Haarlems Dagblad Kerstinzameling voor de still e armen Verandering Franse regeringspartijen stellen vermanende ver trouwensmotie op Zeventien Polen uit Frankrijk gezet wegens „sabotage-activiteit" Weerbericht 64e Jaargang No. 19409 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 26 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75, Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn •Dprccbtc tjaaclemgcbc tfourant (fnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE K.N.A.C. heeft gezegd dat bij uit voering van nieuwe wegen-aanleg de verbinding Amsterdam(Utrecht het eerst voorziening behoeft. Dat is de volle waar heid, denkt de autorijder die zich na een vermoeiende dag in regen en duisternis moeizaam voortwerkt langs de Vecht, op zijn terugtocht naar de hoofdstad. Bij af wisseling wordt hij verblind door de licht bundels uit koplampen van tegenliggers en kruipt hij voort achter hoogbeladen vracht auto's, die hem het uitzicht belemmeren. De uiterste toespitsing van aandacht wordt vereist. Hij zwenkt de talloze bochten door, 'steeds bedacht op fietsers, die plotseling vaak zigzaggend vlak voor hem zullen zijn en wier achterlicht wellicht niet bran den zal. Over zijn stuurwiel gebukt loert hij scherp door zijn binnen-beslagen, buiten van regen druipende voorruit; het snelle sctik van de ruitenwissers hamert tergend in zijn vermoeide brein. Schandaal dat ze vóór de oorlog die nieuwe weg niet gemaakt hebben; toen was er geld genoeg Als eenmaal de nieuwe weg er zal zijn, 20'n brede, grijze, doodse auto-strada, zal hij op een regenavond weer de Vecht-weg kiezen. Om het oude. Om de statige buitens, die hij in het donker maar vagelijk ont waart en om de knusheid van de nauwe dorpsstraatjes. En dus ook om niet in die grijze kilheid van de grote renweg te ver keren. Nu ja, het zal dan langs de Vecht ook veel stiller zijn. Geen reeksen verblin dende lichtbundels meer, geen hoge zwarte massaas van vrachtauto's. Het zal er beter wezen. Maar intussen keert hij er maar naar terug, zelfs overdag als hij eigenlijk erge haast heeft, met de triomfantelijke gedachte: laten zij daar maar racen op hun grauwe renbaan, ik neem er wat tijd voor en geniet van iets moois. En wat maakt het voor verschil? Een kwartier misschien. De mens is geen logisch denkend wezen. Hij krijt om de nieuwe weg: de brede, rechte, snelle ert heeft zijn hart verpand aan de oude: de smalle, kronkelende, trage. Daar is een morgen, dat hij met afkeer denkt aan de renbaan die hij van Den Haag naar het Oosten moet rijden. Dat is een van de lelijkste en meest-woestijnachtige. En een ruimte! En gas dat j"e geven kunt! Een tijd die je maakt! Op het Bezuidenhout verandert hij van plan en laat de Laan van Nieuw Oost-Indië in al haar uitlokkende breedte liggen. Hij koerst naar Leiden: de herinnering aan al die kleine witte brug getjes langs de vriendelijke, vertrouwde Oude Rijn heeft hem bekoord. Hij rijdt de wegkronkels en de bruggetjes. Er glijdt zonlicht op de Oude Rijn, trage vracht schepen puffen genoegelijk voorbij, van een scheepswerf galmt heldere hamer-klank. Het is goed te leven. Nu gaat hij het overdenken. Hoe het kleine land verandert. Wat moet het tot 1830 mooi geweest zijn. Rijk aan bos, en schone lanen en vriendelijke witte land huizen. Wat moeten die mensen toen geno ten hebben. Of zouden zij er zo aan gewend zijn geweest dat de meesten niet meer keken? Stel u voor dat ik dat land nog eens zien kon en er in rond trekken. In een rijtuig iiatuurlijk, of op een paard. Per trekschuit. Of desnoods zelfs te voet. In 1830 zijn ze begonnen met het te be derven met hun spoorwegen