Aü PRINTEMPS De dienst van Sociale Zaken te Haarlem Predikbeurten Asst© t& koop CiCort en Bondig Hofleverancier Daman Zaterdag 26 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Over het woningtekort en de zorg voor Ouden van dagen In het jaarverslag over 1948 van de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken wordt geconstateerd dat de hoop, in het verslag over 1947 uitgesproken, dnt 1948 een verlichting zou brengen van de zorge lijke omstandigheden, niet verwezenlijkt is. Het gebrek aan verantwoordelijkheids besef en opofferingsgezindheid is nog zeer belangrijk. Dit veroorzaakt, mede door de hoge levensstandaard en de hoge prijzen voor kleding en andere noodzakelijke- duurzame gebruiksartikelen, dat men vooral in de gezinnen van de economisch zwakkeren geheel op zichzelf is ingesteld en veelal geen enkel gevoel voor het ge- meenschapelijke element der samenleving tot uiting komt. In deze min of meer ego centrische instelling dezer gezinnen, zij het door de nood gedwongen, schuilt, wanneer zij van te lange duur zal zijn een groot gevaar voor de toekomst, zowel voor deze gezinnen zelf als wel voor de gehele be volking. Daar vele gezinnen geen woonruimte heb ben, moeten vele kinderen voor rekening van de gemeente worden verzorgd. Deze verzorging van de kinderen buiten het gezin eist veel meer uitgaven dan de ver zorging in gezinsverband zodat, al werkt het hoofd van het gezin voor een normaal loon, hij toch niet in staat is deze hoge kosten te voldoen. In 1948 werd aan 650 Haarlemse kinde ren, die nimmer in de gelegenheid 2ijn om tijdens de zomervacantie uit te kunnen gaan, de gelegenheid gegeven een week vacantie-vreugde te genieten in een der ter beschikking gestelde D.U.W.-kampen, het kamp „Ybenheer" te Fochteloo (Fr.). Voor ongeveer 150 van deze kinderen uit gezinnen, die uitkering krachtens armen zorg genieten, werden de volledige kosten betaald door de Dienst voor Sociale Zaken. Ook werden de voorbereidingen ter hand genomen om een 50-tal moeilijk vormbare jongens voor 3 maanden naar een vor mingskamp van het Departement van Onderwijs te zenden. Deze uitzending ge schiedde in de maand Januari 1949. Hiernevens vraagt de zorg voor de ouderen ook nog steeds de nodige aan dacht. In verschillende gevallen blijkt het dat Ouden van Dagen door ouderdom en de gevolgen daarvan, niet meer in staat zijn zelfstandig een woning te bewonen. Opname in een gezin of inrichting zou dan noodzakelijk zijn, waardoor weder woon ruimte ter beschikking komt, doch een groot gebrek aan plaatsruimte, zowel in iVATERMAK PARKER SWAN Dames, gewend zijnde hoge eisen te stellen aan onderkleding zullen ver heugd zijn te vernemen dal na 10 jaar de eerste zending ondergoederen is ontvangen. Camisoles Directoires Combinations ZIJLSTRAAT 94 bij de Grote Markt Nieuwe teeltregeling voor bloembollen In het Voedselvoorzieningsblad is gepu bliceerd de „Verordening teelt hoofdsoor ten bloembollen 1949". die een nieuwe rege ling van de bloembollenteelt inhoudt. Deze regeling betekent een terugkeer naar het systeem, dat gold vóór de invoering van de z.g. vrijwillige inkrimping. De verordening heeft slechts betrekking op de tulpen- en narcissenteelt. Aangezien er in de nieuwe regeling geen sprake is van gedwongen in krimping, is het teeltrecht gelijk aan dat van het vorige jaar. De „vaste heffing" op het boven het teelt- recht beteelde areaal is eveneens vervallen, zodat overschrijding van het teeltrecht wederom evenals voorheen zal wor den aangemerkt als een door de tuchtrech ter te behandelen overtreding. Het snij verbod van bolbloemen is ge handhaafd. Van dit verbod kunnen onthef fingen worden verleend, welke overdraag baar zullen zijn. gezinnen als inrichtingen verhindert dit weer. Het blijkt vaak ook dat gehuwde kinderen, hoewel daartoe in staat, er niet toe te bewegen zijn in deze hun ouders te helpen, zelfs weigert men een geldelijke bijdrage bij de behoeftigheid der ouders en moet langs gerechtelijke weg hiertoe gedwongen worden. Verder blijkt dat ook de ouders van de hiervoren omschreven jeugd zorg verwek ken, waartoe velerlei omstandigheden aanleiding geven. Het is daarom zo ver volgt