c J WatKan kan kan Kan alleen SINGERS I. KAN s Psychiatrische observatiekliniek van het Gevangeniswezen /Hardnekkig blokkade-breker" ZELDEN.... DE MATADOR Huisschilder was medewerker van de leider van „Sport und Spiel" BB Ingezonden stukken Vrijdag 25 November 919 Een inrichting van belang voor de reorganisatie en de uïtbouw De psychiatrische voorlichting van de rechter bestaat reeds vele jaren. Als getwij feld wordt aan de toerekenbaarheid van een verdachte, kan een rapport van een ze nuwarts gevraagd worden. In de laatste jaren is de behoefte aan die voorlichting toegenomen. Niet alleen door de voort schrijdende ontwikkeling van de weten schap der psychiatrie en psychologie, maar ook door de grotere mogelijkheden die de rechter heeft bij het opleggen van straffen of het bevelen van maatregelen. Psycho- pathen, geestelijk minderwaardigen die een misdadige aanleg hebben kunnen voor on bepaalde tijd gepaatst worden in het rijks- asyl te Avereest of in particuliere asyls; voor R.K. is er een in Heilo en voor Pro testanten in Rekken. De uitbouw van het gevangeniswezen deed de wenselijkheid naar voren komen om de beschikking te hebben over een cen trale observatie kliniek, waar beter dan ui de Huizen van Bewaring de -gelegenheid is een diepgaand en veelzijdig psychiatrisch en psychologisch onderzoek in te stellen bij een verdachte. Deze kliniek is Donderdagmiddag offi cieel geopend door de minister van Justitie, mi'. Th. R. J. Weyers. Zij is gevestigd in het Huis van Bewaring te Utrecht en wel in het bijgebouw dat in de bezettingstijd door de Duitsers gezet is omdat er plaats gebrek was. Wij zijn in de gelegenheid gesteld deze kliniek te bezichtigen waarbij onze gast heren de heer E. A. M. Lameis, directeur- generaal van het Gevangeniswezen en dr. mr. P. A. H. Baan. privaat-docent in de gerechtelijke psychiatrie bij de Rijksuni versiteit te Utrecht, die als eerste genees heer optreedt, ons rondleidden. De kliniek is ingericht voor hoogstens 45 mannen, maar dit aantal zal zelden be reikt worden, omdat dan 3 personen in cel moeten slapen, hetgeen alleen mogelijk is als zij in het laatste stadium van onder zoek zijn. In de regel zullen het er wel niet veel meer dan 30 zijn. Vrouwen kunnen ook ouder zocht worden, maar die worden dan gehuisvest in de vrouwenafdeling van het Huis van Bewaring. Naast dr. mr. Baan werken aan de kli niek een tweede geneesheer-psychiater, een psycholoog met klinische ervaring en een aantal verplegers(sters) en enige gevangen bewaarders die getoond hebben speciale aanleg voor dit bijzondere werk te hebben. In de regel zal het onderzoek niet langer duren dan 6 weken, zodat per jaar een groot aantal verdachten kan worden onder zocht. Toch is het wel zeker dat het groot ste aantal psychiatrische onderzoeken, zo als tot heden, geschieden zal in de Huizen van Bewaring door deskundigen die de rehetbanken benoemen en dat alleen de moeilijke en twijfelgevallen, die een uitgebreide studie eisen, naar Utrecht zul len worden verwezen. Het is niet de bedoeling dat in Utrecht alleen verdachten worden onderzocht die nog gevonnisd moeten worden. Er kunnen ook, als er aanleiding toe bestaat, veroor deelden komen. Soms blijkt het gewenst een gefundeerd psychiatrisch rapport te hebben voor een voorwaardelijke invrijheidsstel- ling of bij een gratieverzoek. Wij vroegen dr. mr. Baan: is het de be doeling alleen vast te stellen welke afwij kingen iemand heeft, of wordt ook zo mo gelijk genezing beoogd? Het antwoord was: Het laatste ook onge twijfeld. Reeds door het uitgebreide onder zoek wordt daarvoor cle grondslag gelegd. Wij zijn hier niet zover gegaan als in Zwe den, waar de helft der kliniek bestemd is voor behandeling van patiënten. Wel is het onze bedoeling de geneesheren van de inrichtingen waar cle onderzochten later worden opgenomen, volkomen in te lichten en als dat gewenst is ook aanv/ij zingen te geven voor een behandeling. Ook de nazorg (reclassering) kan van ons onderzoek veel profijt trekken. Bij de Universiteit te Utrecht bestaat grote belangstelling voor het werk der nieuwe kliniek, verwacht wordt dat in veel samengewerkt kan worden om niet alleen de belangen der verdachten en dei- maatschappij te dienen, maar ook de we ienschap in het algemeen te bevorderen. Er worden weinig vrouwen op de kli niek verwacht, want er zijn weinig vrouwen di§ met de strafrechter in aanraking komen. Op 9600 personen die thans in ons land ge vangen zitten of in bewaring zijn gesteld, De Sjah van Perzië, die eeri reis van een maand door de Verenigde Staten maakt, is benoemd tot ere-captaïn van liet voet bal-team der George Washington Univer siteit. Hier maakt hij kennis met de mascotte van de club, de 2%-jarige Mike Ryan. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 25 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Concert Residentie orkest, 8 uur. Frans Hals: ..Twee Yankees in Trinidad". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: ..Zo is vader". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De fluwelen handschoen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor.- „De vrijbuiter", 18 j-, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De cobra afgod". 14 j.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..De wet van de zweep", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg] Gala-voorstelling „Wel dadigheid naar vermogen", „Wat iedere vrouw wel weet". 8 uur. Gemeentelijk Con certgebouw openbare vergadering met als sprekers L. Polhaupessy en K. P. Vigeleyn Nikijuluw, 2.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. zijn slechts 500 vrouwen. Maar daartegen over staat dat verhoudingsgewijze onder die vrouwen meer geestelijke afwijkingen worden gevonden dan onder de mannen. Pure simulatie komt betrekkelijk weinig voor, onder de 1000 gevallen die dr. mr. Baan onderzocht waren het er slechts 1 a 2. Wel wordt er veel meer gesimuleerd, maar bij het onderzoek blijkt in de regel dat dit simuleren een uitvloeisel is van bestaan de geestelijke afwijkingen. Ook deelde dr. mr. Baan nog mede dat de criminaliteit tengevolge van drankmis bruik in de laatste jaren weer zeer sterk toegenomen is. „De drank begint weer een volksgesel te worden". In zijn rede die minister Weyers bij de openingsplechtigheid hield, wees hij er op, dat Nederland, dat wat het psychiatrisch onderzoek van criminelen betreft ten achter was bij verschillende andere landen, door de opening van deze kliniek de achterstand weer heeft ingehaald. De 9 Muzen De opgaande zon. Het aandeel van het Rotterdams Toneel in de herdenking van Herman Heijermans bestaat uit een serie op voeringen van diens spel van de midden stand „De opgaande zon" onder regie van Richard Flink, die zelf de rol van Matthijs de Sterke vervult. De voorstelling laat de nadruk vallen op het probleem van de houd baarheid van de zogenaamde zakenmoraal. Jonge hoofdrol. De Haagse Comedie geeft Zaterdagavond onder regie van Paul Steenbergen in de Koninklijke Schouwburg de première van het toneelstuk „De Meeuw" van Anton Tsjechof, waarin de mannelijke hoofdrol vertolkt wordt door de jeugdige Allard van der Scheer, die deze zomer eind examen van de Toneelschool deed. Verder werken mede: Fie Carelsen, Caro van Eyck, Diny Sprock en vele anderen. Kampioen van Amsterdam. Zeventien hoofdstedelij ke amateur-toneelverenigingen nemen deel aan een competitie, waarvan de winnaar zich „kampioen van Amsterdam" mag noemen en met een wisselbeker wordt beloond. Er zijn ook prijzen voor de beste regie en de beste hoofdrolspeler. Voorwaarde tot deeleming is de opvoering van een nog niet eerder gespeeld stuk. De baten van de voorstellingen zullen ten goede komen aan het Nederlandse Rode Kruis. St. Nicolaasaanbieding HORLOGES van f 6.30 tot f 630.