Haarlems Dagblad Wrak van vermiste Dakota van Aero-Holland gevonden cn Oprechte ÏJaarlcmBrtte Courant (anno t60) Lake Success Lot der inzittenden nog onbekend Belastingen verlaagd in België Rijdend postkantoor weer in Haarlem Weerbericht 64e Jaargang No. 19405 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106GO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 22 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. pefkwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie? P. W. Peereboom en Robert Peereboom -» riSSCHIEN vraagt ge u wel eens af hoe yj. lang jhen in Lake Success nog zal doorgaan met elkaar beschuldigingen naar het hoofd tc slingeren en geen stap vooruit .e komen. Wij vragen ons dat ook af. Wij benijden onze collega's niet, wier taak het is dit alles voortdurend bij te wonen en over de wereld te seinen. Zij moeten er zich nel van bewust zijn dat de wereld er weinig aandacht meer aan besteedt. Als de 'Britse minister van Staat Hector MacNeil „n de. Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken Andrei Wysjinsky elkaar urenlang „met felheid bestoken" om een recent voorbeeld uit de vele te noemen wj<_- of wat is dan eigenlijk met dit dispuut senaat? Wij kennen dat nu al zo lang. De beschuldigingen van weerszijden kan men wel dromen. De toestand blijft onveran- ceid: Oost en West wantrouwen elkaar en komen niet tot enige overeenkomst. Met dit jclkens te constateren hebben de afgevaar digden kennelijk alleen maar het doel, pro paganda te maken. Maar de belangstelling neemt gestadig af. Men zou zich, als het zo r blijft gaan, een moment kunnen voor stellen waarop zij geheel verdwenen zal zijn. Deze politieke woordentwisten baten mets of niemand. Natuurlijk is de U.N.O. een zeer grote instelling. Het is een wereld-instituut. De regeringen van meer dan vijftig mogend heden, waarbij de grootste, zijn erin verte genwoordigd. Maar men kan de mensen riet euvel duiden dat zij alle instellingen ter wereld, van de kleinste tot de aller grootste toe, beoordelen naar de mate waar in zij hun doel verwezenlijken. Het doel van de U.N.O. is, de vrede te verzekeren. Zij komt dit doel geen stap naderbij. Als men ons uit Lake. Success laat weten, dat in U.N.O.-kringen de wens, tot daden te komen en niet voortdurend in een kringe tje rond te draaien veelvuldig tot uiting komt zijn wij geneigd te antwoorden: begin dan eens met volkomen-nutteloze redevoe ringen achterwege te laten. Men spreekt soms over het'oordeel, dat het nageslacht over deze tijd zal uitspreken. De gebruike lijke term is: het oordeel der Historie. Ik weet niet of er nog iemand is die zich de mening van de historicus der toekomst over de politieke woordentwisten te Lake Suc cess rooskleurig voorstelt. Het beste voor uitzicht is nog dat hij ze onvermeld zal laten. In de archieven van de U.N.O. zullen zij zorgvuldig gestenografeerd en uit gewerkt door mensen, die hun tijd ook nut tiger konden besteden tot in lengte van dagen verblijven. En de kosten die deze stenografen, al die secretarissen enzovoorts meebrengen, alsmede de bedragen die met het kabelen van de disputen over de wereld gemoeid zijn nopen tot een vergelijking. Onlangs wou de Assemblee van Straats burg, die wèl van daden-drang vervuld is, het comité van ministers van Buitenlandse Zaken tot handelen brengen. Niet alleen werden de aanbevelingen grotendeels ter zijde gelegd, maar bovendien kreeg de cen trale commissie uit de Assemblee te horen dat men zo weinig mogelijk bijeen moest komen. Uit zuinigheid. Daarom was dat voortwerken van permanente commissies, dat men in zijn ijver had voorgesteld, niet gewenst. Wij horen niet vaal#van zuinig heid met betrekking tot conferenties. Hier was er een die tot daden