Haarlems Dagblad Vernieuwing „Er schijnt een neiging te zijn tot oppositie in de Raad van Europa" G Belgische kolenmijnen in moeilijkheden Weerbericht 64e Jaargang No. 19402 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 18 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. oei kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «öpcctbte tjaarlcmscljc «Courant (Ttnno i6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ER IS EEN DEBAT over het onderwijs in de Tweede Kamer op stapel gezet. Want bij de behandeling van de begroting van het departement van Onderwijs. Kun sten en Wetenscnappen in de afdelingen hebben vele leden verklaard dat de onder- wijs-vernieuwing zich in te langzaam tem po voltrekt. Er zijn geen wei-omlijnde plannen. Veel leerprogramma's zijn over laden met een breed uitdijende geheugen- stof, die voor de leerlingen een dagelijkse nutteloze kwelling vormt. Na het verlaten der school blijkt de leerstof voor een groot deel overbodige ballast in het maatschap pelijk leven te zijn. Het levend contact met de behoeften der maatschappij is groten deels verloren gegaan, doordat een zekere examen-cultus de onderwijs-programma's is gaan beheersen. Het gevolg hiervan is enerzijds, dat aanleg in een bepaalde rich ting veelal niet tot zijn recht komt. Ander zijds wordt bij het huidige stelsel de markt overvoerd met heel- of half-intellectuele candidaten voor een pauperdom, dat slachtoffer wordt van de heersende diplo ma-aanbidding. Het stelsel van onderwijs zou zodanig georganiseerd dienen te wor den, dat tussen de verschillende typen van scholen onderling en tussen deze en de maatschappij, waarvoor zij willen op leiden, een organisch verband komt te bestaan. Nu is dat in het geheel niet het geval. Wie deze samengevatte uitingen van vele leden niet slechts doorleest maar er bovendien over gaat nadenken, komt tot velerlei overwegingen. De drang naar ver nieuwing van het onderwijs, die na de bevrijding is begonnen, is niet vermin derd. Het aanvankelijke optimisme om trent spoedige resultaten, dat sommige geestdriftige ij ver aars toonden, is te zon nig geweest. Het betreft een niet alleen ingewikkelde, maar ook een in alle ge ledingen en in de gewoonten en levens opvattingen van het volk ingrijpende zaak. Een plotseling verzetten van de bakens is daarom niet mogelijk. Ook niet omdat er grote uitgaven aan vernieuwing verbonden zijn, die onze berooide staatskas niét kan dragen. Dientengevolge zal men geleidelijk te werk moeten gaan en zich voorlopig dienen te bepalen tot verbeteringen, die geen bijzondere uitgaven vorderen. Den kelijk hebben de vele leden daarmee reke ning gehouden, toen zij hun aanval vooral op overladen leerprogramma's richtten. De uitdrukking „breed uitdijende geheugen- stof" is niet mooi, maar iedereen begrijpt wat ermee bedoeld wordt. Ons land heeft door zijn ligging en het verloop van zijn geschiedenis sinds eeuwen verschillende cultuur-invloeden ondergaan en het is bekend dat de Duitse invloed zich op ons stelsel van onderwijs in niet geringe mate heeft doen gelden. Het nationaal-socialisme, de oorlog en de bezetting van ons land hebben een zo grote tegenzin tegen Duitsland en een zo krachtig toegenomen belangstelling voor Angelsaksische opvattingen veroorzaakt, dat men daaruit de sterke drang naar ver nieuwing van het onderwijs wel voor een groot deel mag verklaren. Niet uitsluitend. Zonder tweede wereldoorlog en bezetting van ons land zou die drang toch ontstaan zijn, zij het dan niet zo plotseling, omdat op ieder gebied het streven naar verande ring en vernieuwing op zijn tijd komt. En ook omdat de eeuw van de techniek en het eenzijdige geloof in de vooruitgang, de negentiende eeuw, er niet in geslaagd is de enorme toeneming der bevolking op maatschappelijk en geestelijk gebied te verwerken. Wie gelooft dat nu alles af hangt van de bereidwilligheid van onder- wijs-deskundigen, om hun methoden te herzien, vergist zich. De minister van Onderwijs en zijn raadgevers zullen dan ook noch in de Memorie van Antwoord, noch in het komende Kamerdebat hun critici tevreden kunnen stellen. Zelfs