— BARTEUORISSTRAAT 2, HAARLEM Reder van „Martin Behrman" th ans in Sjanghai in moeilijkheden (Van onze Amerikaanse correspondent). De Chinezen hebben een Amerikaans koopvaardijschip, dat de blokkade van Shanghai trachtte te breken, gebombar deerd. De. reder heeft aan de Amerikaanse marine bescherming verzocht. Het depar tement van Buitenlandse Zaken, zowel als het departement van Marine hebben echter gewapend escorte aan Amerikaanse sche pen, die trachten de blokkade te breken, geweigerd. Het gebombardeerde schip is de „Flying Cloud" van de rederij Hans Isbrandtsen in New York. Isbrandtsen is niemand anders dan de oude bekende eigenaar van de be faamde „Martin Behrman", die enkele jaren geleden trachtte zich aan het gezag van de Nederlandse marine in Indonesische wa teren te onttrekken ook daar tevergeefs. Isbrandtsen schijnt een liefhebber te zijn van moeilijkheden. Nauwelijks was het Martin Behrman-incident achter de rug of één van de Isbrandtsen-schepen bevond zich tussen de strijdende partijen in Palesti na. In Port Said werd dit schip door de Egyptische regering vastgehouden (in sym pathie voor de strijd van de Arabieren tegen de Israël-troepen), aangezien contra bande aan boord zou zijn. Dit laatste werd door Isbrandtsen ten sterkste ontkend. Wel bleek echter een deel der lading te bestaan uit z.g. „halftracks" (vrachtauto's, die voortbewogen worden op rupsbanden). Vol gens Isbrandtsen waren die echter bestemd voor India. Ook nu beweert Isbrandtsen, dat geen contrabande aan boord is. Het incident is in onderzoek bij het Amerikaanse ministe- •ie van Buitenlandse Zaken. Isbrandtsen, thans Amerikaan, is van Scandinavische afkomst. De schermutselingen, die hij van tijd tot tijd op de hoge zeeën heeft, worden meestal begeleid door een intensieve tele- grammenwisseling met Buitenlandse Zaken, in grote woorden melding makend van het onrecht, aangedaan aan de vrije Ameri kaanse koopvaardijvloot. Wanneer dat niet helpt komen er meestal advertenties een volle pagina groot in New Yorkse bla den, waarin Isbrandtsen aan het publiek verhaalt van de laksheid van de Ameri kaanse regering, waar het de bescherming van Amerikaanse burgers en Amerikaans eigendom betreft. Als dat gebeurd is, ver dwijnt de hele geschiedenis van het toneel om na een tijdje door nieuwe schokkende Isbrandtsen-avonturen opgevolgd te wor den. ACTIEVERE BEHANDELING VAN GEESTESZIEKEN. De regering is voornemens een afzonder lijke functionaris te benoemen, die zich zal bezighouden met het stimuleren van de zogenaamde „actievere" behandeling van geesteszieken. De bedoeling is voor deze functie aan te wijzen een hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, die voor nemens is zijn ambt binnenkort neer te leggen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Zeepost naar Indonesië kan worden ver zonden met de „Waterman" (28 Novem ber) naar de Nederlandse Antillen met de „Boskoop" (30 November) en naar Suri name met de „Bonaire" (7 December). Op de tussen haakjes vermelde datums moet de correspondentie gepost zijn. Sprak Indonesische minister op ongepaste wijze over ons volks lied? Eerste Kamerlid stelt vragen Het lid van de Eerste Kamer de heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.), heeft aan de minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen gevraagd of het waar is dat in de volksvertegenwoordi ging van een der nog steeds de facto onder de Nederlandse souvereiniteit vallende overzeese gebiedsdelen van het koninkrijk door een gezagsdrager met de rang van minister op minder gepaste wijze Is ge sproken over het Wilhelmus? Zijn de ministers bei-eid, indien de Oost-Indonesische minister van voorlich ting zulks inderdaad openlijk in zijn func tie heeft gedaan, aan de Indonesische re gering te Batavia mede te delen, dat ook gedurende de laatste maanden van het bestaan van het huidige Koninkrijk der Nederlanden het in acht nemen van ge wone fatsoensnormen met betrekking tot het Nederlandse volkslied in de onder haar bestuur staande gebieden op prijs wordt gesteld en dat een