Wanke! „Russische regering snijdt haar volk af van de sympathie der wereld" Tsjechische herstelbetalmgscommissie verzoekt om asyl in de Engelse zone Nationalisatie der Engelse staalindustrie uitgesteld tot na de verkiezingen^, 64e Jaargang No. 19401 "3 "3 1 Donderdag 17 November 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- HHBbI I ju 1 I Uitgave van de Grafische Bedrij'ven Damiate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I I X I I 1 I B 1 1 BIB lil Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. JL e£L JL JL da Mr—W JL Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag by ae Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ^pTCCljtC ^33ClClll0tl/0 <COUttUtt (KltlUl Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET PAS OPGETREDEN Franse kabi- net-Bidault bevindt zich in een toe stand van wankel evenwicht, die onze Parijse correspondent nog eens duidelijk heeft toegelicht. Zowel op financieel gebied als op het terrein der buitenlandse politiek wordt het bedreigd in een mate, die zijn spoedige val kan veroorzaken. Ge zult zeg gen: dat is niets nieuws. Wij zijn gewend dit van Franse kabinetten te vernemen. Wij zijn ook gewend ze inderdaad te zien tui melen. Er ontstaat dan een crisis, hevig maar als regel kort van duur, waarna een nieuw kabinet zijn onzekere levensweg betreedt. Ge hebt gelijk, maar er zit meer in. En het vallen en opstaan v&n kabinetten is thans meer dan een voortdurende gerucht makende vertoning van het onaantrekke lijke Franse politieke spel. Dit kabinet- Bidault is niet meer dan een voortzetting van het kabinet-Queuille, dat zich onder scheiden heeft door ruim een jaar aan het bewind te blijven. Het is samengesteld uit dezelfde drie partijen en men vindt er voor het merendeel dezelfde leidende figuren in: Queuille, nu vice-premier, Yvon Delbos, Robert Schuman, René Mayer, Teitgen. Bij de jongste crisis wist men, na een zonder linge opeenvolging van verschillende for mateurs, tenslotte toch geen andere oplos sing dan maar op dezelfde weg voort te gaan. Maar de problemen die men moest oplossen veranderden er niet door. In de kring der drie betrokken partijen is de wil tot eendrachtige samenwerking zo gering en huivert men dermate voor de uitwerking op de kiezers, als de regering tot ingrij pende maatregelen moet overgaan, dat het voortbestaan der coalitie aan een zijden draad hangt. Links zetelt de commu nistische minderheid en rechts zit de gene raal de Gaulle met zijn aanhang op het ineenstorten der coalitie te wachten. De generaal heeft zich pas weer eens luidkeels doen horen: hij vindt al de huidige bewind voerders, onbekwaam voor hun taak en ver wacht alle heil van een parlementsontbin- ding en nieuwe verkiezingen. Dat heeft men wel eens meer gehoopt en dan viel het tegen; er ontstond een even ingewikkelde nieuwe sterkte-verhouding van partijen en men begon opnieuw met kunstige construc ties en gevaarlijke evenwiolits-oefeningen op het slappe koord der politiek. De hoop dat de levensduur van het kabinet-Queuille, dat een jaar geleden in even wankele toe stand verkeerde als nu zijn opvolger, naar een vaster beleid zou voeren is niet bewaar heid en de vooruitzichten, die het houden van nieuwe verkiezingen opent, zijn niet rooskleurig. Het is duidelijk waarom in Frankrijk zovelen benauwd zijn voor enigerlei Duitse hejleving, ofschoon die zou geschieden op de "basis van aaneensluiting van West-Duitsland bij West-Europa. Men voelt zichzelf te zwak. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman is een hoogst be kwaam en ernstig man, die uit eigen erva ring de Duitsers door en door kent en die weet welke mogelijkheden er zijn. Het be leid van zulk een minister is uitvoerbaar als men hem vertrouwen schenkt en zijn betoog waardeert op zijn werkelijke bete kenis. Maar als de beoordeling van zijn werk gaat afhangen van stemmenwinst of stemmenverlies en van de oppervlakkige emotionaliteit van een aantal lieden, die deze kwesties niet ernstig doordacht heb ben en -ze niet begrijpen, heeft hij geen kans meer. Het ligt in het wezen der demo cratie dat men een regering, die eenmaal na de verkiezing van een parlement is benoemd, een zekere spanne tijds gunt om haar inzichten te verwezenlijken. Als zij zo wankel staat dat zij bij al haar beleid en besluiten met „the man in the street" reke ning moet houden, haar populariteit en die van haar Kamerfracties niet aan te tasten, regeert zij niet meer. Dan heerst the man in the street, met alle beperktheid van begrip hem eigen. Dan wordt het land niet meer geregeerd. Want regeren, een uiterst moeilijk werk, kunnen tenslotte alleen men sen van bijzondere ontwikkeling en karak ter. De massa kan het niet. Zij kan, om het zo uit te drukken, het beleid niet voeren. De wankele levensgang van Franse rege ringen is geen op zichzelf staand verschijn sel in de landen der Westelijke democratie. Het is slechts het meest opvallende ver schijnsel. De eigenaardigheden van de Franse volksaard leiden steeds tot luid ruchtige uiterlijke demonstratie van inner lijke zwakheden. In andere, landen treden ze minder duidelijk aan den dag, maar bestaan eveneens. Dat is het zorgelijkste in de toestand der parlementaire democratie. Dat de willekeur en het machtsmisbruik der dictatuur oneindig slechter verhoudin gen meebrengen hebben de in de oorlogs jaren door Hitiers Nazi's bezette landen aan den lijve ondervonden. Ook Frankrijk, dat als grootste mogendheid op het vasteland na die ervaring een voorbeeld van demo cratisch herstel zou moeten geven, en daar in helaas faalt.Het ergste zou zijn, ook voor- ons, als het niet de kracht zou bezitten om zijn aandeel v in de ontwikkeling van de Europese aaneensluiting te nemen, die komen moet. Dit is geen sombere voor spelling, maar wel een nadere verklaring van de grote spanningen en onzekerheden, die zich voordoen. Er groeit onweerstaan baar een grote nieuwe ontwikkeling. Er treden tegelijkertijd allerlei remmingen bij op. R. 3?. Indonesië op de agenda van de Veiligheidsraad Naar vernomen wordt, zal de Veilig heidsraad in zijn vergadering van Vrijdag middag cle Indonesische kwestie bespre ken. De agenda voor deze vergadering vermeldt als eerste punt: de Indonesische kwestie speciaal rapport van de UNO- commissie aan de Veiligheidsraad over de Ronde Tafel-conferentie. De Franse begroting voorziet in nieuwe belastingen PARIJS, 17 November (Reuter). Naar officieel is medegedeeld, staan op ae Franse begroting 165 milliard francs vermeld aan nieuwe belastingen. CHAUFFEURS VAN AMSTERDAMSE STADSREINIGING IN STAKING Vanmorgen zijn 134 van de 140 chauf feurs van de Amsterdamse stadsreinigings- diénst in staking gegaan. Als motief wordt opgegeven, dat deze groep van de derde in de vierde toongroep geplaatst wil worden.. Debat" in de politieke UNO-commissie Wysjinski verdedigt Ruslands isolerings-politiek LAKE SUCCESS, 16 November (Reuter). In de politieke commissie der UNO heb ben de Britse minister van Staat Hector MacN^l en de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Wysjinski elkan der felle woorden toegesproken naar aan leiding van het Russische voorstel om En geland en Amerika in een resolutie te be schuldigen van oorlogsophitsing. Eerst voerde McNeil het woord. „Ga naar Rusland terug om het politbureau uit te leggen, waarom zelfs in de ergste dagen van het Hitlerisme de openbare mening in de wereld nimmer zo eensgezind tegen Duitsland was als nu tegen Rusland", zeide hij tot Wysjinski. „De Russische regering en zij alleen snijdt haar volk af van de sympathie van de wereld." De Britse minister ontkende, dat Enge land en Amerika rondom Rusland een uit gebreid net van bases hebben opgebouwd om dat land in te sluiten. Ter karakterise ring van