van NARtDAGlN „Caligula" van Albert Camus Hotel „DE SCHELP" Zandvoort Expositie over vrije tijdsbesteding tijdensHaarlemsBloemenweek1950 Binnenkort weer ijspret aan de Kleverlaan AKKERTJES Zaterdag 19 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant De in het jaar 37 als opvolger van Ti berius aan de regering gekomen Romeinse keizer Caius, bijgenaamd Caligula (het geen betekent: soldatenlaarsje) ter herin nering aan de veldtocht die hij als kleine jongen in het leger van zijn vader mee maakte, begon zich na een aanvankelijk heilzaam bewind al spoedig te misdragen als een absoluut despoot. Links en rechts vermoordde hij mensen uit zijn naaste om geving- Hij liet zichzelf aanbidden als ware hij een god. Om zijn verachting voor de staatsinrichting te tonen benoemde hij zelfs zijn paard tot consul. Vrij algemeen wordt hjj voor krankzinnig gehouden. Zijn lijf spreuk zou zijn geweest: laat men mij maar haten, als men mij maar vreest. Talrijke schrijvers hebben de geschiede nis van zijn raadselachtige leven geroman tiseerd zoals in de laatste tijd onder ande ren Robert Graves en S. Vestdijk, die zich vooral toelegden op een psychologische verklaring. De moderne Franse schrijver Albert Camus (geboren in 1913) bewerkte in 1938 deze historische stof met verre gaande vrijheid tot een toneelstuk dat men zou kunnen kenschetsen als een filosofi sche thriller. Het werd gisteravond ver toond in de Doelenzaal te Amsterdam door het gezelschap van het Théatre Hébertot uit Parijs. Camus gaat in al zijn werken uit van de theorie, dat het leven op zichzelf absurd is. Zo ook hier. Na de dood van Drusilla, ijjn zuster en tevens zijn minnares, beseft bij de zinloosheid van het leven waarmede hij geen vrede kan vinden. Hij raakt be zeten door een hartstochtelijke obsessie: de drang naar het onmogelijke, hier ge symboliseerd door zijn verterend verlangen naar de maan. Het mag ook het geluk of desnoods de onsterfelijkheid zijn, laat Camus hem aan deze wens toevoegen. Zijn passie om volstrekt te leven uit zich in een ontzettende vernietigingsrazernij. Door het verwerpen van vriendschap en liefde, goed en kwaad, vernietigt hij tenslotte zichzelf, i Vergiftigd door een walgende verachting voor de laffe halfslachtigheid van zijn ge- volg dwingt hij iedereen, daartoe in staat gesteld door zijn absolute macht, tot het aanvaarden van zijn tot in het misdadige geperverteerde logica. Een opstand kan dan ook niet uitblijven, maar hij onder neemt geen enkele poging om dit gevaar te keren, integendeel. Zo behandeld is „Cali gula" de geschiedenis van een superieure zelfmoord volgens Camus het enige waarlijk ernstige filosofische probleem. De titelheld begaat volgens zijn theorie een tragische vergissing: door bewust van de absurditeit van zijn streven trouw te blijven aan zichzelf, tot het einde toe zui ver in het kwaad, pleegt hij ontrouw aan de mensheid, want de vrijheid van de één gaat altijd ten koste van de vrijheid van een ander. Overigens beweert Camus dat de enige filosofie van het stuk ligt in de uitspraak van Caligula in het begin van het eerste bedrijf: ..De mensen sterven cn zijn niet gelukkig". Maar dat is zeker niet juist, zo als uit de boA'enstaande samenvatting wel blijkt. Bovendien ontdekt men een zekere verwantschap met de existentialisten, hoe wel dit niet de hoofdzaak van het stuk be treft. Caligula betekent namelijk voor zijn tegenspelers de personificatie van hun noodlot, dat hen in een strijd van man te gen man dwingt tot een keuze. Camus brengt dit zelf ter sprake door in het twee de bedrijf de dichter Scipion te laten zeg gen: „Door mijn vader te doden heeft hij al voor mij gekozen". Ook de mise-en- scène van deze opvoering is ten dele op deze visie afgestemd. De