gezagsdrager, die daarin te kort schiet, dezerzijds als persona ingratissima wordt beschouwd?" „Zijn de ministers tenslotte bereid, zo vraagt de heer Ruys de Beerenbrouck verder, van deze gelegenheid gebruik te maken om onder de aandacht van de Indonesische regering te brengen, dat ook na de eventuele souvereiniteitsoverdracht het respecteren der wederzijdse Volkslie deren, en met name van 't Wilhelmus, niet alleen uit overwegingen van internationaal fatsoen mag worden verwacht, maar in een voorgenomen statenbond tussen Indonesië en Nederland meer het bijzonder op zijn plaats is, zulks te meer, omdat ook het hoofd der eventuële unie zelf rechtstreeks bij het aloude Wilhelmus is betrokken, daar dit lied de onderlinge trouw van vor stenhuis en volk van Nederland symboli seert?" Een gewezen ambtenaar van het districtsbureau voor oorlogsslachtoffers te Zwolle, S. G. van der H„ is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verduis tering. Op uitkeringslijsten had hij gefin geerde namen geplaatst. De uitgekeerde gel den eigende hij zich toe. De spelers van de Leyton Orient voetbal clubdie morgen tegen Southend United moeten uitkomen voor de Engelse cup, ivordcn door hun trainer onderhanden genomen. Hij bedient zich daarbij van een draagbare ynicrofoon-luidspreker-installalie, opdat zijn instructies over het gehete veld te horen zullen zijn. VERBETERING OVERIJSELSE VECHT Op de begroting van Verkeer en Water staat wordt 250.000 gulden gevraagd voor verbetering van het vak Ommen-Vilste- ren in de Overijselse Vecht. Dit wil zeg gen, dat de verbetering van de Vecht weer wordt ter hand genomen, teneinde de achteruitgang van de cultuurwaarde der oeverlanden tegen te gaan. Het rijk zal, als de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt goedgekeurd, 1.800.000 bijdragen in de kosten van verbetering van kanalen in Zuid-Oost-Groningen, die door de pro vincie zal worden uitgevoerd. Het waterschap „De Regge" zal de waterafvoer in het stroomgebied Itterbeek- Eendenbeek gaan verbeteren. De kosten zijn geraamd op 2.850.000. Het rijk is voornemens 55 procent bij te dragen. Van ouds 99 99 ANEGANG 21 TEL. 13438 HAARLEM zag U zo'n collectie KAMGAREN COSTUUMS WINTERJASSEN EGYPT. REGENJASSEN ook voor dames Leden namen in Nederlandse uniformen deel aan overval op 10 Mei 1940 Voor de Utrechtse Kamer van het Am sterdams Bijzondere Gerechtshof stonden Donderdag terecht J. Herdtmann, afkom stig uit Düsseldorf en de in Den Haag ge boren H. Koehler, die zich in 1938 als huis schilder te Düsseldorf vestigde. Volgens de dagvaarding hebben zij in samenwerking met de Duitse spionnagedienst in Westfalen een organisatie gevormd van daar wonende Nederlanders met het doel hulp te verlenen aan de Duitse legers bij de overval op Ne derland in de Meidagen van 1940. De 66-jarige voormalige Nederlandse INDISCHE ONTVETTINGSPILLEN doen Uw gewicht, zonder Uw gezondheid te schaden, verminderen. 120 stuks f. 3.- 40 st. f. 1.15 Singer Import. Pharm. Groothandel, Naarden. - Opgericht 1908 Moeilijkheden van vrijgekomen distributie-personeel De Vereniging van Distributiepersoneel is van mening, dat publicaties over de op heffing van de distributie van vlees en tex tiel en de daarbij in uitzicht gestelde alge hele opheffing van de nog geldende distri butiemaatregelen hier en daar de indruk hebben gewekt dat het vrijgekomen perso neel overgaat naar andere diensten bij rijk en gemeente. De vereniging verklaart dat dit niet geheel juist is. Weliswaar gaat, zo schrijft zij, een zeer klein gedeelte van het personeel der gemeentelijke distributie diensten naar de gemeente terug, doch dit betreft slechts de vaste ambtenaren, die in de loop der jaren bij het distributie-appa raat waren gedetacheerd, meestal in lei dende functies en voornamelijk in de gro tere gemeenten. Ook zal een aantal ambte naren van het Centraal Distributie Kantoor een aanstelling in rijksdienst krijgen. Van een overneming door het