Het schoolverzuim is verminderd WEBER Amsterdamse Beurs De man Vrijdag 25 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Couranï 4 Maar er wordt weer stijging verwacht ais het 8ste leerjaar opnieuw verplicht wordt Kort na de bevrijding werd er en zeer terecht geklaagd over het schoolverzuim op de lagere school. Dat was een na-oor- logs verschijnsel. In de oorlogsjaren waren de kinderen het geregeld schoolgaan ver leerd. Het gevolg was dat een deel der kin deren, toen de scholen na de bevrijding weer geopend werden, het vrije leventje nog niet wilden opgeven en nog al eens spijbelden. „Peuen" noemt de Haarlemse volksmond dit. Er werd met kracht tegen dit ongeoor loofde schoolverzuim opgetreden. Dit heeft wel enige uitwerking gehad. Men onderscheidt het absolute en het ongeoorloofde schoolverzuim. Het eerste loopt over de gemeentesecretarie. De hoof den van scholen moeten opgeven als een leerling wordt afgeschreven. Dan gaat men op de secretarie na of het kind inmiddels op een andere school is ingeschreven. Blijkt dit niet het geval te zijn en komt ook uit dat het nog leerplichtig is, dan wordt het geval ter behandeling gegeven aan een der commissies tot wering van schoolver zuim. In 1946 kwamen er te Haarlem 152 ver moedelijke gevallen van absoluut school verzuim voor. Dit aantal is nu zeer sterk verminderd, zó zelfs dat er nog slechts in sporadische gevallen moet worden opge treden. De inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem, de heer "W. Schoenmakers, was wat de gevallen van het ongeoorloofde schoolverzuim betreft minder optimistisch. Ongetwijfeld is het aantal gevallen, ver geleken bij het eerste jaar na de oorlog, gedaald, maar dit is, vooral een gevolg ge weest van het feit., dat de verplichting van het 8ste leerjaar tijdelijk buiten werking gesteld is. De regering nam indertijd deze maatregel omdat er een belangrijk tekort aan onderwijzers on aan schoolruimte was. Het gevolg daarvan was dat nu een vrij groot aantal oudere kinderen buiten de Leerplicht vielen. Dat leidde er toe, dat er ook minder ongeoorloofd schoolverzuim voorkwam, want bijna 75 procent van het ongeoorloofde verzuim komt voor onder kinderen van 13 jaar en ouder. Vele moeders, die worstelen met een tekort aan huishoudelijke hulp. houden hun oudere meisjes thuis om te helpen werken. Hetzelfde komt ook voor bij jongens die vader moeten assisteren. Wij vrezen dat de gevallen van ongeoor loofd schoolverzuim weer zullen toenemen als het 8ste leerjaar weer verplicht wordt. De bedoeling is geweest dat dit met 1 Jan. a.s. geschiedt. Of dit inderdaad zo zal zijn, kan nog niet gezegd worden. Er is nu wel enige verlichting gekomen wat het tekort aan onderwijskrachten betreft, maar het tekort aan schoolruimte is in de laatste tijd in het algemeen niet verminderd. Er zal dus nog afgewacht moeten worden welke beslissing in deze in Den Haag wordt ge nomen. Al is zo besloot de inspecteur het schoolverzuim sinds de oorlog verminderd, zo zelfs, dat het als verschijnsel niet meer onrustbarend te noemen is, toch blijft het nodig er krachtig tegenop te treden, want de ervaring is, dat het alleen op die manier binnen de perken te houden is. Wat de toestand te Haarlem betreft ver nemen wij, dat het weer verplïchtènd-stel- len van het 8ste leerjaar weinig moeilijk heden zou opleveren.' Bij het openbaar on- Een SENT N1COLAAS cadeau voor Uw leven zijn een paar glas in lood suitedeuren van ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 Doet tijdig Uw bestelling (Adv.) Drankbestrijders vierden feest Niet minder dan achttien leden van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken werden gis terenavond in restaurant Brinkmann ge huldigd. Twee echtparen waren vijftig jaar lid en veertien leden ieder vijf en twintig jaar. Dr. K. E. Wierenga, lid van het hoofd bestuur van de Nederlandse Vereniging, huldigde de jubilarissen. „Om 50 of 25 jaar lid te zijn van een beweging, als die der ge heelonthouders, is toch wel iets bijzonders", aldus zeide de heer Wierenga. Daarvoor is liefdevoor de aandrankzuchtlijdende mede mens nodig. Maar ook