het Russische „vredeslied" vertel de de Engelse minister van Staat een Rus sische fabel: „Er was eens een slang die prachtig kon zingen, maar het hinderde haar dat de vo gels zo op een afstand bleven. „Houden jullie niet van mijn stem?" vroeg de slang daarom. „Ja", zei een spreeuw, „je zingt even mooi als een nachtegaal, maar wij werden bang toen wij je giftanden zagen. Je zang deed ons genoegen, maar zing alsjeblieft een eindje verder van ons vandaan." McNeil besloot: „Wij hebben geen trek in de Russische vrede, die vernietigend is en niet scheppend." Russische repliek Op de hem eigen heftige wijze diende Wysjinski van repliek. Hij herhaalde de beschuldiging, dat de „oorlogspropaganda" van Engeland en Amerika was uitgegroeid tot voorbereidingen voor een nieuwe oor log. „Amerika zet de vestiging van mili taire bases in het buitenland voort. Als van atoombommen gebruik wordt gemaakt, ko men de 90 of meer Amerikaanse superfor ten in Engeland in vuurkracht overeen met 19.000 gewone bommenwerpers. West- Duitsland wordt tot een springplank ge maakt voor een aanval op Rusland. Tegen wie zijn de „Noordpooloperaties" gericht? aldus de Russische minister. Hij vervolgde: „Vele sprekers in het debat hebben uiting gegeven aan hun vrees voor Rusland. Als u onder deze vrees ineenkrimpt, als u wer kelijk zo zenuwachtig bent, raad ik u aan medisch advies te vragen. Welke-feiten zijn er om die vrees te rechtvaardigen? Een leger dat de oceaan kan oversteken om Amerika aan te vallen bestaat er niet." Zich tot de Amerikaanse afgevaardigden wendend, zei Wysjinski: „Rusland verkeert in dezelfde positie als Amerika, misschien nog wel in een betere. De Sovjet-Unie is progressief en vergevorderd op wetenschap pelijk terrein." „De heer McNeil", zo ging spreker voort, „sprak over alles in de wereld, behalve over onze vredesvoorstellen. Laat hij zijn ogen openen en kijken naar wat er in de wereld gebeurt. In alle landen ter wereld zijn millioenen mensen op mars. Het zijn onze vrienden, vrienden van de vrede en van de democratie in de mooiste zin van het woord." Over het storen van buitenlandse radio uitzendingen zei Wysjinski: „Als wij al die minderwaardige onzin in Rusland toelieten, zou ons volk in zulk een verontwaardiging ontsteken, dat de gevolgen niet plezierig zouden zijn voor de heer McNeil en al de genen, die er naar smachten dat deze uit zendingen ongehinderd kunnen geschieden.' Over het verzoek van McNeil om in Rus land de gordijnen op te trekken en de deu ren open te zetten, zei Wysjinski: „De deuren en ramen van de Sovjet-Unie staan altijd open voor frisse lucht. Maar wat voor lucht komt er uit het Westen in onze rich ting? Het Westen wil onder het mom van journalisten geheime agenten in Rusland vestigen. Daarvoor openen wij onze deuren en ramen niet." Het „debat" werd tot morgen verdaagd. Massaslachting van Daroel Islam in Cheribonse Naar de Javabode mededeelt heeft in Cheribon in de nacht van Zondag op Maandag een bende van de Daroel Islam een massaslachting aangericht in een kampong, waarvan de bewoners hulp ge vraagd hadden aan de T.N.I. en het K.N.I.L. Men heeft reeds 200 doden en gewonden geteld, voornamelijk onder de weerbare mannen van de kampong. Tegen de bende is een actie ingezet. BATAVIA, 16 November (Aneta) Een grote bende van de Daroel Islam heeft Maandag in de tuinen van de suikerfa briek Bajdjaratma bij Brebes (in het ge bied van Semarang) een aanval gedaan op twee employés, die vergezeld waren van de ondernemingswacht. Hierbij kwam één employé om het leven, de andere werd ernstig gewond. Op last van de administra teur van de onderneming zijn alle werk zaamheden in de tuinen voorlopig ge staakt. Britse arbeiders stellen looneisen Leiders van 37 vakverbonden van scheeps- en machinebouwers, die meer dan een derde van de 800.000 leden van het Britse algemene vakverbond, T.U.V., vertegen