5 c SINGERS J Een nieuwe Wehrmacht? BRILLEN Joh. IV!. Schmidt Uiteenzetting van bevoegde zijde over afscheidingsbeweging in de Minahassa Radio geeft Woensdag STOFZUIGERHUIS „RITS A" ïieuwe Uit llaven erince PANDA EN DE MEESTER-GIDS' Wereldnieuws Dinsdag 22 November 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Ten aanzien van de kwestie-Duitsland, I De Fransen zijn reeds weken lang zeer iie de laatste weken weer in een nieuw geagiteerd over de mogelijkheid dat Duits- tadium gekomen is tengevolge van de 1 land herbewapend zou worden. Minister 'arijse conferentie tussen de drie minis- Schuman zou zijn regering riskeren wan- van Buitenlandse Zaken der bezet- j neer hij de vraag; Zijn de drie ministers ende Westelijke mogendheden, bestaat i overeengekomen om een West-Duits leger 'deel een merkwaardige controverse te formeren? zou moeten bevestigen. Hij tussen een stroom niet-officiële berichten en geruchten enerzijds en de officiële mededelingen der drie bezettende mogend-: heden anderzijds. De geruchten en onbevestigde berichten houden hardnekkig vol dat de drie Weste lijke mogendheden besloten hebben bin nen afzienbare tijd de vorming van een West-Duits leger toe te staan: Een Duitse herbewapening dus, die in dienst zou wor den gesteld van de West-Europese defen sieve organisatie tegen het Oostelijke ge vaar. De officiële zegslieden van Washing ton, Londen en Parijs ontkennen daaren tegen ten stelligste dat de drie ministers zelfs ook maar over dit onderwerp gespro ken hebben en zij voegen daar aan toe, dat in geen der drie landen enig voorne men bestaat zulk een Duitse herbewape ning te bevorderen. Het is moeilijk te bepalen of de ont kenningen van Londen, Parijs en Washing ton voortkomen uit een oprechte en on dubbelzinnige weergeving van de feitelijke toestand of dat zij, zoals zovele „officiële'' mededelingen, bepaald zijn door tactische overwegingen. Het aanhouden van de stroom van geruchten over deze kwestie doet veronderstellen dat ondanks alle ont kenningen wél degelijk een of ander plan of besluit op hoogste niveau bestaat. De ervaring heeft immers uitgewezen dat vooral in het politieke spel meestal geen koe bont genoemd wordt wanneer zij niet een vlekje vertoont en dat heftig ontkende geruchten vaak tenslotte de halve waar heid blijken te zijn. Overigens zyn twee dingen heel goed te begrijpen: Ten eerste dat een mogelijke herbewapening op beperkte schaal van Duitsland zolang mogelijk verzwegen wordt en ten tweede, dat in het alge meen in de kringen der Westelijke bezet ters het onderwerp „Duitse leger" ter sprake zou zijn gekomen en de voortdu rende aandacht heeft. Het zou zelfs ver wondering moeten wekken- wanneer de regeringen der drie bezettende mogend heden bij al hun geharrewar over het Duitse probleem nooit de vorming van een Duits leger zouden hebben overwogen, temeer waar in de Oostelijke zóne van Duitsland reeds lang een goedbewapend politieleger van ruim 400.000 man bestaat, dat nog dagelijks wordt uitgebreid en wiens uitrusting met de dag omvangrijker en zwaarder wordt. De moeilijkheden waarmede men in het Westen ten aanzien van een Coördinering der defensie wor stelt, doen vanzelf dc eventualitiet van een Duitse bijdrage aan die defensie opkomen in de gedachten van hen, die zich beijve ren om een zo uitgebreid en doeltreffend mogelijke organisatie van de Westelijke verdediging op te bouwen. Natuurlijk gaan uit West-Duitsland zelf reeds alhoewel nog voorzichtige stemmen op om de regering van Bonn, die nu zo ongeveer in het zadel zit en door onderhandelingen met de geallieerde Hoge Commissarissen steeds rhè'er zeggenschap over dé teugels krijgt, ook dé beschikking over