en emplace menten en stations. Steeds zwarter en roke riger hebben ze dat snel-gróeiende net ge maakt. Stoomtrams moesten er ook bij. De zwartheid en rokerigheid hebben hun tijd gehad, eleclriciteit verdringt ze met blin kende reinheid, maar het spoorwegen-net is er nog'. En nu dwingt de veroveringstocht van de auto, na veel weg verbreding en verbetering alles nodig en voortreffelijk, natuurlijk; is er op deze plaats ook niet vaak voor gepleit? ons tot het bouwen van steeds meer vervaarlijke autowegen. Wat zijn ze lelijk. Wat maken ze het kleine land lelijk. Ze zijn er te groot en te breed voor; met hun zakelijke viaducten en op ritten en die dom-practische heuvels ver storen zij het ruimte-beeld helemaal. De oude vertrouwelijkheid, kleurigheid en in timiteit lijken er angstig naast weg te krui pen; wat is dit voor daverends, over het kleine land losgelaten? Waarom is een stuk Amerika over ons heen gevallen? Dat denkt die man in die auto allemaal, terwijl hij voortglijdt langs de Oude Rijn, over al cïie kleine bruggen en door die dorpen. Het is niet anders. Het oude in tieme heeft zijn tijd gehad; .het wordt ver drongen. Straks zijn wij geen klein land meer maar een staat in de Verenigde Sta ten van Europa; nu, zo moet het ook gaan, daar noopt alles toe, daar hebben wij heen geleefd. En dan moeten wij ons toch ook waardig aansluiten op het grote Europese wegennet. Het is goed te weten dat wij de bakens hebben weten te verzetten; wij zijn geen achterblijvers en sommige anderen kunnen er nog een voorbeeld aan nemen. Maar ik zou toch wel graag willen dat die weg langs de Vecht bleef en die langs de Oude Rijn en menige andere, zodat wij ze rijden kunnen als wij er erg behoefte aan hebben. Over vijf-en-twintig jaar, hoe zal het dan zijn? Zullen wij ze nog gered heb ben? En de oude stadscentra? Hoe moet dat met Amsterdam en Leiden, met Utrecht en Haarlem, nu al op sommige tijden propvol? Dan moeten de auto's maar buiten de centra blijven. Kan dat? De onverbiddelijke verandering voltrekt zich. Wat kunnen wij redden? Laat ons be grijpen eer wij opnieuw aan het wegen- bouwen op grote schaal gaan, hoe lelijk het is en hoe vervaarlijk, opdat zoveel mo gelijk gered wordt. Dat denkt die man achter dat stuurwiel allemaal. En een oude mar., voor hem, schiet haastig opzij en gromt binnensmonds: die vervloekte auto's, wat doen ze hier, laten ze op hun renwegen blijven.R. P. Duitse kampleider in België ter dood veroordeeld De krijgsraad te Antwerpen heeft Vrij dagochtend de Duitse commandant van het Belgische concentratiekamp Breendonk, Adolf Schmitt, ter dood veroordeeld. Hij werd er van beschuldigd rechtstreeks be trokken te zijn geweest bij de dood van 85 gevangenen. Belgische minister Fischer overleden De Belgische minister van staat Frans Fischer is na een langdurige ziekte Vrijdag morgen te Brussel overleden. Aandrang op het kabinet om Europese eenheid te bespoedigen PARIJS, 26 November (Reuter). Dc Franse Nationale Vergadering heeft he denmorgen vroeg, 11a een debat van drie dagen over de buitenlandse politiek, met 334 tegen 248 stemmen een door de leiders van de regeringspartijen opgestelde motie van vertrouwen in de regering aanvaard. De motie omvat de volgende punten: De regering wordt verzocht de grootste waakzaamheid aan de dag te leggen ten aanzien van het herstel van Duitslands industriëel potentiëel, waardoor de mi litaire macht van dat land zou kunnen worden hersteld en het parlement op de hoogte te houden van eventuele in Ut verband genomen maatregelen; de Vssemblée wijst op de ongewijzigde hou ding van het Franse volk ten aanzien van de