstraatweg te Haren (Gr.) was tijdens mist een 17-jarige bodeknecht bezig het achterlicht van de bodewagen te repa reren. De chauffeur van een bus zag de wagen door de mist te laat. Er volgde een aanrijding, waarbij de jongen ernstig gewond werd. Hij werd naar een ziekenhuis te Gro ningen vervoerd, maar bleek bij aankomst overleden te zijn. De Staatscourant van 15 November be vat een beschikking van de minister van Sociale Zaken betreffende verplichte deel neming in het Bedrijfspensioenfonds Groot- metaal. HAARLEM EN OMGEVING Voor de afd. Haarlem van de Ned. Vege- tariërsbond spreekt mevrouw Mellie Uyldert, de schrijfster van het boek „Dë taal der kruiden" a.s. Donderdagavond in „De Leeuwerik". Een 21-jarige strykster die dezer dagen met een heer op stap was, maakte van zijn lichte beneveldheid gebruik om hem een gouden ring met brillanten te ontfutselen. Toen zij de ring echter bij een opkoper van de hand wilde doen, liep zij tegen de lamp. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. De bestuurder van een motor-carrier die twee jongens, die ïn schuine richting de Ver- gierdeweg overstaken, wilde ontwijken, ver loor daarbij de, macht over het stuur. Hij reed de sloot langs de Vondelweg in, maar raakte daarbij een 6-jarig jongetje dat aan de slootkant speelde. Het kereltje kreeg diepe snijwonden aan linkerbeen en voorhoofd. De Dierenbescherming organiseert voor Maandag 21 November een bijeenkomst in De Leeuwerik, waar de heer C. de Boer instructeur van het blinden-geleidehonden- instituut in Ermelo een lezing zal houden. De heer De Boer, zelf blinde, zal met zijn eigen hond demonstraties geven. Van de Radio Technische School aan de Kleine Houtweg slaagden onze plaatsgenoten R. Gerz en J. Bosman voor het Rijkscertifi- caat radio-telegrafist. 1GROOTE HOUTSTRAAT 100 r£U30« hAAPlEd Koopt vroeg Uw St. Nicolaas geschenken! Wij hebben een uitgebreide keuze artikelen, die daarvoor geschikt zijn, o-a: Voor de Dames: De H.M.V. strijkbout f 29.50 De H.M.V. El. waterketel f 43.— De H.M.V. El. waterketel (stroomlijn) f 50.— De H.M.V. Haardroger f 62.50 Al deze apparaten zijn van het beste Engelse fabrikaat met exclusieve eigenschappen.' Voor de Heren: Droogscheerapparaten Phili-Shave f 39.— en f 47.— Phili-Shave tasjes f 4:50 Auto-radio Platenkoffers en albums GROTE COLLECTIE PLATEN PHILIPS - N.S.F. RADIO (Adv.) FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 17) U hebt haar niet gezien, toen ze kwam solliciteren. Helemaal opgeschil derd was ze, er is geen ander woord voor, en ik heb haar onmiddellijk gezegd, dat u daar niet van hield. Ik had haar ook zeker niet aangenomen, als het aan mij was geweest om te beslissen, maar meneer Smith kwam erbij en beweerde, dat ze juist degene was, die we zochten, zonder zich verder iets van mij aan te trekken! Ze is nu toch niet meer opgemaakt, als ze in de winkel werkt? vroeg Abel scherp. Juffrouw Cole snoof. Als ik het haar niet zo uitdrukkelijk gezegcf had, zou ze er waarschijnlijk verschrikkelijk opzich tig uitzien, maar ik heb haar duidelijk gemaakt, dat u erg streng bent in dat soort dingen en ik houd haar goed in 't oog. zodat ze niet kan smokkelen. Abel werd moe van de ratelende stem. Wel, dat is dus in orde, zei hij mat, waarop hij zich onmiddellijk realiseerde, dat déze opmerking wat al te optimis tisch was. Juffrouw Cole keek hem mede lijdend aan. Als u het in orde noemt, dat hij haar meeneemt in zijn auto en tot ik weet niet hoe laat met haar uitblijft....! Abel begon zijn humeur enigszins te verliezen. Wat weet u daarvan? En wat noemt u laat? Juffrouw Cole zei triomfantelijk: Juffrouw Bastable