een semï-militair apparaat te geven. Semi-militair noemt men het voorlopig, om de Fransen niet al te zeer de schrik in de benen te jagen. De West-Duitsers beseffen voor het merendeel, dat zij door veeleisend te zijn ten aanzien van dit militaire onderwerp, eerder zichzelf be nadelen dan hun doel benaderen. Dat doel is ongetwijfeld een eigen West-Duitse Wehrmacht. Niemand die de realiteit be seft kan daar aan twijfelen. Het kan ge voegelijk in het midden blijven of de intenties van de nieuwe Duitse machtheb bers voor honderd procent geïnspireerd zijn door het verlangen, een rol in de be- veiliging van West-Europa als geheel te spelen. In ieder geval staat wel vast dat vooral de West-Duitsers reden te over hebben om zich onbehagelijk te voelen tegenover de Communistische dreiging uit het Oosten, dat voor hen het nabije Oosten, de andere helft van hun vroeger Reich mag heten, en dat zij hun regering gaarne zouden zien uitgerust met een verdedi gingsapparaat tegen het militaire gevaar dat de „Volkspolitie" uit de Oostelijke zóne voor hen betekent. Barometers Thermometers Prismakijkers Leesglazen BARTELJORISSTRAAT 21, TEL. 11057 heeft dan ook ten stelligste ontkend dat dit onderwerp is aangeroerd; doch hij kon daarmede de Franse pers niet bevre digen. Zij blijft het probleem stellen, zij houdt zich bezig met speculaties en de mogelijkheden die over dit onderwerp worden geopperd zijn zo talrijk, dat Schu man ze onmogelijk alle kan tegenspreken. Intussen lijkt het voor de hand te lig gen, dat de drie ministers in principe een besluit hebben genomen over deze mili taire aangelegenheid, doch niet van zins zijn ook maar het minste daarvan te open baren. In de eerste plaats niet om de Fran se publieke mening niet te prikkelen, doch in de tweede plaats zeer zeker om de Duitsers geen ongewenste zelfvoldaanheid aan te meten, die in de situatie van van- 'daag alleen maar een bevordering van het Duitse nationalisme met zich zou brengen. De drie ministers willen waarschijnlijk eerst eens zien wat er van de garanties terecht komt, die West-Duitsland zal moe ten opbrengen om zich een geleidelijke inschakeling in het Europese geheel te verzekeren. In zoverre hebben de Oostelijke Duit sers het gemakkelijker: Van hen worden geen garanties geëist. Het Russische sys teem zorgt daar zelf voor. Nieuwe ontwikkelingen worden verwacht wanneer op 28 November in Parijs de ministers van Defensie der landen van de Westelijke Alliantie vergaderen. Die im mers zijn voorzien van de gedecideerde, meningen hunner militaire deskundigen, en men behoeft er niet aan te twijfelen hoe deze meningen getoetst aan die der Amerikaanse militaire kopstukken luiden. Bij voorbeeld: Uit Washington werd gisteren nog een vlieger opgelaten door generaal Clay, de vroegere Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, die op een persconferentie verkondigde dat Duits land leverancier van infanterie zou kun nen zijn voor het te zijner tiid te formeren West-Europese leger. Als „stok achter de deur" kwam - hij daarbij met de stelling, dat het van een eventuele militaire bijdrage van West-Duitsland afhangt waar de ver- dedigingsgrens in Europa zal worden ge trokken. En dat is voor de West-Europese landen een kwestie waarover zij reeds sinds de eerste tekenen van West-Europese mili taire samenwerking ernstige meningsver schillen met dë Amerikanen hebben gehad. J. L. In October 1944 liep de ten dele uit de veertiende eeuw daterende stadstoren van Bergen op Zoom door het oorlogsgeweld grote schade op. Thans is men met de restauratie begonnen, De toren in de steigers. Belangrijke uitbreiding van de E.N.C.I. te Maastricht De eerste Nederlandse