het verslag te hopen, dat de Staats-Commissie, welke in het verslag jaar werd benoemd om het probleem der a-socialen te bestuderen, spoedig met haar werkzaamheden zal gereedkomen en dat de nodige wettelijke voorzieningen, welke het onvermijdelijke gevolg daarvan zullen zijn, spoedig hun beslag zullen krijgen. In het verslagjaar werden de normen voor de armlastigen met ingang van 5 April 1948 belangrijk gewijzigd en aange past aan de hoge levensstandaard. Desniettemin is het bedrag dat uitgege ven werd voor geldelijke ondersteuning, dat over 1947 bedroeg 1.385.427,39, toch over het verslagjaar 367.968,79 minder, dus 1.017.458,60. De oorzaak hiervan is. dat het aantal invalide armlastigen belangrijk minder is door de werking van de Noodwet Ouder domsvoorziening en verschillende Ouden van Dagen slechts een klein bedrag onder steuning ontvangen als aanvulling op de uitkering krachtens deze noodwet. Het verschil tussen het aantal invalide arm lastigen op de laatste Zaterdag van De cember 1947 en de laatste Zaterdag var Maart 1948 bedraagt 194. De vermeerdering der valide armlasti gen vindt zijn «przaak in de omstandig heid, dat het v*r de venters moeilijker wordt om in het levensonderhoud te voor zien, omdat de koopkracht van het publiek in verband met de hoge levensstandaard geringer wordt, terwijl anderzijds de toe lating tot de Rijkssteunregelingen door de controlerende Rijksambtenaren minder soepel wordt toegepast, waardoor arbei ders, die niet ten volle op regelmatige wijze zonder werk kwamen, krachtens Armen zorg gesteund moeten worden. Verkoop van vrijbankvlees wordt hervat On. en minvermogenden genieten voorrang Nadat sedert 9 Januari 1948 tengevolge van de verwikkelingen bij het Haarlemse slachthuis geen vlees meer over de vrij- bank wtis verkocht, vernemen wij thans nu de distributie is opgeheven dat binnen kort de levering van vrijbankvlees zal wor den hervat. Aan on- en minvermogenden zal evenals vroeger voorrang worden gege ven De dienst van Sociale Zaken zal daar toe de ruim 1400 volgens de Armenzorg ge- steunden een kaart zenden, waarop zij kun nen kenbaar maken, dat zij voor vrijbank vlees in aanmerking willen komen. Is dit het geval, dan ontvangen zij een knipkaart. Men verwacht dat, gezien de hoge kosten van levensonderhoud, velen van deze ge legenheid zullen gebruik maken. De prijzen van het rundvlees zullen tussen de tachtig cent en een gulden per pond liggen, die van het paardenvlees tussen vijfenvijftig en vijf enzeventig cent. Varkensvlees wordt tegen een uniforme prijs van 83 cent per pond verkocht. Bloemendaal Receptie van de heer C. Kroon De heer C Kroon, de „dokter van Kareol", die gisteren de dag herdacht dat hij veer tig jaren geleden arts werd, heeft op zijn receptie over een gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. Van heinde en ver waren oud-patiënten van Kareol en mede werkers gekomen om hem geluk te wensen en talloze cadeaux en bloemstukken zetten aan die gelukwensen kracht bij. Ook de burgemeester van Bloemendaal. jhr. mr. C. J. A. den Tex kwam deze jubilerende me dicus complimenteren met het vele be langeloze werk dat hij voor allen die Ka reol bevolkten, heeft verricht. Heemstede Voor de Stille Armen te Heemstede Evenals vorige jaren zal ook nu weer in Heemstede een inzameling worden gehouden voor de ..Stille Armen" in die gemeente. Het Comité, waarvan de loco-burgemeester, voorzitter, de hoofdcommies ter secretarie. A. van Wingerde. secretaris-penningmeester is. doel ook nu weer een dringend beroep op de inwoners van Heemstede om een bijdrage voor dit doel af te zonderen. Er zijn nog altijd velen, die geholpen moe ten worden en daarom vraagt het Comité de medewerking van een ieder, die tot helpen in staat is. De bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, oi aan hem persoonlijk wor den afgedragen ten Raadhuize, of aan zijn woning Antonis Duycklaan 12. Als bijdragen kunnen reeds worden ver antwoord: B. O. 5,en A. R. 100, totaal 105, M. SïiffltfLAND SCHOTERWEG 5-7 KANTOORARTIKELEN TECHN TEKENMATERIALEN ZONDAG 27 NOVEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag. 10: Dr. J. Rasker. 