voornaamste kwaliteiten van het stuk zijn, afgezien nog van de wijsgerige span ning, de hecht gesloten compositie, de bijna klassieke hantering van de taal even hard en doorzichtig als glas en de scherp door dringende en evenwichtige formulerin gen. Maar het belangrijkste bezwaar is dat de dramatische verbeelding, die gelijke tred houdt met een theoretische gedach- tengang, niet rechtstreeks voorspruit uit een conflictsituatie. Men denkt bij een beschouwing van Ca ligula even aan Hamlet, speciaal aan d< opmerking van Polonius in het tweede be drijf van Shakespeare's meesterwerk: „E: schuilt logica in zijn waanzin" (als men tenminste de zinsnede „There's reason in his madness" zo mag vertalen). Nog dich ter staat Caligula echter bij Lorenzo de Medici uit „Lorenzaccio" van Alfred de Musset, eens door Carry van Bruggen treffend gekenschetst als „een Brutus zon- Adresboek van Haarlem 1949 Het adresboek van Haarlem 1949, uitgege ven door G-Eikelenboom en Zoon te Heem stede, is verschenen en het is uitgebreider dan vorig jaar. Opgenomen is weer alphabetisch gestelde lijst van straatnamen met bewoning volgens de nummers. Het boek is samengesteld volgens de officiële gegevens uit het gemeentelijk be volkingsregister en bevat gegevens over de provinciale diensten, gemeentezaken, instel lingen en bedrijven, justitie, kerkgenoot schappen en onderwijs. Ook is een alphabe- tische beroepenlijst in de uitgave opgenomen. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11. telefoon 10175; Park apotheek. Kleverparkweg 13. telefoon 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208, telefoon 28320. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85. Bloemendaal. Iedere Zaterdag- en Zondagavond Orkest JEAN BUURMAN (uit „Extase", Amsterdam) De heer D. P. Jansen gehuldigd De heer D. P. Jansen uit Bloemendaal, die Vrijdag vijf en twintig jaar directeur was van de Samenwerkende Havenbedrijven te Amsterdam, heeft des middags in de In dustriële Club aldaar een receptie gehouden. Ruim tweehonderd vijftig dames en heren uit handel en nijverheid, die met de jubilaris samenwerken, boden gelukwensen aan. Zeer waarderende woorden hebben gesproken de heren Kruyf, directeur van de Konink- 'jjke Nederlandse Stoombootmaatschappij. A. Jh. van der Meulen, directeur van de Ne derlandse Stuwadoorsmaatschappij en P. L. Zeeman, mede-direct^yr van de Samenwer kende Havenbedrijven. Vanmorgen was er feest voor het perso neel. der illusies". Ergens in het stuk zegt hij: „Men moet logisch blijven lot het einde toe. Nu ben ik gelukkig, vrij van herin nering en vrij van illusies!" Evenals Lo renzo gaat Caligula ten onder aan zelfbe- twijfeling en zelfdoorgronding. Doch laatst genoemde heeft deze reeds doorgemaakt als het doek opgaat Mede door het ont breken van een wezenlijke tegenpartij mist men de strijd en de beproeving, die scherp te en theatrale geloofwaardigheid aan zijn karakter verleend zouden hebben. De opvoering van deze interessante, vooral het verstand boeiende, maar geens zins meeslepende tragedie werd gedragen door het spel van Michel Herbault in de titelrol. Bij de première in Parijs, vier jaar geleden, werd deze op exceptionele wijze vertolkt door de tegenwoordig als filmster schitterende acteur Gérard Philippe, maar ik geloof niet dat hij Michel Herbault ver overtroffen zal hebben. Een ontembare passie vuurde zijn waanzinnige uitbarstin gen aan, die met een sterke beheersing op slag overgingen in kille redenering met een ondertoon van huiveringwekkend sar casme. De verdere rolbezetting was tamelijk vlak en vooral (rekening houdend met de gestyleerde regie van Jacques Hébertot) in plastisch opzicht ontoereikend. Tot op zekere hoogte moet een uitzondering wor den gemaakt voor Jacqueline