Haarlem groeit nog langzaam SLEUTEL WEG: Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Masai®*»® etui's WE1EI De man ■Woensdag 23 November 1949 Haarlems Dagblad en Opreclile Haarlemse Courant Dit is te danken aan het geboorte-overschot want hef vestigingstekort stijgt De gegevens van het Bevolkingsbureau te Haarlem zijn bijgewerkt tot 1 October. De laatste cijfers die wij publiceerden waren van 1 Juli. In de 3 maanden is het aantal Haarlemmers gestegen van 161.381 tot 161.604. Een vermeerdering dus van 223. In het eerste halfjaar van 1949 werd een stijging van 592 geconstateerd. Het totaal der toeneming in 9 maanden is dus 815, zo dat te verwachten is, dat over het volle jaar de 1000 net volgemaakt zullen worden. Dat is betrekkelijk weinig, want voor de oorlog boekte Haarlem als bevolkingsaan was gemiddeld het dubbele. Deze verlangzaming in het tempo van de groei is een gevolg van het feit, dat er nu sinds enige tijd een vestigingstekort is. Dat wil zeggen dat de laatste tijd meer Haaiiemmers naar elders gaan verhuizen dan zich personen uit andere gemeenten in Haarlem vestigden. In het derde kwartaal vertrokken 2182 Haarlemmers, terwijl er slechts 1858 nieu we vestigingen geboekt werden. Het vesti gingstekort was dus 324. In het eerste halfjaar van 1949 was dit vestigingstekort 370. Dat wil dus zeggen dat in de laatste 3 maanden het vestigings- tekorl in Haarlem bijna verdubbeld is. Over 1948 was het vestigingstekort slechts 254. Deze cijfers illustreren het woningtekort te Haarlem wel zeer overtuigend! Het 3de kwartaal gaf. zoals wij reeds schreven, opnieuw een geboorte-overschot. Ook nu werden er meer kinderen geboren dan er sterfgevallen voorkwamen. De geboortecijfers waren: Juli 282, Augustus 276 en September 292. Totaal 850. De sterftecijfers: Juli 104, Augustus 106 en September 93. Totaal 303. Dit betekent dus een geboorte-overschot van 547. Aantal verhuizingen vermindert Het nog steeds stijgende woningtekort is aanleiding dat in Haarlem het aantal ver huizingen vermindert. In 1948 vertrokken 3042 Haarlemmers naar elders en kwamen 7788 anderen in Haarlem wonen. Neemt men aan dat op elke 6 personen een gezin betrokken is (gemiddeld is de gezinssterkte 4, maar onder de personen die van woon plaats verwisselen zijn in verhouding veel ongehuwden) dan wil dat zeggen dat er toen ruim 2600 gezinnen verhuisden. Over de eerste 9 maanden van 1949 was, naar cie maatstaf berekend, het aantal ver huizende gezinnen 1850. Als de overige 3 maanden van dit jaar ongeveer hetzelfde resultaat opleveren, komt men op een to taal van 2460. Dat is dus belangrijk minder dan over 1948. Toch is het aantal verhuizende Haarlem mers nog groot te noemen. In de eerste 9 maanden van dit jaar verlieten 5906 perso nen Haarlem als stad van inwoning. Over een vol jaar wordt dit dus 7840. Dat wil zeggen bijna 5 procent van de bevolking! Interessant is de Haarlemse cijfers te vergelijken bij de landelijke. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het sterftecijfer over de maanden Januari-September in Nederland 8.4. Wij berekenen voor Haarlem een sterf tecijfer van 8.6, dus slechts iets hoger dan voor het land. Het landelijke sterftecijfer voor hetzelfde tijdvak van 1948 was 7.3 en van 1947 8.2. Het geboortecijfer over 9 maanden van 1949 was voor Nederland 24.3. Voor Haar lem komen wij op 20.9. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIAL1ST" Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 November 1949 ONDERTROUWD: 22 Nov., W. Jansen en C. C. Kroon; L. G. Postuma en C. A. Du- moulin. GEHUWD: 22 Nov., IJ. Bijster en C. J. J. Cashoek. BEVALLEN van een zoon: 18 Nov., N. J. JimminkDedecker; 21 Nov., E. B. Ramp van Uden: E. J. A. Lensende Rooij; J. C. BosmanBijster; C. E, Wensingvan der Reep. BEVALLEN van een dochter: 20 Nov., C. P. VisserKoomen; 21 Nov., C. A. de Geus Smit; C. de Koninck—Bouckaert; F, W. M. T. Reintjes—Reuten; W. A. van der Graaf— Habben Jansen; 22 Nov., M. van Soelen van Rijendam. OVERLEDEN: 18 Nov., A. ScholtenLan ge. 83 j., Doelstraat: 19 Nov., A. M. de Jong, 4 m.. Kamperlaan: J. R. Waigien, 67 j., Ver- gierdeweg; J. J. van Leuven, 81 j.. Tetterode- straat; R. H. Wagenborg. 