c 17.15 P0PL,n1290 PALM BEACH F Y A I A PEIGNOIR P Y A M A INTERLOCK J De radio geeft Zaterdag BRILLEN Joh. M. Schmidt Belgische liberale ministers kozen! Duitse ko°Pvaard|iv,oot openlijk partij tegen de Koning Verduistering en dronkenschap Saragat beklaagt zich bij Léon Blum over de. houding der Labour-partij barTeljorisstraat 7 NUTTIGE EN TOCH LUXE GESCHENKEN satijn zwanendons zwanendons 19. 2.S5 PANDA EN DE MEESTER.-GIBS N iteuwe Uitg aven WAARDEVOLLE GESCHENKEN! STOFZUIGERHUIS „RITSA" Wereldnieuws Vrijdag 25 November 1949 BRUSSEL, (ANP). Het politieke leven in België wordt thans in hoofdzaak be heerst, door de Koningskwestie en de laat ste dagen hebben meer dan ooit aangetoond hoe groot de kloof is die katholieken ener zijds, liberalen (de meerderheid althans), socialisten en communisten anderszijds in dit opzicht scheidt. Twee liberale Waalse ministers, de heren Buisserét en Rey, hebben tijdens een ver gadering ter gelegenheid van het 32-jarige bestaan van het politieke maandblad „Le Flambeau" een heftige aanval gedaan op de Koning. Dit was des te opmerkelijker omdat tot nu toe geen der liberale minis ters openlijk partij had gekozen. Sprekend over het standpunt van de Ko ning, volgens hetwelk hij in 1940 bij zijn soldaten wilde blijven, verklaarde de heer Buisseret dat 60.000 Waalse politieke ge vangenen een dergelijke these niet accep teren. Volgens Buisseret heeft de Koning zich niet van politiek onthouden tijdens zijn gevangenschap. Vooral de omgeving van de Koning heeft, aldus de liberale minister, steeds een eigenaardige voorkeur gehad voor het meest verdachte gedeelte der natie en nooit is van de zijde van jle Koning ook maar iets gedaan om het verzet aan te moedigen. De heer Rey verklaarde van zijn kant dat de Koningskwestie het Belgische pa trimonium zelf x-aakt. „Het mag niet zo zijn", zo riep de Waalse minister uit, ..dat het hoofd van het koninkrijk iemand is, die onenigheid onder de Belgen schept. Het feit dat de Koning ons noodzaakt elkaar te tellen, is volkomen in strijd met de functie die de vorst moet vervullen. Toen het erop aankwam de vrijheid tegen de vijand te verdedigen", zo ging hij voort, „heeft men in België strijders gevonden. Indien het er in de komende dagen op aankomt het va derland tegen een binnenlandse vijand „te verdedigen, zal er opnieuw aan verdedi gers geen gebrek zijn". Spaak: „Verraad aan het verzet" Paul Henri Spaak, premier in het vorige kabinet, legde er de nadruk op dat de Ko ning sedert 1940 een eigen politiek heeft gevoerd en geenszins rekening heeft ge houden met internationale verbintenissen. Dit is wellicht geen verraad tegenover België, doch wel tegenover de geallieerden. Deze politiek heeft de vorst voortgezet tegen het advies van de regering in en zelfs nog'tot na de overwinning. „Indien wij de Koning laten terugkeren", aldus Spaak, „zou dit een verraad beteke nen tegenover het verzet. Het aftreden van de Koning is niet alleen een politieke, doch ook een morele noodzakelijkheid". In politieke kringen te Brussel wordt verwacht dat het positie kiezen der Waalse liberale ministers moeilijkheden zal ver oorzaken in de boezem van de katholiek- liberale regeringscoalitie. Aandacht verdient nog het feit dat het socialistisch-liberale voorstel het wetsont werp tot het houden van een volksraadple ging aan de Raad van State voor te leggen, met 11 tegen 10 stemmen is afgewezen. 