weet me heel wat te vertellen. De ene keer was het elf uur, en een andere keer half .twaalf, en het zal misschien niet lang meer duren, dat hij helemaal niet meer thuis komt. Ik kan zoiets niet fatsoenlijk noemen. Meneer Tattlecombe was in werkelijk heid veel ongeruster door alles wat hem hier verteld werd, dan hij wilde laten blijken. Hij vond juffrouw Cole een be moeizieke oude vrijster. Maar zijn zaak en het begrip fatsoen waren hem zeer dierbaar! Er mochten geen praatjes ko men, en nu was juffrouw Cole al aan 't roddelen met juffrouw Bastable, en daar zou het niet bij blijven, als je niet oppaste. Hij wenste, zoals vele mannen dat doen, dat er iets op gevonden kon worden om vrouwen te verhinderen kletspraatjes rond te strooien, en hij herinnerde zich, hoe hij eens, toen hij 24 jaar oud was geweest, op een warme Juni-dag met een meisje op de rivier had geroeid en haar niet voor middernacht had thuisgebracht. Wat een geweldige herrie had dat veroorzaakt! Het was een aardig, knap meisje geweest en ze was later getrouwd met een dikke I winkelchef van middelbare leeftijd, aan wie ze zeven of acht kinderen schonk, allen het evenbeeld van hun vader. En hij was getrouwd met Mary Sturt, met wie hij zeer gelukkig was geweest, tot dat het God behaagde haar tot Zich te nemen. Hij richtte zijn blauwe ogen op juffrouw Cole en zei: Woont dat meisje bij haar ouders? Als ze dat inder daad deed, zou William, wanneer hij werk van haar maakte, natuurlijk de avonden daar in de familiekring doorbrengen. Ouders, snoof juffrouw Cole. Niks daarvan! In een flat ergens boven een garage. Rasselas Mews, no. 21, woont ze. Die flat werd haar geleend door een vrien din, zegt ze. Ze woont er helemaal alleen, dat heeft ze zich laten ontvallen. Als meneer Smith daar de halve nacht door brengt, is dat toch moeilijk fatsoenlijk te noemen, meneer Tattlecombe! Ik kan het tenminste niet! Ze hijgde na deze verontwaardigde uit barsting. Als meneer Tattlecombe zich had kunnen bewegen, was hy waarschijnlijk nu de kamer uitgelopen. Maar hij kon zijn bed niet uitkomen, en moest dus alles aan horen. Juffrouw Cole hapte naar lucht en begon opnieuw. Haar voordeur is vuurrood geschilderd, vindt u dat fatsoen lijk, rood als een brievenbus. Dat is geen praatje, maar ik heb 't met m'n eigen ogen gezien. Het deed me denken aan, enfin ik zal maar niet zeggen, waaraan dat me denken deed Abel Tattlecombe vertrok zijn gezicht. Hij was niet alleen verwonderd, maar ook verontwaardigd, Juffrouw Cole, ik ben diep geschokt.... Juffrouw Cole scheen dit prachtig te vinden. Dat zou ik zo denken, reageer de ze. Ik ben diep geschokt over de manier, waarop u allerlei conclusies trekt. Rode verf op de voordeur van een flat, die iemand anders je geleend heeft Juffrouw Cole onderbrak hem. Me neer Tattlecombe, gelooft u dat verhaal over lenen toch niet. En. we weten heus wel, wat dat voor buurt is, waar ze woont, afgezien nog van die rood geverfde voor deur. Abel beheerste zich met moeite. Juf frouw Cole was een goede hulp in zijn zaak. Ze was van onbesproken gedrag en had grote ervaring; dergelijke krachten kwam je niet dagelijks tegen, en als je zo iemand had, raakte je die niet graag kwijt. Daarom zei hij langzaam en met bewon derenswaardige kalmte: Het lijkt me dat we die kleur verf nu genoeg besproken hebben, juffrouw Cole! Juffrouw Cole schudde haar hoofd. Zoals u wilt, meneer Tattlecombe. Of het nu de verf op haar gezicht is of op haar voordeur, het komt toch allemaal op het zelfde neer! Ik heb gedaan, wat ik meende dat m'n plicht was en als u me wilt mis verstaan, wel, dan heb ik mijn hart ten