geloof, dat een keer andere tijden zullen komen en trouw heb ben er toe bijgedragen, om zo lang „de blauwe knoop" te dienen. Alle jubilarissen ontvingen een oorkonde en een zilveren insigne. Voor de huldiging had mevrouw Backer- Breed het bekende „Gezellige avondje" uit Woutertje Pieterse van Multatuli op prima wijze voorgedragen. Na het officiële ge deelte werden enkele films vertoond, onder ander over coöperaties in Amerika. Een leuk tekenfilmpje besloot het programma. derwijs heeft men de centrale scholen (voor onderwijs in de 7e en 8e klassen) beschik baar, waarop nog voldoende plaats is voor de nieuwe leerlingen. Het bijzonder onder wijs heeft die centrale scholen niet, maar op verschillende scholen wordt dit onder wijs toch wel gegeven. Ook daar is vermoe delijk nog ruimte te vinden voor meer leer lingen. Barometers Thermometers B rile tui 's GROTE HOUTSTRAAT 166 bli de Houtbrug (Adv.) Dr. W. Sleumer: „De HBS A is geen school voor zwakke broeders" Het economisch leven vraagt vakmensen De leiding van de Haarlemse HBS A heeft het voortreffelijke idee gehad om dr. W. Sleumer, lid "van de Onderwijsraad, brilliant socioloog en boeiend spreker uit te nodigen om op de ouderavond, die gisteren werd gehouden een lezing te houden over de ontwikkeling en de toekomst van de HBS A. Zijn lezing beantwoordde inder daad ten volle aan haar doel: het verschaf fen van eèn duidelijk inzicht aan de ouders van het karakter der school waar hun kin deren gereed gemaakt worden voor de maatschappij. Dr. Sleumer waarschuwde met klem tegen de steeds meer postvattende mening als zou voor de dringend nodige industria lisatie uitbreiding en intensivering van het nijverheidsonderwijs voldoende zijn. Het idee dat de HBS'en een witte boorden- proletariaat zouden scheppen, achtte hij sterk overdreven, want al hebben wij am bachtsmensen hard nodig, aan verkopers en admnistrateurs hebben wij evenzeer behoefte. Na een kort overzicht te hebben gegeven van het ontslaan en de historie van de Han delsschool de laatste werd sterk geken merkt door de wetsontwerpen tot groot scheepse wijzigingen van het middelbaar onderwijs, die iedere rechtgeaarde minister van onderwijs zich verplicht achtte op touw te zetten, maar die nooit het Staats blad bereikten verklaarde hij zich met nadruk een tegenstander van de tendentie om mensen die slecht met wiskunde over weg kunnen, naar de HBS A te sturen, een tendentie die maar al te vaak de kop heeft opgestoken. De HBS A moet geen school van negatie maar van negotie zijn. De heer Sleumer wees er op dat onze cul tuur tegenwoordig zo veelzijdig is, dat nie mand haar meer in haar geheel kan omvat ten. Werkelijke alg'emeene ontwikkeling is nauwelijks meer mogelijk en men kan onze cultuur slechts via het klassieke, tech nische of economische onderwijs benaderen. Deze drie delen van het onderwijs zijn alle essentiëel, het zijn de poten van een stoel die geen van alle gemist kunnen worden. De spreker prefereerde een zelfstandige school verre boven een gekoppelde school (Lyceum of A-B-school). Meestal dient de A-richting op een gekoppelde school als vergaarbak voor hen die in één van de andere richtingen niet mee kunnen en daar is zij veel te goed voor. Bovendien moet de gekoppelde school veelal voort met een rector, die of alleen enthousiast is voor de richting waartoe zijn eigen vak behoort en daardoor de rest benadeelt of één, die door zijn scrupuleuze objectiviteit helemaal ner gens enthousiast voor is. Hij waarschuwde voorts tegen het idee dat er een „loper-opleiding" zou bestaan die alle deuren opent. Voor de geraffineerde sloten van het huidige maatschappelijke bestel is maar één sleutel, de passende op leiding. Er kan geen twijfel aan bestaan dat voor de sociale en economische vakken de HBS A de beste vooropleiding geeft. Het economische leven is niet langer een kwes tie van handigheid en flair, maar een ge compliceerde machine die vakmensen vraagt. Hij hekelde fel de verafgoding van klassieke of wiskundige opleiding als alleenzaligmakende vormnigsmethode. Hij stelde nogmaals nadrukkelijk dat de HBS A geen school voor