Voor winstgevende exploitatie van het circuit zijn wedstrijden op Zondag onontbeerlijk Bouw van lagere landbouwschool is voorlopig uitgesteld Industrialisatie der bollenstreek bepleit Amsterdamse Beurs Vrij ag 18 November 1949 Haarlems Dagblad O" Oprechte Haarlemse Courant 5 B. en W. van Zandvoort antwoorden op adres van kerkgenootschappen Op Donderdag 24 November zal de Zand- voortse raad het prae-advies van B. en W. op het adres van de vertegenwoordigers van de Nederlands Hervormde, Rooms- Kathoiieke en Gereformeerde kerkgenoot schappen, waarin deze verzoeken de Zon dagsrust in de badplaats te bevorderen door geen wedstrijden op de eerste dag van de week op het circuit toe te staan, behandelen. B. en W. wijzen er in het prae-advies op, dat de exploitatie van de Burgemeester van Alphenweg met het daarbij behoren de duingebied in beheer en exploitatie is gegeven aan de stichting „Touring Zand voort". Het bestuur van deze stichting is derhalve het aangewezen orgaan om op een dergelijk verzoek een beslissing te nemen. Adressanten hebben zich trouwens met een gelijkluidend adres tot het algemeen bestuur van de slichting „Touring Zand voort" gewend en dat heeft reeds een be slissing genomen, die overeenkomt met het standpunt van B. en W. Het college schrijft, dat het overtuigd is van de grote waarde, welke aan de Zon dagsrust in het algemeen moet worden toegekend. In een badplaats als Zandvoort, welke is ingesteld op de voldoening aan de recrea tie-behoefte van de grote bevolkingscentra zal evenwel de Zondagsrust, zoals adres santen die voorstaan, nimmer geheel ver wezenlijkt kunnen worden. Rentabiliteit in gevaar Wat de exploitatie van de Burgemeester van Alphenweg betreft, de gemeente heeft daarin een belangrijk kapitaal geïnves teerd en bij de calculaties omtrent de ren tabiliteit van dit kapitaal welke de hogere autoriteiten destijds van het ge- gemeentebestuur hebben gevraagd,is ge rekend op een bepaald aantal bezoekers per jaar. In het afgelopen seizoen, waarin de groote wedstrijden alle op Zondag wer- den gehouden, is het bezoek zodanig ge weest, dat voornoemde calculaties hun bevestiging in de practijk vonden. De Burgemeester van Alphenweg is een rendabel bezit gebleken. Nu het circuit in opkomst is, zou het verbieden van wed strijden op Zondag een aanmerkelijke da ling van inkomsten geven, nog afgezien van de vraag of de organiserende vereni gingen in die mate als thans te verwachten j is, van het circuit gebruik zullen maken als dat niet op Zondag geëxploiteerd mag worden. Een maatregel, als adressanten nu vragen, zou de rentabiliteit van de Bur gemeester van Alphenweg ernstig aantas ten. Indien in latere jaren, het circuit een grotere bekendheid zal hebben gekregen, zal overwogen kunnen worden om - bij wijze van proef een wedstrijd op Zater dag te doen houden. Van de daarmede te verkrijgen ervaringen zal het afhangen in hoeverre in die richting kan worden ver der gegaan. Hinder wordt beperkt Door het college, het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" en de poli tie wordt er naar gestreefd, de hinder voor de bevolking van het intense verkeer op wedstrijd-Zondagen zoveel mogelijk te be perken. Bij de kerkgebouwen wordt tijdens de kerkdiensten toezicht gehouden ter voorkoming van hinderlijk lawaai. Een SINT MICOLAAS cadeau voor Uw leven zijn een paar glas in lood suitedeuren van ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 Doet tijdig Uw bestelling (Adv.) Nieuwe straten, nieuwe namen De Zandvoortse raad zal zich de volgen de week ook uitspreken over de namen van een aantal nieuwe straten. B. en W. steller, voor de geprojecteerde zijstraat aan de Zuidboulevard „Thor- beckestraal" te noemen, daarmede de reeds voor de oorlog bestaande gewoonte om zij' straten van deze Boulevard de naam van een in de historie bekend geworden Ne derlandse staatsman te geven, voortzettende Een evenwijdig met de