Prominenten uit K.V.P. en P.v.d.A. over spanning tussen de partijen Gaat U over op „OLIESTOÖÜ" N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel Het GESCHESW „!$<woüet" Kort en Bondig BRILLEN l©hB ML Schmidt De man Vrijdag 18 November 1949 Haarlems Dagblad en OprecKte Haarlemse Courant 4 Wankelt de samenwerking? Socialisten blijken beducht voor economische koerswisseling Het is bij de enquête van „Vrij Neder land" naar de spanningen tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. gebleken, dat zij die tot de eerste partij behoren, voornamelijk beducht zijn voor een eventuele koerswijziging van de K.V.P. in economische en sociaal-econo mische zin. Zo zegt de fractie-leider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, onder meer: „Mijn verwijt aan de K.V.P. is dat zij het nieuwe bestand van Beel heeft losgelaten en zich in conservatief en liberaal vaar water laat meezuigen. Ik heb dit scherp ge zegd, om de K.V.P. tot een duidelijke uit spraak te dwingen: Willen zij de gedachte van sociale gerechtigheid en geleide econo mie gestand doen, ja of neen? De samen werking met de K.V.P. is alleen mogelijk, indien de sociale tendenties die in de K.V.P. De K.V.P.-fractie-leider, prof. mr. C. P. M. Romme, verwees naar hetgeen hij 8 No vember van dit jaar in de Tweede Kamer gezegd had. Hij betoogde toen: „Ik betreur de aanval van de P.v.d.A.-fractie op de K.V.P., want in een tijd als deze is een kabinet op brede basis, met de twee groot ste partijen als kernen, meer dan ooit nood zakelijk. Een streven om de geestverwanten van de P.v.d.A. buiten de regering te bren gen, bestaat bij ons niet. Mocht hetgeen wij niet wensen nochtans een feit worden, dan betekent zulks in het geheel niet het los laten van onze progressieve basis op econo misch, sociaal en Indonesisch terrein. De P.v.d.A. moet zich echter onthouden van pogingen tot stelselmatige socialisatie. An derzijds zal de K.V.P. open moeten blijven staan voor socialisatie van bedrijven van openbaai' nut en van bedrijven met een monopolistisch karakter." Nog steeds een basis Koos Vorrink, de voorzitter van de P.v.d. A„ verklaarde dat naar zijn mening een basis voor vruchtbare samenwerking nog steeds aanwezig is. Hij zei voorts: „Er is in Europa iets aan het groeien, dat ik maar gemakshalve plan-economie zal noemen. Öm deze te bevorderen en te bereiken, moe ten we met elkaar blijven praten op een niveau waar voor politieke spitsvondig heden geen plaats is. Er valt bijvoorbeeld over te praten, hoever de overheid moet gaan bij het leiding geven aan en het hou den van toezicht op particuliere investerin gen, maar de hoofdzaak is dat we het er over eens zijn dat er leiding en toezicht moeten zijn." De voorzitter van de K.V.P., W. J. An- driessen, wijst er op dat het „bestand van Beel" niet als een permanente instelling moet worden gezien. Reeds tijdens de rege- ring-Beel is door de K.V.P. gepleit voor het Van de kinderen die nog aan St. Nicolaas geloven, zijn het juist de kleintjes die U in geen geval mag vergeten. Onze baby- annex speel goedzaak heeft 'n pracht sortering in poppen, beestjes, poppenwagens, wiegjes, enz. En niet te vergeten: de grote sor tering speelgoed van „Nooitgedacht". Komt U eens kijken. svQVe&ib VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 November 1949 GEHUWD: 17 Nov., C. A. Robanus Maan dag en M. Nieuwenhuis; A. Nunnink en S. J. de Bruijne; J. Driesten en C. M. Vermeer; H. Hageman en I. E. Dansen; J. Dam en en J. F. Luttik: W. L. Leistra en J. H. Luttik; A. van den Brink en J- de Jong. BEVALLEN van een zoon: 16 Nov., S. de Zeede Jager; J. M. Boslandvan der Hoorn; P. ValbrachtVerrijzen P. Roos van de Rostijne; E. HolzschererBoonstra; M. L. Land—Stam; G. van LoyVoerman; 17 Nov., I. van der HoevenLampe. BEVALLEN van een dochter: 16 Nov., P. ValbrachtVerrijzer; J. H. van der Leivan de Poppe; B. G. C. Brand-Ruitenberg; 17 Nov., M. J. A. Zwart—Booij; C. Hommers— Harmsen. OVERLEDEN: 15 Nov., H. Bruinsma Pluister, 88 j„ Westerhoutpark; W. J. Smit. 62 j., Papentorenvest; D. R. van