wilde komen en ineens dook het zuinigheids-motief op. Won derlijk, als men denkt aan de sommen die onvruchtbare bijeenkomsten te Lake Suc cess moeten verslinden. Als Wysjinsky „op de hem eigen heftige wijze van repliek dient" stelt hij zich dan wel eens voor hoe de volken, voor wie deze voortdurende woordenvloed bedoeld is, er op reageren? Komt de gedachte wel eens bij hem op dat hij, hoe belangrijk zijn- functie ook moge zijn en hoe groot en sterk ook de staat, die hij vertegenwoordigt, de mensen verveelt? Tegenwoordig poogt men wat meer kleur aan Lake Success te geven door illustratie. U kent enkele van die foto's; wij hebben ze gepubliceerd. Het behoort tot onze taak te melden wat in een dergelijk omvangrijk instituut geschiedt en dus ook, welk contact met de buiten wereld men erin nastreeft. Welnu, meer malen ziet men op die foto's staatslieden afgebeeld, "Öie na „heftige" en „felle" woordenwisselingen in blijkbaar-genoeg lijke kout bijeen zijn, hetzij op recepties of elders. Men ziet Wysjinsky, wiens uiterlijk aan een vriendelijke opa doet denken, met Hector MacNeil, een Amerikaan en de Filippino met de romantisch-klinkende naam Romulo, die tegenwoordig president is. Zij glimlachen en zijn kennelijk goed gestemd. Prettig voor hen. Maar de uitwerking van deze foto's op de gemiddelde mens is, dat hij het gevoel krijgt dat hij voor de gek gehouden wordt. Propagandistisch is dat dus niet verstandig gezien. Evenmin als trouwens de felle rede voeringen, omdat zij tot niets leiden, het geen iedereen begrijpt. Omtrent de Russische fabel, die de Engel se gedelegeerde onlangs vertelde en waar bij hij Wysjinsky's betoog vergeleek met het zingen van de slang, wier giftanden zichtbaar werden, lieten wij na te vermel den dat de Russische minister er zo harte lijk om lachen moest. Dit tekort zij hier goedgemaakt met de cömmentaar, dat het Publiek volstrekt niet tot lachen geneigd is. Het gedisputeer te Lake Success is erger lijk en vooral vervelend. In samenvatting: het volstrekte tegendeel van succes: mis lukking. Zonder poging tot wooi'dspeling jegens een „bevriende natie": een sof. R. P. Ministers Stikker en Van Schaik naar Batavia De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt roede, dat de ministers Stikker en Van Schaik zich binnenkort naar Batavia zullen hegeven ten einde een aantal vraagstukken te bespreken, welke zich bij de voorgeno men souvereiniteitsoverdracht voordoen. De minister van Overzeese Gebiedsdelen kan deze reis niet medemaken, omdat de voorbereiding van de behandeling in de Staten Generaal, alsmede deze behandeling zelf van de ter Ronde Tafel-conferentie be reikte overeenkomsten, zijn aanwezigheid in Den Haag noodzakelijk maken. BATAVIA. 21 November (Reuter) Het parlement van Oost-Indonesië heeft, vol gens Reuter, heden de ter Ronde Tafel conferentie bereikte overeenkomst gerati ficeerd en het ontwerp voor de grondwet van de R.I.S. aangenomen. Gratificatie voor onderwijzend personeel Het gratificatiebesluit burgerlijke rijks ambtenaren 1949 is, blijkens een publicatie in de Staatscourant van overeenkomstige toepassing verklaard op het onderwijzend personeel. Dit wil zeggen, dat aan onder wijzend personeel van openbare en bijzon dere scholen een gratificatie wordt toe gekend van twee procent van hun salaris per 1 Juli 1949, met een maximum van f 50, Reuter meldt uit Oslo dat het wrak van de yermiste Dakota van Aero.Holland hedenmorgen door patrouilles is gevonden op de Westelijke oever van de Oslofjord tussen Filtvet en Störsand. Nader wordt gemeld: Volgens de eerste mededelingen van degenen die het wrak ontdekten, zouden er nog tekenen van leven waargenomen zijn bij het verongelukte vliegtuig. Uitgebreide hulpcolonnes zijn