Het Hek van de Dam- <tï HflmER Nogmaals democratisering van het buitenlands beleid bepleit WEK DE GAL IN UW LEVER OP Woensdag 23 November 1949 tweede kamer Klacht over te weinig contact tussen minister en de volksvertegenwoordiging (Van onze parlementaire redacteur). Minister Stikker beleefde Dinsdagmid dag allerminst prettige uren. Van tal van kanten kreeg hij critiek te horen, soms zelfs in zeer scherpe bewoordingen. Zowel mr. Van der Go^s van Nat er s (Arbeid) als de heer Serra- rens (KVP) vonden, dat het met de wer kelijke democratisering van ons buiten lands beleid nog maar matig gesteld is. Te weinig contact tussen de minister en de Kamer (slechts zes keer is in het afgelopen jaar de Kamercommissie voor Buitenland se Zaken bijeengeroepen) een laatdunken de houding van de zijde van het Plein tegenover de volksvertegenwoordiging, zie daar enige van de grieven. De beide sprekers kraakten tevens een paar harde noten over het door het Comité van Ministers ten opzichte van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa gevolgde gedrag en de heer Serra- rens had zelfs de indruk, dat minister Stikker al te zeer het optreden van dat comité wilde dekken. Samenwerking der Europese landen noemde deze afgevaar digde noodzakelijk, als men zich reken schap gaf van de gevaren die er dreigen van een staat als Rusland, die alom zijn tyrannie wil uitoefenen. De communist Gortzak, die later een lofrede afstak op de politiek van de Sovjet-Unie, waarin hij het niet eens bleek te zijn met ons buiten lands beleid, vond dat wij veel te veel aan de leiband van Amerika lopen. Hij merkte op dat de Sovjet-Unie 72 nationaliteiten bestrijkt. „Jawel," voegde mr. Van der Goes van Naters hem hierop toe, „maar het is dan toch al met al een unie met één imperialisme." Economische eenheid van Europa is noodzakelijk betoogde de heer Ruygers (Arbeid), nadat zijn fractie-aanvoerder mi'. Van der Goes van Naters te voren de stelling had verkondigd, dat in de plaats van de nu helaas in de Verenigde Volken waarneembare internationale gezagssche- mering, internationale gezagsvestiging moet treden, waaraan Nederland eveneens heeft mee te werken. Hiertoe moet men zowel functioneel als federaal te werk gaan. „De Verenigde Staten van Europa" beschouwde deze spreker met Spaak als iets dal te verwezenlijken is en waarvoor ook Nederland zich heeft in te spannen. Van de overige door hem besproken pun ten zij hier genoemd de voorgenomen reorganisatie van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waaromtrent hij gaarne vlak na Kerstmis het rapport aan de Ka mer overgelegd zou zien en het Nederlands Informatiebureau te New York. Dat moet zijns inziens louter voor objectieve voor lichting zorgen. Politiek-propagandistisch werk hoort thuis bij de ambassade te Washington. Dr. Bruins Slot (AR) en de heer Korthals (VVD) traden tegenover de minister iets minder scherp op. Zeker, ook eerstgenoemde gaf toe dat ei,* op het ogen blik het een en ander ontbreekt aan de verhouding regeringparlement op het ge bied van het buitenlands beleid, maar hij schreef dit meer aan technisch-juridische moeilijkheden toe dan aan boos opzet. In tussen zou hij gaarne het ministeriële denkbeeld verwezenlijkt zien om deze aan gelegenheid weldra tot studie-onderwerp van een staatscommissie te maken. Wat de Europese Raad betreft, meende hij dat het Comité van Ministers zelf meer met voor stellen voor de dag moet komen zodat dan ontevredenheid of ongenoegen bij de Raad gevende Vergadering automatisch zal af nemen. Dr. Korthals pleitte voor ver sterking van de positie van de Raadgeven de Vergadering en was zo vriendelijk de verwachting uit te spreken dat minister Stikker gaarne daarop zou willen aan sturen. Nodig vond hij dat wel, gelijk hij in het algemeen voorstander van democra tisering van het buitenlands beleid