58 j.. Hazepaters- laan; 20 Nov., L. F. Hoek, 16 m„ Plein: L. Aufderheijóe, 59 j., Zocherstraat; W. van Len- nep, 57 j., M. v. Heemskerkstraat;"H. Spijk- straJorritsma, 71 j., Koudenhorn; P. Oomens, 56 j„ Fuhropstraat; H. Pot, 65 j., Tugelastraat; 21 Nov., J. J. van Roodselaar— Bijleevld, 65 j., 2e Hogewoerddwarsstraat. Het geboortecijfer, dat in Nederland na de oorlog aanvankelijk zeer hoog was, loopt nu weer regelmatig terug. Het was over 9 maanden van 1947 28.6, van 1948 25.9 en nu over 1949 24.3. Een kistje dat de woningnood demonstreert. Op het bureau van de Burgerlijke Stand te Haarlem staat een klein kistje, dat de woningnood en de ellende onder de jeug dige personen, die willen trouwen maar geen woonruimte kunnen vinden, demon streert. Vele trouwlustigen begeven zich in on dertrouw, in de hoop dat zij er dan wat gemakkelijker in zuilen slagen om ergens kamers te huren. De hoop op een vrij huisje gaven deze jonge mensen reeds lang op. Voorheen werd dit aantekenen ook ge daan omdat het daardoor wat minder moei lijk werd om toewijzingen te verkrijgen voor het aanschaffen van meubels, linnen goed enz. Nu de distributie, althans wat die artikelen betreft, tot het verleden behoort, geschiedt dit voortijdig aantekenen alleen nog slechts met het oog op het verkrijgen van woonruimte. Toch bevat het kistje, waarin al die ge vallen geregistreerd worden, nog namen van ruim 200 bruidsparen. Verscheidene bruidsparen staan er al voor de tweede keer in. Als een huwelijk niet binnen een jaar na de aantekening vol trokken wordt, vervalt de aantekening. Dan moet, als de betrokkenen niet tot an dere gedachten gekomen zijn, deze formali teit herhaald worden. Taxi 2 Bei i s o o O DAG EN NACHT Vier aanhoudingen De Haarlemse politie is in de afgelopen 24 uur weer actief geweest. In de eerste plaats werden drie jonge mannen aange houden, dié vorige week in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een drietal klokken uit de Montessorischool aan de Middenlaan hadden gestolen. De negentienjarige kan toorbediende P. J. v. d. A., de twintigjarige soldaat R. A. K. en de achttienjarige va rensgezel W. van D. hebben inmiddels be kend. Tevens werd de loswerkman W. A. van oer P., die 52 jaar is, aangehouden, omdat hij enige tijd geleden een bakfiets had ver duisterd. v. d. P. heeft geen vaste woon plaats. Bouw tien duplexwoningen in Bloemendaal aanbesteed Het bestuur van de woningbouwvereni ging „Bloemendaai-Noord" heeft Woens dagmorgen aanbesteed het bouwen vap tien duplexwoningen met schuurtjes op een terrein, gelegen aan de Br^derodelaan, naar een ontwerp van architect J. A. van Asdonk. Laagste inschrijfster was de firma J. M. de Wolff en G. J. Slot te Amstelveen voor f 116.000. Jaarvergadering „Santpoorts Bloei" De vereniging „Santpoort's Bloei" belegt Donderdag 24 November haar jaarverga dering in het jeugdhuis aan de Burgemees ter Enschedélaan te Santpoort. De agenda vermeldt onder meer de be stuursverkiezing. Periodiek aftredend zijn de heren mr. Vorstman, Jonker, Tabernal, Visse en De Vries. Zij stellen zich herkies baar. ADVERTENTIE Het begin van de honderdduizend komt in Uw bezit, bij gebruik van Lincol Polish en Lincol Linoleumwas. Vraagt het eens Uw leverancier. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 309 310% 2421/2 244% 238% 239% A. K. U 184% 183 >4 132 Nederlandse Ford 296 Nederlandse Kabel 291 v. Berkel's Patent 117 Scheepvaart-Unie 145% 145% HolLAmerika Lijn 161& Deli Maatschappij 130% 131 K. V A 144% 1451/, A'dam Rubber 130% 130% Ned. Handel Mij. 161% N.