Zilver VRIJ Jeremiade in Heemsteedse raad over de verbinding met Haarlem mm „Jamtiet" Jan van der Pigge KOLEN men a contant Kort en Bondig uw !Büt van SilZttS Vrij flag 25 November 1949 5 Raadslid wil bussen toegang tot de gemeente versperren ■muii IEDER JAAR Op gezette tijden, die samenhangen met de meerdere of mindere belangrijkheid van de agenda, heft de Heemsteedse gemeente raad een collectieve klaagzang aan over de bussen. Gistermiddag vormde de door het College voorgestelde aanvaarding van het door de Vervoermaatschappij om niet aangeboden wachthuisje bij het Raadhuisplein de aanleiding tot zulk een litanie. Het gebaar was niet zo elegant als het wel leek, meende de heer Bron- g e r s ma (Arb.). want het lokaal verkeert in zeer bouwvallige toestand en de gemeen te zou niet alleen de huur van de grond derven, doch bovendien nog een aardig sommetje aan opknappen moeten uittellen. Hij zou het huisje eigenlijk alleen willen accepteren, indien de N.Z.H. het in behoor lijke staat oplevert. „Zo gauw mogelijk slopen", adviseerde de heer Van Wijk (Prot. Chr.), maar daar schrokken de heer VanHoutenen mevrouw Van Nis pen (V.V.D.) toch wel van, want het betrof hier toch wel een nuttig instrument. Dat trok de heer Zeg waart (K.V.P.) in twijfel, gezien de vele mutaties in de busroute. Loco-burgemeester Van Lent deelde mede, dat de N.Z.H. op het standpunt staat, dat het in stand houden van wachthuisjes niet tot haar taak behoort en meende, dat het lokaaltje met betrekkelijk geringe kos ten in orde zou zijn te maken, doch dat was olie op het vuur, want toen pakten de heren Van Bruggen (Prot. Chr.) en Reyn- d e r s (Arb.) op hun beurt eens uit: Wacht huisjes behoren tot de normale service van de vervoersonderneming, meende de eerste en de tweede zei: De gemeente neemt toch ook geen stations over! en verwees naar het voorbeeld van de Nederlandse Buurt- spoormaatschappij die wel op eigen kosten overal abri's laat maken. De heer Van Lent beloofde nog eens met de N.Z.H. te gaan praten, want de maatschappij had zich bij een vorige ge legenheid ook niet onwelwillend getoond jegens de wensen van de gemeente. Ongezouten critïek Die verzachtende opmerking verhinderde niet, dat de raad bij de rondvraag nog eens ongezeten critiek leverde op de wijze waar op de busverbinding met Haarlem wordt geëxploiteerd. De heer Reynders had reeds opge merkt, dat de chefs van de maatschappij eens wat meer bij de eindpunten moesten gaan kijken in plaats van fn hun kantoor tjes aan Station of Tempeliersstraat te zit ten en de heer Verhoeven (K.V.P.) somde onder grote instemming vele klach ten op: de beschadigingen aan de straten, het ongeregeld rijden, het niet verwerken van het vervoer op de spitsuren, het ruwe rijden der chauffeurs. „Moeten we ons laten ringeloren?" vroeg deze vroede vader ver bolgen, die zelfs zover wilde gaan de bussen de toegang tot Heemstede te versperren. Commissie gevraagd „Laten we nu niet iedere keer een ge weldig debat over die bus beginnen", zei de heer P1 i e s t e r (Prot. Chr.) tenslotte, „maar liever zien hoe de gemeente in deze georganiseerd kan optreden. Laat een com missie de zaak eens aanpakken." De heer V a n L e 111 beloofde van de kant van het College het bus-probleem nog eens ernstig onder de loupe te nemen. De overige punten leverden weinig stof tot discussie. De heer Reynders stak een uitbundige pluim op de hoeden van het personeel van Publieke Werken, dat in enkele weken tijds op voortreffelijke wijze na het verwijderen van de tramrails de Bronstee-, Binnenweg en Raadhuisstraat had bestraat. „Eigen beheer is toch maar alles", zei hij tevreden. Nu, dat lieten de heren Zeelenberg (V.V.D.) en Ka merbeek (Vrije Lijst) niet op zich zitten en ook de heer Van Lent wilde de heer Reynders in dat opzicht niet helemaal vol gen. In