Thorbeckestraat lopende geprojecteerde nieuwe straat wil len B. en W. „Vuurboetstraat" noemen, omdat in het begin van de 19de eeuw hier de zgn. „vuurboetstond, een met turf ge stookt lichtbaken, dat werd ontstoken als de Zandvoortse boten op zee waren. Een derde bij de Zuidboulevard geprojec teerde straat zou de naam „Seinpostweg' moeten dragen, omdat daar vroeger de stormwaarschuwingsinrichting „de Sein post" stoncL Tengevolge van de bouw van 38 wonin gen in plan-Noord wordt aan de Westzijde van de Vondellaan een nieuwe straat aan gelegd. Uit waardering voor het verdien stelijk werk van oud-wethouder A. J. van der Moolen als voorzitter van de woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht", stellen B. en W. voor, deze straat de naam van „A. J. van der Moolenstraat" te geven. Gemeenteraad komt Donderdag bijeen De raad der gemeente Zandvoort is in openbare vergadering bijeengeroepen op Donderdag 24 November. De uit 12 punten bestaande agenda vermeldt een voorstel tot vaststelling van een tijdelijke uitke ringsregeling ten behoeve van ontslagen ar beidscontractanten. Uitsluitend diegenen die thans voor wederopbouwwerkzaam heden in dienst van de gemeente Zand voort zijn komen in aanmerking. B. en W. stellen voor: vaststelling van de vergoedingen aan de besturen der bij zondere lagere scholen; het aangaan van een rekening courant overeenkomst met de N.V. bank voor Nederlandse gemeenten (B. en W. achten het door de bank voorge stelde bedrag van 250.000,voldoende) en het aangaan van een kasgeldlening van maximaal 2.500.000,eenzelfde be drag als voor 1949 werd opgenomen. Be legging van overtollige kasmiddelen stel len B. en W. voor te doen geschieden door plaatsing als daggeld tegen onderpand van Nederlandse schatkistpromessen en/of schatkistbiljetten. Voorgesteld wordt tot verkoop van een klein stukje grond aan de heer A. J. H. Stute te Zandvoort, gelegen bij het door deze nieuw opgebouwde pand Hogeweg 5. Het stichtingsbestuur heeft aan de orga- niserende verenigingen gevraagd, haar leden te verzoeken, bij het .ijden door het dorp bovendien geen onnodig lawaai te maken. Middenstand zou bezwaar maken Het hier aan de orde gestelde vraagstuk heeft verschillende kanten. B. en W. geven daarvan een voorbeeld. In het belang van de veiligheid van het verkeer schrijft de politie aan automobilisten en motorrijders een route voor, welke langs de kern van het dorp voert. Vele neringdoenden heb ben daartegen bezwaren ingebracht, omdat zij de verkeersstroom liever door het dorp gevoerd willen hebben aangezien zulks naar zij menen aan de bedrijvigheid in hun zaken ten goede komt. Indien men er toe zou overgaan geen races op Zondag te houden, zou dit ongetwijfeld ernstige bezwaren van de Zandvoortse midden stand uitlokken. Om al deze redenen stellen B. en W. voor, afwijzend op het verzoek van de kerkge nootschappen tc beschikken. GEEN TONEELVOORSTELLING Oi' 12 DECE3IBER De aangekondigde toneelvoorstelling van cle Touring Zandvoort op 12 December gaat niet door en wordt in de maand Januari gehouden. In December geven enige Zand voortse toneelverenigingen voorstellingen en om geen concurrentie aan te doen is be sloten de voorstellingen van 12 December naar Januari te verplaatsen. Bioemendaal Ned. Christelijke Vrouwenbond De afdeling Bioemendaal van de Ned. Christelijke Vrouwenbond Ijield Donder dagavond haai- feestelijke jaarvergadering in de consistorie der Geref. kerk. De pre sidente, mevrouw v. d. Vlugt, hield een in leiding over de harmonie en eenheid in de afdeling. De afd. Haarlem en Heemstede brachten hunne gelukwensen over, IJmui- den en Santpoort waren verhinderd ver tegenwoordigsters te zenden. Het verslag der secretaresse, mevrouw Boogaard, getuigde van bloei, drie jaar ge leden telde de afdeling 40 en nu 142 leden. De penningmeesteresse, mevrouw Brugge- man, kon een batig saldo van 172 ver melden. Beide functionarissen, die