Haarlems Dagblad cn <%rertjtc Daarlemectje Courant (anno i60) Gemeenschapszin Nog steeds geen spoor van vermiste Nederlandse Dakota Politie, Rode Kruis, militairen en burgers zoeken te land en te water 61e Jaargang No. 19404 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 21 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen- Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarleven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 1VTA TWEE WERELDOORLOGEN is on- miskenbaar gebleken dat bereidheid om eigen belang ondergeschikt te maken aan de belangen der gemeenschap sterk verminderd is. In dictatoriaal-geregeerde landen is men eenvoudig dwang gaan toe passen, die een algehele onderwerping van de mens aan het staatsgezag betekent. Het democratische Westen verwerpt dat. Om met Hugh Lyon (in het Engelse weekblad The Spectator) te spreken: Wat de mens aan zijn land geeft, als dienst of gevoelen, moet een vrijwillige gift zijn, anders heeft het generlei waarde, niet voor hem zelf en tenslotte evenmin voor zijn land. dat door zijn slaafse onderwerping alleen maar eer der te gronde zal gaan. Hugh Lyon (ik citeer hem uit De Kern) is geenszins tevreden ten aanzien van zijn landgenoten. De moderne Engelsman, zegt hij. is zeker geen toonbeeld van bereidheid ais het burgerplichten geldt. Wij kunnen hem evenmin ten voorbeeld stellen omdat hij een grote mate van begrip zou tonen voor politieke vraagstukken, of omdat hij weinig vooroordelen zou hebben, veel eer bied aan den dag leggen voor gemeen schappelijk eigendom en zijn eigenbelang achterstellen bij dat der gemeenschap. Toch zullen wij al die dingen weer moeten leren, anders verdienen wij niet voort te bestaan en zullen niet kunnen voortbestaan. Maar hoe leren wij ze opnieuw? De opvoeding moet in de eerste plaats te hulp worden geroepen. Lyon toont zich wel ingenomen met hetgeen de Engelse school op dit gebied doet. Dat het Engelse onder wijs zich bewust is van een bestaande nood zaak en van zijn verantwoordelijkheid ten deze blijkt uit de lessen over „dingen van den dag" en over staathuishoudkunde, uit speciale cursussen en lezingen die bekende persoonlijkheden op de scholen geven, uit excursies naar bijeenkomsten van gemeen teraden of het parlement, uit het houden van conferenties en het bestaan van debating clubs. Genoeg vindt hij het niet. De „Ver eniging voor opvoeding tot burgerschap", die op dit gebied pionierswerk heeft ge daan, heeft er trouwens steeds de nadruk op gelegd dat bij dit onderwijs alles gericht moet zijn op één doel: de ontwikkeling van een persoonlijkheid, die haar eigen bij drage zal geven aan de gemeenschappelijke zaak, waarbij in het schoolleven de gelegen heid geschapen moet worden tot de prac- tische beoefening van burgerdeugden. Kinderen vergeten gemakkelijk hetgeen hun aan exacte kennis wordt bijgebracht maai' de geestelijke en ethische sfeer, waarin zij worden opgevoed, houden zij vast. Daarom zijn de „public schools", de Engelse kostscholen, ondanks al hun fou ten toch zo'n waardevol element gebleken in cle opvoeding. Het geven van verant woordelijkheid aan oudere jongens, het stelsel cler prefecten, het aankweken van gemeenschapszin dragen ertoe bij iemand tot nuttig en waardig lid van een vrije ge meenschap te maken. Bijna alle scholen hebben dit nagevolgd. Men kan het evenwel niet tot de school bepalen. De opvoeding thuis, het leven thuis evenals dat in de fabriek en op het kantoor zijn erbij betrokken. Want in feite geldt het een geestelijk probleem. Met ver standelijke ontwikkeling alleen lost men het niet op; er