als zij zich tot alles bereid zouden tonen. Want wat is „alles"? Men komt er niet met aan te wijzen wat verkeerd is, maar men moet zich de nieuwe ontwikkeling duidelijk voor ogen stellen. Terwijl het maatschappelijk leven onmiskenbaar doet blijken dat het met de resultaten van een teveel aan ingepropte kennis en een tekort aan zelf nadenken en aan karakter vorming op de scholen niet tevreden is dienen de kenners van de eisen van het maatschappelijk leven een andere groep deskundigen, al zijn zij niet als zo danig gediplomeerd zich duidelijk voor te stellen wat zij wensen. Men moet tot een vruchtbaar overleg komen. De scherp ste critiek, door de vele leden in de afde lingen van de Tweede Kamer geuit, is de vaststelling van het feit, dat wei-omlijnde plannen ontbreken. Het zal belangwekkend zijn te vernemen, wat de regeling daarop antwoordt. Dat „de breed-uitdijende geheugenstof voor vele leerlingen een dagelijkse nutte loze kwelling vormt" zullen de ontevreden Kamerleden wellicht toelichten met hun ervaring niet slechts als leerlingen, maar ook als ouders. Hoevele mensen maken in hun leven voor de tweede maal de beproe ving van het dagelijkse huiswerk mee! Dat de „diploma-aanbidding" opnieuw ter sprake is gekomen duidt op liet onweer legbare feit uit de practijk, dat de meeste leerlingen hun schoolwerk niet zien als een vorming en als een voorbereiding voor hun levenstaak, maar als een soort wedstrijd om een prijs die zij winnen moeten: het diploma. Die opvatting doet zich ook bij vele ouders dermate gelden, dat men uit dit verschijnsel al kan afleiden dat wer kelijke onderwijs-vernieuwing een veran dering van opvattingen over de gehele linie zou vergen. Zijn vele mensen bereid te erkennen, dat kinderen van nature be reid zouden zijn te werken en te leren ook zekere mate van geheugenstof, die bij geen enkel stelsel ontbreken kan, al zou zij verminderd moeten worden zonder stok achter de deur? Zonder de dwang van de cijfers en het dreigende falen bij over gang naar een hogere klas, met het nare vooruitzicht tussen jongere kinderen het hele schooljaar te moeten herhalen, met inbegrip van de vakken die zij wel „goed gemaakt hebben"? Het zijn vragen, waarbij te bedenken valt dat de ouders in hun schooltijd onder hetzelfde systeem gewerkt hebben. Is dat vlot gegaan, dan kunnen zij vaak niet begrijpen dat hun minder in het kader passende zoon ermee in moeilijkheden raakt. Want het is toch hun zoon en zij denken er veelal niet aan dat hij niet slechts het product van hun eigenschappen is maar ook van voorgaan de generaties, welker bizonderheden onver wachts opnieuw plegen op te treden. Ondenvijs-vernieuwing. Het is een grote en ingrijpende zaak, met berekenbare maar ook onberekenbare factoren. Met weegbare maar ook met onweegbare in- Bevin opent Lagerhuisdebat Voor stopzetting der ontmanteling zijn geen doorslaande argumenten aangevoerd LONDEN, 17 November. (Reuter). Voor een vol Lagerhuis heeft Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, het debat over de buitenlandse poli tiek van de regering geopend. Over de recente bijeenkomst van het mi nister-comité van de Raad van Europa zei- de Bevin dat dit comité te Parijs steeds in staat is geweest zijn beslissingen unaniem te nemen. Er was geen enkele stemming nodig geweest. Bevin verklaarde er zeker van te zijn dat het minister-comité zich van vitaal belang voor de eenheid van Europa zou tonen en in toenemende mate beslissingen zal nemen over vele aangele genheden van gemeenschappelijk Euro pees belang. „Ik leg deze verklaring af zonder af breuk te doen aan de consultatieve verga dering, die een andere functie heeft". Het belangrijkste probleem noemde Bevin de toelating van Duitsland als toe gevoegd lid tot de Raad van Europa en hij verzocht het Huis zich in deze aangelegen heid gematigd te tonen en er geen partij geschil van te maken. Bevin verklaarde dat het minister comité geen definitieve beslissing over Duitsland kon nemen, omdat de Verenig de Staten als bezettingsmogendheid er ook bij betrokken zijn en het comité zowel de Verenigde Staten als de permanente com missie van de