c linthorst j De luchtmacht gaai meisjes werven voor meldingscentra der luchtwacht De radio geeft Zaterdag Bloemendaal verhoogt waterprijs Ministeriële maiden speech van mr. Teulings MEDEDELING KRUISWEG 13 PANDA EN DE MEESTER-GIDS J Wereldnieuws Vrijdag 18 November 1949 Haarlems ïfagblad en Öprecfite Haarlemse Courant 2 De minister van Oorlog heeft in principe zyn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een korps „Luchtwachtdienst", waarbij zowel mannen als vrouwen zullen worden ingedeeld en dat zal ressorteren onder het commando luchtverdediging bij de Lucht macht Nederland. Dit korps zal in hoofd zaak een vrijwillig karakter dragen, doch gedurende de tijd, dat het personeel dienst doet, valt het onder de militaire tucht en de militaire wetten. Reeds vóór de oorlog kende ons land een Luchtwachtdienst bij de Buitengewoon Vrijwillige Landstorm. Aan de hulp van vrouwen werd toen nog niet gedacht. Pas i- de oorlog werden in alle takken der oorlog voering vrouwen ingeschakeld. De kennismaking met ..meisjes in uni form" van het V.H.K. en de Marva was de eerste tijd na de oorlog wat gereserveerd. Thans vindt niemand het ongewoon dat het Nederlandse leger of de marine geünifor meerde vrouwen in dienst heeft. Ook de Nederlandse luchtmacht koesterde na de bevrijding plannen vrouwen op verschil lende posten in te schakelen. Ministeriële goedkeuring was echter vereist en thans is deze verkregen. In ons land zullen luchtwachtposten worden ingericht, waar mannen belast worden met het observeren, herkennen en het melden van vliegtuigen. De meldingen worden gebundeld in de luchtwachtcentra, in verschillende plaatsen van ons land. De bewegingen van alle vliegtuigen, zowel van Nederlandse als vreemde nationaliteit, zul len op deze centra worden geregistreerd. In Engeland werden gedurende de oorlog eu worden thans nog, meisjes voor dit werk aangeworven, want de ervaring heeft zowel in Engeland als elders geleerd, dat vrouwen veel beter in staat zijn om een vaak een tonig lijkende taak met grotere accuratesse en animo langduriger te vervullen dan mannen. Daarom doet Nederland thans, in navolging van Engeland en Amerika voor dit werk een beroep op de Nederlandse vrouw. Bij de werving van het mannelijk en vrouwelijk personeel, dat op gelijke wijze Churchill corrigeerde zich zelf Tijdens het gisteren geopende Lagerhuis debat over de Britse buitenlandse politiek heeft Churchill zijn in Juli afgelegde ver klaring, dat president Roosevelt zijn his torische eis tot „onvoorwaardelijke over gave" van Duitsland, Italië en Japan had gesteld zonder hem er in. te kennen, her roepen. Na raadpleging van de notulen van de conferentie van Casablanca, in Ja nuari 1943 gehouden, was hem gebleken dat hij zich vergist had. Hij achtte het zijn plicht de zaak thans recht te zetten, in het bijzonder ter ere van de nagedachtenis van president Roosevelt. Albaans premier naar Moskou Generaal Enver Hodja, minister-presi dent van Albanië, is Maandag per vlieg tuig naar Moskou vertrokken, aldus wordt in diplomatieke kringen te Belgrado ver nomen. Waarnemers brengen in herinnering, dat Joegoslavië het vriendschapsverdrag met Albanië heeft opgezegd en Albanië van provocatie beschuldigd ein de Cominform- actie tegen Joegoslavië. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.30 Nieuws. 8.38 Orgel. 9.00 Platen. 10,00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in do continubedrijven. 11.40 Zang en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12,33 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuzlek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Orkest. 14.50 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 ..Van de wieg tot het graf'. 16.15 Dans muziek. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Neder landers in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Luisterwedstrijd „Voor het kind". 