was, aangezien het verkeerd te achten is, wan neer de parlementen zich maar steeds voor voldongen feiten geplaatst zouden zien. Deze spreker kwam ook op voor een betere bezoldiging van onze ambtenaren van de De potlodenfabriek van Bruynzeel in Zaandam die vorige week door een felle brand geteisterd is, werd in acht dagen weer geheel opgebouwd en is gisteren in gebruik genomen. Enkele brandweerlieden zien in de fabriek, waar zij enkele dagen geleden zulk een hevige strijd tegen het vuur leverden, de eerste potloden uit de machines rollen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 23 NOVEMBER Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: lezing di*. A. J. Rasker „De positie van de Chr. kerk in Indonesië". 8.10 uur. Krelagehuis: Bond Nederland-Israël „De stenen spreken", 8 uur. Spaarne: „Revolverjacht", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De prins der bandie ten". 14 j„ 2.30, 7 en 9.1d uur. Rembrandt: „Het spel gaat beginnen", allle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ergens in Europa", 13 j-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De slaap des doods", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Johnnv Belinda", 18 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. DONDERDAG 24 NOVEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. buitenlandse dienst. Hij waarschuwde in dit opzicht tegen zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Een speciaal punt roerde Dr. Stok man (KVP) aan, toen hij zich uitsprak voor internationalisering van Jeruzalem, hetgeen hij omderwille van de heilige plaatsen verkieslijker vond dan een stelsel van internationaal toezicht. Hij overwoog de indiening van een motie, waarin hierop wordt aangedrongen, maar kreeg terstond van mr. Burger (Arbeid) te horen, dat voor zulk een systeem niet de geringste grond bestond. Deze afgevaardigde opper de meteen de vraag of het nu toch niet tijd was voor Nederland om in navolging van zoveel andere landen tot erkenning de jure van Israel over te gaan. Spreker gaf aan, waarom het onjuist was zich steeds le keren tegen de Verenigde Volken en wees er op, dat men in die organisatie nu ein delijk een machtsorganisatie heeft gekre gen. Verkeerd noemde hij het, terstond boos te worden als op een gegeven ogen blik die macht zich ook eens tegen ons zelf zou menen te moeten keren. Ds. Zandt (Stk. Ger.) liet een gans ander geluid horen dat kort samengevat hierop neerkwam dat de betere wereld, waarnaar we zozeer verlangen, er nog steeds niet is. Morris-Aulofabriek in Nederland De Engelse Morris-autofabriek zal in Nederland een fabriek oprichten. De capa citeit van dit bedrijf zal voorlopig zesdui zend wagens per jaar zijn. Er wordt naar gestreefd ongeveer in Januari 1950 met de productie van Morris Oxford en Morris Minor personenauto's te beginnen. De Ne derlandse industrie zal zoveel mogelijk bij het vervaardigen der automobielen worden ingeschakeld. Over de plaats van vestiging der fabriek zal zeer spoedig een beslissing worden ge nomen. In Soerakarta 228 Chinezen vermist De vice-voorzitter van de Chinese ver eniging Tsjoeng Hwa Tsjoeng Hwi heeft te Solo medegedeeld, dat in het gewest Soera karta in totaal 228 Chinezen vermist wor den. De vereniging drong bij de republi keinse instanties aan op nadere mede delingen; waarnemers van de UNO-com- missie hebben alle medewerking bij de op sporing toegezegd. RHEUMIN/^; Ï20 TABL. 35 _CTS. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S EEVERPILEETJES om die liter gal op-te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) Coudvoorraad met f 128 millioen gestegen Laagterecord der bank- biljettencirculatie De opmerkelijkste verandering op de ver korte balans van de Nederlandse Bank per 21 November is de stijging van de goud voorraad met 128 millioen tot 740.1 millioen gulden. Goud en zilver samen staan thans met een bedrag van 750.7 millioen tegen vorige week 622.5 millioen op de balans. De stijging is een gevolg van omzetting van dollars in goud. Gedurende het eerste jaar van de E.C.A.