n©, i NATCONELLA TOVERZOLEN BULGARIA Haarlems mannenkoor „Proza en Poezie" gaat zestigjarig bestaan vieren Tien leden van de toneelgroep Comedia gaan in een nieuw gezelschap spelen r4 DE WAÜA'S IVlr. DOODLE THE TURNERS e.v.a. 25 MEDEWERKENDEN 25 LIEFDE en LIJDEN Humanistisch Verbond Unum Necessarium Openb. aanbesteding fl.- Levertraan J. VAN M BERG Herbouwpilchtige Nette slagersbediende flinke slagersbediendc Vrijdag 18 November 1949 Haarlems Daeblad en Oprec(,ie Haarlemse Courant 6 Met uitvoering van concertmis door Nico van der Linden Op 15 September 1889 werd te Haarlem het mannenkoor „Proza en Poëzie" opge richt, dat vooral dank zij de geestdriftige werkkracht van de inmiddels overleden oud-voorzitter J. Weijers, die ook voor de moeilijke financiëlé problemen altijd wel een oplossing wist te vinden, zich tot dus verre glansrijk in de strijd om het bestaan heeft gehandhaafd. Vijftien jaar geleden bereikte men de hoogste afdeling in inter nationale zangwedstrijden, waaraan men onder leiding van Jan Booda (die in Juli 1951 een kwart eeuw dirigent van het koor hoopt te zijn) zo veel mogelijk deelnam. Ook op concoursen in het eigen land wer den vele eerste prijzen behaald. Speciaal met „Boerenfeest" van de componist Sem Dresden heeft „Proza en Poëzie" zich weten te onderscheiden. Het tegenwoordige bestuur, onder voor zitterschap van de heer W. Struijs, hecht grote waarde aan de viering van dit jubi leum, omdat voor een mannenkoor het zes tigjarig bestaan hoe langer hoe zeldzamer wordt, nu de jonge mensen meer belang stelling aan de dag leggen voor sport en nutteloos vermaak. Men wénst dan ook een behoorlijke prestatie op vocaal gebied te leveren. De keuze is gevallen op de Missa in e kleine terts van Nico van der Linden, die op Dinsdag 22 November in de gemeen telijke Concertzaal zal worden uitgevoerd met medewerking van het Amsterdams Philharmonisch Orkest, het Amsterdams postaal mannenkoor „Kunst naar kracht" en van de solisten Han le Fèvre, tenor en Herman Hülsmann, bariton. Op een inleidende persconferentie wees de componist op de grote sociale betekenis, die naar zijn inzicht nog lang niet algemeen genoeg wordt beseft, van het gezonde ver enigingsleven, dat gericht is op het dienen van de cultuur. Vooral in dit opzicht is het mannenkoor van bijzondere waarde, omdat men daar in een kameraadschappelijke sfeer geestelijke yêrfrissing kan opdoen na de inspanning voor het dagelijks werk. Ar tistiek gesproken geeft de heer Nico van der Linden echter de voorkeur aan de ge mengde koorzang. Helaas heeft de mannenkoorzang veel na deel ondervonden door zich te veelvuldig onder dilettantistische leiding te plaatsen en van de enorme versnippering, die men ook op dit gebied kan waarnemen. Bij sa menvoeging van de verschillende plaatse lijke ensembles zou men misschien minder concerten gaan geven doch van een hoger gehalte. Nico van der Linden ziet in de hui dige gang van zaken een der voornaamste oorzaken van de achteruitgang van de man nenkoorzang. Meer en meer raakt men ge bonden aan de zogenaamde liedertafel-stijl, terwijl het publiek, mede dooi' toedoen van de radio, juist een hevige belangstelling be gint te koesteren voor de instrumentale mu ziek. Als een bewijs voor deze stelling bracht hij in herinnering dat voor de eerste drie concerten van zijn Amsterdams Phil- harmonisch Orkest zeventienduizend plaat sen waren verkocht! De mannenkoren moeten zich volgens de componist, willen zij uit deze impasse ge raken, gaan toeleggen op het uitvoeren van grote werken met orkest. Dan zal tevens de machteloosheid blijken van de amateur dirigenten die