20.20 Lichte muziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen". 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages. 23.25 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.35 Platen. 9.35 Metropole-orkest. 10.00 Voor kin deren. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12,03 Amusements orkest. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Studentenkoor. 14.20 Engelse les. 14.40 Gro ningse orkestvereniging en solist. 15.15 Let teren en kunsten. 15.50 Platen. 16.15 Repor tage. 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans".- 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Pianoduo. 18.15 Promenadeorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuliteiten. 19.25 Kath. Thuisfront. 19.30 Accordeonmuziek. 19.50 Commentaar uit de Benelux. 20.00 Nieuws. 20.05 Luisterwedstrijd „voor het kind". 20,20 Lichtbaken. 20.45 Pla ten. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerorkest en solist. als dat voor de Nationale Reserve geschiedt zal zo veel mogelijk gebruik worden ge maakt van dc bestaande wervingscentra. Met het recruteren van de meisjes, die op de meldingscentra te werk worden gesteld, zal de Nederlandse Luchtmacht eerstdaags een begin maken. Zij treden in vrijwillig dienstverband en krijgen gedurende de avonduren en vrije Zaterdagmiddagen een speciale opleiding. Wanneer zij in dienst zijn dragen zij het blauwgrijze uniform der luchtmacht. De verbintenis wordt aangegaan voor tenminste twee jaar. Aan de aanstelling gaat een medisch en psychologisch onderzoek vooraf. Een Mulo opleiding is op zijn minst vereist. ELECTRISCHE KLOKKEN j Een ruime sortering, keurig afgewerkt, I ten volle gegarandeerd, en reeds vanaf vindt U bij VAN NIEL UURWERKEN Grote Houtstraat 86 (Adv.) Het verbondsbestuur van de E.V.C. heeft de minister van Sociale Zaken verzocht te bevorderen, dat aan de arbeidende be volking, werkzaam zowel in particuliere ondernemingen als in overheidsbedrijven, voor de komende feestdagen een gratificatie zal worden uitgekeerd van ten minste één week loon, onverminderd de algemene gra tificatie van 2 procent. Ook de Bergev-op-Zoomse oudjes verheugen zich thans in het bezit van een eigen ontspanningslokaal, waar de koffie en de snert goed en goedkoop zijn, de kachel lekker_snort en waar zelfs geregeld films vertoond worden. Om de clublasten te dekken wordt ook voor een spelletje kaarten van de oudjes een „hoofdelijke omslag" van een cent geheven. Eén der oudjes becijfert, aan de ingang van het ontspannings lokaal, hoe hij zijn zakgeld het beste kan besteden. Meer controle van keuringsdienst voor waren gevraagd In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal deelde de heer Van Holten (V.V.D.) mee, dat dezer dagen brieven zijn verschenen, welke gericht zijn tot de Ne derlanders en waarin opgeroepen wordt om te komen tot het oprichten van een nieuwe partij 'in Nederland. Donderdagochtend verscheen in een Nederlands dagblad de oproep. Als ondertekenaars komen enige namen voor, waarbij die van spreker. Hij verklaarde dat de actie hem onbekend is en dat nimmer toestemming gegeven is zijn naam voor dergelijke propaganda te ge bruiken. Een uitvoerige bespreking wijdde de ver gadering aan het voorstel van B. en W. om de prijs van het water te verhogen met drie cent per kubieke meter wegens het doen van noodzakelijke voorzieningen. De heer S c h u 1 z (Arbeid) gaf in over weging de prijs.voor hen, die het minst, gebruiken, onveranderd te laten en de prijs voor andere verbruikers te verhogen. Hij meende, dat gezorgd moet worden, dat het watergebruik beperkt wordt en dat de winst niet aan de gemeente, maar aan het bedrijf ten goede komt. De heren Smidt van Gelder en mr. Wildt Me ij boom (V.V.D.) bestreden het voorstel van de (heer Schulz en meen