Moresco, Jean Bolo, Gilles Watteau en Michel Lesage, die respectievelijk van Caesonia, Cherea, Helicon en Scipion een door waar achtigheid gedragen voorstelling gaven. Het stuk werd in gordijnen gespeeld, doch er waren magnifieke costuums. DAVID KONING. Geschenk voor Boekenweek 1950 De jaarlijkse „boekenweek" wordt in 1950 gehouden van 25 Februari tot 4 Maart en geopend met een speciale toneelvoor stelling in Amsterdam van het stuk „Ba zuinen om Jericho" door Ben van Eijssel- steijn, te gev endoor de spelers van de Ko ninklijke Nederlandse Schouwburg te Ant werpen (het nationaal toneel van België) onder regie van Ben Royaards. Op voordracht van de jury heeft de Com missie voor de propaganda van het Neder landse Boek als resultaat van de uitge schreven prijsvraag het verhaal „De zaak Beukenoot" bekroond. 1 l Ledigheid is des duivels oorkussen De jeugdige sjah van Iran, die momenteel een „goodwilV'-bezoek aan de Verenigde Staten brengt, rijdt met president Truman van het vliegveld naar Blair House. Het verblijf van de Sjah in de Verenigde Staten zal ongeveer een maand duren. *w verloren dagen Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen monterenfit:zij neemt een'AKKERTJE"!/) helpen direct.' (Adv.) Op de ijsbaan aan de Kleverlaan, waar vroeger tallozen geschaatst hebben, dank zij de IJsclub voor Haarlem en omstreken, zal als er tenminste ijs komt, binnenkort weer van de schaatssport genoten kunnen worden. Dat is dan te danken aan het gemeentebestuur, dat ingegaan is op de suggestie van het bestuur van de ijsclub t vroegere ijsclubterrein, dat de gemeente m 1946 gekocht heeft om het te bestemmen voor sportvelden, weer in orde te laten ma ken. Hiermee is reeds begonnen. De licht masten staan er reeds en deze zijn zodanig opgesteld, dat de baan in het midden ge heel verlicht is. Vroeger stonden de lam pen langs de kanten. De gemeente exploiteert de baan, maar zij krijgt de steun van het bestuur der ijs- club, dat zitting heeft genomen in een commissie. De heer D. J. A. Geluk, wet houder van onderwijs, treedt op als voor zitter van deze commissie, de heer F. K. Hellemink, ambtenaar ter secretarie, als secretaris, ir. D. N. de Lange van Open bare Werken, als technisch adviseur en voorts de leden van het bestuur der IJs club, de heren jhr. P. J. Boogaert, Th. Beccari, G. Kaars Sijpesteijn, R. Verwers, P. de Jongh, P. Groenveld en J. Verweij. De heer Beccari maakt drie en veertig jaar en de heer Sijpesteijn bijna vijf en twintig jaar deel uit van het bestuur en zij zijn op de hoogte van het exploiteren van een ijsbaan. Aan de leden van het bestuur is in het bijzonder opgedragen de zaken te regelen tijdens de openstelling van de baan en zij bereiden ijshockey- en andere wedstrijden voor. De ijsbaan zal'vooral bestemd zijn voor de jeugd. De grachten en de brede sloten zijn nogal gevaarlijk. Speciale maatrege len zijn getroffen om de meisjes en jongens tegen speciale tarieven te laten rijden. Overleg wordt gepleegd met de leiding van de Haarlemse scholen over het kopen in voorverkoop van kaarten. Ook niet- scholieren kunnen hiervan gebruik maken. Als er ijs is zullen leerlingen uitgenodigd worden te schaatsen. De indeling van de baan is in vergelij king met vroeger weinig gewijzigd. De ingang is op dezelfde plaats. Alleen ont breekt een groot gebouw, doch in de plaats daarvan wordt een consumptietent ge plaatst, welke in de zomermaanden op het Zandvoortse strand staat. In het gebouw tje is een garderobe en ook een gelegen heid, om consumpties te gebruiken. Een kinderbaan wordt aan de zuidzijde ge maakt en in het midden wordt een deel voor ijshockey gereserveerd. Het is niet uitgesloten, dat in de toe komst ook in andere delen van de stad ijsbanen worden gemaakt. De inrichting van de baan aan de Kleverlaan betekent niet, dat de aanleg van een sintelbaan op de achtergrond raakt. Wel zal het nog enige jaren duren, omdat de kosten van aanleg en het maken van een behoorlijke accomodatie hoog zijn. Beter acht het ge meentebestuur het eerst aandacht te be steden aan de aanleg van sportvelden, omdat daaraan een grotere behoefte be staat. SCHEEPVAART Blitar, JavaRotterdam, 18 Nov. van Suez. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaAm sterdam 18 Nov. 35 mijl van Minicoi. Kota Inten, RotterdamBatavia, pass. 18 Nov. V/2 graads-kanaal. Tabinta, JavaAmsterdam, 18 Nov. te Suez. Talisse, AmsterdamJava, 21 Nov. te Batavia verwacht. Zuiderkruis, Rot terdamBatavia 19 Nov. te Batavia. Modjo- kerto Java—Rotterdam pass. 18 Nov. Oues- sant. Willem Barendsz. AmsterdamKaap stad 18 Nov. op 330 mijl van Kaap Palmas. Groote Beer, Amsterdam—Batavia, 18 Nov. in Golf van Biscaye. Het dagelijks bestuur van de stichting „Haarlems Bloei" werkt op het ogenblik plannen uit om in de Bloemenweek 1950 te komen tot een grote tentoonstellng die ge wijd zal zijn aan verschillende vormen van vrye tijdsbesteding. Er zullen groepen gevormd worden van bij elkaar passende liefhebberijen, zoals knutselen, waarin hout- en leerbewerking, boetseren en de modelbouwerij met de radio-amateurs een plaats kunnen vinden. Daarnaast zullen allen gelegenheid tot ex poseren krijgen die zich met de bloemen en plantenkwekerij bezig houden onder verdeeld in de categorieën vetplanten, ka merplanten en bloemen in de tuin, waarbij ook de beoefenaars van tuinarchitectuur of zij die een studie maken van de erfelijk heidsleer kunnen worden gevoegd. Vervolgens komt er een afdeling voor de dierenliefhebbers, waarin degenen die zich met de verschillende soorten duiven of met pluimvee en pelsdieren bezighouden, een plaats kunnen vinden. Ook de kamer- volièrevogelhouders en de bezitters van aqua- en terraria behoren hierbij en po gingen worden in het werk gesteld om ook een stand van bijenhouders in te richten. Tenslotte zal de grote categorie van men sen die hun vrije tijd geven aan het werk in de speeltuinen een deel van de expositie vormen, hetgeen dan tevens een facet is van de viering van het jubileum van hun organisatie. Dit zijn overigens de grondgedachten voor deze tentoonstelling. Bij de uitwer king der plannen zal wel blijken welke aanvullingen noodzakelijk zijn en welke onderdelen wellicht beter kunnen verval len. Zo is hel zeer goed mogelijk, dat ook de typische liefhebberijen van en voor de vrouw, zoals handwerken, weven en kant klossen een plaats in de expositiezalen zul len krijgen. Voor de diverse soorten verza melaars geldt hetzelfde. Het gaat om het „hoe". De organisatie van zo'n tentoonstelling geeft natuurlijk veel hoofdbrekens. Daar is in de eerste plaats al de schifting van de inzendingen. Er wordt naar gestreefd zo veel mogelijk de grote prestaties bijeen te krijgen, groot niet zozeer in omvang dan Bloemenweek volgend jaar Iwee weken eerder Het is zo goed als zeker dat de Bloemen week van „Haarlems Bloei" het volgende jaar niet meer in de eerste week van Augustus worejt gehouden. De slechte ervaringen met het weer in die periode en ook het samenvallen met zoveel toeristische evenementen in andere delen van het land hebben er toe geleid, dat men het in 1950 eens met de derde week in Juli wil proberen. Berliner bollen Wat Ed. Hoornik als gij, lezers, onze vrienden zijt, ook uw vriend tien jaar geleden in bange dichtvorm voor spelde, is door de rampspoeden van de oorlog tot barre werkelijkheid gewor den: de Jodenbreestraat is een diep ravijn. Het gehele stadsdeel, waarvan zij de slagader vormde, verkeert in een verregaande en ongeneeslijke staat van ten hemel