aftra den en mevrouw Vogel', werden met bloe- i gehuldigd, n het bestuur werden ge kozen als vice-presidente mevrouw Pop- ta, als penningmeesteresse mevrouw Voer man en als alg. adjunct mevrouw Postma. De avond werd verder gevuld met voor drachten en zang en met een tombola ten bate der militairen. Het was een zeer ge slaagde avond. Heemstede Katholieke Landarbeidersbond Onder voorzitterschap van de heer G. J. Kuiper hield de afdeling Heemstede van de Katholieke Landarbeidersbond Donder dagavond een jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek dat de afde ling thans 96 leden telt en dat er een batig saldo in kas was van 243,38. De aftredende bestuursleden, de heren G. J. Kuiper en M. Mooren werden bij acclamatie als zodanig herkozen. Met een gratis loterij tj es en een opwek kende toespraak van de geestelijk adviseur kapelaan De Ruiter werd de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. J. Monster en G. Zur Kleinschmiede. GETROUWD: H, P, C. Warndorff en T. G. A. M. Buschman; T. Bruin en G. Plat; Ki J. B. Keuning en J. E. Kluen; A. van Zadel en M. Lieffering; C. J. Wafelbakker en C. J. Krijgsman. GEBOREN: Maarten Maria Gerardus, z. van H. J. van Santvoort en M. C. Janssen; Cornelia Maria, d. van G. J. Willemse en E. C. Bakker; Hendrika Johanna, d. van T. Bier- nat en J. M. Elbersen; Elisabeth Cornelia Maria, d. van N. van der Post en E. C. Geer- lings; Adriaan Cornells, z. van C. F. de Lange en C. G. de Bruin; Catharina Francina Maria, d. van T. H. van Ree en L. H. C. Jonkman. OVERLEDEN: G. A. van Sermondt, 73 j.; T. M. de HeusSteenhagen. 71 j.: K. Hum- tingden Ouden, 54 j.; L. Jampoller, 64 j.; A. van der Plasde Vos, 83 j.; L. Kwakkel Werff, 68 j.; M. K. Winkeler, 67 j.! A, M. M. MuddeMeeuwenoord, 57 j. Loterij Indische Buurtveren |9,n9 Zaterdagavond vindt in de CantiK^e ajn de Heemsteedse Dreef de trekking j)laats van de loterij, georganiseerd ter geld*^p"~ heid van het 25-jarig bestaan der Indisclie Buurtvereniging. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen wordt waargenomen door: dr. K. L. Kout, Heren weg 19. tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronstee- weg 76. tel. 15538 en dr. J. L. Tonbrock, Burg v. Lennepweg 1. tel. 29032. 'j Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, HU ernst Dreef 31, tel. 29464. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. Bennebroeh ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt w ^aiT~ genomen door dr. G. Manschot. Rykss4™31" weg. Tel. K 2502 - 430 Hillegorn Dr. TENHAEFF OVER P.4'RA" PSYCHOLOGIE. Voor een goed bezochte verga£er,nR van het departement Hillegom de- Maatscnap- pi' tot Nut van 't Algemeen sPrak ür: w' TI. C. Tenhaeff docent aan Rijksuniver siteit te Utrecht, over „Telt Pathie en he derziendheid". Na een overzicht te hébben gegeven van de historische ontwikkeling v'an we schap der para-psychologie, J ^rde hij zijn betoog met verschillet^ voorbeelden uit de practijk. Hij cons'""^rde hoe de para-normale begaafdherten mlrirur den, naarmate de mens de e.gen gedach- tenwereld beter onder controle kan hou den, terwijl juist bij c.-biete Per/0"e" een fabelachtig geheu«en voor fut,Metten blijkt te bestaan. „DE STIER r*T ':AL,101:xlc De voetbalclub „F,IZ° heeft sinds emge tijd ook een toneelc d" =P gaf voor een uitverif°<*ta zaa'ean °P rine van het vrolii* niemandalletje van Piet Maïsi^rSe: Stier uit QÜUjgP. Het publiek heei.' z'ch bu!le"ge-H0°'; vermaakt. De vertolk"" 16 h™?™1 ("W. de Boer) speelde z6er v}°' ji.i rv. kelijk. maar ehargeerd.f J verstrooide professor (H..de Jfinn, bij-de-hande dienstbode t.'