-I. Handelsbank 102 Billiton Mij. II 263 Zijn er in Haarlem veel clandestiene bewoners? Er is een aanwijzing die dit doet vermoeden Een Bevolkingsregister heeft slechts waarde als het goed is. In de bezettingstijd is, om aan de greep der Duitsers te ont komen, veel in dit register geknoeid. Maar na de bevrijding wordt getracht het weer in de puntjes te hebben. Zowel in Haarlem als overal elders. De ervaring is dat een jaarlijkse cor rectie onmisbaar is. Daarom wordt elk jaar hier ter stede aan alle hoofden van gezin nen een kaart gezonden, waarop zij moeten aangeven of het aantal personen dat in het Bevolkingsregister staat ingeschreven, klopt met de werkelijke toestand. De kaar ten kunnen ongefrankeerd per post terug gezonden worden. Veel ongemak voor de aangeschreven mensen zit er dus niet aan. Voorheen kwamen vrijwel alle kaarten ingevuld terug. Maar nu hapert daaraan heel wat! Er zijn enige maanden geleden 45.000 kaarten verstuurd, maar nu zit men in het Stadhuis nog te wachten op een kleine 4000 antwoorden. Uit aanwijzingen is gebleken dat er per sonen zijn die vrezen dat de gegevens be stemd zijn voor het bureau van Huisves ting en dat de bedoeling is er achter te komen waar zich clandestien inwoners ge vestigd hebben, of waar er mogelijk nog ruimte is voor inwoning. Dat er nu zoveel mensen zijn die geen antwoord gegeven hebben, doet inderdaad veronderstellen dat er nog al wat samen stellingen yan gezinnen zijn, die niet klop pen met de gegevens zoals die nu in het Bevolkingsbureau voorkomen. Het niet insturen van de gevraagde in lichtingen is op zich zelf reeds een straf baar feit, ofschoon de gemeente in deze tot heden geen maatregelen genomen heeft. Daarnaast staat evenwel de verplichting dat ieder ingezetene een verandering van zijn adres aan het Bevolkingsbureau moet op geven. Overtreding van dat voorschrift is meermalen aanleiding geweest voor een vervolging. Groentjes in Haarlems Dagblad- en suc ces vormen een ondeelbaar begrip. Doe er uw voordeel mee. Kerstfeest in cle Haarlemse gevangenis Financiële steun gevraagd De gevangenispredikant ds. A. J. van Rhijn schrijft: De Kerstdagen naderen. In vele gezin nen brandt straks de kerstboom en is men gezellig bijeen om het grote feest te vie ren. Maar in de gevangenis wordt dan juist het gemis van het gezin het pijnlijkst ge voeld. Daarom wil ik gaarne een beroep doen op ieder, die dit leest, om een kleine gave af te zonderen, opdat ook voor hen, die afgesloten zitten, er iets extra's kan wor den gedaan. Wie hiervoor gevoelt, kan zijn bijdrage in enveloppe met opschrift: „Kerstfeest gevangenis" aan mijn huis, Tempeliers straat 21 te Haarlem afgeven, of zijn bij drage storten op mijn postgiro 161781. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de regering niet over weegt, een departement voor de buitenlandse handel in het leven te roepen. Sint Nicolaasfeesten voor scholieren Leerlingen van negen-en-twintig Haar lemse lagere scholen zullen binnenkort weer in het Gemeentelijk Concertgebouw bijeen komen voor de jaarlijkse Sint Nicolaasfeesten van de Nederlandse Ge- derwijzersvereniging, welke voor de acht en dertigste keer worden voorbereid. Sint Nicolaas komt bij de leerlingen van vijf tien voorbereidende scholen op bezoek. De vijfde klas van een aantal scholen opent de rij der feestelijkheden op Dinsdag 29 November. Tot en met 13 December duren de feesten. De Sint Nicolaascommis- sie heeft weer aantrekkelijke program ma's samengesteld, dat toneel en film be vat. Voor de leerlingen van de eerste klas sen komt Sint Nicolaas op 5 December in het Concertgebouw. De blinde en zijn hond Door de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging voor Dierenbescherming was Maandagavond in hotel „De Leeuwerik" een vergadering belegd, waarin als spreker optrad de heer C. de Boer uit Ermelo, de man die honden africht tot geleidehond voor blin den en die zich voorts bekendheid verwierf door een voetreis van Amsterdam naar Brussel. Er was voor deze vergadering zoveel be langstelling, dat velen geen plaats meer konden krijgen. Men denkt er nu over, bin nenkort een tweede bijeenkomst te houden. De heer de Boer die een zeer vlot causeur bleek te zijn, vertelde tal van bijzonderheden over de wijze waarop hij de honden africht. Ongeveer 600 tot 650 uren zijn daarmee ge moeid voor iedere hond. Het werk eist zeer veel geduld en liefde voor het