moet dieper gepeild worden. Zo komt ook deze schrijver onvermijdelijk tot de slotsom: op de een of andere manier moeten wij achter het Christelijke geheim van samenleven in liefde trachten te .ko men. Zo drukt hij zich uit. Hij voegt eraan toe: Dat is de uitnemende weg, die werd aangegeven als de enige leidende naar het burgerschap van een Koninkrijk, duurza mer dan Griekenland of Rome, uitgestrek ter dan het Britse Gemenebest of de Sovjet landen. „Als wij in Engeland betere bur gers willen krijgen moeten wij meer doen dan hun onderricht geven in de beginselen en practijk van een goede regering; wij moeten hun een hoog peil bijbrengen zowel voor hun werk als voor hun ontspanning, gezonde beginselen voor hun optreden bui len- en binnenshuis en de barmhartigheid, die, haar begin vindend in eigen kring, hun verhouding tot hun ^medemensen zal ver aangenamen. Het is belangwekkend een dergelijke Engelse beschouwing te lezen. Zij kan bizonder verhelderend zijn voor menigeen, die zich geen rekenschap heeft gegeven van het feit dat men in andere landen met dezelfde euvelen kampt als wij en dat men ook aan de overzijde van de Nooi'dzee ze wel degelijk beseft en niet in een soort domme zelfgenoegzaamheid leeft. Gemeen plaatsen over „die Engelsen dit" en „die Fransen dat" zijn dan ook even waarde loos als de beschouwingswijze, die het ka rakter van een volk vereenzelvigt met het staatsbeleid. Dat het Engelse onderwijs sinds lange tijden aandacht aan karak tervorming en dus aan bevordering van verantwoordelijkheidsbesef en gemeen schapszin schenkt, waaraan het onze niet nabij komt, is bekend. Het Angelsaksische beleid heeft de drang naar onderwijs-ver- nieuwing in ons land dan ook sterk be- invloed. Uit een betoog als dat van Hugh Lyon blijkt weer. dat men in Engeland begrijpt dat men er daarmee alleen niet komt. Het is goed als wij dat besef ook ten volle delen. Bij het gepraat over opvoeding, zowel op school als in huis en in de werkkring, doen wij trouwens goed te begrijpen dat de jeugd tegenover de ouderen, die hun wel eens vertellen zullen hoe men een betere gemeenschap bereikt, wel zeker scepticisme moet voelen. Zij is terecht ge komen in een wereld, waarin de gemeen schapszin al sinds lange tijd dalende was en waarin zoveel ouderen er zelf weinig of geen begrip voor tonen. Kinderen die bij hun eigen ouders betere opvattingen zien moeten niettemin pijnlijk ervaren, door de gebeurtenissen in binnen- en buitenland, hoezeer het kraakt in de wereld der oude ren en hoeveel gebrek aan vertrouwen, hoeveel pessimisme en ongeloof er zich in voordoen. Hetgeen de jeugd van 1914 er voer in en na de eerste wereldoorlog dringt zich, nu zij de ouderen vormt, in versterkte mate voor de jeugd van deze tijd op. Het grootste tekort bij het opvoeden van kin deren tot gemeenschapszin doet zich on getwijfeld gelden in. het geven van het goede voorbeeld. Het is te verklaren waarom het tekort schiet. Maar dat ver mindert het tekort schieten niet. R.R Koortsachtige nasporingen rond Oslo Gistermiddag om ongeveer zes uur had men op het vliegveld Fornebu bij Oslo een Dakota van de Acro-Holland verwacht, de PH-TFA. Er zaten 29 Joodse kinderen in, die voor hun opvoeding naar Noorwegen gingen, twee verpleegsters en een bemanning van vier koppen. Maar dat vliegtuig is niet aangekomen. Om enkele minuten voer zes heeft hef nog in radiografisch contact gestaan met Oslo, doch plotseling werd dit contact door het vliegtuig verbroken. Het toestel was tccii boven Moss, op ongeveer vijftig kilometer van Oslo. Dat radiobericht, afgeoroken om vier minuten