onderweg. Volgens de eerste berichten is het vliegtuig gevonden in een bos op enkele kilometers afstand van een boerderij niet de naam EIgtorn Gaard. Het vliegtuig had zich een pad van veertig meter tussen de bomen ge baand en was ernstig beschadigd, doch was klaarblijkelijk niet in brand ge raakt. Volgens de mededelingen lagen ver schillende lijken rondom het vliegtuig, doch er is nog niets definitiefs bekend. Reuter meldt dat cle politie van Oslo ver nomen zou hebben, dat er nog negen over levenden zouden zijn. Dit bericht wordt met 't meeste voorbehoud gegeven daar het nog in het geheel niet bevestigd is. Het vliegtuig is blijkens nadere berichten gevonden op de Oostelijke rand van het schiereiland Harum ten Zuid-Westen van Oslo (zie kaartje).. Het ANP heeft de politie van Störsand opgebeld, die vertelde dat het wrak om 8 uur hedenochtend door een lid van de Noorse burgerwacht werd gevonden. Over het aantal slachtoffers was nog niets be kend. Frankrijk en Italië zouden de Benelux kunnen aanvullen BRUSSEL 21 November (Belga). Op de jongste vergadering van de organisatie voor Europese Economische Samenwer king is het voorstel gedaan tot oprichting van een economische unie en van een tol- unie, waarin Frankrijk, Italië, Nederland, het groothertogdom Luxemburg en België zouden worden opgenomen. Begin Decem ber zullen dienaangaande te Parijs bespre kingen worden gevoerd- Over het algemeen spreken de Belgische deskundigen zich wat het voorstel betreft gunstig uit. Zij wijzen op het complemen taire karakter van de volkshuishoudingen van de vijf lidstaten. Naar zij menen vul len deze volkshuishoudingen elkaar veel beter aan dan die van de Beneluxlanden. Sommige deskundigen hebben zelfs als hun mening te kennen gegeven, dat een verruiming naar het Zuiden talrijke moei lijkheden, die met de totstandkoming van Benelux rijzen, zal doen verminderen, onder meer die, welke voortvloeien uit de verscheidenheid van de economische doeleinden en van de economische struc tuur en ten slotte, uit het deel uitmaken der respectieve deviezen van verschillende monetaire gebieden. Tevens wordt er nog op gewezen, dat de Franse en Italiaanse econogiische concepties dichter bij de Bel gische staan dan de Nederlandse. Voorts zou de opneming van Nederland in een groep van vrije volkshuishoudingen dit land tot het prijsgeven nopen van de ge leide economie, waarmede men het van Belgische zijde behept noemt. Protestbetoging bij opvoering van „Bazuinen om Jericho'7 Het optreden in Ostende van de toneel speler Jan Cammans van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen is aanleiding geweest tot een grote protest betoging, op touw gezet door het plaatse lijke comité der verzetsbeweging. Men ver wijt Jan Cammans tijdens de bezetting met de Duitsers te hebben samengewerkt en acht het ongewenst dat hij in het toneel stuk „Bazuinen om Jericho" van de Neder landse schrijver Ben van Eysselsteijn de rol vervult van een ondergrondse strijder. Voor de schouwburg hadden veertien „vaderlandslievende verenigingen" met hun vaandel post gevat. Gewezen politieke ge vangenen verschenen in hun concentratie- kampkleding. Personen, die naar de voorstelling gingen, werden uitgejouwd en zij die op hun schre den terugkeerden toegejuicht. Slechts der tig mensen woonden tenslotte de voorstel ling bij. Het betreft hier de voorstelling door het zelfde gezelschap dat is uitgenodigd om einde Februari met hetzelfde stuk in Am sterdam de Nederlandse Boekenweek te openen. /Maf: jöHs De verongelukte Dakota met de bemanning (van links naar'rechts) boordmecano K. Stukje; gezagvoerder L. Frouws; tioedde telegrafist H. Westenberg en'de tweede bestuurder A. v. d. Touw. Minister Liebaert loste verkiezingsbelofte