schreiende ontbinding. Waar men ook kijkt, naar links of rechts over al gapen de afzichtelijke wonden die de granaten van de bezetter aanbrachten in de vaak toch al armzalige toevluchts oorden van de talloze Joden, die in de loop der tijden uit alle hoeken en gaten van de diaspora hier op Vlooienburg en in de onmiddellijk aangrenzende wijken samenschoolden voor zolang hun vei ligheid duurde. In de zo bij uitstek schilderachtige omgeving bijvoorbeeld over die bochtige Raamgracht, waar altijd stoffige kolenschepen onder het laaghangend gebladerte van de scheve bomen liggen, op de Groenburgwal en over de Amstel bevinden zich de ouderwetse bruggen, die bij elke razzia opnieuw werden opgehaald opdat toch maar niemand aan het tot de tanden bewapende noodlot zou kunnen ontsnap pen. Staande op de hoek van de St. An- thonie Breestraat en de Zwanenburgwal vertoeft men vlak naast het huis met de zware luiken, van binnen rood en van buiten groen, waar drie eeuwen geleden de toen nog zeer gefortuneerde Rem brandt achter de kleine glas-in-lood- ramen speurend naar oud-testamenti- sche modellen voor zijn doeken zat te kijken naar het straatrumoer. Het brui sende leven van weleer is volkomen weg gespoeld. De fiere jonge vrouwen met een uitdagende glans in hun donkere ogen, de altijd bedrijvige scharrelaars en de kleine ghettokinderen met hun diep over het voorhoofd getrokken pet ten zijn nergens meer te bekennen. Nu en dan komt men nog een zorgelijk ge bogen overlevende van het oude volk tegen, die iets onverstaanbaars loopt te mompelen achter zijn wankele vodden- kar. Verder overheersen de puinhopen, sommige inderhaast wat opgekalefaterd, in het droevige tafreel. Aan het Rembrandthuis, dat men da gelijks kan bezichtigen, grenst een groot kantoorgebouw met een verweerde gevelsteen, opeens wonderlijk veelzeg gend, voorstellende „De twee onnozele schapen". Dit ziende herinnert men zich weer een paar regels uit het hierboven reeds geciteerde gedicht van Hoornik: „Ik druk mijn nagels dieper in mijn hander?. Op 't Rembrandtsplein gaan de lantarens branden, over de daken sproeit een lichtfontein.Ik zie mijn schaduw op de muren dansen; het is maar tien uur sporen naar Berlijn!" Toen wij ons bedachten hoe vreselijk zijn voorgevoel gelijk heeft gekregen, zagen wij aan de overkant 'n gebakkraam met brede vet potten op het vuur, ondergebracht in een gedeeltelijk door de gevolgen van de oorlog onbewoonbaar geworden per ceel, waar boven de deur met witte let ters staat te lezen: Onze specialiteit Berliner bollen! Naar een eiland Wij hebben u meegetroond naar deze mistroostige en volkomen verpauperi- seerde buurt, omdat er ernstige plannen bestaan er een radicale verandering in aan te brengen teneinde plaatsruimte tt vinden voor de vervulling van de droom van vele achtereenvolgende burgemees ters, dat wil zeggen voor de bouw van een nieuw raadhuis, dat dan zou komen te liggen op een eiland, omsloten door de Amstel en de opnieuw te graven Houtgracht en de Leprozengracht. De toegang tot dit toekomstige eiland zal dan worden gevormd door de Blauwbrug met de bekende gekroonde lantarens aan de hoofden. Men ziet dart eerst links een gewezen kerk, die thans in gebruik is als fabriek van schoudervullingen en daarnaast, iets meer naar achteren, het voormalige gele feestgebouw van de diamantbewerkers. Via het Waterlooplein, dat in het jaar 1882 door demping is ontstaan en ver moedelijk geheel zal verdwijnen, bereikt men nu "nog de Jodenbreestraat en de Houttuinen, die in moderne verkeers wegen veranderd zullen worden. In het tegenwoordige stedehuis kan men u daar fraaie tekeningen van laten zien. Als men wandelt door de Uilenbur- gersteeg kan men een nuttige studie maken van het verleden van de