cement-industrie te Maastricht zal een belangrijke uitbrei ding ondergaan, welke bevat de bouw van een overdekte opslagplaats ter grootte van 4600 vierkante meter, een aantal gebouwen voor de opslag van grondstoffen, brand stoffen, een omvormerhal, een laboratorium met kantoren voor de bedrijfsleiding en cement-torens. Deze uitbreiding zal zich van de tegenwoordige groeve in de St. Pie tersberg tot aan de Belgische grens uit strekken. De totale kosten van de bouw en de in stallaties zullen ongeveer anderhalf mil- lioen gulden bedragen. Voor het uitbrei dingsplan is een project van het architec tenbureau Dingemans. Wouda en Van den Bergh te Utrecht aanvaard door de jury, aan wie een aantal architecten ontwerpen had ingezonden. Amerikaans vice-president gehuwd De vice-president der Verenigde Stateri, Alben Barkley, die Donderdag 72 jaar wordt, is in het huwelijk getreden met een 38-jarige weduwe. De kerkelijke plechtigheid werd slechts door de naaste bloedverwanten van het bruidspaar bijgewoond. Er waren meer journalisten dan gasten aanwezig. Illegale militaire organisaties in Indonesië BATAVIA, 19 November (AFP). Naar het Franse persbureau AFP meldt, schrijven de plaatselijke bladen, dat er gens op West-Java drie vooraanstaande partijgangers van de Trotskistische leider Tan Malakka, op 14 October de oprichting afgekondigd hebben van een volksleger dat de militaire organisaties, die tegen de verzoeningspolitiek van de republikeinse regering gekant zijn, zou omvatten. In hun proclamatie wordt verklaard dat het volksleger de wapens niet zal neerleggen, zolang de eisen van het Indonesische volk niet volledig zullen zijn ingewilligd en gewaarbord. De opstellers van de proclamatieeisen, de vernietiging van het accoord van de Ronde Tafel-conferentie, evenals de er kenning de jure en de facto van de Indo nesische republiek over de gehele archi pel. Zij zijn bovendien gekant tegen de onderhandelingen met de Nederlanders alvorens alle Nederlandse strijdkrachten zijn teruggetrokken. Dit nieuwe leger omvat gewapende af gescheiden groepen, die in de provincie Bantam opereren, zoals de divisie 1 Augus tus, aangevoerd door kolonel Nasoetion, de „bamboe-werpers" en elementen, van de extremistische muzelmapse organisatie „Daroel Islam" waarvan de activiteit in West-Java zich met de dag uitbreidt. Minderheden in Indonesië Van bevoegde zijde in Den Haag deelt men ANP mede, „dat omtrent de minder heden in Indonesië veel begrips- en spraak verwarring heerst. Gewoonlijk pleegt men ondér minderheden te verstaan de Euro peanen, Arabieren en Chinezen, die in Indonesië door de gehele archipel verspreid zijn en bijna overal kleine minderheden vormen. In de laatste tijd spreekt men echter van minderheden in verband met de Minahassa, Ambon en Timor. Men verstaat hierbij on der minderheden een stroming, die in be doelde gebiedsdelen de afscheiding van de straks in het leven te roepen verenigde staten van Indonesië nastreeft. Deze af scheidingsbeweging is het sterkst in de Minahassa. Minder sterk is zij op Ambon, terwijl zij op Timor slechts geringe aan hang heeft. De Minahassa is een gebied ter grootte van de provincie Noordbrabant, met een zielental, dat beneden de liëlft. van het zie lental van die provincie blijft. De bewo- INDISCHE ONTVETTINGSPILLEN doen Uw gewicht, zonder Uw gezondheid te schaden, verminderen. 120 stuks I. 3.- 40 st. f. 1.1 5 Singer Import. Pharm. Groothandel, Naarden. - Opgericht 1908 HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. Ö.fiO Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11,00 Platen. 12.00 Accordeonmuziek. 12,30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12,38 Hawaiïanmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Jeugdhoorspel. 