Gelder, 77 j., Coltermanstraat. Op de man af Het weekblad „Vrij Nederland" heeft Z j een zeer belangwekkende enquête ge- houden onder een aantal prominente figuren uit de KVP en P.v.d.A. over de spanningen die de laatste tijd tussen Z Z deze twee regeringspartijen zouden zijn ontstaan, spanningen waarvan men het bestaan kon vermoeden door enige uit- Z latingen van beide zijden. Het Rooms- rode verbond dat tot tiu toe zijn stem-» pel heeft gedrukt op de Nederlandse politiek, zou aan het wankelen zijn ge- j bracht en het woord echtscheidingj is reeds hier en daar genoemd. „Vrij Nederland" dat van mening is dat deze dingen die in Kamer en pers reeds uit- voerig besproken zijn het werd daar overigens veelal vaak een tactisch steekspel van het grootste gewicht zijn, heeft de politici gevraagd „op de man af" te zeggen, hoe zij ervover dachten. Wij geven de meningen van een aantal der ondervraagden hierbij j in verkorte vorm weer. vinden van een bredere basis voor een kabinet na de verkiezingen van 1948. Hij zeide voorts dat de spanningen meer buiten dan in het parlement liggen en beschuldig de er met name de P.v.d.A.-pers van hier toe meegewerkt te hebben. Wat de verdere samenwerking betreft, zei hij nog dat hij als voorwaarden daarvoor erkenning van zelf standigheid en karakter der samenwerken de partijen en het respecteren van elkan ders beginselen zag. H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V, wees op het internationaal belang van de Rooms-rode samenwerking. Een wegvallen van deze samenwerking zou voorts in de vakbeweging grote spanningen veroorzaken en internationaal gezien. Europa in de ar men van het communisme kunnen drijven. Laat de K.V.P. het spel zo spelen, dat wij het mee kunnen blijven spelen, zei hij. Geen vraag De voorzitter van de K.A.B., A. C. de Bruyn, verklaarde dat de kwestie van de samenwerking voor hem geen vraag was. De anti-these is door de P.v.d.A. gesteld. Bij de K.V.P. is geen sprake van koerswijzi ging. De conservatieve Katholieken staan achter Weiter en de K.V.P. is en blijft progressief. Het Katholieke Tweede Kamer-lid mag. dr. J. G. Stokman O.F.M. zei dat het vlak van samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. in 1945 bestond en er nu ook nog is. Ook in 1945 waren er spanningen en het zou oppervlakkig zijn, te menen dat de samen werking thans in haar laatste stadium is. Er liggen nog genoeg gemeenschappelijke desiderata. Ook hij wees erop dat de „echt- scheïdings-geruc-hten" uit het kamp van de P.v.d.A. zijn gekomen en verklaarde dat geen der partijen samenwerking tot iedere prijs wenst. Tot slot verklaarde hij; „Laat ons samenwerken en bet incident als gesló ten beschouwen.'' Een vader spreekt Eén der vaders van de Rooms-rode sa menwerking. het Tweede Kamerlid prof. dr. ir. W. Schermerhorn (P.v.d.A.) was het wat die spanningen in 1945 betreft, geheel met pater Stokman eens. Hij stelde als voor waarden voor de samenwerking dat de ka tholieken ervan overtuigd moeten zijn dat de periode van het kapitalisme voorbij is en dat de socialisten elke schijn van een wereldbeschouwelijke grondslag moeten laten varen. Kleine concrete dingen, die op geblazen zijn, hebben tot prikkelbaarheid geleid, maar het gaat er om dat men er zich van beide zijden van bewust is, dat de wer kelijke moeilijkheden nu pas komen en dat er uitgemaakt moet worden hoe de recht vaardige verdeling van de te brengen eco nomische offers tot stand gebracht moet worden. Het Eerste Kamer-lid P. A. Kerstens (K. V.P.) zei: „De samenwerking der beide partijen moet blijven bestaan. Laat men op houden met de verwijten dat de partijen zich door elkaar van de stoep laten drin gen. Politieke samenwerking bestaat uit het vinden van een redelijk compromis." Somber Oud-minister ir. H. Vos (P.v.d.A.) bleek niet optimistisch. Hij zei: „Nu het er om gaat de sociale verlangens van het volk blijvend te bevredigen, treden verschillen aan den dag. Als ik het goed zie, wenst de K.V.P. de meer liberale wensen van werkgevers en middenstanders