antwoord op een vraag van de heer Kamerbeek deelde de voorzitter nog mede, dat de ton die op de begroting is uitge trokken voor de algehele reorganisatie van deze wegen in de toekomst is bestemd. De gemeente behoeft het opbreken van de rails niet te betalen. De tram geeft daar voor 29.000. Wethouder Disselkoen deed naar aan leiding van opmerkingen van de heren Reynders en Van Wijk de toezegging, dai" voor tot aankoop van een grasmachine Eerst even kijken bij BARTEL JORIS STRAAT 27 Deze week een bijzonder mooie Franse wollen Japonstof 145 cM breed Grote keuze St. Nieolaas Geschenken o.a. Shawls vanaf Grote collectie kamgaren ruiten Ontheffing winkelsluiting te Haarlem Tegen St. Nieolaas en tegen Kerstmis B. en W. van Haarlem hebben, gelet op de beschikking van de minister van Econo mische Zaken dd. 17 November jl., besloten algemene ontheffing te verlenen van het verbod, vervat in artikel 2, le lid, van het Winkelsluitingsbesluit 1941, in dier voege dat alle winkels op 1, 2, 3, 22 en 23 Decem ber 1949 tót uiterlijk 21 uur voor het pu bliek geopend mogen blijvén. PREDIKBEURTEN. Kerkgenootschap der Zevcndc-Dags Ad ventisten, Remonstr. Kerk. Wilhelminastr. Zaterdag 10 uur: Onderlinge Bijbelstudie. 11 uur: Predikatie door de heer D. Vink, huippred. voor de sportparken zal worden overge gaan, de verschillende offertes nog eens zullen worden nagegaan en dat zo mogelijk de leverantie over een Heemsteedse firma zal lopen. Het apparaat is volledig voor het sportpark nodig. Het uitbreidingsplan bij de Crayenester- singel werd vastgesteld. Hel bezwaarschrift van de omwonenden tegen een pad, dat tussen de huizen naar de te bouwen kleu terklas zal voeren, vond noch in de heer Van Wijk, noch in wethouder Disselkoen verdedigers. De eerste was veeleer van mening, dat de kinderen last van de om wonenden zouden hebben, door radio's, kleedjes kloppen en andere lawaaierige huishoudelijke bezigheden, dan omgekeerd en vond het jammer dat zo'n aardig ge bouwtje werd weggestopt. De heer Dissel koen daarentegen vond, dat de kinderen nergens beter konden zitten. Verweer van de beschuldigde Naar aanleiding van de discussies in de Heemsteedse gemeenteraad hebben wij ons tot de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurissen, gewend. Deze deelde ons mede, dat de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, waarin alle grote vervoerbedrijven zijn ge organiseerd, onlangs besloten heeft geen wachthuisjes meer voor eigen rekening te bouwen. Ten hoogste wordt tot een bepaald bedrag de bouwkosten van een nieuw huisje vergoed. Nu het vervoer slinkt en de exploi tatiekosten zeer hoog blijven, dient ook het beleid der vervoerbedrijven op soberheid te zijn afgestemd en voor een zeer een voudige beschutting eigenlijk niets meer dan een betonnen wand met een afdakje doet St. Nieolaas bij ons zijn in- kopen! Geen wonder, want onze i electrische geschenken zijn bij een ieder welkom! u, I^röuweI} betaalt men al gauw zeven- tot negenhon derd gulden. Het onderhavige wachthuisje aan het Raadhuisplein is bovendien ter ver eenvoudiging van de situatie ter plaatse aan de gemeente aangeboden. Wat de vele klachten over de bediening van lijn 1 betreft, meende de heer Jurissen, dat de Heemstedenaren geneigd zijn tegen over de N.Z.H. weinig consideratie te ge bruiken. Uit Haarlem-Noord of uit Bloe- mendaal, die in verhouding minder in de watten worden gelegd dan Heemstede, komen nooit klachten. Wanneer men klaagt over ongeregeld rijden, dan dient men te bedenken dat de route met zijn vele ver keerslichten en wegkruisingen voor ver tragingen uiterst gevoelig is. Bovendien heeft men door de vele werkzaamheden aan de wegen vrijwel nooit een normale route gereden. Op het ogenblik is het het werk aan de Rijksstraatweg weer dat oponthoud geeft. Om nog maar te zwijgen van