daklozen mag worden, maar een gespecialiseerde oplei ding voor de maatschappij. Een school met leraren berekend voor hun moeilijke taak immers zij moeten naast hun kennis de speciale toepassing van hun vak in het economisch leven onder de knie hebben en een directeur die enthousiast is en zijn school midden in het maatschappelijk leven stelt. Drijvende demonstratie-school voor systeem van Kees Boeke Kees Boeke, de man van „De Werk plaats" krijgt een drijvende school ter beschikking, die het gehele land zal af varen om propaganda te maken voor zijn systeem van onderwijsvernieuwing. Het schip, dat cadeau is gedaan door een sym- pathisante met zijn onderwijsmethode, wordt op het ogenblik door de" woonsche penbouwer J. van Amerongen op zijn werf „Het werfschip" aan het Spaarne in Haarlêm gebouwd. Op het ogenblik is het nog niet veel meer dan een grote stalen bak met een doorzichtige hout-constructie erboven op, maar de bovenbouw staat al in onderdelen gereed en het schip zal half Januari klaar zijn. Het is de bedoeling om met dit schip in de Nederlandse steden aan te leggen en overdag aan de hand van enige lessen in boetseren, tekenen e.d., aanschouwelijk onderricht te geven in het systeem van Kees Boeke. 's Avonds wordt het onder wijzend personeel uitgenodigd om lezin gen over de onderwijs-vernieuwing aan te horen. Wanneer men een stad op die manier „rijp" heeft gemaakt, trekt men weer verderop. Haarlem krijgt de primeur want onze stad zal het eerst bewerkt worden. Het onderwijzend personeel, een echtpaar, waarvan de man schildert en de vrouw beeldhouwt, dat op het schip zal wonen, krijgt overigens wel een benijdenswaardig werk, want aan afwisseling zal het niet ontbreken. Het schip zal een flink leslokaal met een toneeltje, twee zit-slaapkamers, keuken, kantoor, garderobes, douches en een kolen bunker bevatten en het wordt centraal verwarmd. Een aantal artisten van naam zal het binnenwerk en de aankleding van het schip verzorgen. Ook een nieuw gebouw Kees Boeke, wiens school door drie prinsesjes wordt bezocht, laat op het ogen blik te Bilthoven een nieuw schoolgebouw inrichten omdat de huidige „werkplaats", in de villa aan de Soestdijlcer Straatweg te klein is. 1 Ongeveer een jaar geleden heeft het stichtingsbestuur dat de school van Boeke beheert, een gebouwtje aangekocht dat de Duitsers in de bezettingstijd te Bilt hoven bouwden. Het ligt even buiten de bebouwde kom van Bilthoven, aan het einde van de Jan Steenlaan, waar de hei en de bossen beginnen. De Amsterdamse architect Arthur Staal heeft de plannen tot verbouwing ontwor pen. De werkzaamheden, die thans ver richt worden, betreffen het optrekken van één étage op de bestaande bouw, waartoe de gehele kap natuurlijk eerst verwijderd moest worden. Schoolklassen in de.werke lijke betekenis van het woord zal het gebouw, dat een middenstuk en twee naar voren uitspringende zijvleugels omvat, er slechts drie hebben. De rest is geheel aan gepast aan de speciale eisen, welke Boeke's onderwijsmethode stelt. Het werk zal tegen het voorjaar gereed zijn. Zuiphen wordt groter Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Zutphen, Gorssel en Warnsyeld. Overleg tfissen de drie. gemeenten heeft; geleid tot volledige overeenstemming ten' aanzien van de wijziging van haar gren zen. Gorssel staat Zutphen af ruim 131 ha grond, waarop 52 woningen met 249 be woners, en Warnsveld ruim 216 ha met 52 ingezetenen, wonende in 7 woningen. Lekenspel „Roof en Geloof" Het schrijven van een allegorisch toneel spel in onze tijd betekent niet het voldoen aan een algemene behoefte aan gewijzigde toneelkunst. Want nog altijd wil men over eenkomstig het idehal der Renaissance de mens zelve, ten toneele gevoerd zien en niet de personificatie van een abstract begrip. Niettemin blijft de mogelijkheid, dat een hedendaagse toneelschrijver, door terug te grijpen op de allegorische toneel spelkunst der Middeleeuwen, een weg vindt om een vorm voor het uitdrukken van zijn bedoeling te scheppen. Een voorbeeld van een dergelijk alle gorisch „modern" toneelspel is „Grab and Grace" of „It is a second step" van