r Wegverkeers- en vervoersorganisaties hielden verkeers-economisch congres De coördinatie blijft het kernprobleem De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag met MOLENDIJK'S PERMANENT „Sport und Spiel" leidde Nederlanders op voor hulpverlening aan Duitse inval J Inhaalwedstrijden voor RCH, Haarlem en VSV Wereldnieuws Zaterdag 19 November 1949 2 (Van een verslaggever). Gistermiddag werd in Seheveningen het tweede verkeers-economisch congres van het Centraal overleg van een zestal weg verkeers- en vervoersorganisaties gehou den. Een drietal sprekers voerde het woord, nadat de voorzitter van het Centraal over leg, mr. F. E. Spat, de bijeenkomst had ge opend met een inleiding waarbij hij opge merkt had, dat de „overheid toont nog steeds geen oog te hebben voor het grote economische belang van een wegverkeers- apparaat, dat goedkoop goederen en perso nen onbelemmerd kan verplaatsen". Spre ker meende voorts, dat, indien de ben zineprijs tot 37 cent (waarvan 21 cent be lasting) zou stijgen door de Benelux-over- eenkomst, de totale lasten voor het weg verkeer tot ruim 200 millioen gulden per jaar zouden oplopen en onaanvaardbaar zijn. Volgens mr. Spat wordt het wegen programma veel te traag uitgevoerd en het autopark bij de huidige import niet op peil gehouden. Spreker bepleitte voorts meer toepassing van de deviezensparende dieselmotoren, doch de regering zou dan voor ten minste vijf jaren moeten garanderen, dat de be staande lasten van de dieselwagens niet in verhouding tot die van de benzinemotoren "worden verhoogd. De inspecteur-generaal van het verkeer, ir. Th. M. B. van Marle, sprak namens de minister van Verkeer en Waterstaat het congres toe. Zijn rede opende geen nieuwe gezichtspunten. De wegenplannen. Dr. ir. F. Bakker Schut, hoofddirecteur van de Haagse gemeentelijke dienst voor wederopbouw en volkshuisvestting, hield een voordracht over de bemoeiingen van rijk, provincie en gemeente met wegen plannen. Hij bracht naar voren, dat op het gebied van de vaststelling van tracé, pro fiel, beheer en onderhoud van wegen een zeer groot aantal regelingen bestaat, welke niet alle voldoende zijn gecoördineerd en ten dele zijn verouderd. Een belangrijk punt daarbij is de vraag in hoeverre de bemoeiingen gecentraliseerd of gedecentraliseerd moeten zijn en in welke mate de autonomie van de lagere overheidsorganen geëerbiedigd moet wor den. De organen, die de verantwoordelijk heid dragen voor de ruimtelijke ordening (uitbreidingsplan, streekplan, nationaal plan) zijn niet dezelfde als die, welke de technische aanleg van de wegen verzorgen. De heer Bakker Schut achtte het een ernstig nadeel, dat de wegenplannen zo sterk aan de belastingwetten zijn gekop peld en ook meende hij, dat er tot nu toe onvoldoende waarborgen bestaan voor de coördinatie der interprovinciale wegen, waarvan hij de weg Haarlem-Hilversum als voorbeeld noemde. Een duidelijke taakverdeling tussen rijk, provincie en gemeente ontbreekt. Ten op zichte van de doorgaande verkeerswegen is gemeentelijke autonomie uit den boze. Het rijk zal toezicht dienen te houden op de interprovinciale, de provincie op de inter- locale wegen. Bovendien zal de wegenbouw in de toekomst niet alleen technisch, doch ook verkeers-economisch bekeken dienen te worden. De weg in de moderne stad. Dr. Ir. Bakker Schut wees erop, dat Scandinavië en Zwitserland ons in stede- bouwkunde ver vooruit zijn. De moderne woonwijken zullen geen straten meer moeten hebben, maar woon- paden, die uitkomen op wegen voor de ver binding van woningblokken. Deze monden weer uit in buurtwegen, de buurtwegen