vraag of de Ruhr-industrleën en mij nen aan hun voormalige eigenaars moeten worden teruggegeven: de Assemblée be schouwt internationalisatie van het Ruhr- gebied als een essentiële waarborg voor de Europese veiligheid. De Nationale Ver gadering verlangt, dat de regering dit be ginsel met alle kracht verdedigt. De As semblée bevestigt, dat de bondsrepubliek West-Duitsland uitgesloten moet worden van het Atlantisch pact en eist, dat de vorming van enige gewapende macht op Duits gebied absoluut verboden wordt; de Assemblée verklaart zich voor toelating van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toegevoegd lid; de Assemblée verklaart zich voor de geleidelijke vrijma king van de handel; de Assemblée ver trouwt er op dat de regering de consti tutie van Europa zal bespoedigen, in voortdurende samenwerking met Enge land en de Benelux, en dat deze constitutie de betrekkingen tussen Duitsland en de andere Europese landen zal normaliseren. Tijdens het voorafgegane, debat in de Nationale Vergadering bracht Henri Teit- gen (MRP) hulde aan de Britse opoffe ringen in twee oorlogen, doch betreurde het, dat Engeland „nog steeds aarzelt om risico te nemen en verantwoordelijkheid te dragen in de vorming van Europa". Hij achtte het niet altijd verstandig orn het kalm aan te doen. „Men kan de moeilijk heden niet verkleinen door ze in stukken te verdelen. Er is een risico als men Lang niet alle Parijzenaars hebben giste ren het werk neergelegd. Trams en métro liepen echter niet en daarom moesten de arbeiders die niet slaakten zich per fiets, te voet of in geïmproviseerde verkeers middelen, als electrische lorries, naar hun werk begeven. De Franse 24-uursstaking was niet algemeen Een algemene 24-uursstaking van drie millioen arbeiders heeft gisteren in geheel Frankrijk het treinverkeer vertraagd, scheepsdiensten stilgelegen en de Parijse theaters gesloten. Mijnen, havens, industrie-fabrieken en de spoorwegen werden door de staking ge troffen. Naar schatting konden drie mil lioen anderen door gebrek aan vervoer middelen niet naar hun werk gaan. Vol gens het ministerie van Binnenlandse Za ken echter is de staking er niet in geslaagd het zakenleven in het gehele land te „ver lammen". De door communistische en niet-com- munistische vakbonden uitgeroepen sta king beoogt de eisen door te drijven tot het onmiddellijk terugkeren van vrije on derhandelingen over lonen tussen werkge vers en arbeiders. Bij het ministerie wordt vernomen, dat bijna 75 procent der grote industrieën en 40 procent der andere in het gebied van Parijs door de staking zijn getroffen. In Oost-Frankrijk was de staking gedeeltelijk, in het Zuiden uitgebreider. Volgens een spoorwegbeambte reed slechts ongeveer de helft van de treinen in het Noorden, die verbinding geven met Engeland, België en Nederland. In de Metro waren bijna alle arbeiders in staking. Bij de Renault- en Citroënfabrieken te Parijs was de productie stopgezet. Het per soneel van staatsbedrijven deed weinig aan de staking mee. Dat de gewoonlijk zeer strijdlustige postbeambten aan het werk bleven, vormde een verrassing. Volgens een Vrijdagavond uitgegeven verklaring van het ministerie van Bin nenlandse Zaken „had de staking veel ge volgen, maar droeg zij niet het karakter van een eenstemmige actie der werkende klasse". Slechts twee incidenten werden gemeld, namelijk aan de stations te Bordeaux en Dijon, waar de politie demonstranten uit elkaar moest jagen. De stakers te Dijon wierpen stenen naar passerende treinen. Leden van de republikeinse garde te Dijon maakten gebruik van traangas om 2.000 stakers uit elkaar te jagen, die na