r BUREN HORLOGES Weerkundige dienst op Prestwick vertoonde een tekort aan beleid VAN NIEL Radio geeft Donderdag Verliezen in Indonesië Handlangers van „Abwehrslelle" contra pioniers van de Haarlemse illegaliteit Ingewikkelde zaak voor het Bijzondere Gerechtshof PANDA EN DE MEESTER*GIDS J Wereldnieuws \Toensdag 23 November 1949 2 Brits rapport over ramp Nijmegen Er is geen enkele omstandigheid die het ongeluk volledig verklaart LONDEN, 23 November (Reuter). In -het rapport van het Engelse ministerie van burgerluchtvaart over de ramp van de K.L.M.-Constellation „Nijmegen", die 20 October 1948 bij het vliegveld Prestwick in Schotland verongelukte, wordt critiek ge leverd op de organisatie bij het vliegveld Prestwick. Het rapport noemt het niet- doorgeven van een bericht over wijzigingen in de weersomstandigheden aan de gezag voerder van het vliegtuig de voornaamste oorzaak van de ramp. Het rapport is echter vergezeld van een speciale verklaring van de minister van Burgerluchtvaart, opge steld in samenwerking met de staatssecre taris voor de Luchtvaart, waarin men het grondpersoneel van Prestwick van de ver antwoordelijkheid voor het gebeuren wil ontlasten. De minister acht het „eerlijk tegenover het personeel van de gronddien sten te verklaren, dat het aan het toestel de volledige inlichtingen en medewerking heeft verstrekt, die bij slecht weer gebrui kelijk zijn. De minister is van oordeel, dat het besluit van de gezagvoerder, boven Prestwick rond te cirkelen op een geringere hoogte dan waarop zich de obstakels in de omgeving bevinden, niet beïnvloed kon zijn door het optreden of het gebrek aan optre den van het personeel van de luchtveilig- heidsdienst of de weerkundige dienst en dat niet een bepaald lid van het personeel verantwoordelijk gesteld kan worden voor het ongeval". Zoals bekend is raakte de ConsteUation op meer dan 5 kilometer afstand van het vliegveld hoogspanningsdraden van 132.000 volt en vloog in brand. De 30 passagiers en de 10 leden van de bemanning kwamen om het leven. De Constellation, op weg van Amsterdam naar New York, maakte voor bereidingen om op Prestwick te landen. Slechte kaart Bij het rapport is een foto gevoegd van een verkoolde en verbrande kaart, die men in het wrak vond en die door de beman ning lijkt te zijn gebruikt. Op deze door de Amerikaanse luchtmacht uitgegeven kaart stond de hoogte in de buurt van de plaats van het ongeval aangegeven als 15 meter, wat 150 meter moet zijn. Volgens het rapport maakte het toestel eerst- aanstalten om op de hoofdlandings baan te Prestwick te landen en bereidde de gronddienst de landing voor. Later besloot de gezagvoerder over de landingsbaan heen te vliegen, rond te cirkelen en op de andere landingsbaan een zichtlanding te maken. Volgens het laatste aan de gezagvoerder verstrekte weerrapport hing het wolkendek op 230 meter hoogte, maar spoedig daarna werd de dichtheid van lagere wolken zo groot, dat de hoogte van het wolkendek 100 meter werd. Deze verandering werd niet onmiddellijk aan het vliegtuig gemeld, daar volgens de instructies niet vaker dan om het half uur een weerrapport geseind behoeft te worden. Deze wijziging was voor de K.L.M.- gezagvoerder echter van „het grootste be lang", aldus het rapport. Geen K.L.M.