dier en wan neer de hond klaar is en hij een bestemming heeft gevonden, moet ook zijn baas nog onderricht worden in het „begrijpen" en leiden van het dier. De vele uren die aan het africhten worden besteed, maken een geleidehond voor vele blinden een kostbare geschiedenis. Aan het slot van zijn causerie zei spreker te hopen dat vele zienden daarbij financiëel zullen willen helpen. Aan de aanwezige ouders gaf hij de raad, er voor te zorgen dat de kinderen niet met achtergelaten munitie spelen, want reeds hebben daardoor verschillende kinde ren het gezichtsvermogen verloren en hoe goed een blinde zich ook vaak kan behelpen, er gaat toch niets boven het voorrecht van te kunnen zien. Aan het eind van de vergadering wei-d voor het door de heer de Boer aangegeven doel een collecte gehouden die het prachtige resultaat van f140 opleverde. De ramp met de „Nijmegen" De president van het Engelse hof van onderzoek naar de ramp met de „Nijme gen". T. P. MacDonald, heeft de Britse minister van burgerluchtvaart, Lord Pa- kenham, heden in een brief er van be schuldigd te trachten „zonder bewijzen de gehele verantwoordelijkheid" voor de ramp te leggen op de piloot. (Het rapport van de ministeriële onderzoekcommissie is elders in dit nummer opgenomen). Winkelende tram In de afgelopen nacht is een zogenaam de „potwagen" van de Amsterdamse ge meentetram, waarmede personeel naar huis wordt gebracht na afloop van de dienst, op de Haarlemmerdijk uit de rails gelopen en een winkel in huishoudelijke goederen binnengereden. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Een kraan wagen heeft de motorwagen later weer in de rails gezet. In de étalage van de winkel werd een ravage aangericht. Orkest in een handkoffer. Het hier afgebeelde apparaat (naast het toetsenbord van de piano) is een Franse uitvinding, waarmede het mogelijk zou zijn op een gewone piano de klank van allerlei andere instrumenten, zoals viool, fluit, jachthoorn en vele andere na te bootsen. Het wordt gekoppeld aan piano of vleugel en aan een electrische versterker en zou dan volgens de uitvinder, „een klein orkest volkomen kunnen vervangen". Het voorzetapparaat zelf kan gemakkelijk 'in een flinke handkoffer vervoerd worden. Clubkampioenschappen In het Sportfondsenbad worden Zaterdag avond de winterclubkampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Zwembond ge houden. De inschrijving voor deelname aan deze wedstrijden heeft de verwachtingen verre overtroffen; voor de zwemwedstrijden bij de dames hebben 10 verenigingen en bij de heren 13 verenigingen ingeschreven. In de wedstrijd sclioonspringen zullen 3 vereni gingen elkaar bekampen. Boksen Van Dam won van Marcel In een gevecht over tien ronden won Luc van Dam Dinsdagavond op punten in de Dierentuin in Den Haag van de Fransman Kid Marcel. Van Dam verscheen voor het eerst in de ring sinds de 10e Mei, toen hij met grote moeite Caboche versloeg en' zijn achilles pees zodanig blesseerde dat een operatie en een langdurige rustpoos noodzakelijk waren. Van Dam zag men niet in zijn beste vorm. Dit zou ook vrijwel onmogelijk geweest zijn na zijn langdurige gedwongen rust. Hij was snel ter been, zijn stootkracht bleek niet geleden te hebben, hij was technisch uit stekend en hij was, na een ietwat nerveus begin, steeds in de aanval. Wanneer hij zijn voordeel ook met beslistheid had uitgebuit zou Kid Marcel, in weerwil van zijn routine en zijn hardheid, zeer waarschijnlijk het gevecht niet staande hebben geëindigd. Het heeft trouwens niet veel gescheeld of de eindstoot was in de tiende en laatste ronde doorgekomen. Kid Marcel, zeer kalm en door zijn uitstekende dekking een lastig te raken object, was in de loop van de partij eigenlijk geen enkele maal in gevaar geweest. Hij werd voortdurend in de ver dediging gedrongen, deed wat hij kon bij de korte slagenwisselingen die op bliksem snelle aanvallen van de Nederlander volg den, incasseerde bijzonder kalm de harde tikken tegen kin en jukbeen. Van Dam gaf hem trouwens door niet prompt te volgen, telkens