- hulp was de Nederlandse Bank genoodzaakt een gedeelte van haar monetaire reserves te gebruiken voor de financiering van uit gaven, waarvoor pas op een later tijdstip terugbetaling door de E.C.A. werd ontvan gen. In de laatste maanden is het door deze financiering gebonden bedrag aanmerkelijk gedaald. Van de daardoor beschikbaar ge komen dollars is een gedeelte gebruikt voor de terugkoop van het goud, dat sedert de inwerkingtreding van de E.C.A.-hulp moest worden afgegeven. Een gevolg van deze omzetting is, dat de totale vorderingen op het buitenland aan zienlijk gedaald zijn en wel van 822.7 op 705.7 millioen gulden. Een tweede bijzon derheid van deze weekstaat is, dat de bank- biljettencirculatie met een totaal van 2933.9 millioen een laagtepunt voor dit jaar bereikt heeft. De „Banckert" naar Indonesië Nadat de Commandant Zeemacht in Ne derland schout bij nacht J. J. L. Willinge de opvarenden van de torpedojager „Banckert" had geïnspecteerd, vertrok het schip gister middag om'Vier uur uit Den Helder naar Indonesië onder commando van de kapi tein-luitenant ter zee B. van der Ploeg. Aan boord van het schip, dat een beman ning heeft van 232 koppen, reist op uit nodiging van de Koninklijke Marine mee de hoofdvlootpredikant kapitein ter zee J. H. Sillevis Smitt. die in Indonesië de nog aan wezige onderdelen van de marine zal be zoeken. Hij werd uitgeleide gedaan door de hoofdvlootaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain. De „Banckert" werd in 1945 overgeno men van de Britse marine en deed daar voor, in de laatste jaren van de tweede wereldoorlog, dienst bij de Middellandse Zeevloot. Onder andere heeft de jager deel genomen aan landingen in Afrika en op Sicilië. In 1946 maakte de „Banckert" zijn eerste reis naar Indonesië; in 1948 keerde het schip voor het zogenaamde „groot on derhoud" terug. Postpakket was tien jaar onderweg In Augustus 1939 stuurde het missie comité te Overloon een pakket naar een missiezuster in Afrika. Dezer dagen ont ving men te Overloon een brief van de zuster, waarin werd medegedeeld, dat zij het pakket in Augustus 1949 had ontvan gen. Het was tien jaar onderweg geweest. Eerste Kamer Geen commissie voor Indonesische Zaken Wet Autovervoer Personen goedgekeurd De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag het rapport-Molenaar tot wijziging van het Reglement van Orde (instelling commissie voor Indonesische Zaken) verworpen met 26 tegen 6 stemmen. Zonder discussie of stemming heeft de Kamer zich verenigd met de wetsontwerpen tot heffing van schoolgeld voor het middel baar en het voorbereidend hoger onderwijs en het niet heffen van schoolgeld over het cursusjaar 1944-'45. Bij het wetsontwerp tot herziening van de wet autovervoer personen sprak de heer Tj alma (A.R.) over het nut van streek- vervoermaatschappijen en over de bezwa ren van hen, die gedupeerd zijn bij het verlenen van concessies. De heer Kr a a ij v a n g er (K.V.P.) vroeg de minister te verklaren, dat het geven van aanwijzingen aan de Commissie Vergunningen Personenvervoer niet het karakter mag hebben van geheime richt lijnen. Voorts drong hij er op aan, dat bij de vervoerscoördinatie de minister zelf de touwtjes in handen zal houden en niet te veel invloed zal toekennen aan de spoor wegen. Aan het begin van de avondvergadering sprak de voorzitter een woord van deel neming naar aanleiding van de vliegramp in Noorwegen. De minister van Verkeer en Waterstaat sprak woorden van deelneming namens de regering. Mr. W. C. W e n d e 1 a a r (V.V.D.) noem de de herziening van de Wet Autovervoer Personen van zeer grote betekenis. Het