automo biel. Allerlei wankele en door hun assen gezakte voertuigen liggen daar voor oud roest op de plaatsen, waar in de bezet tingstijd de huizen instortten doordat de sloopzieke jeugd het houtwerk dikwijls met levensgevaar wegzeulden om er thuis de kachel mee aan te maken. Hier en daar herkent men nog op de muren van de vele bouwvallen de plaatsen waar zich de schoorstenen en de bad kuipen bevonden. Ook van de vroegere overlopen en portalen kan men nog wel sporen terugvinden als men afgaat op de repen flets gekleurd behang, waar na elke regenbui minder van overblijft. Hier en daar zijn in gedeeltelijk behou den woningen de ergste gaten gedicht met deksels van margarinekisten. Het is wonderlijk zoals de resterende bevolking zich in de misère weet te schikken. In sommige winkels woont de hele familie vlak achter de toonbank. Het is een vreemd schouwspel. Wij wer den in een dergelijke zaak geholpen door de dochter des huizes onder het wakend oog van de moeder, die bij de kachel zat te breien aan een slobbroek voor haar kleinzoon. Het geeft een huiselijk gevoel. Komende uit de Jodenbreestraat krijgt men opeens een prachtig vergezicht te genieten op de oude toren van de Zui- derkerk, die hoog uitsteekt boven een schutting met reclamebiljetten en een grillig mengelmoest van bruggen en straten. Deze toren kan men dagelijks beklimmen de ingang is in de Zand straat maar niet verder dan tot de tweede omloop. Het koor van de kerk herbergt thans de filmstudio van Max de Haas, waar onder meer „L.O.-L.K.P." werd vervaardigd. Maar pas als men op de Kloveniers burgwal is aangekomen, heeft men de indruk in de bewoonde wereld te zijn teruggekeerd. Dat was althans onze er varing. De eersten die. wij daar hoorden waren drie in Volendammer costuum gestoken muzikanten, die een treffend lied zongen met het refrein: „Ik blijf 's avonds thuis, je zal het zien het wordt een mooie tijcf misschien!" Dat is nog eens andere poëzie dan die van Hoornik en laten wij hopen aat zij niet minder waarheid bevat. Stop-straten De Amsterdamse politie, altijd van zins om met haar tijd mee ie gaan. heeft besloten een proef te nemen met een in de Verenigde Staten al sinds jaren toe gepast systeem en met ingang van 21 November de dwarsstraten van de De Lairessestraat en de Cornelis Kruseman- straat als „stop-straten" aangewezen. Dit houdt in dat iedere deelnemer aan het verkeer bij het naderen van een van deze twee straten voortaan eerst moet stoppen om zich er van te overtuigen of hij veilig door kan rijden. Dit zal waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat althans één van de twee voor een botsing beno digde auto's langzaam rijdt. Om de stopstraten aan te duiden, zul len er gele borden met het woord „Stop" (naar Amerikaans model) worden ge plaatst. Het gewone waarschuwingsbord „Van petit-rat tot soliste" is de titel van het nieuwe programma van ballet en solodans, waarmede ma dame Sonia Gaskell en haar vier leerlingen (Marie-Jeanne van der Veen, Louki van Oven, Maria Huis man en Pieter van der Sloot) van middag debuteren in de Bachzaal. Werken van de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen werden van heden af geëxposeerd in kunstzaal De Boer Keizersgracht. Woensdag avond geeft het concertgebouw or kest de muziek voor snaarinstru- In de hoofdstad uit menten, slagwerk en celesta van Bartök en het eerste pianoconcert van Brahms, dat vertolkt wordt door Myra Hess. In de kleine zaal van het Concertgebouw geeft Zondagavond de pianiste Anna Wester een recital (composities van Chopin, Roussel, Granados en Janacek) en houdt Dinsdagavond de zanger Daniza Ilitsch een liederenavond, begeleid door Felix de Nobel. In de Stadsschouwburg brengt de Haagse Comedie op Woensdagavond nog een