7: Ds. I. P. van der Waal, den Haag. Organist Feike Asma. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 10: Ds. S. H, J. Voors. Noorder- kerk, Velsérstraat. 10.30: Ds. A. van Selms. Nijmegen. Oostcrkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Dr. J. Rasker. Bakcnes- serkerk. Vrouwestraat. 9.30: Dhr. H Re- miëns, Kinderkerk, 10.30: Jeugdkerk. Ds. G. van Leeuwen, den Haag. 4.30: Padvinders- dienst. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaters- laan 9.30: Dhr. F. H, Geursen. 10.45: Ds. E. Pot. Diaconessenliuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds J. Bronsgeest. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Br. Oostenrijk. Jeugdkapel. Oost 10: Mej. A. C-. Becker. Ver. van Vrijz. Hervormden. Ja- cobstraat 6. 10 30: Dr. J de Graaf. Alie-Dag- Kerk, Parklaan 34. Per week 4 Avonddien sten van 7.157.45. Maandag: Ds. D E. Boeke. Gezamenlijke dienst, met de Zakbij- belbond. tot na 8 uur Zangkoor Ziekenzorg, Dinsdag: Ds. T. Jansma. Donderdag: Ds. A. Dondorp. Zang van Mej. W. Bakker, mezzo sopraan. Vrijdag: Dhr. J. H de Wilde. Ver warmde Kerk. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche, 27 Novembre a 10 h. 15: Ser vice présidé par le pasteur H. Bouvier Church of England. Sunday. Nov. 27 th. 3 p. m at the Oud-Katholieke Kerk. Kinder huissingel: Evensong, followed by Holy Communion Rev. R. O. Tasker. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Kinder opdrachtdienst. 7.30: W. F. Kloos. Evang. te Gouda. Medewerking zang koor Eben Haëzer. Woensdag 8: A. F. Bes- selaar, Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr Th. Dikkes, Evang. te Haarlem. 5: Geen dienst. 8: Jeugddienst. Rev. E. Gu- bler, Zwitserland en Th. Dikkes. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Getuigenisavond van de He breeuwse Evangelisatie vereniging. Getui genissen van Joden-Christenen, met me dewerking van het Zangkoor. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34 Woensdag 7.30: Ds. P. J. Dorsman, v. Schelluinen. Vrije Evangel. Gemeente. Bakenessergraeht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. O. R. G. Cen trum. Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Evang. Luth, Gemeente, Witte He renstraat. 10.30: Ds. C. H Brandt. Ver. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz. Rc- monstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Voorber. H. Avond maal. Kloppersingelkerk. 10: Ds P. de Puig 5: Ds. A. M. Boeyinga, Wilhelminakcrk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk. Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Chr. Geref Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds J. Louw, van 's Gravenhage. 8: Jeugdsamen- komst (geb. Salem). Leger des Hells, Schag- ehelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Open luchtmeeting Ged, Oude Gracht bij de Bo termarkt. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Majoor en mevrouw Bosveld. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3,30: Samenkomst. Pinkstergemeente. Nieu we Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Donderdag 8: Afscheids-samenkomst van de Zendelingen P. Klaver-Janse, naar de Bel gische Congo. Vergadering van Gelovigen Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Brooöbre- ken). Bijbellezing. Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Gemeente des Heeren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst.Gem. Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Ge meente van Christus, Jansstraat 85 (zaal 4). 10.15: Samenkomst met preek en avondmaal 19: Samenkomst Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 6: Volle Evange lieprediking. De Christengemeenschap, Jans- slraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10,30: Mensenwijdingsdienst -Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool, f,: Kerk dienst. Christian Science, Jansstr&al 74. 10: Xed. Taal. 11.15: Engelse Taal Hersteld Aposc. Zendingskerk, Wilhelnunastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening HersN-id Apost. Zendlngsgemecntc, Jacobijnèsirant 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Nea. Vlt. v. Spiritisten „Harmonia", Jansslr. 83. 10.30: Wijdn.gsmor- gen Ds. W. J, F. 