in (Van onze correspondent in Brussel). Een minister van Financiën, die vermin dering van belasting belooft enzijn woord houdt, is in het na-oorlogse Europa zo langzamerhand een unicum geworden. De Belgische liberaal Liebaert, die een Gents textiel-industrieel is - en geenszins voorbestemd scheen om minister van Fi nanciën te worden in de huidige regering van professor Gaston Eyskens, heeft zich nochtans reeds een soliede sympathie ver worven bij de loon- en weddelr.ekkenden. Deze laatsten hebben inderdaad op hun loonbriefje en in hun portemonnaie kunnen constateren, dat over September jongst leden minder belastingen van de lonen cn wedden zijn afgehouden. Over het dienst jaar 1949 zullen deze belastingverminde ringen een betrekkelijk gering bedrag van 250 a 300 millioen francs uitmaken, omdat uitsluitend de gesalarieerdén ervan kunnen genieten en de reductie alleen op-het laatste kwartaal slaat. Maar over het fiscaal dienstjaar 1950 zal de schatkist anderhalf milliard francs aan directe belastingen moeten derven en over 1951 niet minder dan twee of drie milliard francs; dit ten gevolge van het feit,' dat ook cle handel en de vrije beroepen straks van de verlaging zullen profiteren. Indien de katholiek-liberale coalitie tot in 1951 aan het stuur kan blijven, dan zal de verkiezings-slogan van de liberale partij „vermindering van de directe belastingen met 25 procent" ingelost zijn. De driehonderd millioen van het laatste kwartaal 1949 betekenen een verlaging van zestien procent. Iemand, die bijvoorbeeld zesduizend francs per maand verdient, kreeg in September jongst leden enkele honderden francs meer loon uitbetaald. Minister Liebaert gelooft niet, dat ernstige besparingen in België mogelijk zijn op het ambtenarenapparaat, dat zijns inziens niet te talrijk is en bovendien vaak onder slechte voorwaarden van huisvesting moet werken. De Brusselse ministeries zijn- donkere ho len, waar vaak het meest elementaire com fort ontbreekt. De wedden, speciaal die van de hogere ambtenaren, zijn niet aangepast Franse president volgend jaar naar Koning George De Franse president, -Vincent Auriol, zal liet volgend jaar met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Engeland brengen en daar gast zijn van koning George en koninging Elizabeth. Het bezoek van het echtpaar Auriol, dat enkele dagen zal duren er. op 6 Maart zal aanvangen, is het eerste officiële bezoek van een Frans president sedert dat van de heer en mevrouw Lebrun in 1939. (United Press). De aankondiging van het voorgenomen bezoek van de Franse president wordt te Londen opgevat als een herinnering in binnen- zowel als buitenland aan de nauwe en duurzame banden tussen Frank rijk en Groot-Brittannië", aldus waarne mers. Over de betekenis van deze banden, die na de oorlog voor het eerst concrete uit drukking vonden in het verdrag van bonö- genootschaD en wederzijdse hulpverlening, dat in Maart 1947 ie Duinkerken werd ondertekend, wordt naar de mening van vooraanstaande Britten en Fransen vaak te licht gedacht. Vooral kortgeleden, zijn meningsverschillen over kwesties-van-de- dag tussen Parijs en Londen devaluatie, het Midden-Oosten, sommige aspecten van de Duitse kwestie door sommige com mentators „zodanig opgeblazen, dat men reeds spreken ging van een slechter wor den der Engels-Franse betrekkingen". Het bezoek van Auriol, dat vrijwel sa men zal vallen met de derde verjaardag van het pact van Duinkerken „heft de be trekkingen tussen Engeland en Frankrijk boven de politiek uit", aldus de waarne mers. Japans Voor een gerechtshof te Tokio stonden twaalf Japanners terecht, die ervan wer den beschuldigd in Juli sabotage tc hebben gepleegd, als gevolg waarvan een trein op eigen gelegenheid door een