assemblée van de Europese Raad wilde raadplegen. Bevin zeide er niet aan te twijfelen dat het minister-comité bij zijn voigende vergadering tot toelating van Duitsland zou kunnen besluiten. „De Britse regering zal," aldus Bevin, „nooit kunnen instemmen met een voor stel om over nieuwe toelatingen door een meerderheid in de assemblée te laten be slissen". „Wij verlangen", zo zeide Bevin verder, „de Raad van Europa doeltreffend te laten werken, maar ik moet zeggen dat er een neiging schijnt te zijn oppositie-methoden de Raad van Europa in te voeren. Ik geloof niet dat er enige tegenstelling be hoeft te bestaan tussen de assemblée en het comité van ministers". Bevin verklaarde dat de kwestie der mi litaire uitgaven voor de defensie van de Westerlijke Alliantie binnen enkele da gen door de betrokken ministers van Fi nanciën zal worden besproken. .,Om de bezorgdheid van onze vrienden op het continent dat de organisatie van het verdrag van Brussel zal verzwakken, weg te nemen, hebben wij hun hierom trent gerust gesteld en wij zullen thans deze militaire organisatie geleidelijk in het Atlantische pact voegen, zodat wij het proces kunnen rationaliseren en een groot organisme scheppen. Doch hierbij ont moeten» wij nog grote bezorgdheid,, in het bijzonder in Frankrijk". Ontmanteling Over de bespreking, die de drie mi nisters van Buitenlandse Zaken onlangs in Parijs gehouden hebben, zeide Bevin: ,Onder voorwaarde, dat op andere pun ten overeenstemming wordt bereikt, over wegen wij enige verzachting van het ont mantelingsprogram, maar ik moet zeggen dat alle argumenten, op zuiver-economï- sche gronden, in het bijzonder wat de staalindustrie betreft, weinig om het lijf hadden. Tenslotte kregen wij het oude verhaal te horen dat het hier gaat om de psychologische kant van de zaak. Wij heb ben verklaard dat wij de ontmanteling in sommige fabrieken zullen vertragen, maar een groot aantal andere fabrieken worden nog ontmanteld en ik hoop dat het Huis ons zal steunen, waar hetoorlogsindus trieën betreft. Wij willen onze veiligheid verzekerd zien". „Andere kwesties, die de ministers heb ben behandeld, waren: Duits lidmaatschap van internationale organisaties, instelling van Duitse consulaire vertegenwoordigin gen in het buitenland, de Duitse houding ten opzichte van het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied, de militaire veiligheidsraad, herstelbetalingen en de voorwaarden waarop de Duitse scheeps bouw kon worden hervat. In het kort wijdde Bevin zijn aandacht aan economische problemen, waarbij hij het gebrek aan evenwicht op financieel en economisch gebied tussen dollar- en ster- linggebieden het zorgelijkst noemde. Tot slot verklaarde Bevin dat „wij sinds 1947 moeilijke problemen voor de boeg hebben gehad. Ik ben nu echter blij te kun nen zeggen dat tengevolge van de door ons genomen stappen het mensdom vrijer en met groter vertrouwen kan leven, dan te voren". Toen Bevin in het midden van zijn rede geïnterrumpeerd werd door de communist Gallacher, zeide hij onder luid gelach: „Als ik had te maken met het land, dat gij steunt, en ik zou een kleine onenigheid met Stalin krijgen, zou hij mij zonder meer de woestijn insturen evenals Tito en dat kan ik mij niet veroorloven". Churchill: „Zwanenzang" De leider van de conservatieve opposi tie, Winston Churchill, drong er bij de re gering op aan de toelating van Duitsland tot de Raad van Europa te bespoedigen. Hij noemde Bevins rede een „zwanen zang" en zei dat de minister van Buiten landse Zaken een grote kans verloren heeft laten gaan. Toen hij ais zodanig in functie trad was Engeland het meest gerespecteer de land ter wereld. „Zijn politiek heeft niet het geheel van socialisten, liberalen en conservatieven vertegenwoordigd en Engeland is op het gebied van de buiten landse zaken op de ranglijst gedaald". Churchill zei dat Bevin en andere La- bourministers op de vergadering te Straats burg van de Raad van Europa alle con tact met hun eigen socialistische kamera den in Europa hadden verloren. „Zij gooi den volledig weg wat de Britse socialisti sche partij zo lang en vurig gewenst had: het leiderschap van de sociaal-democratie in Europa". Churchill drong er bij de regering op aan alles in het werk te stellen dat er geen tijd verloren zou gaan bij de opneming van Duitsland in de Europese Raad. Churchill oefende critiek op de steun, die de Britse regering in de UNO aan Tsje- choslowakije als candidaat voor de Veilig heidsraad heeft gegeven en zeide:„Geen van de huidige vertegenwoordigers van Tsje- cho-Slowakije heeft ook maar het minste recht om uit naam van het dappere Tsje- cho-Slowaakse volk te spreken". Churchill was van mening dat de be dreigde positie van Joego-Slavië zeer on middellijk ook die van Albanië in de be langstelling plaatste. Complot in Turkije ontdekt De Turkse ministerraad heeft een com muniqué uitgegeven waarin bijzonderheden bekend worden gemaakt over een complot, dat ten doel zou hebben gehad de president, Kismet Inönu en de leider der oppositionele democratische partij, Djelal Bayar, te ver moorden en de regering omver te werpen. In de verklaring wordt gezegd, dat de af gevaardigde van de oppositionele nationale partij Resat Aydinli, de regering meedeelde, dat drie leden van de nationalistische par tij de staatsgreep voorbereidden. De arres tatie van verschillende personen is .gelast evenals die van maarschalk Chakmak, thans erevoorzitter van de nationale partij. De 77-jarige maarschalk Chakmak trok zich in 1944 terug, nadat hij 20 jaar chef van de generale staf was geweest. Tezamen met de president en de overleden Kemal Ataturk wordt hij beschouwd als mede oprichter van de tegenwoordige Turkse republiek. Bij zijn heengaan werd hij door Inönu in een brief persoonlijk bedankt voor de grote diensten aan het vaderland be wezen. Chakmak was minister van oorlog van de vroegere sultan. Naar men zegt leverde hij Ataturk toen in liet geheim wapens. Tien burgemeesters uit tien Gooise gemeenten gaven het goede voorbeeld aan hun burgerij door zich als eersten te laten doorlichten door middel van het schermbeeld- apparaat van het dr. Hulscherfondswaarmee men de gehele Gooise bevolking wil gaan doorlichten. Het toestel staat opgesteld in het consultatiebureau voor t.b.c.- bestrijding te Hilversum. De burgemeester van Hilversum mr. J. .4. G. Af. van Hellenberg Hubar ontvangt instructies door de luidsprekerwelke bovenop het toestel is opgesteld. Naar het A. N. P. verneemt is dezer dagen de indiening te verwachten van een wetsontwerp, dat beoogt het treffen van nadere voorzieningen wegens de invoering van de ambten van minister zonder porte feuille en van staatssecretaris. vloeden, die meetellen. Hopelijk zal het komende Kamerdebat enig uitzicht openen. Maar men zal niet alles precies kunnen omlijnen. R. P. Prins Bernhard heeft bronchitis 's-GRAVENHAGE, 17 November. De aanval van griep, die Prins Bernhard dezer dagen noodzaakte het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ontwikkeld. De Prins zal zich in verband hiermede voorlopig niet aan de door hem gemaakte afspraken kunnen houden. Amerikaanse soldaten doodden texi-chauffeur in Neurenberg De taxi-chauffeurs van Neurenberg zijn Donderdag in staking gegaan uit protest tegen de moord op een hunner collt-ga's, die Dinsdag door Amerikaanse soldaten werd doodgeschoten. Een socialistisch lid van het Beiers par lement zeide in een toespraak tot 20 taxi chauffeurs, dat indien de Amerikanen de „gangsters" onder het bezettingspersoneel niet in bedwang konden houden, het Duitse volk zichzelf hulp zou moeten verschaffen. Hij raadde de taxi-chauffeurs aan geen Amerikanen te rijden, tenzij de Ameri kaanse autoriteiten dergelijke aanvallen zouden kunnen voorkomen. Een communis tische spreker eiste, dat de Duitse politie het recht zou hebben om Duitsers tegen het bezettingspersoneel te beschermen, Op een vergadering van taxi-chauffeurs te München werd een verzoek gericht tot de Beierse regering, onmiddellijk maatre gelen te nemen tegen deze „voortdurende bedreigingen van recht en orde". Amerikaanse ambassade te Tsjoengking zal worden gesloten Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft heden bekend gemaakt dat het consulaat en de ambassade van