niet tekort te doen. Wanneer de druk der ondernemers sterk genoeg wordt, zou de K.V.P. zich wel eens van de P.v.d.A. kunnen afwenden." Hij verwacht dat eerst na een conjunctuur- Verzuim dan niet ook even prijs en inlichtingen aan te vragen bij inzinking verdere bezinning over de grond slagen van onze economie de K.V.P. tot het besef zal brengen dat de sociale politiek alleen gered kan worden door een econo mische politiek die bewust socialistische elementen in zich opneemt. Mr. F. J. H. Bachg, Tweede Kamerlid voor de K.V.P.. vroeg begrip voor de be tekenis van het geloof voor de Rooms- Katholiek en alles wat daar op economisch, sociaal en moreel gebied uit voortvloeit. Dat dit geloof een vooruitstrevende houding op staatkundig en sociaal gebied met zich mee brengt, achtte hij logisch. Hij meende dat- een beperkt politiek discussie-gezelschap voor de goede geest en de samenwerking tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. van het grootste belang is. Het is ons wegens gebrek aan plaatsruimte helaas onmogelijk de meningen van alle ondervraagden zelfs in verkorte vorm op te nemen. Wij willen echter niet besluiten zonder het oordeel van het Rooms-Katholieke Tweede Kamer-lid van de P.v.d.A., G. J. N. M. Ruy- gers die zeide: „Wij zijn te weinig geneigd onze nationale problemen te zien in het licht der internationale verhoudingen. De grote beslissingen vallen op het internatio nale vlak. Het is de taak van 't democratisch socialisme daór aanwezig te zijn waar de internationale beslissingen vallen. Dat be tekent niet dat men zijn beginselen moet verloochenen om in de regering te blijven, maar het socialisme buiten de regering brengen, betekent het socialisme terugbren gen tot de dorpspolitiek." Drie doden bij ongelukken op onbewaakte overwegen Op een onbewaakte overweg bij Raalte is Donderdagavond een jeep, bestuurd door de loodgieter K. uit Nijverdal, door een trein aangereden. K. werd op slag gedood. Te Rotterdam is Donderdagavond op een onbewaakte overweg bij de Scherpen- drechtsekade een auto met drie personen door een electrische trein geramd en 140 meter meegesleurd. De 37-jarige C. J. van N„ onderdirecteur van Thomsens Haven bedrijf te Rotterdam, die de auto bestuurde, en zijn echtgenote werden gedood. De 34- jarige N. van R., die achter in de auto zat, liep ernstige kwetsuren op. Gratie verleend Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan H. E. de Gruyter, E. G. Moesbergen. W. A. Polak, J. Rigter en B. Slop, allen tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. In alle gevallen is de doodstraf veranderd in levenslange gevangènisstraf. Kinderposfzegelactie op het Kennemer Lyceum Tijdens de kinderpostzegelactie van het Kennemer Lyceum (552 leerlingen) werden niet minder dan 746 mapjes bloemenkaarten verkocht; 966 mapjes kinder kaarten; 1548 mapjes Kerstkaarten geluukig Kerstfeest; 221 mapjes Kerstkaarten zalig Kerstfeest; 5329 zakjes postzegels. In totaal dus acht en tachtig honderd en tien bestellingen. Bovendien werden ver kocht: 855 postzegels van 2 cent en 3068 post zegels van 10 cent. zodat in totaal aan het Nederlands Comité voor de Kinderpostzegels f 4.907,95 afgedragen zul kunnen worden. wat U zich denkt Mousseline noppé 2. 40 Kreukhersteliend Wollen ruiten Grote keuze wollen shawls vanaf 2.95 4- 58 „Dokter van Kareol" jubileert De heer C. Kroon 40 jaar arts De heer C. Kroon uit Aerdenhout zal 25 November 40 jaar arts zijn, en allen die hem kennen als „de dokter van Kareol" en aie weten welke bergen werk hij voor ce gewonde militairen en de verzetsstrijders, die op het buiten gehuisd hebben, heeft verzet, zullen op die dag de gelegenheid te baat nemen om hun bewondering en hun dankbaarheid voor deze arts tot uiting te brengen. De heer Kroon, die thans 65 jaar is, ging na de voltooiing van zijn studie als militair arts naar Indonesië. Na zich als huisarts ge specialiseerd te hebben, vestigde hij zien in de dertiger jaren in Bloemendaal. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak en ook ons land daarin betrokken werd, was hij het die het buiten Kareol van mej. Bunge ter beschikking kreeg voor de ver pleging van zieke en herstellende militairen Van die tijd af heeft hij zich geheel be langeloos gegeven aan deze taak. Van de vroege ochtend tot de late avond was hij voor zijn jongens bezig en hij organiseerde links en rechts de hulp die dit instituut r.odig had. Toen na de oorlog Kareol be reikt werd door verzetsmensen, die de vrijheidsstrijd met een deel van hun ge zondheid moesten bekopen, bleef hij met dezelfde geestdrift en dezelfde onzelfzuch tigheid op zijn plaats. Ook nu deze mensen weer over andere inrichtingen verdeeld zijn wijdt hij zich aan hun medische ver zorging. Het is daarom dat deze medicus, die de militairen, de verzetsstrijders en de ver waarloosde kinderen, die om beurten Kareol hebben bevolkt, met gelijke toe wijding en gelijke liefde heeft verzorgd, op de dag van zijn jubileum de dank verdient van een ieder. Omdat hij in zo grote mate ons aller plicht vervuld heeft tegenover hen, die voor het land zoveel gegeven hebben. De heer Kroon zal 25 November reci piëren. Dat het hem op die dag niet aan belangstelling zal ontbreken, staat wel vast. Taxi Bel i 3 0 0 0 DAG EN NACHT BARTELJORISSTRAAT 27 Coöperatie „Haarlem" bezag het afgelopen boekjaar De ledenraad van de coöperatie „Haarlem" kwam Woensdagavond in vergadering bijeen. De jaarverslagen kwamen in bespreking en werden daarna met algemene stemmen goed gekeurd. Besloten werd op het verbruik van brood, koek en beschuit 2 procent en op het verbruik van kruidenierswaren 3 procent uit te keren. Op de zomeraankoop van brand stoffen zal 25 cent per eenheid worden te rugbetaald. Nadat een voorstel om het aantal bestuurs leden van 7 op 9 te brengen was aanvaard, vond de verkiezing plaats. De aftredende leden, de heren D. Klaij en P. Mooijman, werden herkozen. Tot nieuwe bestuursleden wei-den benoemd de heren C. B. van Dam en J. W. A. Berendonk. De aftredende commis saris de heer C. Spierdijk werd herkozen. Uit het jaarverslag blijkt dat in het afge lopen boekjaar 1273 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Het totale ledental be droeg per 31 Augustus 1949 van dit jaar 11.704. Het totaal der omzetten beliep f 3.137.576,46. Bakkerijen f 1.122.296.50; winkels f 1.897.605,72; brandstoffen 102.096,64; manufacturen enz. f 15.577.60. De omzetten zijn dit jaar met ruim 7 ton toegenomen, terwijl de fusie van „Vooruit gang" en „Endracht" nog maar 4 maanden een feit is. Toch is het financieel resultaat beneden dat van verleden jaar gebleven. De balans per 3! Augustus 1949 sluit met een „overschot 1948/49 (inclusief te betalen belastingen)" ad f146.938,34. Jubileum D. P. Jansen Vandaag is de heer D. P. Jansen te Bloe mendaal vijf en twintig jaar werkzaam als directeur van de Samenwerkende Haven bedrijven te Amsterdam. Ter gelegenheid hiervan wordt vanmiddag in de Industriële Club een receptie gehouden. Zaterdag zal het personeel de jubilaris huldigen. Inkrimping der Politie In Haarlem zullen betrekkelijk weinig politiemannen met ver vroegd pensioen gaan Het bestuur van de „Centrale Politie Orrganisatie, welk lichaam de drie politie bonden (de Nederlandse Politiebond, de R.K. Politiebond en de Bond van Christe lijke politie-ambtenaren) overkoepelt, heeft te Amsterdam aan de pers een en ander vertelt over de verontwaardiging bij de politie betreffende de aangekondigde bezui nigingsmaatregelen der regering. Zoals men weet is bepaald dat de sterkte der rijks politie van 7000 tot 6500 man teruggebracht zal worden, terwijl thans ook is uitgelekt dat de gezamenlijke sterkte van de corpsen gemeente-politie van 14000 tot 13000 zal worden gereduceerd. De regering wil dit bereiken door de leeftijdsgrens der politie dienaren van 65 op 55 jaar terug te brengen. Op een termijn van zes weken (per 1 Ja nuari 1950) worden dus 500 man rijkspolitie „gepensioneerd". Het inkomen dezer man nen wordt, na dertig of meer dienstjaren, gehalveerd. Voor de gemeente-politie-corpsen, waai de beslissing over