'Memers, Amstexdam Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7 30: Liturgische Zangdienst Zondag 7: Ds. Schutz. Hosiannadienst met koor en kin derzang. Kruisleger, Jansstraat 85 10 en 8: Samenkomst. Dinsdag 8: Evangelisatiefilm. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerlt Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag. 10 en 7: Ds. G. Koch. Imiuanuélkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berken straat 10 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zer- nike, te Rotterdam. Geref. Kerk, Noord Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A van Arkel Chr. Geref. Ktrk, Flo- resstraat. 10 en 5: Ds. ,i. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilheiminaplein. 10: Ds. H. Bartlema, Jeugddienst. 7: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds J. W. v. Nieuwenhuij- zén. 7: Ds. H. Bartlema. Chr. Lyceum (ing. v. Merlenslr.) 10.45: Ds F. R. A. Henkels. Jeugdkapel. Jeugdhuis Dreef geen dienst. Prinsessekade 3: 10 30: Dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan J|C. .10.30: Dr H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling'. Geref. Kerk. Chr. Ly ceum.. 9: Ds. Hoorweg. 5: Ds. Siertsema. Koediefslaan. I-'i; Dr. Richel. 5: Ds. Dondorp Camplaan 10: Ds. Dondorp. 5: Dr. Richel. Gerei'. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. Pred Haarlem BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. G. J. Waardenburg. uit Haarlem. 10.30: Ds. W. J van Elden, uit Haarlem. 9: Jeugd kapel, 12 j. e. o. „Maranatha", Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Ds. G. K. van der Horst, Hv. Haarlem-N. Geref.» Kerk. 9, 10.30 en 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Vrije Kath, Kerk, Po pellaan 1. 10.30: Gez H. Mis. Woensdag 19.30: Completen en Lof. Soefi-Beweging, Bloe- mend.weg 141. Geen dienst. PVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. 7.45: Zondagavondstilte voor Prot. O verveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanv. 7.15 in de kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10: Ds. W. Fijn van Draat. 5: Ds. Joh. C. Brussaard. van Oegstgeest. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. A. Trouw, Den Haag. „De Toorts". 10: Ds. J. ter Schegget. Amsterdam. De Kapel. 10: Ds. Joh. Bronsgëest, Haarlem. 5: Ds. A. D. Mee- ter, Amsterdam-O. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 9, 10.30 en 7: Ds. G. H v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. Modemagazijnen Anegang 24 Frankestraat 3 vervormen Uw oude hoed in het I noöaioïttg'''gevolg met zich meebrengt. Uit jalouzie cn om naar op zekere morgen voor „De fluwelen handschoen" (P a 1 a c e). Dat in Amerikaanse films de misdaad nooit ongestraft blijft, mag wel als bekend wor- deil verondersteld, maar dat een actrice, die haar een beetje te opdringerige regisseur een klap op het hoofd geeft met een beeldje die te hard aankomt, oók al het slachtoffer moet worden van de Hollywoodse film mores, gaat toch wel wat ver. Rosalind Rus sell geeft overigens een niet onverdienste lijk beeld van de onverdraaglijke spanning waarin de actrice komt te verkeren, wan neer de politie een spoor volgt, dat in een andere richting leidt. Alles wijst er name lijk op dat het gewezen liefje van de regis seur de fatale klap heeft uitgedeeld en wanneer die dame bovendien nog de hand aan zichzelf slaat, lijken alle zorgen van de baan. Het is echter de spanning, gekoppeld aan haar gewetenswroeging, die op de zo langzamerhand wel wat afgezaagde manier van nimmer aflatende fluisterstemmen uit een soort luidspreker in de zoldering aan de toeschouwers wordt bekend gemaakt die haar ertoe dwingt zichzelf aan te geven. In dit soort psychologische „thrillers" is Hollywood nooit heel sterk geweest en ook deze rolprent komt niet boven het middel matige uit. W. L. B. „Twee Yankees in Trinidad" (Frans Hals). De beide vrienden Vince en Timmv uit de onderwereld van Chicago krijgen op een verjaardagsfeestje geheide ruzie, omdat de eerste merkt dat hij door zijn kameraad op een nogal stupide manier bij de neus is genomen. Het wordt een schietpartij van je welste. maar Timmy rijdt in zijn nieuwe