rijk en de ge meente van die ambtenaren, die tot de laatste dag voor de instandhouding van het apparaat noodzakelijk zijn, is echter geen sprake. Wel is naar aanleiding van door de Vereniging van Distributiepersoneel geuite wensen door de minister van Binnenlandse Zaken, in samenwerking met de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken, een circulaire aan de burgemeesters gericht. Daarin wordt verzocht bij voorkomende vacatures ontslagen distributie-ambtenaren te benoemen, mits zij voor het vervullen hiervan aanleg en geschiktheid bezitten, zonder evenwel te Ietten op leeftijd en diploma's. De vereniging hoopt dat de bur gemeesters een open oog zullen hebben voor de moeilijkheden van deze mensen, die niet of zeer moeilijk ander emplooi kun nen vinden. Voornamelijk betreft het hier de oudere ambtenaren boven de 35 jaar. De vereniging erkent dat er een vrij be hoorlijke wachtgeldregeling tot stand is gekomen, die waarborgt dat men, wanneer men tenminste drie dienstjaren heeft, niet direct zonder inkomen is. Aan dit wacht geld komt echter een einde. De vereniging acht derhalve de toestand, gezien van het gezichtspunt van het pefsoneel uit, niet zo rooskleurig is. Zij hoopt, dat op ruime schaal gevolg wordt gegeven aan het ver zoek in de circulaire der ministers. Op 10 December zal het Centraal Comité Vacantie in Utrecht een congres houden, waai- dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur- generaal van de Middenstand, de heer G. Staalman, secretaris van de Vakgroep Loge menten, en dr. ir. F. Bakker Schut, oud directeur van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan, zullen spreken over vacantie- spreiüing. Internationale Jaarbeurs te Luik in 1950 (Van onze Haagse redacteur). Van 29 April tot 14 Mei 1950 zal te Luik ten tweeden male een internationale jaar beurs plaats hebben, die volgens de direc teur-generaal dier jaarbeurs, de heer Le- jeune, ook voor Nederlandse fabrikanten en ondernemingen van belang te achten valt. Tijdens een in het Beneluxhuis in Den Haag gehouden persconferentie vestigde de heer Lejeune er de aandacht op, dat men hier te maken heeft met een zeer gespecia liseerde jaarbeurs. De mijnbouw, metallur gie, electrotechniek en mechanische nijver heid zullen daar hun nieuwste technische vindingen kunnen uitstallen en eigenlijk alleen industriëelen, ingenieurs, universi taire inrichtingen enzovoort, welke op zoek zijn naar dergelijke producten, komen er ter beurze als aspirant-kopers. Op de aan staande Luikse jaarbeurs zal ook een plaats van betekenis worden toegekend aan wat er op scheepsbouwgebied wordt voortge bracht: daarvoor zal men gebruik maken van een deel van de Maas, rechts van de ingang van het Albertkanaal. Juist doordat Nederland, in tegenstelling tot België, in aanmerkelijke mate onderdelen voor de scheepsbouw fabriceert (motoren, radio- radarinstallaties enzovoort) zal straks de Luikse Jaarbeurs des te aantrekkelijker zijn voor inzendingen van Nederlandse kant. IB iHl Het Bevrijdingspaleis te Luik waarin de Jaarbeurs-exposanten van mechanische en electrische uilrustingen voor industriële doeleinden hun stands hebben. Pleidooi voor wereldregering De Vooruitstrevende partij voor We reldregering heeft aan de UNO een schrij ven gezonden van de volgende inhoud: „De Vooruitstrevende partij voor We reldregering wendt zich tot u met de vraag of u alreeds de mogelijkheid van Wereldregering als het middel om de bewapening af te schaffen, onder ogen hebt gezien. Een wereld-regering met een wereld politiemacht die de wapenfabricage onder haar leiding houdt, is de enige methode om tot afschaffing van de bewapening te geraken. Iedere andere poging moet falen door de afwezigheid van een wetgevende macht met de bevoegdheid om een actie te ondernemen bij overtredingen. Zo lang de wapen-fabricage niet onder leiding staat van een wetgevende wereldmacht, zullen toezichthoudende instanties altijd corrupt zijn. Om