1-Iet feit, dat het communistische commissielid Demany zich had teruggetrokken, speelde bij deze kennelijke vertragingsmanoeuvre de socialisten en liberalen parten. Het voor stel tot het houden van de volksraadpleging zal thans, naar het zich laat aanzien, in de eerste twee weken van December in de Ka mer worden behandeld. Opmerkelijk is nog het manifest, dat door 176 professoren van de universiteiten Onveilig signaal Ben Parijse inspecteur van politie kreeg zo verhaalt de Daily Herald enige tijd geleden de schok van zijn leven. Hij stond met zijn auto waarin ook zijn vrien din, mevrouw Bellecanto gezeten was, voor een stoplicht op de Place Concorde, toen er plotseling een wagen naast hem stopte. In die wagen zat de heer Belle canto. Op dat moment ontstond een wilde race over de Parijse boulevards, waarbij ver geleken een Grand Prix een wandelritje genoemd kon worden. De inspecteur liet zijn gaspedaal niet van de grond en de heer Bellecanto trapte het zijne zowat door het plankier heen. De achtervolging ein digde toen de inspecteur tegen een stop licht in een verboden straat inschoot en daar een voetganger aanreed. Mevrouw Bellecanto viel flauw. De inspecteur eveneens toen de verze keringsmaatschappij later weigerde de schadeloosstelling voor de voetganger te betalen. „Uw polis dekt géén risico" van snelheidswedstrijden", zei de advocaat van de maatschappij en de rechtbank gaf hem gelijk. HILVERSUM I. 301.5 3VL 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Orgel. 9.05 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Volkszang. 14.20 Dans muziek. 14.50 Strcekuitzcnding. 14.15 Phil- harmonisch orkest en solist. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Platen. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano en zang. 18.30 Voor rie strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Weense muziek. 20.45 Ge varieerd programma. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Orgel. 22.25 „Onder de pan nen". 22.45 Accordeonmuziek. 23.00 Nieuws. 2315 Dansmuziek. 23.35 Platen. HILVERSUM II, 414.5 NL 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Zang en Piano. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Fanfare-orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en soliste. 15.25 Letteren en kunsten. 16.00 Platen. 16.15 Boekbespreking. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Volksliederenkwartet. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten 19.25 Kath. Thuisfront. 19.30 Orkest en solisten. 19.50 West-Indisch commentaar. 20.00 Nieuws. 20 05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Piano en orgel. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.35 Amusementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de oZndag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Residentie-orkest. 23.50 Platen. te Brussel en Luik is uitgegeven en waarin wordt verklaard, dat Koning Leopold, ge zien zijn houding sedert 1940, niet langer de „hoogste arbiter en de eerste magistraat van België" kan zijn. Aangenomen wordt dat, nu de Vlaamse en Waalse liberalen duidelijk positie heb ben gekozen en ook linkse intellectuelen in België zich openlijk tegen de vorst hebben uitgesproken, een periode is ingeluid, waar in voor- en tegenstanders van de Koning met alle ter beschikking staande middelen propaganda zullen voeren voor het al dan niet terugkeren van de Koning. Barometers Thermometers Prismakijkers Leesglazen BAR1ELJORISSTRAAT 21. TEL. 11057 i..i aan nieuw begin Spaak noemt het aftreden van Koning Leopold een politieke en morele noodzakelijkheid De Duitse koopvaardijvloot had in 1939 een tonnage van 5 millioen. De oorlog verminderde dit aantal met niet minder dan 3,5 millioen BRT. In 1946 werd 1.25 millioen BRT als oorlogsbuit verdeeld tussen de geallieerden, (0,75 millioen aan de Westelijke en 0,5 millioen aan de Oos telijke mogendheden). Hetirestant (0.25 millioen BRT) dat voor Duitsland overbleef bestond uit coasters en kleine vrachtschepen. Aanvankelijk werd dit uitgebreid met een 70-tal van Amerika in bruikleen ontvangen Liberty- schepen. Thans, na de onderhandelingen van de ministers van USA, Groot-Brittannië en Frankrijk, is Duitsland toegestaan aan de wederopbouw van de vloot te beginnen. Hierbij worden een aantal voorwaarden gesteld, die het eventuële gebruik van de Volgende week komt St. Nicolaas