de aantallen ontslagen per gemeente nog niet bekend is, zal de ter mijn waarop de betrokkenen dit horen, nog korter zijn. De politiebonden, die meer dan 90 pro cent van het totale politiepersoneel omvat ten. wezen er op dat de regering volgens het politie-reglement, dat in 1925 werd opge steld, niet gerechtigd is tot vervroegde pen- sioenering over te gaan, doch de wacht geldregeling dient aan te houden, welke voor de betrokkenen aanmerkelijk gunsti ger is. De regering heeft haar maatregelen ge troffen zonder de politiebonden er in te kennen. De politiebonden vragen thans van de regering om de ontslagenen wachtgeld toe te kennen of het pensioenspercentage van 1^4 procent per dienstjaar te verhogen tot 2 procent. Hoe drastisch in sommige plaatsen de politie-sterkte vermindert, bewijst al dus de C.P.O. onder andere de gemeente politie te Groningen. De sterkte zal daar van 380 tot 270 worden terug gebracht. Direct hierop volgt Utrecht, waar de gemeentelijke hermandad 10 a 12 procent zal moeten in krimpen. De drie grootste gemeenten, Amster dam, Den Haag en Rotterdam zullen de tegenwoordige corpssterkte kunnen hand haven. Daar bij de gemeentepolitie-corpsen geen duizend mannen zijn, die boven de 55-jarige leeftijd zijn men schat hun aantal op ongeveer 500 zullen ook een aantal iongeren worden ontslagen. De stand van zaken te Haarlem Van de Hoofdcommissaris van Politie te Haarlem vernamen wij dat het te Haarlem over een betrekkelijk gering aantal politie mannen zal gaan. Het juiste aantal staat evenwel nog niet vast. omdat daarover nog met Den Haag onderhandeld wordt. Dat Haarlem aan een betrekkelijk gering aan tal vervroegd pensioen moet verlenen, komt omdat Haarlem in het verleden reeds zuinig is geweest bij de opneming van de sterkte van het corps. Er zijn verschei dene gemeenten waar de inkrimping van het politiecorps veel drastiser zal moeten Te Haarlem waren enkele politiemannen die zelf reeds te kennen hadden gegeven dat zij voor vervroegd pensioen in aanmer king wensten te komen. In Bloemendaal zou ongeveer 15 procent van het politiepersoneel voor ver vroegd pensioen in aanmerking moeten komen. Het gemeentebestuur tracht in Den Haag alsnog te bereiken dat de inkrimping geringer zal worden. Van Zand voort wordt door Den Haag verlangd dat het aantal politieman nen (dat thans 48 is) verlaagd wordt met 7. De burgemeester tracht alsnog die eis verlaagd të krijgen omdat hij meent dat zo'n sterke inkrimping zeer ongewenst is. Zandvoort is niet met andere gemeenten te vergelijken omdat hier, ook in verband met het strand, bijzondere eisen aan het politietoezicht worden gesteld. Afscheid van het kosterpaar der Evang. Lutherse Gemeente Zondag a.s. (20 November) zal het koster- paar der Luth. Gemeente te Haarlem, A. Colijnvan Heulen officieel afscheid nemen. Donderdagavond was het een officieus af scheid in een der zalen van het Krelagehuis. Een grote menigte Was gekomen om de koster en zijn vrouw hulde te brengen voor hun trouw en toewijding in hun ambtsbedie ning aan de dag gelegd. De voorzitter van de Grote kerkeraad, ds. W. Spliethoff, opende de rij van sprekers en spreeksters en overhandigde een aandenken namens de Gemeente. Geen college of ver eniging of stichting of club uit de gemeente liet de gelegenheid voorbijgaan om even iets in 't midden te brengen en woorden van dank te spreken. Het werd een echte „familie-avond" die voor de scheidende koster en zijn vrouw onvergetelijk zal zijn. Het liep al naar middernacht toen het bij eenzijn besloten werd met het zingen van het Lutherlied. BINNENLAND Maandag zullen in Enschedé „woning. opnemers" vaststellen hoe de beschikbare woonruimte over de gemeente is verdeeld De verkregen gegevens worden gebruikt ten behoeve van de samenstelling van een woon- ruimte-karthotheek die er toe zal bijdragen' dat bij het toewijzen van woningen een vastere lijn kan worden gevolgd. Ongeveer 4300 gezinnen zijn als woningzoekende inge. schreven. De gemeenteraad van Assen heeft be- sloten tot omschakeling van het gemeente gasbedrijf tot een bedrijf van waaruit te zijner tijd aardgas zal worden gedistribueerd Men stelt zich voor dit gas per pijpleiding van Schoonebeek naar Assen te transpor- teren. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten 433 woningen te Hoek van Holland te laten bouwen. Hiervan zullen 313 een gezinswoningen worden. De overige 120 wo ningen zullen volgens het z.g. „korrelbeton- systeem" worden gebouwd en kunnen nodig gesplitst worden. Men ïs met de werkzaamheden aan de weg SteenwijkBlokzijlNoord-Oostpolder thans zo ver gevorderd, dat men van Steen- wijk af reeds over de nieuwe weg naar Blok. zijl kan rijden. De nieuwe betonbrug, ctje over het Steenwijker Diep is gebouwd, is reeds klaar. De provinicale tentoonstelling „D. 0. E, N." te Assen heeft een tekort opgeleverd van f97.752.90. Men wijt dit tekort aan de te rughouding van de Drentse middenstand, die volgens het tentoonstellingscomité in niet voldoende mate zijn medewerking heel: verleend. De centenactie voor het nationale leger, monument op de Grebbeberg is thans bijna voltooid. De millioonste cent is er namelijk bijna, hetgeen betekent dat er dan een be drag van f 10.000 is bijeengebracht. De t gemeester van Rhenen heeft thans 995 centen bijeen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: s.s. ..Waterman" (28 November); Nederlandse Antillen: s.s. „Breda" (20 November); Suri name: m s. ..Hecuba" (24 November). Te Zwolle is in de leeftijd van 74 jaar overleden mr. R. G. A. Z. baron van Haer- sol te. oud-lid van de Provinciale Staten van Overijssel en oud-bestuurslid van de Over ijsselse Maatschappij van Landbouw. HAARLEM EN OMGEVING De Hervormde Jeugdraad te Haarlem geeft op 23 November in de Begijnhofkapel een opvoering van het lekenspel „Roof en Geloof". De afd. Haarlem der Ned. Clir. Reis- vereniging geeft Maandag 21 November in hotel De Leeuwerik- een Zwitserse avond. Onder meer zullen nieuwe geluidsfilms wor den gedraaid. Een gemeenteavond van de Geref. Kerk van Bloemendaal wordt gehouden op Woens dag 23 November om afscheid te nemen van de heer Visse, die sinds de instituering van de kerk koster is geweest en die deze functie thans heeft neergelegd. In het wijkgebomv Irene te Overveen zal Vrijdagavond 25 November prof. dr. G. C. van Niftrïk van Amsterdam spreken over „Wat betekent het in deze tijd Hervormd 1e zijn?". Voor het O. R. G. Centrum, Westerhout. park. spreekt ir. J. van Wettum, van de vrije school te 's Gravenhage, over „Kan het onder wijs er toe bijdragen dat de maatschappij verandert?". De Protestantse Lekenspelgroep onder leiding van Ben Albach geeft Donderdag avond 24 November in de Begijnhofkapel te Haarlem onder auspiciën van de Haarlemse Hervormde Jeugdraad een opvoering van „Roof en Geloof", welk stuk onlangs op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in Amsterdam is gespeeld. Barometers Thermometers Prismakijkers Leesgüazen BARTEL JORISSTRAAT 21, TEL. 11057 Feest in het Diaconessenhuis Donderdagavond was het in „Dreefzicht" feest voor allen, die aan het Haarlemse Diaconessenhuis verbonden waren. Het vijf en zeventigjarig bestaan van het ziekenhuis erd herdacht. Er heerste een prettige stem ming en dat was te danken aan de dames en heren, die het programma verzorgden. Het grootste deel er van namen leden van de Haarlemse Toneelclub voor hun rekening. Ook traden enige geneesheren voor het voet licht. Zij zongen een nummer, dat zij enigs zins gewijzigd ook ten gehore hadden ge bracht bij de viering van het honderdjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 19) Hij liep tot Marble Arch en wachtte daar op de bus. Opeens hoorde hij een stem zeggen: Hallo Bill! Hoe gaat het met jou?" Goed? Hij draaide zich om en zag Frank Abbott op zich toekomen, die kennelijk géén dienst had en er uitste kend uitzag in onberispelijke avondkle ding, welke zijn slanke figuur zeer goed tot z'n recht deed komen. Zijn hele uiter lijk was dat van een mondaine jongeman, die een avond voor z'n plezier op stap is en niets wees op de politieman, tot wie men