herhaling van de trilogie „Rouw past Electra" van O'Neill en een dag later komt het Norske Tealret uit Oslo met „Peer Gynt" van Ibsen, waarbij de Nederlandse actrice Aline Markus een verbinden de tekst uitspreekt tussen de be drijven. De nieuwe films staan in het teken van de vrolijkheid. In City is Greer Garson te zien in Maar Julia toch.." en in Rialto draait „Een Zondag in Mei". De komieken Abbott en Cos- tello laten hun lachwekkende bele venissen „In donker Afrika" in twee theaters op het witte doek verschij- \^nen, namelijk Royal en Nöggerath. voor een voorrangsweg kan niet worden gebruikt, zegt de politie, want dan gaat het verkeer met te grote snelheden jakkeren. De politie, die sinds het begin van deze eeuw een groot wantrouwen heeft tegen automobielen, is er overigens nog niet helemaal gerust op, dat het snelver keer er met het oog op de stopstraten niet een schepje boven op zal leggen een verrukkelijke logica en daarom introduceert zij tevens een „motoragent snelheidscontroleur". In de V. S. heet zoiets een „speed-cop", hetgeen inder daad iets korter is zegt zij treurig maar een goede korte Nederlandse uit drukking is hier nog niet voor gevonden. Wij zouden de politie overigens willen raden haar oor te luisteren te leggen, wanneer zo'n MASC een automobilist heeft bekeurd, want dan komt er ge meenlijk een rijke sortering van korte en goede Nederlandse uitdrukkingen los. Deze agenten die gemakkelijk te herken nen zullen zijn aan witte valhelmen, zul len in de genoemde straten een iegelijk op de bon slingeren die te snel rijdt. Wat de Amsterdamse politie onder te snel rijden verstaat, zo zegt het communiqué olijk, wordt niet verklapt. Het rijden met de geringe snelheid van 30 km per uur over een kruispunt, kan in vele ge vallen toch gevaar opleveren en dus on toelaatbaar zijn. Dubbel uitkijken dan maar. BOEDA. wel in durf. fantasie, initiatief en oor spronkelijkheid. Getracht zal worden een representatieve collectie bijeen te krijgen. Het is echter zeer bepaald niet de bedoe ling uitsluitend afgewerkte producten te laten zien. Het is de organisatoren er juist om te doen het „hoe" van iedere liefheb berij te tonen en men wil zich daarbij be perken tot de hobby's die niet kostbaar zijn en die de mensen aan huis binden. Voorts heeft men zich in principe tot de genoemde vrije tijdsbestedingen beperkt omdat deze over het algemeen minder ge legenheid hebben naar buiten te treden dan bijvoorbeeld de sport- en muziekbeoefe ning. Men rekent er dan ook op, dat vele orga nisaties van amateurs de gelegenheid deel te nemen aan een grote manifestatie niet zullen afslaan. Zij krijgen zo'n kans niet spoedig terug. Niet alleen dat bij een der gelijk gezamenlijk optreden de financiëlè moeilijkheden gemakkelijker zijn te over winnen, doch ook de bemoeienissen met de propaganda worden hun uit de hand geno men. Aan de andere kant is het voor „Haarlems Bloei" een voordeel, dat zij voor wat de selectie betreft kunnen reke nen op de medewerking van ter zake kun- digen. Hoewel de expositie van landelijke bete kenis zal zijn zullen het wel voornamelijk de te Haarlem gevestigde verenigingen zijn. die het werk zullen moeten doen. Voor die liefhebberijen waarvoor geen orp.nisatie aanwezig is, zal nog een oplossing moeten worden gevonden. Tweezijdig belang. Het belang van deze tentoonstelling is van tweeërlei aard. In de eerste plaats hangt het probleem van de vrije tijdsbeste ding samen met de opvoering van het ar- beidstempo in fabriek en werkplaats door de eisen die de nationale economie ons stelt. Het is noodzakelijk, dat mensen die een zware dagtaak hebben te verrichten in hun vrije uren de gelegenheid vinden er eens helemaal „uit" te zijn en door een passende hobby hun gezichtskring