voor zes, was hel laatste levensteken van de TFA. Aan boord was toen alles in orde, de motoren draaiden goed en slechts de vrij zware mist beperkte het uitzicht wat. De gehele nacht c'oor hebben reddingsploegen hel gebied rondom Oslo en Zuid-Noor- wegen afgezocht, doch vanochtend vroeg had men nog geen spoor van het vermiste toestel gevonden. Alles scheen normaal Om kwam voor negen gisteren kwamen reeds de eerste verontrustende berichten over het uitblijven van de Aero-Holland Dakota door. Om vijf uur 'smiddags was de FH-TFB, eveneens van Aero-Holland, op Fornebu gearriveerd. Ook deze had een aantal Joodse kinderen aan boord. Nadat de kinderen behouden op de grond waren gebracht, is dit vliegtuig doorgevlogen naar Gothenburg in Zweden. Dit toestel heeft inmiddels van de directie van Aero- Holland opdracht gekregen het gebied rond Oslo af te zoeken naar eventuele sporen van de vermiste Dakota. Noorse lezing In een telefoongesprek dat het ANP hedennacht met het vliegveld Fornebu had, vertelde een lid van het personeel van de verkeerstoren: „Wij hadden het laatst con tact met het Nederlandse vliegtuig om 17.56 uur hedenmiddag. De Dakota bevond zich toen op ongeveer zestig kilometer ten Zuiden van Oslo, dat is ter hoogte van het plaatsje Geloeye. De piloot vroeg de weers omstandigheden op en wij gaven hem die door. Het weer was zeer redelijk. In elk geval kon een landing uitstekend worden uitgevoerd. We hadden tevoren verschei dene vliegtuigen binnengeloodst. Het regende, maar de wind was niet zeer krach tig en de wolkenbasis was 4 a 500 meter. We wisten nog niet precies, welke bedoe lingen de piloot had, toen geheel onver wachts de radioverbinding uitviel. Elke poging om het contact weer met het toestel op te nemen faalde. Sindsdien hebben we talrijke berichten binnen gekregen over het ronken van vliegtuigmotoren in de om geving van Oslo en over explosies, die zich zouden hebben voorgedaan, maar om vier uur vannacht, wisten wij nog steeds niet wat er met het vliegtuig was gebeurd." De inzittenden Israëlische kringen te Brussel hadden medegedeeld, dat de 29 kinderen, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, zich naar Noorwegen begaven onder auspiciën van particuliere Israëlische organisaties. De Noorse regering heeft namelijk toege staan, dat zeshonderd Israëlische kinderen Noorwegen hun opvoeding krijgen, voor zij zich naar hun ouders zullen begeven, die zich reeds in Israel bevinden. Van andere "zijde te Brussel werd ver nomen, dat het vliegtuig om 10.45 uur op het vliegveld van Brussel, Melsbroeck was aangekomen en om 12.54 uur vandaar ver trokken. De tanks waren geheel met ben zine gevuld. Het toestel zou, wat dat be treft, minstens negen uur kunnen vliegen. De PH-TFA had een bemanning van vier Nederlanders. Deze bestond uit de heren L. Frouws, gezagvoerder, 31 jaar, wonende te Rijswijk; A. van der Touw, tweede bestuurder, 34 jaar, eveneens wo nende te Rijswijk; M. Westenberg, radio telegrafist, 28 jaar, wonende te Amster dam, en K. Stukje, boordwerktuigkundige, 31 jaar, wonende te 's-Gravenhage. De heren Frouws, Westenberg en Stukje zijn respectievelijk in April, Juni en Mei van dit jaar bij de Aero-Hol)and in dienst getreden, de heer Van der Touw begin 1948. De namen van de kinderen en hun be geleidsters zijn niet bekend. Vliegtuigen helpen zoeken Maandagmorgen om even over negenen is een Mitchell van het 320ste Squadron ran de Mariaeluchtvaartdienst van Valleen- burg opgestegen om te helpen zoeken naar het vermiste Nederlandse vliegtuig: Om half elf is van het vliegveld Valken burg een tweede