15.50 Piano, 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Promenade-orkest. 18.00 Nieuws. 13.15 Varia. 13.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Socialisme en gees telijke vrijheid19.15 Reportage. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Socialistisch nieuws. 20.10 Herman Heijermans-herden- king. 20.20 „Glück auf", hoorspel, 21.50 Zang en piano. 22,25 Wetenschappelijke causerie. 22.40 Kwartet. 23,00 nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 „pp de tweesprong een melodie". 32.00 Populair concert. 12.30 Weer bericht. 32.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Mandolinemuziek. 13.50 Blaaskwintet. 14.20 Cembalo-gezelschap. 14.50 Platen. 15.00 Koor en soliste. 15.30 Voor de jeugd. 37.30 Zigeunerkwintet 17,45 Regcrings- uilzending. 18.00 Harmonie-orkest, 13.30 Voor de jeugd. 18.45 Orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 Sporteom- mentnnr. 19.40 Radlokrnnt. 20.00 Nieuws. 20.05 Familiecompetitie. 20.20 Concertgebouw orkest. 21.10 Religieuze causerie. 21.40 Vocaal ensemble, en cembalogezelsêhap. 22.10 Pla ten 22.20 Lichte muziek. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Uitvoer dekte 87 procenl van de invoer in October Volgens de door het Centraal Buréau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige cijfers was in October 1949 86,8 pro cent van de invoer door uitvoer gedekt (September 1949: 78,1 procent, October 1948: 64,2 procent). Voor de na-oorlogse periode is dit dekkingspercentage bijzon der hoog. Dit hoge cijfer werd veroorzaakt door de sterke toeneming van de uitvoer, die van 318,3 millioen in September 1949 steeg tot 377,5 millioen in October 1949, een cijfer dat tot dusver nog niet werd bereikt. Het gewicht van de uitvoer steeg van 952,000 ton in September tot 1.219.000 ton in October. De invoer had in October 1949 een waarde van ƒ435 millioen (September 1949: 407,3 millioen) en een gewicht van 1.744.000 ton (September 1949 1.826.0Ó0 ton). John Buil (hoogstpersoonlijk) op Schiphol gehuldigd Hij was, de 100.000ste K.L.M.- passagier uit Londen sinds 1945 Gisteren kwam met de Convair „Paulus Potter" uit Londen de honderdduizendste na-oorlogse K.L.M.-passagier uit Engeland aan. Tot hilariteit der aanwezigen op het vliegveld bleek hij John Buil te heten. Hij bleek een 44-jarige voorman van de spuit- inrichting van Austin Motors uit Bir mingham, die na zijn aankomst vertelde nog nimmer gevlogen te hebben en nog nimmer buiten de grenzen van Engeland te zijn geweest. Namens de K.L.M. werd de heer John Buil een Delfts blauw bord aan geboden. Op de achterzijde stond de hand tekening van directeur dr. A. Plesman met de woorden: „Welcome to K.L.M.'s 100.000th postwar passenger". Voor zijn vertrek was de gelukkige reiziger door captain Spry Leverton, regionaal directeur van de K.L.M. in Londen, een zilveren briefopener aan geboden. Hoewel uit Londen naar Amsterdam thans dus 100.000 na-oorlogse passagiers per K. L. M. op Schiphol zijn geboekt, is dit cijfer in de omgekeerde richting nog niet bereikt, want van Schiphol uit heeft de K.L.M. sedert 1945 85.000 passagiers naar de Britse hoofdstad vervoerd. Friese critiek op het landbouwbeleid In een vergadering van het hoofdbestuur der Friese Maatschappij van Landbouw is besloten te protesteren tegen de te lage melkprijs. Ook de verlaging van de var- kensprijs achtte het hoofdbestuur onjuist en in strijd met een gezonde landbouwpoli tiek. Door de prijsverlagingen van melk en vai'kcns worden in het bijzonder de kleine zandbedrijven zeer ernstig ge troffen. Het hoofdbestuur heeft ernstige bezwa ren tegen