Char les Williams, in de vertaling van Guillau- me van der Graft getiteld: „Roof en Ge loof" of ,,'t Gaat om de tweede stap". Twee begrippen, betreffende het reli gieuze leven van de mens, het Geloof en de Genade, verschijnen als personen op het toneel. Daarnaast treden als psycholo gisch begrip de Trots en als duivelsprin- cipe de Hel op in de figuur van een vrouw en van een man. De mensheid zelve en de engel Gabriël krijgen in dit spel symboli sche menselijke gestalten. In het midden latend of de schrijver er in geslaagd is met de ontwikkeling van dit spel van innerlijke spanningen een algemeen beeld van de mens en zijn psychische conflicten te schetsen, lean men zeggen, dat er voldoende dramatische kracht in het spel besloten ligt om bij een opvoering de aandacht van de toe schouwers voortdurend gespannen te houden. Zelfs wanneer het een leken-opvoering betreft, zoals die welke gisteravond door de Protestantse Lekenspelgroep onder lei ding van Ben Albach in de Begijnhofkapel gegeven werd, met begrijpelijke onvolko menheden inzake rol-kennis en volhouden van typering. Ben Albach is gelukkig geweest met de verdeling der rollen overeenkomstig de individuele karaktereigenschappen en ca paciteiten der spelers en speelster. Zodat er voor de begrippen en symbolische figu ren een zeer aanvaardbare uitbeelding tot stand kon komen. En in elk. geval werd de zinnebeeldige voorstelling van de uiteindelijke overwin ning van het geloof in de kring van be langstellenden voor deze opvoering, die onder auspiciën van de Hervormde Jeugd raad van Haarlem werd gegeven, van bij zondere betekenis. P. ZWAANSWIJK Radiotoespraak van Prinses Wilhelmina Zondag, de eerste Adventszondag, zal Prinses Wilhelmina een radio-toespraak houden, die als titel draagt „Advent". De toespraak zal worden uitgezonden om 12.00 uur 's middags over Hilversum I en Hilver sum II. De wereldomroep zal de boodschap Zondag en Maandag in verschillende talen uitzenden. Luiks drukker maakte honderd-guldenbiljetten De justitie te Luik heeft het aanhou dingsbevel tegen 27 personen, die bij het drukken van valse guldensbiljetten zijn betrokken, met een maand: verlengd. In de zaak. der valse guldens waren,39. personen' gearresteerd, waarvan 5 in Nederland én 4 in Charleroi. De drukker Derkenne uit Luik. die tot nu toe had ontkend ook maar iets met deze zaak te maken te hebben, heeft thans bekend 2500 briefjes van 100 gulden te hebben gedrukt. Honderden Duitse arbeiders en arbeidsters, die in Twentse fabrieken werken, passeren dagelijks tweemaal de grens bij Glanerbrug. Meestal maakt de douane het hun niet al te lastig maar van tijd tot tijd wordt er onverwacht een scherpe controle op smokkelwaar gehouden. Voordracht over psychokinese Voor de Haarlemse afdeling der Studie vereniging voor „Psychical Research" hield de heer G. Zorab. secretaris dier vereniging, een lezing over „Psychokinese". Spreker zeide. dat in de laatste jaren de bekende Amerikaanse parapsycholoog prof. dr. J. B. Rhine op grote schaal quantitatieve proeven genomen heeft om na te gaan in hoe verre een directe mentale invloed zou kun nen worden uitgeoefend op stoffelijke voor werpen. Als proefmateriaal gébruikte hij dobbelstenen en bij de experimenten werd de proefpersonen opgedragen zich er op te concentreren -bepaalde ogenvlakken boven te doen keren. Na proefnemingen geduren de vele jaren (1934—'47), waarbij meer dan een millioen worpen werden geregistreerd, bleek dat het aantal treffers (d. w. z. het bovenkomen der gewenste ogenvlakken) veel hoger was dan door de waarschijnlijkheids rekening mocht worden verondersteld. Te vens konden bij de werpreeksen typische, steeds weer terugkerende trefpatronen wor den geconstateerd, die zekere naar voren gebrachte tegen-argumenten zoals onregel matigheden der dobbelstenen, foutief note ren, bedriegelijke practijken enz. gemakkelijk konden ontzenuwen. De uitkomsten zijner experimenten, die op allerhande manieren werden gevarieerd, brachten Rhine tot de overtuiging, dat een zuivere mentale be- invloeding der dobbelstenen had plaats ge vonden en dat de mens dus