Mitchell opgestegen, die thans ten Oosten van de lijn Schiphol Gothenburg naar de vermiste Dakota zoekt. De Mitchell, die om negen uur opsteeg, zoekt teil Westen van deze lijn. Aan de luchtverkenning wordt ook deel genomen door een Nederlandse Dakota, een Deense Dakota en een Deense Catalina alsmede door een Zweeds jagers-eskader. Kleine Noorse vliegtuigen, die niet met radio zijn uitgerust, zoeken de streek langs de Oslofjord af. Ook vaartuigen van de vloot zoeken de Oslofjord af. Zweden heeft voorts nog de hulp van helicoptères aange boden. Opsporingen in duisternis en mist Aero-Holland verwacht pas morgen uit Tunis de officiële passagierslijst, waarop de ïen van de Joodse kinderen en het ver plegend personeel voorkomen. Deze lijst is per post uit Tunis verzonden. ~e PH-TFA had aanvankelijk Parijs moeten aandoen, maar deelde radio-tele grafisch mede, dat op het vliegveld Wel schap bij Eindhoven zou worden geland. De gezagvoerder had tevens verzocht op dit vliegveld een dokter te waarschuwen. De Dakota maakte echter niet in Eindhoven, maar in Brussel een tussenlanding. Of daar contact werd gezocht met een dokter en I waarom men om medische hulp had ver zocht is niet bekend. United Press meldt uit Oslo dat de politie, eenheden van de burgerwacht en hulpploe gen van het Rode Kruis de gehele nacht zijn blijven zoeken naar het vermiste vlieg tuig. Men neigt naar de overtuiging dat het vliegtuig als verloren moet worden be schouwd. Het zoeken werd bemoeilijkt door de duisternis en door een dikke mist in vele delen van het gebied van Oslo. Onmiddel lijk na het aanbreken van de dag stegen kleine vliegtuigen op om te land naar het vermiste toestel te speuren. Catalina-vlieg- boten van de Noorse luchtmacht stegen eveneens op. Zij begonnen het gehele kust gebied van Zuid-Noorwegen af te zoeken. Vanochtend vroeg concentreerde het zoeken naar het vermiste vliegtuig zich rondom Gjersoen, ten Zuiden van Oslo, waar de politie met radio-auto's bezig was, in samenwerking met eenheden van de burgerwacht die na middernacht waren opgeroepen. Explosie? Tezelfder tijd werd ook gezocht in de Maridalen-vallei ten Noorden van Oslo. De berichten schijnen er op te wijzen dat de laatsten die het vliegtuig zagen de ka pitein en stuurman waren aan boord van de „Bruse", een klein vaartuig in de" Oslo- fjord. Zij beweren kort voor zes uur gis teravond een toestel laag te hebben zien vliegen boven Nesoddlandet, een klein schiereiland juist tegenover de haven van Oslo. Verscheidene personen beweren weinige minuten later een explosie te hebben ge hoord in de buurt van Gjersoen, ongeveer 15 kilometer ten Zuiden van Oslo. Op grond van deze berichten werd de burger wacht in dit gebied opgeroepen om het Rode Kruis en de politie te assisteren. Ook zoeken kotters van de kustwacht de ge hele Oslofjord en het Skagerrak af. Het is mogelijk dat het vliegtuig een noodlanding heeft gemaakt in de bosch achtige omgeving van Gjersoen. Behalve eenheden van de burgerwacht, en de politie verleent ook de brandweer met auto's assistentie en komen talrijke per sonen zich vrijwillig melden om bij het onderzoek behulpzaam te zijn. Gloed waargenomen Hedenmorgen vroeg meldde een der patrouilles dat men achter beboste heuvels bij Oppegaard, ongeveer vijf en veertig km. ten Zuid van Oslo, een gloed had waargenomen. Men poogt tot de bewuste plek door te dringen. Het slechte weer be lemmert. het opsporingswerk ten zeerste. Radio Oslo heeft haar uitzendingen in de afgelopen nacht twee en een half uur lan ger voortgezet om van binnengekomen be richten mededeling te