al gemeen belang achtte hij bij een goede organisatie van het vervoer zozeer betrok ken, dat de overheid een krachtig woord moet kunnen meespreken. Nadat de minister van Verkeer en Water staat de spreker beantwoord had, is het wetsontwerp aangenomen. De vergadering werd hierna gesloten. De Eerste Kamer zal weer in openbare vergadering bijeenkomen op Dinsdag 29 November om 2 uur. Trein en auto in brand na botsing op overweg Automobilist werd bewuste loos uit zijn wagen gehaald j Dinsdagmiddag om half twee is een per- I sonenauto, bestuurd door de 49-jarige heer J. Cortlever uit Papendrecht, bij het passe- j ren van de onbewaakte overweg aan de Hondsbosselaan te Heiloo door een uit Alk- maar komende electrische trein geramd. I De auto, die aan de achterzijde werd ge- j raakt, werd een eind meegesleurd en vloog in brand. De voorste wagen van het trein- i stel vatte eveneens vlam. De trein stond spoedig stil en met de hulp van de passa- i giers en omwonenden kon de bewusteloze bestuurder uit de auto worden bevrijd. Een j dokter uit Heiloo verleende de eerste hulp en constateerde dat de heer Cortlever een hersenschudding had opgelopen. Hij is naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zijn toestand is redelijk. De auto brandde geheel uit. De trein kon, zij het met een half uur vertraging, de reis voort zetten. Siamese tweeling in Canada In Tofield, bij de Canadese stad Edmon ton (Alberta), is een Siamese tweeling van het vrouwelijk geslacht geboren. De moeder is de 23-jarige mevrouw Townsend. Grote toneelgezelschappen gaan overleg plegen Terugkeer van Else Mauhs De raad van toezicht op hel Centraal Coördinatiebureau voor het toneel, waarin de stichtingsbesturen van de vijf grote ge zelschappen en de Nederlandse vereniging van toneelkunstenaars vertegenwoordigd zijn. heeft een vergadering gehouden om de huidige en toekomstige situatie van het toneel in ons land onder ogen te zien. Be sloten is om te traenten door overleg tus sen alle groepen, met inbegrip van de door Guus Oster gevormde nieuwe combinatie, tot een voor alle belanghebbenden aan- aardbare oplossing van de gerezen moei lijkheden te komen. Na afloop van deze vergadering kwamen de wethouders en de hoofden van de afde lingen voor kunstzaken van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage bijeen. Zij werden door de voorzitter van het Coördinatiebureau van de toestand op de hoogte gesteld. Ook vertegenwoordigers van het Rijk en van de gemeenten Haar lem en Utrecht zullen bij het overleg be trokken worden. Intussen is bekend geworden dat de be gaafde actrice Elsa Mauhs, draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring, die sinds het uitbreken van de oorlog niet meer op de planken stond, zich bereid heeft ver klaard om bij het nog naamloze gezelschap van Guus Oster. Johan de Meester en Han Bentz van den Berg enkele gastrollen te vervullen. Bovendien wordt een van de regisseurs van de stedelijke schouwburg in Tel Aviv uitgenodigd om in het komende seizoen een voorsteiling te leiden. De geruchten als zou de nieuwe combi natie worden aangewezen om als vaste be speler van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag te fungeren, missen voorlopig nog vaste grond. In de vacature ontstaan door het ont- slagnemen van prof. dr. J. J. Gielen. is tot lid der Tweede Kamer benoemd de heer C. W. van den Broek (K.V.P.) te Roosendaal. In een groot pand aan de Noorderkerk straat te Zaandam dat een meubelmaga zijn en een tweetal woningen herbergde, brak gisteravond een felle brand uit. Hei gehele pand werd een 2:>rooi der vlammen. De brandweer in actie. Cobracatlabra Aangezien wij ons dezer dagen voelden als de man.die de onsterfelijke regels dichtte:, Ik zit hier achter 't venster en ben mij aan 't vervelen, ik wou dat ik twee hondjes was dan ging ik samen spelen, hebben