een mas sa-bijeenkomst naar de prefectuur op trokken. Duitsland op de been helpt voordat men de eenheid van Europa tot stand brengt - en Europa is noodzakelijk voor de vrij heid van de wereld", aldus betoogde Teitgen. Dc socialistische leider André Philip drong aan op zo spoedig mogelijke econo mische eenheid van Europa en het in het leven roepen van Europese economische cn monetaire instellingen en instituten voor de coördinatie van sleutelindustrieën, met name de staalindustrie. Hij eiste een „Europees politiek orgaan", dat zijn oor sprong zou danken aan de Assemblée van Straatsbux-g. Hij verzocht om grotere be voegdheden voor deze Assemblée en vroegtijdige opening van dc zitting in 1950. Dakota PH-TFA vervoerde niet teveel passagiers Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Nederlandse Dakota bij Oslo is Vrijdag voortgezet. De Nederlandse delegatie bezocht de plaats, waar het wrak ligt. De officiële Noorse commissie van onderzoek zette de ondervraging voort van de getuigen, die het vliegtuig gehoord hebben, kort voordat het neerstortte. De veronderstelling, dat het toestel meer personen vervoerde, dan volgens de voor schriften van de I.C.A.O. is toegestaan, wordt onjuist genoemd. Het toestel telde 23 plaatsen en vervoert in normale ge vallen 23 passagiers en de stewardess. Op deze» vlucht waren er 31 (28 kinderen en 3 volwassenen) en een vierkoppige be manning. Het schijnt gewoonte te zijn, dat twee kinderen tussen de 2 en 6 jaar voor één gelden. Er is nog geen officiële verklaring ge geven over een in Oslose bladen geuite veronderstelling, dat de bemanning een te lange afstand had afgelegd zonder vol doende rust. In Den Haag is opgericht een comité tot hulpverlening aan Isaac Allal. Met het secretariaat heeft zich belast de heer Ph. A. J. de Rop, Schenkkade 359, Den Haag. De stichting „Hachsjarah Alijah" in Nederland deelt mede, dat zij het uit par ticulier initiatief opgekomen plan om geldelijke steun te verlenen aan Isaac Allal op hoge prijs stelt. Ondanks de goede bedoelingen, welke hieraan ten grondslag liggen, acht zij het niet juist voor een der kinderen, die. aan de zorgen van de Joodse internationale jeugdorganisatie zijn toe vertrouwd, een uitzondering te maken. Oost-Duitse Wehrmacht in voorbereiding? Het West-Berlijnse dagblad „Der Abend" heeft medegedeeld dat in April van het vol gende jaar de dienstplicht in de Sovjet- Russische zóne van Duitsland zou worden ingevoerd. Volgens „Der Abend" zou generaal Tsjoeikof dit op een conferentie hebben medegedeeld. De thans bestaande „volks- politie" zou in het in de Russische zóne te vormen „democratische volksleger" wor den opgenomen. De plaatsvervangende minister-president der Oost-Duitse rege ring, Walter Ulbricht, zou zijn opgedragen de nodige voorbereidingen te treffen voor het invoeren van de algemene dienstplicht. Het nieuwe „democratische volksleger" zou in zes groepen, elk onder een afzonder lijk bevel, worden ingedeeld. Bij elk der zes legergroepen zou een afdeling gevechts wagens en een eenheid gemotoriseerde in fanterie zijn ingedeeld. Voorts zouden vliegers worden opgeleid, waarvoor Sovjet-Russische vliegtuigen ter beschikking zouden worden gesteld. Spanje tracht opnieuw Amerikaanse lening te krijgen De president van de export-import bank te Washington, Herbert Gaston, heeft aan de pers medegedeeld dat een vertegenwoor diger van de Spaanse regering de vorige maand stappen heeft ondernomen om een Amerikaanse lening te verkrijgen in ruil voor zeldzame mineralen, zoals chroom, kwikzilver, wolfram en ijzererts. De ex port-import bank heeft hem verzocht terug te