kunnen doen. Polifie-opstand in Panama De Panamese president, Daniel Chanis, is Zondag afgetreden, nadat een groep van opstandige politie-functionarissen de con trole over de stad Panama in de loop van de nacht had overgenomen en het pa leis van de president had doen omsin gelen, aldus berichten die New York uit de stad Panama bereiken. Tevens wordt gemeld, dat de politie een aantal leden van de regering heeft ge arresteerd. Bij de bronsgieterij Binder in Overveen is weer een beeld van de Haarlemse beeld houwer Marl Andriessen gereed gekomen. Het is bestemd voor het grote momument „De vluchtelingen" te Enschede. Bij vergissing geëxecuteerd Joegoslavië biedt excuses aan De „Wiener Kurier" meldt, dat de Joego slavische regering de Oostenrijkse regering haar verontschuldiging en schadevergoe ding heeft aangeboden voor de terechtstel ling wegens oorlogsmisdaden van de Oos tenrijkse politiefunctionaris luitenant kolonel Otto Wehofer. Het blad, dat welingelichte kringen van iiet Oostenrijkse departement van buiten landse zaken als bron noemt, schrijft, dat Joegoslavië de Oostenrijkse regering heeft meegedeeld, dat de terechtstelling het ge volg is geweest van een gerechtelijke dwa ling en dat thans gebleken is, dat de tegen Wehofer ingebrachte beschuldigingen „slechts gedeeltelijk op waarheid hebben berust". Joegoslavië heeft in 1947 de Franse autoriteiten in Oostenrijk om Wehofers uit levering uit de Franse zóne gevraagd, waar in de Franse autoriteiten, ondanks heftige Oostenrijkse protesten, hebben toegestemd. Wehofer werd door een militair gerechtshof te Nisj schuldig bevonden aan misdaden tegen de Servische bevolking en ter dood veroordeeld. Het doodvonnis werd in 1948 aan hem voltrokken. Relletjes in Nigeria Zeventien personen zijn gedood en velen gewond bij ongeregeldheden te Lagos in Nigeria. Vrouwen van stakende mijnwer kers hebben huizen van mijndirecteuren in brand gestoken en stakingsbrekers aan gevallen, waarop de politie het vuur open de. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 1500 in deze Britse kolonie. Verderfelijke „brug" van Brazilië naar Duitsland Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een onderzoek geëist naar de verspreiding in de Britse zóne van Duits land van een anti-semietisch. sterk natio nalistisch en scherp anti-Brits Duits blad, genaamd „die Brücke", dat, naar verluidt, uit Brazilië de zóne binnengebracht wordt. Een woordvoerder van het ministerie zeide dat het blad, wanneer het uit Duitsland zelf afkomstig was, volgens de bestaande perswet verboden zou kunnen worden. De perswet geeft de bezettende mogendheden echter niet het recht zich te bemoeien met particuliere postzendingen. Wel zou ingeval van ernstige anti-democratische propagan da van het buitenland uit door de bezet tingsautoriteiten op grond van bepalingen van het bezettingsstatuut en ter bescher ming van de bezettingstroepen wederom een censuur op particuliere postzendingen ingesteld kunnen worden. Overstroming in Frankrijk Bij de „Pointe du Hourdel" in het Franse departement Somme, waar het hoge getij de sluisdeuren heeft medegesleept, staan verscheidene honderden hectaren land 50 centimeter diep onder water. De schapen- kudden konden op het laatste nippertje worden gered. Het water is Zaterdag om streeks middernacht voor het eerst de lan derijen binnengedrongen. Zondagnamiddag zette de zee nieuwe stroken grond onder water en men vreest dat de vloed nog meer verwoestingen zal aanrichten. Een-en-zeventig personen kwamen om het leven en 175 roerden gewond toen een trein op de brug over Elandsrivier