straat aan het rijden ging en tenslotfe tot stilstand kwam, nadat een aantal huizen was vernield en zes personen de dood hadden gevonden. Van de twaalf beklaagden waren elf communisten, doch de twaalfde en enige n iet-communist, Keisuki Takeuchi, nam vrijwillig de gehele schuld van de ge pleegde sabotage op zich. Hij verklaarde, dat er geen samenzwering had plaatst ge had, zoals in de ten laste legging was ver meld en dat uitsluitend hij verantwoorde- Het woord is aan Schopenhauer: Vaak werd een goede raad beter gegeven in de vorm van scherts dan in die van ernstige onder richting. MnfehuMige levensduurte; toch heeft de ^k"was 7oovde sabotage. Takeuchi bood' minister een parlementaire „bezumigings- - >-i.,A,.nntonUnu;0m. Libië krijgt in 1952 zelfstandigheid De Algemene Vergadering van de UNO besloot vandaag met een overweldigende meerderheid van stemmen om aan Libxê onafhankelijkheid toe te kennen in 1952 en Italiaans Somaliland binnen tien jaar onaf hankelijk te maken. De Algemene Vergadering beëindigde hiermede Maandag de kwestie van de Italiaanse koloniën die reeds jarenlang een punt van voortdurende bespreking vorm den. Met 48 stemmen voor. een tegen en negen onthoudingen werd besloten de aan bevelingen van de politieke commissie goed te keuren en'aan Libië 1 Januari 1952 zelfstandigheid toe te kennen. Somaliland zal onder Italiaans beheer komen tot het over tien jaar eveneens de onafhankelijk heid zal krijgen. Er zal een commissie gevormd worden die tot taak krijgt te onderzoeken of Erytrea de vrijheid verlangt, of meer voelt voor een unie met Ethiopië. (United Press). Benelux-commissie geïnstalleerd Hedenmorgen is in Den Haag in het ge bouw van het ministerie van Economische Zaken de installatie geschied van de vaste commissie van de economische raad voor de Belgisch-Nederlands-Luxemburg'e Unie. Te dezer gelegenheid heeft de minister van economische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink een rede gehouden. Doodvonnis aan Berg voltrokken Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op de ingediende gratie-verzoeken ten behoeve van K. P. Berg, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Kof fe Amsterdam. Het vonnis is inmiddels voltrokken. Berg is tijdens de bezetting ondercom- mandant geweest van het „Polizei-Durch- gangslager" Amersfoort commisie" geïnstalleerd om onder andere I strenger toezicht te houden op het autopark van sommige ministeries. „Deze bespa ringen kunnen enkele millioenen opleve ren" zeide de heer Liebaert, „e'n ik heb „milliarden nodig". Deze zijn in België al leen te vinden in de vermindering van de subsidies aan de spoorwegen, het uitroeien van de misbruiken inzake ziekteverzekering1 en werklozensteun en het afschaffen van elke toelage aan de kolenmijnen. Worden deze punten niet verwezenlijkt, dan zal de anderhalf milliard belasting vermindering over 1950 niet veel nuttig effect hebben. Noors schip in storm vergaan: negen doden Zeven mannen en twee vrouwen verloren Maandag het leven toen het 293 ton meten de Noorse stoomschip „Krigon" ter hoogte van Kristiansand bij zware zee lek raakte en zonk. Vier overlevenden, die in de mid dag Kristiansand bereikten, vertelden, hoe de opvarenden naar de enige reddingboot zwommen die in zee gespoeld-was en met de kiel naar boven lag. Telkens en telkens sloeg deze om nadat zij haar gekanteld hadden.. Tenslotte slaagden de vier erin aan boord te klauteren, maar moesten machteloos toezien hoe de anderen weg dreven. Financieel adviseur van McCloy <afgetreden Shephard Morgan, financieel adviseur van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, is Maandagavond afgetreden naar aanleiding van een ver schil van mening over de mate van zijn bevoegdheid. Morgan, voormalig