wij onze schreden gewend naar het Stedelijk Museum om dan eindelijk zelf ook eens de tentoonstelling van ex perimentele kunst te zien. Wij werden bij het binnentreden al onmiddellijk ge- nezgn van de gedachte, dat men in een museum op de tenen moet sluipen om te voorkomen dat het stof van de schilde rijen valt, want wij botsten pardoes te gen een totempaal aan, versierd met richtingaanwijzers om de stroom van begerige passanten in goede banen te leiden. Dit is ook wel nodig, aangezien de vermakelijkheden, die de nijvere directeur hier organiseert, altoos veel publiek trekken. Allerwegen bewaakten suppoosten met Argus-neuzen de in gangen der expositie-ruimten. Alleen de entrée tot de kelders, waar de wer kelijke kunstschatten zich schuilhouden, was zorgvuldig door gebrek aan indica tors gemaskeerd. Wat de verkeersregeling betreft, moet ons nog van het hart dat voorschriften aangaande de maximum-snelheid waar mee men zich door de zalen mag bewe gen, niet lang meer op zich mogen laten wachten. Trouwens vooral de overweg, waar de paden naar de vijf verschillen de exposities elkander kruisen, kan het niet langer zonder veiligheidsmaatrege len stellen, want zelden hebben wij ten- toonstellingsgangers met zo'n grote spoed een gebouw zien verlaten, als zij die de experimentele salon hadden be zichtigd. Onder de blijmoedige uitroep „Je lacht je ziek" draafden zij door de draaideuren naar de straat van Paulus Potter. De enige verkeersregel, waar men zich in dit gebouw aan schijnt te .houden is: „Links gaat voor". Ons kwam ter ore dat een conserva tieve fractie van de Amsterdamse ge meenteraad binnenkort zal voorstellen om hier en daar in het museum enkele stoplichten aan te brengen op de plaat sen waar de bijzondere aandacht van de bezoeker moet worden ingeroepen voor de curipsiteiten, die herinneren aan wat men in bourgeois-terminologie de gou den eeuw pleegt te noemen. Het hier voor benodigde crediet zal zeker niet hoog lopen, omdat drie van dergelijke stoplichten al te veel zouden zijn, tenzij men dit alarmsysteem ook tot de zolder zou willen uitbreiden. Nadat wij nauwgezet de situatie had den bestudeerd, volgden wij het bordje waar Cobra opstond en stortten ons in de maelstrom. Dit Scandinavische accent moet u ons niet euvel duiden, want Cobra is niet slechts de naam van de giftige slang in het stedelijk paradijs die de directeur, jhr. Sandberg, hier aan zijn boezem koestert, doch tevens een teken van internationale broederschap tussen Copenhagen. Brussel en Amster dam. Wij troffen bij de ingang de som berste man aan die wij ooit zagen, na melijk de zaalwachter die de kaartjes voor dit artistieke terrarium verkocht. Dat was ook geen wonder, want onder de glasplaat van zijn tafel lag het tijd schrift van de exposanten, op welks omslag een grote open mond met een uitgestoken tong prijkt. Afgezien van het gebrekkige gebit, dat in deze open gesperde uitdaging is vervat, lijkt een voortdurend blikken in het voorportaal van de spijsverteringsfabriek van een opstandige kunstenaar ons niet bevor derlijk voor een behaaglijke gemoeds toestand. Bovendien moest hij voortdu rend opkijken tegen een groot doek, waarop twee puisterige bojaren hun aversie tegen yoghurt met kruisbessen te kennen geven door bijna uit de lijst te springen. Het kan ook een lente- tafreel met grazende buideldieren ge weest zijn, maar wij zijn nog niet zo geschoold in het waarnemen van de die pere roerselen van de experimentele ziel om dit met zekerheid te durven be weren. Snoek- en duivenkeel Wij zijn daarop binnengetreden in wat naar wij later vernamen de tempel heet. Het was een soort sombere zwarte liftkooi van dunne houtjes, die blijk gaf van de grote vaardigheid dei- bouwers met hamer en sikkel. De wan den, vrienden, waren behangen met de top-producten der heren Lucebert, Dotremont, Kouwenaar