komen, wanneer hij een plan zou kunnen voorleggen dat een redelijke kans op terug betaling van de lening biedt. Amerikaans sergeant in Berlijn door Russische post neergeschoten BERLIJN, 25 November (United Press). Een Amerikaanse sergeant van de lucht macht werd vanavond doodgeschoten door een Russische wacht, toen hij geen gehoor gaf aan een bevel om halt te houden. De sergeant maakte een plezierritje door de buitenwijken van Berlijn. In de bekendmaking van Ameri kaanse autoriteiten werd gezegd dat de ser geant, wiens naam niet genoemd werd, vergezeld werd door twee soldaten en twee meisjes. De auto waarin het vijftal reed, stopte niet bij de Russische controlepost, maar reed rustig verder. De Russische wacht loste een schot op de voortschietende wa gen en raakte de sergeant. Korte tijd nadat hij in het Britse militaire ziekenhuis was opgenomen overleed het slachtoffer. De autoriteiten hebben terstond een on derzoek ingesteld. frans-Poolse wrijving spitst zich Poolse consul in Lille gearresteerd op beschuldiging van spionnage Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Binnenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de Poolse consul te Lille (Rijssel), Sczercinski, is gearresteerd op beschuldiging van spionnage. De Franse autoriteiten hebben 17 Polen verder verblijf in Frankrijk ontzegd, nadat de politie een onderzoek had ingesteld in de gebouwen van verschillende Poolse or ganisaties in Frankrijk. Het Franse depar tement van Binnenlandse Zaken heeft heden bekend gemaakt, dat gevonden do cumenten hebben aangetoond dat de be trokken organisaties „economische en soci ale sabotage" beoogden. „De organisaties voerden een levendige campagne tegen de republikeinse instel lingen van ons land", aldus het communi qué. Het Franse departement verklaarde, dat naar de volgende organisaties een onder zoek was ingesteld: De Poolse Nationale Raad, de organisatie van Polen in Frank rijk, de Poolse jeugdorganisatie „Grunald", liet verbond „Steun aan Polen", de Z.H.P. organisatie (padvinders) en de Unie van Poolse wouwen. Tot de Polen, aan wie het verblijf in Frankrijk is ontzegd, behoren: de hoofdre dacteur van de te Parijs verschijnende „Ga- zeta Polska", Kowalski, mevrouw Molojec, die volgens het Franse communiqué toe zicht moest houden op Polen die het com munistische régime vijandig gezind zijn, Stee, voorzitter van de Poolse Nationale Raad, mevrouw Beinbrecht, secretaresse- generaal van de Unie van Poolse vrouwen, Szurek, employé van de Poolse ambassade en Kaplun, lid van het Poolse voorlich tingsbureau. De uitgewezenen zijn in de afgelopen nacht in een bus naar de grens vervoerd. In totaal zijn 24 Polen verhoord, aldus het communiqué. Het Franse departement van Binnen landse Zaken heeft verder meegedeeld, dat de 17 uitgewezen Polen „in recente sta kingen geïntervenieerd" hebben De Surêté Nationale houdt scherp toezicht op de Poolse en andere Oost-Europese gemeen schappen, aldus het communiqué. Het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft de Franse consul te Stettin. Rivoire, teruggeroepen naar aan- Europese Beweging laakt Europees ministerscom'té PARIJS. 