in wijkwegen en die weer in verbindingswe gen van grotere allure. Zo zal de „groene straat" haar intrede in onze stedebouw doen met als belangrijke voordelen bespa ring op de kosten van het bouwrijp maken van de grond en minder onttrekking van gronden aan de landbouw. Coördinatie. De tweede spreker, mr. dr. H. Fortuin, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, had zich op glad ijs gewaagd door een algemene be schouwing ten beste te geven over het netelige vraagstuk der coördinatie van het verkeer. Mr. Fortuin meende, dat het bij de coör dinatie minder gaat om de tarieven dan wel om een efficiënte dienstverlening, die echter in internationaal verband bezien moet worden. Over het begrip „coördinatie" kan men verschillend denken: minister Vos bijvoor beeld verstond eronder een taakverdeling tussen de verschillende vervoerstakken naar aard en economisch karakter door middel van op elkaar afgestemde capaci teit- en tariefregelingen. Minister Spitzen formuleerde „coördinatie" als de mogelijk heid tot het nastreven van evenwicht, dus geen einddoel. Minister Vos achtte hét middel bij uit stek een met alle in aanmerking komende factoren rekening houdende vergunning- politiek, gevoerd door een vergunning gevend gezag. Daarbij hield hij ook reke ning met grote bemoeienis van de Rege- Als ik thuis zit e i het klokje gaat tiktak Dan vergeet ik zowaar heel dé mikmak Van 't politieke gezeur Van de "dagelijkse sleur, Zodra ik van Bóotz maar een TIP pak. -MObJHÉ Inz. de Hr. Th. Z. te Geldrop ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Muziek. 9.10 Sport. 9.15 Verzoekpro gramma. 9.45 „Geestelijk leven". 10.00 Voor kinderen. 10.30 Protestantse kerkdienst. 12.00 Muziek. 12.30 Voor de jeugd. 13.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Populaire muziek. 13.40 Lite raire causrie. 14.00 „De opgaande zon", hoor spel. 15.10 Pianotrio. 15.50 Filmpraatje. 16.05 Dansorkest. 16.30 Sport. 17.00 Godsdienstige causerie. 17.20 Causerie met declamatie en piano. 17.30 „Ome Keesje". 17.50 Kinderkoor. 18.05 Reportage. 18.15 Nieuws. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Omroeporkest. 21.00 „Paul Vlaanderen". 21.35 Cello en piano. 22.00 Caba ret. 22.30 Viool. 23.00 Nieuws. .23.15 Dans muziek, 23.40 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00 Nieuws. 3.15 Klassieke muziek. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 9.5? Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 Ka merorkest en solist. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.40 Vo caal kwartet. 14.00 „Uit het Boek der Boe ken". 14.15 Vocaal kwartet. 14.30 Concert gebouworkest. 15.15 Platen. 15.30 Boekbe spreking. 16.00 Lichte muziek. 16.15 Repor tage. 16.30 Vespers. 17.00 Gebedssamenkomst. 18.15 Wijdingsdienst. 19.00 Gewijde muziek. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19,30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten, 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Gevarieerd pro gramma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9 03 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Concei't. 10.30 Platen. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Carillon, orgel en zang. 12.00 Musettè-orkest. 12,30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Vocaal kwartet. 13.00 Nieuws. 13,15 Zuid-Amerikaans orkest. 13.50 Platen. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?". 14.20 Pianoconcert. 14.40 „Vergeten verle den". 14.50 Fluit en piano. 15.15 Cabaret. 16.00 Promenade-orkest. 17.30 Voor padvin ders. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 00 Voor kinderen. 