in Amsterdam Sint Nicolaas zal met zijn Zwarte Pieten en een gevolg van Spaanse edellieden Woensdagmiddag 30 November om twee uur per stoomboot in de hoofdstad arrive ren aan de Prins Hendrikkade voor de Sint Nicolaaskerk. De Sint gaat dan naar het Leidseplein en in de stoet, die onge veer één kilometer lang zal zijn, zullen ge motoriseerde Zwarte Pieten meerijden. Voorts marchereq^ honderden „verkeers- I schoolbrigadiers" met witte koppel en i „spiegelei" mee en zullen groepen van speeltuinverenigingen sprookjesfiguren uit beelden. De geschenken, die Sint Nicolaas in het A.M.V.J.-gebouw aan 600 kinderen uit de plaatselijke kindertehuizen zal uit reiken, warden in kruiwagens in de stoet meegevoerd. Prijsstop voor een aantal artikelen opgeheven Door de zesde ontheffingsbeschikking Prijsstop 1949 is de prijsstop 1949 voor een aantal groepen van goederen opgeheven. Deze groepen omvatten: stookolie, nieuwe ingevoerde personenautomobielen, leder, dierlijk haar (met uitzondering van scha penwol), borstelwerk, kwasten, penselen, fineer, board, triplex, meubelen, houten huishoudelijke artikelen, huishtmdelijk en laboratoriumglaswerk, inmaakglazen en -potten, zeep, was- en reinigingsmiddelen, hout- en oiticica-olie, solutie, papieren zak ken, oud papier, gemerkte handgebreide, gehaakte en handgeknoopte goederen, enige textiélgoederen, geconfectionneerde tex- tielgoederen vervaardigd van plastic of ge- rubberiseerde stof en tabaksartikelen uit Inlandse tabak. „Ze hangen aan zijn lippen...f" Ja, wanneer de Grote Detective SIMON SNUGGER z'n avonturen vertelt zit iedereen in spanning. Dit enige verhaal - in - plaatjes (getekend door de Marten Toonder Studio's) is iets bijzonders! Net zo bijzonder als HOOIMEIJERS BESCHUIT. Hoe Je die twee vliegen In één klap kunt slaan volgt binnenkort.... Kijk uit naar beschuii A. H00IMEIJER ZOMEN. BAREHDRECHT handelsvloot voor militaire doeleinden moeten voorkomen. In onbeperkte hoe veelheid mogen schepen gebouwd worden, die niet groter zijn dan 7200 BRT en een maximale snelheid bezitten van 12 kno pen. De huidige bouwcapaciteit van de Duitse werven stelt dit land in staat om per jaar 250.000 BRT dus ongeveer 35 van deze schepen bij te bouwen. Bovendien mogen nog 8 schepen worden gebouwd van groter omvang en hogere snelheid, doch het totaal hiervan mag niet groter zijn dan 90.000 BRT. Gerekend bij het overschot van 1946 zal dus de Duitse koop vaardijvloot in 1950 met 340.000 BRT worden uitgebreid tot bijna 0,6 millioen BRT. Uit de vergelijking met andere landen, die eveneens in deze kaart is verwerkt, blijkt dat de Duitse vloot ook na deze uit breiding nog een zeer bescheiden plaats zal innemen in de zeevaart van de Euro pese landen. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Haarlemse Rechtbank Ondanks zijn 26 jaren had de verdachte K. V., die gisteren terecht stond voor de Haarlemse Rechtbank reeds een rijtje von-. nissen voor diefstal achter de rug. Nu was het voor het eerst een verduistering; hij had een radio gehuurd en deze vervolgens schielijk verkocht aan een Haarlemse op koper. Uitgebreid werd vanochtend ter zitting gesproken over de mogelijkheden, die er nog zijn om deze jeugdige delinquent weer op een recht spoor te brengen. In aansluiting op een zeer weinig gunstig rap port van de reclassering eiste de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden. Mr. J. Jansonius, de verdediger was van oordeel dat dit niet de juista manier was om verdachte weer in het maatschappelijk zadel te helpen en vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De 58-jarige C. V., van wie geen nader adres bekend was, behalve dat hij op het ogenblik in de Rijkswerkinrichting te Norg verblijft wegens een vorig vonnis voor openbare dronkenschap, stond nu voor een zelfde pvertreding terecht. Nadat verdachte met zeer veel klem had verklaard, dat hij voor de rest van