zich mede uit overwegingen van zelfbehoud teveel beperken tot de a- capella-stijl. Teneinde de koorleiders meer begrip voor de orkestpartituur bij te bren gen, acht de spreker het gewenst om hen in staat te stellen de repetities van de diverse stedelijke orkesten bij te wonen, opdat zij hun technische kennis kunnen ontwikkelen. Helaas zijn er slechts weinig componis ten, die voor mannenkoor en orkest willen schrijven, mede omdat dergelijke werken thans nog te zelden worden uitgevoerd. Bovendien ïèvert een mannenkoor grotere moeilijkheden op dan een gemengd koor, omdat men in een kleiner klankbestek het zelfde effect moet bereiken. De ldeur van het mannenkoor is armer. Teneinde te bewijzen welke mogelijk heden er niettemin in de voorgestelde com binatie schuilen, schreef Nico van der Lin den in zijn onderduiktijd zijn Missa in e Meine terts, waarin hij speciaal aandacht besteedde aan de klankverhouding tussen het koor en het orkest en de begeleiding zodanig componeerde dat ook de laagste stemmen hoorbaar blijven. Het orkest is niet te groot. Het bestaat uit strijkers, één fluit, één hobo, één klarinet, één fagot, geen trombones (omdat die precies in he' register van het mannenkoor vallen), twee, trompetten en tenslotte twee hoorns vooi de verbindingstonen. Het werk heeft de vorm van een concertmis, waarin het alge-{ meen-mensclijke karakter van het religieus gevoel op de voorgrond staat. In afwijking, van de liturgische practijk wordt het Credo gezongen door het koor (in de kerk juist door de priester) en is het Sanctus zuiver lyrisch opgevat. De eerste openbare uitvoering van deze concertmis had plaats op 27 October 1947 in het Concertgebouw te Amsterdam door het orkest van de Nederlandse Opera onder leiding van de dirigent. Nico van der Lin den liet aan het slot van de hierboven samengevatte uiteenzetting nog enkele frag menten uit zijn werk horen, opgenomen en gereproduceerd met behulp van de zoge naamde Wiremaster, een Amerikaans ap paraat dat tot de laatste snufjes der radio techniek behoort. De mis werd opgedragen aan oud-minister mr. dr. L. N. Deckers. Nico van der Linden schreef eerder voor orkest en mannenkoor zijn aan veldmaar schalk Montgomery gewijde symphonie „Victory and peace" (Overwinning en vrede), waarin hij voor het slotkoor ge bruik maakte van het gedicht „Zegepraal" van Guido Gezelle. Indien de gezondheidstoestand van Jan Booda dit onverhoopt noodzakelijk zou maken, zal de uitvoering van de Missa in e kleine terts door de componist zelf wor den geleid. Strijd om Amsterdamse Stadsschouwburg ontbrand Bruckner en Bach bij de C.O.V. De Christelijke Oratorium-Vereniging stelde een daad van voorname culturele betekenis door een uitvoering te geven de eerste in Haarlem van de Grote Mis in f van Bruckner. Zij kon weten al thans de dirigent, de heer George Robert, kon weten dat het technisch gezien een zeer moeilijke onderneming was, die on danks de grootste inspanning wellicht toch niet tot een volkomen bevredigend resul taat zou zijn te brengen en, hoe dan ook, volmaakt of minder volmaakt uitge voerd, toch lang niet iedereen zou kunnen overtuigen van de kracht der geniale be zieling die door het werk vaart. Want, zoals wij in ons voor-artikel onder meer schre ven, Bruckner zal, ondanks zijn erkende genialiteit voor velen toch nog altijd weer stand opwekken, vooral om de kinderlijke gulheid en de barokke overdadigheid van zijn extatische wegen. Gelukkig dat er zulke verschillen van mening mogelijk zijn, die ons de waarde van de sterke weerstand helpen beseffen. George Robert heeft met de C.O.V. deze weerstand manmoedig getrotseerd