vice- president van de Chase National Bank te New York, is ook financieel adviseur ge weest van generaal Lucius Clay, de voor ganger van McCloy. na dftze verklaring zijn verontschuldigin gen voor het begaan van het misdrijf aan er. verklaarde voor het zielenheil van de slachtoffers te zullen bidden. Engelse vliegboot neergestort: vijf doden SINGAPORE, 21- November (Unitecl Press). Vijf leden van de Royal Air Force kwamen om en vier anderen wer den ernstig .gewond toen Zondagavond een Sunderland vliegboot: met' veertien per sonen aan boord verongelukte bij het op stijgen van de basis Selectar. Het toestel was op weg naar Hongkong. Twee der om gekomenen en' een der gewonden behoorden tot 'de bemanning. Minister Mansholt vice-voorzitter der FAO-conferentie De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, is benoemd tot vice-voorzitter van de conferentie der organisatie voor voedsel en landbouw der UNO (FAO), die Maandag te Washington geopend is. Veertienduizend liter benzine ver kwanseld: VA jaar voor luitenant Het hoog militair gerechtshof te 's Gra- venhage veroordeelde hedenmorgen de 30- jarige reserve eerste luitenant M. J. K. uit Amsterdam, die op 12 Augustus door de krijgsraad tot 3 jaar werd .veroordeeld, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. Aan luitenant K. was ten laste gelegd dat hij te Tandjong Priok, toen hij daar was ingedeeld bij de eerste compagnie van de dienst kwartiermeester generaal, 14.000 liter benzine verduisterd en aan de repu blikeinen verkocht heeft. Wetsontwerp overdracht souvereiniteit aangeboden Het wetsontwerp „overdracht van de souvereiniteit over Indonesië" is heden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden, ondertekend door het gehele kabinet. De inleiding van de memorie van toe lichting op dit wetsontwerp vapgt aan met 'n historisch overzicht over de ontwikkeling van het Indonesische probleem sedert het einde van de oorlog. Deze inleiding besluit met de woorden: „Ongetwijfeld staat, in dien de resultaten der conferentie bekrach tigd worden, de regering van de jonge Ver enigde Staten van Indonesië voor een bui tenmate zware taak. De steun echter van Nederland en van andere naties, die in de opbouw van een krachtig en gezond natio naal Indonesisch staatsbestel een groot be lang voor Indonesië en zelfs voor de wereld zien, zal de zware taak, welke de regering van Indonesië wacht, kunnen verlichten. Moeilijkheden zullen de regering niet be spaard blijven. Indien zij echter met jeug dige kracht onveranderd het grootse doel blijft nastreven dat zij zich blijkens het ontwerp harer constitutie voor ogen heeft gesteld, namelijk om in de maatschappij en in de volkomen souvereine rechtstaat vrij Indonesië liet geluk te verwezenlijken van welvaart, vrede en vrijheid, zal het eind van een periode van beproevingen voor Indonesië en, Nederland in zicht kunnen komen." Oostenrijkse schilling gedevalueerd WENEN, 21 November (Reuter). Het Oostenrijkse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de schilling is gedevalueerd. De nieuwe basiskoers van de dollar is thans 14,40 schilling en van het pond 40,32 schilling. Voorts is er een ge mengde koers vastgesteld van 21,36 voor de clollar en 59,80 voor het pond en een speciale koers van 26 schilling voor de dollar en 72,80 voor het pond. De minister van Financiën, Eugen Mar- garetha, heeft in aansluiting hierop nog medegedeeld, dat de nieuwe officiële of basiskoers Dinsdag 22 November van kracht zal worden. Op 22, 23 en 24 No vember zal de nationale bank van Oosten rijk gesloten zijn voor valuta-transacties om tijd te geven voor aanpassing aan de nieuwe maatregelen. Vrijdag zal de spe ciale koers voor het eerst worden geno teerd. Deze