woordigen, hebben heden besloten aan te dringen op een loonsverhoging van een pond sterling per week. Dit besluit is genomen tegen het advies van de vakverbondsleiders om het rege- ringsverzoek tot grote matigheid bij het stellen van looneisen op te volgen. De scheeps- en machinebouwarbeiders zijn echter van mening, dat hun looneisen kunnen worden ingewilligd zonder dat dit tot een verhoging van de prijzen hun ner producten behoeft te leiden. Zij ach ten de winstmarge op hun producten groot genoeg. „Firefly" in zee gestort; luitenant-vlieger omgekomen Landing op het dek van de „Karei Doorman" mislukte Aan de ingang van de Moray Firth, on geveer 45 mijl ten Noord-Westen van In- verness (Schotland) is Woensdagochtend om ongeveer halftien de Firefly K 35 na een mislukte deklanding op het vliegkampschip ..Karei Doorman", in zee gestort. De enige inzittende, de luitenant ter zee-vlieger der derde klasse M. J. van Wijck, slaagde er niet in uit het toestel, dat onmiddellijk in de diepte verdween, te komen en is ver dronken. Naar het A.N.P. verneemt is het ongeluk waarschijnlijk te wijten aan een i'out van de bestuurder. Deze heeft terstond na de verkeerde landing op eigen initiatief gas bijgegeven om over het vangnet heen te komen. De snelheid van het toestel was echter te gering, zodat dit naar stuurboord afgleed en in zee stortte. De Firefly K35 behoorde tot het Squa dron no. 2, waarmee de „Karei Doorman" thans vliegoefeningen houdt bij de Schotse kust. De 24-jarige marinevlieger M. J. van Wijck was ongehuwd en afkomstig uit Ter- neuzen. Hij trad in Maart 1945 als matroos- oorlogsvrijwilliger toe tot de Marinelucht vaartdienst. Op 1 October 1946 werd hij leerling-onderofficier-vlieger en enkele maanden later aspirantofficier-vlieger. Zijn benoeming tot adelborst-vlieger der eerste klasse volgde op 1 December 1947. Een jaar later werd hij bevorderd tot luitenant ter zee-vlieger derde klasse. Londen viert de helden uit de slag op de Yangtse. Officieren en manschappen van de Amethystde London, de Black Swan en de Consort, alle oorlogsbodems die op de Yangtse werden beschoten door Chinese communistische artillerie doch ontsnapten naar de vrije zee, zij het met vele doden en gewonden, defileerden dezer dagen voor minister-president Attlee en werden in Guildhall gehuldigd. Hef woord is aan William Binger: Het verschil tussen een man en een vrouw is dat een man geneigd is twee dollars te betalen voor een ding van één dollar dat hij nodig heeft en een vrouw één dol lar voor een ding van ttvee dol lars dat zij niet nodig heeft. Cycloon in India eiste 800 doden Acht honderd personen zijn om het le ven gekomen door een cycloon, die vier districten aan de Oostkust van India, ten Noorden van Madras, op 27 October heeft geteisterd, aldus de laatste officieuze ra mingen te Bombay. Jeugdige revolverbandieten in Leeds LEEDS, Engeland, 16 November (United Press). Twee jeugdige revolverbandie ten van nog geen twintig jaar hebben van daag op klaarlichte dag een overval ge pleegd op een juwelierswinkel on de eige naar van die zaak levensgevaarlijk gewond. Na de overval schoten zij in het wilde weg op voorbijgangers en ontsnapten in een zijstraat. De juwelier werd onmiddellijk na aankomst in het ziekenhuis geopereerd. Zijn toestand was ernstig. Hij had eerst een en ander voor een kwajongensstreek ge houden en geprobeerd de jeugdige bandie ten met een grapje de deur van zijn winkel uit te krijgen. De bloedige ernst van de zaak besefte hij pas toen hij door enkele kogels getroffen werd. In Oost-Europa woedt het politieke schisma Zuiveringsprocessen in verschillende Commformlanden Het laatste woord is aan de kiezers in Februari of Maart Onze correspondent te Londen seinde ons heden: Aan de goocheltoeren met het wetsontwerp op de nationalisering van de ijzer- en staalindustrie schijnt thans een einde te zijn