gelegenheid zich te herstellen. Van de achtste ronde af deed de Fransman wei nig meer dan zich verdedigen. Van Dam bestookte hem met linkse hoeken en rechtse directen en Marcel had de hele ring nodig om zo goed en zo kwaad als het ging bui ten schot te blijven. In de tiende ronde werkte Van Dam hem in de touwen. Even verslapte de strijd, toen hervatte Van Dam zijn eindoffensief. Hij dreef zijn tegenstan der in een hoek en een reeks stoten van links en van rechts, de een al harder en feller dan de ander, troffen Marcel tegen kin en kaak. Toen de gong voor de laatste maal luidde stond hij te wankelen op zijn benen. „I NT I MA" Lampenspeciaalzaak GEESTIGE SCHEMERLAMPEN Zeer uitgebreide collectie KRUISSTRAAT 42, HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) Schaken Rolland won twee maal In de eerste klasse A van de Noordhol landse Schaakbond trok cle uitstekende start van Rolland de aandacht. Na een overwin ning van 3Vj—6'4 op HSG II in de eerste ronde volgde een verrassende 5V4414 zege op het sterke Heemstede. Rolland is thans de ernstigste concurrent voor Aalsmeer, dat vol gens verwachting te sterk bleek voor HSG II (voorlopig 4V4—1%). Het Oosten herstelde zich na de 314—611 nederlaag tegen Aalsmeer in de eerste ronde, door nu te winnen van Haarlem II (voorlopig 214514). In de tweede klasse A toonde Het Oude Slot zijn kracht door met 73 van Kennemerland II te winnen. In de tweede klasse B zal HSG III verliezen van Aalsmeer II (voorlopig 5—4). Heemstede III kwam met een 614314 ne derlaag thuis na de moeilijke uitwedstrijd tegen De Uil. Haarlem IV had geen moeite met het zwakke Amstel (73) maar Kenne merland behaalde in deze afdeling toch de grootste overwinning, namelijk op Aalsmeer III (214—714). HSG IV won in de derde klasse C met niet minder dan 82 van HWP II. Nog gro ter was de overwinning, die Heemstede V in de vierde klasse A op De Uil II behaalde (9—1). In de vierde klasse B gaven Het Oosten IV en HWP III elkaar maar weinig toe. De voor lopige stand is: 414—-314 voor Het Oosten. Voetbal Van Geen en Van Steenbergen bij de Nederlands elftalclub Van Geen (Scheveningen) en Van Steen bergen (Feijenoord) zijn uitgenodigd de cen trale training van de spelers, die eventueel in aanmerking zullen komen voor het Neder lands elftal, mede te maken. VOORWEDSTRIJDEN DERDE KLAS BIL JARTEN. Vanavond, Vrijdag en Zaterdag worden in hotel „Hof van Holland" de voor wedstrijden om het kampioenschap van 'Ne derland derde klas klein biljart voortgezet. Deelnemers zijn vijf Haarlemmers. Reeds zijn twee partijen gespeeld. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de 46-jarige K. Maibaum. ex-„Kriminal- sekretar" der S.D. te Amsterdam, tot een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar met aftrek. Het Hof beval zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Veertien dagen geleden eiste de advocaat-fiscaal zeven jaar. HAARLEM EN OMGEVING „De Reünie" houdt Zaterdag 26 Novem ber een cabaretavond in hel gebouw der H. J. M. V., Margarethastraat. Opgevoerd wordt de cabaret-revue „Hebt U even tijd?".Na afloop dansen met medewerking van „The Harlem Swingers". Aan de gemeenteuniversiteit van Am- sterdam zijn geslaagd voor het candidaats- examenheconomie C. J. M. Freriks te Voge lenzang en C. G. Holscher te Overveen. De ontvanger bij de belastingen P. C. A. van Steen is verplaatst van Oss naar Be verwijk. De Chr. Harmonie Sursum te Bloemen daal, directeur de heer J. A. Meng, geeft Zaterdagavond 26 November een concert in Hotel Vreeburg, met medewerking van hes Postaal Mannenkoor te Haarlem, directeur de heer P. J. Potgieser. De pianist Cor de Groot, die van een tournée door Spanje terugkeerde, zal Maan dag 28 November een recital in de grote zaal van het Gem. Concertgebouw in Haar lem geven. Het programma vermeldt werken van Schubert, Brahms en walsen van diverse componisten (o.a. Chopin, Debussy, Joh. Strauss). Dit zal het eerste concert zijn van de Meesterpianistenserie 'Cor de Groot, Alfred Cortot, Jan Smeterlin). Ds. P. V. v. Stein Callenfels. em. predi