° ™°bh™> vormden met hem het trio dat het °"aest op de voorgrond trad. Ook dewerkenden speelden hun rob™, J" pleizier, maar er zal aan dit f^s„cbap nog wel een en ander bijgeschaafd worden, wil het zich inderdaad als b0neei- club kunnen presenteren. Ze zorgden echter voor eén zeer gt- meerde avond. SIZO boekte ook op dit te rein een overwinning, zodat voorzittel Vaal Seegers kon constateren, dat de club er in alle opzichten goed voor stond. Gemeenteraad Haarlemmermeer Hoofddorp SCHAKEN EN DAMMEN De uitslagen van de wedstrijden der Dam- cn Schaakvereniging „Hoofddorp" luiden: Schaken: J. Anema-S. v. Gorkum 0—1; M. MolenaarE. Knibbe 10; J. F. v. d. GeerJ. Corbeel 10; W. NeefjesG. Mes man 10; E. v. d. SchildenG. Haspels 01: D. KorringaJ. v. d. Laan 10: G. Mesman W. Neefjes 01: E. KnibbeM. Molenaar 0—1. Dammen: J. v. 't LimptJ. Tamerus 20; H. VeenstraJ. v. d. Ham 02; J. Verwoerd N. Broertjes 11; C. v. WageningenW. Stenfoort 20. Lisse ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. H, A. Holl. Santpoort Volksonderwijs-kleuterschool in uitzonderingspositie Als reactie op onze mededeling, ont leend aan een gesprek met dr. L. S. Lim- borgh-Meijer, directeur van de Gemeente lijk Geneeskundige Dienst in Velsen, als zou geen enkele Velsense kleuterschool door ruimtegebrek voldoen aan de eisen, deelt het bestuur van de kleuterschool van de vereniging Volksonderwijs aan de Wiistelaan ons mede, dat haar gebouw werd opgetrokken met inachtneming van alle moderne architectonische en sanitaire wetten. PREDIKBEURTEN. Kerkgenootschap der Zcvcnde-Dags Ad ventisten, Remonstr. Kerk. Wilhelminastraat Zaterdag 10 uunOnderlinge Bijbelstudie 11 uur: Predikatie door de heer D. Vink. hulpprediker. Donderdag verzamelden vele autoriteiten zich' in de grote hal van de scheepswerf der firma Akerboom te Lisse. Het bedrijf werd officieel geopend en tevens werd een twee tal voor Ierse rekening gebouwde motor kruisers te water gelaten. Wethouder J. W. A. Lefeber verrichtte de opening namens het gemeentebestuur van Lisse. De secretaris der gemeente Al kemade en de voorzitter van VW „De Kaag" spraken eveneens woorden van ge lukwens. Tenslotte verrichtte mevrouw C. F. L. Vierhout, de moeder van de vertegenwoor diger der Shamrock Cruising Company, voor welker rekening de boten gebouwd zijn, de doopplechtigheid. De beide schepen, gepavoiseerd en met het oranje wit-groen van de Ierse Vrijstaat op de achtersteven kozen hun element. Hierna maakten de gasten een korte proefvaart mede. Het betreft hier twee zeewaardige motor kruisers met een lengte van 13 m en een diepgang van 1.30, voortgestuwd door 2 6-cylinder dieselmotoren en ruimte bie dende aan 10 passagiers, die bestemd zijn voor korte toeristen-cruises. De bijzonder mooie lijn en kloeke bouw van deze krach tige schepen viel ieder op. Bollenstreek loopt op één been Onder de redenaars was ook de heer G. M. Maas, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse, die in zijn rede bij zonder uitweidde over de noodzaak tot in- dustralisatie van de bloembollenstreek. De streek loopt op één been en dat is niet gezond, constateerde hij. Men heeft alles gezet op de éne kaart van de bloem- boUencultuur, een bedrijf dat zeer gevoelig is voor seizoen- en conjunctuurschomme lingen. Daarbij vertoont de streek een op vallend geboorte-overschot en als we 25 jaar verder zijn zullen we aan 4000 arbei ders méér werk moeten verschaffen. Spreker herinnerde er aan, dat alle ge meenten mooie uitbreidingsplannen hebben in industrieterreinen aankochten, maar de afgezonderde ligging van deze nieuwe De raad van de gemeente Haarlemmer meer kwam gistermiddag in openbare zit ting onder voorzitterschap van burgemees ter mr. F. J. Jansonius bijeen. Niet minder dan 34 voorstellen stonden op de agenda. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Vereniging tot bescherming van Dieren, met verzoek om toekenning van een subsidie. In tegenstelling met het prae- advies van B. en W. diende de heer Lan- ser (Comm.) het voorstel in om 50 per jaar te verlenen. Over dit voorstel staakten de stemmen (11-11). Tot leden van de commissie voor de plantsoenen werden be noemd de heren Louwerse, v. d. Geest, Avis, N. van Reeuwijk en Joore. In de vacature- Joore in de commissie van toezicht op de Christelijke Landbouwschool werd benoemd de heer J. v. d. Geest. Een ventverbod werd ingesteld voor de wegen om Schiphol, daar het steeds toenemende verkeer van dit venten veel overlast ondervindt. Met het bouwen van een tractorenloods bij de Christelijke Landbouwschool kon de heer Avis (V.V.D.) zich wel verenigen als ook andere verenigingen van deze loods gebruik mogen maken. De voorzitter deelde mede dat dit is overeengekomen. Subsidie aan de Kunstkring te Badhoeve dorp werd verleend, hoewel vele raadsleden van mening waren, dat men zich hier op gevaarlijk terrein begeeft, hetgeen ook het geval was met de toekenning van de sub sidie aan de Christelijke Gemengde Zang vereniging „Hosanna in Excelsis". De voorzitter deelde mede dat de zang vereniging alleen een toelage ontvangt voor een speciaal concert. Wat de huurprijzen van de gemeente woningen betreft, was de raad unaniem van mening, dat deze te hoog lagen. Wij kun nen er echter niets aan doen, daar deze door het rijk zijn vastgesteld, aldus de voorzitter. Maar wat gebeurt nu met de huurders, die nu opeens doordat eerst te weinig huur is berekend, een grote schuld hebben gekre gen? Misschien zijn zij niet in staat te be talen. merkte de heer Roemers (Arbeid) op. Wethouder Bos deelde mede dat de gemeente de helft van de schuld voor haar rekening neemt. B. en W. stelden voor medewerking te verlenen aan de bouw van een Christelijke lagere landbouwschool ie Nieuw Vennep. De heer Lanser (C.P.N.) had bezwaar dat er nu weer een Christelijke school moet komen. Wij hebben reeds een Christelijke Landbouwwintersehool en volgens spreker moet er nu een neutrale komen. De heer L. van Reeuwijk (Ai'beid) spj-ak over een zeer onverkwikkelijke ge schiedenis De Hollandse Maatschappij voor Landbouw he'eS M aanvraag in- gediend. Deze aanvraag is echte!" ^oor ®en ambtenaar op het departement zoek gC~ maakt en toen deze hiervoor ter verant woording werd geroepen, kwam de brief plotseling weer te voorschijn. Spreker ont kende dat er van neutrale zijde geen be langstelling voor dit onderwijs bestaat, maar hier zijn handelingen gebeurd die het daglicht niet kunnen verdragen. De heer Roemers deelde mede. dat minister Mansholt op de vraag van een der Kamerleden, de heer Van Arkel. heeft ver klaard, dat hij na van de feiten kennis te hebben genomen de beslissing betreurt. De heer Avis (V.V.D.) merkte op dat i (wee aanvragen zijn ingekomen, waarvan die der Hollandse Maatschappij voor Land bouw de eerste is. Kunnen de beide bestu- j ren van de landbouw-organisaties niet 1 overleg plegen? De voorzitter deelde mede, dat deze gang van zaken hem volkomen verrast heeft. De heer Roemers stelde voor de zaak aan te houden en overleg te plegen met de minister. Wethouder Bos (A.R.) bestreed deze zienswijze fel; hij wilde direct een uit spraak. Het voorstel werd aangehouden voor nader overleg met de minister. Aan de Ibisstraat te Badhoevedorp zul len alsnog twaalf duplexwoningen worden bijgebouwd. Over het voorstel, om over te gaan tot het bouwen van een vijftal extra woningen bij de Leimuiderbrug ontstond enige discussie. Dit worden geen woningen. maar kippenhokken, aldus de heer B o- ga a rds (R.K.). Wij moeten grote wonin- gen bouwen. Namens zijn fractie stelde spreker voor geen vijf, maar vier woningen, doch dan groter te bouwen. De heer R o e- j mers (P.v.d.A.) was het hiermede eens. evenals de heer Lanser (C.P.N.). Wet- houder Bos bestreed de mening van deze heren en deelde mede, dat de ruimte in deze vijf woningen boven de door het Rijk vastgestelde normen ligt. Het voorstel van B. en W. werd met de kleinst mogelijke meerderheid (12-11 stem men) aanvaard. BURGER!.1JKE STAND YAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Thomas Franciscus, z. van M. M. Kuhlmann en E. M. Menting: Petrus Ge rardus, z. van P. G. v. d. Hoorn en M. A. Smout; Hans