den, dat een verhoging over de hele linie te accepteren is, zij het ook dat zij het niet met enthousiasme deden. De heer Fe ij en (K.V.P.) zeide er aan vankelijk voor gevoeld te hebben het oude tarief te handhaven, maar toen hij ver nam, dat de tarieven van 1940 dateren, kon hij over de bezwaren heen stappen. De heer Lagendijk (A.R.) becijferde, dat de bewoners in Vogelenzang, die water van de provincie betrekken, veel meer moeten betalen. Het voorstel van B. en W. achtte hij aanvaardbaar. Ir. de V a s s y somde enige technische bezwaren op en zeide, dat het weliswaar een klein bedrag van drie cent per kubieke meter betreft, maar hét voorstel is in strijd met een gezonde economie en de politiek van de regering. Ook vroeg hij zich af, of de uitbreiding noodzakelijk is. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. d e n T e x, zeide, dat B. en W. liever nog een jaar gewacht hadden met het voor stel. Herstel is echter nodig en de verho ging is niet ondragelijk te noemen. Gezegd is, dat de winst niet aan de gemeente moet komen. Dat achtte spreker niet juist. De begroting van 1950 sluit gelukkig met een batig saldo en de gemeente is niet afhan kelijk van het rijk. Er zijn toch nog on zekere posten, zoals de uitkering voor de politie. Ook dreigen er ontslagen bij het corps wegens inkrimping. Het gebruik van water door hen, die veel nodig heb ben, wilde spreker niet remmen, omdat dezen het meest meewerken aan de winst. Wordt er te weinig water gebruikt voor de tuinen, dan zal dat betekenen, dat ze min der goed verzorgd worden. De bewoners moeten over voldoende water kunnen be schikken. Nadat de leden nogmaals het woord had den gevoerd werd het voorstel van de heer Schulz verworpen met de stemmen der leden van de fractie van de Partij van de Arbeid voor (4-15) en dat van B. en W. werd met 15-4 stemmen aanvaard. Goedgekeurd werden de voorstellen over de gasprijzen, over aankoop van grond voor doortrekking van voet- en rijwielpad vóór perceel Zandvoorterweg 7 en over de bestemming van winsten uit de bedrijven. Bouw van duplexwoningen Bij het voorstel van B. en W. om mede werking te verlenen aan de bouw van tien duplexwoningen aan de Brederodelaan, achter de huizen aan de Noordlaan, noem de ir. T i r i o n enige bezwaren tegen het ontwerp van de architect. De Voorzitter zeide, dat het beter is de bezwaren mee te delen als tot de bouw van andere woningen moet worden over gegaan. Met de bouw van'deze tien wonin gen. waarmee het rijksbureau van de we deropbouw zich kan verenigen, is haast, om van het beschikbare bouwvolume voor 1949 nog gebruik te maken. Ir. De V assy, die als economisch en technisch adviseur van de woningbouwver eniging „Bloemendaal-Noord", welke de huizen bouwt, optreedt, zette het standpunt van de architect uiteen. De meningen der deskundigen lopen over de punten, welke de heer Tirion besproken heeft, uiteen. Het voorstel werd aanvaard. Naar aanleiding van het jaarverslag 1947 van de Keuringsdienst van waren, waaruit blijkt, dat er in de gemeente Bloemendaal minder gecontroleerd wordt dan elders, zullen B. en W. zich op verzoek van mr. Wildt Meyboom tot de dienst wenden om hierop de aandacht te vestigen. Bij de rondvraag bracht baron Groe- ni.nx van Zoelen (C.H.) de beplanting aan de Zandvoorterweg, welke gevaar op levert voor het verkeer, ter sprake en de heer Van Holten de hoge iepen aan de Tramweg. De voorzitter zegde toe, na te laten gaan of een gemengde beplanting mogelijk is. Mr. Vliegen (Arbeid) dankte voor de toezegging van B. en W. om een eventuele ijsclub te steunen en deelde mee, dat er binnenkort één opgericht zal worden. Entrée-prijs Openluchttheater In een vorige vergadering is gevraagd de entreeprijs voor het Openluchttheater te verlagen. Wethouder Van Geluk (V.V. D.) deelde namens het bestuur der stich ting mee, dat het daaraan