kant te Heemstede herdenkt 23 November de dag waarop hij voor 40 jaar bij de Ned. Herv. Gem. van Dussen 't predikambt aanvaardde. Benoemd is tot verificateur der inv. en accijnzen de adjunct-verificateur A. A. P. Fraterman te IJmuiden. Voor Weten en Werken zal op morgen, Donderdagavond, in het gebouw der Vrij zinnige Hervormden de heer J. B. Schuil spreken over Toneelherinnerïngen, aangevuld met enkele korte instantanés. Dezer dagen was' een acht en twintig jarige leerling-verpleegster aangehouden, verdacht van diefstal van geld, dat In het bezit was van inwonenden van een inrichting, waar zij werkte. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is zij op vrije voelen gesteld. De Bloemenaaalse politie heeft haar opnieuw aangehouden, omdat nog vele aangiften volgden. Zij gaf toe behalve de reeds ge melde feiten nog twaalf maal in 1948 en 1949 geld te hebben gestolen van inwonenden. De tweede voordracht door Bernard IJzerdraat over volksdans en volksmuziek, die op 24 November in het Frans Halsmuseum gehouden zou worden, is wegens ziekte van de spreker uitgesteld. De leden van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging ..Oost en West" zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst op Dinsdag 29 November in hótel „De Leeuwe rik". De heer D. van der Meulen. oud-resi dent en oud-gezant der Nederlanden in Saoedi-Arabië, zal spreken over „Hadhra- mout, het stameiland der Indonesische Arabieren". De geheel-onthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" houdt Zaterdag 26 en Zondag 27 November in het Gemeentelijk Concert gebouw een cabaret-avond met vele mede werkers onder leiding van Daan Hooykaas. Er is bal na. Het concert dat in September 1948 ge houden zou worden ter viering van het zil veren jubileum als musicus van de heer Jan Hensen, dat wegens diens ziekte geen door gang kon vinden, zal nu plaats hebben in Februari 1950. De heer Hensen is reeds zo danig hersteld dat hij zijn werkzaamheden heeft hervat. Bmirlbelang AerdenhoutBentveld houdt Vrijdag 25 November in restaurant Boekenrode te Heemstede een bijeenkomst waarop de heer A. L. C. Beekman zal spre- over „Onze zusters, de planeten". In het Concertgebouw wordt Zaterdag middag aanstaande een openbare bijeenkomst gehouden, waarop de heren L. Polhaupessy en H. J. Vigeleyn Nikijuluw zullen spreken over „De minderheden vragen om het recht, hun gewaarborgd door de Xoninkiijke bood schap, het Atlanticcharter. het handvest der Verenigde Naties en de grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden". imh. goede staalwaren GROTE HOUTSTRAAT 166 by de Houtbru? (Adv.) Voorlopig Nederlands elftal samengesteld Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woens dag 30 November in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd speelt tegen de Zweedse ploeg Djurgaarden, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Everse (Neptunus) en Van der Sluis (BW). Midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord) aan voerder. Voor: Lenstra (Heerenveen), Van Steen bergen (Feijenoord), Van Geen (Schevenin gen), Timmermans (ADO) enClavan (ADO). Reserves zijn: Saris (BW), Schijvenaar (EDO), Stoffelen (Ajax), Schaap (Gooi) en Roosenburg (Sneek). De wedstrijd begint om halfdrie. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 23) Op de drempel van haar kamer werd het de bezoeker onmiddellijk duidelijk, dat hier cie tijd had stilgestaan. Het meu bilair, geërfd van diverse tantes, was van het soort, dat zeer populair was geweest omstreeks 1860. Men zag mensen in de kleding van die tijd in deze stoelen voor zich zitten. Gravures van bekende Victo riaanse voorstellingen in ouderwetse lijs ten keken neer op een vloerkleed, dat niet uit die tijd stamde, maar wel volkomen in stijl was, wat het patroon betreft. Het was een jaar geleden nieuw aangeschaft en had een pauwblauwe kleur, met bosjes rozen in wit en rose, die met een groen lint aan elkaar verbonden werden. De gordijnen waren van dezelfde tint, blauw maar niet zo fel, en hadden de oorlog