- piloot mag de andere landingsbaan gebrui ken. indien het wolkendek lager aan 230 meter is of het zicht minder dan drie kilo meter (het zicht was in feite twee' kilo meter). „Het rapport aanvaardt de mening van gezagsvoerder Snitslaar, opvolger van ge zagvoerder Parmentier als hoofd van de vliegdienst der K.L.M., dat Parmentier in het geheel niet gepoogd zou hebben op Prestwick te landen, indien hem gemeld was dat het wolkendek op l00 metër hoogte lag. Volgens het rapport beschikte de beman ning van het toestel „over de gegevens om te weten", dat het vliegtuig op 130 meter hoogte vloog en dat de bodem tot grotere hoogte opliep. „Men schijnt niet te kunnen ontkomen aan de conclusie, dat de gezag voerder en de tweede piloot in de critieke tijdspanne zich deze beide feiten niet be wust waren. Het kan niet positief bewezen worden, welke van deze factoren de gezag voerder en de tweede piloot zich niet be wust waren of waarom beide factoren aan hun aandacht ontsnapt zijn." De E.T.C. heeft haar besluiten genomen Er is dus aan 't praten een einde gekomen. Of het nu goed is of slecht Dat weet niemand nog recht Maar ik heb op de afloop een BOOTZ TIP genomen. Het rapport, dat niemand persoonlijk verantwoordelijk stelt, deelt wel mee, dat de mededeling van de weersverslechtering alleen in code aan de controleur van het luchtverkeer werd doorgegeven en niet ook nog in gewone taal, zoals vereist is. De betrokken weerkundige waarnemer ver richtte deze fout „in gewone sleur". Het rapport is van oordeel, dat de weerkundige dienst te Prestwick een tekort aan beleid vertoonde. De conclusie van het rapport is, dat „er geen enkele omstandigheid is, die het on geval volledig verklaart". „De belangrijkste oorzaken, die tot het ongeval hebben bij gedragen", worden de volgende genoemd: 1. Het ontbreken van een waarschuwing aan de gezagvoerder tijdens het radiocon tact met het vliegveld, dat het weer slech ter werd. 2. De gezagvoerder beschikte in zijn vlieginstructies niet over een nauwkeurig naar de tijd berekend voorschrift, welke koers hij in geval van slecht zicht moest nemen. 3. De misleidende fout op de landings- kaarten (zowel die van het Amerikaanse Zwakke Luchtpijpen.. Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: leger als van de K.L.M.), die zich in het vliegtuig bevonden. Het Hof doet negen aanbevelingen, die, naar het hoopt, „er toe zullen bijdragen, dat een herhaling van een dergelijke tra gedie voorkomen wordt", onder meer, dat alle luchtvaartmaatschappijen, die in of boven Engeland diensten uitvoeren, uitge nodigd worden hun vlieginstructies aan het ministerie van Burgerluchtvaart voor te leggen, zodat de juistheid van de topogra fische inlichtingen gecontroleerd kan wor den; dat men tot overeenstemming tracht te komen, hoe berichten over slechter worden van het weer aan de vliegtuigen verstrekt kunnen worden; dat weerkundige waar nemers en weervoorspellers vliegerervaring moeten hebben en dat rapporten van der gelijke waarnemers strenger gecontroleerd worden, opdat vastgesteld kan worden, of zij in overeenstemming zijn met alle in structies; dat de K.L.M. aan de uitrusting van de luchtvaartpiloot een kaart op be hoorlijke schaal toevoegt, die precies de topografie van de omgeving van ieder vliegveld aangeeft. Het rapport levert critiek op de wijze, waarop weerrapporten op het vliegveld worden opgesteld, op de onvoldoende no tering van de radiogesprekken tussen het vliegveld en het toestel en op de wijze, waarop de opsporings- en reddingswerk zaamheden aangevangen worden. Aan het laatste bezwaar -was reeds door een reorga nisatie op het vliegveld tegemoet gekomen, aldus het rapport. Vorige week stortte een Amerikaanse B-29 superfort ongeveer 650 km. ten Noord- Oosten van de Bermudas in zee. De bemanning werd gevonden nadat zij drie dagen in rubberboten op zee had gedreven. Twee leden der bemanning werden gedood toen de staart van het vliegtuig afbrak. De piloot John Grable vertelde later dat talrijke vliegtuigen over hun rubberbootjes vlogen zonder hen op te merken. Het eerst werden zij ontdekt door een B-17 bommenwerper en een