26 November (Reuter). Het uitvoerend bureau van de Europese Bewe ging heeft te Parijs een verklaring gepu bliceerd, waarin de ministerscommissie van de Raad van Europa verweten wordt, dat zij het werk van de Europese Assemblée hindert, en voorgesteld wordt, dat de voor zitter van de Assemblée binnenkort een zit ting zou bijeenroepen „om volledige uitleg van de ministerscommissie te verkrijgen", indien in de komende weken niets blijkt van een positieve actie om de aanbeve lingen, die de Assemblée te Straatsburg heeft gedaan, ten uitvoer te brengen. leiding van de publicatie in twee Poolse kranten van een brief, die door Rivoire zou zijn geschreven en waarin de te War schau gearresteerde Franse consulaire ambtenaar Robinau „een Parijse kwa jongen" genoemd wordt. Naar AFP meldt heeft het Franse consu laat te Gdansk Parijs doen weten, dat in de nacht van 19 op 20 November drie aldaar wonende Fransen door de politie zijn gear resteerd en dat bij 20 andere Fransen al daar huiszoekingen zijn verricht. Lord Pakenham blijft in functie Lord Pakenham, de Engelse minister van burgerluchtvaart. Volgens welingelichte kringen te Lon den heelt premier Attiee besloten de mi nister voor Burgerluchtvaart, Lord Pa kenham, geen aansporing tot ontslagaan vrage te geven wegens zijn tegenspraak op de bevindingen van het hof, dat een onder zoek naar de oorzaken van de ramp met de Nijmegen had ingesteld. Attlee had Pakenham Vrijdagmiddaj voor de tweede maal in zijn ambtswoning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, onder wie de minister van Justi tie Jowitt, een onderhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de andere mi nisters gesproken hebben over de tekst van een verklaring, die de regering in het La gerhuis over het incident zal afleggen. De premier had Pakenham Donderdag avond ernstig berispt. De kwestie zal vol gende week in het Lagerhuis worden be sproken en Lord Pakenham zal zelf Don derdag een verklaring in het Hogerhuis afleggen. Vakcentrales stellen loonsverhoging voor Stichting van de Arbeid zal met de regering overleg plegen De Stichting van de Arbeid deelt mede. dat door het uitstellen van de voorgenomen regeringsmaatregelen betreffende de huur verhoging. de verhoging van de personele- en de omzetbelasting en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting het overleg met de regering zich thans in hoofdzaak richt op de gevolgen van de stijging van de kosten van levensonderhoud, welke stijging hoofdzakelijk door de devaluatie veroor zaakt wordt. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heb ben bij de Stichting van de Arbeid concrete compensatievoorst ellen ingediend. Deze voorstellen omvatten ten eerste de bereid verklaring van de Nederlandse arbeiders beweging op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het nastreven van vol ledige werkgelegenheid en het opvoeren van de productie, en ten tweede de herzie ning van de lonen, de kinderbijslag en de Het woord is aan P. Heyse: Nadenken geeft altijd moeite, hoe goed men u ook heeft voor gedacht. noodvoorziening ouden van dagen per 1 Januari 1950. De werkgeversorganisaties hadden bij zondere waardering voor de in deze brief uitgedrukte bereidverklaring van de Neder landse arbeidersbeweging, op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het na streven van volledige werkgelegenheid en het opvoeren van de productie. Ten aanzien van de concrete voorstellen stellen de werkgeversleden van het stich tingsbestuur er prijs op daarover het oor deel van de regering te vernemen mede wegens de subsidiepolitiek, alvorens tot een definitieve conclusie te komen. Het stichtingsbestuur besloot de voorstel len van de vakcentrales onmiddellijk ter kennis van de regering te brengen en haar te verzoeken begin volgende week daarover een spoedvergadering te doen houden. De oproep van het Comité Wie zijn „stille armen"? Niet de man. die van de steun leeft, of een bijdrage krijgt, van een instelling, maar de man naast U in de bus, met het oude winterjasje, netjes, maar tot op de draad versleten, met zijn schoenen, die nog glimmen, maar op de na