zijn leven verre van de fles zal blijven, eiste de officier, op grond van een juridische vei'gissing in de dag-i vaar ding een hechtenis van drie dagen. Hetgeen de verdachte, die in hoger beroep was van een vonnis van de kantonrechter (drie weken hechtenis en een jaar rijks werkinrichting) kennelijk met vreugde hoorde. In deze beide zaken zal de rechtbank over veertien dagen uitspraak doen. Een betere brief (Van onze correspondent te Roifc) De teerling is geworpen. Een groot deel van de volgelingen van Saragat zullen eer lang de socialistische ax-beiderspartij ver iaten en met de groepen, die achter Silone en Romita staan, een nieuwe, derde socia listische pax'tij vormen, die bijna even links zal zijn als die van Nenni, zich op het stand punt van de onbeperkte klassenstrijd zal stellen en de „Westelijke kapitalistische mogendheden" zal bestx-ijden zonder zich te onderwerpen aan enige dwang van de zijde der communisten. In een open brief aan Léon Blum, nog altijd de grote man in de socialistische internationale, wijst Saragat op de inmenging van de Engelse Labour- party in dit Interne geschil der Italiaanse socialisten. Na in het kort te hebben uiteengezet, hoe Romita en zijn autonomisten, die zich voor kort hebben afgescheiden van Nenni, met Silone (ex-communist) en zijn unitarische socialisten, een sociaal-democratische een heidspartij willen vormen, waaraan hij Saragat, niet kan meedoen hoewel de linkse vleugel zijner volgelingen zich bijna zeker zal afscheiden, gaat Saragat voort: „Het is mij bekend, dat de sympathie der Engelse kameraden uitgaat naar deze nieuwe for matie, waarvan zij het ontstaan hebben begunstigd. Deze houding der Engelse kameraden, al zien wij haar met bitterheid, verbaast ons niet. Wij moeten toegeven, dat de Engelse kameraden een logische gedragslijn volgen, SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES in rose zalm en bleu maten 40 t/m 46 in div. fantasie- maten 40 t/m 48 met lange mou wen in bleu maten 40 t/m 48 Hemdjes en pan talons in bleu maten 42 t/m 46 per stuk Grote sortering onderjurken, 2- en 3-delige garnituren 40. Eén ogenblik bleef William T. Bob- berbroek onbeweeglijk op de drempel staan, terwijl hij het druk gedoe met kro nen daar in de hal aanschouwde. „Wat, wat is dat?" mompelde hij tenslotte en toen riep hij: „Zegjongens, wilden jullie grappig zijn? Wat moet dat met al die namaak-dingetjes? Hè?" „O, daar heb je Bobberbroek," zei iemand. „Dat is die man met de Zaterdagse kroon. Lang zo goed niet als mijn Donderdagse." „Nie tes!" schreeuwde een ander. „De Donder- dagse heb ik!" En toen ging het gesprek weer voort en niemand lette meer op Bob berbroek. Maar nu begon de heer Bob berbroek zélf toch heel bedenkelijk te kijken! „Hier is zwendel in het spel!" sprak hij somber. Hij lachte niet meer. Woedend wendde hij zich tot Panda. „Zwendel!" riep hij. „Jij hebt gezegd dat ik de enige echte kroon kreeg! Hier zie ik er wel twintig. Zwendel!" „Ja maarik begrijp het niet!" riep Panda. „Die meneer leek zo eerlijk, die koop man en die zei het zelf dat de mijne de enige echte was„Onzin! Ze lijken allemaal precies op elkaar!" riep Bobberbroek. „Zwendel! Mijn geld uit mijn zak kloppen, hè? Nee, Jansen ik ben nooit flauw met de centen, maar dit gaat me te ver!" En met een ruk trok hij Panda zijn bankbiljetten uit de hand. „Ik ben bedrogen!" riep hij. „Dat neem ik niet!" Eigenlijk had hij natuurlijk wel gelijk. Maar Panda had het heus niet kun nen weten.... daar zij de geleidelijke inschakeling van Italië in het systeem der democratische mogendheden van het Westen hebben „ge duld", doch nooit gewenst of zelfs aange moedigd. Zij hebben het ontstaan der socia listische ai'beiderspartij op elke mogelijke wijze trachten te belemmeren, hoewel zij zeer wel wisten, dat het doel van Nenni was Italië aan het Oostelijk systeem te kop pelen. Zij hebben getracht ons met