kogelvrije auto linea recta het restaurant uit en neemt dienst bij het leger. Vince volgt hem zonder dralen en zo ontmoeten de twee rivalen elkaar weer op Trinidad. Daar raakt Vince ver strikt in de listen en lagen der militaire manoeuvres, doch hij wordt er door Timmy, die blijkbaar niet zo'n schelm is als het begin van de film suggereert, uit gered. Vervolgens ziet ook Vince het nut van de deugd "in en samen ontmaskeren zij een sluikhandelaarscomplot. Het gegeven is niet bijzonder adembenemend, maar de uitwer king ervan is, door de kostelijke grappen, voortreffelijk. Vooral de episode van de legeroefeningen is een aaneenschakeling van onverwachte, dolzinnige situaties.waar- in Pat O'Brien met zijn trawanten van de ene dwaasheid in de andere buitelt. Het voorprogramma debuteert met een aardig vogelfilmpje en in het journaal van Polygoon werden wij getroffen door een suggestieve behandeling van het thema: vuurtorens. J. H. B. „De Vrijbuiter" (Luxor). Als Zwarte Bart. de gemaskerde bandiet met een eigen lijk nobele inborst, zich te paard beweegt door de Californische Goudvallei, kan men er zeker van zi.jn dat hij geen ander oog merk heeft dan zich wederrechtelijk de kostbare lading van de postkoets naar Sacramento toe te eigenen, hetgeen hem in negen van de tien gevallen ook gelukt, zo dat hij bijna kapitaalkrachtig genoeg wordt om zich als eerzaam bankier te vestigen. Dan echter komt de vrouw in dit spel van het Wilde Westen, wier goede invloed door een samenloop van omstandigheden een nieuwste model, binnen één week, vanaf f 4.50. (Adv.) in zeer goede staat voor lage prijs, leest men dikwijls. Trap er niet in! Voorkom teleurstelling, door bij aankoop van een wagen een volledig expertise-rapport te vragen bij Autogarages THEE-MEUBELS 3-deurs, Old Finish, 79,50 P. SCHOEH, Meubilering SPAARN WOUDERSTRAAT 130 f OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 (Adv.) Een zeer talrijk Nederlands-Amerikaans gezelschap, leden van de American Busi nessmen's Club, heeft in het Amstelhötel te Amsterdam afscheid genomen van de consul- generaal der Verenigde Staten, de heer Jesse F. van Wickel. die na een lange staat van dienst in Nederland en Batavia met zijn echt genote naar zijn vaderland terugkeert. A.S. MAANDAG 28 November zijn onze magazijnen de gehele dag YBOOM DREESMAMV I (Adv.) zich alleen te hebben, begaat de titelheld namelijk een uiterst onvoorzichtige daad, die hem duur komt te staan. Op de drem pel van de fatsoenlijkheid maakt een regen van kogels een einde zijn roekeloos leven. Mede doordat de avonturen zich afspelen in een landschap, dat zich bij uitstek leent voor fotografie in kleur, is het bekijken van deze film een aangename bezigheid, vooral indien men er in slaagt de neiging tot cri- tische verbazing over het gebrek aan logica te onderdrukken. Dan Duryea en Yvonne de Carlo vervullen de hoofdrollen zodanig, dat men zich wel dik met onverschilligheid moet pantseren om ondanks beider gewe tenloze verleden geen meegevoel te koes teren als de tragiek om de hoek knmt kijken. D. K. „Zo is vader" (Rembrandt). Een ernstige zaak wordt in een comedie behan deld en te verwachten is, dat bioscoopbe zoekers daaraan aanstoot kunnen nemen. Het gaat over het feit. dat de vader van het gezin niet gedoopt is en dat ontdekt de moeder pas. als zij al vele jaren met hem getrouwd is. Zij stelt vele pogingen in het werk haar man te bewegen zich te laten dopen en eindelijk slaagt zij er in. Er zullen velen zijn, die de film uitslui tend als een comedie bezien en minder aan dacht besteden aan het doel, dat de vrouw nastreeft. Die bezoekers zullen bijzonder genieten, want „Zo is vader" is een vlotte zonnige film met veel humor. Men ziet een gelukkige familie, die omstreeks 1883 in New York een gelukkig leven lijdt. De geest in het gezin is ideaal. Wel speelt de vader een beetje voor huistyran. doch tenslotte heeft zijn vrouw het laatste woord in alle belangrijke beslissingen die het gezin be treffen. Al haar streven is erop gericht, dat haar man zich laat dopen. Deze voelt daar echter niet veel voor en tracht het onder werp steeds te vermijden. De vrouw houdt vol, past allerlei trucs