den barsten. Dat is nu zo'n „stille arme". En bij hem thuis? Alles is schoon, maai de mat op de vloer kan niet langer mee, de gaten zijn er door zijn grote schoen en vele trappelvoetjes ingelopen. Bij de thee zijn geen koekjes; er zijn nooit koek jes, er is nooit iets extra's, er kan nooit iets. Deze mensen zouden niet durven aan kloppen bij een instelling van weldadigheid, omdat zij niet op de naakte vloer zitten, omdat zij (vraag niet hoe) nog gekleed gaan, kortom, omdat zij niet doodarm zijn. Maar juist voor hen wordt er, nu de maand December nadert, de maand, die wij de „cadeau-maand" zouden kunnen noe men, nu eens wel wat gedaan, om ook voor hen iets mogelijk te maken, om hun eens wat te geven, wat zij zelf tot de vrome wen sen gingen rekenen. En daaraan kunt gij, die nog wel een kopje thee met een koekje krijgt, die nog wel iets, dat versleten is, kunt vervangen, meehelpen. Ook een kleine gift is welkom. Maar zeg niet: „Ik wil niet" of 5,ik doe het niet". Het kan wel: als U van de week één koekje per dag minder eet, is de bij drage „eruit". Zolang U nog iels voelt voor het „geven is zaliger dan ontvangen", zolang wilt U het ook zeker doen. Rest slechts de daad. En dit kunt U ver wezenlijken gedurende de maand Decem ber. Alle giften zijn welkom. Het Comité voor de Stille Armen: Beschermvrouwe: J. W. Baronesse DE VOS VAN STEENWIJK—VAN ROYEN Ere-Presidente: Mevrouw C. CREMERS DE BRUIJN Voorzitter: Mr. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK Secretaris: Mr. P. E. BARBAS. Leden: S. Bakker, Ds. H. E. Beker, Ds. C. H. Brandt, H. J. M. Bekkers, Ds. M. G. Blaauw, D. Boer, A. G. Boes, Ds. A. M. Boeyinga, J. C. Dirks, Mevrouw Is. Droog— Deckers, D. van Egmond, Mr. F. van «dei- Goot. Wethouder W. F. Happé, D. G. Haze- kamp, Ir. P. C. van der Heijden, N. J. Hoef- lake, Pastoor J. W. Keij, Deken J. J. A. Kuilman, Mevrouw M. E. LandDe Vries, B. W. Lasschuit, Mevrouw T. van Löben SeisLucardie, Mevrouw M. C. Lucassen— van Idsinga, Mevrouw N. I. Mouthaan Zimmerman, G. M. Nieuwenhuis, Mevrouw J. van Nispenvan Wely, A. J. M. van Os, R. Peereboom, Mevrouw N. H. M. Pliester de Vries, Mevrouw Roeters van Lennep van Bassen Jongbloet, A. Ph. Romeijn, Mevrouw Mr. E. A. J. SeheltemaConradi, Dr. C. Spoelder, Leo Staal, J. W. A. Stal pers, Mevrouw C. A. Steenhuis—Polman, D. H. Suerink, Jhr. F. Teding van Berkhout, Plan voor West-Europese economische integratie Tijdens de besprekingen van de ministers der Benelux in Den Haag zou volgens me dedelingen van Associated Press een plan besproken zijn tot eenmaking van de Euro pese economie, aldus meldt de Volkskrant. Dit plan zou door minister Stikker in de vorm van een memorandum ter hand zijn gesteld aan de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer Selden Chapin en aan de leider der Marshall-missie in Den Haag, de heer Clarence Hunter. Het plan omvat volgens deze berichten maatregelen die beogen de West-Europese landen met zwakke monetaire positie te verenigen. Het feit dat Engelands handelsbalans met het continent een zo groot nadelig saldo ver toont, zou het bezwaarlijk maken dat En geland thans reeds in deze eenheid zou worden opgenomen. In principe zou er echter geen bezwaar zijn tegen opneming van Engeland. Kerst- en Nieuwjaars- teleg rammen Van 14 December tot en mei 6 Januari kunnen via Holland-Radio-P.T.T. Kerst en Nieuwjaarstelegrammen worden ver zonden naar Suriname en naar de Neder landse Antillen. Daarbij kan een keuze ge daan worden uit acht vaste teksten, waar van op de P.T.T.