oorlogsschip. Met de Canadese oorlogsbodem Haida werden zij naar Hamilton (Bermudas) gebracht. Een der slachtoffers wordt van boord gehaald. Een psychiatrische observatie kliniek voor gedetineerden Donderdagmiddag 24 November zal de Psychiatrische Observatie-kliniek voor psy chisch gestoorde gedetineerden in het Huis van Bewaring te Utrecht door de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Weyers, officieel worden geopend. Deze observatie-kliniek vormt een onder deel van het genoemde Huis van Bewaring, maar het is niet de bedoeling het Huis van Bewaring naar de strafgevangenis op het Wolvenplein over te brengen. Beide ge stichten blijven hun huidige bestemming behouden. le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK momenteel voorradig UURWERKEN Grote Houtstraat 86 Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Voor cle vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Concert, 10.50 Voor kinde ren. 11.00 Zang en piano. 11.25 Het Rode Kruis. 11.40 Piano. 12.00 Zang, trio en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Strijkorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Zang, klarinet en piano. 15.00 Voor zieken. 16-00 Cabaret. 17.30 Kaleiaoscoop. 18 00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Volkmuziekschool. 19.35 Platen. 19.45 Regeringsisitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Het Koningin Wilhelminafonds. 20.15 Orkest. 20-45 „Plakboek 1918". 21.30 Kamermuziek. 22.30 Zangdeclamatie. 22.45 „Amateur-circussen". 23.00 Nieuws. 23.15 Muziekjournaal. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9,00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. Ü00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 33.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Orkest. 15.45 Bijbellzing. 17.30 Vocaal kwartet. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Voor Land- en tuinbouw. 13.30 Voor de jeugd. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokront. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest en soliste. De overdracht der souvereiniteif Kamerdebat begint op 6 December Van onze parlementaire redacteur). Nu het wetsontwerp is ingediend tot be krachtiging van de ter Ronde Tafel-confe rentie gesloten overeenkomsten, heeft de Tweede Kamer besloten op 25 November het ontwerp in de afdelingen te onderzoe ken. Het plan is dan, de openbare debatten in de Tweede Kamer te houden van 6 tot uiterlijk 8 December. Op 24 en 25 Novem ber komt de Kamer niet in het openbaar bijeen, evenmin op 2 December, de dag waarop de Memorie van Antwoord over hec wetsontwerp binnen zal zijn. Die da gen blijven voor het beraad binnenskamers over dit zeer belangrijke wetsvoorstel ge reserveerd. De begroting van Economische Zaken komt op 29 November aan de orde. Vóór Nieuwjaar hoopt de voorzitter alle be grotingshoofdstukken afgehandeld te krij gen, maar dan zullen de leden nog meer beperking van spreektijd dienen te aan vaarden opdat het niet nodig zal zijn hen tussen Kerstmis en Nieuwjaar te laten terugkomen. De ministerraad heeft zich Maandag bezig gehouden met een uitbreiding van de garantieverklaring voor Nederlandse ambte naren in Indonesië. Natriumveriichting. De Oranje Nassaustraat te Halfweg, die de belangrijkste schakel vormt in het ver keer tussen de dorpen Halfweg en Zwa nenburg, is thans van natriumveriichting voorzien. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 23 October 1949: Men. sergeant infanterie H. W. Damapoli, gesneuveld 24 October 1949: Mad. sergeant 2e kl. infanterie Ab- doelrachman; Mal. soldaat 2e kl. infanterie Engkam; Mal. soldaat 2e kl. infanterie Ni- san; Jav. soldaat 2e kl. infanterie Sastro. Gesneuveld 26 October 1949: Mad. soldaat 2e kl. infanterie Halil. Gesneuveld 29 Oc tober 1949: Jav. korporaal infanterie Soe- seno, allen afkomstig uit Indonesië. Elisabeth Bergner naar ons land De vermaarde toneelspeelster en film actrice Elisabeth Bergner geeft binnenkort vier voordrachtavonden in ons land, ach tereenvolgens te Utrecht, Den Haag, Am sterdam (op 1 December in de grote zaal van het Concertgebouw) en Rotterdam. Haar programma bestaat uit „Fraulein Else" van Arthur Schnitzler, gedeelten uit het Oude Testament èn fragmenten uit Saint Joan" van Shaw. Elisabeth Bergner werd in '1901 te Wenen geboren en speelde haar eerste grote rol te Zürich als Ophelia naast de Hamlet van Alexander Moissi. Haar zeldzame reputatie dankt zij vooral aan haar vertolking van Rosalind in „Naar het u lijkt" van Shake speare, als hoedanig zij in 1936 haar film debuut in Engeland maakte. In 1938 ver wierf zij de Engelse nationaliteit, thans woont zij in de Verenigde Staten. Op het witte doek waren haar tegenspelers Emil Jannings, Conrad Veidt, Willy Forst en Douglas Fairbanks Jr. In de schouwburgen oogste zij aanvankelijk triomfen met tra vestie-rollen, later onderscheidde zij zich ook als karakterspeelster van ongewoon formaat. Heel wat onervaren illegale werkers heb ben in de eerste jaren van de bezetting hun leven te danken gehad aan de stille, maar verbeten controverse tussen de S.D. en de „Abwehrstelle". De laatste instantie mocht betaalde agenten aanstellen, V-marmer die tegen veertig gulden in de week hun Judas- werk verrichtten en bovendien voor ieder karwei een stevige declaratie konden indie nen wegens reis- en verblijfkosten. Natuurlijk moest er dan ook zo nu en dan eens wat uit de bus komen en wanneer zulke vertrouwenslieden dan geen werke lijke contacten met de illegaliteit tot stand konden brengen, gingen ze er gemakshalve maar toe ever zelf een ondergrondse groep uit te lokken op de wijze die bij agents provocateurs gebruikelijk is. Zowel Viebahn als Rühl, twee Kriminal- sekretare van de S.D. uit de Amsterdamse Eitferpestraat, verklaarden gisteren voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof in de zaak tegen de Heemsteedse electricien F. R. (het verslag van het begin van de zit ting werd reeds in een deel van onze vorige editie opgenomen) dat de S.D. althans in 1941 zich op het standpunt stelde, dat men dergelijke tot illegaliteit „verleide" personen niet moest vervolgen. Dat v/as bijvoorbeeld het geval geweest met de boekhouder J. N. Bolleman en de vlieger P. Vlug, die kennis hadden gemaakt met R.'s collega Stelbrink. Deze Stelbrink had een schoon verhaal gedaan over een vliegtuig, dat op het eiland Rozenburg zou landen, waarmee men naar Engeland zou kunnen uitwijken. Maar men kwam niet verder dan Wassenaar. Daar wachtte de Duitse politie de expeditie op en een uur later zat alles in Scheveningen. Bij het ver hoor lagen de door de gegadigden vervaar digde kaarten van Schiphol en de duikboot basis, die zij aan Stelbrink en R. (zelf niet gearresteerd) ter hand hadden gesteld, breed-uit voor hun ondervragers op tafel. De verdachte heeft op dit alles slechts een zwak verweer; hij herinnert het zich niet allemaal meer. Belangstelling voor Engeland vaarders De verdachte schijnt in het bijzonder be langstelling voor Engelandvaarders te heb ben gehad. In het vroege voorjaar van 1941 hij woonde toen nog in Noordwijk behoorde hij tot een clubje dat het plan had opgevat een zestal jongelieden de ge legenheid te bieden met een boot naar Engeland over te steken. Brandon Bravo, toen nog geen V-man, had de leiding. R, hielp ijverig mee en liep zelfs met een kartonnen, doos onder zijn arm, waarvan hij beweerde, zoals