en het resultaat ervan is dat men, in een uitvoe ring vol spanning, een behoorlijk eind verder gekomen is in de richting naar wat voorheen onbekend gebied was. Een vol gende Bruckner-prestatie kan daar de vruchten van dragen. Het is zeker, dat deze avond, ondanks de tekortkomingen die de uitvoering aankleefden, een hoogst belangrijke bijdrage was aan ons muziek leven, dat dergelijke stuwende stoten dringend nodig heeft om viriel en levendig te blijven. Over de uitvoering kunnen wij kort zijn. Robert had de handen vol aan het koor, dat hij soms zeer temperamentvol deed opveren vooral in de slotfuga's van „Gloria" en „Credo" en dat hij handig over zeer lastige modulatie-passages trachtte heen te loodsen. Maar met dat al werd het symphonisch element wel iets te weinig uitgediept. Toch kon men, gezien de omstandigheid van weinig voorberei ding met het orkest, over het geheel te vreden zijn. Maar men voelde dat het nog niet volgroeid was. De tenoren en vooral de sopranen hadden we* eens inzinkingen, maar men kon over 't algemeen toch de slagvaardigheid van het koor ten zeerste waarderen. De solo-tenor Jan Schipper was in het „Incarnatus est" wat klankvolume betreft niet opgewassen tegen de zeer gevulde or- chestratie; in de solistische ensembles was deze zanger overigens best. De overige so listen: Jo Vincent, Roos Boelsma en Peter de Vos zongen puik. Het mooiste deel van de uitvoering was het „Benedictus": daar stonden de execu tanten het dichtst bij Bruckner. O, laat ik het omkeren: daar stond de componist het dichtst bij de uitvoerders. Wat een heer lijke melodieën-stroom welde daar op in die acte van aanbidding en vrome beschou wing. Het was voelbaar dat men zich daar onbevangen overgaf aan de extatische be zieling van de componist. Daarna ging de cantate van Bach „Selig ïst der Mann", met de sopraan Jo Vincent en de bas Peter de Vos als solisten. Het is eigenlijk een solo-cantate want de rol van het koor is beperkt tot een kort slot-koraal. De verklanking van deze „dialogus" bracht een vertrouwde sfeer over uitvoerders en toehoorders. Het werd een buitengewoon mooie vertolking, niet alleen van de beide solisten, maar ook van het begeleidend or kest, met Dolf Hendrikse aan het orgel en Jan Hesmerg als concerterend violist in de laatste aria van mevrouw Vincent. Ook het koraal klonk prachtig. Sublieme muziek! En toch is er een tijd geweest dat het publiek en de uitvoerders er voor gewonnen moesten worden. Dus ook toen een misverstand, net als bij Bruckner nu? Jawel, het is nu eenmaal het lot van het genie, dat het grote weerstand te over winnen heeft om tot erkenning te komen. JOS. DE KLERK. Betrekkelijk onverwacht is er een nieuw toneelgezelschap in ons land gevormd, waarover Guus Oster het zakelijk beheer voert en dat onder artistieke leiding komt te staan van het driemanschap Johan de Meester, Johan Fiolet en Han Bentz van den Berg, die tevens als regisseurs zullen optreden. De doelstelling hiervan luidt: het scheppen van een gelegenheid tot het ver wezenlijken van de kunstzinnige opvat tingen die de generatie van jongeren aan het toneel nastreeft. Dit gezelschap sollici teert er naar om te worden aangewezen als vaste bespeler van de Amsterdamse Stads schouwburg als aan het einde van dit sei zoen het driejarig contract tussen de ge meente en het Amsterdams Toneelgezel schap is afgelopen. De kern van het nieuwe gezelschap wordt gevormd door een flink aantal leden van de, toneelgroep Comedia, te weten behaly&'cte reeds genoemden: de dames Ank vah der Moer, Mimi Boesnach, Lous Hensen, Ellen Vogel, Edy de Bo&f en ctè Jieren--Henk Rio