Bauke, z. van B. Meijer en E. E. Hamelink; Petronella Catharina. d. van H. P. v. d. Maas en A. Konijnenberg; Alida Cor nelia, d. van C. J. Meijer en A. C. Naberhuis; Elisabeth Frieda, d. van J. T. Meulemans en H. J. de Paauw; René. z. v. T. Molenaar en R. R. Hokwerda; Martin, z. van T. Molenaar en R. R. Hokwerda; Cornelis, z. van B. Hoo- gendam en M. P Lassing; Willem, z. van P. Wegman en M. Maarsep; Leo Jan, z, van L. Sloof en J. T. Hessels; Fredericus Willem, z. van W. J. Bonhof en T. M. Otte; Pieter Ben jamin Hendrik, z. van W. Verschoor en C. C. Hogerwerf; Marjatta, d. van H. I. J. v. d. Bijl en M. C. v. d. Velde; Karei, z. van J. C. G. Dikkeboom en J. Zwier; Maria Anna Hen drika, d. van J. T. Jutte en M. J. A. v. Heijst; Petrus, z. van H. J. Millenaar en A. E. Bok horst; Marinus, z. van J. v. d. Voet en W. B. Comelisse; Lucia Martha, d. van J. C. Schreurs en M. P. Cappendijk; Guurtje. d. van L. Bierenbroodspot en A. Potgieser; Pie ter Cornelis, z. van C. v. d. Bosch en P. v. Marsbergen. ONDERTROUWD: Wilhelmus Theodorus van der Slot en Catharina Johanna Zwet sloot; Christoffel Guldemeester en Klasina Kuilt; Jan Camfferman en Jannetje de Lgeuw; Willem Snieder en Cecilia Elisabeth Morsch: Johan Hendrik Klaassen en Maria Volkerdina Slooten; Johannes Cornelis de Regt en Gerritje Barendsen. GETROUWD: Willem de Keizer en Geertje Visbeen: Jan Dijkema en Anke van der Meer; Frank Gerrit Terreehorst en Anna Cornelia Verzaal. OVERLEDEN: Neeltje Immïnk, 78 j., wed. van L v. Reeuwijk: Cornelis Dekker, 77 j., e. van C. K. de Gier; Adrianus de Vries, 63 j ongeh.; Johannes Paans, 89 j., wedn. van M. Uijthoven; Mietje Vlug, 81 j., wed. van G. v. 8ij Akerboom's Scheeps- en Jachtwerf te Lisse zijn Donderdag twee kruisertjes te water gelaten bestemd voor een rederij in Ierland. Deze rederij, de Shamrock Cruiser Company" heeft beide scheepjes die zeer luxueus zijn ingericht, bestemd voor verhuur aan Amerikanen die van een zeetocht houden. scheepswerf wijst er wel op dat hier maar weinig gebruik van gemaakt wordt. Daarom bepleitte spreker samenwerking tussen de gemeenten in de bloembollen streek, het maken van een streekplan en een Stichting Industrie-vestiging, waarin niet alleen de gemeentebesturen zouden moeten samenwerken, maar ook medewer king diende te worden gezocht bij de orga nisaties van werkgevers en werknemers. Beurs te Hoofddorp Tarwe 21.80—22.25, gerst 26.50—27.50, haver 2223, rogge 21.5022, groene erw ten 4547, capucijners 6570, karwijzaad 8183, bruine bonen 6070, stroo naar kwaliteit 1618, hooi naar kwaliteit 50-75. Tarwe was iets vaster in prijs. Haver, rogge en karwijzaad iets flauwer, gerst, capucijners en bruine bonen prijshoudend, groene erwten zeer vast. Het geschil van het P.E.N. en 6 Noordhollandse gemeenten Een commissie is thans door de minister benoemd Er is een geschil tussen het Provinciaal Electrisch bedrijf van Noordholland en zes j gemeenten over de electriciteitslevering. Het zijn de gemeenten Den Helder, Bergen, Alkmaar, Egmond aan Zee, Naarden en Hilversum. In de Tweede Kamer heeft de minister /an Binnenlandse Zaken medegedeeld dat gt~een commissie benoemd is die zal onder zoeken of de electrieiteit in die gemeenten door het P.E.N. of de gemeentelijke nuts bedrijven „gedistribueerd moet worden. Hangende 'dit Onderzoek gaat de levering door het P.E.N. door. Deze kwestie is reeds lange tijd hangen de. Bovendien heeft zij een zeer lange voor geschiedenis, waarover wij indertijd reeds uitvoerige mededelingen hebben gedaan. Het P.E.N. heeft reeds in een groot aan tal gemeenten waar het stroom levert, ook de distributie van die stroom ter hand ge nomen. De hierboven genoemde zes ge meenten zijn de laatste die nog een eigen distributiebedrijf hebben. Dat wil zeggen dat zij de stroom engros van het P.E.N. kopen, maar die volgens eigen tarieven aan de inwoners leveren. Nu de leveringscon tracten van het