niet kan mee werken. Een lage prijs betekent een groot bezoek van kinderen. Dan moet de controle verscherpt worden en de wandelaars wordt rust ontnomen.. Elke voorstelling kost geld en om het tekort te dekken wordt geput uit de inkomsten van de bezoekers. Getracht zal worden een reserve te vormen voor uitbreiding van het park en voor onderhoud dat later meer zal vragen dan thans. Een bezoek van 130.000 in 1949 en de uitgifte van 1700 jaarkaarten betekenen voorts, dat velen geen bezwaren hebben tegen de prijs. Aan mevrouw Fahrenfor t-M euf- f e 1 s (V.V.D.) deelde de voorzitter nog mee, dat gebrek aan personeel oorzaak is, dat niet meer op drukke punten een vaste politiepost ingesteld kan worden en dat ouders moeten meewerken, dat kinderen niet met hun autopeds op de rijwegen rijden. «TWEEDE KAMER Bij burgemeestersbenoemingen zal hij zo objectief mogelijk te werk gaan (Van onze parlementaire redacteur).- Niet minister Teulings maar wel de regering is verantwoordelijk en zelfs aan sprakelijk voor hetgeen gedurende de lange interim-periode aan Binnenlandse Zaken is nagelaten, bijvoorbeeld het laten liggen van het van Mei van dit jaar daterende amen dement-Van Sleen om gepensionneerden een verhoging van pensioentoeslag als duurte-compensatie te verlenen. De heer Stapelkamp (A.R.) behoorde tot hen, die hierover klaagden. En natuur lijk de heer Van Sleen (Arbeid) zelf. Deze nam, toen hij het spreekgestoelte had beklommen, een gepaste stilte in acht, we gens de wijze waarop zijn amendement ter ruste was gelegd. De heer Wagenaar (Comm.) viel de heer Van Sleen aan over deze klacht, omdat diens fractie geweigerd had communistische moties te steunen, die zulke toeslagen aanbevalen. De communis tische woordvoerder moest voorts niets hebben van de nu voorgestelde verhoging van ministerssalarissen van 18000.tot 24.000.Dat vond hij schrijnend, als hij eraan dacht dat nu al ten tweeden male aan de Amsterdamse stadsreinigers een zeer bescheiden loonsverhoging was geweigerd. Hiertegenover voerde heer W e 11 e r (Kath. Nat. Partij) aan, dat ministers en andere hoge functionarissen die bij ons toch al veel te laag bezoldigd worden, een tractement dienen te genieten in overeenstemming met wat er van hen wordt geëist. Ook mensen die geen cent bezitten, „moeten minister kunnen worden. Verder vond deze afge vaardigde het helemaal niet erg, dat ter Russische ambassade in Washington op de Russische „Revolutiedag" champagne en wodka rijkelijk hadden gevloeid. Dat past nu eenmaal bij de taak van een diplomatiek vertegenwoordiger van een zo machtig land als de Sovjet-Unie, al zullen misschien de arbeiders in Moskou daar minder goed over te spreken zijn, wanneer het ooit tot hen mocht doordringen, zei hij- Tal van andere sprekers lieten zich horen, waarbij het aantal behandelde onderwer pen vrijwel ontelbaar was. Vermeld zij, dat de heer M a e n e n (K.V.P.) terecht klaagde over te veel wisselingen in het minister schap van Binnenlandse Zaken, alsmede over te langdurige interim-perioden; dat anderen de staf braken over de lange duur van de Haagse burgemeestersvacature, en de heer Tuin (Arbeid) de achterstelling aan roerde die hij, wat de Partij van de Arbeid betreft, bij burgemeestersbenoemingen meende te bespeuren. Zedenverwildering, lijkverbranding en dergelijke vormden onderwerpen voor be togen van ds. Fokkema (A.R.) en ir. V a n D i s (St. Ger.). De heer Ritmees ter (V.V.D.) besprak het vreemde geval dat zich te Beverwijk voordoet, waar nu Dit jaar kunnen wij voor St. Nicolaas een collectie BOEKEN aanbieden als nooit te voren. Wij verkopen deze voor uiterst billijke prijzen. Daardoor verwachten wij zeer drukke dagen. Koopt daarom bijtijdsI Boekhandel „Eureka" Haarlem bij het station Voetbal Bondsploeg tegen Twente De bondsploeg, die Zondag 20 November te Hengelo tegen het/Twents