toe en het slot is dan. dat een feestelijke stoet naar de kerk trekt en het gehele gezin tegenwoordig is bij de doopplechtigheid. Als comedie is „Zo is vader" een zeer geslaagde film. William Powell en Irene Dunne zorgen er voor, dat de bezoekers zich steeds amuseren. De dialogen zijn veelal zeer geestig. A. „De cobra-afgod" (City) is een techni- color-griezelfilm waarin Maria Montez, Jon Hall en Sabu de wildste avonturen beleven op een Zuidzee-eiland, dat geregeerd wordt door een even wrede als schone hoge pries- BINNENLAND De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, zal op Vrijdag 2 December in een buitengewone gemeente raadsvergadering geïnstalleerd worden. In het Staatsblad is een besluit versche nen tot voorlopige inwerkingstelling van enige wijzigingen van het tarief van invoer rechten en herziening van een tijdelijke op. schorting van de heffing van een invoerrecht, Deze wijzigingen en herziening hebben be trekking op het tarief van invoerrechten, dat deel uitmaakt van de Nederlands-Belgische- Luxemburgse douane-overeenkomst. HAARLEM EN OMGEVING De „Natuurvrienden" van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" organiseren Zondag 27 Nov. een dagtocht naar de Am- sterdamse Waterleidingduinen. Het Nederlands Volkstoneel geeft op 3 en 4 December de eerste openbare voorstel lingen in de Haarlemse Schouwburg van „Op Hoop van Zegen" door Herman Heijermans, met Marie Faassen als Kniertje, Elly van Stekelenburg als Jo en Johan Elsensohn als reder Bos, onder regie van Ferd, Sterneberg. Bent U geboren tussen 23 Nov. en 21 Dec.? Dan bent U openhartig, frank en vrij, en kunt U een voortreffelijk gastheer I zijn diezijn vrienden graag tactvol op de goede dingen des levens wijst. Zulk een man schenkt bij voorkeur I i een fijne zachte Genever. Hij schenkt OUDE VLEK uit Delft. Buit U toevallig in de volgende periode 22 Dcc. - 20 Jan.) jarig Schrijf dan om een gratis OUDE VLEK- analyse aan Vlek Co. Delft. ADVERTENTIE is de Lincol niet, maar in kwaliteit is er geen betere, vraag het eens Uw leverancier. teres. Mensenoffers, geflirt met cobraslan gen en erupties van de als een godheid ver eerde vulkaan zijn aan de orde van de dag, maar gelukkig zijn er ook nog goede krach ten op het eiland werkzaam met wier hulp de lieftallige Tollea en haar nobele Ramoe erin slagen, de ban van de Cobra-afgod te doorbreken, de wrede heerseres en haar hofclique te vernietigen en het geplaagde eilandvolk rust en welvaart te brengen. Het is allemaal erg onwaarschijnlijk en zoete- /ijk, maar wie van het genre houdt, komt hier stellig volop aan zijn trek. H. C. „De wet van de zweep" (Spaarne). Of men nu naar de eerste of naar de tweede film, die deze week in het programma van het theater aan de Kleine Houtstraat is opgenomen, kijkt, het is allemaal vechten en schieten, arglist tegen sluwheid. Alleen gebeurt dat in „De geheiriie dienst in actie" met de geraffineerdste middelen die het menselijk brein heeft kunnen uitdenken en met behulp van de laatste nufjes van de techniek, waar. tegenover in „De wet van de zweep" de primitieve instincten van de prairie overheersen. Geen wonder, dat de sfeer van de laatste rolprent heel wat op- wekkender en gezonder is dan het sensatie verhaal over de nogal onwaarschijnlijke strijd tussen een Duitse en een Engelse geleerde op het gebied van oorlogstuig. Geef ons maar de man van wie gezegd wordt: „Waar hij komt, waar hij gaat. vlie gen de pistolen in de holsters, de mensen in hun huizen en de kasteleins onder de tapkast!" J..H. B. DE HAAGSE COMEDIE SPEELT „LAURA" De Haagse i Comedie geeft op Dinsdag 29 November, na een matinée voor de Ver eniging van Huisvrouwen, des avoids een openbare voorstelling van de thriller „Laura" door Vera Caspary en George Sklar. waar van hier te lande verleden jaar reeds de film versie werd vertoond. De hoofdrollen wor den vervuld door Elisabeth Andersen, Jan Retèl en Theo Frenkel onder regie yan Cees Laseur. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICI A WENTWORTH Vertaald uit het Engels 26) Wat heb je? Je riep iets in je slaap. Wat zei ik? Je riep: Neenee.nee. Ik droomde. Vertel me ervan. Wel, het is een zonderlinge droom, die ik zo nu en dan heb. Er komt altijd In voor, dat ik drie stoeptreden oploop, die leiden naar een huis met een oude eikenhouten deur, en dan ga ik door een hall, met een trap recht omhoog. De hall Is betimmerd en deze betimmering loopt tot helemaal boven# aan de trap. Er han gen diverse schilderijen. Eén is van een vrouw in een rose jurk. De trap heeft gebeeldhouwde ornamenten, de symbolen van de vier evangelisten, beneden een os en een leeuw, en bovenaan een aldelaar en een mannenfiguur. Hij hield plotseling op. Katherine, dat heb ik me nog nooit eerder herinnerd. Begrijp je, het was wel in de droom, maar als ik wakker werd, was alles weg. Maar nu zie ik het voor me. Dat is wonderlijk, nietwaar? Ik weet het niet..... Ik herinnerde me altijd wel, dat ik die stoeptreden opliep en het huis bin nenging en dat ik het gevoel had gehad van thuis te komen. Maar nu zie ik die andere dingen ook voor me. Geloof je, dat het misschien iets is, dat echt bestaat en dat ik me in mijn droom herinner? Ze streek met haar wang langs zijn haar en vroeg: Voel je het zo? Ik weet het niet. Alles was altijd goed, tot dit keer. Wat gebeurde er dan? Wel, in de regel ga ik het huis bin nen en loop ik de trap op en dan word ik wakker. Het lijkt niet veel bijzonders, maar het gaf me altijd een gelukkig gevoel. Dit keer ging alles verkeerd. Drie van de gebeeldhouwde trapfiguren verander den in houten beesten van me en de man nenfiguur werd meneer Tattlecombe. En toen werd alles vreselijk, want er kwamen drie mensen door de deur dwars er door heen want de deur bleef gesloten. Twee mannen, met gezichten die volge- smeerd leken met rose verf uit de werk plaats, zonder enige gelaatsuitdrukking, en in hun midden juffrouw Jones, die ik ont moette, toen ik naar de firma Eversley ging. Katherine slaakte een uitroep. Wat is er? vroeg William. Ik vond het zo'n luguber verhaal. Inderdaad, maar ik werd gelukkig op dat moment wakker, en laten we er maar niet meer over piekeren. Ik houd van je! Heus? Ja, en ik heb het gevoel alsof ik altijd van je gehouden heb. HOOFDSTUK XIX. Op Maandagmorgen gingen ze weer aan het werk. Ze werden op vrij wrange wijze door juffrouw Cole gelukgewenst. Het is wel zeer plotseling, dit huwelijk. En volkomen onverwacht! Maar juffrouw Bastable heeft me verteld, dat ze bij de plechtigheid is geweest. En mevrouw Salt ook. Ik had werkelijk geen idee" van wat er aan de hand was, toen u beiden de Zaterdagmiddag vrij nam. Als het erg druk was geweest, had ik niet geweten, wat te beginnen. Dit zei juffrouw Cole, die altijd gewei gerd had hulp erbij te nemen! Ze wenste hun toe, dat ze zeer gelukkig'zouden wor den, maar haar toon duidde erop, dat ze het ergste vreesde. Het jonge paar vertrok met een opge lucht gezicht naar de werkplaats. Om elf uur belde mevrouw Salt op om te vertel len, dat meneer Tattlecombe die middag thuis zou komen. Ze gaf geen verdere uitleg maar deelde enkel mede, dat hij een taxi had besteld om half drie en dat ze haar broer natuurlijk zelf thuis zou bren gen. Deze gebeurtenis leidde juffrouw Cole's aandacht enigszins af en juffrouw Bastable begon onmiddellijk met koorts achtige haast voorbereidingen te treffen voor een waardige ontvangst. Meneer Tattlecombe arriveerde met een opgeruimd gezicht om 4 uur in de middag. Hij omhelsde zijn zuster, bedankte haar voor alles wat ze voor hem had gedaan, maar vroeg haar niet om nog wat te blij ven William hielp hem de trap op naar boven, schoof een bankje bij voor zijn been en spreidde een plaid uit, terwijl hij meneer Tattlecombe's opmerkingen over Emily Salt aanhoorde: Ze luistert aan de deur, zei Abel, terwijl hij net zo ver ontwaardigd keek als hij in William's droom gedaan had. Ik heb het altijd wel gedacht, maar ik heb haar nu op heterdaad betrapt. Dat gebeurde gisteravond, nadat Abby uit de kerk terug was gekomen. Ik zat met haar te praten over jouw huwe lijk en natuurlijk kwamen we toen ook op mijn testament, waarin ik jou de zaak nalaat. William begon: Ik hoop, dat mevrouw Saltmaar meneer Tattlecombe hief een hand op en vervolgde: Abby vindt het best. Ze is een goed mens, zoals ik je al eerder gezegd