P.E.N. met die zes gemeen ten afgelopen waren, weigerde de provincie- nieuwe contracten af te sluiten, omdat zij nu ook in die gemeenten het distributiebe drijf ter hand wil nemen. De gemeentebesturen blijven evenwel op het standpunt staan, dat zij de distributie in eigen hand moeten houden. Indertijd is een rechterlijke beslissing in deze zaak uitgelokt die de gemeente Alk maar betrof. De provincie is van mening dat door de beslissing van de Hoge Raad zij het recht in deze zaak geheel aan haar zijde heeft. Een kwestie van betekenis in deze aange legenheid is, dat indien het P.E.N. ook de distributie in de gemeenten verzorgt, de gemeenten geen gelegenheid meer hebben wirst op de electriciteitsvoorziening te ma ken. Daartegen wordt van de zijde der pro vincie opgemerkt, dat de provincie op de electriciteitsvoorziening geen winst maakt. Er komt geen cent van de winst in de pro vinciale kas, maar die wordt gereserveerd voor het bedrijf zelf. Toen de contracten met de bedoelde zes gemeenten afgelopen waren, is het P.E.N. hangende het geschil, stroom blijven leve ren, evenwel tegen andere tarieven. Er is nu door de minister een commissie benoemd om deze kwestie nader te onder zoeken. De verdachte had geluk Even verbleekte iedereen vanochtend in de eerbiedwaardige zittingszaal van de Haarlemse rechtbank, toen de deurwaarder een ontzagwekkende moker op de groene tafel neerlegde. Dit was het bewijsstuk in de zaak tegen een al wat oudere inwoner van Wormer, die wegens vernieling en poging tot zware mishandeling voor de po litierechter stond. De vernieling bestond uit het kapot ma ken van een vijftal meters afrastering van een weinig gewaardeerde buurman. Maar het tweede punt van de dagvaarding was ernstiger; zoals de officier, mr. B. van den Burg. opmerkte, had het maar weinig ge scheeld, of verdachte Z. had wegens dood slag voor de rechtbank gestaan. Hij had, na een ruzie met buurman Van Ingen, zijn moker boven het hoofd getild en vervolgens met kracht en overtuiging op het hoofd van Van Ingen proberen te slaan; slechts door bliksemsnel ontwijken had die weten te bereiken dat het zware geval langs zijn schouders afschampte. „U hebt geluk gehad", zei mr. van den Burg tot de verdachte, en eiste, rekening houdend met de overigens gunstige repu tatie van Z., een boete van f 75, drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ver beurdverklaring van het wapen. De politierechter veroordeelde hem con form de eis. VERBETERING. In ons aan het A.N.P. ontleende verslag van de huldiging van Albert van Dalsum te 's-Gravenhage werd ten onrechte be weerd, dat deze de derde acteur in ons land zou zijn die met het ridderschap in de C'-de van de Nederlandse Leeuw is onderscheiden Hij is namelijk de eerste. Aan Louis Bouw meester noch aan dr. Willem Royaards is deze eer, hoewel zij die ongetwijfeld ver dienden, ooit bewezen. Sparen maar Minister P. Lieftinck heeft goedgevon- g S den dat met ingang van 1 November 8 het verhoogde tarief van omzetbelas- 8 ling van 15 geen toepassing zal ft vinden ten aanzien van spaarpotten, J ft zulks mede om praclische redenen g ongeacht vorm en tiitt'ocrhig van c 8 genoemde voor werpen Waar er zoals men weet op het ogen- S blik spaarpotten in de handel de 8 vorm van 's heren Licftinck's hoofd. 3 moet. ivorden geconstateerd dat de ft minister niet van zins is zijn huid zo g duur mogelijk te verkopen. f Haarlemse Operette met „De kuise Suzanna" Toen de operette-componist Jean Gil bert in 1924 zijn zangspel „Zwei um eine voltooid had, kon hij er zich op beroemen in ongeveer twintig' jaar bijna veertig toneelwerken met muziek geschreven te hebben. Tot die werken behoort ook het product „De kuise Suzanna", een goedkope klucht, sterk gepeperd niet tal van prik kel-situaties. die van tijd tot tijd geneu traliseerd worden door kluchtige ontwik kelingen. Met operette-,.kunst heeft dit „kuise" geval niets te doen, begrijpelijk