nabij Waterval Boven in Transvaal ontspoorde tengevolge waarvan een zestal wagons in het water viel. Een overzicht van de plaats des onheils. Een der wagons van het treingedeelte op de brug hangt gedeeltelijk over de rivieroevertwintig meter lager liggen de brokstukken der verongelukte rijtuigen. Frans consulaatsambtenaar te Warschau gearresteerd Hij zal in Polen berecht wor den onder beschuldiging van spionnage André Simon Robineau, ambtenaar bij het Frans consulaat te Stettin (Polen), is sedert Vrijdagochtend verdwenen toen hij op het punt stond te Warschau het vlieg tuig naar Parijs te nemen. De bemanning van het vliegtuig en de passagiers verklaarden bij aankomst te Parijs, dat zij Robineau niet hadden gezien en dat zijn naam te Warschau door de chef van de verkeersdienst der Poolse lucht vaartmaatschappij van de passagierslijst was geschrapt. De Franse ambassadeur te Warschau is Zaterdagnamiddag op zijn verzoek ontvan gen door de Poolse waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Leszesydri, die hem heeft medegedeeld dat André Robi neau Vrijdagavond is aangehouden onder beschuldiging van activiteit tegen de vei ligheid van de Poolse staat. Een andere Franse functionaris, Rernand Renaud, se cretaris-tolk bij de Franse ambassade te Warschau, is Zaterdagochtend bij het ver laten van zijn woning door politie-agenten in burger aangehouden. Hij werd zijn wo ning binnengeleid waar een huiszoeking werd verricht. Renaud werd naar het mi nisterie van Openbare Veiligheid gebracht, waar hem een verhoor van een half uur rerd afgenomen waarna hij werd vrijge laten. Radio Warschau bericht, dat André Ro bineau, Frans hulp-consul in de Poolse havenstad Stettin, is gearresteerd en be kend heeft zich aan spionnage-activiteit schuldig gemaakt te hebben. Hij zal voor een Poolse rechtbank terecht staan. De nota zegt verder, dat een employé van het Franse consulaat te Breslau reeds eerder werd gearresteerd en eveneens te recht zal staan. De nota eist tenslotte, dat Fernand Rénaüd, tolk van de Franse am bassade te Warschau en een andere Frans man die werden „ontmaskerd als mede plichtigen in een spionnagecomplbi" Polen zullen verlaten. De Franse autoriteiten te Parijs hebben de uit vier personen bestaande Poolse be manning van het vliegtuig, dat zonder Ro bineau te Parijs arriveerde, aangehouden en ondervraagd. De mannen werden later vrijgelaten, juist op het moment, dat de Poolse ambassade een protest uitbracht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken antwoordde op het protest, dat de beman ning niet in hechtenis was genomen, doch slechts was aangehouden om ondervraagd te worden. AFP meldt nader dat de Franse ambas sadeur te Warschau in verband met de te genstrijdigheid tussen de verklaringen van Poolse zijde over de arrestaties, verzocht heeft zo spoedig mogelijk met Robineau te worden geconfronteerd. Geen Zondagsrijverbod op 4 en 25 December De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald, dat op de Zondagen 4 en 25 December het rijverbod voor auto's en motorrijwielen niet geldt. Achttien overlevenden van Superfort opgepikt Zij zwalkten tachtig uur op vlotten op zee TAMPA (Florida), 19 November (Reu ter). Amerikaanse reddingsvliegtuigen hebben twee vlotten waargenomen, waar op zich overlevenden bevinden van de „B-29" van de Amerikaanse luchtmacht, die Woensdag in de nabijheid van de Ber muda-eilanden omlaag is gestort. De red dingsvliegtuigen hebben schepen in de na bijheid gewaarschuwd, waarna de Cana dese torpedoboot jager „Haida" achttien overlevenden aan boord heeft genomen. De