kpers zal volgens de mede delingen van de minister waarschijnlijk worden vastgesteld op 26 schilling per dollar. Bepaalde goederen, die in het kader van het plan-Marshall in het buitenland wor den aangekocht, zoals bloem, vet, suiker, medicamenten, kolen voor huisbrand, vee voeder, zaden, kunstmest enzovoort zullen worden ingevoerd tegen de oude wissel koers van 10 schilling per dollar, zodat de kosten van levensonderhoud niet zul len worden opgedreven. Andere essentiële goederen zullen' worden ingevoerd tegen de officiële basiskoers van 14,40 schilling per dollar. Amerikaans plan voor invoer van Europese goederen Volgens de „New York Times" heeft een Amerikaanse maatschappij een invoer- plan opgesteld, dat indien het succes heeft de invoer van Europese laag geprijsde verbruiksgoederen in de Verenig de Staten met 100 millioen dollars per jaar zal kunnen verhogen. Volgens het blad heeft het hoofd van de afdeling in- en uit voer der maatschappij verklaard, dat het voorstel gunstig is ontvangen door de Mar sha -autoriteiten. Volgens het plan, dat is opgesteld „om een reserve aan dollars te vormen voor de landen van het plan-Marshall teneinde Amerikaanse uitvoer te kunnen betalen" zouden de invoergoederen aan de Ameri kaanse détailhandelaren worden geleverd op consignatiebasis. De betaling zou moeten geschieden binnen 30 dagen met het recht onverkochte goederen te retourneren. Volgens spreker waren de huidige ver koopmethoden van de Europese landen verouderd en in het geheel niet doeltref fend. Aan verscheidene buitenlandse rege ringen zijn thans voorstellen gedaan rege lingen te treffen voor de verscheping van hun goederen, geconsigneerd in entrepot, aan een vooraanstaande New Yorkse bank. Er worden besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van Frankrijk, België, Italië. Noorwegen, Zweden, Nederland en Engeland. De Raad van Beroep voor de Perszuive ring heeft de uitspraak van de Commissie voor de Perszuivering bevestigd, waarbij H. W. van der V. S., destijds hoofdredacteur van het Ned. Chr. Persbureau en van het Haagse bijkantoor van het A.N.P.. voor de tijd van 20 jaar ontzet is uit het recht, een journa listieke functie uit te oefenen. Vandaag is er ook op de Grote Markt een postkantoor te vinden. Op de vluchtheuvel staat een grote autobus, welke als postkan toor is ingericht. De bedoeling is de verkoop van kinderzegels te stimuleren. Vanmorgen werd er reeds een druk bezoek aan ge bracht. Correspondentie, welke op dit post kantoor ter verzending wordt aangeboden, wordt van een speciaal stempel voorzien. Een Haarlemse zakenman maakte hiervan gebruik en bood drieduizend stuks druk werk aan. Daarmee steunde hij de actie op bijzondere wijze. Mevrouw C. G. E. M. Cremers-De Bruyn echtgenote van de Haarlemse burgemees ter, maakte van de gelegenheid gebruik haar correspondentie op het rijdende postkantoor te posten. In de auto is een mobilofoon aangebracht. In andere plaatsen was het mogelijk tele fonisch kinderzegels te bestellen. Aangezien Haarlem geen zender heeft wordt het toe stel niet gebruikt. Tot zes uur kan het publiek in het ry- dend postkantoor terecht. DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met nii en dan regen. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde en langs de kust wellicht tijdelijk tot storm toenemende Zuidelijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. 23 November: Zon op 8.13 uur, odder 16.40 uur Maan op 12.25 uur, onder 19.02 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 November: Hoog water: 4.37 en 16.53 uur. Laag water: 0.19 en 12.40 uur. Woensdag 23 November: Hoog water: 5.24 en 17.43 uur. Laag water: 1.02 en 13.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1