overigens bij een operette-productie aan de lopende band. Maar gelet op de talrijke lachsuccessen, die de amateurs van de Haarlemse Operette met de opvoering van „De kuise Suzanna" gisteravond in de Stadsschouwburg behaalden, kan deze klucht ook nog in onze tijd. bijna veertig jaar na zijn première, aan veler behoefte aan gekruid vermaak voldoen. De muziek staat vrijwel steeds op gelijk niveau met de inhoud van net spel. In dit opzicht heeft Gilbert inderdaad eenheid weten te scheppen. Af en toe komen er toch ook wel fragmenten van wat meer muzikale waarde en voor deze gedeelten kwam bij de. opvoering de mogelijkheid voor de leden van het begeleidende orkest om met overtuiging te musiceren. Zo kon men dan door technisch beheerst en muzi kaal spel zowel de timbres van fluit, hobo en trompbt als de strijkersklank bijzonder waarderen. Van de actrices, acteurs en de opvallend vele figuranten, die aan de opvoering medewerkten, kan zonder restrictie gezegd worden, dat zij met volle toewijding hun krachten aan de opvoering gaven. De ver tolkers der rollen waren goed op elkaar ingesteld en dominerende figuren konden door deze spelverhouding niet opgemerkt worden. Mevrouw Rita van 't Vlie had dit wellicht bij haar uitbeelding van de hoofdrol Suzanna door feller en geraffi neerder spel kunnen bereiken maar de aard van deze rol liet dit bij de verdere ontwikkeling van het spel niet toe. Voor wat Rita van 't Vlie nochtans van Suzanna wist te maken, past zeker waar dering. Jan Kimmel was kostelijk als Po- marel, vlot en natuurlijk. Simon Verstra- tens actie won na een wat weifelend begin zeer aan overtuigingskracht, die menig moment van opperste dwaasheid ten goede kwam- Mevrouw Bep de Blank als de onervaren Jacqueline kon zich onderschei den door eenvoudig, sympathiek spel en door goede zang. De „groene" Hubert werd gespeeld door Bert van den Born, die zowel door beschaafde zang als door vlotte actie opviel. Don moet nog het spel genoemd worden van Bep Kroon, als de goedgelovige Del- phinc, van Henk Koenen als René en vooral ook dat van Cor Prijdekker, die van de ober Alexis een uitstekende type ring gaf, hetgeen ook gezegd kan worden ten aanzien van de rol van Charency, die door Max Koens werd vertolkt. Joh. van 't Vlie had de muzikale leiding. Afgezien van enkele oneffenheden slaag de hij er in het contact tussen toneel en orkest behoorlijk te handhaven. P. ZWAANSWIJK. Diamanten bruiloft aan het Klein Heiligland Op 4 December hoopt het echtpaar Glad- pootjes-Sieraal, wonende Klein Heiligland 21 te Haarlem, de dag te herdenken, waar op het vóór 60 jaar in het huwelijk trad. De heer Gladpootjes heeft thans de leeftijd van 82 jaar bereikt; zijn ega is 84. De beide oudjes zijn nog kerngezond. Opoe bereddert nog alleen haar huishouden, met inbegrip van de was. opa gaat er elke morgen nog op uit om hout te sprokkelen voor de komende koude maanden. Hun nakomelingschap telt zeven kinderen, 36 kleinkinderen en 43 achterkleinkinderen. VUILNISEMMERS WORDEN NIET GE LEEGD IN AMSTERDAM Ook Vrijdag zijn de 146 chauffeurs van de Amsterdamse stadsreiniging niet uitge reden. Zij willen in eeij hogere loonklasse worden opgenomen. SCHEEPVAART Modjokerto. JavaA'dam pass. 18 Nov. Ouessant. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaA'dam 17 Nov. 415 mijl West van Ceylon. Volendam, BataviaR'dam 18 Nov. van Port Said, wordt 28 Nov. te R'dam verwacht. Westerdam. New YorkR'dam 21 Nov. Hoek van Holland verwacht. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 308 309% 242 24514 241 241% A. K. U 186 Ta 184 >2 131 Nederlandse Ford 303 Nederlandse KabeJ 292 ',2 v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. 147J4 146J/J Holl.Amerika Lijn 161 Deli Maatschappij 132% 133 H V A 147% 146 V4 A'dam Rubber 135% 131 »/2 Ned. Handel Mij. 161 N.-I. Handelsbank 102 Billiton Mij. II 269

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 9