schande te bedekken, door in hun couranten te schrijven, dat ons uittreden uit de partij van Nenni, voortvloeiend uit de vaste wil om Italië te ontrukken aan een dreigende nieuwe totalitaire tyrannie, zou zijn ge-, inspireerd door Amei'ikaanse diplomalen. Maanden lang hebben zij er zich tegen verzet, dat wij deel zouden gaan vormen van de socialistische internationale en eerst toen gij, kort voor de verkiezingen van 18 April 1948, die gingen beslissen over het lot der jonge Italiaanse democratie, ons de hand hebt willen reiken, besloten zij zich met u te verenigen om ons bij te staan. Maar zij hebben hun vroegere houding hervat en zijn thans bereid hun hulp te verlenen aan de nieuwe formatie, die de arbeiderspartij zal gaan bestrijden, wijl deze de „smet" op zich heeft geladen het Atlantisch pact te steunen. Want om dit Atlantisch pact draait de zaak." Italië buiten het pact Saragat zet dan uiteen, hoe Romita en Silone beiden tegen het Atlantisch pact hebben gestemd en er nog steeds tegen zijn. „Gij weet, kameraad Blum, dat Engeland tot op het laatste ogenblik zich heeft ver zet tegen deelname van Italië aan het At lantisch pact. Dex-halve is de houding der Labour-partij tegenover de nieuwe forma tie, die diegenen verenigen zal, welke tegen het pact waren, volkomen logisch." Hoewel een zekere verbittering in de toon van de brief tot voorzichtigheid noopt, schijnt het betoog van Saragat geheel op feiten te berusten. Men moet er uit conclu deren, dat de Labour-partij, die Engeland en Europa reeds zoveel verrassingen heeft bezorgd, liever de gehele Italiaanse arbei dersstand in het communistisch kamp drijft, dan Italië, waarvan men schijnt te vrezen, dat het „een blok aan het been" zou blijken, als bondgenoot te aanvaax-den. Inderdaad in het communistische kamp,'want wat Si lone en Romita willen, is op dit ogenblik althans niet een levensvatbaar ideaal.' Het gemeenschapsbesef in ondernemingen Prae-adviezen op de „Efficiencydagen 1949' In het Indisch Instituut te Amsterdam zijn de „Efficiencydagen 1949" geopend, georganiseerd door het Nederlands Insti tuut voor Efficiency. De voorzitter, prof. ir. L. H. de Langen, heette het groot aantal deelnemers welkom en vexdeende daarna het woord aan de prae-adviseurs. De heer D. W. Stork besprak in zijn prae- advies het gemeenschapsbesef in de onder neming en de taak van de bedrijfsleiding in dit opzicht. Hij stelde op de voorgrond, dat de mens niet alleen werkt om in zijn onderhoud te voorzien, maar dat hij dit ook uit innerlijke drang doet. De omgeving waarin hij werkt is'daarom meer dan een willekeurige plaats en zijn collega's zijn meer dan toevallige lotgenoten. Het geheel vormt een werkgemeenschap en het hier uit voortkomende gemeenschapsbesef dient door de bedrijfsleiding te worden gestimu leerd. Iedere medewerker moet zijn per soonlijk belang zo goed mogelijk behartigd weten en zoveel mogelijk op de hoogte ge houden worden van hetgeen voor de ondex-- neming van belang is. Dr. H. D. de Vries Reilingh behandelde het aankweken van gemeenschapsbesef in opvoeding en onderwijs. Hij constateei'de een gebrek aan contact tussen onderwijs en bedrijfsleven en meende, dat het onderwij.1 slechts gedeeltelijk aan de eisen van het bedrijfsleven voldoet. Het onderwijs moet echter niet uitsluitend rekening houden met de eisen van het bedrijfsleven. In het derde prae-advies werd door ir. D. A. C. Zoethout de beloning van de arbeid en de ontwikkeling van gemeenschapsbesef behandeld. Voor een aangename sfeer in het bedrijf zijn goede spelregels nodig, vooral als het om de beloning gaat. De meeste bedrijven zijn ontgroeid aan de scherpe vormen van tai-iefbeloning, maar zijn aan winstdeling nog niet toe. De heer C. van der Lende besprak de houding en taak van het personeel, in de bedrijfsgemeenschap. Het is het belang van de ax'beider, dat hij medewerkt aan het v krijgen van