gekomen. Na kolen en trans port is dit de belangrijkste nationalisering, welke bovendien het sluitstuk vormt van Labour's verkiezingsprogram. Het is ook de meest omstreden nationalisering. Vooral de zware industrie is sinds de oorlog bui tengewoon efficiënt en productief. Het ene record na het andere wordt geslagen. De eigenaars willen misschien demonstratief aantonen dat nationalisering overbodig is. Volgens de regering zijn het echter de technische arbeiders, die uit enthousiasme over de naderende nationalisering hun beste beentje voor zetten! De regering heeft deze maatregel, van wege de vele moeilijkheden welke hij mee brengt tot het laatste bewaard.. Naarmate de economische toestand ongunstiger werd, scheen het alsof zij voor het plan terug deinsde. Het kabinet scheen verdeeld, maar mede door invloed van de onstuimige Aneurin Bevan is besloten het plan, dat nu in liet Lagerhuis aan de orde is, ondanks alles uit te voeren. De regering beschouwt de staal-nationalisering als een nationale noodzaak, vooral uit een oogpunt van defensie. Tussen de beide oorlogen is de industrie zeer tekort geschoten. De regering zegt dat de ijzer- en staal industrie een financieel monopolie is dat de prijzen kunstmatig heeft opgedreven en de productie geremd. Alleen de staat kan thans bijspringen om het sterk verouderde technische apparaat te moderniseren. Daar om ook maakt de regering aanspraak op volledige medezeggenschap. Aangenomen Het Engelse Lagerhuis heeft zónder stemming de amendementen van de regering op de wet tot nationalisatie van de staalindustrie aangenomen,waar door deze 1 October 1950 van kracht zal worden. De industrie zal op zijn vroegst 1 Januari 1951 in feite aan de staat worden iOvergedragen. Thans heeft zij ten lange leste wat water i in de wijn gedaan. De conservatieven, die zich hevig tegen de staalnationalisering verzetten, wilden de regering er toe bren- gen de maatregel opnieuw aan de kiezers voor te leggen. Ket enige, waartoe de rege- i ring in de huidige crisis bereid blijkt, is m - u evenwel het tijdstip van de inwerkte-i :»stzak.-:en naar Tsjét n,: che aihbassadcs treding der wet tot na de verkiezingen te ".d'rc mlss:cs, "genland zouden verschuiven, zodat de tegenpartij haar ge- "e?M? 2esmok,: jd, zo deeloon diploma- makkelijker ongedaan kan maken als zij BERLIJN, 16 November (United Press) Engeland heeft vandaag „bescherming en politiek asyl" verleend aan de gehele Tsjechische schadevergoedingsmissie in de Britse zóne van Duitsland. In een officiële Britse verklaring wordt gezegd, dat gisteren uit naam van de uit zeven personen bestaande missie een ver zoek om asyl is ingediend door de chef der missie dr. L. Rozboril. Dit verzoek is toe gestaan. De missie, die bekend stond onder de naam „missie voor de herstelbetalingen, afleveringen en restituties", had haar zetel :n Bad Saïzuflen in de Britse zóne van Duitsland. „Bij het contactopnemen met de Britse utoritëiten heeft dr. Rozboril uiteengezet dat hij na zorgvuldige overweging tot de conclusie was gekomen, dat het niet langer mogelijk was zijn regering te dienen op de post die hij bezet", aldus de Britse verkla ring. ..Bij het nemen van dit besluit werd hij beïnvloed door zekere fundamentele verschillen met de politieke zienswijze van de huidige Tsjechische regering. Boven al les geloofde hij in een politiek stelsel, dat het individu toestaat de stem van zijn ge weten te volgen. Verder was hij ervan overtuigd, dat de Westelijke mogendheden geen aggressieve bedoelingen hadden tegen Tsjechoslowakije of tegen enig ander land ter wereld". Dr. Rozboril had hieraan toegevoegd dat „de gehele permanente staf van mijn missie het standpunt dat ik tot uitdrukking heb gebracht, deelt." Zuivering tot in het oneindige Drie leden van het personeel van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gearresteerd omdat zij