de agrarische prijspolitiek der regering. Ook had men critiek op de wijze, waarop de Stichting voor de Landbouw en haar veehouderij-commissie de agrarische belangen behartigt. Uitvoerig werd ook gesproken over de grote bedragen, die vooral via de kaas door de Friese boer worden betaald aan het Landbouw-Egalisatiefonds en welke geld sommen worden gebruikt om de margarine, het brood en het varkensvlees goedkoper te maken voor de consument. Het hoofd bestuur constateerde, dat hier de landbouw een ongunstige uitzonderingspositie in neemt. Werkcommissie Demobilisatieraad Amsterdam ingesteld Burgemeester' mr.' A. J. d'Aiïly" heeft !'ten stadhuize van Amsterdam eéh wèrkqöm- missie ingesteld uit de Demobilisatieraad Amsterdam, welke tot taak zal krijgen de tewerkstelling van de uit Indonesië terug kerende militairen krachtdadig ter hand te riemen. Bij de installatie wees de burgemeester er op, hoe uit Amsterdam 8 a 9000 mili tairen naar Indonesië zijn vertrokken, waarvan er ongeveer 3000 zijn terugge keerd. In totaal zal voor 5 a 6000 militairen in de loop van één jaar werk diénen te worden gevonden. Tot nu toe is de tewerkstelling zeer gun stig verlopen, slechts 200 voornamelijk jongeren beneden 25 jaar staan nog als werkzoekende bij het Gewestelijk Arbeids bureau ingeschreven. Totaal werden 2500 militairen ingeschre ven, van wie 550 van hen inmiddels in de rijkswerkplaatsen of bedrijfsscholen ter scholing of-herscholing opgenomen werden. De burgemeester gaf enkele hoofdlijnen aan, volgens welke de commissie zou kun nen werken,waarbij hij snelheid voorop stelde. De commissie, waarvan de burgemeester het voorzitterschap op zich heeft genomen, wil onder meer instelling van sub-commis sies voor verschillende sectoren van dè bedrijfsmarkt. Voor een nieuwe stofzuiger of reparatie gaat U naar een zaak met oude reputatie! t/o Luxor voorradig. (Adv.). Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 Voor alle merken onderdelen Naspel van Wild-West- achtervolgipg Een paar weken geléden, op de 22ste Oc tober werd midden in de nacht een soort Wild-West achtervolging gereden tussen twee auto's, de voorste bezet door een vol strekt aangeschoten Heemstedenaar, de achterste- door twee Halfwegse politie mannen en een welwillend burger, die zijn auto voor dit doel ter beschikking had ge steld. Want de manxuit Heemstede was met de nonchalance, de dronkenman eigen, de ibeide politiemannen voorbij gereden, toen die aan zijn nogal slingerende tocht een einde wilde maken. Dat-was bij Halfweg en het duurde tot Haarlem voor zij er in ge slaagd waren met een welgemikt schot een band lek te schieten en daarmede de ach tervolgde tot stoppen te dwingen. Maar daar waren toen ook al vele kogels aan verspeeld "en enkele malen hadden de achtervolgers hun leven gewaagd door naast de, als een paling over de weg slingerende dronkaard te gaan rijden om hem toe te roepen, dat hij zijn gezwier moest staken. Een gezwier, waarvoor hij de gehele breedte van de Amsterdamse straat weg nodig had, zodat enkele tegenliggers haastig hun heil op het fietspad moesten zpeken. Toen hij eindelijk stilstond in Haarlem bleek hij zo lavenloos (zoals de officier van justitie het uitdrukte), dat hij niet meer op eigen benen kon staan. Bovendien had hij geen rijbewijs bij zich en bleken zijn rem men niet in orde te zijn. Gisterochtend stond hij voor wederspan- nigheid terecht. Morgen zal de kantonrech ter hem voor enkele andere punten van de dagvaarding voor zich laten verschijnen. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste een maand gevangenisstraf, mr. O. H. van Wijk pleitte vrijspraak op grond van het feit, dat verdachte te dronken was om van „opzettelijke wederspannigheid" te spre ken en mr. J. P. Petersen, de politierechter, veroordeelde hem tot tien dagen hechtenis. ners van de Minahassa zijn vrijwel allen christenen. Het ontwikkelingspeil van de Minahassers is vrij hoog. Analphabetisme. komt in de Minahassa weinig voor. Van oudsher zijn de Minahassers over het ge hele gebied van de Indische archipel uit gezwermd. Zij leveren aan andere gebieds delen van Indonesië intellectuele krachten. Zo is bijvoorbeeld in de staat Oost-Indo- nesië, die een bevolkingsaantal van onge veer 20 maal de bevolking van de Mina hassa heeft, 60 van de ambtenaren uit de Minahassa afkomstig. De vraag is nu of het voor de Minahassa beter is een onderdeel te blijven vormen van de V.S.I., waar zij dan hun cultuur en beschaving kunnen uitdragen, of zich van de V.S.I. af te scheiden. Over die vraag wordt in de Minahassa verschillend gedacht. Bij de in October gehouden verkiezingen hebben de partijen, die voor afscheiding waren, niet de meerderheid kunnen be reiken. Op de andere partijen werden an derhalf a 2 maal zoveel stemmen uitge bracht als op de afscheidingspartijen, zodat het dus wel zeer de vraag is of in de Minahassa een meerderheid voor afschei ding te vinden is. Doch hoe dit ook zij, ter Ronde Tafel Conferentie is overeengeko men, dat op aanbeveling van de UNO- commissie in bepaalde gebieden een volks stemming kan gehouden worden, die zal beslissen over de vraag of dit gebied een afzonderlijk deelgebied zal vormen. -Op. deze ..wij ze lcaii.het beste recht gedaan worden ..aan de verschillende stromingen, die in de Minahassa leven. Door de afschèi'dingspartijen, welke in de Minahassa aanwezig zijn, is er over ge klaagd, dat zij niet aan de Ronde Tafel conferentie hebben kunnen deelnemen. Dit is in zoverre onjuist, dat ter Ronde Tafel conferentie slechts gebiedsdelen vertegen woordigd waren en niet bepaalde politieke partijen uit enig gebiedsdeel. Zij konden dus niet als gelijkwaardige partij met Ne derland, de republiek en de B.F.Ó. deelne men. De wens, dat van dit beginsel ten be hoeve van bepaalde politieke partijen uit de Minahassa zou worden afgeweken, kon niet worden ingewilligd, daar dit uiteraard consequenties zou hebben gehad welke niet aanvaard konden worden. Wel hebben zij gelegenheid gehad zich ter Ronde Tafel conferentie te doen horen, maar hier heb ben zij geen gebruik van willen maken", aldus de verklaring van bevoegde zijde. Eén zwaluw maakt nog geen lente Een onwetend fabrikant uit Heemstede had een of twee keer een kleine leverantie van was mogen doen aan het paleis Soest- dijk en had dit blijkbaar als voldoende aanleiding gezien om zijn biiefpapier en producten te sieren met het Koninklijk wapen en daaronder het praedicaat „Hof leverancier". Tot zijn schade en schande merkte hij, dat de wet dit niet neemt en gisterochtend stond hij, beschuldigd van „oneerlijke concurrentie" voor de politie rechter. De Officier van Justitie wilde aannemen, dat hier geen kwade opzet in het spel was, maar achtte niettemin een „gesmijt met het symbool van de Kroon" niet op zijn plaats. Hij eiste een boete van 25 of vijftien da gen. De politierechter veroordeelde de verdachte conform de eis. Folklore in de Nederlandse overleveringen door K. ter Laan; Uitg. C. Hafkamp, Anx sterdam, 1949. Singel 262, Zes-en-twintig biografieën; A B. C. Querido, Amsterdam. Politieke Encyclopedie, feiten, personen, organisaties, stelsel en begrippen op het ter! rein der nationale en internationale politie); samengesteld door H. Ch. G. J. v. d. Mandere Mr. J. A. Mommersteeg en J. C. van Wagci ningen; Uitg. Keesing, Amsterdam en Bom Assen: 1949. Vrede of Verschrikking, Een