een getuige gistermor gen verklaarde, dat er een geheime zender in zat. Samen met Brandon Bravo en deze getuige zocht hij op de Koningin Astrid Boulevard een goed vertrekpunt en hij was op de hoogte met de bergplaats van de boot en van h*:t feit, dat Brandon Bravo een lijst met namen van degenen die de overtocht zouden meemaken in zijn kippen hok had verstopt. Tenslotte had R. zelf de datum van vertrek vastgesteld. De Abwehrstelle sloeg juist een dag eer der loe; :De organisatoren werden van hun bed gelïcltt', bij Brandón Bravo :(werden de^ kippen van stok gejaagd om de lijst te vin den en op het Binnenhof wisten de „Sach- bearbeiter" reeds precies alle détails van de overtocht. Er was er maar één die niet werd opgepakt: verdachte. De meeste ge- Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Engelina Sehoone, buiten gemeenschap van goederen gehuwde echtgenote van Albertus Petrus Hentenaar, wonende te Zaandam, Oostkade 3 en aldaar zaakdrijvende onder de naam „Handelsonderneming R. E. O. Z.", grossierderij in rijwielen en onderdelen. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. D. Aten. advocaat en procureur te Zaandam. B. van Weelden, wonende te Bloemendaal. Potgieterweg 5, handelende onder de firma Bouwonderneming „De Opbouw". Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. Een ideaal geschenk OUD HOLLANDSE DOEK 140 x 170 46.25 Beperkte voorraad VAN DUIVENBODEN Woninginrichting GED. OUDE GRACHT 108-110 (Adv.) REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 Gerrit de kraai gestorven BATAVIA, 17 November (Aneta). „Gerrit de Kraai", de bekende metgezel van het gezelschap Hans Kaart, die tijdens de reis van deze artisten door Afrika grote populariteit heeft verworven, is op een tragische manier aan zijn einde gekomen. Hij werd op een nacht in zijn eigen kooi aangevallen door een rat, die hem in de keel beet. Dit zou niet dodelijk zijn geweest, want. een vee-arts gaf goede hoop op een volledig herstel, doch men heeft de gewonde vogel in een kippenhok gezet, dat besmet bleek te zijn met een kippen-ziekte, waar aan de kraai thans gestorven is, tot grote droefheid van zijn baas. 38. „Bah! Bah!" mompelde de heer Hab- berdasen hij was zó verdiept in zijn af keer van William T. Bobberbroek's Kroon van Isis, dat hij zich bijna in zijn derde Bah verslikte toen hij plotseling werd aangesproken door een beleefd Oosters koopman. „Wilt mij verschonen!" sjirak deze. Mijn naam is Joesoef, genaamd Ben Soethclioeth, o, Effendi! Zou ik een ogen blik tot u mogen spreken over een echte Kroon van Isis?" „Bah!" riep de heer Habberdas. „Die heeft die Bobberbroek daar immers!" Daar hoefde dan ook nie mand meer aan te twijfelenwant vanuit de verte hoorde men duidelijk de galmen de slem van William T. Bobberbroek, die verklaarde: .jZien jullie hem? Nou, en dat is 7ion de enige in de wereld, en die heb ik!" Joesoef haastte zich te verklaren: „Zeer zeker mag Bobberbroek Effendi zich gelukkig achten in het bezit van de Za terdagse Kroon van Isis! Maar iveet, o, Effendi. dat Isis eveneens een Dinsdagse kroon bezat. De enige echte Dinsdagse Kroon! Toevalligerwijze kan ik hiervan spreken, aangezien ik er de eigenaar van ben. Gezien uw ademloze belangstelling zou ik zelfs willen overwegen, het pronk juweel aan u af te staan." „Ach ja ach zovooruit maar!" riep de heer Habberdas verheugd. „Er is natuurlijk een kleine moeilijkheid te overwinnen," ging Joesoef voort, „en dat is de prijs. De Dins dagse Kroon is namelijk eigenlijk onbe taalbaar. maar javoor u zou ik misschien een uitzondering maken.... ja, u zou ik hem misschien wel afstaan voor een laag bedragDat noem ik aar,dig!" sprak de heer Habberdas ver heugd. Jurriaan