en Lenin. Om dat wij u ene proeve van de waarachtige kunst dezer vier grote dichters niet wil len onthouden, citeren wij eerst kame raad Lucebert, die ons op licht-ontroer- de fluistertoon mededeelt: „Mijn stad draagt dijen door, gekor ven. maar uit kokhalzen korrels krach tige ei, pluis ik mij uit boven de duiven- keel. Veel schenzen bengelen zon en mijn mond zal verliezen vingers als veer". Wij hebben dit zeer nauwkeurig overgenomen, omdat anders de beteke nis misschien verloren zou gaan. Onze bewondering groeide nog, toen wij óe illustratie van het poëem, even eens geheel zelfstandig door de heer Lucebert vervaardigd, in dezelfde oog opslag aanschouwden en steeg ten he mel toen wij merkten dat hij tegelijker tijd met de linkerhand gedicht en met de rechterhand geschilderd had. Gren- zenloos laaide onze hoogachting op toen wij vernamen dat de totale tijd van ver vaardiging slechts drie minuten had be dragen. Het geheel zo verklaarde men ons was uit Lucebertus machtige brein ontstaan omdat „er nog een hoekte gevuld most worden". Liepen wij reeds met betraande wangen rond, nog harder snikten wij toen wij Kouwenaars oeuvre onder de loupe namen. Ziehier een fragment uit zijn „Groen lied" (bij wijze van verruk kelijke indicatie van couleur locale in groene verf gepenseeld): „En zie daar hoe een snoek gist in de zwaardlelie. En dat duizend schilden een snoek gist in de zwaardlelie. En dat tienduizend schilden een snoek gist in de zwaardlelie. En dat honderdduizend schilden een snoek gist in de zwaard lelie". Wij hebben het einde van deze millioenennota niet afgewacht. De hele expositie droeg trouwens een piscatoriaal karakter want bij het werk van Karei Appel (afdeling beel dende kunst) ontwaarden wij een grote houten vis, in kunstige tinten, waaraan men, wanneer ze in serie en wat kleiner werden gefabriceerd, heel mooi baars zou kunnen vangen. Verder viel ons op dat ook de spruiten van deze Appel niet ver van de boom waren gevallen, want zij hadden kennelijk tot het welslagen van de expositie bijgedragen door de tekeningen huns vaders met fanatieke en van sterke innerlijke bewogenheid getuigende potlood-strepen te ver fraaien. Dat men met materiaal niet verkwis tend is omgesprongen bleek duidelijk toen wij een heel lang doek zagen, waar men per ongeluk in het haastig verwer ken der inspiratie enige potten verf over had omgeschopt. In een zeer te loven poging om in deze tijd van schaarste niets verloren te laten gaan heeft men er toch een bestemming voor gevonden door het roerloos op te hangen. Ook het medenemen van kinder hoofdjes uit Belgische wegen en het verleidelijk opstellen van dezelve gaven aan deze expositie trouwens een karak ter van een eerbiedwaardig streven naar verbetering der Nederlandse volks huishouding. Wij kunnen u onmogelijk alle doeken beschrijven die er hingen dat bleken er zoveel datimen zelfs moét aannemen, dat zij niet allemaal op één dag geschiL- derd zijn maar wij willen een uitzon dering maken voor vierkant lapwerk van een kleurgevoelige Deense inzend ster. Dit hadden wij wel willen kopen. Om ons zelve het genoegen te verschaf fen het nooit op te hangen. Piineh-neus Onze dokter, die had beloofd ons van zwartgalligheid te genezen, dacht ons te overtroeven met het volgende verhaal, De Hoofdstad-operetie heeft bezit) genomen van het theater Carré om daar zolang de belangstelling aan houdt dagelijks het zangspel „De Czardas-vorstin" van Emmerich Kal man uit te voeren onder muzikale leiding van Julius Susan. De titelrol wordt vertolkt door Ruth Rhoden. In de Westcrkcrk wordt hedenavond door het Christelijk Gemengd Koor JS. Bach" de Nelson-mis van Haydn ten gehore gebracht met medewerking van het Amsterdams Philharmonisch Orkest. In het ge bouw van de British Council aan de Herengracht speelt Vrijdagavond het Grillerkwartel