overleefd. Hoewel ze nog niet versleten genoemd konden worden, werd het toch tijd, dat deze door nieuwe vervangen wer den, zodra juffrouw Silver het over zich zou kunnen krijgen zoveel geld voor zich zélf uit te geven. Twee zoontjes van haar nichtje Ethel Burkett waren nu op school en het afgelopen jaar was er een meisje geboren. De school was duur en hoezeer de Burketts zich verheugden over de ge boorte van een dochtertje na drie jongens achter elkaar, hun financiën waren er door deze vreugdevolle gebeurtenis niet beter op geworden. Juffrouw Silver's aard bracht mee, dat ze niet anders kon doen dan dit gezin zo nu en dan helpen. De gordijnen konden nog wel een jaar of wat mee! Zoals ze daar zat in haar gemakkelijke stoel naast het behaaglijk brandend vuur, straalde ze tevredenheid uit. Ze had ge durende twintig jaar gewoond in de hui zen van andere mensen en had gedacht, dat ze nog twintig jaar zo zou moeten leven, alvorens zich op een karig pen sioentje terug te kunnen trekken. De voorzienigheid had het echter anders met haar voorgehad en haar tot een nieuw beroep gebracht, waardoor ze in beschei den welstand kon leven. De schoorsteen mantel, de boekenkast, twee kleine tafel tjes en wat er verder voor beschikbaar was, stonden vol met foto's van dankbare cliënten, in alle mogelijke soorten lijsten. Er waren vele foto's bij van jonge man nen en vrouwen en ook van baby's die nooit geboren zouden zijn, als deze oude, ongetrouwde vrouw haar intelligentie niet in 't werk had gesteld ten behoeve van de problemen van hun ouders. Frank Abbott werd ontvangen, als was hij een zeer geliefde neef. Hij nam de kop koffie, die hem gebracht werd door Emma Meadows, juffrouw Silver's huishoudster, met veel genoegen aan, en achterover in zijn stoel leunend, dronk hij deze met kleine slokjes op. Hij voelde zich hier vol komen thuis. Tegenover hem, bij het haardvuur, zat juffrouw Silver een baby- slobbroek te breien van lichtblauwe wol. Na drie paar kousen afgemaakt te hebben, resp. voor Johnny, Derek en Roger, was ze nu bezig voor de kleine Josephine het kon in het voorjaar gemeen koud zijn en dan zat zo'n slobbroek heerlijk. Met vier kinderen om voor te zorgen, plus een echtgenoot en al het huiswerk, had nichtje Ethel werkelijk geen tijd om te breien. Er heerste een prettige stilte in het ver trek. Een paar kolen vielen omlaag in de vuurgloed. Juffrouw Silver's breinaalden tikten boven de blauwe wol. Frank dronk zijn kop leeg en zette deze naast zich neer op een tafeltje. Toen begon hij: Hoe bent u er toch achter gekomen, dat dè manier om mensen aan het praten te krij gen, is daar maar stil te zitten breien en hun het gevoel te geven, dat ze hier vol komen veilig zijn en dat het er niet toe doet, wat ze zeggen? Er kwam een vaag glimlachje om haar mond. Ze ging door met breien. Hij lachte. Weet u, ik ben hier nu al zó vaak geweest en nu, op dit moment, wordt het me voor 't eerst duidelijk, dat wat u bij de mensen oproept, een intens gevoel van veiligheid is. Alles in deze kamer werkt daaraan mee. "Uw platen aan de muur, uw meubels, alles stamt uit een verleden, dat veilig en zeker was. Zijn uit een tijd, toen er praciisch geen inkomsten belasting bestond en oorlogen gebeurte nissen waren, waarover je in de krant wel vaag eens iets las. Dat is allemaal het ver leden, maar de schakel met het heden is uw schrijfbureau, waaraan u werkt. Dat geeft een mens het gevoel, dat die veilig heid niet alleen iets van een vèr vervlogen tijd is, maar ook heden ten dage nog mogelijk is voor hèm. Juffrouw Silver kuchte. Je hebt een levendige fantasie. Hij lachte. Hoeveel angstige mensen hebt u in deze kamer al bij u gehad? Ze keek hem even aan. Heel wat, zei ze enkel. Hij knikte. Wel, ik durf erom wed den, dat er weinig waren, die net zo be nauwd weggingen, als ze bij u binnen kwamen. Haar naalden tikten en de blauwe wol bewoog op en neer. Ik geloof, dat je me iets te vertellen hebt, zei ze. Wat is het? Hij antwoordde niet dadelijk, maar leunde achterover in zijn stoel en sloeg haar