deze reden verzoeken wij u met nadruk het initiatief te nemen tot het in stellen van een wereldregering. In verband hiermee wijzen wij op de millioenen leden van de wereldbe weging voor wereldregering, die allen wereldregering als een noodzakelijkheid beschouwen al was het alleen maar om het gevaar van de atoom-bom te keren". consul H. had volgens de ten lastelegging leiding gegeven bij de voorbereidingen en de 62-jarige huisschilder K. werd zijn toe gewijde medewerker. De behandeling van dat gedeelte der dag vaarding, dat op H. betrekking had, was reeds de vorige week begonnen. Op de zit ting van Donderdag waren beide zaken samengevoegd en werd het verhoor van.de tientallen getuigen voortgezet. Onder hen bevond zich de advocaat Mirow, die in de laatste oorlog in Düsseldorf als verbindings officier van het „Oberkommando" te Ber lijn optrad. In Januari 1940 heeft hij, naar hij als getuige verklaarde, in opdracht van het „Oberkommando" besprekingen gevoerd met verdachte H., de leider van de bond voor nationaal-socialistische Nederlanders in Duitsland. De getuige kwam met H. overeen dat deze een aantal in Duitsland wonende Nederlanders „zou leveren" om in Nederlandse uniformen deel te nemen aan een overval van het Duitse leger op Neder land. Verdachte H. stichtte de afdeling „Sport und Spiel" en verdachte K. trok er op uit om leden te ronselen, die daarna in een drietal kampen een militaire opleiding kregen. De verbindingsofficier Mirow is daar met het hoofd van de Duitse spion nagedienst, admiraal Canaris, op bezoek geweest. Enige voormalige leden van „Sport und Spiel", als getuigen gehoord, verklaarden dat hun was voorgespiegeld in de kampen gezamenlijk sport te beoefenen ter bevor dering van de kameraadschap. Pas na enige tijd zou het hun duidelijk geworden zijn waartoe de opleiding diende en velen zouden reeds vóór 10 Mei zich hebben te ruggetrokken. Anderen die wel aan de overval op 10 Mei hadden deelgenomen, weigerden toe te treden tot de Waffen S.S. zoals later van hen verlangd werd. De overige „Sport und SpieT'-manschappen zijn volgens de getuigen voor het meren deel gesneuveld. Na het getuigenverhoor werd de verdere behandeling van de zaak aangehouden tot 1 December. Dan zal de procureur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, zijn requisitoir houden. Post voor de „Zuiderkruis" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Zuiderkruis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 1 December 1949 in Nederland gepost worden. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis", op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. PERSONEELSFONDS DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN. Het personeel van het departement van Sociale Zaken heeft het initiatief genomen tot oprichting van een personeelsfonds, ten einde door onderlinge hulpverlening eikaars financiële moeilijkheden, die te wijten zijn aan bijzondere omstandigheden, te helpen verlichten. De minister van Sociale Zaken, die met dit initiatief volledig instemt, heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld, dit fonds, dat aanvankelijk met grote moei lijkheden te kampen zal hebben, enige steun te verlenen in de vorm van een subsidie van 4000.—. Het ligt in het voornemen door concen tratie van de werkzaamheden te Amsterdam, de Bureaux van de Centrale Vermogens opsporingsdienst te Nijmegen, Rotterdam en 's Gravenhage op te heffen Gymnastiek Graadwedstrijden Kennemer Turnkring De Technische Commissie van de Kenne mer Turnkring heeft wederom personele wedstrijden uitgeschreven voor dames en heren der bij de K. T. K. aangesloten ver enigingen. Deze wedstrijden worden gehou den in drie graden en omvatten in iedere graad een vrije oefening, een oefening aan brug. paard, ringen en rek. alsmede een tremplin-paard sprong. Zondagochtend worden in de turnzaal van de H.B.S. aan de Voldersgracht de derde graadswedstrijden gehouden, waarvoor zich 