overlevenden waren te verzwakt om nog in staat te zijn de toedracht van het ongeluk te beschrijven. Zij hebben bijna tachtig uur zonder voed sel op zee gezwalkt. Men meent dat er twee slachtoffers (de bemanning was twintig koppen sterk) te betreuren zijn, die ver moedelijk werden gedood toen het toestel het water raakte. Nieuwe Russische ambassadeur te Boedapest Het Russische persbureau Tass meldt dat de Sovjet-Russische ambassadeur bij de Hongaarse regering, Tisjkof, van zijn post is ontheven. Hij wordt overgeplaatst. Kisselef, voormalig Sovjet-Russisch poli tiek raadgever in Oostenrijk, is tot zijn opvolger benoemd. Kisselef heeft als vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie deelgenomen aan de be sprekingen, welke in de loop van dit jaar door de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" te Londen zijn gevoerd over een ontwerp- vredesverdrag met Oostenrijk. West-Duitse regering op de vingers getikt Functionarissen van de Amerikaanse Ho ge Commissie te Frankfort hebben critiek geoefend op de West-Duitse regering, die haar functionarissen verboden heeft inlich tingen aan de pers te verstrekken. Volgens een onlangs afgekondigd regeringsbesluit mogen slechts functionarissen van het de partement van voorlichting de pers inlich ten. De Amerikaanse functionarissen wij zen er op, dat een geallieerde wet voor schrijft, dat regei-ingsfunctionarissen geen informaties aan de pers mogen onthouden, tenzij het vertrouwelijke zaken betreft. De ze wet is nog steeds van kracht. Zuiveringsklucht in Duitsland aan haar laatste acte toe FRANKFORT (United Press). De Amerikaanse autoriteiten hebben medege deeld dat het lange proces van denazifica tie spoedig voltooid zal zijn. Eind September moesten nog maar 5.466 denazificatie gevallen afgewerkt worden van de 13.250.641 personen die in de Ame rikaanse zóne van Duitsland als nazis ge registreerd stonden. Bijna 10 millioen nazis konden op grond van de denazificatie-wet- ten niet in staat van beschuldiging gesteld worden, nog eens 2 1/2 millioen kregen amnestie zonder proces en 951.208 kwamen voor de rechter. Amerikaanse bisschoppen uiten verwijt aan Westelijke wereld De Rooms-Katholieke bisschoppen van de Verenigde Staten hebben in een na hun jaarlijkse bijeenkomst te Washington uit gegeven verklaring gezegd: „De Westelijke wereld proclameert nog steeds de mense lijke waardigheid, doch in het algemeen be handelt zij de mensen, physiek, als product van een materialistische en mechanische evolutie. Meer en meer neigt zij er naai", de mensen in sociaal opzicht te behandelen als schepselen van de staat of van bewindvoe- rende groepen in de staat. Door talloze da den van verschillende instanties stuurt zij gestadig aan op ontbinding van het gezins leven en vernieling van het tehuis. Zij hecht haar goedkeuring aan en vergemak kelijkt echtscheiding als geneesmiddel voor - menselijke ondeugden. Zij accepteert meer voudige huwelijken. Zij geeft haar steun aan kinderbeperking door gebruik van on natuurlijke en het moreel verlagende mid delen. Zij trekt zich, grotendeels, niets aan van haar duidelijke plicht om de grote moeilijkheden weg te nemen die liggen op de weg van hen, die wensen te trouwen en een huisgezin te stichten". Chinese maagkwaal De waarnemende president van natio nalistisch China, Li Tsoeng Jen, is uit Kwangsi in Hongkong aangekomen om zich onder medische behandeling te stel len. Hij lijdt volgens zijn zeggen aan een maagkwaal. Alle militaire en politieke aangelegenheden zullen zolang worden waargenomen door premier Yen Hsi Sjan. Ook in Chinese kringen