de Veren. Staten te Tsjoengking, de huidige hoofdstad van de Chinese nationalistische regering, zullen worden gesloten, zulks met het oog op de bedreiging, welke de communistische legers voor de stad vor men. Verwacht wordt, dat morgen reeds een gedeelte van de staf van het Ameri kaanse consulaat uit Tsjoengking naar Hongkong zal vertrekken. Het personeel van de Amerikaanse am bassade te Tsjoengking zal blijven, totdat de Chinese nationalistische regering haar plannen heeft bekend gemaakt. Ook het Amerikaanse consulaat te Tsjoengking wordt gesloten. Radio Peking meldt, dat communisti sche troepen Kweiyang, de hoofdstad van Kweitsjou, 300 km ten Zuiden van Tsjoeng king, de nationalistische hoofdstad, heb ben bezet. Kweiyang is een belangrijk verkeersknooppunt. j r*. Nobelprijswinnaar thuis. Professor dr. Uitleid Yukawa, de Japanse nobclprijs- wïnnaar voor natuurkunde met zijn 'vrouw Sumi en hun twee zoons Taka-ald en Harum. De toestand in de mijnen kost de Belgi sche regering heel wat hoofdbrekens en de maatregelen, die zij heeft genomen om de toestand te saneren hebben gisteren aan leiding gegeven tot een levendig debat in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De Belgische steenkool is thans de duurste in Europa en de gemiddelde prijs bedraagt 685 francs per ton, hetgeen 400 francs hoger is dan de Poolse en 300 francs dan de Duitse steenkoolprijs. De deskundigen wijzen er op, dat het grote verschil in prijs tussen België en het buitenland voornamelijk ge zocht moet worden in de veel hogere sociale lasten en lonen in België. Deze bedragen tezamen per dag in de Belgische steenkolen- industrie 292 francs, tegenover 257 francs in Engeland, 207 francs in Frankrijk. 206 francs in Duitsland, 198 francs in Neder land en 91 francs in Polen. Niettemin ach ten deze deskundigen de Belgische lonen, Spaak sprak in Eindhoven „Voor de eenheid van Europa zijn offers nodig" Donderdagavond is te Eindhoven een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het vierjarig bestaan der Verenigde Volken. Spaak, minister van slaat van België en voorzitter van de Assemblee van de Raad van Europa, heeft het woord gevoerd. Hij verklaarde dat het noodzakelijk was offers te brengen om een verenigd Europa te ver wezenlijken en dat naar zijn mening een nieuwe oorlog te voorkomen was. „Onze West-Europese beschaving moet in stand worden gehouden", aldus Spaak. „Als Europa niet ten onder wil gaan, moet het een grote revolutie aandurven en wel op elk gebied van het maatschappelijk leven. De Beneluxlanden aarzelen echter waar het op de practische toepassing aan komt. Slechts wanneer wij de noodzaak van het brengen van offers inzien, heeft Europa een kans op behoud". Spaak als Europees coördinator PARIJS, 17 November (Belga). Eens te meer doet in Parijse kringen het gerucht de ronde, dat aan Spaak een leidende func tie is aangeboden in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) Tijdens besprekingen in de adviserende raad, die gepresideerd wordt door Paul van Zeeland, hebben verscheidene afgevaar digden gewezen op de,noodzakelijkheid, de O.E.E.S. een groter dynamiek te geven, door een directeur-generaal aan haar hoofd te plaatsen. De keuze zou gevallen ziin op Spaak, die tevens de tweede Europese ver gadering presideert, wat in de gedachten van sommigen de fusie van de Europese politieke en economische lichamen zou kun nen bevorderen. Men schijnt er niet aan te twijfelen, dat Spaak, zo hij de leiding van de O.E.E.S. op zich neemt, zal moeten af zien van het voorzitterschap der vergade ring van Straatsburg, doch het blijkt wel, dat men gebruik wil maken van het pres tige dat Spaak geniet. Reeds verleden zomer werd voor de eer ste maal gewag gemaakt van een dergelijk voorstel, dat ter gelegenheid van de ver gaderingen te Straatsburg aan Spaak zou zijn gedaan. Een tweede maal deed het ge rucht eind October de ronde, tijdens de zit ting van de raad van de O.E.E.S. Vele mijnen werken met verlies gezien het Belgische niveau van levens onderhoud, geheel, gerechtvaardigd. Deze lonen worden in vergelijking met andere beroepen, niet overdreven