goede verhoudingen in de onderneming. Het is zijn taak en zijn be lang de productie te bevorderen en de kwa liteit van het product tot de hoogste graad van volmaaktheid op te voeren. Drs. J. H. Ruysch van Dugteren hield enkele beschouwingen, waarin hij de fami liegemeenschap en de bedrijfsgemeenschap met elkaar vergeleek. Hij zeide, dat het werk alleen een bindingselement is indien ieder in het bedrijf zijn eigen taak ziet als een deel van het geheel. Mook krijgt een centrum voor watersport 'Groot gebied wordt afge graven voor zand. en grint- winning Dezer dagen werd op het gemeentehuis te Mook een 'contract ondertekend, als ge volg waarvan een begin zal worden ge maakt met een der grootste zand- en grinl- winningen die ooit in Nederland zijn onder nomen. Teneinde de behoefte aan zand en grint voor de „Benelux" te dekken zal een gebied woeste grond worden afgegraven en worden veranderd in een watersportcen trum. Met het project is ongeveer een kwart millioen gulden gemoeid. EERSTE KAMER Dinsdagmiddag komt in de Eex'ste Kamer aan de orde het wetsontwerp inzake toe kenning van een tegemoetkoming aan per sonen, die ten onrechte als politieke de linquenten zijn behandeld of hun erfge namen voor schade, tengevolge van onder gane bewaring of voorlopige Hechtenis ge leden. Voorts vermeld de agenda onder andere het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Scheemda en Ter- munten. Thomas Mcrton, Louteringsberg: Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht- Brussel. Thomas Mei-ton, van gemengd Nieuw-Zee- lands-Amerikaanse afkomst, heeft zijn jeugd grotendeels in Europa doorgebracht, maar is na een jaar studie in Cambridge naar Ame rika gegaan ,en daar verder gebleven. Stu derend aan de Columbia-universiteit in New York raakte hij steeds oiiibevredigder met zijn wijze van leven, die hem rusteloos en wanhopig liet; eerst probeerde hij mot een halfslachtige vorm van communisme zijn evenwicht te vinden, maar dat mislukte: pas toen hij zich Katholiek liet dopen voelde hij zich op de juiste weg, en hij besloot priester t.e worden. Eerst wilde hij zich in de orde der Franciscanen laten opnemen, maar op het laatste ogenblik voelde hy zijn roeping niet sterk meer, zag hij er teleurgesteld van af en meende al dat deze zelfvervulling, die hij toen al als de hoogste beschouwde, hem niet vergund was: hij had zichzelf evenwel onderschat, en enkele jaren later trad hij tot de orde der Trappisten toe, wetend dat alleen het moeilijke leven in hun klooster hem de bevrediging zou geven. Hij zit nu al enkele jax-en in het Trap. pisten-klooster in Kentucky; daar heeft hij deze Louteringsberg geschreven, die zijn ont wikkeling beschrijft. Het begin van het boek zal menigeen, die geen religieus geestver want van hem is, of zelfs wie het wel is, weinig bevredigen. Merton kan zijn jeugd, waarin hij zijn tegenwoordige inzichten nog niet had, moeilijk meer begrijpen, stelt haar te vlak, te onbezield voor en geeft er wat specimina van zijn latere wijsheid als com mentaar bij, wat het beeld van een jongens leven niet echter maakt. Maar als hij zichzelf in het Katholicisme gevonden heeft, krijgt zijn verhaal de volle kracht, die een wonderbaarlijke is. Men ondergaat zijn beschrijving van de groei naar een volle intensiteit van leven als een be zieling. Met meesterschap over een uiterst heldere en eenvoudige trant van schrijven ovex'tuigt hij geheel van de waarheid van zijn vervulling en maakt er de ontkenning van alle halfheid, angst en bedrieglijkheid van; zijn dichterschap toont er zich in dat hij nergens devoot eerbied betuigt aan de erken de waarheden van zijn geloof, maar dat hij die tot de zijne, en in die zin tot nieuwe waaxdieden maakt. „Of gij anderen onderricht, of in de clausuur leeft, of zieken verpleegt, of gij kloosterling zijt, of in de wereld leeft, gehuwd of ongehuwd, onverschillig wie gij zijt. gij