vertrouwelijke mededelingen kan richten. Toch vertelde William Smith hem wat er gebeurd was. Misschien kwam het, omdat hij er eigenlijk erg mee in zat, misschien ook omdat de naam Bill iets te maken had met zijn verleden. In ieder geval zei hij zonder omwegen; Wel, met mij gaat het best, maar er is weer iets gebeurd. Wanneer? Om ongeveer half acht vanavond. Iemand probeerde me onder een voorbij rijdende bus te werken. Kreeg je een duw of zoiets? Ik kreeg een stoot met een stok of een dergelijk instrument in mijn rug, die er nóg pijn van doet. Ik stond met een groepje mensen op een vluchtheuvel. De stoot kwam met grote kracht aan en als niet iemand, die naast me stond, me vast had gegrepen, was ik onder de bus gekomen. Waar gebeurde dat? William legde 't hem uit. Ik was meneer Taltlecombe weer op gaan zoe ken. Ik liep terug via High Street en ik stak daar over om m'n bus te pakken. Werd je gevolgd? Niet dat ik weet. Heb je niet kunnen ontdekken, wie je die duw gaf? Nee, de verkeerslichten veranderden van kleur en iedereen haastte zich verder. Er scheen niemand bij te zijn, aie ik ervoor aan kon zien. Maar de dader kan natuur lijk weggeslipt zijn misschien is hij teruggegaan, in plaats van de straat ver der over te steken het duurde even, voordat ik van de schok hersteld was en omkeek. Ik was er wel enigszins van ge schrokken. Frank fronste. Wil je dat ik deze zaak rapporteer? William schudde zijn hoofd. Ik zie niet in, wat de politie zou kunnen doen. Frank haalde een notitieboekje te voor schijn en schreef er iets in. Daarna scheur de hij het blaadje er uit en zei: Het komt me voor, dat iemand het op jou gemunt heeft om de een of andere reden. Als je niet naar de politie wilt gaan, dan zou je misschien een relatie van mij je geval voor kunnen legen. Ze is een vrouw op leeftijd, die vroeger gouvernante was, maar nu allerlei nasporingen verricht. Ze is op diverse manieren in allerlei grote zaken betrokken geweest, het zou me nu te veel tijd nemen je te vei'tellen, in welke. Scotland Yard is haar meer verschuldigd, dan deze instantie erkennen wil. Ze is een van de intelligentste figuren, die ik ooit heb ontmoet en op en top een eerste-klas vrouw. Als je met jouw geval erg in zit, dan zou ik je aanraden, eens met haar te gaan praten. Hier is haar naam en adres, en kijk eensdaar is ook je bus. We zien elkaar nog wel. HOOFDSTUK XIII. Frank Abbott had een bijzonder drukke week achter zich. De vrouw van een graanhandelaar in Wapping werd vermist, nadat ze een hevige ruzie met haar man had gehad, en moest worden opgespoord. Echtgenoten in allerlei soorten beroep, zelfs de vreedzaamste, hadden ruziema kende echtvriendinnen vennoord dat kwam vaak genoeg voor en Wapping lag gevaarlijk dicht bij de rivier. Nadat diverse spraakzame huurlieden onder vraagd waren, enige duistere vermoedens te berde waren gebracht en een vals spoor gevolgd was, dat eindigde in een lijken huisje in Gravesend, bleek het, dat de bewuste mevrouw uit logeren was gegaan bij een vriendin in Hammersmith, met de waarschijnlijk vergeefse illusie, dat haar man's hart milder gestemd zou worden door haar afwezigheid. Zo had Frank Abbott dus heel wat ener gie voor niets verknoeid en het zou van zelfsprekend zijn geweest, als hij niet meer gedacht had aan zijn ontmoeting met William Smith. Maar door een bijzondere omstandigheid werd hij opeens weer aan diens geval herinnerd. Geheel onverwacht kreeg hij een tele foontje van zijn nicht Mildred Darcy, die na zeven jaar afwezigheid weer in Enge land was gearriveerd. Ze scheen enthou siast te zijn over haar terugkeer en wilde onmiddellijk weten of politiemannen zich wel eens een ogenblik vrij konden maken. Zo ja, dan nodigde ze hem uit om met haar en haar man George één dezer dagen in het Carlton te dineren. Het was een bekend feit, dat Frank meer nichten had dan wie ook in Enge land en met allemaal even goed op kon schieten. Zeven jaar is een lange tijd en de meeste mensen veranderen nogal door een verblijf in de tropen, maar hij was altijd erg goede