bijzon dere evenementen in dit jaargetijde, zoals de aankomst van Sinterklaas die een op stopping van twintig minuten veroorzaakte. De heer Jurissen erkende, dat omstreeks 17 uur in het bijzonder ook moeilijkheden op lijn 3 ontstaan. Overwogen wordt in hoeverre hieraan tegemoet kan worden ge komen door invoering van een tienminuten dienst met Crossley's ter vervanging van de huidige 7 a 8 minutendienst met Fordjes. De» directeur zou echter gaarne de Rijks- verkeei'sinspectie een controle over de uit voering van de dienst laten houden. De aloude Tabak- en Sigarenhandel bericht de ontvangst van de CARL UPMANN SIGAREN Dit gerenommeerde merk exposeren wij vanaf heden in onze étalage en toonkamer. Gr. Houtstraat 81 De sportvelden aan de Schalkwijkerweg Ir. Fuykschot vertelt over de wijze van aanleg Ir. J. J. Fuykschot heeft Donderdagmid dag in restaurant Brinkmann op de ver gadering van de regionale contactraad van de gemeentelijke bemoeiingen voor de lichamelijke opvoeding en de sport een in leiding gehouden over de aanleg van de nieuwe sportvelden aan de Schalkwijker weg nabij de Buitenrustbrug, nadat de af gevaardigden eerst een bezoek aan het com plex hadden gebracht. Spreker deelde mee, dat de grote stadswijk in de onmiddellijke omgeving van par-kaanleg en sportvelden verstoken is. Daarom is destijds besloten een plan te irtaken, dat in eerste opzet van prof. Bijhouwer uit Wageningen is. Eerst zijn drié voetbalvelden aangelegd,welke D.C.O., de Politie Sportvereniging en Rip- perda in gebruik hebben genomen. Voor de aanleg heeft de gemeenteraad een crediet van 126.000 beschikbaar gesteld. In het begin van dit jaar besloot de gemeenteraad 200.000 ter beschikking te stellen voor de aanleg van de velden, welke nu gereed zijn gekomen en de bouw van een kleedhuis, dat in het voorjaar in gebruik genomen zal worden. Laatstgenoemde velden beslaan een oppervlakte van 3% ha. Eigenlijk is van een groot terrein sprake (224 meter lang en 144 meter breed). Er kunnen vier voet balvelden uitgelegd worden. Het is moge lijk de velden op andere plaatsen te leggen, om bepaalde stukken enige tijd te laten Wat de toekomst betreft deelde ir. Fuyk schot mee, dat tussen het thans gereed ge komen veld en het Zuider Buiten Spaarne een strook grond ligt, dat in de toekomst bestemd kan worden voor een terrein, waar tribunes gebouwd kunnen worden. Op 1'2 a 15.000 toeschouwex-s wordt gerekend. Aangezien er op het ogenblik geen club is, welke over een dergelijke accomodatie de beschikking wenst te hebben, wordt met de uitvoering van dit plan nog enige tijd ge wacht. Aan de Oostzijde van het nieuwe com plex komt de Provinciale weg, welke bij de Buitenrustbrug zal beginnen. Tussen de terreinen, welke verleden jaar aangelegd zijn en die, welke nu gereed zijn, loopt een weg van de Schalkwijkerweg naar de nieu we Provinciale weg. Ir. Fuykschot gaf een technische uiteen zetting van de aanleg van het ve.ld. De bodemgesteldheid van het polderland was van die aard, dat zij ongeschikt was voor sportveld. Er was een vette bovengrond, welke veel water doorliet. Een bureau uit Groningen heeft de bodemstructuur onder zocht en adviezen gegeven over de wijze van aanleg. Hiermee is rekeniixg gehouden. In Mei is het werk aanbesteed en op 20 September zijn de laatste graszoden gelegd. Intussen is de grond ontzood, de sloten zijn gebaggerd, het terrein is geëgaliseerd, daar op is teelaarde gegooid en ook is een drai nering aangebracht. Het kleedgebouw zal zes kamers bevat ten en een bergplaats. Voor honderdvijftig personen is er ruimte. Door omstandigheden kan eerst in het begin van het volgend jaar met de bouw worden begonnen. VERENDE KUSSENS per stel f 47.50 P. SCHOEN, Meubilering SPAARNWOUDERSTRAAT 130 „Mensen achter en vóór de tralies" Hiei'over spreekt mej. Van Woerden, de .Reizend secretaresse" van de Zakbijbelbond. Maandagavond 28 November in de Broeder- kerk. Parklaan te Haarlem. De samenkomst wordt gehouden na de Alle-Dag-Kerk-dienst en is vrij toegankelijk voor jong en oud. Medewerking wordt verleend door hel zangkoor „Algemeen Christelijk Zieken- vex'band". Bewoner van Aerdenhout bronzen kruis toegekend Aan de kapitein der Mariniers A. J. H. Reijnders, wonende te Aerdenhout is bij Koninklijk Besluit toegekend het bronzen kruis. Hij heeft zich eind December 1948 door moedig optreden ondei'scheiden als commaxi- dant van een stootpeloton tijdens de tweede politiële actie, door als commandant van twee stootsecties ingedeeld in de voorhoede van een troepenmacht, welke op 21 Decem ber 1948 oprukte tegen Tjepoe (Oost-J'ava), door zijn aanmoedigingen en bezielend voor beeld met een klein gedeelte van een uit geputte troep vooruit rukkend, de opdracht om twee belangxjjke bruggen over de Kali Solo intact in handen te krijgen, onder ge vaarlijke omstandigheden uit te voeren. Ka pitein Reijnders rukte als commandant' van een troepenmacht met de belangrijke en gevaarlijke opdracht in de avond van 28 December 1948 op van Piso naar Djombang (Oost-Java) en'bezette deze plaats. Met een betrekkelijk geringe troepenmacht rukte hij onverwijld met grote sneÜxeid op en na even Noord van Djombang zwaar gewond te zijn heeft hij door zijn houding het gevaar van het dalen van het moreel voorkomen. K. R. van Siaa! zestig jaar Contact Hyrhs-Zandvoorf De heer K. R. van Staal, pud-wethoudor van financiën van Gouda en oud-lid van de Staten van Zuidholland, thans te Heem stede woonachtig, hoopt op 5 December zijn zestigste verjaai'dag tc vieren. Het is dan 35 jaar geleden dat de heer Van Staal zijn entrée maakte in he: reclame- en publiciteitsbedrijf. Tevens her denkt hij zijn twintigjarig secretaris- en voorzitterschap. Hij was gedurende vele jaren redacteur vaxx de Goudse Sociale Bla den, is nog redacteur van het oi'gaan C.P.K. der Cosmetische Industrie en van ..Aan treden", het officieel oi'gaan van de Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Ge- vangeneri uit de Bezettingsjaren, van welke organisatië" hij ook lid is van het dagelijks bestuur. Gedurende meer dan twintig jaren diende de heer Van Staal de volkshuisves ting als vooi'zitter van de Bond van Arbei- derswoningbouwverenigingen en als vice- voorzitter van de Nationale Woningraad. Juist is van zijn hand een omvangi'ijke biografie verschenen, getiteld: „Van Muzi kant tot Reclameman", waarvan de op brengst voor 50 px-ocent ten goedekomt aan het Kankei'fónds van Prinses Wilhelmina en voor 50 procent aan het Ex-Po-Gé- Fonds der Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen. Vx-ienden hebben de heer Van Staal een receptie bereid, die gehouden zal worden op Zatex'dagmiddag 3 December in „Dreef- zicht", in den Hout te Haax-lem. Russische films voor de C.P.N. Haarlem In gebouw De Stad Haarlem belegde de C. P. N. De Waarheid, afdeling Haarl.em- West en Centrum, gisteravond een bijeen komst tijdens welke een drietal Russische films vertoond werden. De eex-ste daarvan gaf een beeld van het Kaukasische her stellingsoord Sotsfcï, voor dertig jaar nog een vergeten dorpje, dat thans door de Sovjets getransformeerd is tot een stad van paleisachtige sanatoria. De tweede film gaf een inzicht in een groots water- bouwkundig project dat op het ogenblik in Azerbeidsjan wordt uitgevoerd en dat naax- omvang en belangrijkheid te vex-ge- lijken is met het Tennessee Valley-project in Amerika. De hoofdfilm, „De derde slag" genaamd, behandelde uitvoerig de her overing van" de Kx-im op de nazi-legers. In talrijke suggestieve gevechtsopnamen waarvan vele ongetwijfeld authentiek wa ren kreeg men een indruk van de ge weldige moeilijkheden die de Russische legers moesten