blijkbaar in staat is zuiver psychisch op een of ander mate rieel systeem (b.v. een. dobbelsteen) in te werken. Deze inwerking gaf hij de naam van psychokinesis. Naar .aanleiding van de dobbelsteen-proe ven van Rhine zijn andere onderzoekers er toe over gegaan het psychokinesis-effect te onderzoeken op andere voorwerpen. Zo heeft de Franse arts dr. Vasse getracht zuiver mentaal de ontwikkeling van kiemende za den te beïnvloeden. De pogingen werden met succes bekroond, zodat men thans ook in Amerika er toe over is gegaan dezelfde psy- chokinese-kiemproeven op grote schaal en met uitgebreide controle-maatregelen toe te passen. De definitieve uitkomsten dienen nog te worden afgewacht. Spreker eindigde zijn voordracht met op te merken, dat de parapsychologie thans niet alleen de buiten-zintuigelijke waarneming (helderziendheid, telepathie enz.) heeft aan getoond bij de mens, doch tevens de buiten- lichamelijke (paranormale) vèr-werking. Het bijkans magische karakter van de mens wordt aldus op een wetenschappelijke wijze vastgesteld. By besluit van de minister van Justitie is benoemd tot lid van het ambtenaren gerecht te Amsterdam mr. J. F. Jansonius, te Hoofddorp, burgemeester der gemeente Haar lemmermeer. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer G. J. Oosterhuis en voor het doctoraal examen natuurkunde de heer P. G. Wiersma, beiden te Haarlem. Voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde is geslaagd de heer J. R. A. Baas te Heemstede. Taxi 2 Bel 13 000 DAG EN NACHT Santpoort Onbewaakte overweg en bescha digde dorpsmclen ter sprake bij Santpoorts Bloei „Heeft de vereniging „Santpoorts Bloei" nog reden van bestaan, nu er talloze orga nisaties op allerlei gebied zijn opgericht", zo vroeg de voorzitter L. Voi\stman zich af op de jaarvergadering, welke Donderdag avond in hef Jeugdhuis gehouden werd. Hij" som.cle verschilléhde rédenen i. op, waarom dit zijns inziens wel het geval is en ging verder mét het behandelen van verschillende lopende problemen. Nu de verschillende besprekingen met de Spoorwegen over de onbewaakte over weg in de Kruidbergerweg op niets zijn uitgelopen, zal Vrijdag een commissie de situatie in ogenschouw nemen en eventueel trachten door middel van het doortrekken van de voetpaden een tijdelijke verbete ring te brengen. Verder deelde de heer Vorstman mede, dat alles in het werk zal worden gesteld om de beschadigde molen „De Santhaes" voor Santpoort te bewaren. Tenslotte hoopte hij dat in de toekomst de openlucht-spelen opnieuw in de Ruïne van Brederode zullen worden gehouden nu er ook een tweede toneelgroep is opgericht clie zich met de uitvoering van het open luchtspel bezig houdt. Uit het jaarverslag van de penningmees ter bleek voorts dat het boekjaar met een voordelig saldo is afgesloten en voorts werd een nieuwe kascontrole-commissie in het leven geroepen. Het bestuur dat aan de beurt van aftre den was werd bij acclamatie herkozen. De geanimeerde vergadering werd met Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. J. A. Craanen en W. M. S. Meeuwis. GETROUWD: R. Flietstra en L. Gompers; J. C. M, Jansen en J. IJendrikse; J. Bouma en E. C. Kokke; A. D.'van Ekelenburg en G. de Groot. GEBOREN: Astrid Elizabeth, d. van J. Ver- kaaik en van K. Scholten. OVERLEDEN: P. J. van der Ham, 72 j.; R. de Jager, 36 j. Menno ter Braak belicht Voor de Haarlemse Kunst gemeenschap „Er zijn maar weinig literatoren in onze recente geschiedenis, wier levensinzicht zo volledig was aangepast aan hun dagelijks leven, als dat bij Menno ter Braak het ge val was", constateerde gisteravond in een belangwekkende lezing de Amsterdamse conservator van het Multatuli-museum Henri Ett. Ter Braak was een individualist als hij schreef, en ook een individualist in zijn dagelijks optreden als zeer „menselijk mens". Maar het was een individualisme, dat geenszins sociale gevoelens uitsloot en wèl tot iedere prijs de bovennatuurlijke op- lossingen verwierp. En dus is Ter Braak zijn leven lang scherp te keer gegaan tegen Dirk Coster. Evenzeer echter schreef hij en sprak hij grote critiek op de naar zijn oordeel