elftal aantreedt, is gewijzigd. De samenstelling is als volgt; Doel: Saris (BW). Achter: Huybregts (BW) en De Jong (ADO). Midden: Verbeek fSparta), Kil (DWS) en Van Houwelingen (Volewijckers). Voor: Van der Gijp (Emma), Van der Tuyn (Hermes DVS), Van Geen (Scheveningen), Timmermans (ADO) en Drager (Ajax). Reserves zijn: Boudewijn (UW), Överbeek (BW). Kraus (DHC) en Temming (DOS). Waterpoloprogramma Het programma van de op Zaterdag 19 November in het Sportfondsenbad te spelen waterpolowedstrijden luidt: Van Duylbeker-competitie (dames) K. N. Z. B.: DWR—Nereus. Centrale wintercompetitie K. N. Z. B.: Haarlem—DWR. Competitie kring Haarlem, heren: afdeling I: DWT—Nereus; HPC—VZV. Dames, afdeling I: HPCDWT. NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. De Nederlandse kam pioenschapen op de weg worden in 1950 op 18 Juni gehouden. De kampioenschappen op de baan zijn op 15, 16 en 23 Juli vastgesteld. twee directeuren van de gasfabriek zijn, ten dele een gevolg van zuivering en reha bilitatie. Minister Teulings antwoordt In de avondvergadering hield mr. Teu lings, verkouden en schor, zijn ministeriële maidenspeech. Jonkvrouwe Wttewael van Stoetwegen had zo'n medelijden met de bewindsman, dat zij fluks een aantal drop jes op de ministerstafel kwam deponeren. Na te hebben opgemerkt, dat de regering wat de vorm van een representatietoelage aan ministers aangaat, aan bezwaren van de Kamer tegemoet gekomen meende te zijn door nu het ministerssalaris van 18000. op 24000.te brengen, betoogde minister Teulings, dat voor de secretarissen-generaal eigenlijk een crediet werd aangevraagd om ambtstoelagen te kunnen vaststellen, voor elk individueel geval afzonderlijk te rege len. Ten aanzien van het vraagstuk van de woonruimte deelde minister Teulings mede, dat een plan voor het stichten van een lan delijk woningruilcentrale in studie is. Wat betreft oud-burgemeesters die gezuiverd zijn, later weer ten dele in hun pensioen rechten hersteld zijn, zei de minister, dat het een zaak van het kabinet is uit te ma ken of en in hoeverre ten opzichte van die personen nog verdere verzachtende maat regelen genomen moeten worden. De heren Van Sleen, Stapelkamp en Das sen kregen de verzekering, dat de minister op zo kort mogelijke termijn zal trachten met een voorstel te komen in de richting van de wensen, door de Kamer gekoesterd ten opzichte van een hogere toelage voor gepensionneerden. En nu de burgemeestersbenoemingen. Mi nister Teulings vond na zijn benoeming 26 burgemeestersvacatures. Negen benoemin gen zijn er inmiddels geschied, omtrent acht vacatures is het wachten nog op aanbeve lingen van de Commissarissen der Ko ningin. Er zijn vijf plaatsen, die pas in 1950 open komen. Wat de ongelukkige berichtgeving over de vervulling van de Haagse burgemees tersvacature betreft, poogde de minister een verzuim van de Regeringsvoorlichtings dienst goed te praten. (Deze had namelijk een fout bericht tijdig moeten en kunnen tegenspreken.) „Het ministerie van Binnen landse Zaken is geen informatiebureau voor indiscrete journalisten" verklaarde mr. Teulings, die in zijn recht praten van wat van regeringszijde krom was geweest zover ging, dat hij ten opzichte van het geval in kwestie de zaken op haar kop zette en de Pers onder handen nam voor een nalatig heid die van de zijde der regering begaan was. Dat de overheid bij het contact met de Pers zelf ook enige activiteit moet toner\ bleek mr. Teulings nog allerminst te besef fen. Of moet men wellicht de fout elders zoeken, te weten bij de minister-president? Onjuist noemde de bewindsman de grief van de Partij van de Arbeid over achter stelling bij burgemeestersbenoemingen. Hij zeide niet van plan te zijn bij dergelijke benoemingen alleen met cijfers te gaan wer ken. Duitsland in Internationaal Patentinstituut De drie geallieerde hoge