19.05 Filmkrant. 19.30 Muziekcauserie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20 05 Zang en piano. 20.40 ..Radioscoop". 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws 7.10 Ssort. 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.4*0 Platen. 9.00 Weerbe- iriifen 9 0? Platen. 9.15 Voor zieken 9.35 i-'nmiliecompetitie. 10.10 Platen. 10.30 Mor- ondienst. I'.OO Platen. 11,20 Voordracht. 11.40 ~>iano. 12,10 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest, koor en solisten 14.00 Schoolradio. 14,35 Platen. 14.45 Voor kinderen. 15 00 Platen. 15.45 Bijbel lezing 17.30 Piano. 17.55 Koperkwartet. 18.20 Sport! 18.30 Piano 18.45 Boekbespreking. 19 00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest. 21.05 Platen 22.10 Internationaal evangelisch com mentaar. 22.20 Strijkkwartet. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Iedere dame is verwend Santpoorterpiein 1, Haarlem Telefoon 19706 ring ten aanzien van de tarieven. Een ver gunningstelsel is echter acceptabel, indien daarbij de nodige soepelheid wordt be tracht om de ontwikkeling van techniek en wijziging van omstandigheden te kunnen volgen. Een soepele vergunningpolitiek brengt volgens mr. Fortuin mede een zo groot mogelijke eigen vrijheid der onder nemingen. Het geven van algemene richtlijnen is ongetwijfeld mogelijk. Stellig moet daarbij rekening gehouden worden met wijzigin gen, wanneer de omstandigheden zijn ver anderd. Zo menen de Spoorwegen, in ver band met de electrificatie van het net, dat ook de kleine plaatsen, gelegen tussen grote steden, door hen verzorgd kunnen worden. De erkenning van het dynamisch karak ter brengt mede, dat aan de verlader de keuze behoort te blijven van het te gebrui ken vervoermiddel, terwijl ook voor de verkeersondernemingen de vrijheid zo groot mogelijk moet zijn. Dit principe werd trouwens ook door ir. Vos erkend. Dit laatste kan alleen bereikt worden, in dien men zorgt, dat de grondslagen bij de verkeersondernemingen zoveel mogelijk gelijk zijn. Tenslotte gaf mr. Fortuin als zijn me ning te kennen, dat ook het zogenaamde eigen vervoer der bedrijven vrijgelaten moest worden, behoudens dan dat het ook onderworpen zou zijn aan dezelfde regels als het overige vervoer. Hoe belangrijk dit eigen vervoer kan zijn, blijkt wel uit het feit, dat Philips er twee millioen per jaar aan ten koste legt. Discussie. Uiteraard leverde de coördinatie bij He nabespreking de meeste vragen op. Toch was het merendeel daarvan of zo algemeen gesteld, dat alleen een schematisch ant woord kon worden gegeven, of zo gede tailleerd, dat de inleider de nodige feiten kennis miste om te kunnen repliceren. Niet aan de orde kwamen de bij de coördinatie zo belanrgijke capaciteitsverdeling (het kernpunt van de hele zaak) of de al of niet gelukte pogingen van het beroepsgoederen- vervoer op de weg om uit eigen beweging tot grotere samenwerking te komen. Nagemaakte uniformen van de Nederlandse Maréchaussée lagen reeds klaar Een der leiders voor het Bijzonder Hof Voor de Utrechts Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdag begon deze week de behandeling van de zaak tegen J. H. uit Utrecht. Deze in 1883 té Düsseldorf geboren en in 1924 tot Nederlander genaturaliseerde Ver dachte was ten laste gelegd, dat hij een leidend aandeel heeft gehad in de vorming van een op militaire leest geschoeide or ganisatie van nationaal-socialistische Ne derlanders in Westfalen, die een rol speelde bij de Duitse overval op Nederland in Mei 1940. Voordat het getuigenverhoor begon, verklaarde de verdachte, dat zijn afdeling „Sport und Spiel" alleen