geacht, hetgeen ook hieruit zou blijken, dat de animo onder de Belgische arbeiders, om in de mijnen te gaan werken, nog steeds niet heel groot is. Bijna veertig procent der arbeiders bestaat nog steeds uil buitenlanders. Opmerkelijk i anderzijds het lage rendement der Belgi sche mijnen, n.l. 603 kilo per dag tegenover 1000 kilo in Engeland en Duitsland en 1400 kilo in Nederland en Polen. Dit resultaat wordt door deskundigen voornamelijk toe geschreven aan de slechte ligging der mij nen, de dunne lagen en de diepte waarop gewerkt moet worden. De regeringen, die België sedert de be vrijding heelt gekend, hebben de met ver lies werkende steenkoolmijnen trachten gaande te houden door het verstrekken van subsidies, waarbij vooral de behoefte aan steenkool voor de eigen Industrie en de uitvoer naar het buitenland een grote rol speelden. Mijnen gesloten Sedert 1939 hadden de Belgische mijnen echter drie mülioen ton steenkool in voor raad. zodat de mijnwerkers in sommige bekkens een tot twee dagen per week zonder werk waren. De huidige katholiek-liberale regering achtte de toekenning van staats subsidies daarom niet langer te rechtvaar digen en de regeringstoelagen, die aanvan kelijk 150 millioen francs per maand be droegen, werden inmiddels verlaagd tot 115 millioen francs om geleidelijk in een perio de van twintig maanden geheel te verdwij nen. Bovendien heeft de regering besloten de mijnen met een al te laag rendement geheel te sluiten. Als eerste maatregel is enige tijd geleden de mijn van Bray, waar met een verlies van 270 francs per ton werd gewerkt, gesloten. In het Luikse bekken is de arbeiders het werk opgezegd te Bois d'Avroy (verlies 355 francs per ton) en in de Borinage werd in drie andere schachten het werk opgezegd. De arbeiders zullen werk kunnen vinden in mijnen in de om geving. Korte staking Het sluiten van de met verlies werkende mijnen heeft onder de arbeiders in het Zui den van België grote beroering verwekt, daar volgens hen op den duur deze maat regel een grote invloed zal uitoefenen op de algemene welvaart. De communistische afgevaardigde Dejace heeft gisteren dc mi nister van Arbeid en Sociale Zaken geïn terpelleerd over deze gang van zaken. De interpellatie ging gepaard met een 24-uren- staking door 20.000 mijnwerkers in de Bori nage. De heer Dejace eiste, dat ter compensatie van het sluiten der mijnen een werkweek van veertig uren wordt ingevoerd met be houd van het thans geldende weekloon. De ministers antwoordden, dat geen buiten landse arbeiders meer zullen worden aan geworven. aWt het sluiten der mijnputten betreft, onderstreepte de heer Duvieusart. minister van Economische Zaken, dat sedert 1850 niet minder dan driehonderd schach ten werden gesloten en de genomen maat regelen door de omstandigheden worden gedicteerd. De minister verzekerde echter, dat de mijnarbeiders in geen enkel opzicht door het sluiten van de betreffende mijnen getroffen mogen worden en dat aan de Ionen niet getornd zal worden. Hel woord is aan Helena K. Beacham: Ouderdom is iets wonderlijks, bewonderd in een boom. En in kaas. En in meubelen. En in wijn. In het meeste.'Macr niet in mij. (Reader's Digest). Snelle uitvoering der Duits-geallieerde accoorden Uitbreiding zeescheepvaart werkte te Hamburg als een bevrijding Drieduizend arbeiders van de staalfabriek „Watenstedt-Solzgitter" hebben Donderdag een protest-demonstratie gehouden tegen de voortzetting van de ontmanteling van deze fabriek. Watenstedt is de belangrijkste staalfabriek, waarin op grond van de over eenkomst tussen kanselier Adenauer en de Hoge Commissarissen de ontmanteling voorlopig niet is vertraagd. Vakbondver tegenwoordigers hebben aan de Britse com missaris voor Neder-Saksen verzocht, hun verzoek tot stopzetting der ontmanteling aan de Britse Hoge Commissaris door te geven, hetgeen deze heeft toegezegd. De regering van Neder-Saksen heeft zich op nieuw tot de federale regering gewend met een verzoek alsnog te trachten de afbraak der fabriek te verhinderen. De uitvoering der eerste overeenkomsten tussen Duitsland en de Hoge Commissie voltrekt zich in snel tempo. Donderdag