minste gelucht en is mijn geweten schoon, en zal ik er niet meer over praten. Abel hoopte, dat dit waar zou zijn, maar had er niet veel vertrouwen in. Zelfs zijn vrouw, die hij toch altijd zeer hoog had geschat en diep betreurde, placht een dis cussie op die manier te beëindigen om bij de eerstvolgende gelegenheid, wanneer ze over nog betere argumenten de beschik king had gekregen, het onderwerp op nieuw aan te snijden. Ik zal een en ander met William Smith bespreken, zei hij en nam daarna zijn toevlucht tot de houding van patiënt: hij bracht juffrouw Cole lichtelijk aan 't schrikken door zachtjes te kreunen, zijn ogen te sluiten en verder achterover in de kussens te leunen. Vol wroeging ver dween ze uit de kamer om mevrouw Salt te roepen. Toen ze op het portaal kwam, zag ze nog net iets van een zwarte rok in de tegenoverliggende kamer verdwij nen. Er was even een grote, misvormde benige hand zichtbaar. Daarna werd deze teruggetrokken en hoorde ze een sleutel omdraaien. Juffrouw Cole, die alles van Emily Salt af wist, schrok hiervan nü;t in 't minst Emily maakte altijd dat ze weg kwam, als er vreemden in huis waren. Juffrouw Cole vond mevrouw Salt, sprak de hoop uit, dat ze meneer Tattlecombe niet al te zeer had vermoeid, en verdween naar huis. Abby ging naar boven met een kop bouillon. Ze liep Emily tegen het lijf, die een wonderlijk triomfantelijke blik in haar ogen had, welke haar niet aanstond. Ze maakte zich vaak zorgen over Emily. Ze ging bij Abel binnen en merkte, dat hij ontstemd was. Die vrouw praat veel te veel, Abby. De meeste mensen doen dat, merkte Abby Salt op. HOOFDSTUK XI. William en Katherine zaten bij de kachel samen te praten. Meneer Tattle combe zou niets aan te merken hebben gehad op hun houding. William had een schrijf bloc voor zich en scheen volkomen verdiept te zijn in rekenwerk. Hoewel Katherine naast hem op de canapé zat, raakte ze hem niet aan, behalve misschien met een plooi van haar rok en met haar blik, die met iets van vertedering, ver mengd met spot, op zijn ernstige profiel gericht was. Deze ongetrouwde jonge man en vrouw waren druk bezig hun gezamen lijke inkomens op te tellen, om te zien, of het verantwoord was te trouwen, zon der te wachten, tot het houten speelgoed grotere baten af zou werpen. Als basis voor deze berekening hadden ze hun bei der salarissen genomen, en Katherine had aarzelend bekend, dat ze kon rekenen op een privé-inkomen van 200 pond per jaar. Tot haar opluchting vond William dit prachtig, kennelijk overwegend, dat dit ertoe mee zou werken, dat ze spoedig konden trouwen, en het als zodanig graag accepterend. Aangezien deze bekentenis in goede aarde was gevallen, voegde ze er lang zaam aan toe: Eigenlijk krijg ik meestal méér, ik heb het minimum genoemd. Dit jaar waren er even moeilijkheden en kele dingen betaalden niet.... Daarom moest ik ook m'n flat verhuren. Hij keek fronsend op. Wat betaal je voor deze flat? Wel, Carol wilde er niets voor heb ben. Ze wilde hem niet verhuren. Ze zei, dat er grote kans bestond, dat het dak zou instorten. Er is een landmijn ergens in de buurt ontploft, en dat heeft deze flats geen goed gedaan. Hij keek bezorgd. Ik vind het geen prettig idee, dat je in een flat woont, waar het dak ieder ogenblik naar beneden kan komen. Liefje, ik geloof dat Carol het erom zei, om mij de flat zonder huurbetaling te geven. Maar ze moet er wél iets voor heb ben. Ik bedoel, jij alleen kunt hier wel gratis wonen, maar als we getrouwd zijn dan zal ik ervoor moeten zorgen, dat we haar de huur vergoeden. Hoelang blijft ze weg? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6