te grote ethiek van een man als Binnendijk. Ter Braak, een van de grootste figuren uit de min of meer moderne Nederlandse literatuur werd in 1902 als zoon van de dokter van Eibergen geboren. Na het gym nasium te hebben afgelopen studeerde hij letteren te Amsterdam. Op 14 Mei 1940, na een niet lang, maar wel zeer productief leven benam hij zichzelf het leven. Door Marsman en Du Perron zijn Ter Braak's dorpse afkomst en achtergrond wel eens als de reden van zijn latere zeer critische politieke en algemeen-culturele leven ge opperd. Want Ter Braak was niet een man die zijn bellettrie op een afgezonderd voetstuk wilde plaatsen; hij was in vele opzichten de met beide benen in het dagelijks leven staande journalist. Hij was een van de eersten in ons land, die het gevaar van het nationaal-socialisme zagen en daar van het begin af tegen hebben geageerd. Het na tionaal-socialisme, dat hij beschouwde als de grootste Europese „ressentiments-intev- nationale", als de exponent van allerlei op gekropte wrokgevoelens. Overal trouwens herkende hij het ressentiment en ook het Christendom heeft hij daar enkele malen op teruggebracht. Een stelling, die hem meermalen in heftig dispuut heeft gebracht met Van Duinkerken. Er bestaat in Nederland, aldus de heer Ett, een te groot streven naar classificering van iedere persoonlijkheid, ook in de lite ratuur. Een classificering, die grote figuren uit die literatuur zonder aarzeling in „de grafkelders onze beschaving" dreigt te brengen. Ter Braak valt niet op dei-gelijke manier te classificeren, ook al zou men hem kunnen onderbrengen onder de opschriften geleerde, moralist (geenszins zedepreker), Individualist en journalist. Op al deze ter reinen heeft Ter Braak zich actief bewogen en van bijna al deze terreinen gaf de spre ker van deze avond voorbeelden. Citaten vooral uit „Politicus zonder par tij", een van Ter Braak's merkwaardigste en beste werken, waarin hij felle aanvallen soms doet op Schoonheid (met een grote S), die talloze priesters nodig heeft om ver heerlijkt te worden en in zijn afgezonderde en aanbeden plaats te blijven. Én zich ver zet ook tegen de „comedianterig-dichter- lijke" houding, die zo vaak wordt gepropa geerd en doorgevoerd. Dit „Politicus zonder partij" was overigens een van de duidelijk ste "uitingen van Ter Braak's individua lisme. Langdurig ging de heer Ett in op de ver houding van Ter Braak tegenover Multa tuli, die hij uiteraard nimmer heeft ge kend. En bij dit deel van zijn lezing kwam spreker ook op een van. de belangrijkste, factoren ih,Ter Braak's leverL zijji afkeer van de absolütering dei' waarden., Tot slót van zijn boeiend betoog las de heer Ett nog enkele fragmenten hit Ter Braak's literaire zowel als journalistieke werk voor. Binnenkort hebt u stellig aanleiding om een Groentje in Haarlems Dagblad te plaatsen. Laat die gelegenheid dan niet voorbijgaan, het is uw voordeel haar te benutten. GOUDDIEFSTAL OP SCHIPHOL De recherche van de rijkspolitie op Schiphol heeft in samenwerking met de centrale recherche te Amsterdam twee be dienden van een expeditiebedrijf aange houden wegens een op Schiphol gepleegde diefstal van goud. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 306 302% 238 23678 235% 232% A. K. U. 179 17734 131 Nederlandse Ford 291 Nederlandse Kabel 290 v. Berkel's Patent 112 1 Scheepvaart-Unie. 141 138% Holl,Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 126 121% H. V. A 141i/2 13034 A'dam Rubber 1261/2 123% Ned. Handel Mij. 159}4 N.