gade. Niemand zou beter in deze kamer gepast hebben dan zij, met haar fijne trekken en bleke gladde huid, die tweemaal per dag met water en zeep ge wassen werd ze behoorde tot een tijd, waarin een „dame" zich niet opmaakte en zelfs het gebruik van een beetje poeder als onfatsoennlijk werd gezien. Haar stijl van haar wees meer op de tijd van Koning Edward dan op die van Koningin Victo ria. Ze droeg een weinig pony en in haar nek een wrong, terwijl het geheel door een onzichtbaar haarnet op z'n plaats werd gehouden. Gedurende de jaren, dat Frank haar nu al kende, had hij er geen grijze haren bij zien komen, behalve de enkele die ze reeds had, toen hij haar de eerste keer ontmoet te, en ook scheen ze niets ouder te worden. Het was alsof ze zo van een familiefoto aan het eind van de vorige of het begin van deze eeuw afgestapt was. Ze was gewoon ook op winteravonden een zomers zijdje te dragen. Van het soort, zoals door handige winkeljuffrouwen vaak verkocht wordt aan oudere, onwereldse dames, die niet erg in kleren geïnteresseerd zijn. De jurk, die ze nu aan had was van donker groene zijde met oranje stippen en stre pen, die aan Morse deden denken. De jurk reikte tot aan haar enkels en onthulde daar zwarte wollen kousen en zwarte peau de suède schoenen met ronde neuzen. In de V-vormige uitsnijding van haar ja pon droeg ze een zedig vestje tot hoog aan de hals met een stijf boordje. Haar lorgnet, die ze alleen maar gebruikte voor het lezen van fijn drukwerk, hing aan een ketting die op haar boezem was vast- gestoken met een gouden broche met parels, en onder aan de V-vormige hals uitsnijding zat juffrouw Silver's meest geliefde sieraad: een uit een speciaal soort eikenhout gesneden roosornament, waarin een parel was bevestigd. Aangezien het een koude Januari-avond was, had ze een zwart, fluwelen jasje over de dunne zijden jurk aangetrokken. Dit was een geliefd kledingstuk - warm en confortabel - maar het had z'n beste tijd gehad, en het was zo versleten, dat iemand anders het niet meer gedragen zou hebben. Juffrouw Silver trok zich er echter niets van aan en dacht alleen aan het gemak, dat ze van dit jasje had. Aangezien ze niet naar haar breiwerk behoefde te kijken, richtte ze haar blik op Frank en glimlachte tegen hem, ter wijl ze wachtte tot hij zou gaan spreken. Hij begon op aarzelende toon: Ik ben legen een geval aangelopen, waar ik geen touw aan vast kan knopen. Juffrouw Silver wond haar kluwen lichtblauwe wol wat verder af. Zit je er erg mee in? Ja, min of meer wel. Ik weet eigen lijk niet goed, of er werkelijk wat aan de hand is of niet. Misschien is het een geval van geen betekenis, misschien zit er wèl iets in. Ik weet niet, of ik er iets aan moet doen, en zo ja, dan weet ik niet wat. Misschien zou een en ander je dui delijker worden, als je je vermoedens en gedachten eens onder woorden brengt. Als je mij zoudt willen vertellen, wat Hij lachte. Ik ben met dat doel hier heen gekomen, en dat wéét u. Wel, m'n beste Frank, dan lijkt het me het beste, dat je maar dadelijk van wal steekt. Waarschijnlijk zit er niets in, zei hij. Maar ik wil er toch graag met u over praten. Ongeveer een week geleden kwam ik door Selby Street, een keurige straat in de buitenwijken in de richting van Hampstead. Er kwam een man uit een huis aan mijn linkerhand en deze liep voor mij uit. Het was avond en ik zag hem even in het licht van de open deur waar hij uitkwam. Hij had dik blond haar, dat glansde in het licht. Iedereen kan hem zo gezien hebben. Dat is namelijk een punt van belang, dat iemand anders hem ook zo gezien kan hebben. Toen de deur achter hem gesloten was en de man in de straat liep, was hij eerst niet zo goed zichtbaar, omdat het een erg donkere avond was met regen in de lucht, maar toen we in de buurt van een straatlan taarn kwamen, kreeg ik hem weer in dé gaten, een eindje voor me uit. Opeens ontdekte ik echter ook nog iemand anders ik had er geen idee van, waar die per soon plotseling vandaan was gekomen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6