wordt ziekte dikwijls beschouwd als een excuus om zich uit een politieke functie terug te trekken. Het is een publiek geheim, dat Li niet kan opschieten met Tsjiang Kai Tsjek. Communisten op 100 kilometer van Tsjoenking Volgens een bericht van het communis tische omroepstation radio-Peiping zijn de Chinese communistische troepen de oor logshoofdstad der nationalistische rege ring, Tsjoenking, tot op een afstand van ongeveer honderd kilometer genaderd. De communistische troepen zijn langs de grote weg, welke door de provincies Hoe- peh en Hoen an loopt, opgerukt. Zij zijn doorgedrongen in het Oosten van de pro vincie Tsjechoean en veroverden Pengshui, dat op ongeveer honderd kilometer van Tsjoenking is gelegen. Door x-adio-Peiping werd verder nog melding gemaakt van successen, welke de communistische troepen, die van het door hen veroverde Kweijang de hoofdstad van de provincie Kweitsjou uit in Wes telijke en Zuidelijke richting oprukken, zouden hebben behaald. Incidenten op Java BATAVIA, 19 November (Aheta). Uit verschillende plaatsen op Java komen de laatste dagen berichten over terreur en incidenten. Uit Bandoeng meldt de correspondent van Aneta, dat ook in Zuid-Garoet de ter reur van de Daroel Islam tot groot ongerief van de bevolking en de daar gevestigde ondernemingen aanhoudt. Avond aan avond wordt de hemel verlicht door het schijnsel van brandende kamponghuizen. In een nacht werden op de onderneming Tjisompet ten Zuiden van Tjikadjang. 600 rubber bomen vernield. In dit gebied hebben thans alle ondernemingen een gedeelte van hun ondernemingswacht ter beschikking gesteld van de politie, waardoor deze thans is ver sterkt met een mobiele groep ondernemings wachters van 40 man, die meehelpt bij de bestrijding van de Daroel Islam. Uit Soerabaja wordt gemeld dat rampok- kers een kantoor te Rangoet, enkele kilo meters buiten Soerabaja gelegen, zijn bin nengedrongen. De kantoorbewaking, be staande uit zes man, werd gebonden, waar na de rampokkers karabijnen, een telefoon toestel en fietsen medenamen. Te Malang werden op een dag drie moor den gepleegd: Op een oude Indonesiër, een Indonesische politie-agent en een Chinees. Britse en Amerikaanse militairen zouden herbewapening van Duits land wensen De diplomatieke correspondent van de Engelse Sunday Dispatch schrijft, dat in sommige Amerikaanse militaire kringen aangedrongen wordt op herbewapening van West-Duitsland en opneming van Duits land in de defensie-plannen van het Atlan tische pact. Volgens de correspondent zou den zekere Britse officieren op het militai re hoofdkwartier van de West-Europese Alliantie voor het plan voelen, dat evenwel niet strookt met de politiek van de huidige Britse, Amerikaanse en Franse regeringen. De militaire leiders van het Atlantisch pact, die Dinsdag in Parijs bijeen komen, zouden naai1 verwachting hun plannen baseren op een verdedigingslinie aan de Rijn totdat de Westelijke mogendheden sterk genoeg zou den zijn om een verdedigingszöne langs de Elbe te vestigen, aldus de schrijver. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien, voornamelijk :n de Noordwestelijke hei ft van he: iana. Krachtige, langs de kust nog nu en dan harde of stormachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 22 November: Zon op 8.11 uur. onder 16.41 uur Maan op 11.28 uur. onder 17.51 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 November: Hoog water: 3,51 en 1G.06 uur. Laag water: 11.57 en 00.00 uur. Dinsdag 22 November: Hoog water: 4.37 en 16.53 uur. Laag water: 0.19 en 12.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1