werken van Beetho ven en Bax. In de kleine zaal van het Concertgebouw geeft Hans Iien- kemans op 25 November een piano recital (Mozart, Pijper. Debussy). Het Nederlands Volkstoneel brengt Vrijdagavond in de Doelenzaal ter In de hoofdstad uit gelegenheid van de Heijermans-her- denking ..Op Hoop van Zegen" voor liet voetlicht. De rol van Kniertje wordt gespeeld door Marie Faassen, die destijds de doublure voor Esther dc Boer-van Rijk vervulde. In de voornaamste rollen treden verder op: Elly van Stekelenburg, Johan Elsen- sohn en Jan Vreeken. Het Amsterdams Toneelgezelschap vertoont Zaterdag en Zondag in de Stadsschouwburg het zinnebeeldige spel „Uitkomst" van Heijermans onder regie van A. Defresne. Mede werkenden zijn onder meer: Mieke van Oorschot, Hetty Beck, Nelly Ernst, Früs van Dijk, Jo Sternheim, Robert de Vries, Ben Groenier en Jacques Snoek. Tol 17 December exposeert bij Huinck en Scherjon aan de Heren gracht de schilder Jos. Croin. Bij Arti et Amicitiae is een tentoonstel ling van werken door Arte van Mever en Piet Rczclman. dat zich volgens zijn zeggen werkelijk in zijn spreekkamer had afgespeeld.. Daar was een man binnengekomen met een bloedende kloof in zijn neus. Op de vraag hoe hij dit letsel had opgelopen, zei de gewonde: „Ik heb geprobeerd het puntje er af te bijten". Waarop de dok ter zijn verbazing luchtte met de op merking dat dit toch onmogelijk geacht moet worden. De man echter verklaarde in zijn eergevoel gekrenkt: „Zo moeilijk is dat anders niet. Ik ben gewoon op een stoel gaar. staan om er beter bij te kunnen". Maar nu hadden wij onze medicinale zegsman dóór. Want wij zijn óók op Punch geabonneerd. BOEDA voor elke vrouwen'cn meisjeshand is een tube n is een tube Feestconcert van mannenkooi „Proza en Poëzie" Het mannenkoor „Proza en Poëzie" heeft op bijzondere wijze zijn zestigste verjaar dag gevierd met een jubileumconcert, waar aan medewerkten het Amsterdams Postaal Mannenkoor „Kunst naar Kracht" (dirigent Nico van der Linden), het Amsterdams Philharmonisch Orkest, de tenor Han le Fèvre en de bas Herman Hülsmann. Met deze uitgebreide bezetting werd de „Missa in e" van Nico van der Linden uitgevoerd, onder leiding van Jan Booda. de onder nemende dirigent van de jubilerende ver eniging. Wij moesten bij deze groots opgezette uitvoering onwillekeurig terugdenken aan de gezellige avonden met wat koor- en solozang, aangevuld met een kluchtspel, die „Proza en Poëzie" indertijd ik spreek van dertig jaar terug op Zaterdagavon den in de oude schouwburg aan de Jansweg verzorgde. Wat ging het er toen pretentie loos toe in deze zangvereniging! }Ien mikte niet hoog, maar de sfeer van de uitvoerin gen was altijd zo dat men er een genoeglijke avond bij sleet. Toen de heer Booda de leiding van „Proza en Poëzie" in handen nam, kwam er een hoger strevende activi teit in het koor: hij liet het medewerken in zijn grote uitvoeringen en bracht het aldus in contact met de hogere kunst. Ook werd met succes deelgenomen aan mannenkoor wedstrijden. Deze jubileum-avond in grote opmaak ligt ook volkomen in de lijn van Booda. In de gemoedelijke tijd zou men aan zo iets niet gedacht hebben en zich hebben tevre den gesteld met een bescheiden uitvoering door eigen krachten, desnoods gevolgd door sen concours, zoals bij het dertigjarig jubi leum gebeurde. Maar Booda is een meester in het combineren, evengoed als hij een alleszins vaardige koordirigent is. En zo gebeurde het, dat het diamanten feest van „Proza en Poëzie", door een combinatie met een Amsterdams koor en dito orkest een grootscheepse uitvoering werd. Er stond een machtig koor, dat, op een paar weifelingen na, uitstekend klonk en doorgaans goed reageerde op de veilige directie van Booda. De beide solisten zon gen met gloed en overtuiging. Alleen het orkest, het fameuze „Philharmonisch Or