verrui men. Het zal de grote verdienste van de orga nisatoren zijn, indien zij er inderdaad in slagen velen te leren beseffen, dat er voor iedereen een liefhebberij is te vinden die hem ligt. Daarnaast is het van even grote waarde, dat de belangstelling voor het „stiel", voor het ambacht, weer levend wordt. Tevelen zoeken hun heil in de „baan met een wit boord". Dit is een gevolg van de misvat ting, dat iedere vorm van hoofdarbeid te verkiezen zou zijn boven iedere handen arbeid. Ons land, dat op het ogenblik voor een grote industriële krachtsinspanning sjaat, zal het echter meer en meer moeten heb ben van geschoolde vakarbeiders. De ten toonstelling van „Haarlems Bloei" kan in belangrijke mate bijdragen tot eerherstel van handwerk. Waar? Er zijn maar twee gebouwen in Haarlem die voor het houden van een dergelijke verzameling in aanmerking komen: het Concertgebouw en het Krelagehuis. Het is nog niet beslist aan welke gelegenheid de voorkeur zal worden gegeven. Grote aan dacht zal worden geschonken aan de uiter lijke verzorging der stands. Een architect zal te hulp worden geroepen om eenheid in de grote verscheidenheid van inzendingen te brengen. Amateurtoneel „Gruno" bracht „Berendje Niksnut" Tweehonderd Haarlemse Groningers (zo als zij zichzelf bij voorkeur benoemen) hebben gisteravond in de Stadsschouw burg weer eens ouderwets genoten van een van die echt „Grönner bliespullen", waarop hun vereniging „Gruno" hen sinds een lange reeks van jaren elke winter pleegt te vergasten. Gruno's keus heette ditmaal „Berendje Niksnut" en de vrolijke verwachtingen, die deze titel wekte, zijn inderdaad ruimschoots gerealiseerd. Naar inhoud heeft deze klucht van mevrouw C. Melles-van der Meulen zelf een Gro ningse al even weinig om het lijf als de tientallen andere gezellige boeren- tafereeltjes in dit genre, maar wel wist de autrice de dwaze situaties van deze cliché-klucht ten volle uit te buiten en ook de dialoog licht en vlot te houden, zo dat men er toch ruimschoots zijn plezier aan beleven kon, zelfs al waren de vond sten en grollen van tamelijk triviale aard en al steunden de komische effecten in hoofdzaak op het sappige Groningse dia lect. Corry Bolman had in haar Pygmalion- achtige creatie als het woonwagenkind Be rendje, dat als „lutje maid" twee oersolide boerenfamilies op stelten zet, de dank baarste taak en zü kweet zich daarvan met veel élan. Haar medespelers maakten van hun clichérollen (de onvermijdelijke rüke doch koppige boer, de kindse oude meid. de tegen het ouderlijk gezag rebellerende boe renzoon e.a.) wat er bij mogelijkheid van te maken viel, al bleven hun figuren uit de aard der zaak typeringen en ten dele zeer rake. Vaart in de opvoering vergoedde goed deels wat het spel aan originaliteit te kort kwam en zo werd het weer een echt ge- noegelijke avond, zoals men van Gruno gewend is. Een betrouwbaar advies Wilt U een 60lide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Onde Gracht 52 Vo de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem Rrv4TTVMAARLEM' 18 Xovember 1919 BEVALLEN van een zoon: 17 Nov D Z'SS%~rmits: M' M' KortsjensGoeber- tt ~a„T hongerenTillemans. BEVALLEN van een zoon: 15 Nov., T. E R°?pmansJacometti; J. A. Verhoeff— van Eijk: 17 Nov.. O. M. Bruins—Collard: G. A. Scheelmgs-Raps: B. T. M. Sujjk—Gielen; id'tJ' C-„va5t.den Heldervan Hamelsveld; 18 Nev.. G. StienstraVledder. OVERLEDEN: 17 Nov.. J. R. Souge, 75 j Kloosterstraat: W. P. Woutersen. 70 j Ko ninginneweg; P. T Hofkes. 15 j„ Lange Herenstraat: 17 Nov.. J. C. Kramer—Guijt fa Gaelstraat; P. E. de Leeuwvan Os, 62 j., Hogerwoerdstraat; W. P. M. Donders, 47 j., Barteljorisstraat; C. L. van de Büt, 80 Kleverparkweg.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7