-kantoren inzage kan wor den verkregen. Voorts Jtunnen van 1 December tot en met 6 Januari Kerst- en Nieuwjaarstele grammen worden verzonden naar en van schepen op zee. naar en van Nederlandse. Indonesische en West-Indische scheeps- stations (voor zover deze stations door „Radio-Holland" worden geëxploiteerd). Het publiek wordt verzocht de telegram men zo vroegtijdig mogelijk aan te bieden. J. J. Thöne, E. van der Wall, Ds. G. J. Waardenburg, Mr. Th. A. Wesstra, W. van Willige. Aan dc bureaux Grote Houtstraat 9o en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 2731U7. dc Twentse Sank, de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank. allen te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Treinverkeer Haarlem- Amsterdam v.v. gestremd Door een draadbreuk op het traject Am sterdamHaarlem was sedert kwart voor tien hedenmorgen het treinverkeer op dit traject gestremd. Het treinverkeer in beide richtingen werd over Uitgeest geleid. De' verbinding DordrechtAmsterdam ging over Utrecht. Hel defect werd in de loop van de middag hersteld. Opvarenden van de „Volen- dam" komen Dinsdag thuis Het troepenschip „Volendam" wordt Maandag in de loop van de avond in de haven van Rotterdam verwacht. De ont scheping zal beginnen op Dinsdagmorgen om negen uur. Beeldhouwer vernielde eigen werkstukken Enige uren voor de opening van een tentoonstelling bij een Londense kunsthan del heeft de. Rotterdamse beeldhouwer Wim Verbon enkele door hem vervaardig^ de bas-reliëfs en een standbeeld eigenhan dig met een hamer in stukken geslagen. Ter verklaring van zijn daad zei hij deze werkstukken niet meer als waardige voor beelden van zijn kunnen te beschouwen. Verbon heeft drie jaar geleden het R.A.F.-monurnent te Rotterdam ontworpen en verblijft op kosten van de British Council in Engeland. Russische vredesvoorstellen in UNO-commissie verworpen De politieke commissie der UNO heeft Vrijdag met 52 tegen vijf stemmen liet Russische voorstel voor een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden verwor pen. In de resolutie wordt voorts de veroorde ling geëist van „oorlogsvoorbereidingen" in de V.S, en Engeland. Ook dit voorstel werd verworpen. Het tweede artikel van de resolutie, waarin onmiddellijke aanneming door de UNO van practische maatregelen voor een onvoorwaardelijk verbod van atoomwape nen wordt geëist, alsmede de instelling van strikte internationale controle, werd met 38 tegen vijf stemniqp bij zestien onthou dingen verworpen. De commissie verwierp met negentien tegen veertien stemmen bij 26 onthou dingen het derde artikel, waarin wordt verzocht, dat dc Algemene Vergadering op alle staten een beroep doet hun geschillen met vreedzame middelen te regelen en zich te onthouden van bedreiging of geweld. Met 41 tegen zes stemmen bij twaalf ont houdingen werd een afzonderlijke Sovjet- Russische resolutie verworpen betreffende bet sluiten van een vijfmogendhedenpact tér versterking van de vrede. VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te II) uur: In de oehtend hier en daar mist, ove rigens hall tot zwaar bewolkt met later in de Zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Ooste lijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op Maan op Zon op Maan op 17 November: 3.19 uur, onder 16.36 uur 13.58 uur, onder uur (Eerste kwartier) !8 November: 8.20 uur. onder 16.35 uur 14.08 uur. onder 0-19 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 November: Hoog water: 7.59 en 20.25 uur. Laag water: 3.24 en 15.50 uur. Zondag 27 November: Hoog water: 8.59 en 23.30 uur. Laag water: 4.20 en 16.43 uur. Maandag 28 November: Hoog water: 10.05 en 22.40 uur. Laag water: 5.23 en 17.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1