studie over de mogelijkheden van een bacteriënoorlog, door Theodor Rosebury; oorspr. titel: Peace of Pestilence, Biological Warfare and How to Avoid it, vertaald door M. Wertenbroek- Moussault's Uitgeverij, Amsterdam; 1949, West-Europa in het nauw. door Barbara Ward: oorspr. titel: The West at bay: uit het Engels door Richter Roegholt; H. P. Leoooidi Uitg. Mij N.V., Den Haag, 1949. Het lied van Gods Schepping, door Dr. John de Vries; oorspr. titel: Beyond the Atom; Uitg. T. Wever. Franeker. Gedenkschriften van Pontius Pilatus, door C. M. Franzero; oorspr. titel: The Memoirs of Pontius Pilate; bewerkt door J. A. Meijers; Moussault's Uitgeverij. Amsterdam. De reis van Sinte Brandaan, Uitgave, in leiding en commentaar door dr. Maartje Draak, herdicht door Bertus Aafjes; J. m, Meulenhoff. Amsterdam. Het vuur brandde voort. Levensherinnerin gen van Henriëtte Roland Holst—Van de: Schalk; Uitg. V. H. van Ditmar, N.V., Am sterdam-Antwerpen. Texel, Land en volk in de loop der eeuwen, door J. A. van der Vlis: uitgegeven door dc C. V. v/h. C. de Boer Jr.. te Amsterdam in opdracht van de firma Lan geveld en de Booy te Den Burg op Texel; 1949. Ik vaar, ik vaar, waar gij niet vaart, onze reddingboten, door J. W. F. Werumeus Bu- ning; Uitg. Elsevier, Amsterdam-Brussel, De Grote Geus, door Johan Fabricius; H, P. Leopolds Uitg. Mij N.V., Den Haag, 1949. De Wenteltrap, door Mr, A. Roothaert; Uitg A. W. Bruna Zn., Utrecht. Koster Besaan, door J. W. Ooms; Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Volk zonder uren. door Evert Zandstra; H. P. Leopolds U.M., Den Haag. Klein Gloria, door Rïe van Rossum, Een bundel Kerstvertellingen; G. F. Kallenbach, Uitgever, Nij kerk. Grethe uit „de blauwe Engel", door Wolf Meesters, J. H. Kok N.V. Kampen: 2de druk, De Wereld een Dansfeest, door Arthur van Schendel; J. M. Meulenhoff, Amsterdam; 7e druk. Arthur van Schendel, zijn leven en werk, door G. H. 's Gravesande; J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Bij mijn moeder op Sicilië, door Elio Vit- torini; oorspr. titel: Conversazione in Sicilia, vert, van Nico Rost, ingeleid door Henriëtte Roland Holst; Uitg. v/h Van Ditmar N.V,, Amsterdam-Antwerpen. De vrouwen van Sumbri, door Maria Dutli- Rutishauser; Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem- Antwerpen. tofzuiger VOOR ALLE REPARATIE5J, 37. „Tja, tja, een merkwaardig geval!" sprak de koopman Joesoef Ben Soeth- choeth. Dit zal u zeker belang in boeze men, o, Effendi's! Uit historisch oogpunt is het zeer belangwekkend hier even bij stil te staan. Isis had een speciale Maan dagse kroon, die uiteraard merkwaardiger was dan haar Zaterdagse! EnAllah il Allah, gelijk de Klassieken plachten te krijtenen deze Maandagse kroon..., is te koop! Merkwaardig, nietwaar?" „Te koop?" riep de heer Ploffings, die adem loos had toegeluisterd. „Dat is wat! Kijk eens, beste man.dan zou ik misschien. eh.ja, dan zou ik die misschien wel .unllen kopen!" „Aan dat verlangen kan w.iliicht voldaan worden, o, verheven Effendil" sprak Joriseh..:. ik bedoel natuurlijk Joesoef. „Hebt slechts een wei nig geduld, en ik zal hier terugkeren met de Maandagse Kroon,- waarna het voor -oris, beschaafde lieden, slechts een kleinig heid zal zijn om het eens te worden over -da- prijs!" Dat werd dus afgesproken, en het echtpaar Ploffings verwijderde zich. terwijl mevrouw nog opmerkte: „Dat was fijh, dat we die aardige man net ontmoet- tëh!" „Zeg dat roei!" knikte mijnheer. „Nou hebben wij straks óók zo'n ding om er die Bobberbroek de ogen mee uit te steken!" Maar inmiddels praatte éen eindje verderop de heer Bobberbroek nog maar steeds door. Hij was nu al zover, dat hij tegen iedereen die het maar horen wilde zei, dat zijn kroon minstens zes bil- lioen jaren oud was, en juist nu liep een zekere heer Habberdas boos weg uit de kring van zijn toehoorders. „Die opschep perij!" mompelde de heer Habberdas boos in zichzelf. „Bah! Isis-kroon! Alsof ik zoiets niet zou kunnen betalen als ik hem maar vond!" Met welgevallen sloeg Joe soef het naderen van de boze gade. „Het schijnt," zo sprak hij tot zich zelf, „dat zich een schoon verschiet gaat openen voor eerlijke handel!" HAARLEM.