-I. Handelsbank 101 Billiton Mij. II 257 FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 25) Frank knikte. Precies! Maar wat moet ik zeggen? Ik kan hem vertellen, dat die knaap, die hem neersloeg, van plan was hem nog een klap toe te bren gen. Maar dat bewijst niet veel, nietwaar? Ik schrik er enigszins voor terug hem het verhaal van m'n nicht Mildred door ie geven over zijn getrouwde staat, want. wel, alles wat Mildred zegt, is zeer vaag en weinig betrouwbaar. Ze is altijd zo geweest, ze mist op z'n zachtst uitge drukt ieder vermogen om de samen hang der dingen te overzien. Als het op het leveren van bewijs aankomt, begrijpt u wel, dat niemand, iets aan haar heeft. Dan komt ze met de meest uiteenlopende en weinig terzake doende bijzonderheden aandragen, en als je die aan elkaar past, is er wel iéts uit op te maken, maar met betrekking tot net te bewijzen feit leve ren ze slechts vage vermoedens op. Zo geloof ik in dit geval wel, dat ze zich inderdaad herinnert, dat Bill getrouwd is met dat meisje in de goudkleurige jurk, maar helemaal zeker kan ik er niet van zijn, en ik voel me niet verantwoord een dergelijk belangrijk feit door te vertellen, tenzij ik zekerheid heb. Anderzijds be staat er de kans, dat, wanneer ik hem dit vertel, zijn geheugen als 't ware een schok krijgt en we gemakkelijker tot het vaststellen van z'n ware identiteit zouden kunnen komen. En daarom vind ik het ook niet helemaal verantwoord te zwijgen. Zoals u ziet, weet ik niet wat ik doen moet, en aangezien ik meestal heel weinig last van dergelijke twijfelmoedigheid heb, vind ik dit zeer onaangenaam. Juffrouw Silver breide met grote aan dacht. Er zijn inderdaad interessante moge lijkheden, merkte ze op. Maar aan de andere kant is het niet uitgesloten, dat je nicht zich vergist, en dat die aanval, die jij met eigen ogen waarnam, niet meer is dan een op zichzelf staand geval van geweldpleging met beroving als motief, waarbij de tweede slag, die bijna werd toegebracht, toegeschreven zou kunnen worden aan bruut instinct, hetwelk een rol speelt bij vele misdrijven. Inderdaad is dat mogelijk. Maar ik kan me niet losmaken van de indruk, die ik gekregen heb. U noemde interessante mogelijkheden: zoudt u deze eens met mij willen bespreken? Juffrouw Silver draaide haar breiwerk om. Ze schoot geweldig op en was al halverwege de benen van de slobbroek. Jij hebt William Smith herkend. Er bestaat de mogelijkheid, dat iemand anders hem ook herkend heeft, zei ze. Ja, inderdaad. Een terugkeer in het land der leven den, na ongeveer zeven jaar dood ge waand te zijn, is niet altijd welkom. En van zuiver materieel standpunt bekeken, kan zo'n terugkeer wel eens zeer ongele gen komen, om niet te zeggen: een cata strofe te weeg brengen. Je hebt, meen ik, geen idee van de omstandigheden, waarin deze jongeman destijds verkeerde? Toen hij Bill was, bedoelt, u? Nee. De Latimers Mildred herinnerde zich heel stellig, dat zij dat leest gaven zijn rijke mensen en hebben rijke vrien den. De vader van hèm verdiende een fortuin in zeep. Het lijkt me niet waar schijnlijk, dat er veel mensen in minder bedeelde omstandigheden tot hun vrien denkring behoorden, maar.hij lach te tenslotte was ik zélf ook op dat feest! En zo kan Bill daar net als ik aan wezig geweest zijn. Dat meisje, waarmee hij danste, zag er heel duur uit. Maar wat dat betreft, kun je er bij vrouwen nooit helemaal zeker van zijn. Mijn nicht je Rachel bezit geen cent en ziet er altijd prima uit, terwijl ik vrouwen ken, die schatten uitgeven voor hun uiterlijk, en er toch altijd naast zijn. Misschien had Bill's meisje die duur uitziende goudkleu rige jurk wel zelf gemaakt, of misschien had tante Sophie of een van die andere vrouwen, waar Mildred het over had, haar de jurk cadeau gegeven. Die nicht Bar bara, herinner ik me, was nogal zonder ling en heel rijk. Mildred's moeder had veel familieleden, maar ze zijn allemaal gestorven, zodat we er hun niet meer naar vragen kunnen. De hele geschiede nis is en blijft vaag. Ik kan me echter, zoals ik u al zei, niet losmaken van de indrukken, die ik opgedaan heb en die allerminst vaag zijn. Weet u, wat voor gevoel ik heb? Alsof ik uit een donkere straat naar een verlicht raam opkijk, waar ik iemand, die ik ken, meen te zien; alsof ik in een trein, die me in razende vaart voorbijreed, even een glimp van een ge zicht heb opgevangen, dat ik niet ver geten kan. Juffrouw Silver had de ouderwetse gewoonte om citaten aan te halen. Ze deed dit ook nu. Ze hield het meest van Tennyson, maar dit keer citeerde ze Long fellow: „Ships that pass in the night...." Schepen die elkander in de nacht voorbij varen en in het voorbijgaan een gesprek voeren. Zowel op de Oceaan als in het