overwinnen voor zij de gehate indringers uit het taai-verdedigde schiereiland verdrijven konden. Er viel px-achtige fotografie te bewonderen en de regisseur had, zelfs in die gedeelten die als het ware om px-opagandistische tenden- zen riepen, een verrassende objectiviteit betx-acht. Het geheel was, als oorlogsfilm, van uitstekend gehalte. In de pauze sprak het communistische Raadslid P. H. Vooi'en een woord van pro paganda voor het dagblad ,.De Waarheid", dat hij de enige krant in Nederland noemde die eerlijke voorlichting bracht over de Sovjet-Unie in de landen van Oost- Europa. De rest van de Nederlandse pers, mitsgaders de 'plaatselijke bladen stonden, naar hij beweerde, geheel en al onder controle .der Amerikanen. Sport in 't kort SCHIPPER LEIDT NEDERLANDS ELF TAL—DJURGAARDEN. - De wedstrijd tussen het voorlopig Nedei'lands elftal en de Zweedse eei'ste klasser 'Djui-gaarden, welke Woensdag 30 November in het Olympisch Stadion wordt gespeeld, wal worden geleid door de Gi'oningse scheidsrechter Schipper. Als grensrechtei-s zullen hem bijstaan D. van Male en A. P. Formanoy. N:-ar wij vernemen is er. dank zij del ••:rkzr;:;nheid ven de Engels-Nederlandse 1 •gort-organisatie een contact tot sland ge- comsn tussen de bekende badplaats llythe bij Folkestone in Engeland en Zandvoort. In ,.Eb en vloed", het orgaan van de Fcuring Zsndvuort. spreekt de burgemees- ter van Zandvoort hoopvolle verwach- tingen ui: over dit thans ontstane contact. dat méér is dan een adöptatie. omdat het accent weliswaar valt op sport en touris- me, waarop beide plaatsen in hoofdzaak zijn aangewezen, maar waarbij toch ruim schoots plaais over blijft voor economische en andere betrekkingen, zodat blijvende banden uit dit thans opgenomen contact kunnen ontstaan. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen, over en weer sport-mensen op alle gebied uit te wisselen. Zo worden momen- ieel onderhandelingen gevoerd over het laten overkomen van Engelse boksers en voetballers tijdens de Zandvoortse sport week, welke in begin Mei 1950 zal worden gehouden. De gemeenteraad van Hythe heeft in haar vergadering van Woensdag ji. over dit con tact met Zandvoort gesproken. Hierover zijn echter nog geen nadere bijzonderheden bekend. We! staat reeds vast, dat deze „Link-up" aldaar een zéér goede ontvangst heeft ontmoet. De verdei'e uitwerking van alle plannen en mogelijkheden voortvloeiende uit dit contact tussen de beide badplaatsen is, wat Zandvoort betreft, in handen gesteld van de stichting „Touring Zandvoort", die in middels óók reeds contact heeft gezocht met de „Friendship Tours" in Londen, ten einde x-eeds bestaande banden met Zand voort steviger aan te halen. Het ligt in de bedoeling via deze acties Zandvoort óók internationaal steeds meer in de belang stelling te plaatsen. ö?e aMciiaar WAGENWEG 9 bij het Houtplein SPECIAALZAAK Wol gebreide Kinderkleding (Adv.) „INTIMA" LAMPEN speciaalzaak BED. EN NACHTTAFELVERLICHTING Uitgebreid sortiment Kruisstraat 42 - Haax-lem - Tel. 10311 (Adv.) 1001 Sint-Nicolaas Geschenken Goud - Zilver - Doublé Gero, Horloges. Diamant enz. Fa. STUURMAN COHEN JUWELIERS HORLOGERS HAARLEM - HOUTPLEIN 15 - TELEFOON 17286 (Adv.) „Jeugd en puberteit" Clubs besteden steeds meer aandacht aan de vorming van de jeugdige voetballei-s. De leiders van deze groep staan soms voor moei lijke problemen. Over het algemeen hebben zij voldoening in hun werk en zij vinden het prettig, om met de jongste leden der ver eniging naar de velden te trekken en mee te werken, dat dezen niet alleen goede voet ballers worden, maar ook sportieve knapen, die in hun verdere leven een behoorlijke plaats in de maatschappij innemen. Dat de afdeling Haarlem van de KNVB enige jaren geleden begrepen heeft, dat er bij de voetbal clubs een taak ligt, om de jeugd op te voeden, is