- CR.HOUTSTRAf 35 HAARL PAG8LM> (AdV.) Fritzalux. De onzalige gedachte om douane-unies namen te geven die naar was- of bakmiddelen klinken, heeft het Franse $lad Combat de gelegenheid tot een .kleine woordspeling gegeven. Het oppert het vermoeden dat, wanneer de mogelijke douane-unie tussen Benelux, Frankrijk en Italië, die men Fritalux wil gaan noemen, zich ook over Duits land zou gaan uitstrekken, „Fritzalux" wel de aangewezen naam zou wezen. Compote. Dr. B. Matusik, een geleerde uit Susice (Tsjechoslowakije) is er in geslaagd een kruising te verkrijgen tussen een appel en een peer. In zyn tuin staan reeds drie bomen, die deze nieuwe vrucht opleveren, welke bijzon der goed bestand zou zijn tegen insecten en ongunstig weer. Dr. Matusik ging bij zijn onderzoekingen uit van de leerstel lingen van de Sovjet-Russische land bouwkundige I. V. Michurin. Zwart-wit. De politie van Birmingham (in de Amerikaanse staat Alabama) meldt, dat door burgers op drie.megers schoten zijn gelost, nadat één van hen was gaan zitten in een troin-coupé die voor blanken gereserveerd was. Eén van hen werd zwaar gewond, de twee ande ren licht. Ongewenste vrienden. Generaal Bishop, de Britse commissaris voor Noordrijn- land-Westfalen, heeft Maandag een ver gadering te Düsseldorf van „de vrien den van Otto Strasser" verboden, daar hij de bijeenkomst ongewenst achtte. Trein op hol. Passagiers van een trein, die zich nabij Ludwigshafen in de Fran se zöne van Duitsland op eigen houtje in beweging had gezet, zijn er in ge slaagd hem vlak bij het volgend station, Münderheim, ongeveer 15 km. verder, tot stilstand te brengen op aanwijzingen van een fietser, die hard had meege reden. Dure krui. Een sierkrul op een post- chèque heeft de Beierse staat de som van achttienduizend mark gekost. De gemeente Hannberg had ha lange on derhandelingen, van de staat een toe wijzing van tweeduizend mark gekre gen voor de aanleg van een waterlei ding. De ambtenaar, die de chèque voor dit bedrag uitschreef, trok echter aan de laatste nul van de „tweeduizend" een zo mooie krul, dat men deze op het postkantoor voor een vierde nul aanzag en de niet weinig verbaasde gemeente autoriteiten van Hannberg twintigdui zend markt uitbetaalde. Toen de ver gissing ontdekt werd, had de gemeente voor het uitbetaalde bedrag reeds de nodige materialen aangeschaft en men verklaarde niet in staat te zijn de teveel ontvangen achttienduizend mark terug te betalen. Ijskoud Pools. Volgens de Zwitserse radio heeft Polen de Zwitserse leider van het internationale Rode Kruis in Polen verzocht, het land voor einde No vember te verlaten. Volgens de radio zijn de bureaux van de Rode Kruis- delegatie Dinsdag gesloten „daar Polen het werk der delegatie aTs geëindigd beschouwt." De Poolse regering heeft geen acht geslagen op een verzoek haar besluit te herzien met het oog op het werk dat nog te doen valt, in het bij zonder voor de duizenden Duitse krijgs gevangenen die nog in Polen verblijven. Knoop. Albanië heeft besloten diploma tieke betrekkingen met de Chinese volksrepubliek aan te knopen, aldus meldt het Albanese nieuwsbureau.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2