commissaris sen hebben bekend gemaakt, dat zij West Duitsland hebben toegestaan deel te ne men aan het internationale patentinstituut te Den Haag en aan de studiegroep voor een Europese douane-unie te Brussel. Het internationale patentinstituut is een gemeenschappelijke instelling van Frank rijk en de Benelux-landen, opgericht in Juni 1947. De studiegroep voor een Euro pese douane-unie is in September 1947 ingesteld door de organisatie voor Euro pese economische samenwerking en heeft tot taak de mogelijkheden van het oprich ten van een Europese douane-unie te on derzoeken. Het internationale patentinstituut heeft reeds een schrijven tot de West Duitse regering gericht, waarin deze uitgenodigd wordt toe te treden, op basis van gelijk heid, hetgeen ook opneming van Duitse technici en administrateurs in de staf van het instituut inhoudt. In de studiegroep voor een Europese douane-unie werd West Duitsland tot dus verre vertegenwoordigd door officiële waarnemers, die toegevoegd waren aan de gedelegeerden van het militaire bestuur. In het vervolg zal West Duitsland recht streeks in deze commissie vertegenwoor digd worden. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 A 34. Op de waarschuwing van de portier kwam Williavi T. Bobberbroek onmiddel lijk naar benedenen natuurlijk kwam zijn gids Panda met hem mee. De Egypti sche koopman Joesoef Ben Soethchoeth wachtte hun in de hall van het hotel op en toen Panda hem zag slaakte hij een kreet van vreugde. „O, kijk, mijnheer Bobberbroek!" riep hij. „Daar is die koop man waar ik u van vertelde. En hij heeft. hij heeft....". Maar Panda hoefde al niet meer te zeggen wat hij had, want nu over won de eenvoudige koopman zijn schroom en sprak eenvoudig: „O, hoogvereerde Bobberbroek Effendi! Vergun mij, om u in nederigheid dit voorwerp te brengen deze parel van het Oostendit juweel der Oudheid. De Kroon van Isis!" „Tjonge, tjonge!" riep William T. Bobberbroek blij. „Een echte koningskroon! Echt! En oud!" „Oud? Oud, Bobberbroek Effendi?" sprak de koopman. „Twee billioen jaren oud! Gij zult rustig tot de uwen kunnen zeggen, dat gij de oudste kroon ter wereld bezit. En bovendien, o, Bobberbroek Effendi het is de enige! Geen tweede exemplaar bestaat er als dit!" „Wel, wel, wel!" knik te Bobberbroek blij. „Wat ztl mijn oudje opkijken! Zal zij even blij zijn. En het zal ook nog zo echt gezellig staan bij haar theekransjes! Hier ik zal niet pingelen over de prijs!" En met die woor den haalde hij een prop bankbiljetten te voorschijn. Panda was intussen érg te vredenook over zichzelf. Hij had. die boodschap toch maar mooi even opge knapt! leuwe Uitg. avem De sociale positie van dc kunstenaar en andere problemen C. Hafkamp. Amsterdam. In een klein boekje zijn de redevoeringen uitgegeven die mr. A. de Roos, dr. J. B. Knipping O.F.M., dr. G. Bolkestein en Loii Lichtveld hebben uitgesproken op het eerste congres van de Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars. De heer De Roos sprak vaag van kansen en tekenen die wijzen op verbetering; de heer Bolkestein zei: er is al veel gedaan, maai er moet nog meer gedaan worden; over wat pater Knipping betoogde staat een onbehol pen samenvatting (de tekst was niet beschik baar) niet meer dan een ver vermoeden toe. Men had het eigenlijk wel bij de publicatie van de vierde rede kunnen laten. Alleen Lou Lichtveld vatte de koe bij de horens en in deze redactie van zijn tekst staat „kunst" ook ruw-weg met een kleine letter k gespeld, waardoor die eveneens wordt onderscheiden van de twee andere. Hij behandelt de kwestie economisch en heeft lelijke woorden voor de tussenhandel en voor de gevolgen die de huidige geleide economie voor de kunste naars heeft. Wanneer hij toenadering tussen kunstenaars en publiek vergt, wil hij, behalve tegemoetkoming van de overheid ter ver meerdering van de