heb ben de Hoge Commissarissen het toetreden van de federatie tot het internationale pa tentbureau in Den Haag en tot de studie groep voor de Europese tolunie te Brussel goedgekeurd. Een Duitse delegatie onder leiding van dr. Von Maltzan was reeds naar Brussel vertrokken om daar een Duits plan voor een afbraak der tolgrenzen binnen vijf jaren te verdedigen. In Hamburgse scheep vaartkringen heeft de aangekondigde uit breiding der Duitse zeescheepvaart als een bevrijding gewerkt. De Hamburgse burge meester Brauer, die op weg naar Amerika is, heeft verklaard, dat het aantal arbeiders der werven te Hamburg met 18.000 zal kunnen worden verhoogd, terwijl er ook uitzicht is op tewerkstelling van een deel der 30.000 werklozen. Brauer heeft het plan geuit om de Duitse zeescheepvaart terstond uit te breiden door het charteren van bui tenlandse schepen. In Hamburg wil men terstond de bouw van trawlers beginnen, tot de credietverlening zodanig geregeld is dat de Duitse reders grotere schepen op stapel kunnen laten zetten. Het is nog niet bekend hoeveel scheepsruimte op stapel zal mogen worden gezet, doch men verwacht, dat de Londense scheepsbouwcommissie heeft geadviseerd de bouw van ongeveer 35 grote schepen mogelijk te maken. De Ham burgse scheepsbouwers hopen voorts spoe dig ook in staat te worden gesteld voor buitenlandse rekening te bouwen. De nog beschikbare West-Duitse werven hebben een capaciteit van 120.000 bruto ton per jaar. Het Duitse persagentschap heeft uit Londen gemeld, dat de vertraging der ont manteling van fabrieken voor synthetische benzine en rubber niet betekent, dat deze verboden producten weer zullen mogen worden gemaakt. De fabrieken zouden evenwel voor .andere doeleinden kunnen worden ingericht. Het bericht, dat het be houd van staalfabrieken geen verhoging der Duitse staalproductie zal mogen inslui ten, is in economische kringen met misnoe gen ontvangen. De toegelaten capaciteit bedraagt thans ruim 11 millioen ton per jaar, doch Duitse deskundigen houden vast aan hun reeds vroeger gepubliceerde be rekeningen, die-Duitslands staalbehoefte op 14 millioen ton per jaar schatten. De door de drie geallieerde mogendheden bereikte overeenkomst, waardoor toestem ming wordt gegeven tot de onmiddellijke bouw van een Duitse koopvaardijvloot voor de grote vaart met een beperkt aantal snelle vrachtschepen, is Donderdagmorgen te Lon den getekend door de Britse autoriteiten en door de Franse en de Amerikaanse ambas sadeur in Engeland. Sjah van Perzië in Washington De Sjah van Perzië heeft op een pers conferentie te Washington zijn voornemen te kennen gegeven president Truman om een uitbreiding van de militaire en econo mische hulp aan zijn land te verzoeken. Volgens de Sjah is het nog te vroeg om over te gaan tot het sluiten van 'een pact in het Midden-Oosten, in de geest van het Atlantisch pact. Hij verklaarde dat de jong ste tijd de betrekkingen tussen Perzië en de Sovjet-Unie enigszins verbeterd waren en voegde er aan toe, dat zijn land steeds gaarne vriendschappelijke betrekkingen met zijn' buren wenst, op basis van weder kerige eerbiediging van de onafhankelijk heid. Op een desbetreffende vraag heeft de Sjah geantwoord, dat hem geen redenen bekend zijn, waarom er voor Perzië ge vaar zou bestaan door de Sovjet-Unie te worden aangevallen. Op economisch gebied heeft de Sjah aangedrongen op belegging van Amerikaans kapitaal in Perzië, na er op te hebben gewezen dat de hulpbronnen van zijn land nagenoeg niet worden ge ëxploiteerd. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met in het Westen van het land plaatselijk enige neerslag. Zwakke tol matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het Westen van het land vannacht iets minder koud, ove rigens weinig verandering in tempera tuur. 19 November: Zon op S.06 uur, onder 16-44 uur Maan op 7.00 uur, onder 15.54 uur Hoog en laag water in IJmuide'n Vrijdag 18 November: Hoog water: 1.33 en 23.54 uur. Laag water: S.40 en 21.53 uur. Zaterdag 19 November: Hoog water: 2.16 en 14.36 uur. Laag water: 10.23 en 22.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1