66 dames en 13 heren hebben aangemeld, afkomstig uit dc verenigingen Bato, Turnlust, Concordia en Gïos uit Haarlem. Turnlust, Beverwijk. T. V. IJmuiden en Olympia uit IJmuiden, de T. V. Santpoort en de G. V. Heemstede. De tweede en eerste graadsgymnasten treden Zondagochtend 4 December in het strijdperk in de turnzalen in de Badhuis straat Voor de tweede graad hebben zich aangemeld 22 dames en 9 heren, afkomstig uit de verenigingen Gios, Bato, Concordia. Turnlust. Beverwijk, T. V. IJ. en Heemstede. Voor de kampioenstitel 1949 zal de strijd gaan tussen dertien dames en elf heren, t.w. van Turnlust, Beverwijk vier dames en een heer, van Bato vijf dames en vijf heren, van Turnlust. Haarlem, een dame en een heer, van T.V.S. drie dames en van Heemstede vier heren. Onder de deelnemers(sters) be vinden zich ook de kampioenen 1948. me vrouw T. Cornelesede Wit en G. J. Wiet- haar alsmede mevrouw R. AvegaarlLos, mevrouw A. DortmundNol, F. W. Guit en P. J. Luiting. Dammen COMPETITIE-UITSLAGEN Eerste klasse: Beverwijkse Damclub II Verenigde Katholieke Dammers I 911. Tweede klasse: Oosterkwartier IIHet Noorden I 12S; St. Bavo IIVerenigde Ka tholieke Damers II 911; Beverwijkse Dam club III—Kijk Uit I 5—15: DOS I—Haar lemse Damclub III 146; Cruquius IHille- gom II 137. Maandagavond speelt de Haarlemse Dam club voor de hoofdklasse tegen Oosterkwar tier in haar clublokaal restaurant Munniks. Sport ir» 't kort SPANNNING IN FINALE JEUGDSCIIAAK- TOURNOOI. Ook na de derde ronde van de finale in het Rolland-Jeugd-schaaktour- nooi is het nog niet zeker wie dit tournooi zal gaan winnen. De beste kansen hebben wel C. Speyers, A. Schmitz en R. de Boeft. De uitslagen van de derde ronde luiden: N. Zwa- neveldA. Schmitz 01; R. de BoeftC. Speyers 10. De partij tussen J. A. v. d. Ende en N. de Ronden werd uitgesteld. KEUZE UIT 100 TAFELKLEDEN v. DUIVENBODEN Groot Speciaalhuis. Ged. O. Gracht 108-110 (Adv.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Contantartsen Reeds als klein jongetje vond ik het heerlijk als het hek van de dam was, als ouder jongetje werkte ik er maar al te vaak aan mee en als student was het hek voortdurend van de dam. 1-Iet zal u dus duidelijk zijn dat ik „Het Hek van de Dam" verslind. Nu vond ik laatst onder het kopje Cobracadabra de volgende voorstel ling: „Wij troffen bij de ingang de somberste man die wij ooit zagen, namelijk de zaal wachter. Dat was geen wonder want onder de glasplaat van zijn tafel lag het tijdschrift van de exposanten, op welks omslag een grote mond met een uitgestoken tong prijkt. Afgezien van het gebrekkige gebit dat in deze opengesperde uitdaging is ver vat, lijkt een voortdurend blikken in het voorportaal van de spijsverteringsfabriek van een opstandige kunstenaar ons niet be vorderlijk voor een behaaglijke gemoeds toestand". Daar ik als tandarts een dure eed heb ge zworen de voorportalen der spijsverterings- fabrieken zo goed mogelijk te behandelen, zonder aan derden iets mee te delen over de geheimen die uit deze voorportalen zou den kunnen ontsnappen, trof mij dit beeld als een speerpunt in het moegeboorde hart. Dat ik voortdurend moet blikken in de voorportalen van al of niet opstandige kun stenaars, maakt mijn gemoedstoestand ech ter niets minder behaaglijk. Door een uit gestoken tong (mits in mijn practijk- kamer) of een gebrekkig gebit laat ik mij per sé niet van de wijs brengen. Maar dat verschillende van deze al of niet kunste naars menen, dat ik deze demonstraties de ganse tijd uitsluitend voor mijn eigen ge noegen meemaak, stemt me wel eens ver drietig. Al te vaak bieden wij onze decla raties voor reparaties aan voorportalen tevergeefs aan. Wanneer zulks regel zou worden, zouden wij tandartsen onze voor portalen wel aan-de kapstok kunnen hangen en liggen onze spijsverteringsfabrieken stil. Moeten we dan toch de gulden regel „Tandje contantje" invoeren? TANDARTS

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5