gebleken uit de instelling van een jeugd commissie. die zich beijvei't de jeugdleiders ter zijde te staan. Het houden van bijeen komsten. waarop allerlei ondeirwerpen aan de orde komen, is reeds van groot belang ge bleken. De vergadering, welke Donderdag avond in restaurant Bi'inkmann onder leiding van de heer H. W. van Turnhout op het pro gramma stond, was bijzonder leerzaam voor de jeugdleiders en zij zullen veel geleerd hebben van de heer F. van Veen uit Amster dam, die het onderwerp „Jeugd en puberteit" behandelde. Hij besprak punten uit het leven van jongens tussen twaalf en achttien jaai-, waarmee jeugdleidex-s ter dege rekening die nen te houden. De heer Van Veen weidde uit over de onderdelen van de puberteit, noem de een aantal verschijnselen en deelde de jeugdleiders voorts mee. wat zij moeten doen, als zij jongens onder hun leiding hebben. Hij zeidc. dat de taak niet gemakkelijk is. Een jongen wil zich los maken van zijn ouders en hij weet ook niet waar hij het zoeken moet. Dan is het nodig voorzichtig met hem om te gaan. want men kan zo spoedig iets kapot maken voor het verdere leven. Lichaams beweging en beoefening van sport achtte de heer Van Veen van grote waarde. Op Donderdag 22 December zal een scheidsrechter over speli-egels voor de jeugd leiders komen spreken. Aanbesteding onderhouds werken Noordzeekust Heden is te Haarlem aanbesteed door de hoofd-ingenieur-directeur van Rijkswater staat het onderhoud van werken ter ver dediging van de Noordzeekust gedurende het jaar 1950. De hoogste inschrijver was P. Broeken, Breda, met 217.500. De laagste inschrijver was P. Daalders, Alkmaar, met 208.465. SCHEEPVAART Alcyone, Basrah—R'dam 24 Nov. van Port Said naar Antwerpen. Bantam. R'damJava 24 Nov. van Singapore. Bihar, Batavia—R'dam 24 Nov. Gibraltar-. Gax-oet, New York—Java 25 Nov. te Penag, Groote Beei-, A'damBatavia 24 Nov. Port Said, Kamrelingh Onnes, R'dam—Java 24 Nov. Port Said. Mapia, JavaA'dam 24 Nov. Port Said, Poeloe Laut. MakassarA'dam 24 Nov. van Colombo. Polydorus, A'dam—Java 24 Nov. van Penang. Tarakan, 24 Nov. van Singapore naar Port Swettenham. Waterland. MontevideoA'dam 24 Nov. Rio de Janeiro. Ontspanningsavond van Haarl. Christ. Mannenkoor Haarlems Christelijk Mannenkoor kreeg de grote Concertzaal uitvex-kocht voor zijn j ontspanningsavond. Het was er zeer ge-1 noeglijk en er heerste dan ook een opge- wekte stemming, vooral toen de radio- ensembles „Vrij en Blij" en „Mandolinata" van de N.C.R.V. met de bariton Henk Dorèl, onder leiding van Wessel Dekker, hun sue- j cesnummertjes teil beste gaven. Maar niet i minder genoot men van het handige xylo- 1 phoon-spel van Jan Savert, op de piano begeleid door Marian Janssen. Het mannenkoor zelf had er aardig de stemming in gebracht met een paar opge wekte nummers. Het ..Verenigingslied" van Jac. Zwaan klonk bijzonder fris en de „Serenade d'hiver" van Saint-Saëns had fleurige momenten. Het „Piet Hein'Miedje in de bewerking van Roeske sloeg buiten gewoon in en later op de avond, toen de op gewekte sfeer ook bij dc zangers alle rem men losgewerkt had, werd een bijzonder pittige en klankrijke uitvoering gegeven Van het „Matx-ozenlied" uit „De Vliegende Hollander" van Richard Hol. waarbij de klavierpartij gespeeld werd door Nico Pol. En als de klap op de vuurpijl kwam daarna nog een puntige en geestige vertolking van de „Zweedse Lucifersmars" van Joh., Wa genaar. Dit laatste nummer werkte als hu mor van de beste soort. Jac. Zwaan diri geerde het achter de piano, want hij speelde samen met Nico Pol de begeleiding „a quatre mains". Henk Dorèl zorgde mede voor de humor, onder meer toen hij een kwasi ernstige bal lade zong op de wijze van een ouderwetse straatdeun. Maar hij liet zijn fraaie bariton ook waarderen in de „Canzonetta" uit de opera „Don Juan" van Mozart, die met het mandoline-ensemble als begeleiding eeri goed effect maakte. 