ters. Fons Kademakers.'Ton Lutz en John Soer. Verder maken deel uit van het tableau van deze groep in oprïch- ting: mevrouw Mary Dresselhuys en de ac- J. teur Robert de Vries. Met enkele vooraan staande leden van het A.T.G. en van andere gezelschappen worden nog besprekingen gevoerd. Ook als men niet voor bespeling van de eerste schouwburg des lands in aan merking zou komen, zal dit nieuwe ensem ble de gemaakte plannen ten uitvoer leg gen. De looptijd van de met bovengenoemde acteurs en actrices gesloten contracten be gint op .l Augustus 1950. de omstandigheid voor dat de vraag in de provincie groot genoeg is om een ensemble temeer een kans van slagen te geven. Een belangrijke kant van dit vraagstuk is bo vendien of en in hoeverre de groep van Guus Oster op subsidiëring zal kunnen rekenen. Wel mag worden aangenomen dat, als deze inderdaad de bespeling van de Amsterdamse Stadsschouwburg wordt opgedragen, nog een groot aantal acteur en actrices tot de nieuwe combinatie zal toetreden. Brand op een Zweeds schip Het Zweedse r meldde reed^?^:; „Seattle'^^6910 ton gitnfêfochtend, toen het Het behoeft wel geen betoog dat deze „paleisrevolutie" veel deining teweeg heeft gebracht. Vermoedelijk zal reeds voor het einde van dit jaar binnenskamers een be slissing worden genomen- inzake de toe komstige bespeling van de hoofdstedelijke schouwburg, hoewel het beslissende woord aan de gemeenteraad is. Ten stadhuize heerst de mening, dat het algemeen belang van het Nederlands toneel op de voorgrond staat e i dat alles in het werk moet worden gesteld om een chaos te voorkomen, temeer daar de sinds de bevrijding met zoveel moeite opgebouwde organisatie in vele op zichten redenen tot tevredenheid biedt. Het ligt in de bedoeling om een vergadering aangaande deze kwestie te beleggen van de wethouders voor kunstzaken van de steden Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage en de directeur van het Centraal Coördi natiebureau voor het toneel, waar de vijf grote gezelschappen bij zijn aangesloten. De Federatie van verenigingen van be roepskunstenaars zou zich op het stand punt stellen, dat het moment voor het stichten van een nieuw gezelschap, terwijl de tijd daar geenszins rijp voor geacht mag worden, zeer ongelukkig is gekozen. Vrij algemeen heerst de mening, dat het slagen van het aangekondigde plan desastreuze gevolgen zou meebrengen voor de thans be staande coördinatie, waarvan de regels naar veler inzicht ernstig zijn overtreden, door dat de handelingen niet openlijk, althans op ongebruikelijke wijze, zijn gevoerd. Ook vreest men dat de huidige toneel gezelschappen ernstige moeite zullen heb ben om zich van de toegebrachte schade te herstellen. De directies van Comedia en van het Amsterdams Toneelgezelschap onderhouden een zeer nauw contact, ten einde eensgezind tegenover de bij dit geval betrokken instanties te kunnen optreden. Comedia gaat door! Overigens is er geen enkele reden om aan te nemen dat er voor de toekomst van Co media ernstige gevaren zouden bestaan. Men heeft wel meer zware slagen te incas seren gekregen en is er tot dusverre in ge slaagd deze op volhardende wijze het hoofd te bieden. Reeds thans worden bespre kingen gehouden met verschillende be langrijke acteurs en actrices om de vele opengekomen plaatsen te zijner tijd in te nemen. Directeur Cor Hermus bracht in het be gin van deze week bezoeken aan de wet houders van kunstzaken van de zijn gezel schap met een subsidie steunende gemeen ten Haarlem en Utrecht teneinde de ver zekering te geven, dat men niet van zins is bij de pakken neer te zitten, doch integen deel met nieuwe moed