kest" van Nico van der Linden, bleef ver beneden het peil dat wij op ons Haarlems podium gewend zijn. Wat het uitgevoerde werk betreft, het geeft in de lengte wat het in de diepte mist. De muzikale invallen die wat beloven, al zijn ze dan weinig oorspronkelijk, worden overwoekerd door nutteloze phrasen, dorre ontwikkelingen en eindeloze uitbreidingen, die geen bouw-kracht bezitten. Het best zijn nog de lied-achtige melodieën, zoals in het Benedictus: deze zijn wel wat senti menteel, maar klinken ten minste oprecht in hun pretentieloosheïd. Over de koorzet ting valt niets dan goeds te zeggen; de componist weet uitstekend met het stem- menmateriaal om te gaan, wat voor koor zangers altijd een prettige ervaring is. Doch dit bepaalt in eerste instantie niet de ar tistieke waarde van een werk. Ondertussen hebben de zangers hun hart kunnen ophalen en heeft „Proza en Poëzie" op zijn jubileum een uitvoering gehad die, wat het vocale clement betrof, klonk als een klok. JOS. DE KLERK. „De weg naar Straatsburg" Eerste-Kamerlid Van de Kieft over Europese eenheid „Wij moeten van onze productie gaan leven. Dit betekent, dat Europa een econo mische eenheid zal moeten gaan vormen en wel op korte termijn. Gebeurt dit niet, dan zal er van de 26 staten van Europa niet veel terecht komen",, aldus vatte de heer J. van de Kieft, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en afgevaardigde naar de Assemblée van Straatsburg, de inhoud van zijn tafelrede over „de weg naar Straats burg" tijdens een lunch van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde samen. De dreiging, dat de Marshallhulp aan Europa eerder dan 1952 zal ophouden, is zeer reëel, aldus dc heer Van ae Kieft. Zo dra zich wolken aan de Amerikaanse eco nomische horizon vertonen, zullen de Ame rikanen hun belastinggelden liever ten eigen bate, dan ten bate van „die arme sloebers in Europa" gaan besteden. De nood dwingt lot economische samenwerking in Europa, tot een mechanisatie, een taakver deling en een massaproductie, die de kost prijzen op een laag peil brengen. Alleen dan, dus wanneer wij hebben leren denken in continenten, zal Europa zich kunnen handhaven tegenover Amerika met 150 millioen. Rusland met 190 millioen, India en Pakistan met 350 millioen, China met 350 millioen mensen en andere continenten, waar een gerationaliseerde en gestandaar diseerde productie gereed of in groei is. Wij zullen onze verdeeldheid in 26 landjes met 25 muntjes, 26 douanestelsels en 26 kleine productiekernen moeten verlaten, want anders gaat Europa ten onder, aldus de heer Van de Kieft. De heer Van de Kieft betreurde de thans bestaande verhouding tussen de raad van ministers te Parijs en de vaste commissie van de Assemblée. Er is verschil van visie, waardoor de Straatsburgsc resoluties niet tot hun recht komen. Maar, zo zeide hij, ik ben het met een Engelse mede-afge vaardigde eens, dat een Assemblée altijd weer haar bevoegdheden op een executie ve heeft moeten veroveren. We zullen de mouwen dus moeten opstropen. De nood is trouwens zo hoog. dat het alternatief gesteld kan worden: „Europa gaat te gron de of wordt een economische eenheid". De Assemblée heeft zich op dit punt zo duidelijk uitgesproken, dat de heer Van de Kieft de toekomst optimistisch kan bezien. Minister A. M. Joekes, die de lunch bijwoonde, nam aan dc discussie deel. Hij zeide, dat tussen Straatsburg en Parijs (de zetel van de raad van ministers) een lange en moeilijke weg ligt. De raad van ministers is een orgaan van overleg zon der uitvoerende bevoegdheden en kan dus geen directieven voor de verschillende landen geven. Men krijgt de denkbeelden van dc Assemblée voor zich, doch dc es sentiële moeilijkheid is dat een verhou ding, zoals die tussen parlement en rege ring bestaat, hier ontbreekt.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5