bedoeld was om de Nederlanders te helpen bij het afslaan van een geallieerde aanval. In kampen in Westfalen hadden de Nederlanders een mi litaire opleiding gehad van zes weken, maar hij is pas later tot de ontdekking gekomen, dat hij bij de voorbereiding onderhandelde met leden van de spionnagedienst „Ab- wehrstelle Münster". Het merendeel der getuigen bestond uit voormalige ondergeschikten van H., „in specteurs" en „sportleiders" van „Sport und Spiel". De deelneming aan de oplei ding zou geheel vrijwillig zijn geweest. Aan de deelnemers was gezegd dat zij werden opgeleid tot goed geoefende sportmensen om hun landgenoten in Nederland te hel pen tegen een geallieerde inval. Wanneer de aanvallers zouden zijn verdreven, zou den zij goede functies krijgen bij de Neder landse politie. Aan de leiders, die wel beter wisten, was beloofd, dat zij na de hulp aan de Duitse overval op hun beurt beloond zouden worden met Duitse hulp bij de machtsoverneming in Nederland. Uit het getuigenverhoor bleek, dat na de Duitse in val de Nederlandse deelnemers door ver dachte zijn toegesproken en gefeliciteerd. Volgens een der getuigen was verdachte door Mussert ontvangen. Bij deze gelegen heid toonde Mussert zich verontwaardigd over de hulp van Nederlanders aan de overval en informeerde, naar „de aanstich ters van "deze zwijnerij". Verdachte zou toen Mussert gezegd hebben, dit niet te weten. Een der getuigen was de voormalige luitenant en lid van de Duitse spionnage dienst Walter. Hij was commandant van het „sportkamp" en leidde de oefeningen, welke bestonden uit scherpschïeten en het werpen met handgranaten. De voormalige leiders verklaarden het zeer onwaarschijnlijk te achten, dat de le den van „Sport und Spiel" niet zouden heb ben vermoed, wat er van hen geëist 'zou worden. De nagemaakte uniformen van Nederlandse maréchaussées lagen al klaar. Het getuigenverhoor zal worden hervat op 24 November met het horen van dr. Bo- dens, een der leiders van de „Abwehrstelle Münster". Hoesten? DAMP0-B0NB0NS Meerderheid van publiek vindt: Hoogovens gaan Amsterdam gas leveren Pijpleiding naar Zaandam wordt doorgetrokken Naar wij vernemen zal het nog voor het eind van deze winter mogelijk zijn, dat de IJmuidense Hoogovens in aanzienlijke hoeveelheden gas leveren aan Amsterdam. De bestaande buisleiding van Velsen naar Zaandam zal hiertoe worden doorgetrok ken naar Amsterdam-Noord. Een zinker zal het gas onder de Zaan door transpor teren. De vraag naar gas is in de hoofdstad aanzienlijk gestegen en men verwacht in de toekomst een verdere stijging. Wanneer het Hoogovengas eenmaal aan het gedeelte van de stad benoorden het IJ wordt ge leverd, kunnen de eigen energiebedrijven zich tot de rest van de stad bepalen. Deze levering houdt echter een tijdelijk karak ter. De reeds bestaande pijpleiding Velsen- Zaandam heeft de verwezenlijking van het project gemakkelijker gemaakt. Met de Velsense gasleverantie kan Am sterdam-Noord, een bevolkingscentrum van ongeveer 50.000 zielen, geheel van huishoudelijk- en industriegas worden voorzien. Duitsland behoort bij West-Europa Over Duitsland en West-Europa heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie twee vragen gesteld aan een deel van het publiek, dat representatief geacht kan worden voor alle Nederlanders boven 23 jaar tezamen. „Behoort volgens u West-Duitsland bij West-Europa of niet?" luidde de eerste vraag. 72 pet. antwoordt: West-Duitsland be hoort bij West-Europa. 9 pet. Antwoordt: neen. 19 pet. heeft geen mening. Deze grote meerderheid van ongeveer 70 procent vinden we terug bij aanhangers van alle politieke partijen (K.V.P.: 69 pet.; P. v. d. A.: 74 pet.; A.