op de ingeslagen en reeds zo dikwijls met succes bekroonde weg voort te gaan. De geruchten als zou ook Comedia willen solliciteren naar vaste bespeling van de Amsterdamse Stadsschouwburg zijn onge grond. Cor Hermus is van mening, dat eerst de tijd zal moeten leren hoe zijn nog betrekkelijk jonge gezelschap zich houdt, alvorens een dergelijke belangrijke stap in overweging genomen kan worden. Vele kenners van het theaterleven in ons land zijn van mening dat het nieuwe gezel schap zal staan of vallen met de moge lijkheid van de bespeling van de Stads schouwburg, al doet zich op het ogenblik zicïl-ïl0g--óp"de Noordzee bevond en onder- Weg was naar Rotterdam, dat er brand was in de ruimen 1 en 2, waarin mais en een partïi van ongeveer 1200 balen ruwe katoen geladen was. Er was gebleken, dat de katoen aan het smeulen was en veel rook ontwikkelde. Bij Hoek van Holland geko men ging het schip buitengaats voor anker, teneinde de gehele bemanning beschikbaar :e hebben om het vuur te bestrijden. Toen men hierin voldoende meende te zijn ge slaagd en voor uitbreiding geen gevaar meer scheen te bestaan, werd order gegeven de Nieuwe Waterweg binnen te varen en op' te stomen naar' Rotterdam.. Maar onder weg nam de brand weer in hevigheid toe en daarom werd op de Nieuwe Waterweg reeds om assistentie geseind. De Rotter damse brandweer zond onmiddellijk een blusboot en deze begon reeds midden in de rivier, al varende, met de blussingswerk- zaamheden. Eenmaal bij de Merwehaven voegden zich daar nog autospuiten bij. Met vereende krachten werd toen het vuur, dat nog in ruim 2 woedde, aangepakt. Met be hulp van extra ploegen werklieden is het toen na enkele uren gelukt, de brand meester te worden en een deel der lading te redden. Berechting hervat van Jndonesië-deserteurs" j „Onwaardige bedreiging" van arrestanten in Schoonhoven? Naar het A.N.P. meldt heeft de krijgs raad te velde te Rotterdam de door de ge beurtenissen te Schoonhoven onderbroken berechting van „Indonesië-deserteursjj^ hervat. Voorlopig beperkt deze hervatthy zich nog tot een dozijn reeds vroeger v- - wezen zaken, die op grond van wettê .jk voorschrift moesten worden afgedaan. In ••ijn eerste pleidooi betreurde de algemeen «gevoegde raadsman voor Indonesië- ^esertie-zaken. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven, arts-advocaat te Rotterdam, de onderbreking van de berechting, die volgens hem het vertrouwen bij de ver- daehtiojj jn legerleiding en berechting had doen c*aien en met zoveel moeite en zorg opb-e]30UW(je berechtingsstelsel onder mijnd Kad. Ernstig achtte de verdediger 9öt'r»da\,V:an 161 per »Zuic*erkruis" °P 28 Octobe^. naar Indonesië vertrokken de serteurs slechts een klein gedeelte vrijwil lig gegaan v,as< £je overigen, die bij het be zoek van ouders en verwanten Zondags tevoren nog afgesproken hadden niet te zullen gaan, Wnren pas Maandags en Dins dags gezwicht voor de op hen uitgeoefen de sterke mo:-eie pressie, waarbij men hen, naar spreker zeide, geheel ten onrechte met 10 a 15 ji,ar cellulaire opsluiting en dubbele bestraf fjng bad gedreigd. De ver dediger was vco,rnemens te zijner tijd aan de minister van Oorlog en de chef van de generale stat de bewijzen omtrent deze, zoals hij zeide, on-vaardige bedreigingen tegenover murw geraaaj^e en moreel weer loze arrestanten over te leggen. De verdediger di-ong aan 0p spoedige berechting van de 31 achtergebleven dienstweigeraars, opda^ naar hij zeid6j de door de dreigementen verontruste ouders en verwanten van de achtergeblevenen en de in hun vertrouwen i'n regering en leger leiding geschokte ouder.s verwanten van de vele