ontwikkelingskansen voor dat publiek, ook dat niet alle kleine kunste naars de grote kunstenaar uithangen, maar liever als „apostelen" de eerste toenadering' mogelijk maken (het scheppen van markten, noemt hij dat). Tenslotte verlangt hij, dat de federatie als een vakvereniging voor de be langen van de leden zal opkomen. Men weet bij zijn rede dat hij zich werkelijk wat voor stelt,s en iets denkbaars; alleen dit: „waar geld voor oorlog en defensie is, moet er zeker geld voor de werken van vrede en cul tuur tc vinden zijn", is nog steeds meer een argument dan een waarheid, en richt boven dien de aandacht op allerlei verbonden moeilijkheden waarmee een strijdlustige federatie niet gebaat is. S. M. Drie brochures inzake de naleving der Veilïgheidsbepalingen in beroep cn bcdryf. Bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf, in Den Haag is verschenen een drietal over drukken uit het Centraal Verslag der Ar beidsinspectie over 19461947, respectieve lijk getiteld: 1. Naleving' der Veiligheidswet 1934 en de bestrijding van ongevallen; 2. Naleving Electrotechnisch Veiligheidsbesluit en ongevallen door electriciteit en 3. Genees kundige onderzoekingen en mededelingen omtrent beroepsziekten. Alle drie de brochu res bevatten tal van nuttige wenken en waarshuwingen ter voorkoming van ongeval len in bedrijf en huis. Zij zijn tegen een gering bedrag bij de Staatsdrukkerij ver krijgbaar. vraag dat is de échte Gelderse worst! Het beste wat U op g tafel kunt brengen! g i Toch thuis. De leden van de bemanning van een vissersboot, die tengevolge van de jongste zware stormen als verloren werd beschouwd, troffen hun vrouwen in rouw aan, toen het schip de Franse thuishaven Lorient binnenkwam. Er was een rouwdienst voor de „doden" gehouden, die na de storm alleen maar op zee waren gebleven „om nog wat te vissen". Nobel. Zes Franse afgevaardigden vijf voormalige verzetsstrijders en de vader van een man, die naar Duitsland werd gedeporteerd en daar stierf .hebben de nationale vergadering' een „dringen de motie" voorgelegd, welke pleit voor betere behandeling van de 94-jarige maarschalk Philippe Pétain, gevangene op een eiland aan de Westkust van Frankrijk. Pétain werd in 1945 wegens verraad tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De zes afgevaardigden be riepen zich op zijn leeftijd en zijn ver dediging van Verdun in de eerste we reldoorlog. Uit het lood. Te Birmingham heeft een tandarts zelfmoord gepleegd, omdat of ficiële paparassen en ziekenfondsfor maliteiten hem uit het lood hadden ge slagen, aldus werd gisteren bij een ge rechtelijk onderzoek naar de doodsoor zaak verklaard. Bankstakhig. Sedert gisteren zijn in ge heel Frankrijk de bankbedienden, die lid zijn van het algemeen vakverbond (CGT) en van het Christelijk vakver bond in staking. In de grote banken te Parijs en de voorsteden bedraagt het aantal stakers 35 a 65 pet. van het per soneel. Het werk wordt waargenomen door het kaderpersoneel en de bedien den, die aangesloten zijn bij de Force Ouvrière (socialistisch). Tot zijn spüt. Garry Davis, de zelfbenoem de wereldburger die in September vier maal voor de gevangenis gepost heeft, waar een principiële dienstweigeraar was opgesloten, is gisteren door een Parijse rechtbank vrijgesproken. Bij zijn protestactie was Davis tot viermaal toe door de politie gearresteerd, maar als hij de volgende dag weer werd vrij gelaten, nam hij opnieuw zijn plaats voor de gevangenis in. Dodende hagel. In Pretoria zijn gisteren gedurende tien minuten hagelstenen zo groot als tennisballen gevallen. Eén vrouw werd gedood en 55 mensen wer den gewond. De materiële schade wordt op 250.000 pond geschat. De bui was de ergste in 26 jaar. Alle verkeer werd ge stremd. Telefoonverbindingen en krachtstations werden buiten werking gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2