anti- gerings-gezinde brieven in diplomatieke Londen in de mist. Naargeestig en kil ligt de wereldstad onder de grijze wade van de wintermist, die het verkeer belemmert en een domper zet op het anders zo koortsachtige Londense leven. de macht verovert. Thans #s in het Lager huis de gewijzigde wet aangenomen. De conservatieven hebben reeds aangekon digd dat zij van plan zijn de nationalisering te niet te doen, als zij aan de macht komen. In de overige nationaliseringen zullen al leen correcties worden aangebracht als de conservatieven het te zeggen krijgen. In feite is de beslissing over ijzer en staal toch aan de kiezers overgelaten, die het in Februari of Maart „voor het zeggen zullen hebben." Vliegtuigongelukken in India, Amerika en Engeland Twee gevechtsvliegtuigen van de Indiase luchtmacht, die een vlucht uitvoerden boven West-Bengalen,, kwamen Woensdag morgen met elkaar in botsing en stortten neer in de overbevolkte benedenstad van Calcutta. Het ene vliegtuig viel op een hospitaal. Achttien leden van dc verplegersstaf wer- H i den ernstig gewond. De piloot werd gedood, «s Het andere toestel boorde zich in een ge bouw van een verdieping. Het huis werd vernield en vijf personen werden gedood. De oorzaak van de ramp was een gier. die tegen een van de vliegtuigen botste. Een Amerikaans marinevliegtuig is Woensdag in zee gestort bij het vissers dorpje Flat Rock (New Foundland), De piloot werd door vissers gered. Het veron gelukte vliegtuig dat op een oefenvlucht was had geen andere personen aan boord. Twee vliegers werden Woensdag gedood toen een Firefly van de Britse marine op een oefenvlucht neerstortte nabij Urque- j hart, zo deelde het ministerie voor Lucht vaart mede. Legervliegtuigen mogen voortaan geen gebruik meer maken van ..National Air- port", het vliegveld van Washington, waar op 1 November 55 personen het slachloffer zijn geworden van een botsing tussen een P-38 en een DC-4 van de Eastern Airlines, zo heeft de Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart beslist. De raad deelde mede dat onder legervliegtuigen mede dienen te worden verstaan alle vliegtuigen van mili tair type die door burgers worden gebruikt. Het verbod was noodzakelijk geworden om dat het vliegveld overbelast geworden is. (United Press). ngen te Praag mede. Verondersteld werd dat de brieven, waar in naar verluidt een beroep werd gedaan op alle Tsjechische diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland zich te distan- ciëren van de huidige regering, mede aan leiding zijn geweest tot het besluit van de Tsjechische herstelbetalingsmissie in de Britse zóne van Duitsland, asyl te vragen. De politie heeft een zeer nauwgezet on derzoek in het gebouw van het ministerie, het 400 vertrekken tellende Cernin-paleis, ingesteld. IN BULGARIJE. De Praagse krant Rude Pravo deelde mede dat de vroegere vooraanstaande Bul gaarse communist Koslov binnenkort zal terechtstaan. De beschuldigingen die de krant tegen hem opsomt gelijken als twee druppels water op die, welke de veroor deling van Laszlo Rajk, de Hongaarse mi- Poging nieuwe liberale partij te stichten Mr. E. H. von Baumhauer, Amsterdam, en E. H. van Heek, Enschedé, zijn volgens eeg bericht in De Telegraaf de eerste on dertekenaars van een tot een aantal. Ne derlanders gerichte oproep om te komen tot de stichting van een nieuwe liberale partij, die een krachtig beleid ten aanzien van Indonesië zal voorstaan. De ondertekenaars vragen adhaesie. oin, samen met andere politieke partijen, daar toe mede bereid gebleken, voor te staan het roer alsnog werkelijk te doen omgaan door een nationaal kabinet „waarin deskundig heid en standvastigheid praevaleren boven pari ij-politiek". Ook staat „vermindering der verslarrer.de overheids-economie" opj het rnnaarnir.a. Voorl.: wordt in do oproep gezegd: „Nu slechts rond 5 procent der liberalen ook lid der V.V.D. zijn, roepen wij hen allen hierbij op tot steun aan onwrikbare nako- ming der van die zijde met algemene stemmen.aanvaarde moties, die met ratifi catie van 't R.T.C.