Andriessen blijft nog een jaar in Amerika De jonge Nederlandse componist Jurriaan Andriessen, een zoon van Hendrik Andries sen, die gedurende zijn verblijf van vier maanden in de Verenigde Staten bekend heid verwierf door zijn filmmuziek en zijn composietie „Berkshire Symphonies", zou binnenkort naar Nederland terugkeren, aangezien de termijn, waarin hij onder auspiciën van de Unesco in Amerika kon studeren, verstreken is. Hij heeft echter van de Rockefeller-stichting een maande lijkse toelage gekregen, die hem in staat stelt zijn verblijf met een jaar te verlen gen. Andriessen komt echter in April naar Nederland voor een concerttournée van vijf weken, tijdens welke hij zijn in opdracht van het Nederlandse ministerie van O. K. en W. geschreven „Berkshire Symphonies" zal uitvoeren. Deze compositie is voorts door de beroemde choreograaf George Balanchine voor een ballet gebruikt, dat in de tweede helft van dit seizoen door de „New York City Ballet Company" zal worden uitgevoerd. Andriessen kreeg ook opdracht muziek le schrijven bij een documentaire film over Yellowstone-park. Na zijn Nederlandse tournée gaat hij wederom werken als as sistent van Sergei Koussewitzky. ADVERTENTIE Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en de goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes mine rale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld. De aansporende wei'king op de bloed zuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. arresteerden kwamen betrekkelijk spoedig •vrij, doch het scheen hun toe, dat R. hun gezelschap in het vervolg meed. Hetgeen hun vermoedens tot een overtuiging deed worden. In de zomer van 1941 ontmoette R, de jonge Haarlemse radio-amateur Evert Kale- veld, die zijn technische kennis in dipnst van de vaderlandse zaak wilde stellen, R. zou daar wel eens even een handje bij helpen. Hij was toch immers marconist en was hij niet in het bezit van een code voor de illegale verbinding met Engeland? De heer Kaleveld vatte al spoedig wantrouwen jegens R. op, toen deze bij een storing in de inmiddels gebouwde zender blijk gaf van een voor een marconist wonderbaarlijk technisch onbenul. Nadat een illegale rela tie van de heer Kaleveld al evenzeer zijn ongeloof had geuit aan de goede trouw van R. en van Stelbrink, die er natuurlijk ook weer aan te pas was gekomen, trok de radio-amateur zich terug. Nadat op de kamer van Stelbrink in de Van der Vinne- straat in Haarlem illegalen op de drie V- lieden hadden geschoten, waarbij De Jong werd gedood en Stelbrink en R. zodanig gewond, dat zij op kosten van de Duitser; naar Bad Salzuflen mochten om op te knap pen, werd Kaleveld gearresteerd. Tijdens het verhoor, waarbij de jonge man een uiterst scherpzinnig" spel speelde, dat gisteren aan de Raadsheren in het Hof dan ook woorden van lof ontlokte, werd hij gewaar, dat de Duitsers in het bezit moes ten zijn van zijn zender. Hij had het appa raat tevoren aan Stelbrink en R. in bewa ring laten geven Pionier in illegaliteit Als getuige verscheen gisteren ook de Haarlemse voetspecialist F. E. A. Mittel- hauser, een genaturaliseerde Duitser die voor zijn verdiensten in het verzet met het mobilisatiekruis is onderscheiden. Reeds in 3941 alle getuigen behoorden trouwens tot de pioniers in de illegaliteit organi seerde hij verscheidene verzetsgroepen. Daarbij kwam hij ook in kennis met de verdachte en diens kornuiten. Deze gaven voor ook verzetseenheden te hebben ge sticht, die zij met die van Mittelhauser wil den laten samensmelten. Deze was evenwel zeer voorzichtig en tot een nader contact kwam het niet. Wel heeft Mittelhauser zich voor enkele dingen bij de Duitsers moeten verantwoorden, doch hij