-R.: 87 pet. enz.), met uitzondering van de C.P.N. Van de ondervraagden, die op de com munisten stemmen, vindt slechts 45 pro cent dat West-Duitsland bij West-Europa behoort. Op de vraag of Duitsland ook thuis hoort in de Raad van Europa in Straatsburg ant woordt 60 procent van. wel, 17 pet. van niet en heeft 23 pet. geen oordeel. Van de grote meerderheid, die Duitsland tot West-Europa vindt behoren, is dus een deel nog niet bereid om dit land in net West-Europese parlement te verwelkomen. (Nadruk verboden). Hardleefse slager Voor de Haarlemse economische rechter stond gistermiddag een slager uit Bever wijk terecht, die het had bestaan om hoe wel hij nog een jaar voorwaardelijk boven zijn hoofd had en hij de dagvaarding we gens nóg een overtreding van de vee- en vleesverordening al in zijn zak had, 50 kg. rundvlees zonder bon te kopen. Hij fabri ceerde daar worst van die hij aan zijn klanten verkocht. De Officier van Justitie mr. J. Wiarda vond het volmaakt onbegrijpelijk dat ver dachte zo dom had kunnen zijn Hij wilde er nog rekening mee houden dat de vlees- distributie opgeheven is en eiste zes we ken gevangenisstraf. De raadsman mr. W. M. J. Russell was het er volkomen met de officier over eens dat verdachte een totaal gebrek aan res pect voor de vee- en vleesverordening aan de dag heeft gelegd. Hij wees er echter op dat verdachte op ander gebied nog nooit met de rechter in aanraking is gekomen en zeide dat verdachte de wensen van zijn klanten niet in de wind durfde te slaan. Verdachte verloor bovendien twintig cent per kilo op het vlees. Hij bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest. De economische rechter, mr. H. van den Berg, legde de slager een gevangënisstraf van zes weken op. Nylonkousen in een sloep van vergane vrachtboot Vissers dreven er handel mee De ramp met de Poolse vrachtboot „Ka towice", die 1 Maai't van dit jaar bij Ter schelling verging, heeft dezer dagen een onverwachte nasleep gekregen. De recher che van de Helderse politie heeft ontdekt, dat zich een grote hoeveelheid nylonkousen aan boord van de „Katowice" heeft bevon den, die in de reddingboten was geborgen. Loslippigheid van een tussenpersoon was de oorzaak, dat deze zaak openbaar bekend werd. Enkele dagen na de ramp zag een Hel derse visser in het Marsdiep een sloep drij ven, die na onderzoek afkomstig bleek te zijn van de „Katowice". De visser en een collega uit Harlingen die bij hem aan boord was, vonden in de voedsel- en wa tertanks van de sloep ruim 150 paar nylon kousen en andere artikelen van waarde. De sloep bracht de Helderse visser naar de havendienst in Den Helder, waar hij het gebruikelijke bergingsloon ontving. De ny lonkousen hield hij echter achter. Hij dreef er een handeltje mee in Den Helder, Har lingen en Amsterdam. De recherche heeft de visser uit Den Helder in bewaring ge steld en zijn collega in Harlingen onder ging hetzelfde lot. Tegen een aantal tus senpersonen en handelaren uit Den Helder en Amsterdam werd proces-verbaal opge maakt. De recherche vermoedt, dat zich ook in de overige sloepen, die tot nog toe niet zijn teruggevonden, smokkelwaar heeft bevonden. Pogingen worden in het werk gesteld om ook deze nog te achter halen. De kantonrechter te Bergen op Zoom veroordeelde drie palinghandelaren uit Eind hoven tot zes weken hechtenis. De mannen hadden te Bergen op Zoom twee manden z.g. Deense aal verkocht, die bij onderzoek door de keuringsdienst in ondeugdelijke toestand bleek te verkeren. Gele flikkerlichten op kruispunten Op tijdstippen dat de ver