-drama onverenigbaar zijn. Wij wensen aldus Ncderland's Cen trum-partij practisch in staat te stellen niet het gevaar te bevorderen van allen en alles aan Hamer en Sikkel uit te leveren, dan wel daarvoor anders uitsluitend de verant woordelijkheid te aanvaarden." nister van BuitenTndse Zaken, vooraf- gingen- J u Waarnemers zijn van mening dat het komende proces alleen ten doel heeft, paal en perk te stellen aan het Titoïsme, in de hoop dat dit krachtig optreden „deze ziekte" zal beperken. Op 26 Maart werd Kostov verwijderd uit het Bulgaarse politbureau en op 17 April werd hij ontheven van zijn rege ringsfuncties. IN POLEN Een gezaghebbende Poolse bron deelde vandaag mede, dat Wladyslav Gomulka. Marian Spvchalski en Zenon Kliszko. de drie vooraanstaande Poolse communisten die enkele dagen geleden uit het hoofdbe stuur van de Poolse communistische partij zijn gestoten, „gestraft zullen worden". Gomulka, die thans 46 jaar is, is in War schau lange tijd beschouwd al 3 „de Poolse Tito". Hij verkondigde destijds dat Polen het recht moet hebben op eigen wijze so- cialisatiemaatregelen in te voeren in plaats van blindelings de Russische richtlijnen te volgen. Volgens goed ingelichte kringen maakte hij zich door die opvatting zeer populair bij het Poolse volk. Gedurende de oorlog was hij de leidende figuur van de Poolse ondergrondse bewe ging. Van 1942 tot 1948 was hij secretaris generaal van de Poolse communistische partij. In laatstgenoemd jaar werd hij als zodanig afgezet. Hij bekende toen in het openbaar schuld toen hij door de partij leiding op last van Moskou werd aange vallen, wist daarmee zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van de partij voor lopig te redden, maar werd uit de rege ring verwijderd. Zijn invloed schijnt nog zo groot te zijn geweest dat men heeft besloten hem geheel ter zijde te schuiven. Hoffman's mening De Amerikaanse administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, hoeft hier op de wereld-handelsconferentie te Rich mond in Virginia (V.S.) verklaard, dat het niet anders kan of de „meerderheden" in de door het Kremlin veroverde landen zul len zich op zekere dag misschien bij de dood van Stalin weer doen gelden. In een niet al te verre toekomst zal het com munisme, zoals alle kwaad zichzelf ver nietigen. Rusland zelf zal eens ophouden een slavenstaat te zijn", aldus Hoffman. „Ik geloof dit", zeide Hoffman, „omdat ik niet kan inzien hoe het Kremlin zicli zou kunnen handhaven zonder de verovering van West-Europa. Het heeft niet alleen het staal, de steenkolen en de olie van West- Europa en het Nabije Oosten nodig, maar ook en dit is belangrijker de kundig heid van de West-Europeanen". Raad van het Atlantisch pact De raad van het Atlantisch pact zal, naar Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Woensdag heeft bekend gemaakt. Vrijdag te Washington bijeenkomen om rapporten te bestuderen over een voorgestelde militaire productie- en voorzieningsraad en een commissie van defensie, financiën en economie. Waar schijnlijk zullen de verdragspartners door hun diplomaten in Washington vertegen woordigd worden. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelijk harde Zuide lijke wind. Meest waar bewolkt met later enige regen. Minder koude nacht en ook overdag iets hogere tempera turen. 18 November: Zon op 8.04 uur. onder 16.46 uur Maan op 5.25 uur. onder 15.36 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 November: Hoog water: 0.43 en 13.03 uur. Laag water: 8.45 'en 21.02 uur. Vrijdag 18 November: Hoog water: 1.33 en 13.54 uur. Laag water: 9.40 en 21.53 uur. :<X500cw:»33oc™ocoxowcoooco^occcoooc<»ooooo«oooat

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1