leven gaan wel elkander voorbij, terwijl wij woorden met elkander wisselen.... HOOFDSTUK XVIII. Katherine werd wakker. De nacht was bezig over te gaan in de morgen. Het was het uur, waarop zelfs een wereld stad even tot rust gekomen schijnt te zijn. De hemel was helder, zodat het buiten niet helemaal donker was en er gens achter de huizenzee was de maan bezig onder te gaan. Van haar bed uit kon Katherine de kale takken van de bomen, die achter de huizen aan de over kant stonden, duidelijk afgetekend tegen de nachtelijke hemel zien. Het waren oude, hoge, mooie bomen.Er was een intens vredig gevoel in Katherine. Ze draaide zich om en keek naar William, die naast haar in het grote lage bed van Carol nog in diepe slaap verzonken lag. Eén hand had hij onder het kussen gestoken, zijn andere hand lag op zijn borst. Ze luis terde naar zijn regelmatige, diepe adem haling. Als je zóveel van iemand hield als zij van William, dan leek het onwaarschijn lijk, dat het voorwerp van je liefde soms onbereikbaar was. Verweg, gescheiden door tijd en ruimtein dromenland. Ze wilde hier niet verder over piekeren. Tijd en ruimte waren koude, abstracte begrippen. Ze rilde even. Ze wilde aan het heden denken: William en zij waren hier samen aanwezig en dit was hun grote geluk, dat ze samen beleefden. Maar op nieuw gingen haar gedachten terug. Wil liam's lichaam lag inderdaad hier naast haar. Maar zijn geest was ver weg in een diepe slaap. William droomde op dit moment z'n droom. Het gebeurde niet vaak meer, dat hij deze droom beleefde en dit keer was alles enigszins anders. De droom was al tijd begonnen bij de voordeur van het oude huis. Hij placht de stoeptreden op te lopen en het huis binnen te gaan. De laatste keer, dat hij deze droom gedroomd had, leek het hem alsof iemand de deur, die hij wilde openen, met opzet dichthield. Dat was nooit eerder het geval geweest en had hem angstig gemaakt. Dit keer was alles anders: hij was niet alleen het huis binnengegaan, maar hij stond boven aan de trap. Meestal ontwaakte hij op dat moment. Het was altijd zo, dat er iemand boven op hem stond te wachten, maar als hij boven kwam, dan werd hij wakker. Nu was het anders. Hy stond boven aan de trap en keek naar beneden. Hij kon duidelijk de trap afkijken naar de hall. Er was een overvloed van licht geen daglicht, er was nóóit daglicht in zijn droom. Alles scheen goed en prettig te zijn, maar dan opeens liep het verkeerd, zoals net vaak in dromen voorkomt. De gebeelhouwde figuren van de trap, de symbolen van de vier evangelisten. namen een vreemde .gedaante aan. Hij stond bovenaan de trap bij de adelaar en de mannenfiguur en keek naar de leeuw en de os onderaan, en plotseling zag hij allerlei andere figuren: de adelaar ver anderde in de grote houten speelgoed vogel, en de mannenfiguur werd meneer Tattlecombe, die zeer verontwaardigd keek, met zijn grijze haar in de war en hardblauwe ogen. En de figuren onder aan de trap waren veranderd in één van zijn houten honden en de gevlekte koe, welke een van z'n laatste scheppingen was. Hij liep de trap af, de hall in, en toen werd er driemaal op de deur geklopt. Er wilden mensen naar binnen, maar de deur was dicht. Toen opeens w indelden deze men sen. zo maar zonder dat de deur openge maakt werd, dwars er door heen, de hall binnen; het waren drie personen, arm in arm, met een vrouw in het midden. Hij herkende haar onmiddellijk. Het was juf frouw Jones, de secretaresse van Eversley, die hem gezegd had, dat de firma geen interesse had in zijn houten beesten. De mannen kon hij niet thuis brengen. Ze waren slechts vage figuren, met lange broeken en jassen, en gezichten, die be schilderd leken te zijn met de rose grond verf uit de werkplaats, zonder enige uit drukking. Ze hadden noch ogen, noch gelaatstrekken. Er was alleen maar rose verf. Ze kwamen op hem af. Hij riep luid „nee.... nee!" en opeens was hij klaar wakker. Hij zag de kamer en het open staande venster, waardoor frisse lucht naar binnen kwam. Katherine sloeg een arm om hem heen en trok hem naar zich toe. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6