heb. Maar Emily Salt, dat is een lelijkerd! Er gloeiden twee rode vlekken op zijn wangen. Emily Salt is niet meer familie van mij dan ze van jou is. Spreek niet over dat testament in tegenwoordigheid van Emily, zei m'n zus ter. Dat heb ik nooit gedaan en ben ik ook niet van plan, antwoordde ik haar. Wel, zei ze, Emily weet er toch iets van en ze is erdoor van streek. Wat gaat het haar aan en waar windt ze zich over op? vroeg ik. Laat ze zich met haar eigen zaken bemoeien, daar heeft ze voldoende aan. Ze hoeft zich niets van de mijne aan te trekken. Abel had het kennelijk heel prettig gevonden dit te zeggen. Hij had er al lang op gewacht zich eens uit te kunnen spreken over Emily Salt. Abby had er stilletjes bij gezeten met neergeslagen ogen. Ze had niets gezegd, omdat er niets •egen in te brengen viel. Hij legde dit William uitvoerig uit. De dokter was er Zaterdag geweest en had gezegd, dat ik m'n been moest gaan gebruiken. Ik stond dus op en strom pelde wat rond. Het ging niet goed, maar ook niet slecht. Wat ik zeggen wil, is dat ik dicht bij de kamerdeur kwam, en toen opeens de trap hoorde kraken. Er is één trede, die kraakt. Abby is wat hardhorig, maar ik gelukkig niet. Ik had verder geen geluid vernomen, en ik kreeg de overtui ging, dat Emily daar achter de deur rond sloop. Ik begon opnieuw te praten en ik verhief mijn stem enigszins, omdat ik het jammer vond, dat ze iets zou missen. Ik zei, dat ik me wel eens afvroeg, of ooit ontdekt zou worden, wie jij eigenlijk was. En toen maakte ik opeens de deur open en Emily viel bijna tegen me aan. Stond ze tegen die deur geleund? Abel knikte. Inderdaad, met haar hand op de deurknop, stond ze daar te luisteren. Gelukkig voor m'n been, viel ze niet bovenop rae. William trachtte zijn gezicht in de plooi te houden. Wat hebt u toen gedaan, I meneer Tattlecombe? I Ik heb gezegd: Je kunt alles veel beter horen, als je binnenkomt, Emily Salt. Ze staarde me aan, op de manier, j zoals zij dat doen kan en zei, dat ze op het punt stond binnen te komen. Ik zei j haar wat ik van haar dacht. Je staat aan de deur te luisteren, zei ik, en dit is niet de eerste keer, dat je dat doet. Als je er maar aan denkt, juffrouw Salt, 1 dat je je handen van mijn zaken afhoudt! Op dat moment kwam Abby op me af en wilde me in mijn stoel terugdringen. Kom Emilv, begon ze, maar toen raakte 1 Emily haar bezinning kwijt. Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Ze schreeuwde i als een wild beest en gilde, dat ik Abby tekort deed. En wat gaat jou dat aan, als dat zo zou zijn? vroeg ik haar en ik zou Inog heel wat meer hebben gezegd, als m'n been in een betere toestand was ge weest. Toen ik weer in mijn stoel zat. nam Abby Emily met zich mee de kamer uit. Ik hoorde haar alsmaar schreeuwen, terwijl ze naar beneden gebracht werd. Meneer Tattlecombe Abel hief z'n hand in een gebiedend gebaar omhoog. Als je iets over m'n testament wilt zeggen, houd het dan voor je. Ik ben het met mezelf eens en Abby vindt het ook best. Wat Emily Salt aangaat, die behoort in een inrichting thuis en dat heb ik Abby ook gezegd, toen ze weer boven kwam. We kregen er geen woorden over, maar als ik daar was blijven logeren, dan zou dat op de duur toch niet te vermijden zijn geweest en, daarom heb ik besloten weer hier terug te komenZeg.... ehdie foto boven de schoorsteenman tel hangt scheef, en ik zie ook, dat de twee foto-albums van plaats verwisseld zijn: die met de vergulde hoeken moet daar achter op de tafel liggen. Hij keek critisch toe, hoe William een en ander in orde bracht. Het meubilair hier was niet zo mooi als dat bij Abby Salt. Het vloerkleed was tamelijk versle ten en de stoelbedekking was smoezelig. Maar hij was tenminste weer thuis. De foto boven de schoorsteenmantel was een ver groting van zijn trouwfoto hij een ern stige jongeman in een slechtzittend pak en zij, Mary, een onopvallend lief jong meisje met ballonmouwen en een afschu welijk hoedje op. Deze meubels hadden ze indertijd samen gekocht. Hij knikte goedkeurend, terwijl hij om zich heen keek, en zei: Nergens is het zo goed als in je eigen huis, William. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6