1-Iet dameskoor kweelde aangenaam; de accordeonisten toonden hun vingervaardigheid; er werd op bescheiden wijze tango-, polka- en walsmuziek ge maakt, gejodeld en handje-klap gedaan en bij dat alles een inleidend cn opwekkend praatje gehouden door de dirigent Wessel Dekker. De heer D. A. J. Spek, voorzitter van Haarlenis Christelijk Mannenkoor, had bij de opening zijn dank uitgesproken voor de grote belangstelling die deze avond genoot en tot een duurzaam contact met de ver eniging aangespoord. Tot slot werd gezamenlijk de avondzang ,,'k Wil U, 0 God, mijn dank betalen" ge zongen. JOS. DE KLERK Een vast gebruik in heel het land: Vakgroep Detailhandel in Brand stoffen Haarlem en Omstreken (Adv.) koopt BINNENLAND Het bestuur van de „Gemeenschappelijke wtic van Nederlandse Vrouwen" heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een Nieuw-Guinea-Comité, waarvan de heer G. L. Tichelman uit Amsterdam voorzitter zal "IJ_ De Middelburgse kunstschilder Jos Croïn is gisteren na een kortstondige ziekte in hel Wilhelminagasthuis te Amsterdam op 55-jarige leeftijd overleden. Hij woonde en werkte het grootste gedeelte van zijn leven te Parijs. Enkele dagen geleden werd in óe hoofdstad een expositie van zijn werken geopend. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft en lid van de Eerste Kamer, heeft een zware maagoperatie ondergaan, welke uitstekend is geslaagd. Zijn toestand laat zich gunstig aanzien. Dc Koningin heeft Donderdagmiddag in het paleis Soest dijk in audiëntie ontvan gen de regent van Semaraag. Raden Mas Toemengr.oeng Soetioro Tjondro Negoro. die vergezeld was van zijn echtgenote en twee dochters. Met dc ..Tabinta", die omstreeks 29 No vember te Amsterdam verwacht wordt, repa trieert de le hulpverbandplaatsafdeling, onderdeel van de 7 Dccember-öivisie. Deze afdeling vertrok met de „Bloemfontein" op 8 October 1946 naar Indonesië. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 49-jarige machinist N. M. K. uit Zwolle, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest dat op 8 April een goederentrein bij Meppel in hel water is gereden, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Dc prijzen van Kerstbomen zijn vrij gelaten door het intrekken van de desbetref fende prijzenbeschikking van 1946. Voor elke bij de Plantenzïcktckundige Dienst te Wageningen ingeleverde dode of levende bisamrat wordt f5 betaald, mits nauwkeurig de plaats waar. het tijdstip waar op en ae manier waarop de bisamrat werd bemachtigd wordt medegedeeld. Oud-minister T. P. Tromp is vierde ere burger van Eindhoven geworden. Het ge meentebestuur heeft hem de gouden erepen ning der stad toegekend uit waardering voor zijn grote verdiensten als vooi'zitter der directie Wederopbouw Eindhoven. De burgemeester van Rhencn heeft thans meer dan een millioen koperen centen ontvangen voor het nationaal legermonument op de Grebbeberg. De actie gaat verder, nu onder het motto: „naar de twee millioen". Dc Nederlandse Spoorwegen zullen thans afsluitbomen aanbrengen bij de onbewaakte overweg in de Xerxesweg te Rotterdam, waar dezer dagen drie personen het leven ver loren toen hun auto door een electrische trein werd geramd. De „Vooruitstrevende Partij voor We reldregering" in Nederland heeft zich tot de U.N.O. gewend met het verzoek de instelling van een wereldregering te bevorderen. Met ingang van 1 December moeten aanvragen van invoer- en deviezenvergun- ningen voor metalen en bouwstoffen niet meer bij de vak- en bedrijfsgroepen worden ingediend, maar bij het desbetreffende rijks bureau in Den Haag. De werkgevers- en werknemersorgani saties van de Zaandamse havenarbeiders hebben een fonds gevormd, waaruit het zg. improductieve loon aan de arbeiders zal worden betaald als er geen werk in de haven is. Bjj het opruimen van puin in West- kapelle zijn de stoffelijke resten van een man en een vrouw gevonden. Waarschijnlijk be treft het hier slachtoffers van het bombar dement op 3 October 1944. Dc K.N.A.C. raamt het aantal motor rijtuigen in Nederland per 15 November on 256.700, namelijk 108.000 personenauto's, 5200 autobussen. 