op 28 October- njet vrijwillig ver trokken deserteurs spoedjg -y^eten, dat er van regering en leger^eiding onafhankelijke militaire rechters jn Nederland bestaan. Tenslotte wees hij,er dat de Voor de berechting van dry enige honderden reste rende Indonesie-.deserteurs voorheen ge bruikelijke maximumstraf van 4 jaar geëist door de generale preventie en reke ning houdetlde niet een verblijf van de troepen in d-e tropen van maximum 3 jaar geen zi^ meer heeft nu de laatste troe pen na$£ Indonesië zijn vertrokken en alle lroepofn jn Indonesië binnen negen maan de gerepatrieerd zullen zijn. Hij drong aan °lKverlaging van dit „strafplafond" en op fret van regeringswege treffen van maat regelen om een deel van de 1500 jaar straf, die aan de reeds berechte 1000 Indonesië- deserteurs is opgelegd, kwijt te schelden na terugkeer van de troepen. Botsing tussen Superforten Twee B-29-Superforten zijn gistermorgen boven Stockton Californië) met elkaar in botsing gekomen tengevolge van de mist. Tot nog toe zijn zeven overlevenden ge vonden. Men vreest, dat verscheidene inzit tenden de dood hebben gevonden. De toe stellen hebben meestal een bemanning van elf personen aan boord. Volgens een onbevestigd bericht zijn de toestellen op een hoogte van meer dan acht duizend meter met elkaar in botsing ge komen, „La Passionaria" gearresteerd te Praag De Spaanse communiste Dolorez Gomez Ibarori, die in de Spaanse burgeroorlog be kend werd onder de naam „La Passio naria", is, naar radio Hamburg meldt, te Praag gearresteerd. Spaanse emigranten te Parijs deelden mee, dat zij van Titoïsme wordt beschuldigd. „La Passionaria" was aan het eind van de Spaanse burgeroorlog naar de Sovjet-Unie gevlucht. Sinds enige tijd hield zij zich te Praag op, waar zij in behandeling was wegens een hartkwaal. Op Zaterdag 10 December 1949 hopen onze geliefde ouders J. G. NELIS en P. C. M. NELIS- v. d. WIEL hun 12^ jarig huwelijk te herdenken. Hun dankbare kinderen Jan Hans. Haarlem. 18 Nov. 1949. Harmenjansweg 81. Heden bereikte ons het ontstellende bericht, dat op 15 Nov. 1949 door een noodlottig ongeval onze geliefde zoon en broer GERRIT v. d. DRIFT Reserve 2e luit. K.L. O.V.W. het laatst dienende bij Staf Tjakra II Proboling- go, op de leeftijd van 27 jaar te Soerabaja is over leden. Kampen, 2e Ebbingestr. 4: W. F. O van der Drift J. H. van der Drift-Ridder Den Haag, Eikstraat 2: P. H. J. van der Drift Den Haag. Van Hoytema- straat 61: L M. A. van der Drift Kampen, 2e Ebbingestr. 4: Willy van der Drift. Kampen, 16 Nov. 1949. Liever geen bezoek. Tot onze diepe droefheid overleed geheel onver wacht. onze lieve zuster, behuwdzuster en tante BETTY DIJKSTRA Heemstede: W C, Dijkstra J. J. Dijkstra 's Gravenhage: J. U. Dijkstra W. H. Dijkstra-Sipkes Heemstede: J. W. Dijkstra A. C Dijkstra 's Gravenhage: Ubo en Wilieke. ~s Gravenhage, 16 Nov. '49 Schoutenstraat 48. De teraardebestelling is bepaald op de Algemene Begraafplaats (Klever laan) te Haarlem, Zater dag a.s. te half twaalf. Vertrek van de rouwka mer „Simplicitas", Hooi- kade 46 's Gravenhage. te half elf Bezoekuren der rouwka mer dagelijks van 10-16 u. Tot onze diepe droefheid •overleed heden na een smartelijk doch geduldig gedragen lijden op de leeftijd van 43 jaar mijn innig geliefde wouw en moeder, onze innig gelief de dochter, kleindochter, behuwddochter, zuster en behuwdzuster ELISABETH JOANNA SCHOLTS echtgenote van de heer P. A. Veldheer Velsen-N., 18 Nov. 1949. Condolatie-adres: Duinvlietstraat 101, Vel- sen-Noord post Beverwijk P. A. Veldheer Henny Velsen: G. Scholts H. L. Scholts-Stroucken Haarlem: H. F. Stroucken E. J Stroucken-Schouten Rotterdam: A. M. A. Hartveld-Kruijer H G. Scholts Beverwijk: L. Scholts-v. Wageningen Eindhoven: J. J. Veldheer E. Veldheer-Hoppe Rotterdam: B. A. Imveld A. H. Imveld-Veldheer. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 21 November a.s. des nam. 2 uur op de begraafplaats „De Biezen" te Velsen. Vertrek van huis 1.30 uur Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze stief vader, behuwd-, groot- en overgrootvader CASP. PEEREBOOM betuigen wij onze hartelijke dank. Heemstede: A J. Smits-Muntendam F. W. Smits Amsterdam: A. M. Muntendam Heemstede, November 1949. YelSeircian koopt! Alle soorten goede meu belen. tapijten, kristal, goud en zilver, etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637. - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Heden werd na een kort stondig geduldig gedra gen lijden uit ons midden weggenomen onze innig geliefde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster en behuwdzuster PETRONELLA ELISABETH DE LEEUW geb. VAN OS in de leeftijd van 62 jaar. Uit aller naam: P. C. de Leeuw Haarlem, 17 Nov. 1949. Hogerwoerdstraat 27 Het stoffelijk overschot is opgebaard in een der rouwkamers Zijlweg 63, bezoeken van 24 uur. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 21 November a.s. te 2 uur op de Noorderbegraaf- plaats. Liever geen bezoek aan huis E. L. Naufa Chirurg AFWEZIG 19 tot en met 21 November. Uw h erken n ings- melodie Omgeef U met een waas van fijne vrouwelijkheid, dat U nieuwe charme geeft. Maak een keuze uit de parfums Valdelis. Kies er een. dat U het beste bevaltmaak het tot Uw bondgenoot. Per flacon slechts f 1.- Ze hebben elkaar... en, wat in deze tijd minstens even be langrijk is: een huis hebben ze óók! En, vandaag gaan ze naar „Au Goüt Ar- tistique" voor het uitzoeken van hun serviezei' en glas werk. J.i, ze heb ben veel smaak; daarom zoeken ze natuurlijk iets wat niet iederéén heeft. Bij onze zelf-geim- porteerde serviezen zullen ze stellig iets van hun gading vinden. Van 2 kanterü tegelijk bestrijdt ge gevatte kou met Karsote Rub. Desin fecterende^ dampen maken •moeilijke ademhaling weer vrij en de warme gloed die door de huid dringt, ver drijft de kou die nu die ^loiJefz Een nieuwe toepassing van plastic waarmede iedereen zelf schoenen afdoend kan repareren. De sch ten kurk droog z STADSSCHOUWBURG MAANDAG 21 NOV. - 8 UUR - Toneelgr. „Comedia" Abonnementsserie A. „HARVEY" Blijsp. v. Mary Chase. Regie: Cor Hermus, met Mag- da Janssen, Joekie Broeaelet, Truus Dekker, Han Bentz v. d. Berg, Joh. Gobau, e.v.a. Beperkt aantal plaatsen 1,- tot 3.50. Voorverkoop vanaf Zaterdag 103 uur. Telefoon na 12 uur. COKICERTQEBO UW HAARLEM - TELEFOON 11372 MAANDAG 21 NOVEMBER - 8 UUR in een Grootse Variété-Revue en Musical Show JEM DAY'S SHOW-ORKEST Prijzen der plaatsen: f 1.50, f 2.50, f 3.50 (incl. r.) Plaatsbespréken t,ejkens 2 dagen voor de voorstelling van 10 tot 3 uur. tel. na 11 uur. HET LEGER DES HEILS SCHAGCHELSTRAAT 26 Stichter: William Booth Zaterdag 19 en Zondag 20 Nov. bezoek van het Hoofdkwar tier-Team, bestaande uit 15 Officieren. Zaterdag 8 uur opvoering van het Bijbels spel: „HET DONKERE DAL". Kaarten alhier verkrijgbaar. Zondag v.m 10 uur Heiligingsdienst.. Zondag n.m. 8 uur Getuigenissamenkomst. KOMT ALLEN! TOEGANG VRIJ! PSYCHO-SYNTHESE B. v. d. MEER Zondagmorgenvoordracht. Onderwerp: 20 Nov. 10.30 u. Geb. Wilh.straat 22. Toegang vrij. NED. VERENIGING VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Afd. Haarlem Secr.: Grote Houtstraat 163 II, tel. 17728 Zondag 20 November v.m. half elf in Geb. „Cultura", Jans straat 83 WIJDINGSMORGEN. Spreker: de Hr. M. A. HARKINK. Den Haag. Onderwerp: „Levensvernieuwing door Spir. ervaringen". Woensdag 23 Nov. 8 uur n.m. (met introductie) de Heer J. P. SMITS. Lezing „Samenwerking met de Geestenwereld" VERPLAATSING KANTOOR P.B.H. Met ingang van 18 Nov. is het kantoor van de P.B.H. te Beverwijk verplaatst van het Distributiekantoor Kees Delfs- weg 1, Beverwijk naar ZWEEDSELAAN 20, BEVERWIJK Maak met de bij gepakte staalborstel de onderkanten goed ruw en vezelig. Verwarm de ruw gemaakte zolen en breng hierop een weinig Tozerzolenpasta aan. Wrijf dit stevig zolen of hakken! die. LAAG GLAOSTHU. KA/, BUI'. MET SN MBS Houd de schoen warm en strijk met een mes meerdere laagjes op de zolen uit tot de gewenste dikte bereikt is. KRAM MOIT OOK Gemeenschap Haarlem Zondag 20 Nov. 10,30 uur Café-Rest. Brinkmann, Grote Markt J. F. Schultink over: De schoonheid van 17e eeuwse schilderijen. Centrum v. Vrij Christendom geb. Cultura, Jansstraat 83 Zondag 20 Nov. 10.30 uur spreekt de heer J. F. We- melsfelder over: „De drie trappen van Godsdienst" JAC. VAN MARIS Speciaalzaak ARCH EN WELF Houden de voeten jong! Houd nu de schoen zolang boven de warmtebron, dat de To verzolen op alle plaatsen dampen en glimmen De zolen flink laten afkoe len, daarna eventueel uitste kende randjes met een scheermesje bijsnijden. zijn 10 x slijtvaster dan leer, antislip, en kosten f 3.85 per bus voldoende voor 4 a 6 paar schoenen! REEDS IN VELE ZAKEN VERKRIJGBAAR! Namens het Gemeentebe stuur van Haarlemmermeer zal de Directeur van Ge meentewerken in het open baar aanbesteden: Het bouwen van 4 wonin gen aan de Spieringweg te Vijfhuizen. Bestek en tekeningen kun nen vanaf 19 November a s. tegen betaling van f 7.50 worden afgehaald aan het bureau van de Directeur van Gemeentewerken, Raadhuis te Hoofddorp. Onbeschadigde bestekken kunnen tot 10 December a.s. worden ingeleverd, waarvoor f 5 wordt gerestitueerd. De aanbesteding vindt plaats op 29 November a.s. om 10 uur in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp. cfoeem pCHUD-BRILLflNTINE [met alcohol 967.) voor Honden, Kippen, Duiven Gebr. Veeninga, Jacobynestr, Tel. 13265 de Radio-specialist op radioreparatiegebied ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 TE KOOP: pracht Smyrna kleed 5 x 5 M. Brieven no. 4375. Voor St Nicolaas ELECT. KLOKKEN Wand- en Schoorsteenklok- ken vanaf f 35, m. garantie. v. d. Meer SCHAGCHELSTRAAT 2 Tel. 11157. zoekt eveneens herbouw- plichtige om gezamenlijk een dubbel landhuis (c.a. 450 M3) te bouwen op een prachtig gelegen bosterrein te Haar lem. Brieven no. 4387. FASVSEZO Rijwielen f 129.75 verchroomd. geheel compleet met origi nele Philips lantaarn, ach terlicht, O. Z. O. ringslot, prima jasbeschermer, drager met standaard, snelbinder Solide garantie! Autoped met luchtbanden f 29.50, Schijnwerper, geheel verchroomd f 5.50. H.J.v.cLMEER Alléén Schagchelstraat 7. Tel. 12430. ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET COSTUUMS compleet te huur. Adres: H. LEISING, Verhuurkantoor v. serviesgoed, stoelen, tafels, enz. enz Kloppersingel 147. Telef. 18854. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 20 cent per kg. Bakenessergracht 4551 Tel. 11436 VULPENHOUDERS met 14 k. gouden pen. reeds vanaf f 5.60, 1 j. garantie, v. d. HEUVEL's Kantoorboekhandel Floresstr. 32. - Tel. 12993 In rustig gezin met 2 school gaande kinderen dienstbode gevr. intern. Mevr. Smit, Dahlia laan 30. Aerdenhout. Telef. no. 27284. Modelslagerij. B. Klingeman Zandvoortselaan 24, H'stede voor wijk- en winkelwerk. W. van Roode, Binnenweg 185, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 10