keerslichten gedoofd zijn Het feit, dat ongeveer 40 procènt van alle verkeersongevallen op kruispunten gebeurt, maakt het nodig, dat aan de be veiliging van kruispunten grote zorg dient te worden besteed. De verkeerslichten bij kruispunten, zo als deze op vele plaatsen in ons land in gebruik zijn, hebben primair een verkeers- regelende taak, doch dienen tevens ook wel als beveiligingsmiddel. Daar de verkeerslichten alleen bij druk verkeer noodzakelijk zijn, worden zij in stille perioden buiten werking gesteld. In Frankrijk en Zweden heeft men voor de perioden na het buiten werking stellen der verkeerslichten reeds sinds jaren het gele flikkerlicht ingevoerd. Men maakt hierbij gebruik van de gele lamp, waarvan ieder verkeerslicht is voorzien. Inmiddels is het gele flikkerlicht als aan bevolen oplossing reeds opgenomen in de internationale UNO-verkeersconventie, die onlangs in Genève tot stand kwam en ook door Nederland is getekend. Op initiatief van de A.N.W.B. is dit gele waarschuwingssein, met de betekenis „op gelet, gevaar" ook opgenomen in het ont werp voor de nieuwe verkeerswetgeving, dat binnenkort van kracht zal worden. De gemeente Rijswijk zal binnenkort, als eerste in Nederland, op de drukke route Den Haag-Rotterdam een dergelijk flik kerlicht in werking stellen op het kruis punt Heerenstraat-Haagweg-Geestbrug- weg. PANDA EN DE MEESTER-GIDS 35. De koopman Joesoef Ben Soethchoeth frommelde de bankbiljetten van William T. Bobberbroek haastig weg en sprak ge roerd: ,Gij schijnt mij een man, die de kunstschatten der Oudheid op de juiste waarde weet te schatten, mijn waarde... ehEffendi! Het deed mij genoegen u een kleine dienst te kunnen bewijzen. Zeggen ons niet reeds de ouden: Servire ehMarshallahplachten zij te zeg gen! Ik wens u thans een recht genoeg lijke dag!" Dank je, Sjeik," glimlachte William T. Bobberbroek. „En tot kijk, hoor!" Joesoef verwijderde zich met het geld. „En het was véél yeld," (tocht Panda. „Tjonge, wie zou dit nu denken van zo'n raar ding dat het zóveel waard was!" Maar het was voor de heer Bobberbroek nog méér waard, want hij stak nu Panda ook een paar biljetten toe, met de woor den: „En jij ook bedankt, hoor, Jansen! Je hebt me fijn geholpen! Heb ik me daar even een echte Isis-kroon! Ik ga hem gauw aan de jongens laten zien!" „De jon gens, mijnheer Bobberbroek?" vroeg Pan da verbaasd. „Wie zijn dal?" „O, terwijl jij teeg was ontdekte ik. dat er een massa landgenoten van me in dit liötel logeren," vertelde de heer Bobberbroek opgewekt. ^Allemaal kennissen, «n wie geen ken nissen waren zijn het nu geworden. Ge schikte jongens, allemaal. Zullen die even opkijken van mijn Isis-kroon!" Zo pra tend begaf hij zich met Panda naar de bar van het hotel, waar hij de jongens dacht aan te treffenmaar intussen was ieder tvoord dat hij gezegd hacl gehoord door de koopman Joesoef Ben Soethchoeth, die om een hoekje stond. „De jongens...." sprak deze tot zichzelf. „Het lijkt mij dienstig nog even te wachten alvorens ik mij verwijder. Wie zijn deze jongens, zo vraag ik mij af? Zouden deze knapen wellicht een nieuw verschiet openen voor een eerzaam koopman?" Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING TOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) I leuwe laven Dr. A. D. de Groot, Sint Nicolaas, Patroon van liefde Noord-HoU landse Uitgevers Maatschappij, Am sterdam. Het boek van dr. De Groot bestaat uit vier hoofdstukken, die vier delen genoemd kun nen worden. Het eerste is „Het Sinterklaas feest en zijn oorsprongen", waarin het materiaal van de Sint Nicolaas-legenda besproken wordt. Het tweede, „Dieptepsy- chologische interpretatie", behandelt de me thoden van de dieptepsychologie in het algemeen. In het derde, „Aspecten van de Nicolaas-figuur". wordt de dieptepsychologie gebruikt ter zingeving aan de legenden. Het vierde. „Sint Nicolaas en het kinderhart", geeft een standpunt over de waarde van de Sinterklaasviering tegenwoordig, zich fun derend op de conclusies van het vooraf gaande. Hiermee wil dr. De Groot de kern bepalen van de St. Nicolaas figuur, die in de Middel eeuwen op vele gebieden als heilige werk zaam werd gedacht, en vervolgens laten zien welke betekenis die voor het moderne bewustzijn verschrompelde kern heeft of kan hebben voor onze Sinterklaasviering. Het is niet zijn bewèring dat de erotische symboliek, die hij gebruikt voor zijn voor stelling van de heilige als de vertegenwoor diger van ae gevende en nemende liefde, de volledige inhoud uit de legenden haalt; maar wie het boek onbevangen leest zal gewaar 1 worden dat juist deze inhoud onze ver zwakte voorstelling een nieuw leven kan geven en, misschien als kind van zijn tijd, de overtuiging opdoen dat het inderdaad de kern is. Het laatste hoofdstuk, dat omdat het over liefde en kinderen spreekt veelszins het meest penibele is, leek mij het beste om de wijze waarop de schrijver zich er in handhaaft: zonder sentimentaliteit of eigenwijsheid, met een sterk inzicht en begrip. Maar de eigen schappen die dat hoofdstuk zo goed maken, vindt men ook in de andere; wie zoiets wil aannemen als een recht tot citeren, dat men zich verwerven kan door even goed als de geciteerde te begrijpen waar men het over heeft, mag zich laten overtuigen door de mededeling dat hier een psycholoog aan het woord is die Greshoff's „Dat heerlijk harts- verlangen om te delen" aanhaalt zonder zijn recht te buiten te gaan. S. M. Wie met het museumtreintje van' Apeldoorn naar Zwolle'reist maakt op hel kruispunt Loolaan-Naald wonderlijke 'dingen mee. De trein mindert daar vaart, de hoofdconducteur stapt, gewapend met een rode vlag, uit en wandelt bedachtzaam over de dertig meter brede wegkruising, terwijl het treintje amechtig hijgend als een aftands schoothondje achter het baasje aansukkelt. „De Spoorwegen Spreken" (hier maar liever niet over). Sport op Zondag Het inhaalprogramma bevat drie eerste klas voetbalwedstrijden in Kennemerland. RCH speelt in het Heemsteedse Sportpark de op de eerste competitie-Zondag wegens het jubileum van HFC uitgestelde wedstrijd tegen HBS, Haarlem krijgt bezoek van Blauw Wit, dat op 2 October zou spelen, toen „Haarlem" in feeststemming was en VSV speelt de van 24 October uitgestelde wed strijd tegen KFC. De Racing geven wij de beste kans op het behalen van de punten. Haarlem en VSV zullen het moeilijker krijgen. Dat betekent niet, dat zij behoeven te verliezen, want als de Haarlemse voorhoede een productieve bui heeft, dan wordt Van Raalte enige malen ge passeerd. VSV komt er de laatste weken beter in, maar het zal moeite hebben met KFC, dat vier maal achter elkaar won. Schoten trekt opnieuw naar Zandvoort- meeuwen. Al bezet de thuisclub de laatste plaats, toch zullen de Haarlemmers het niet gemakkelijk krijgen. Als HFC in Voorburg van Tonegido wint stijgt de club weer wat op de ranglijst; de achterstand op nummer één is echter nog groot. Voor de vierde klassers zijn de uitgestelde bekerwedstrijden weer op het programma geplaatst. Neemt Oosterkwartier revanche op Rolida? Oosterkwartier I trekt naar Rohda in Am sterdam, waarvan in Haarlem met 65 "werd verloren. Rohda zal trachten zich van de misstap tegen SVK te herstellen. Of Ooster kwartier het zo