63.000 vracht- en bestelauto's en 80.500 motorrijwielen. De Kaiser-Frazcr-autofabriek le Rotter dam zal binnenkort met uit Frankrijk ge- importeerde onderdelen de „Sïmca 8" gaan bouwen. Voorts bestaan er plannen de Italiaanse Lamberta-scooters (autopeds met een motortje) in licentie te gaan vervaar digen. De regeling der minimumprijzen voor jenever per glas is nog niet in werking ge treden, Minister Mansholt heeft de desbetref fende verordening nog niet doen afkondigen in het Voedselvoorzieningsblad. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdag 1 December zal in de kapel Zuiderstraat 15 te Haarlem een bijzon dere samenkomst van dc Hebreeuwse Evan gelisatievereniging worden gehouden. De heer D, Gutter. zendeling te Amsterdam, zal vertellen over moeilijkheden en zegeningen bij het zendingswerk onder de Joden. Het zangkoor van de Zuiderkapel zal mede werken. Op Zondag 27 November wordt in de Zuiderkapel een jeugdsamenkomst gehouden, waarin Rev. E. Gubler uil Zwitserland zal spreken over: „De nood der Protestanten in Spanic", Dc heer J. W. F. X, de Rijk te Haarlem slaagde aan de Vrije Universiteit te Amster dam voor het doctoraal examen rechten. Het „Instituut voor Arbeiders Ontwik keling" houdt a s. Zaterdag 26 November een contactavond met medewerking van de zang- en muziekgroep „De Gong" in Brink mann. Grote Markt. Dc heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal morgen. Zaterdag, geen spreekuur houden. Candidaat W. Roggeveen uit Haarlem is benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente van Velsen. Dc heer Jacq Bleij uit Amsterdam is benoemd tot organist-cantor van de Ned. Herv. Gemeente van Heemstede in het kerk gebouw aan het Wilhelminaplein. In het Diaconcssenhuis te Haarlem slaagden voor het diploma A Ziekenverple ging de zusters: M. Dekker, C. A. v. d. Enóe, M. J van Gelder, M. de Leeuw. A. Oostwou- der, J. Poelakker en A. S. Spier. Nieuwste modellen GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 Op 4 December hoopt het echtpaar Gladpooijes-Sicraal aan het Klein Heiligland te Haarlem zijn diamanten bruiloft te vieren. De bruigom is ondanks zijn S2 jaar nog kerngezond en goed ter been en zijn ega, die twee jaar ouder is doel zelfs nog wekelijks de was, zoals zij dat nu al ruim zestig jaar 'tang gedaan heeft. Een huiselijk plaatje van de echtelieden wier nakomelingschap thans uil 7 kinderen, 36 kleinkinderen en 43 achterkleinkinderen bestaat. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 24 November 1349 GEHUWD: 24 Nov., N. Zuijdam en A. M. Koek: N. A. Molenkamp en A. M. van Diest: A. J. Krul en G. M. Koopman; J. Oosterveld N. ae Vric-s; H. C. Liining en W. J. Diepe- rink: H. Kiel en J. Huizinga: G. J. Bakker en M. E. van der Form; L. Riekwel en E. H. Dekker; I. Joonker en J. C. Dubbelman; 3VL Kempe en J. J. Veltman. BEVALLEN van een zoon: 22 Nov., M. A. VonkLicht; 23 Nov., G. A. W. Zuurenöonk Nederkoom; J. M. SchoutenMe ijs; W. LuchsKans; A. WatzemaRuijgh; 24 Nov., W. SnellensGreebe; M. H. OttoProper. BEVALLEN van een dochter: 22 Nov. C. van der Lee—van der Leede; 23 Nov.. C'. E. BaksStechrnan; W. van der Laai'Karei. OVERLEDEN: 22 Nov, C W. H. van Dok- kumdc Boer. 31 j„ Ohmstraat; 23 Nov.. A. J. Koppen—Hofstee. 35 j„ Lange Poellaan; C. K. ae HaanBakker. 75 j., Schotersingel; A. Bosscha—Bleekex-, 85 j., Planetenlaan; 24 Nov., A. M. Damesvan Deurzen, 74 j., t Gierstraat.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 9