vrienden met Mildred geweest en vond het prettig haar weer te zien. Ze was destijds een luchtig, char mant vlindertje, zonder veel geestelijke kwaliteiten. Hij vroeg zich af, hoe haar bijzonder fraaie teint de tropenhitte ver dragen zou hebben. George herinnerde hij zich als een zware, ernstige jonge man, die een goed tegenwicht voor Mildred vormde. Hij nam dus de uitnodiging om samen te dineren aan en arriveerde op het afge sproken uur ter plaatse, waar hij een George vond, die aanmerkelijk minder ernstig was dan hij zich herinnerde, en een Mildred die nog onsamenhangender en oppervlakkiger was dan zeven jaar geleden. Haar mooie teint was verdwenen, evenals haar charme. Ze deed ouderwets aan, niet alléén tengevolge van haar kle ding eh coiffure, maar ze was in een op perbeste stemming en kennelijk zeer ver heugd hem weer te zien. Hoewel Frank zich zo onbewogen mogelijk voordeed, voelde hij toch iets van ontroering bij deze ontmoeting. Hij schudde George met grote hartelijkheid de hand en kon niet anders dan Mildred's enthousiasme over hun weerzien beantwoorden. En opeens was daar de herinnering aan William Smith! Toen Mildred zei: „Ik kan me niet meer bedenken, waar we elkaar eigenlijk het laatst gezien hebben" wist hij opeens heel zeker, dat dat geweest was op het feest, waar hij William Smith ook had ontmoet, die hij zich niet als William Smith her innerde, maar enkel als „Bill". Bill, die aldoor gedanst had met een meisje in een goudkleurige jurk. Tot op dit moment had hij zich niemand anders dan deze twee voor de geest kunnen halen met betrek king tot dat festijn, maar nu pasten Mil dred en George opeens in het geheel als stukken uit een legpuzzle. Hij herinnerde zich zelfs, dat Mildred in 't rose was ge weest. Na enige ogenblikken hoorde hij zichzelf zeggen: We hebben elkaar hier in het Carlton de laatste keer gezien, op een feest van de een of ander. Ik herinner me niet meer van wie. Ik herinner me alleen, dat jullie er waren en een man, die Bill heette en aldoor danste met een meisje in een goudkleurige jurk. George ging hen voor naar de dinerzaal. Terwijl ze door de gang vol spiegels lie pen, keek Mildred Darcy opzij en zag haar spiegelbeeld naast dat van Frank. Zij schepte er kennelijk veel behagen in. Ze hield van Frank's slanke, elegante ver schijning, zijn prima zittende avondkle ding, zijn gepolijste blonde haar en zelf verzekerd optreden. Het kwam geen ogen blik in haar op, dat haar japon niet naar de laatste mode was en enigszins ver flenst, dat haar haar dor en stug leek en gedragen werd op een manier, die eruit was. Het meisje in 't rose, dat voor de oorlog op dat feest in het Carlton had ge danst, was voorgoed verdwenen.... Toen was ze Mildred Abbott geweest. Nu was ze Mildred Darcy met zeven tropenjaren achter zich, maar ze vond zichzelf nog even geslaagd als toen ze Mildred Abbott was. Ze keek in de spiegel en zei: We zien er goed uit, zo samen, vind je niet? Frank kwam tot de overtuiging, dat hij werkelijk geen medelijden met haar be hoefde te hebben. Zijn gedachten hielden zich nog steeds bezig met Bill. Hij ant woordde verstrooid: Ja, inderdaad, we vormden altijd een aardig paar. Ik herin ner me dat nog heel goed. Die laatste keer, op dat feest, was je net verloofd met George. Je had een rose jurk aan. Stel je voor, dat je dat nog weet! Het is ongeveer het enige, wat ik me herinner. Ze waren bij hun tafel aangekomen en gingen zitten. Luister eens, weet je nog, wie dat feest gaf? Hoe ik ook m'n best doe, ik kan er niet meer achter komen, zei Frank. O, Curtis en Molly Latimer. Hij sneuvelde, nietwaar? Ja, en Molly stierf bij een van de eerste bombardementen. Een heleboel andere mensen, die op dat feest waren, zijn ook op de een of andere manier om gekomen. Wat een geluk, dat we dat toen allemaal nog niet wisten! Vreselijk zou dat geweest zijn! Die jongeman Bill.... wat is er van hem geworden? Hij werd vermist, geloof ik, ant woordde Frank. Hoe heette hij eigenlijk voluit? (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6