ver zal laten komen, zullen we moeten afwachten. Sport Vereent gaat op bezoek bij het on geslagen „Samos" te Utrecht; deze wedstrijd biedt dus weinig perspectieven voor de Sant poortenaren. Of zorgen dezen wellicht voor een verrassing? Watervliet ontvangt De Giraffes uit Baarn, welke wedstrijd geen moeilijkheden voor de thuisclub biedt. Aan deze wedstrijd gaat vooraf Watervliet 2Koog Zaandijk 3, waarin ook Watervliet de beste kansen heeft. Tenslotte zijn nog vastgesteld: Aurora 2 Blauw Wit 3. A'dam Zuid 2O'kwartier 2 en ZKV 2—Sport Vereent 2. Aurora en Animo Ready hebben een vrije Zondag. Handbalcompetitie Was er afgelopen Zondag niet veel te doen, voor morgen is er weer een uitgebreid pro gramma vastgesteld. In de hoofdklasse dames krijgt Concordia Hygiëa, Den Haag op bezoek. De Hagenaars staan in aantal punten gelijk met Concordia. Door een beter doelgemiddelde staan de be zoeksters op de ranglijst boven de Haar lemse dames. Het belooft een spannende wedstrijd te worden met aan beide zijden een uiterste krachtsinspanning om het duel ten eigen gunste te beslissen. In de districts eerste klas, heren heeft Concordia enkele kostbare steken laten val- Sport in 't kort LEO PAGANO NAAR INDONESIë. De radio-sportcommentator van de K.R.Ö Leo Pagano, zal 14 December naar Indonesië - r- trekken. Onder auspiciën van de NIWIN zal hij drie maanden reizen om tot op de verste buitenposten aan de soldaten verslag te doen van de belangrijkste sportgebeurtenissen van de laatste tijd. len. Voor de eerste fout in deze competitie kan men nu revanche nemen, want APGS, Amsterdam komt naar Haarlem. Hoewel de uitwedstrijd met 65 werd verloren, bestaat er een goede kans op succes voor het op winst beluste Concordiateam. In de tweede klasse A gaat HOC de zware wedstrijd tegen HAV, Den Helder tegemoet. HOC heeft evenwel als koploper bewezen de eerste plaats waard te zijn. Wij geven deze ploeg een goede kans op resultaat. Rapiditas (klasse B) gaat naar Aalsmeer 2, tweede op de ranglijst. Rapiditas komt er steeds beter in en toch is de ontmoeting voor dit elftal een zeer moeilijke opgave. Aals meer 2 is vooral op eigen terrein zeer moei lijk te slaan. Met een gelijk spel zou men op een zeer goede prestatie kunnen bogen. Schenners. Wegens ontwijding van een Joodse begraafplaats 2ijn de 22-jarige Hans Waskow en de 27-jarige Kurt Zeitel door een rechtbank in de Russi sche sector van Berlijn tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden verschillende grafstenen vernield. Stakers. Vrijdag is een einde gekomen aan de staking van burgemeester en wet houders van het plaatsje Guygoven, in de Noord-Belgische provincie Limburg, die 244 dagen heeft geduurd. De staking was begonnen als protest tegen het wederom in functie herstellen van een onderwijzeres van de plaatselijke school, van wier man werd beweerd dat hij in de oorlog met de Duitsers had samen gewerkt. De benoeming is thans bij be sluit van prins-regent Karei teniet ge daan, waarop burgemeester en wethou ders van Guygoven, toegejuicht door de inwoners, plechtig hun werk hervatten. Visioen. Een dame te Birmingham, die zich onledig hield met het tegen betaling voorspellen van de toekomst, deelde een vrouwelijke bezoekster mede een visioen te krijgen, waaruit duidelijk bleek dat deze binnenkort met het ge recht te maken zou krijgen. Deze voor stelling kwam prompt uit. daar de vol gende bezoekster in dienst van de poli tie bleek te zijn, die voorspelster en haar cliënte voor de rechter deed verschijnen wegens overtreding van de politieveror dening.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2