wist zich eruit te praten. Intussen, zo verklaarde hij gisteren voor het Hof, had bij deze besprekingen „Kareisen" (verdachte R.) de leiding. De verdachte heeft op dit alles niet veel te zeggen. Het V-man-schap heeft hij reeds bekend, zijn aandeel in cle afzonderlijke acties tracht hij te verkleinen door het af te schuiven op Stelbrink en De Jong, die er beiden niet meer zijn. Vandaag gaat de behandeling van deze ingewikkelde zaak verder.' Binnenkort vrijlating eerste groep gevangenen in Oost-lndonesië Het Oost-Indonesische ministerie van voorlichting heeft bekend gemaakt, dat dezer dagen de invrijheidstelling van de perste -groep gevangenen verwacht kan wórden. Deze bestaat uit degenen, die tot ten hoogste vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld werden. Daarna volgt een groep van de veroordeelden tot gevangenisstraf fen van vijf tot tien jaar. RESIDENTIE-ORKEST SPEELT IN HAARLEM. Het tweede B-concert van het winter seizoen der H.O.V. wordt op Vrijdag 25 November verzorgd door het Residentie orkest onder leiding van de kort geleden benoemde dirigent Willem van Otterloo. Het programma zal bestaan uit de ouver ture „De Vogels" van Diepenbrock, het vioolconcert van Tsjaikofski en besloten worden met „Een Heldenleven" van Ri chard Strauss. Solistische medewerking wordt verleend door de jonge Hongaarse violiste Johanna Martzy, geboren in 1924 en winnares van de hoogste onderscheiding op enkele inter nationale concoursen, onder andere dat van 1947 te Genève. Neem een doos echte Surséance van betaling Bij beschikking d.d. 22 November 1949 is door de Haarlemse rechtbank voor de tijd van 1 jaar definitief surséance van betaling verleend aan: Hermanus Heidoorn, hande lende onder de firma Fabriek voor Metaal bewerking „Metabo", gevestigd te Zaandam, wonende te Zaandam, Heijermansstraat 57, met benoeming van mr. A. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, tot bewindvoerder. Moeder. Er is een vrouw -in Schweibürg (Duitsland) die er niet aan denkt „terug naar moeder" te gaan, hoewel haar 24- jarige echtvereniging gisteren door echt scheiding ontbonden werd. Haar vroe gere echtgenoot liep namelijk van de rechtbank regelrecht naar het stadhuis om de papieren voor zijn huwelijk met zijn schoonmoeder in orde te laten maken. (U.P.) Politie en president. Te Panama zijn on geregeldheden voorgevallen, waarbij een kind werd gedood en enige burgers en politiemannen gewond werden." De po litie opende 'het vuur, toen de voormalige president Chanis, die Zondag door de politie werd afgezet, Dinsdagmiddag in de nationale vergadering zijn ontslag introk en, vergezeld van een grote me nigte, naar het paleis van de nieuwe president optrok. Licht geval. Een Duitse rechtbank van beroep voor zuiveringszaken te Neuren berg heeft dr. Rudolf Jacobson, voor malig brigade-generaal van de S.S., ge rangschikt onder de „lichte gevallen" en hem voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van zes maanden. Jacobson was eerst een „grote oorlogsmisdadiger". Ontvoering. Een Duitse strafrechtbank te Berlijn legde Dinsdag straffen op van twee jaar gevangenis aan ieder der vier beklaagden uit de Sovjet-sector, die schuldig bevonden werden aan pogingen tot ontvoering van dr. Rainer Hilde- brand, leider van de anti-communisti sche „actie-groep tegen onmensélijk- heid" in West-Berlijn. De beklaagden hadden gehandeld op instructie van een onbekende lastgever in de Sovjet-sector. Dankbaarheid. Driehonderd hotelhouders te Margate (Engeland) hebben besloten alle oud-strijders van de terugtocht bij Duinkerken, zowel Fransen als Engel sen, een gratis vacantie aan te bieden»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2