zijt steeds geroe pen tot de hoogste volmaaktheid, gij zijt gex-oepen tot een diep innerlijk leven, mis schien zelfs tot het mystieke gebed, en gij zijt geroepen om de vruchten van uw con templatie aan anderen door te geven. Kunt gij dat niet door uw woord, dan door uw voorbeeld". Daaraan zal het boek zijn meeste lezex-s in de eerste plaats doen denken: maar dat preekt het nooit een enkel citaat kan niet laten zien, hoe zuiver en onopdringerig Merton zijn geleidelijke bekering behandelt. Als getuigenis van een onbedorven gevoel voor verhoudingen: hij vertelt hoe hij na pas begrepen te hebben dat hij niet kan blijven leven tot zijn eigen eer alleen, 's avonds voor het draaihekje bij het station van de onder grondse een dronken man op de grond vindt, dwars over de weg van de gehaaste reizigers, die cr zich aan ergeren. Met inspanning (hij is in die tijd niet gezond) tilt hij de man op en zet hem tegen de muur een paar meter verder, waar hij hem laat staan om bij te komen; dan gaat hij zelf de controle door, en kijkt nog eens achterom, waarbij hij ziet dat de man zwaaiend van zijn plaats tegen de muur wegwankelt, en zich dwars voor de ingang weer op de grond laat vallen. Laat dit voorbeeld tonen hoe voor Merton het gevonden geloof inderdaad betekent dat hij nu een hele wereld aanvaai'den kan, Naar de vorm zijn roepingen verschillend, die van Merton en zijn lezer waarschijnlijk meestal; naar de geest is de zuiverheid van dit boek onaantastbaar. S, M. Stofzuigers, alle merken met volledige garantie vanaf 94,- Electrische strijk bouten, melkkokers, waterketels, brood roosters, enz. Ga naar een oud en ver trouwd adres, ga naar Grote Houtstraat 132 Tel, 16693 t./o. Luxor-theater. Ook v. reparation (Adv,) Waar de vogeltjes fluiten. In de ruïnes van Berlijns grootste schuilkelder in het park van de Tiergarten wordt een vo gelreservaat ingericht. Het reservaat wordt met een vijver omgeven. Onschuldig. De 41-jarige Amerikaanse apotheker Benjamin Feldham heeft 25 maanden in de afdeling voor de zwaar ste misdadigers van de Sing-Sing-ge- vangenis doorgebracht, clfiar hij er van verdacht werd zijn zwangere vrouw in 1943 met strychnine te hebben ver moord. Thans is hij na twee maal in appèl te zijn gegaan vrijgesproken. Protest. Ongeveer 24.000 arbeiders van drie grote staalfabrieken te Dortmund zou den vandaag het werk een uur neer leggen als protest legen de investering van buitenlands kapitaal in de staalin- dustrie van het Ruhrgebied. Volksdemocratie. Het Tsjechoslowaakse boerenblad Zemedelske Noviny is be gonnen met het publiceren van namen van boeren, die in gebreke zijn geble ven de vereiste hoeveelheden graan en aardappelen te leveren. Het blad meld de tevens gevallen van boeren, wier boerderijen geconfiskeerd zijn, of die gevangenisstraffen of hoge boetes heb ben gekregen. Volgens andere berichten wordt het strengste opgetreden tegen de rijke boe ren, zoals door de communistische par tij bevalen is. Verloving. Te Brussel doen geruchten de ronde, dat prins-regent Karei zich heeft verloofd met prinses Marie Thérèse d'Orleans Braganza, schoonzuster van de graaf van Parijs, de Franse troon pretendent. Prxns Kavel is 47 jaar. In kringen, die in nauw contact staan met het hof, wordt het nieuws „voorbarig" genoemd. Treurende vriend. Albanië heeft geprotes teerd tegen Joegoslavie's opzegging van het verdrag van vriendschap en weder zijdse bijstand. De Albanese nota noemt de opzegging „verachtelijk, demago gisch, huichelachtig, cynisch, leugenach tig, lasterlijk en bruut". De Joegoslavische regering wordt een „fascistisch spionnage-bureau van het Brits-Amerikaanse imperialisme" ge noemd, „dat het land heeft veranderd in een vooruitgeschoven post van het imperialisme in het socialistische kamp en derhalve een bedreiging van de on afhankelijkheid van Albanië",

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2